Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwscii-Vlaanderoa f Ko. 3327. Donderdag 9 Ju!i 1896. 36e Jaargang. HATIOSALE HILITIE. "feuilletoisi ©ii van 2IJ1 Binnenland ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dproeping van groot verlofgangers ter op- komst in werkelijken dienst. Politiek Overzicht. Zondag zijn in Belgie, voor het eerst sedert de invoering der nieuwe kieswet, de om de twee jaren voorgeschreven verkiezingen gehouden voor de vernieuwing van de helft der Kamer. Van de 152 leden moesten 77 hernieuwing van hun mandaat zoeken, 66 leden der rechterzijde, 10 liberalen en eeh socialist Met eenige kans op verandering in de bestaande - verhouding liep de strijd vooral over de 1'8 zetels te Brussel, en daar is de uitslag na hardnekkigen strijd geweest, dat de 18 aftredende katholieken in herstemming komen met de vereenigde radicalen en socialisten. De katholieken hadden daar ge- middeld 88,000 stemmen, en de radicalen en socia listen 71,500. Het zijn dus de gematigd-liberalen, die gemid- deld 40,500 stemmen verwierven, die te Brussel den doorslag moeten geten. Men verwacht evenwel herkiezing der katholieken, en in dat waarschijnlijk geval zal in de partijverhoudingen in de Kamer weinig of geen verandering komen. Volgens de laatste bericbten zijn de 11 aftredende katholieken afgevaardigden voor Antwerpen niet bij eerste stemming gekozen, maar komen zij in herstemming met de elf liberale candidaten. Te Namen werden de aftredende radicalen en liberalen lierkozen, te Dinant de twee aftredende katholieken. Te Philippeville komen 2 katholieken in herstemming met 1 liberaal en een socialist. 18) vni. Het was omstreeks vier uur in den namiddag van den volgenden dag, toen een welgesteld, zwaarlijvig heer, in wien men op tien pas afstand reeds den provincieman berkende, die zijn Zondags- pak had aangetrokken voor een uitstapje naar de residentie, bij de familie Dorner aanschelde. Mevrouw Dorner deed zelf open en ging bij het zien van den onbekende verwonderd een schrede terug, terwijl deze met linksche beleefdheid zijn vilten lioed afnam en, als door het trappen klimmen vermoeid, liijgde en proestte. z/Nu, hier ben ik, mevrouw Dorner," zeide de buitenman met boersch accent, toen hij een weinig op adem was gekomen. „Gij verwaclittet mij zeker wel //Kent gij mij dan vroeg de dame verbaasd, terwijl zij hem onderzoekend aankeek. ,/lk weet niet waarom ik u verwachten zou. Ik weet zelfs niet wie gij zijt." //Des te beter," hernam de bezoeker, thans met cen stem, die de onde dame beter bekend was. //Ik zie, dat mijn vermomming uitmuntend is geslaagd." Mevrouw Dorner sloeg de handen van verbazing in elkaar en Jiet den commissaris want hij was het zonder bedenking binnen. ,/Zijt gij het werkelijk vroeg zij, terwijl zij den politiebeambte van alle kanten bekeek. ,/Ik herken uw stem maar verder is er ook niets, dat Te Marcbe is de Minister van Buitenlandsche zaken met toegenomen meerderkeid herkozen. Te Bartongne-Neuchateau zijn de katholieken herkozen. Te Arlon is de aftredende liberaal vervangen door graaf Limburg, een katboliek, te Virton-Lorand berkoos men den aftredenden radicaal, te Nijvel, waar drie liberalen en een katholiek aftraden, moet herstemd worden tusschen katholieken en socialisten. Van laatstgenoemde belangrijke herstemming, met de groote te Brussel, waar de arme gematigde liberalen zullen moeten kiezen of deelen tusschen katholieken of radicalen en soci alisten zal het derhalve afhangen of alles tamelijk onveranderd blijft, dan wel of de liberalen iets meer in de Kamer te zeggen zullen krijgen. Crispi, Italie's ex-premier, heeft 't noodig ge- acht, weer eens iets van zich te doen hooren de flater van Di Budini als leider van het bewind, heeft hem geinspireerd tot een telegram aan de Biforma. Hij vertelt daarin dat de triple-alliantie van nature