Gemengde berichten. Uit een op 2 dezer van den gouverneur- generaal ontvangen telegram blijkt dat bij de jongste gevechten in Atjeh zijn gesnenveld de sergeant E. Verheij, de korporaal W. H. Teurlings en de fuselier H. J. Klaassens en gevaarlijk is gewond de fuselier H. H. K. Boomsema. Een van 4 dezer gedagteekend telegram van den gouverneur-generaal meldt Rust in Amfoeang (Timor) weder ernstig ver- stoord. Tot herstel wordt gewapende politie ver- sterkt. Het flotieljevaartuig //Borneo" tijdelijk te Koepang. Aan de N. R. Ct. werd nog geseind, dat de oproerlingen verscheidene moorden pleegden. Door den Minister van marine is te Nieuwediep een commissie benoemd, om te onderzoeken, of de groote uitbreiding der beri-beri aan boord van de //Eriso" aan de victualie moet worden geweten. Het Dagblad voegt hieraan toe //Men vermoedt algemeen, dat de //Eriso" is geinfecteerd door schepelingen, welke in Indie van Hr. Ms. //Padang" op //Eriso" zijn overge- gaan om met dien oorlogsbodem te repatrieeren, welk vermoeden te meer grond vindt in het feit, dat de tot nogtoe overledenen alien van de //Padang" afkomstig zijn. Blijkens het geneeskundig rapport, vernemen wij van bevoegde zijde, is een der schepelingen, behoorende tot de bemanning van Hr. Ms. //Eriso" onlangs niet aan de beri-beri overleden, doch aan waterzucht, een ziekte welke meermalen voorkomt bij personen, die lang in de tropen vertoefd hebben en wier weerstandsvermogen daardoor is afgenomen. Eergisteren stierf weder een der schepelingen van genoemden bodem, een korporaal der mariniers, aan dezelfde ziekte. Deze korporaal, Appeldoorn, werd reeds dadelijk tot de meest erustige zieken gerekend. In het hospitaal worden nu nog slechts enkele lijders van de //Friso" verpleegd82 zijn reeds reeds als hersteld ontslagen. Hetzij de ziekte meer of minder ernstig is geweest, en al dan niet van de //Padang" op de //Friso" is overgebracht, dit durven wij nochtans wel verzekeren, dat de victualie al was zij dan niet de oorzaak van de ziekte bepaald slecht is geweest. Wij kregen inzage van een brief van een der schepelingen aan zijne ouders, waarin walgelijkemee- deelingen voorkomen over de gort en het brood. 't Zal dan ook nuttig zijn, als de onderzoek- commissie ook eens navraagt bij de //minderen." Het laat zich aanzien dat de vlasindustie, eertijds ook voor de eilandeu Schouwen en Dui- veland, zoo meldt men van daar, eene rijke bron van welvaart en steun, vooral in den winter, zal te niet gaan. Thans was er weer weinig gezaaid en dat weinig is nog zeldzaam slecht gegroeid. De Weesinrichting te Neerbosch. heeft over het afgesloten boekjaar ontvangen aan giften en bijdragen voor de verzorging van weezen door verschillende besturen, alsmede uit de opbrengst van verkochte granen, koeien, enz. van de boer- derij, alsook van meubelstukken, op den timmer- wiukel vervaardigd, de zeer aanzienlijke som van 101,933,92'/2. De winst der drukkerij bedroeg f 13,841,75, zoodat in het1 geheel voor het onder- houd en de verzorging der weezen een kapitaal van f 115,7 7 5,67 is beschikbaar geweest. Het Christelijk asyl voor drankzuchtigen wordt 1 Augustus te Prinsenhage geopend in de villa Wilhelmina." De heer C. J. Kloot zal daar zijne methode tot genezing van aan den drank verslaafden toepassen. Over die methode wordt door prof. Van de Lith gunstig geoordeeld. Het nieuwste op dit gebied geschiedt tegen- woordig in het buitenland met de Rontgenstralen. Met laat den dronkaard photografieen zien van zijn eigen, door den drank misvormde organen en gaandeweg van den voortgang van het aangerichte Loder was in de gelegenheifl, het gelaat van den man, die niet op hem lette, maar slechts oogen voor de kellnerin had, nauwkeurig