Hssrsn Paardsnhoudsrs. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Polder Beoostenbleij Benoordeii Telegrafische berichten. Tegen de woning was een strook groen aange- bracht, waarin met rozen de jaartallen 1796 en 1896 en de naamletters der jarige. Megelina Leunis is den 10° Juli 1796 geboren op het Zaainslagsche Veer. Zij huwde op 19jarigen leeftijd met Hendrik Moens. Na eene echtver- eeniging van 57 jaren overleed deze in 1872 in den ouderdom van 82 jaar. Uit dit huwelijk werden geboren 13 kinderen, waarvan thans nog 8 in leven zijn; de oudste is 74, de jongste 55 jaar. Deze kinderen hebben 19 kinderen en 28 kleinkinderen, zoodat te samen 55 afstammelingen van haar in leven zijn, meest alien in deze streken wonende. Zij is tbans inwonende bij een harer kleinkinderen. Het vrouwtje woont thans 66 achtereenvolgende jaren te Zaamslag, nog altijd in hetzelfde huis. Zij geniet steeds een goede gezondheid. De oogen veroorlooven haar niet meer te lezen, naaien of breien, doch wel kan zij groote voorwerpen onder- scheiden. Het gehoor is nog uitstekend, evenals de eetlust. Haar geheugen is ook nog zeer goed voorwat de gebeurtenissen betreft van een 30 jaren en vroeger geleden, maar van de laatste tijden waren de indrukken vaag. Het was met het oog op de omstandigheid niet mogelijk thans een gesprek aan te knoopen, doch naar ik vernam kan zij over gebeurtenissen van het begin dezer eeuw, zooals de slag van Waterloo e. a. met genoegen vertellen. Ook laat zij nog gaarne haar trouwkleeren zien en vertelt ook van den tijd, toen haar vader, schipper zijnde, op 't Veer woonde, en zij, pas getrouwd, met haar man niet over het dorp durfde komen, maar langs een achterafweg haar woning bereikte. Natuurlijk was het mij aangenamer geweest zooiets uit haar eigen mond te hooren, maar zooals gezegd dit kon thans niet gevergd worden, hoewel de familie zeer welwillend tegenover mij handelde. Opstaan doet zij 's morgens om 10 uur, terwijl zij laat op blijft, 's avonds verveelt het haar nooit, wat wel opmerkelijk is voor iemand op dien leeftijd. Uit de ingezetenen had zich eene commissie gevormd met den heer Hartman als voorzitter, om eenige feestelijkheden te arrangeeren. Gaarne had men een optocht met de jarige geformeerd, naar de Geref. kerk, waarvan zij lidmaat is, doch daar zij de laatste 2 jaren niet buiten geweest was, vreesde men dat de buiten- lucht haar schadelijk zou zijn, en werd daarvan afgezien. Ongeveer half elf kwam de kerkeraad der Geref. gem. haar een bezoek brengen en werd zij namens dezen door den predikant Ds. Van Minnen geluk gewenscht met het haar geschonken zeldzame voor- recht, terwijl hij toezegde dat een cadeau vanwege den kerkeraad haar zou bezorgd worden. Door den heer J. Moens werd namens zijne moeder en familie voor de attentie dank betuigd. Hierna kwam de commissie uit Zaamslags inge zetenen haar een bezoek brengen, en werd haar door den heer Hartman namens dezen een prachtige fauteuil geschonken, benevens een mandje Tokayer wijn. Natuurlijk dat hij grootmoedertje zooals hij haar naar wij meenen voor deze gelegenheid op uiterst gepaste wijze toesprak geluk wenschte met het heugelijke feit en ook de hoop uitdrukte dat de ingezetenen haar nog lang mochten zien in den toestand waarin zij nu is en dat het haar dan ook zooals nu aan niets mocht ontbreken. Ook bracht hij hulde aan de kinderen voor de uitstekende wijze waarop zij hunne moeder ver- zorgden. Ook nu was het weer den heer J. Moens die de heeren en in hen Zaamslags ingezetenen met korte woorden dankte voor de aan hunne moeder bewezen hulde. Klaarblijkelijk zeer vereerd met de