A lgemeen Nieuws- en Ad¥ertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3323. Dinsdag 30 *)uni 1896. 36e Jaar gang. Om de eer van zijn. moete, BinnenSand. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle BoekLandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADYERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Fotitiak Overzicht. Er liggen voor de regeeringen van die rijken, welker Parlementen den wetgevenden arbeid met onverdroten ijver voortzetten, alien verlokkingen van den zomer ten spijt, vele voetangels en klemmen in de beraadslagingeu, doch kans op een kabiuets- crisis is er op 't oogenblik zoomin te Rome en te Madrid, als te Berlijn en te Londen. Er dreigt wel eens zoo iets, doch 't drijft over als onweers- luchten op een warmen zomerdag en als er geen vindingrijke vernuften waren zooals bijvoorbeeld de Parijsche Times-correspondent, de veelbesproken De Blowitz, dan zou 't er in de Europeesche politiek soms hesl droog en dor uitzien, Als er geen sensatie-nieuwtjes te lanceeren vallen over toevoegingen aan de triple-alliantie of aan de Fransch-Russisch coalitie, dan wordt een van de groote vraagstukken maar weer eens te pakken genomen en der oplossing nabij geheeten. Zoo nu ten aanzien van Egypte. Rusland zou, om Frankrijk plezier te doen, voornemens zijn 't tot een definitieve oplossing te doen komen door voortestellen de onzijdigverklaring van het land der Farao's onder toezicht der mogendheden. Nog zoo kwaad niet bedacht van De Blowitz doch hij vergeet, dht goedschiks of kwaadschiks zou moeten worden verkregen de goedkeuring en de medewerking van John Bull: Goedschiks zou Engeland natuurlijk niet uittrekken uit het land, waar de khedive een stroopop is en kwaadschiks Het zou waarlijk een te gewaagd ondernemen zijn het Egyptische vraagstuk te willen oplossen met kracht van wapenen zelfs Frankrijk, Enge- land's krachtigste benijder inzake Egypte, zou dat een geneesmiddel vinden, honderdmaal meer te duchten dan de kwaal zelve Indien men uitgaat van de veronderstelliug dat Italie's Minister van oorlog generaal Ricotti, in de ontvangst van zijn legerhervormingsvoorstel door de permanente commissie der Kamer, een afspie- geling kan zien van of wel een waarborg voor de verdere behandeling in de Kamer zelve, dan heeft de regeering een beslist succes verkregen. Doch 't geeft geen besliste zekerheid op een overwinning in de naaste toekomst en de oppositie zal wel niets onbeproefd laten om Ricotti's legerplan in discrediet te brengen en zelfs de radicalen toonen zich niet gezind zich als een man aan de zijde der regeering onder Di Rudini te scharen, Ricotti, die in den Senaat reeds menig stuk van zijn militaire jas heeft moeten laten, zal in de Kamer even vrijgevig moet zijn concession zijn de eenige redmiddelen en als hij zich daaarvoor vinden laat, FEUILLETON 14) //Met uw verlof, ik heb er nu voor vandaag genoeg van," bromde hij knorrig. //Dat heer zal ons nog een harde noot te kraken geven. Zelfs zijn spoedige bekentenis houd ik voor een slim- men zet; hij speculeert zeer behendig op het medelijden van de jury en zal bij de terechtzitting niet in gebreke blijven zich voor tc doen als een edel martelaar, die zich voor zijn moeder opoffert. Haha, ik zal zijn programma wel wijzigendie onvoorzichtigheid zal hij zich beklagen. Ons eerste werk moet zijn, den man op te zoeken, die van morgen den wissel heeft geind." nZoo denk ik er ook over," stemde de commis- saris volmondig toe; //dan komt het overige vanzelf." Be rechter van instructie lachte spottend. i/Ik weet niet, waar gij heen wilt," zeide hij, terwijl hij hoed en stok nam. //Ik had u wer- kelijk voor een man van doorzicht gehouden, beste Loder. Ilet geval is zoo duidelijk, als het kan en de schuld van dien man zoogoed als bewezen maar toch zal het nog hoofdbreken kosten. Ja, ja het is een moeilijk, maar mooi geval; wij zullen de wereld toonen, dat er buiten mijnheer den ad- vocaat Dorner nog meer knappe mannen zijn. Maar ik breng hem