waar te nemen. Het werd hem terstond duidelijk, dat de kellnerin, met wie hij gesproken had, de waarheid had gezegd Horner scheen verzot op de vrouwen en van zeer licht ontvlambaar tem perament te zijn. z/Een echte boeventronie," mompelde de com- missaris voor zich. Hij vertraagde zijn schreden zooveel mogelijk, om ongemerkt iets van het gesprek op te vangen. De man sprak Duitsch, maar met een vreemden tongval en doorvlochten met Engelsche woorden en uitdrukkingeneen bewijs dus, dat hij een Amerikaan was, of ten minste ergens gewoond had, waar uitsluitend Engelsch werd gesproken. Een bijna wreedaardige glimlach speelde om de lippen van de commissaris, toen hij naar zijn tafeltje terugkeerde. z/Wacht maar, mijn jongen, wij zullen nog wel eens nader kennis rnaken," zeide hij binnensmonds, terwijl hij zijn glas leegdronk en de kellnerin voor de betaling wenkte. //Wij zullen je voor- loopig nog maar op den tand voelen, mijn plan- netje ligt gereed, het hangt alleen nog maar van mejuffrouwj Von Ilorwitz af, die mij een moedig, vastberaden meisje toeschijnt. Ik denk we], dat zij mij zal willen helpenzij heeft verklaard, dat zij zich desnoods voor de redding van haar kwaad. Dit schijnt op menigen dronkaard te werken. Voor de verpleging te Prinsenhage zal 600 per jaar berekend worden. Het tweede zomerfeest der Chr. Jongelings vereenigingen in Zuid-Beveland had 1.1. Donderdag, onder begunstiging van goed weer, te Wemeldinge plaats. Het feest is goed geslaagd en werd op- geluisterd door twee muziekgezelschappen en een zangvereeniging. TER NEUZEN, 6 Juli 1896. Bij koninklijk besluit is pensioen verleen aan den brugwachter C. J. van Hecke te Sluiskil, ad 387. De collecte voor uit- en inwendige zending, gehouden op het vierde Vlaamsche zendingsfeest bij Ter Neuzen, bedroeg f 171, en is aldus verdeeld Zending der Gereformeerde kerken f 40, Neder- landsche zendingsvereeniging 26, Nederlandsche vereeniging voor Israel f 20, Marthastichting 25, Hulpgenootschap van de zending der broeder gemeente te Zeist f 30, Armeniers f 30. Zendeling Van Balon ontving bij het lafen zien der voorwerpen van Nieuw-Guinea ongeveer 80 Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei Juni 39 36 46 41 36 41 239 23 s., 4 pp., 3 ij1 p., ls.a., 7 1. 21 s., 6 ij., 4 m., 1 k., 1 lbz., 3 1. 22 s., 7 h., 7 ij., 3 m., 2 pp., 1 lbz., 4 1. 17 s., 9 m., 7 h., 2 ij., 2 pp., 1 k., 1 lbz., 2 1. 16 s., 7 ij., 4 h., 3 m., 1 lbz. 5 1., 18 s., 11 h., 4 m., 3 ij., 1 pp., 41., 76258 85919 96997 88519 80646 101754 530093 Uitgevaren zijn in Januari 26, in Februari 32, in Maart 33, in April 34, in Mei 27 en in Juni 31 zeeschepen. Hedenmorgen was men op de op de reede liggende Eng. bark Charlotte, van Gent naar Blyth bestemd, bezig met het hijschen der zeilen. Terwijl men een der ra's omhoog haalde brak het touw of de ketting waaraan dit geschiedde, met het gevolg, dat een jonge Duitsche matroos tusschen deze en de onderliggende ra waarop hij werkzaam was beklemd geraakte en met het hoofd tegen een stuk ijzer sloeg, wat een wonde aan het voorhoofd veroorzaakte. Door de bemanning uit deze positie gered, werd hij naar den wal gebracht en naar de ziekeninrichting vervoerd. Naar we vernemen is hij behalve de wond aan het hoofd nog lichamelijk gekneusd, doch niet van ernstigen aard, zoodat spoedig herstel is te verwachten. De levering van 118,000 stuks Lessinesche- of quenastkeien 9/13 (recoupins fagonnees) en 1730 strekkende meter Doorniksche kantsteenen, alles franco station Kijkuit, benoodigd voor het bekeien van een gedeelte der Axelsche straai in de gemeenten St. Jansteen en Koewacht, is heden door het bestuur van het waterschap Groot- en Klein Eerdinandus, gegund aan den minsten inschrijver, de