haar gebrachte hulde nam grootmoedertje onmiddellijk bezit van haren zetel, waarin zij verklaarde zeer gemakkelijk te zitten. Hiermede waren de voormiddag-plechtigheden ,/Och wat," zeide Horner uit de hoogte, ,/Ber- lijn is niet meer dan een boerendorp tegen New- York, Chicago of San-Francisco. Zoo iets moet men eerst gezien hebben, wil men weten, wat eigenlijk een groote stad is." Nu was zijn tong losgeraakt en daar ten over- vloede juist de beefsteak kwam, waaraan Loder met veel smaak begon te smullen, viel het hem gemakkelijk aan het woord te blijven. Hij begon Amerika in de levendigste kleuren te beschrijven, terwijl hij langs den anderen kant van de tafel, zoo dicht mogelijk naar Augusta schoof. ,/Ja, ja, houd nu maar eens op, beste vriend," zeide de commissaris, die zijn beefsteak had ge- nuttigd en nu vol welbehagen den mond afveegde, //Die beefsteak was goed, Elsa, wel wat taai maar toch bloederig." Zoo dikwijls de commissaris de bloederigheid van het vleesch had geprezen, was het onaangeuame gelaat van Horner betrokken. ,/Waarom vroeg hij, knorrig, dat zijn gesprek werd afgebroken. ,/Denkt ge, dat ik de waarheid niet spreek z/In het minst niet," verzekerde de commissaris zeer gemoedelijk. //Ge vertelt integendeel zoo onderhoudend, dat met wel een geheelen dag naar u zou willen luisteren. Maar voor mijn Elsa is het niet goeddie heeft buitendien al zoo'n neiging tot het uitheemsche," hier lachte hij en dronk te gelijk zijn glas met lange teugen uit. //Als mijn dochter maar van verre streken hoort vertellen afgeloopen, doch de stroom van nieuwsgierigen bleef zich steeds in de woning verdringen, daar door de familie werd toegestaan het oudje eens te gaan zien. Omstreeks 1 uur arriveerde rijtuig op rijtuig met mzoekers uit Ter Neuzen en omstreken en daaruit bleek dat de belangstelling in dit feest ook buiten de gemeente groot was. Vooral was dit te zien aan een moedertje uit 't land van Hulst. Deze had er zich zooveel van voorgesteld te Hontenisse een lOOjarige te aanschouwen, doch deze hoop was in rook vervlogen, daar deze vrouw onlangs is overleden in den ouderdom van 99 aar en 9 maanden, waarom zij nu maar naar Zaamslag gekomen was. Welwillend werd door de familie hare nieuwsgierigheid bevredigd en zij in de gelegenheid gesteld de jarige te zien. Te twee ure werd de lOOjarige eene aubade gebracht door het muziek- en zanggezelschap, waarbij de heer J. Moens dankte voor de eer aan zijn moeder bewezen. Daar het niet mogelijk was alle vreemde bezoekers bij het oudje toe te laten, werden de nieuws gierigen in de gelegenheid gesteld haar voor het raam te zien zitten en werden om 3 uur de gor- dijnen opgehaald. Ofschoon het gedrang in het begin groot was, wisten de beambten der rijks- en gemeentepolitie er wat de orde in te krijgen, zoo dat er nu een geregelde stroom van nieuwsgierigen voorbij het raam trok, waar zij grootje goed konden aanschouwen. Tegen 5 ure waren het gemeentebestuur en de raadsleden benevens de feestcommissie uitgenoodigd bij een door de familie gegeven maaltijd waarbij de burgemeester in korte woorden de jarige geluk- wenschte. Van hetgeen verder gebeurde kon ik niets meer vermelden, daar voor mij de tijd daar was om te vertrekken, alleen kan ik nog mededeelen dat te zes ure een volks-concert zal plaats hebben van wege het muziek- en zanggezelschap op de tribune, en dat om 9i uur een vuurwerk zal worden afgestoken. De vele danslustigen onder de bezoekers, die er op gerekend hadden hun hart eens te kunnen ophalen, was eene teleurstelling bereid, daar geene vergunning tot dansen was gegeven. Het weertje was de feestelijkheden gunstig, want, was het 's morgens wat heet, in den namiddag bracht de wind wat koelte aan, die niet te onpas kwam. Thans zal ik eindigen, maar wensch thans nog een gelukwensch uit te spreken voor de jarige. Haar nog veel jaren toe te wenschen zou geen zin hebben, maar wel meen ik niet te veel te zeggen, wanneer ik haar toewensch dat zij hare verdere levensdagen, zooals tot hiertoe, in gezond heid mag doorbrengen, tot genoegen en eer van hare nazaten, die blijk geven zoo goed voor haar te zorgen. H. 