Algemaen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandero f No. 3324. 36e Jaargarig. 0m de ter vaa zijn motdtr. Donderdag 2 Juli 1896. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Mr®oIitielx Overzicht. Er komen uit diverse hemelstreken telegrammen over Kreta. 't Schijnt, dat de toestand er beter ismaar volkomen helder is 't nog niet. Eergister werd gemeld, dat de heer George Berowits tot gouverneur van 't eiland is benoemd. Via Londen wordt nu uit Candia gemeld, dat de tegenwoordige gouverneur, Abdoellah-Pacha, tot maarschalk (muchir) is benoemd en tevens com mandant der troepen blijft. Dan worden er, zonder verdere ophelderingen, nog eenige benoemingen vermeld, die door de bevolking. gunstig ontvangen ziju. De laatste mededeeling is van meer gewicht dan de namen van ons onbekende personen en waardigheden. Die George Berowits schijnt Christen te zijn want uit Konstantinopel wordt geseind De Porte heeft zich neergelegd bij den wenk der zes mogendheden, betreffende de benoeming van een Christen-gouverneur op Kreta en de toepassing in beginsel van de conventie van Halepa. Men gelooft dat de Porte een onvoorwaardelijke amnestie zal afkondigen. Opmerkelijk evenwel is, dat juist nu de Turksche ambassade te Parijs een depeche uit Konstantinopel ontvmg, waarin gemeld wordt, dat de opstandelingen twee dorpen van muzelmannen hebben verbrand, nadat ze den oogst geroofd hadden. Dat officieele bericht is blijkbaar op een ontijdig oogenblik gepubliceerd 't was ongetwijfeld bestemd voor tegenwicht, als men over de Turken zou klagen. Maar nu men zoo tevreden is over de Porte, is 't telegrafeergeld er geheel aan ver- morst. Daily Chronicle vraagt, in naam der mensche- lijkheid, dat Engeland handelend zal optreden. //Kreta", zegt het radicale blad, is een eiland dat wij kunuen blokkeeren, als de regeering er het bevel toe wil geven. Geen enkele mogendheid in Europa, noch het drievoudig verbond, dat als onze vrienden beschouwd wordt, r.ocli Frankrijk en llusland, die verondersteld worden, ons metijver zuchtige oogen gade te slaan, heeft eenig belang op Kreta. Voor zooverre wij weten, zou niemand er iets tegen hebben, dat Kreta bij Griekenland gevoegd, en nog minder dat aan het eiland auto nomic werd gegeven. Engeland wenscht voor zichzelf geen voordeel te behalen. Waarom dan niet gehandeld Te Belgrado blijft men zich, ter eere van den Vorst van Montenegro vermaken met groot-Servische manifestaten. In een tafelspeech herinnerde Vorst Nikita, dat het oude koninkrijk Servie gevallen FEUILLETON 15) De inspecteur trachtte intusschen de pijnlijke ontroering, die op het gelaat van mevrouw Dorner te lezen was door een alledaagsch gesprek te ver- drijven. Ilij deelde haar, die slechts verstrooid naar hem luisterde, allerlei bijzonderheden omtrent bet lijkenhuis mede, waarvan de inrichting voor een model van dat soort gebouwen kon doorgaan. Ja, zeide hij, terwijl hij een tweede deur voor haar opende, //door deze deur treden alien binnen, de levenden en de dooden, zij die in vertwijfeling de hand aan zichzelf hebben geslagen en zij, die door moordenaarshanden gevallen zijn; maar ook zij, die eenzaam en verlaten door het leven gingen en op hunne kamer, voor alien onbekend, een natuurlijken dood zijn gestorven. Zij alien komen door deze deur binnen. Zijn hun namen bekend, dan brengt men hen, na hen gewasschen en in het doodsgewaad te hebben gehuld, terstond naar den lijkenkelderonbekenden worden eveneens als zij gereinigd zijn, in de publieke zaal ten toon gesteld, opdat hun mogelijke verwanten, ouders, breeders, vrouwen of kinderen, hen herkennen en hun identiteit vaststellen kunnen." Zij waren intusschen een steenen trap afgegaan en nu opende de inspecteur nogmaals een ijzeren deur, die toegang tot den eigenlijken kelder