heer L. E. Willems te Selzaete en wel, de keien ad f 33,85 de 1000 stuks en de kantsteenen ad f 0,42 per strekkende meter. Aardenburg. De heer D. A. Brinkerink, predikant te Neede, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier. Zomersche dagen. In de nabijheid van Twelloo heeft het, naar men aan de //Zw. Ct." mededeelt, Donderdag gesneeuwd. Een mooi vooruitzicht voor het personeel van het //Hotel des Indes." Li Hung Chang heeft in het hotel //Kaiserhof", waar hij te Berlijn logeerde, 2400 fooi voor het dienstpersoneel gegeven. beminde wil opofferen. Dit is nu wel niet noodig, zij behoeft alleen een weinig komedie te spelen, om den kerel in het net te lokken. Het zal haar wel tegen de borst stuiten, maar ik weet er nu eenmaal geen ander middel op om onze advo- caat te bewijzen dat hij onschuldig is, en dat bewijs moet met wiskunstige zekerheid geleverd worden, anders wordt onze geeerbiedigde heer rechter van instructie er nog niet door voorgelicht." Hij lachte bij zichzelf, betaalde zijn vertering scherste nog even met de aardige kellnerin en ging zijns weegs. (Wordt vervolgd.) Door den kantonrechter te Goes zijn in de laatste zitting weder niet minder dan 13 personen veroordeeld, ter zake van overtreding derjachtwet. Het moet een bijzonder voordeelig of uiterst aan- genaam bedrijf zijn, dat jagen op verboden terrein en in gesloten jachttijd. Door de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag een arbeider te Colijnsplaat, beklaagd van meineec voor het kantongerecht te Goes, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Denzelfden dag stonden nog voor die rechtbank terecht twee inwoners van Hansweert ter zake van diefstal van kippen en gewelddadig verzet tegen 4 rijks-veldwachters, die hen arresteerden. De eisch was 8 en 5 jaar gevangenisstraf. Dat een ongeluk op een klein plaatsje ligt, bleek weder te Schijndel. Een moeder bukte zich over haar kleine Beveling van pas twee maanden, teneinde een en ander aan de kleertjes te verschikken. Door deze beweging valt een speld van haar kleed en juist in den mond van't wicht. Het stumpertje schrikt en slikt de speld naar binnen. Ofschoou dadelijk de dokter bij de hand was, mocht het toch niet meer gelukken, het scherpe voorwerp te verwijderen. Het arme bloedje lijdt hevige pijnen. De Amsterdamsche wijnhandelaar, die schui menden appelwijn verkocht voor champagne onder het merk //Heidseck Monopole," zoodat het pu- bliek den wijn kon houden voor den bekenden z/Heidsieck," is niettemin vrijgesproken van de aanklacht van nabootsing van eens anders han- delsmerk. Wanneer men een rijwiel steelt uit de gang der woning van een wethouder, dan is dit een driemaal strafwaardiger bedrijf, dan wanneer men er zijn werk van maakt, rijwielen te huren en die te gelde te maken in een bank van leening. Althans iemand, die zich te Amsterdam aan eerstbedoelden diefstal schuldig maakte, kreeg van de rechtbank aldaar 3 jaren gevangenisstraf, en een ander, die in het tweede geval verkeerde, kwam er met 1 jaar af. Bij het verhuizen liet iemand te Arnhem zijne woning in zulk een toestand van verregaande vervuiling achter, dat de eigenaar de trap zelfs moest afbreken. In de kelders was afval geborgen, waaronder vergane overblijfselen van geiten en schapen, die, volgens deskundigen wel een kwart- eeuw daar moeten gelegen hebben. Het ongedierte had zich in dat huis natuurlijk onbelemmerd ontwikkeld. Men schrijft aan de N. R. Ct. De vorige week passeerden 4 booten, door het Noord-Hollandsch kanaal stoomende, de gemeente Purmerend. De feestvierenden (vereenigingen van socialisten, die een uitstapje hadden gemaakt) werden door bengels uit Purmerend begroet met een bombardement van steenen en andere