's Gravenhage, 10 Juli. EersteKamer. Aan- genomen is de wijziging op de jachtwet. In overweging is genomen de wettelijke voor- ziening betreffende het jagen en visschen in territorial wateren (ook Schelde en Zeeuwsche stroomen.) Aangenomen is de verbooging van hoofdstuk Binnenlandsche zaken, nadat de Minister verklaard had alle maatregelen genomen te hebben om de uitbreiding van het mond- en klauwzeer in de omstreken van Lobith tegen te gaan. Op een vraag van den heer Geertsema verklaarde de Minister van kolonien zich bereid als bijlage in de Staatscourant nadere inlichtingen te geven omtrent Atjeh. Ophelderingen over 't gedrag van Toekoe Oemar en de te volgen taktiek zullen daarin niet voorkoinen. Hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van Gouverneur De Moulin. De Kamer ging daarna uiteen. dan is zij boven de wolken. Ja, ja, mijn waarde heer," ging hij voort, terwijl hij zijn gezicht in een ernstige plooi trok, //dat verlangen van mijn dochter om de wijde wereld in te trekken heeft mij al menig onaangenaam uurtje gekost. Zij heeft het thuis werkelijk zoo kwaad nietgij moet weten ik heb tien duizend mark per jaar te ver- teren, enkel 3^% staatspapieren, want andere zijn mij niet sekuur genoeg, al brengen ze ook meer op. Nu ja, Elsa'heeft al zoo dikwijls een goede partij kunnen doen, maar ,/Maar vadertjeviel het meisje, dat zich beschroomd hield, hem in de rede. Zij was er zelf verbaasd over, zoo goed als zij haar rol speelde. z/Nu ja, het is toch waar," hernam Loder; ,/laatst nog de zoon van onzen apotheker, een door en door nette jongen, dat moet ik zeggen, beste vriend. Maar zij had zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat zij er een wil hebben, die haar meeneemt naar den vreemde, zoo'n sprookjesprins uit een prentenboek, wat weet ik 't ,J" Hij dreigde haar lachend met den vinger, terwijl hij knipoogde tegen Horner die met veel belang stelling naar hem geluisterd had. z/Mejuffrouw uw dochter heeft volkomen gelijk, zeide hij vol vuur, terwijl hij verliefde blikken wierp naar het meisje, dat onder andere omstan- digheden den toestand recht kluchtig zou hebben gevonden. //Volkomen gelijk. Een sprookjesprins behoeft het nu juist niet te zijn, maar toch een De besmettelijke vlekziekte onder de varkens breid zich ook in het eiland Tholen al meer en meer uit. In de laatste week zijn 8 gevallen voorgekomen, alien met doodelijken afloop. Onder begunstiging van prachtig weer is Woensdag op het landgoed Den Donk, bij Slik- kerveer, het zuider zendingsfeest gevierd. Het aantal bezoekers, per boot, rijtuig, rijwiel, enz. daarheen gekomen, kan op 9 a 10,000 worden geschat. Omtrent het in ons vorig n°. uit de Hollandsche bladen overgenomen bericht over de aanvaring van de tjalk van schipper Jan Servaas, meldt men ons nader dat dit vaartuig niet te Ooltgensplaat maar te Kolijnsplaat thuis behoorde. Tevens wordt om den volledigheidswille medegedeeld, dat de aanvaring plaats had door een groote kaan, die met twee andere gesleept werd en aan eene groote maatschappij behoort. De schipper had een lading grind voor Dreischor, en had nog