is een defensief en niet een offensief verbond en dat er door gegarandeert wordt het bezit van elk der drie landen. Hij (Crispi) zegt niets te hebben bijgedragen tot het verdrag in 1882 werd het door Mancini gesloten en in 1887 vernieuwd voor vijf jaar, later door Budini voor twaaf jaren. Inderdaad kwam Crispi telkens ten val als juist de vernieuwing moest plaats vinden, doch als afgevaardigde der oppositie heeft hij, ten aan- zien van de handelsverdragen met Duitschland en Oostenrijk gezegd, dat de triple-alliantie in 't voordeel van Italie veranderd kon worden m. a. w. dat hij naar zulk een wijziging zou streven als hij aan 't bewind was. Doch even waar is't, dat Crispi in 1895 Duitschland en Oostenrijk de verzekering had gegeven, dat het tractaat in Mei 1896 niet zou worden opgezegd, doch stilzwijgend vernieuwd voor zes jaar. Heel veel overeenstemming tusschen Crispi's woorden en zijn daden is er dus niethij tracht Di Budini in een minder gunstig licht te plaatsen, doch zelf zou hij niet anders hebben gehandeld dan deze. Steeds duidelijker blijkt, dat sultan Abdul Hamid met zijn tegemoetkoming aan de alleszins gewettigde eischen der Kretensers, te lang gewacht heeftwat nu toegezegd is en door de gezanten van de groote mogendheden ter aanneming aan- bevolen wordt, voldoet niet aan de hooggespannen verwachtingen der leiders, wier eischen weer niet voor inwilliging vatbaar zijn. Er is nu kans op uw persoon verraadt. Gij zijt voor tooneelspeler in de wieg gelegd zelfs uw stem is onherkenbaar." De commissaris boog gevleid. //Wij politiemannen moeten van alle markten tliuis zijn, zeide hij. //Toch is het mij aangenaam te hooren, dat mijn verkleeding zoo gelukt is want daar komt nu alles op aan. En juffrouw Von Horwitz", vroeg hij terstond daarop, r/is zij al gereed Is haar verkleeding ook goed De weduwe knikte even toen, terwijl tranen haar blik verduisterden, greep zij diep geroerd de handen van den commissaris en drukte die hartelijk. z/God geve, dat gij slagen moogt in uw moeilijk werk," mompelde zij. /,Ach, het is mij zoo be- klemd om bet hart, wanneer ik aan mijn onge- lukkigen zoon denk, en toch ben ik onwillekeurig vol moed en hoop." z/En uw hoop zal verwezenlijkt worden," zeide de commissaris vol geestdrift. Hij trad met de weduwe de huiskamer binnen. Zij werden hier verwacht door Augusta von Horwitz, die in hoogst opgewonden toestand ver- keerde. De commissaris boog beleefd voor het meisje, dat hem verbaasd aankeek, en beschouwde haar vervolgens met kennersblik. //Heel goed, allerliefst," zeide hij weder met zijn boersch accent. //Zoo heb ik mij ook mijn mooie dochtertje voorgesteld, haha, snoezig, coquet aangekleed, waarbij gij de handigheid hebtgehad, u eenigszins op zijn plattelandsch op te schikken die grijze omslagdoek, dien men alleen 's avonds zehoort te dragen, die groote gouden oorbellen, ja, zoo moet de docbter van den welgestelden rentenier 5eter Schuller er uitzien. Dat is van nu af onze een gemeeuschappelijk optreden der mogendheden ten einde Griekenlands regeering te bewegen tot gestrenge verhindering van alle hulp aan de op- standelingen, directe zoowel als indirecte. De kans op een vreedzame schikking wordt intusscben steeds geringer. Het aftreden van den Italiaansclien Minister van oorlog Bicotti is nog niet officieel, doch het staat vast, dat hij heengaat, wanneer de Minister- president Di Budini niet aan zijn verlangen vol doet om het legerontwerp voor het einde van de tegenwoordige zitting te laten behandelen. Men hoopt, dat door de persoonlijke tusschenkomst des konings een ministerieele crisis zal vermeden worden. Li-Hung Tchang is eergister om 4 u. 23 te Baarn aangekomen en met een open hofrijtuig met postilion en jockeys afgehaald. Op het perron bevonden zich hofdignitarissen en de burgemeester van Baarn in ambtsgewaad. Li reed direct naar Soestdijk. 