Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vla&ndere No. 3325. Zaterdaa: 4 Juli 1896. 36e Jaargang. Opsnbare Kennisgaving. Om d© eer van zij a moeder. N A-INSPECTIE. Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle BoekLandelaars, Postdirecteuren en Brieves busbouders. in ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Nationale Militie. Aan de N. R. Ct. werd eergisteren uit Batavia geseind, dat onze troepen naar Praja oprukten, om de opstokers aldaar te arresteeren. Volgens een telegram aan het Hbl. bestaan deze troepen uit het elfde bataillon, liggende op Lombok. Aan het Hbl. werd gisteren uit Batavia geseind Bij de innemiug van Anakgaloeng zijn aan de zijde van den vijand o. a. gesneuveld Toekoe Mah- moed, jongere broeder van Toekoe Hassin, Toekoe Nja Amin, zoon van het vroegere hoofd Tengkoe di Tiroe, en veertig volgelingen van den prenten- dent-sultan. Uit een op den len dezer van den gouverneur- generaal van Ned.-Indie bij het departement van Kolonien ontvangen telegram blijkt, dat bij de jongste gevechten in Atjeli gewond zijn de kapt. der inf. jhr. G. J. W. C. H. Graafland en de late-luit. der inf. G. K. Dijkstra, C. P. A. Wagener en K. J. C. Reijtien. Men schrijft ons Met verwondering las ik gisteravond, dat de maaltijd op Zondag 5 Juli in het Kurhaus te Scheveningen aan Li-Hung-Tcltang wordt aange- boden van Regeeringswege. Moeten daarvoor, zoo vraagt men zich onwille- keurig af, de zoo vaak met veel inspanning en FEUILLEITON. 16) VII. Reeds voor bet bezoek aan het lijkenhuis was de commissaris in het „Lowenhof" geweest en had omzichtig getracht, daar inlichtingen te ver- krijgen. Dit zou zeer moeilijk zijn geweest, wanneer een der kellnerinnen in hem een politiebeambte had vermoedvoor dergelijken hebben die dametjes een instinctmatige vrees, en om een aanraking met de justitie te vermijden, verzwijgen zij liever, vat zij aan een ander licht vertellen zouden. Tervijl bij dus als een gewoon burgerman in een hoek zijn glas bier zat te drinken, vroeg hij aan de kellnerin, die hem juist een tweede glas bracht, of de rosachtige heer met zijn mooien, grooten -Newfoundlander tegenwoordig niet meer in het kofiiehuis kwam. //Dan vergist ge u zeker," antwoordde het meisje, //bij ons worden geen honden toegelaten." z/V el ja, ik heb hem zelf bier gezien." z/Vroeger dan misschien," hernam de kellnerin; #ik ben eerst veertien dagen hier en in dien tijd lieeft er aan elken wand een kaart gehangen met de mededeeling." Met dit antwoord had de commissaris zich moeten tevredenstellenhij had zijn bier uitge- dronken en was ontmoedigd heengegaan. lleden, nadat hij de ongelukkige moeder had moeite opgebrachte belastingpenningen der natie dienen En dan nog wel voor een niet-officieel bezoek Men zal natuurlijk zeggen //bet geldt hier het belang der natie met het oog op aan te knoopen handelsbetrekkingen". Maar daargelaten dat dit vooralsnog onzeker is en daarvan dan toch slechts eukelen voordeel zullen hebben, mag men boven- dien aannemen, dat zulke handelsbetrekkingen wel niet zullen tot stand komen door een diner, maar uitsluitend wegens de behoefte aan de geprodu- ceerde waren en het voordeel, dat men er mede denkt te behalen. In dat opzicht zijn inderdaad de Chineezen slim genoeg. Ik meende dan ook te mogen protesteeren tegen deze aanwendiug van 's lands gelden. H. Ct. De werking der nieuwe personeele belasting. Eenige dagen geleden schrijft 't //Nieuws" namen we kennis van de huurprijzen in eene kleine gemeente, die in de 9de klasse thuis behoort, maar in de 83te is geplaatst. Van de 84 daar aanwezige perceelen zijn er tegenwoordig 18 onbe- last, terwijl bij invoering van de nieuwe wet 63 onbelast zullen moeten worden gelaten. Er blijven dan nog 21 belaste over In de 29 Juni 1.1. gehouden algemeene ver- gadering van de