zooveel grind te varen, dat hij den geheelen zomer vracht had. Het kind, dat verdronk, is hun eenig kind niet er was nog een kind aan boord, dat gered is en een is er te Kolijnsplaat aan den wal en gaat daar school. Ieder, die te Kolijnsplaat J. Servaas kent, heeft diep medelijden met hem en zijne vrouwbeiden zijn brave, oppassende menschen. Nog wordt ons gemeld dat de ouders van de vrouw van den schipper Maandagavond een brief van haar dochter gekregen hebben, door haar zelf geschreven, en waarin ze meldde, dat ze naar omslandigheden zeer wel was (dus heel wat anders dan in levensgevaar), dat ze haar kind van drie weken reeds gered en in haar armen had, maar door de groote golven verloor, terwijl haar man voor het andere kind zorgde. Ze roemt zeer de hulpvaardigheid, ze heeft nergens gebrek aan en wordt van wijd en zijd geholpen. (G. Crt.) In een Pruisisch dorp, Oos geheeten, is de veldwachter met groote meerderheid van stemmen tot burgemeester gekozenen ieder heeft de beste verwachtingen van het nieuwe hoofd der gemeente. Een loodgieter, die in een koffiehuis te Parijs een bierpomp hersteld had, zette, om te kijken of de toestel goed werkte, een vat bier aan de pomp. Door te hooge drukking sprong met een hevigen knal het vat uiteen en verbrijzelde het hoofd van den ongelukkige. Een dierentemmer, die bij een voorstelling te Neuilly 't hoofd in den bek van een leeuw stopte, werd door dezen in de wang gebeten daarop wierp het dier zich met woede op den man en beet hem eenige vingers af en de rechter- dij aan stukken. Met veel moeite gelukte het den vader van' den jongen dierentemmer, zijn zoon uit deze netelige positie te redden. Bij een opstijging van den kabelballon Formidable, op de tentoonstelling te Montpellier, is de kabel van den ballon verward geraakt om een hoogen schoorsteen der naburige fabrique frigorifique. Ruirn een half uur was men bezig met pogin- gen om den kabel los te krijgen, en alle tentoon- stellingbezoekers zagen in angstige spanning toe, zeer beducht voor het lot der vijf menschen, die in het schuitje waren, tot eindelijk de schoorsteen onder de heftige rukken bezweek en met donderend geweld op het dak der fabriek viel. Nu daalde de ballon; maar dicht bij den grond ontplofte hij met een hevigen knal. De lucht- schipper moet, toen het schuitje den grond raakte, een schot gelost hebben op den ballon, uit angst dat hij weer de lucht zou ingaan. De menschen in het schuitje er waren twee dames bij waren gelukkig bij den val onge- deerd gebleven. Die weddingschap kostte hem haast het leven. Eene zeldzame weddingschap werd te Goldap aangenomen. Een zekere K. beweerde, dat niemand uit het gezelschap in staat zou zijn, hem in een zak 60 meters ver te dragen. Dadelijk bood zich een sterkgebouwd jongman aan en wilde de proef nemen, indien het geld voor een paar liter jenever werd gedeponeerd. Nadat dit voorstel was aangenomen, kroop K. in den zak. Onze hercules plaatste met gemak den kleinen man op flinke kerel, die in de wereld rondgekeken heeft. Wat kan ntu .zoo'n pillendraaier, die zijn leven Jang achter de toonbank heeft gestaan, zijn vrouw voor genoegen bieden Neem mij daar eens tegen," riep hij in vervoering, terwijl hij zich op de borst sloeg. //Waar ziet gij mij nu wel voor aan?" z/Yoor een machinist of zoo iets," antwoordde de commissaris na eenige bedenking. z/Het lijkt er wat naar spotte Horner. //Ik ben ingenieur, mijn naam is in Amerika algemeen bekend, ik bouw bruggen, kerken, huizen. Gij denkt misschien, omdat ik een eenvoudige jas aan heb, dat ik niet veel te beteekenen heb Dat is weer eens echt Duitsch. Bij ons in Amerika ziet men niet op de jas, maar op de dollars, en daaraan ontbreekt het mij niet. Ik heb misschien meer dan menige dandy, maar ik wil mij niet naar mijn kleeding laten beoordeelen. Daarginds in Amerika keot men mij." (Wordt vervolgd). DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 11 Juli. 2.