's Avonds half 10 vertrok hij weder en kwam tegen half 12 hier aan. De Begentes lieeft aan den heer Li het groot- kruis van den Nederlandschen Leeuw geschonken, en aan zijnen zoon, den heer Li-Tching-Fong, het grootkruis van Oranje-Nassau, waarvan ridder- kruisen aan andere leden van het gezantschap werden uitgereikt. Gisteren is de heer Li naar Amsterdam geweest. Hij vertrok om half 9. Het Kamerlid Creiner ging o. a. mede. Aanvankelijk was 't plan gisteravond, om 11 uur terug te keerenmaar dit is vervroegd op gistermiddag 3 uur wegens de vermoeienissen van de laatste weken, waardoor de oude heer niet meer den geheelen dag tegen al die uitingen van gastvrijheid kan. De eere-maaltijd bij den burge meester van Amsterdam liep daardoor mis. Een onzer medewerkers aldus zegt het Hdbl. heeft de eer genoten te 's Gravenhage met Li Hung Chang en zijn gevolg te verkeeren en de reis naar Amsterdam mede te maken. Er werd natuurlijk over velerlei gesproken, waarvan wij voorloopig het volgende mededeelden De Chineezeu zijn een en al bewondering over de lieftalligheid en schoonheid van onze jeugdige Koningin. Photographieen van H. M. beschouwen zij met blijkbaar genoegen en de minder fraaie koppen op de munten ontlokken hun den uitroep naam, denk daaraan, mijn welbeminde docbter Elsa. Het meisje, dat er inderdaad lief uitzag, of- schoon aan haar kleeding niets van den fijnen smaak der voorname stadsdame was te bespeuren, had den beweeglijken, schijnbaar zoo blijmoedig ge- stemden man eerst verwonderd aangehoord, doch weldra begrepen, dat commissaris Loder zich onder deze vermomming verborg. //Inderdaad, ik maak u mijn compliment," ging deze voort. Gij ziet er bevallig uit en daarbij zijt gij door het anders opmaken van uw haar iii dit ongewone kleed zelfs voor uw beste vrien- dinnen onherkenbaar. Trouwens, deze zult gij in het //Lowenhof" zeker niet ontmoeten." Het meisje haalde diep adem en legde haar kleine hand in die van den commissaris. //Met Gods hnlp dan," zeide zij zacht„gij ziet, dat ik uw bevelen gehoorzaam en het voor een meisje bijna ondoenlijk waagstuk ga onder- nemen." z/Houd maar moet," sprak Loder. //Het'geluk is met de stoutmoedigen, en het is een kostbare prijs, waar wij om strijden." //Alleen de hoop, het vreeselijk onheil van het hoofd van mijn beminden Wilhelm af te wenden, deed mij dit waagstuk ondernemen," antwoordde Augusta met half gesmoorde stem. ,/Niettemin huiver ik nu reeds bij de gedachte, vriendschap- pelijk om te gaan met een man, wiens handen ongetwijfeld met bloed bezoedeld zijn. //Ge moet sterk wezen," vermaande de commis saris ernstig. //Wanneer gij meent uw afkeer met te kunnen bedwingen, dan zou het misschien beter zijn, nu reeds van de onderneming af te zien. Alles zou verloren zijn, wanneer de kerel, z/Een schoone vrouw i" Trouwens, de Europeesche dames vallen zeer in den smaak van de Chineezen; zij zeggen hardop zoolang ze in Europa zijn dat de vrouwen hier veel mooier ziin dan in China. Li zelf is bijzonder ingenomen met Nederland en zijn ontvangst hierhij heeft zijn tevredenheid geuit in een gedicht, waarmede hij nog meer is ingenomen dan met de ontvangst. Li roemde de vruchtbaarheid van Nederland, maar sprak het vermoeden uit, dat men hem alleen geleid zou hebben door de vruchtbaarste deelen. Het heeft een der heeren van zijn gevolg, die reeds meer in Nederland was geweest, wat moeite gekost om hem te overtuigen van het feit, dat geheel Neder land even vruchtbaar is als het deel, dat hij heeft doorreisd. De rustige, kalme aard van ons vplk heeft den onderkoning getroffen; het was hem een verademing na de drukke dagen in Duitschland hier eenige kalmte te vinden. Maar onze grachten, in het bijzonder de Haagscbe, 1 ij ken hem niet hij heeft onomwonden zijn afkeer te kennen gegeven van den geur, welke daaruit opstijgt. Bij