verschafte." Dit was een ruim gewelf, zeer zindelijk, met witte muren en door electrische gloeilampen hel- ^hr verlicht. was door tweedracht, doch dat thans plicht was, de toekomst van het Servische volk te verzekeren door eendracht. //Van nu af aan staat geheel Servie aan onze zijde, wat Servie wil, dat willen wij beiden. Ons volk streeft slechts naar zijn eigen voort- bestaan. Alle bevriende naties zullen met onze wenschen moeten instemmen, die meer kracht zullen krijgen door de adhesie van onze noordelijke breeders, door de bevriendschap van onze breeders van Bulgarije en andere volken, met welke wij door banden van vriendschap en stamverwantschap verbonden zijn." Duizenden Serviers wonen de feesten te Belgrado bij. Hoewel de Hongaarsche politie verbood er heen te gaan, rekent men toch, dat een 600U in Hongarije wonende Serviers de Donau zijn over- gestoken. De beide Vorsten overladen elkaar met eer- bewijzenen de stad Belgrado gaf o. a. 30000 francs uit voor de illuminatie. (Hiervan zal heel wat aan maat en strijkstok blijven kleven In het Lagerhuis bevestigde de minister Cham berlain, dat de //Chartered Company" de heeren Rhodes, Beit en Rutherford Harris op hun verzoek ontslag had verleend. Wanneer er nog meerdere troepen noodig zijn om den opstand in Mashonaland te dempen, ver- klaarde de Minister verder, dan zal het, volgens hem verstrekte inlichtingen, minder wenschelijk zijn, Indische regimenten te gebruiken, want dit zou door de inboorlingen kunnen worden beschouwd als een bewijs van zwakheid van de zijde der blanken. Aan de generaals Goodenough en Carrington is medegedeeld, dat de Engelsche regeering bereid is tot het zenden van alle versterkingen, welke zij nooodig zouden mochten achtenzij zijn het echter met hun beiden er over eens, dat meerdere troepen niet noodig zullen zijn, doch zij stellen voor, het garnizoen aan de Kaap op de volledige sterkte te houden. Wij zullen, vervolgde de Minister, daar ter plaatse troepen zenden, die naar het front moeten worden gezonden, of kunnen worden gezonden. Dientengevolge heeft het bataljon fuseliers order gekregen, om zich van Malta naar de Kaap te begeven. Toejuichingen beloonden des ministers mede- deelingen. Toch kon mevrouw Dorner bij het betreden van den lijkenkelder, hoewel die oogenschijnlijk niets afschuwwekkends had, een plotselinge hui- vering niet onderdrukken. De commissaris sprak haar op fluisterenden toon moed inzij herstelde zich en ging nu met vasten tred naar binnen. Hier schreed men tusschen twee rijen vakken door, elk door een ruit van het gangpad afge- scheiden, en in die vakken lagen de ongelukkigen, soms alleen, maar soms ook twee aan twee, die eenzaam en onbekend deze wereld hadden verlaten. z/Er heerscht hier een goede atmosfeer," zeide de onvermoeid pratende beambte,/men wordt er zelfs niets van gewaar, dat er ongeveer dertig dooden in dezen kelder liggen. Zie, in elke afdeeling is een rooster, waardoor voortdurend kalklucht-verversching binnenstroomt, altijd vier gradendat belet de ontbindmg, "want dikwijls blijven de dooden een week of langer hier liggen, voordat zij van overheidswege worden begraven. Ik heb nog verzuimd, u de kamer voor lijkschou- wing te laten zien. Die is inderdaad belang- wekkend; geheel ingericht naar de voorschriften der moderne wetenschap." Mevrouw Dorner luisterde slechts met een half o°r naar hem, ofschoon het aanhoudend spreken van den beambte haar een weldadige afleiding verschafte Bij den afschuwwekkenden aanblik van al die lijken om haar heen bemerkte zij toch, dat zij haar kracht wel wat overschat had. Nog nooit had mevrouw Bouise tegenover een lijk gestaan en thans verwachtte zij het stoffelijk overschot te aanschouwen van iemand, dien zij eenmaal Wij vernemen dat ook als candidaat voor de Eerste Kamer ter