— 2.22 Zondag 12 ,t 2.42 3.2 Maandag 13 3.23 3.43 Dinsdag 14 4.4 4.25 Woensdag 15 t, 4.47 5.8 Donderdag 16 5.31 5.55 Yrijdag 17 6.20 6.46 zijn rug en liep in vluggen stap den weg op. Nauweiijks had hij echter eenige meters afgelegd, of hij voelde hevige pijn in den schouder en in den rug, en snel volgde nu steek op steek, zoodat de pijnen onverdragelijk werden. De man geraakte in woede, rende spoorslags naar een nabijgelegen waterplas en wierp den zak er in, Eenig opborrelen van het water werd nog gezien en toen werd alles stil. Hadden nu eenige be- daarde mannen niet dadelijk den zak aan het dag- licht gebracht, dan zou deze ernstige gevolgen hebben gehad. K., die, voortdurend naar luchi snakkend, uit zijn nat omhulsel werd te voorschijn gehaald, verhaalde, dat hij zijn tegenstander met een puntig ijzer voortdurend had gestoken, om hem daardoor de weddingschap te doen verliezen. De minister-president van Nieuw-Zeeland heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij iedereen, die 20 jaren in Nieuw-Zeeland heeft gewoond, op 65jarigen leeftijd in het genot wordt gesteld van een pensioen van 3 a 6 per week. Uit Antwerpen wordt het volgende gemeld a De kleine Geens, een knaap van 12 jaar te Herenthals, was sedert een paar dagen uit de 1 ouderlijke woning verdwenende ouders zochtei vergeefs overal, totdat de politie te Antwerpen bij het standbeeld van Leopold I een twaalfjarigen knaap vond liggen, geheel uitgeput. Naar het Elisabethshospitaal overgebracht, werd het kind! weldra door de zorgen der verpleegsters wat beter, Hij vertelde, dat hij de kleine Geens was, dat hij gehoord had, dat prins Albert Antwerpen zou bezoeken, en zonder erom te denken, wanneer dat zou gebeuren, had hij Herenthals verlaten - en zich geposteerd bij het beeld van Leopold I, overtuigd dat prins Albert in elk geval bij zijn komst een bezoek aan het standbeeld van zijn i voorvader zou brengen. Vier-en-twintig uren langj had hij daar gestaan zonder eten of drinken. V De Heer en Mevrouw SMIT SIBINGA- Vollmar geven kennis van de geboorte van een zoou. Hoek, 9 Juli 1896. Bevallen van een zoon A. E. M. v. d. WENDE— Slagboom, 's Hertogenbosch, 9 Juli 1896. Heden overleed onze moeder, behuwd-f en grootmoeder MARIA ADRIAN A DE WEEZE, Wed. L. Vissek, in den ouderdom van 69 jaar. Zwaar treft ons dit verlies. Sluiskil, 8 Juli 1896. J. ZOETER en gezin. I Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. I Na kortstondige ziekte overleed te Gent! mijn geliefde echtgenoot, de heer J. BAUWENS, Provinciaal- en plaatsvervangend districts-veearfsl N. BAUWENS—De Mooe. Axel, 8 Juli 1896. TE AXEL. De inschrijvingen voor de leening groot 15500,- ten laste van genoemden polder woiden ingewacht voor 1 Augustus 1896 en niet vodrj 1 September 1896, zooals in de advertentie was vermeld. De storting van het kapitaal moet plaats hebben op 31 Augustus 1896, bij den Ontvanger-Griffier te Axel. Jaarlijks af te lossen f 400,of meer aan deelen, onder goedkeuring van Heeren Ingelandet De prijs der YEILIGHEIDSGEBITT0 (systeem Witter) is voor N°. 1 glad geschuurd f 2,00. N°. 3 vertind2,75. N°. 6 vernikkeld (prachtig) 4,00. Franco per verrekenpakket. Wederverkoopers genieten korting. Den alleenverkooper voor Zeeland, J. A. PATEER Ez. te Houteuisse - I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2