BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Dourant Gemengde berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zaterdag 27 Juni 1896. No 3322. Jr»olitieli Overzicht. Het Duitsche Reichsgezetblatt maakte eergis- teren de nieuwe beurswet openbaar. Yrijheer Yon Langen zond bij den Rijksdag een voorstel in, strekkende om den Rijkskanselier uit te noodigen een ontwerp in te dienen, waarbij een matig recht wordt geheven van uit het buiten- land ingevoerde versche haringen en sprotten, en het bestaand invoerrecht op gezouten haring en sprot verhoogd. De quaestie der troonopvolging in het Vorstendom Lippe waar 'a Keizers schoonbroeder voorloopig Regent is zal worden opgedragen aan de be- slissing van den Koning van Saksen als scheids- rechter, bijgestaan door leden van het Hoogge- rechtshof te Leipzig. De Engelsche regeering zal nogmaals geiuterpel- leerd worden over het onderzoek naar den inval van Jameson, en de schuid der Chartered Company. De heer William Harcourt zou verzoeken over dit onderwerp eenige inlichtingen te mogen vragen. Sir Ellis Ashmead-Bartlett zal van die gelegen- heid gebruik maken, om aan de regeering vragen te doen over de juistheid der mededeeling, dat in telegrammen van de Transvaalsche regeering wordt aangedrongen op vervolging van Cecil Rhodes, Beit en Harris en op intrekking van het Charter der Company. En indien die mededeeling juist is, wil sir Ellis gaarne weten, we ke houding de regeering tegenover dit verzoek denkt aan te nemen. Verder heeft de heer Mc. Neill vragen aangekondigd over de bevoegdheid der commissie van onderzoek tegen de Chartered Company. De correspondent te Londen van de Sheffield Independent meldt, dat sir William Harcourt en de heer Chamberlain getracht hebbben tot over- eenstemming te komen betreffende het onderzoek doch dat de Minister vasthoudt aan zijn voorstel een interparlementaire commissie te benoemen, terwijl sir William aandringt op een commissie uit het Lagerhuis. Hoewel'Abdulla-pacha last ontvangen heeft alle vijandelijkheden te staken, zetten naar de Asty verneemt, de Turksche soldaten hun moordenaars- werk voort, ondanks alle bevelen die hun gegeven worden, Dit acht de Yoss. Ztg. best te begrijpen. De Turksche troepen hebben al maanden lang geen soldij gekregen. Rooven zij niet, dan vergaan zij van ellende en rooven en moorden gaan samen. Het leger werkt zoodoende het hardst mede om den Turkschen staat tot ontbinding te brengen. De Kretensers rusten zich daarom dan ook tot krachtig verzet. Zijn zij eenmaal in staat de Turken te weerstaan, dan zal van erkenning der Turksche souvereiniteit geen sprake meer zijn. De Grieksche Regeering houdt zich zorgvuldig buiten alle kwestiesdoch in antwoord op een Turksche nota heeft zij der Porte doen weten, dat zij tegen partieuliere ondernemingen, die het zenden van troepen en ammunitie naar Kreta ten doel hebben, niet kan optreden. Want hoewel de Grieksche Regeering trouw vasthoud aan de raadgevingen der mogendheden, verwekken de berichten over den nood der Chris- telijke bevolking op Kreta algemeene verontwaar- diging in het land. En daar tegen optreden wil en kan de Regeering van Griekenland niet. De berichten uit Matabeleland blijven zeer verontrustend. Steeds meer breidt zich de opstaud uit. Volgens een telegram uit Kaapstad aan de Times is de geheele streek rondom fort Salisbury in opstand. De te Johannesburg verschijnende Standard and Diggers News zegt, dat de blanke kolonisten zelf de oorzaak zijn van deze uitbarsting. Hun gedrag tegenover de jonge inlandsche vrouwen wekte de verontwaardiging op van de inboorlingen, die besloten