pro- jectielen. De woede der opvarenden was begrijpelijk, daar de booten een eind vervolgd werden en er door honderden handen geworpen werd met alles wat onder het bereik kwam. Eenige opvarenden sommeerden den kapitein naar den wal te varen, doch gelukkig stoomde hij door, want dan waren de ongelukken niet te overzien geweest. Het was een waar schandaalde steenen klet- terden tegen de booten als hagel. Het noodlottig ongeluk te Heek (Limb.), waar een knaapje door een anderen jongen is doodgeschoten, was weer 't gevolg van de verderfe- lijke gewoonte van sommige menschen, om een geweer geladen aan den muur te hangen. De jongens waren bij een landbouwer aan 't spelen. De oudste zag in den paardenstal een flobert hangen, nam die in handen en mikte, mee- nende dat het wapen ongeladen was op den anderen jongen. Tweemaal sloeg de haan neer zonder dat het schot afging; de derde maal viel het schot, en viel ook de jongen dood neer. Ten postkantore te Loosdrecht werd dezer dagen van een Duitsche firma een pakket ontvangen, geadresseerd aan mevrouw Nieuws van den Dag. Daar van een dergelijk huwelijk niets bekend was en 1 pakje klaarblijkelijk niet voor mijnheer bestemd was, kon dit natuurlijk niet aanstonds besteld worden. Toch gelukte het aan de postadministratie er achter te komen, welke dame met dat pseudoniem redoeld kon zijn en werd het pakje dan ook uitgereikt. De firma had den naam der dame verward met dien van het dagblad. Dat de ijk van gewichten alleen geen vol- doende waarborgen oplevert tegen bedrog, indien niet ook belans en schalen daaraan onderworpen worden, is dezer dagen te Loosdrecht gebleken. Een koopman bood daar kersen aan voor 25 cents de drie pond. De lage prijs lokte velen tot koopen uit. Maar wat bleek later In ulaats van drie pond leverde de koopman er maar twee, niettegenstaande zijne gewichten behoorlijk geijkt waren hij had den eenen arm van zijne jalans wat langer doen maken dan de andere. In 1859 vertrok van Rotterdam naar Zuid- Afrika een schip met jonge lieden aan boord, die daar ginds hun bestaan wilden verbeteren. Voor enkele dagen verscheen een'dezer landverhuizers weder te Rotterdam. Hij was gelukkig geweest en was een groot grond eigenaar geworden met londerden koeien, schapen, enz. Hij vond zijne 85jarige moeder, de wed. G. Beket, nog in leven. Men kan zich de ontmoeting van moeder en zoon voorstellen. Beket had plaats willen nemen op de Drummond-Castle, die voor eenige dagen bij Ouessant vergaan is. Door plaatsgebrek kon hi eerst enkele dagen later weg. Na een verblijf van zes weken keert Beket weder naar ZuiH. Afrika terug. Een cocosmat, zooals hier te lande en wellicht f ook nooit in het buitenland is gemaakt, werd dezer dagen door de Kralingsche Tapijtfabriek /,Werk- lust" afgeleverd. Deze mat, besteld door een liefhebber vaj paardensport, en bestemd voor een manege ii Den Haag, weegt niet minder dan 5000 K.G. ei j heeft een oppervlakte van 350 vierkante meter, De mat is ruim 7 duim hoog, waardoor ver- kregen wordt dat de paarden even gemakkelijki kunnen loopen als in het zand eener arena, terwijl I tevens het dikwijls zoo hinderlijke opwerpen van i het stof wordt vermeden. De mat komt op een asphaltvloer te liggen en wordt door middel van een gaskracht-machine over walzen voortbewogen, waardoor bij het reinigen I de bovenkant onder komt te liggen en het schoon- I maken veel vergemakkelijkt wordt. Niet alleen zijn er, volgens een historiscl* gezegde, rechters in Berlijn, maar ook waaraan I niemaud twijfelde, trouwens eerlijke boekhan- delaars. Daarvan kunnen we het volgende spre-, kende bewijs geven. In de maand Mei van het vorige jaar kocht en betaalde een Nederlander bij een boekhande- laar in Berlijn eenige