levensverzekeringbauk ^Amsterdam, van aandeelhouders waren vertegeuwoordigd 137 aan- deelen, uitbrengende 97 stemmen. Uit het verslag, door de directie uitgebracht bleek, dat de door den wiskundigen adviseur, Dr. N. P. Kapteijn berekende reserve een vermeerdering aanwees van f 33,121,94, zoodat de totale reserve bedraagt 62,228,73. Na verzekerd te hebben, dat de opgegeven cijfers overeenkomen met de boeken der Mij., stelden com- missarissen voor de balans en de inkomstenrekening goed te keuren en het saldo der inkomstenrekening ad 16,788,26 te verdeelen als volgt Afschrijving op oprichtingskosten 12,768,804 Idem op meubilair en inventaris 2,636,064 Uitbetaling van dividend over onverplichte stortingen ingevolge art. 10 der statuten1,383,39 welke voorstellen zonder discussie werden aange- nomen. Met algemeene stemmen werd tot lid van den raad van commissarissen benoemd de beer L. J. M. van Waesberghe-Janssens te Huist. De overige voorstellen van het bestuur betrefFende zaken van huishoudelijken aard werden goedgekeurd. Thans moet definitief beslist zijn, dat de te Apeldoorn op te richten kweekscliool voor onder- thuis gebracht, richtte hij weder zijn schreden naar het //Lowenhof." Hier bestelde hij een glas bier aan een andere kellnerin. De moed en geestdrift, die hij zooeven, in tegenwoordigheid van het lijk van den vermoorde en de diep neerslachtige mevrouw Dorner, had gevoeld, waren thans weer geheel bij hem geweken. Bij een kalme beschouwing van den toestand kwamen de moeilijkheden, die hij te overvvinueu had, hem veel zwaarder voor en zag hij duidelijk in, dat dit raadsel uiterst lastig, zoo niet geheel onoplosbaar was. Wel geloofde hij vast en stellig, dat een ander dan de jonge advocaat dezen moord op den sedert lang dood gewaanden echtgenoot van mevrouw Dorner had bedrevenmaar dit was slechts een veronderstelling, die wel op eenige gronden be- rustte, maar waarvoor toch voorloopio- elk be- wijs ontbrak. Wanneer nu evenwel de rechter van instructie toch eens gelijk hadwanneer nu de gevangene eens slimmer was dan zij alien en, in plaats°van te ontkennen, volgens een weldoordacht plan be- gonnen was met te bekennen en zich voor te doen als een edel, zelfopofferend zoon, alleen met het doel om de justitie op te dragen, allerlei bewijzen voor zijn onschuld te zoeken De vermoorde had zich reeds een vierendeeljaars in de stad opge- lioudenwas het niet zeer waarschijnlijk, dat hij reeds kort na zijn aankomst zijn zoon had opge- zocht In dat geval, overwoog de commissaris, had het Wilhelm wel kunnen gelukken, schijnbaar op goeden voet te komen met den vader, die voor wijzeressen zal worden gevestigd op de buitenplaats van wijlen den heer Aran der Eeen in de Yijverlaan. De daarbij behoorende oefenscliool zal verrijzen in den tuin dezer villa en geheel voor rijksrekening worden gebouwd en ingericht. Men meldt uit Delft, dat tegen 1 Augustus 41 werklieden aan de Ned. Oliefabriek zijn ont- slageu en op de salarissen van het overige per sooneel, de directie daarin begrepen, naar ver houding 15, 10 en 5 pCt. gekort zal worden. Het is weder kersenfeest op Neerbosch ge weest. Hoewel de meikersen niet zoo overvloedig zijn en vele boomgaarden slechts een middelmatige opbrengst geven, had men toch overvloed van deze heerlijke vrucht en Zaterdagmiddag hebben de weezen, klein en groot, zich mogen verzadigen aan een overvloedig maal, waarvoor meer dan 1000 pond prachtige meikersen aanwezig was. Een groot deel was van eigen boomen geplukt, 200 pond als geschenk voor de weezen aangeboden, de rest gekocht. Er heersclite zeer groote blijdschap, toen de overvolle, met heerlijke rijpe meikersen gevulde borden, de eetzalen versierden en daarbij krenten- brood en wittebroodjes lagen. bit Beverwijk wordt aan het Centrum ge- schreven Iu de laatste jaren