zich van de geheele blanke over- heersching te ontslaan. In Transvaal gaat het gerucht, dat de inboor lingen een aanval deden op fort Salisbury, waarbij de blanken zware verliezen leden. De opstande- lingen zoudeii in het versterkte legerkamp zijn doorgedrongen, vijftig blanken gedood en vreeselijk mishandeld hebben. Dit bericht is in tegenspraak met de mededeelingen van Central News Agency, dat aan de Londensche bladen ineldde: //Ten laatste is hulp verleend aan het belegerde fort Salisbury. Kapitein Taylor en vier en dertig man der regeeringstroepen zijn aangekomen met levensmiddelen, 140 geweren, 60,000 gevulde patroongordels en een Maxim-kanon". Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het contingent van Natal is opgerukt naar Mashonaland en 2000 opstandelingen uiteen heeft gedreven. Het gevecht had plaats in de nabijheid der Beatrice-mijn met het Maxim-kanon werd de troep der inboor lingen aangevalien. Zij zochteu toevlucht achter kopjes en leden daardoor geringe verliezenmaar van tegenstand bieden was geen sprake. De in boorlingen trokken terug en lieteD de Natalsche troepen trekken naar het noorden. Te Scherpenisse kwamen reeds 6 gevallen voor van de zoozeer gevreesde besmettelijke vlek- ziekte bij varkens, waarvan 5 met doodelijken afloop. Ook te Ovezande heeft zich bij een varken een geval van vlekziekte voorgedaanook dit beest stierf. Een loteling in de provincie Groningen, die een vrij nummer had getrokken, trakteerde en gaf toen o. a. ook drie borrels aan een kind van 11 jaar. Dat hij daarvoor gerechtelijk werd vervolgd, daar de drankwet het strafbaar stelt, zal niemand verwonderen. Wei daarentegen, dat hij werd vrijgesproken. In De Gemeentestem vindt men eene adver- tentie, waarbij ter secretarie Van Markelo een ambtenaar gevraagd wordt ,/volkomen op de hoogte van de gemeente-admiuistratie," op eene jaarwedde van f 150. In het Drentsche gehucht Duurze, gem. Rolde, gingen drie kinderen, bezig met het plukken van bloemen, op daarbij staande bijenkorven zitten. Het ongeluk wilde, dat twee der bijenkorven om- vielen, t.engevolge waarvan de bijen zoo verwoed werden, dat zij de kinderen hevig met hunne angels staken. Een der kinderen was zoo hevig gestoken, dat zijn gelaat bijna onkenbaar geworden is en het kind in bedenkelijken toestand verkeert. Ook de beide andere kinderen werden hevig verwond en zijn onder geneeskundige behandeling gesteld. Eenige dagen geleden werd door een boot der stoombootmaatschappij //Alkmaar Packet" op de Zaan bij Zaandam een roeiboot overvaren, met het gevolg, dat de man, die daarin was, verdronk. De directie heeft aan de wed uwe f 4 's weeks toegezegd, tot haar jongste kind, thans 3 jaar, den leeftijd van 23 jaar heeft bereikt. In de gemeente Schoterland doet zich het volgende niet alledaagsche geval voor De jongeling, die bij de loting voor de nationale militie n°. 88 heeft getrokken (een nummer, dat is gebleken dienstplichtig te zijn) is geboekt als eenige zoon, omdat hij die reden van vrijstelling had opgegeven. Wat is nu echter gebleken De ouders van den jongeling leven van elkander gescheiden, ofschoon het huwelijk niet door de wet is ont- bonden. De vader is woonachtig te St. Johan- nesga, terwijl de moeder te Utrecht woont en daar leeft met een broeder van haren wettigen echtgenoot. De vrouw heeft bij haren zwager te Utrecht vier kinderen, waaronder een jongen is. Daar de ouders van den loteling niet wettig zijn gescheiden, kon hij niet als reden van vrij stelling laten gelden eenige zoon te zijn. De zaak is bij Ged. Statqn van Eriesland in onderzoek. Nabij Kampen vermiste Maandag