op het schavot, of ik wil op mijn ouden dag nog een gering klerkje worden." Met een trotschen, zegevierenden blik ging de rechter van instructie weg. zal 't Crispi's aanhang onder Sonnino zeker niet gelukken de regeering in de minderheid te brengen. Dat zal voor hen wel een teleurstelling zijn zij waren de vorige week al aan't verdeelen gegaan van de portefeuilles, die, naar zij stellig en zeker meenden, vrij zouden komen als de commissie maar tegen Ricotti's wetsplan was. En in de commissie zetelen 8 voorstanders tegenover 1 tegenstander. Zonderling lijkt 't zoo op het eerste gezicht, dat dezelfde Kamer, die voor een half jaar Mocenni's hervormingsplan op legergebied heeft goedgekeurd met 218 tegen 182 stemmen, nu te vinden is voor Ricotti's in de hoofdpunten gewijzigde regeling, doch men rekent op Ricotti's plooibaarheid en men acht hem met weinig tevreden. In elk geval kan men staat maken op de terugzendiug van het wetsplan naar den Senaat in verband met de vele wijzigingen. Zoo zou't nog wel onmogelijk kunnen blijken het hervormingsplan nog voor de vacantie tot wet te verheffen en dus zit Ricotti tusschen twee stoelenhij kan eischen de onverkorte en onverwijlde aanneming van zijn legerplan en zet dan alles op het spel of hij kan zich bereid verklaren aan alle verlangens der Kamer tegemoet te komen en dan zal hij ten slotte zijn eigen werk niet meer herkennen. Spanje gaat mededingen in den grooten Euro- peeschen kamp om de hoogste oorlogsbudgetten. Voor kort nog was het staande leger, de kolonien inbegrepen, 70000 man, voor 1896/97 alleen voor Spanje 100,000 en voor Cuba en Philippijnen 200,000 man dat is een toeneming met ruim driemaal het oorspronkelijke. Wel moet de opstand op Cuba geuoemd worden als een der hoofdfactoren, doch die is minder tijdelijk dan men te Madrid wel zou wenschen De vloot lijdt natuurlijk onder dezen staat van zaken. Wel geeft men op't papier een geweidige zeemacht (136 schepen met 16484 man) doch met naam en toenaam duidt men deze enorme vloot niet aan voor een groot deel bestaan ze nog niet, voor een ander niet meer en dan zijn er eenige oorlogsbodems, waarmede men liefst niet voor den dag komtdat zijn er, die in een verzameling van historische en voorwereldlijke zaken een goed vertoon zouden maken Onderwijl blijft de liberate oppositie geweldig afgeven op de toegevendheid en zwakheid der regeering tegenover de Vereenigde Staten een taktiek, die van groote handigheid getuigtde openbare meening is tegen elke toegevendheid en zwakheid, eischt krachtig verzet tegen breeder Jonathan's doen. De Duitsche Minister van handel Yon Berlepsch Zijn ondergeschikte keek hem met een spottend lachje na. Ten slotte haalde hij zijn snuifdoos uit zijn zak en nam een snuifje. z/£en van ons beiden moet noodzakelijk een uitgemaakte domkop zijn, mijn waarde heerNieder," mompelde hij voor zich. //Tot mijn voldoening geloof ik echter, dat ik die domkop niet ben." Daarmede ging de commissaris zijns weegs. Hij verliet het paleis van justitie, stapte in een rijtuig en reed naar het huis van den advocaat Dorner. Daar vond hij de troostelooze moeder van Wil- helm in gezelschap van de niet minder neerslach- tige verloofde van den ongelukkige. VI. De volgende dagen brachten voor den commissaris Loder evenveel vermoeienis als vruchtelooze werk- zaamheden. De ijverige beambte had zich soms wel mogen verveelvoudigen om gelijktijdig op ver- schillende plaatsen te zijn. In de eerste plaats had Loder niet verzuimd, ambtelijke inlichtingen in te winnen omtrent den verslagenemaar het politie-register bevatte slechts duistere aanwijzingen. De overledene had zich alleen aangegeven als Herbert Dorner, was nog nooit veroordeeld en Hessisch onderdaanmaar deze aangiften bewezen geen verwantschap met den advocaat Dorner, wiens vader Duitsch Amerikaan was en volgens zijn eigen aangifte volstrekt geen familie in Duitschland had gehad. Reeds begon de commissaris aan de mogelijkheid te twijfelen, om de identiteit van den verslagene duidelijk vast te stellen, toen hij hulp kreeg van heeft zijn ontslag gevraagd, dat hem hoogstwaar- schijnlijk verleend wordt. Als oorzaak van zijn terugtreden wordt genoemd de tegenwerking, welke Von Berlepsch zoowel in den Rijksdag als in den Landdag ondervond bij de uitvoering van zijn plannen op sociaal-politiek gebied. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat de jacht op het waterwild in Zeeland dit jaar geopend is op 11 Juli a. s. H. M. de Koningin-Regentes zal den Chi- neeschen gezant Li Hung Tschang 6 Juli ter audientie op Soestdijk ontvangen en hem een diner aanbieden. H. M. heeft den kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koniugin, aan- gewezen om bij den gezant gedurende diens verblijf hier te lande dienst te verrichten. Aan de Eerste Kamer is een overzicht ge- zonden van de beraadslagingeu in de Tweede Kamer over de Kieswet. O. a. bevat het een opsomming van de amendementen, welke op het wetsontwerp werden voorgesteld, en het lot, dat aan die amende menten is ten deel gevallen. Daaruit blijkt, dat 94 amendementen en sub-amendementen in be handeling zijn geweest; en daarvan zijn er 36 grootendeels van de commissie van rapporteurs aangenomen, 32 verworpen, 15 ingetrokken of vervallen en 11 door de Regeering overgenomen. Dus toch nog al wat wijzigingen voor een ont- werp, waarvan volgens den heer Van Ilouten de techniek //menschelijkerwijs gesproken vol- maakt" was. Baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, is met Jhr. Van Suchtelen, ordonnans-officier, naar Padua vertrokken, om in ontvangst te nemen het stoffelijk overschot van Prins Frederik van Oranje. Omtrent de identiteit bestaat geen twijfel. De genoemde heeren zullen met de kist, die het stoffelijk overschot bevat, per spoor naar Nederland terugkeeren. Naar het D. v. Z. H. uit goede bron ver- neemt, moet bij de a.-r. leden der Staten van Zeeland voor eene candidatuur voor het lidmaatschap der Eerste Kamer ernstig in aanmerking komen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud- gouverneur van Suriname. Het jammerlijke gehaspel over de Roer- mondsche archieven duurt nog altijd voort. Nu zijn de staat en de gemeente weer aan 't procedeeren over de kosten, ontstaan door het beletten van een zijde, waarvan hij die het minst had verwacht. Den dag na de arrestatie van Wilhelm liet mevrouw Dorner zich op zijn kautoor aandienen. Natuurlijk ontving Loder de zwaar beproefde vrouw terstond. Zij kwam met een dringend verzoek bij hem zij wilde namelijk weten, wie de vermoorde eigeu- lijk geweest was en of hij tot haar of tot haar ongelukkigen zoon in de een of andere betrekking had gestaan. Nu was het wel het eenvoudigst, dat de commissaris haar de toestemining verschafte, in het lijkenhuis den vermoorde te gaan zien. In den nacht was dit besluit bij haar opgekomen en zij wilde het ten uitvoer brengen, zonder terug te deinzen voor den vreeselijken aanblik, die haar wachtte. Loder was onmiddelijk bereid met haar naar het lijkenhuis te rijden. Te gelijk hoopte hij de gelegenheid waar te nemen om verschillende inlichtingen van de moeder van Wilhelm te verkrijgen, hetgeen hem op den dag dergevange- neming, bij zijn bezoek aan de oude dame, niet was gelukt. Zoowel mevrouw Dorner als Augusta, die hij bij haar aantrof, waren te zeer ontroerd en ook nog te terughoudend tegenover den dienaar der justitie, die in haar oog jegens den geliefden zoon en verloofde een vreeselijk onrecht had begaan. Met een uitdrukking van innig medelijden rustte de blik van den commissaris op het door smart en van aandoening ingevallen gelaat van de oude vrouw, die tegenover hem in het rijtuig zat. Een wereld van onuitsprekelijk leed lag in die door tranen verduisterde oogende pijn- lijke trek om den mond verried, door welk een droefheid dat moederhart werd verteerd. Terwijl een paar dagen geleden nog mevrouw Dorner met 't vertrek der wagens, waarin die archieven ter overbrenging naar Maastricht waren geborgen. Men leest in het