zijn uit de duinstreek reusachtige hoeveelheden aardbezien verzonden naar Engeland. Zij werden ter plaatse ingekuipt en geconfijt, de kweekers konden rekenen op een behoorlijken prijs, zoodat er zeer groote terreinen, vroeger voor groenten en aardappelteelt bestemd, met aardbeziestruiken werden bezet. Dit jaar lieeft plotseling deze gemakkelijke cultuur een gevoeligen knak gekregen, doordien Engeland zich op andere wijze van aardbezien lieeft voorzien. Men zegt, dat de liooge suikerprijzen hier te lande aan deze teleurstelling voornamelijk schuld dragen, omdat men nu goedkooper en voordeeliger in Sckotland terecht kan. Intusschen zijn er ook die beweren, dat de zorgen voor de veredeling van het gewas geen gelijken tred hebben gehouden met deklimmende eischen der overzeesche fijnproevers. Hoe dit zij, indien de weigering van Engeland blijft aanhouden' zal in het vervolg weer menig stuk aardbezienland een andere bestemming moeten krijgen. Warede teelt in dit jaar niet voor twee derden mislukt, de Amsterdamsche markt zou dermate zijn overvoerd, dat het publiek de koele zomervrucht bijna te geef gehad en de verkoop wellicht niet eens dekosten van vervoer had goedgemaakt. hem zeker hiuderlijk was. Hij had diens ver- trouwen gewonnenna eenigen omgang had de oude man van zijn zoon den wissel van dat hooge bedrag weten te verkrijgen en terwijl de vader, argeloos en in verrukking, met hebzuchtigen blik den kostbaren wissel had zitten bekijken, had de zoon hem verraderlijk van achteren aangevallen en hem de keel afgesneden. De dood was zoo plot- seling geweest, dat de ongelukkige zich niet tegen de moorddadige hand van zijn zoon had kunnen verdedigen. Maar de hond Welnu, kon deze zich niet aan Wilhelm hebben verknocht Mogelijk had het dier, toen het zijn meester bloedend zag neervallen, zich op den moordenaar geworpen en hem in de hand gebeten vandaar de verwonding van Wilhelm. Daarop was het dier tot kalmte gekomen, de moordenaar had het in de alkoof gelokt en het daar eveneens afgemaakt. De commissaris moest toegeven, dat al die ge- volgtrekkingen zeer waarschijnlijk waren; maar dan moest ook de advocaat Dorner een doortrapte misdadiger zijn, bij wien de stem van het geweten reeds lang verstomd was. Als zoodanig kende de commissaris echter Wilhelm niet en daarom bleef hij aan zijn onschuld gelooven. Hij achtte den ongelukkige veel te hoog om hem tot zulk een eerlooze handelwijze in staat te rekenen. In deze overpeinzingen werd de commissaris gestoord door de kellnerin, die een nieuw glas bier voor hem ueerzette. z/Zeg eens, mijuheer, hebt u gisteren niet aan Jane gevraagd naar Turk, den grooten, zwarten Newfoundlander?" begon zij vertrouwelijk. TER NEUZEN, 3 Juli 1896. Heden werd alhier door den notaris Zylstra, te IJzendijke, met tusschenkomst van zijne arnbt- genooten Dauwe, te Eecloo, en Dumoleyn, te Hontenisse, herveild a. Eene hofstede, met bouw- en weilanden, gelegen onder de gemeente Hoek, in de Loven en Willemskerke en Pierssenspolders, geheel groot 53,30,35 H.A. of 120 gemeten. b. Eene hofstede, met bouw- en weiland enz., gelegen in de gemeente Arnemuiden, groot 59,46,81 H.A. of 1334 gemeten. Hiervan werd alleen verkocht een kavel bouw- land gelegen in den Pierssenspolder, voor 680 per gemet. De hofstede onder a werd ingehouden op f 525 per gemet en die onder b op 57000 voor het geheel. Een voerman te dezer stede moest Woensdag met een koopman //t land in." Daar zijn eigen paard mankeerde leende hij er een van een kennis, die dit beestje nog maar korten tijd bezat. De zaken afgeloopen zijnde, kwam men langs het kanaal terug, en werd, daar het nog vroeg was, onderweg nog eens aangelegd. A adat de voerman en zijn passagier weer waren ingestapt scheen het ros den goeden weg niet te kunnen houden en geraakte met den wagen en den daarin