de Tweede Kamer is opnieuw ingediend het door de Kamerontbinding van 1894 vervallen voorstel tot wijziging en aanvulling derpensioen- wet voor burgerlijke ambtenaren. Ook dit ont- werp strekt tot wegneming van onbillijklieden, leemten en kleine gebreken, zoodat de beginselen der pensioenwet intact blijven. Voor ingrijpende wijzigingen acht de Minister van Einancien het oogenblik eerst gekomen, wanneer over eenigen tijd de resultaten de geheele regeling en van de ambtenaarsbijdragen te beoordeelen zijn. Door de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Vrijdag vergaderd, werd medegedeeld, dat, naar aanleiding van den wensch der commissie van landverhuring in 't klein, 10 gemet landerijen in den Torenpolder werd aangekocht, met de bedoeling dit land, evenals de 9 van het kroondomein gehuurde ge- meten, in stukken van een half gemet of 200 roeden te verpachten aan arbeiders, alsdan meer dan 30 zullende bedragen. De Botterdamsche Schippersvereeniging bield Zaterdagavond een vergadering. Het doel der vereeniging is'te trachten het daarheen te leiden om in alle havensteden van het land bevrachtings- bureaux op te richten. Adressen zullen worden gezonden aan de regeering en de provinciale staten om alle belemmeringen op het vaarwater ten die, gelijk alle misdadigers, wantrouwig is, argwaan tegen ons kreeg." z/Neen, neen, ik zal mij beheerschengij be- hoeft voor mij niet bevreesd te zijn," sprak het lieftallige meisje, wier oogen geestdriftig fonkelden. //Om W ilhelm te redden ben ik tot de zwaarste offers bereid. Geef mij slechts mijn instruction en dan vooruit." //Die zijn spoedig gegeven," zei Loder glim- lachend. ,/Gij luistert nauwkeurig naar hetgeen ik zeggen zal, en daarnaar richt ge u. In hoofd- zaak komt het er op aan, den snaak op u verliefd te doen worden, hetgeen wel niet moeilijk zal zijn en is het eenmaal zoo ver, dan zal ik hdrn spoedig genoeg in bet net hebben." Het meisje wierp zich in de armen der oude dame en wisselde met haar eenige hartelijke kussen. z/Ik ben gereed," zeide zij daarop zacht tot den commissaris. z/Ga met God," zeide mevrouw Dorner diep geroerd, „en geluk op uw streven." z/Dat zullen wij noodig hebben," mompelde de commissaris, //want wij spelen een gevaarlijk spel, waarvan alles afhangt." Op den hoek der straat nam Loder een rijtuig, want de restauratie lag aan het andere einde der stad en Augusta kon dien afstand onmogelijk te voet afleggen. z/Nu maar moed en voorzichtiglieid," zeide de commissaris onderweg tot Augusta, die er bleek uitzag. //Ik hoop wel op een goeden uitslag, maar die Horner is toch een slimme vogel, die zeker zijn gegronde reden heeft om een aanraking met de politie te vermijden. Wanneer hij dus lont rook, dan zou de kans voor goed verkeken zijn." TER NEIIZENSCHE (OIRAYT. blad verscliijnt maandag-, Woensdag- en Vrijila^avond, uitg-ezonderd op I^eestdag-en, bij den nitgever P. J. VAST DG 8AMDE te Tei Veuzen. De Burgemeester der gemeenle TEE NEUZEN geeft kennis dat de milicien-verlofgangers dezer gemeente, ran de lichting 1893 behoorende tot het korps pouteniers, PETRUS JOHANNES MOB AC H en JOHANNES JACOBUS RIDDERING, zich op den 37 JTuli 1H»K, des namiddags vdor vier nre, bevinden moeten bij bun korps te Dordrecht, voorzien van bun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen, bij vertrek met groot verlof mede ge- nomen, teneinde in werkelijken dienst te worden gesteld, wordende hen onder het oog gebracht dat de verlofganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat, volgens art. 145 der militlewet. hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal wor den behandeld. Alvorens naar hun korps te vertrekken, zullen zij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 7 Juli 1896. De Burgemeester voornoemd. J. A. VAN BOVEN. K -mr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1