vervanging van den heer Mr. E. Fokker wordt genoemd de heer E. Hombach te Hulst. z vi. Crt. Aan het Nieuws werd gisteren uit Batavia geseind Anakgaloeng stormenderhand door ons genotnen. Daar binnen werden 130 lijken van Atjehers gevonden. Zwaar gewond werden de luitenants Dijkstra en K. J. C. Rijnen. Verdere verliezen leden wij niet. Van den naam Dijkstra zijn drie luitenants in het leger. Wellicht hebben we hier te denken aan den lsten luitenant, die als opvolger van den gesneuvelden Vuyk bij de marechaussee werd geplaatst, het kranige korps, dat thans ook zijn kommandant onder de gewonden ziet opgenomen. Wij hadden het voorrecht, aid us schrijft het Hbl., eergisterochtend het bezoek te ontvangen van den kleiuzoon van President Kriiger, den luitenant S. Eloff, en van de heeren luitenant Tossel, hoofd van de politie te Klerksdorp en Potchefstroom en luitenant P. C. Paff van de militaire veld-tele- grafie der Zuid-Afrikaansche Republiek. //lleerlijk is het hier alom Hollandsch te hoorten spreken," zeide luitenant Eloff, terwijl een der beide andere heeren opmerkte //maar hier en daar meent men ons genoegen te doen door ons in het Engelsch aan te spreken Luitenant Tossel, die zelf menigen leeuw in Zuid-Afrika schoot, was opgetogen door zijn bezoek aan //Artis", dat ze alien bijzonder bewonderden. Zoowel in //Artis" als in geheel de stad had de helderheid, zindelijkheid, reinheid van al wat ze zagen hun bewondering gaande gemaakt. Overal heldere ruiten en frissche kleur aan de huizen, en waar men hen herkende of opmerkte, groote hartelijkheid en toegestoken handen. Luitenant Eloff merkte nog op, dat hij in Engeland intervieuwd was zonder het te weten en dat de Engelschman zorgvuldig alleen een gedeelte van zijn opmerkingen had medegedeeld. Hij had verklaard, dat het, nu de Kaffers waren opgestaan, niet raadzaam zou zijn Rhodes naar Engeland te ontbieden, want zijn naam boezemt den inboor lingen schrik in. Maar hij had met groote klem er op gewezen hoe onontbeerlijk het is, dat deze man, die van alles de schuld is, gestraft worde. zij het dan ook lange jaren geleden, boven alles ter wereld had bemind. Hoe ijzig en kil lagen die dooden daar afihter de ruiten, op een ijzeren baar, die zooals de inspec teur haar zeide, op rails kon worden weggerold, opdat het lijk bij het overbrengen niet geschokt zou worden. Elk van die dooden had het eind- doel bereikt en achter hem lag het vreeselijke, duistere treurspel des levens, dat hij had door- geleden. De inspecteur bleef voor een der vakken staan, schoof de ruit omhoog en zeide tot mevrouw Louise op gedempten toon z/Wees nu sterk, mevrouw, hier is het stoffelijk overschot van Herbert Dorner, dat gij verlangd hebt te zien." Met wankelende schreden naderde mevrouw Dorner de baar, die door den inspecteur naar voren werd gerold. Zij voelde zelfs niet, dat de com missaris op dit oogenblik zijn arm om haar heen sloeg, teneinde haar te steunen. En hevige, on- bedwingbare ontroering deed haar eenige seconden de oogen sluiten. En in hetzelfde oogenblik doemde het verleden voor haar op, die kortstondige zonneschijn van geluk, toen zij, als een schoone bruid met bloe- men met mirten bekranst, in het prachtige rijtuig stapte, om verbonden te worden met denzelfden man, wiens stoffelijk overschot zij in deze ijzing wekkende omgeving verwachtte te zien. Hij zat naast haar, haar hand rustte in de zijne, hij sprak haar toe met zachte, teedere stem en beloofde haar een leven vol geluk en vreugde aan zijn zijde. Met hoeveel zaligheid had zij naar die stem geluisterd Met hoeveel verrukking had zij Onze Transvaalsche bezoekers toonden zich zeer ingenomen met het denkbeeld van het jonge Holland van handel en nijverheid om hen niet officieel, maar hartelijk en gezellig aan den disch te ontvangen, waarna ze