zittenden koopman te waterde voerman was er uitgesprongen. Eenige aan de overzijde aan 't werk zijnde personen, 't ongeval ziende, voeren met een boot over en het gelukte hun den koopman uit zijne hachelijke positie te reddeu. Minder goed liep het met 't geleende paard af, dat niet gered kon worden en verdronk. Na door een daar wonend winkelier van eenige droge kleedingstukken te zijn voorzien kon de koopman huiswaarts keeren en kwam dus met den schrik vrij, behoudens de schade die hij leed door het nat worden zijner manufacturen. De eigenaar van 't paard, die dit levend had meegegeven, wilde het natuurlijk niet dood terug- nemen en beeft naar we vernemen een eisch tot schadevergoeding ingesteld. Bij koninklijk besluit zijn benoemdtot rechter in de arrondissements-rechtbank te Mid delburg Jhr. Mr. J. E. Schuurbeque Boeije, substituut-officier van justitie aldaar en tot sub- stituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank Mr. J. Z. Maze], thans ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te 's Gravenhage. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ge- zworenvoor den polder Melo de heer P. A. Stallaert; voor den Willem-Leopoldpolder (Ned. gedeelte) de heer J. Yerhage Jr., en voor het waterschap Groote Sint-Anna en Nieuwenhoven de heer A. de Bruyne Iz. Aangaande den uitslag van den postduiven- wedstrijd, jongstl. Zondag van hieruit gehouden, deelt men mede, dat de duiven, die ruim 8 uur De commissaris keek verrast opzou dit een vingerwijzing van het lot zijn z/Ik had hem een paar malen gezien," antwoordde hij onverschillig,/ik ben een liefhebber van honden en dat mooie dier beviel mij buitengewoon." z/Nu, een mooi jdierEen rakker was het," hernam de kellnerinvzoo kwaadaardig heb ik er in mijn leven nog geen gezien. Hij was eigen- lijk van een ouden heermaar aan mijnheer Horner was hij veel meer gehecht dan aan zijn eigen meester. Wij hebben hier drie weken geleden een toestand met dien hond gehad. Mijuheer Horner bad hem een stuk worst gegeven, maar zijn meester wilde het niet hebben en nam bet de worst weer af. Wat denkt u, het beest vloog zijn eigen heer aan en zou hem gebeten hebben, wanneer niet een dozijn gasteu waren toegesneld was, die hem aan zijn halsband terugtrokken. Sedert lieeft onze patroon er genoeg van en wil geen honden in het lokaal toelaten. Hoe woedend Turk ook was, stond hij toch zoo ge- dwee als een lam naast mijnheer Horner en likte hem de hand. //Ik weet zelf niet, wat die hond in mij ziet," had hij tot zijn vriend gezegd. Kent gij mijnheer Horner?" vroeg de kellnerin, aan het eind van haar woordenvloed. De commissaris schudde ontkennend het hoofd. Wordt vervolgd.) >»k hw m wmh HWK rummii TER lEllZENSCHE HHRAYT. IBit blatl verschijnt .naandag-, tVoeusdaj;. en Vrijdasavond, nitgeionderil <>p Feestdagen, bij den uitg-ever I*. J. VAW DG Sill'UE te Ter Xeuzea. Bnrgemeester en Wethonders van TEE NEUZEN, gelet op de missive van den heer Luitenant Kolonel, Militie Commissaris in Zeeland, d.d. 1 Juli 1896, n°. 47 roepen bij deze de verlofgangers der Nationale Militie KOSTEK (ADEIAAN), loteling .lichting 1889, lotings- nummer 3, van de gemeente Weme/dinge, van het 38 regiment infanterie, en DEN BOER (J OH AN HENRIE), loteling lichting 1892, lotingsnummer 9, van de gemeente Ter Neuzen, van het korps hospitaalsoldaten, als op het jongst door hem gehouden onderzoek niet tegen woordig geweest zijnde op, om op Zaterdag 18 Juli a. s., des voormiddags 11 uur, op de koopmansbeurs te Middelburgvoor diep Militie Commissaris te verschijnen, voorzien van al de door hen v^n het korps medegebrachte kleeding- en equipementstukken, hun zakboekje en verlofpas, zullende zij bij niet verschijnen de gevolgen aan zich zelve te wijten hebben. Ter Neuzen, 3 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1