N. v. d. D. Zeer ernstig zijn de bijzonderheden welke ons meegedeeld worden omtrent de voeding aan boord van de pas teruggekeerde Friso, en wijl natuurlijk alles zal aangewend worden om de oorzaak van de raadselachtige epidemie onder de manschappen ten onrechte, naar men zegt, beri-beri genoemd op te sporen, hebben wij niet geaar- zeld openbaarheid te geven aan de volgende ons toegezonden vragen. Naar aanleiding van het steeds toenemende getal zieken (nu ongeveer 100) van bovengemeld oorlogschip en de geruchten, welke zich omtrent de slechte voeding der manschappen gedurende de terugreis van dien bodem naar het vaderland ver- spreidden en biina niet te gelooven zijn, wenschte ik de volgende vraag aan deskundigen voor te leggen Kan de verstrekking van oneetbaar, bedorven voedsel gedurende eene zeereis van plm. 60 dagen, waarvan het grootste gedeelte in de tropen, de aanleidende oorzaak zijn van deze vreeselijke ziekte, welke reeds een paar slachtoffers heeft gemaakt en waarvan nog meer zijn te verwachten Zou het feit, dat onder den etat-major van dat schip geen enkel man is aangetast door die- zelfde ziekte (hunne voeding was anders en beter) niet reeds antwoord genoeg zijn op deze vraag Zoo ja, dan richt ik mij tot het geheele Neder- landsche volk, en vraag, of recht en billijkheid niet eischen, dat onmiddellijk door de regeering een scherp onderzoek worde ingesteld en de be- treffende autoriteiten door haar ter verantwoording worden geroepen Onder dankzegging, M. de R., voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw abonnd, W. R. Heden ontvingen wij van onzen correspondent in den Helder de volgende mededeeling, welke gunstiger moge luiden, doch de behoefte aan een onderzoek geenszins opheft De beri-beri-lijders van het oorlogsfregat Johan Willem Friso zijn goed vooruitgaande. In het geheel zijn er nu 97 in het marinehospitaal opge- nomen, waaronder slechts zeer enkele ernstige zieken. Het meerendeel zal binnen 14 dagen wel met verlof kunnen worden gezonden. Het aantal sterfgevallen bepaald zich tot heden tot twee. De berichten in het Handelsblad zijn overdreven, zoowel wai de ziektegevallen als de sterfgevallen betreft. haar overvloedige, zilverwitte lokken een statige dame was geweest, bij wie nog duidelijk de sporen van vroegere schoonheid werden waargenomen, was zij thaus niet meer dan een gebogen, afgeleefd oud vrouwtje. Langen tijd waren beiden zoo diep in droef gepeins verzonken, dat er geen woord tusschen hen werd gewisseld. Toen verbrak de commissaris plotseling 't stil- zwijgen, door tot mevrouw Dorner de vraag te richten z/Zult gij sterk genoeg zijn, om een treurigen, afschuwwekkenden aanblik te doorstaan P Waar wij heenrijden is werkelijk geen plaats voor dames met gevoelige zenuwenzelfs mannen vermijden zooveel mogelijk, een lijk te zien." De moeder van Wilhelm antwoordde met een smartelijken, diep weemoedigen glimlach, terwijl er een zucht over haar lippen kwam z/Ik heb het vreezen afgeleerd. Na de smart, die de gevangenneming van mijn geliefden zoon mij gebaard heeft, bestaat er voor mij geen ver- schrikking meer. Ach, ik ben jarenlang te ge- lukkig geweest," ging zij voort met van innerlijke ontroering bevende stem//altijd was het mij, of deze voortdurende zonneschijn eenmaal verduisterd moest worden, en nu is mijn voorgevoel uit- gekomen." z/Ik heb u reeds gezegd, dat gij niet moest wanhopen alles zal zeker nog wel goed afloopen," troostte haar de commissaris. //Ik geloof, ondanks zijn bekentenis, vast aan de onschuld van uw zoonwie weet, welk een duister geheim hem tot die vreeselijke zelfbeschuldiging heeft gebracht." z/Dat vermoed ik ook," zeide mevrouw Dorner mmm TH JULs •w*r -a - «r_.ui..Un-nmnilpi'il Oil l^PI*s<illnrr<»n. hSI don iiSio-ovow .V. IT 1W EBit blutl verscliijnt iMHandae-, Woemdac- en Vrijda$:avon(l, nitgeaooderd ojt Feesldagen, bij den aiigever P. J. VAi' DE SAMDE te Ter Neuzen. Birsrar.Hara W-BL■"J'iL'Jii IL'Hi mJJJJ .BBS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1