zullen worden toegesproken in een vergadering van ,/Hou" en ,/Trouw". V ij kregen den aangenaamsten indruk door het bezoek dezer eenvoudige, trouwhartige kloeke mannen. Wij hopen dat het voorbeeld door hen en hun vaders en breeders gegeven, ons Hollandsch volk moge blijven opwekken tot eendracht en plichtbesef en moed. Daar de onderkoning van China, Li Hung Ischang, ook Amsterdam zal bezoeken, wordt de burgemeester den 3 Juli aldaar terug vervvachf. Li Hung Tschang zal Dinsdag 8 Juli aldaar met groot gevolg komen. Ten stadhuize heeft de plechtige officieele ontvangst plaats. Op het programma van dien dag zijn voorloopig opge nomen een boottochtje, een rijtoer door de stad en een bezoek aan het Rijksmuseum. In het Amstel-hotel wordt den gasten een dejeuner aangeboden, terwijl de hooge bezoekers 's middags bij den burgemeester zullen dineeren. Het voornemen is om 's avonds weer naar Den Haag terug te keeren. Een der voornaamste feesten bij gelegenheid van de ontvangst van Li-Hung-Tsang zal Zondag- avond 5 Juli plaats hebben. Alsdan zal de minister van buitenlandsehe zaken den staatsman een groot banket aanbieden in de voor deze gelegenheid te versieren table d'hote-zaal in het Kurhaus te Scheveningen. Na afloop daarvan zullen de hooge gasten en de genoodigden in de hofloge en in de daarbij getrokken aangrenzende loges een galaconcert bij- wonen en ten slotte in oogenschouw nemen een buitengewopn groot vuurwerk dat zal afgestoken worden op het strand voor het terras van het Kurhaus. Op het programma voor dat vuurwerk zullen een viertal schitterende nummers met Chineesche decoratieven voorkomen. Dr. Kuyper heeft, naar de Hollander ver- neemt, van zijn voornemen afgezien om een reisje naar Amerika te maken. De Synode te Middelburg denkt hij als adviseerend lid bij te wonen. Naar aanleiding van de vrees dat Dr. Kuyper op grond van zijn verklaring bij de stem bus van 1894 dat hij alleen voor de kieswet een benoeming als Kamerlid zich zou laten welgevallen nu ook zijn ontslag voor Sliedrecht zal nemen, kan worden gestaard in die groote, blauwe oogen, die haar een zee van bestendige trouw toeschenen en die toch onder haar oppervlakte niets dan wankelmoedig- lieid verborgen O, men bedriegt zich zoo vaak in de oogen, die men, zeer dikwijls ten onrechte, de spiegels der ziel noemt Voorbij was de korte, zonnige liefdesdroom, bijna direct op de bruiloft was het ontwaken gevolgdvan al die beloften, van al die eeden was er geen enkele gestand gedaan. Thans opende mevrouw Louise de oogen weder. Een zwakke, sidderende kreet klonk van hare lippen; haar blik was op het lijk gevallen. Een breede, witte doek, om den hals gebonden, ver- borg voor haar de vreeselijke wond zij zag van den doode alleen het wasachtig gelaat, waarop zich nog steeds het listige, zegevierende glim- lachje en de vergenoegde uitdrukking vertoonden, die in het eerste oogenblik reeds de aandacht van den commissaris getrokken hadden. Die enkele blik reeds overtuigde mevrouw Louise, dat zij voor het lijk stond van den man, die zij eens met een geloovig hard had bemind, die haar het ideaal van mannelijke deugden had geschenen en die weldra gebleken was een nietswaardig, gewetenloos wezen te zijn. Ja, dat was haar echtgenoot. Het was mevrouw Dorner, alsof een nevel haar oogen verduisterde maar op hetzelfde oogenblik was zij weer sterk, ja, had zij den hulpvaardigen arm van den com missaris nauwelijks meer noodig. Zij wierp thans een blik van onverholen afkeer op den doode. Hij had haar eigen leven verwoesthij had haar zoo diep ongelukkig gemaakt, dat zij, toen IiEIIZENSCHE HIIIIHT. Oit blad verscliijnt maanda^-, Woeusdag- en Vrijda^avond, nit^ezondcrd op Feestilaqen, bij den uitqever I". 1 cjsssessasssgBSQQsas&aaea

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1