boeken. Toen die in het hotel, waar hij logeerde, werden bezorgd, was de kooper echter reeds vertrokken, en sedert heeft hij niets van zich laten hooren. De boekhande- laar weet alleen, dat de reiziger uit Amsterdam kwam en dat hij den geslachtsnaam Jansen droeg, We meenen dien naam wel eens meer te hebben gehoord Maar nu den rechten te vinden. In het adresboek naar een Jansen te zoeken, gaat niet uit 160 of daaromtrent. De recht-i* matige eigenaar kan zich aan ons bureau aan- melden voor nadere inlichtingen. N v. d D. Het Weekblad van den Nederlandschen Diamantbewerkersbond wil de aandacht van den Chineeschen Onderkoning, nu hij ons een bezoek brengt, gevestigd hebben op de producten van de Nederlandsche diamant-industrie. Het blad schrijft o. a. Zooals men weet, permitteert de Chineesche wet, d. w. z. de wil van den Chineeschen Keizer en [n zijn rechterhand //de Onderkoning," slechts aan enkele uitgekozen klassen het dragen van diamanten. Dit privilegie is b. v. uitgesloten voor de vrouwen, de kooplieden, en, vergissen wij ons niet, voor alien, behalve voor de leden der keizerlijke familie en voor de priesters. De praalzucht der Chineezen zou, indien de Keizer van China er toe overging deze uitsluitende bepaling op te heffen, of ten minste het privilegie s, ruimschoots uit te breiden, aan de Nederlandsche en Belgische diamantindustrie een reuzenvlucht bezorgen, een 10,000 Amsterdamsche diamantbe- werkers behoeden voor periodieke werkeloosheid, en hen brengen uit een toestand van betrekkelijke armoede tot groote welvaart. Zou onze Minister den heqr Li Hung Chang er niet eventjes zoo zijdelings op kunnen wijzen, wat prachtig middel die geslepen diamsntjes voor hem kunnen zijn, om de leege Chineesche schatkist te helpen stijven? Zijn rijke medeburgers (of onderdanen zijn er zoo op gesteld onze schoone edele metalen te bezitten, dat zij, alleen om //het recht van gebruik" daarvan te hebben, zich gaarne wat offers zullen getroosten. Volgens //Central News" heeft den 15en Juni I een aanvaring plaats gehad tusschen twee Japansche I stoomschepen bij Hiroshima. Er kwamen 1801 menschen bij om. De commissaris-generaal der wereldtentoon- 'telling van 1900 te Parijs ontving thans reeds E 3500 aanvragen om een betrekking op zijn bureau. I Nu zal daar in den druksten tijd hoogstens een personeel van 40 menschen noodig zijn, met de thans reeds in functie zijnde hoofdbeambten mee, zoodat er voor ongeveer 25 posten 3500 sollici- taDten zijn. Mejuffrouw Gertrude van der Bilt, een dochter van den Nieuwyorkschen millionair, is met den heer Henry P. Whitney verloofd. Het I vermogen der jonge dame wordt op 60 millioen I guldSn geschat. Ze is kort geleden twintig jaar geworden. Eerst verleden jaar was zij door haren vader in de maatschappij gebracht. Een groote f:. schoonheid is zij niet, maar zij doet zich aardig voor en moet sterk democratische neigingen hebbes. In de maand Juni zijn in Egypte aande cholera overleden 3598 personen, op 4419 zieken. Thans zijn door de ziekte besmet 58 steden en dorpen. De stad Napels, die nu juist niet door oroperheid uitmunt, is thans mooi op weg, in j een toestand van vervuiling te geraken. Er is I namelijk een werkstaking onder de straatvegers 2 uitgebroken. De ridders van den bezem eischen I vermindering van werktijd en vermeerdering van loon, twee dingen, die volgens Bartjes niet met elkander harmonieeren. De stakers hebben, I om meer klem aan hun eischen bij te zetten, hun oezemen gekeerd tegen de politie, zoodat opstootjes Maand. Getal. Geladen met: K. m. i nhoud bi'uto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, lbz. landbouwzout, s.a. soda-asch, h. hout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2