schipper A. Diepeveen, met zijn tjalk in den IJsel liggende, zijn 3jarig meisje, dat hij nog even te voren aan boord spelende had gezien met een hond. Na lang vergeefs gezocht te hebben, werd geroepen dat er een kind te water lag en werkelijk zag men op eenigen afstand van het schip iets drij- vends. Er onmiddellijk heen roeiende, zag men alleen het hoofdje boven water, rustende op den kop van den langzaam voortzwemmenden hond, die met haar te water was geraakt. De kleine bracht het er met een hevigen schrik af. Te Rouveen vertoouen zich wederom, als voor drie jaren, een groot aantal muizeneen groot deel van den oogst zoowel te Staphorst als te Rouveen is door die dieren verwoest. Eerst zijn vele roggeakkers, die een rijken oogst be- loofden, vernielddaarna kreeg de haver een beurt. En waarvan hier en daar een weide tusschen het bouwland ligt, wordt ook deze niet overgeslagen. Al het jonge, malsche gras wordt weggevreten, terwijl de harde stengels onaangeroerd blijven staan. Verschillende landbouwers schaften zich daarom prof. E. Loeffler's Mause-Bacillus aan en met aanvankelijk goeden uitslag. Een tweede middel, dat ook vele muizen het leven kost, be- staat in het graven van tamelijk diepe, aan de wanden steil oploopende gaten. De muizen, die in deze kuilen terechtkomen, kunnen langs de wanden niet weer naar boven klauteren en worden des morgens gedood. Meermalen vindt men ze bij tientalleu in een kuil. Een derde middel is het bestrooien van den akker met muizentarwe, mogelijk wel aan te bevelen, doch in alle gevallen te kostbaar om algemeen toegepast te worden. Slechts een paar stukken grond werden er tot nog toe mee bestrooid. Daar echter niet alle landbouwers die middelen toepassen, blijven nog genoeg dieren over om hun verschijning een ware ramp te achten. Langs de Prinsengracht strompelde achter een kar met aardbeien een ongeveer 22jarige vrouw. Behalve de vracht aan vruchten zaten ook nog in de kar twee kinderen. Doodmoede blijkbaar, zette zij zich op de kruk van de kar neer, maar deed toch nog haar best om door zoo luid als ze kon haar //baliemanden juffrouw uit te roepen, haar waar aan den man te brengen. Plotseling greep ze, blijkbaar in angst, in haar zak en stopte een klein builtje met geld in haar kar weg. De reden, waarom zij dat deed, bleek te zijn de nadering van een beschonken man. Haar man. Zonder eenige inleiding greep hij de vrouw bij de polsen en eischte in dronkenmanstaal, geld. En of nu de vrouw al beweerde, dat wat ze had koopmansgeld was, waaraan ze niet komen mocht, de beschonkene had blijkbaar gezien waar ze het builtje verstopt had, want, ondanks geschrei van vrouw en kinderen, rukte hij het weg en strom pelde voort om zich bij eenige even dronken kameraden te voegen. Daar zat nu de tobster verslagen en weenende. Gelukkig, dat er voor de sloof, ten minste tijde- lijk redding opdaagde. Een heer had de woordenwisseling gehoord. Het was een van onze meest bekende industrieelen. Hij begaf zich naar de weenende vrouw en informeerde hoeveel de koopman noodig had. Zij noemde de som en outving niet alleen dat bedrag, maar nog iets voor de kleinen. Boven- dien beloofde de flinke redder in den nood eens en hartig woordje met haar afgedwaalden echt genoot te zullen spreken. Wij bopen voor de tobster, dat hij succes zal hebben. Uit Nieuwediep deelt men aan 't Hbl." mede, dat de //Friso" die aldaar Dinsdag-middag uit Atjeh, via de Kaap, aankwam, vele zieken aan boord had. Een soort van beri-beri is, ter wijl het schip op zee was, uitgebarsten. Honderd schepelingen gingen eergisterochtend naar het hospi- taal de meesten konden er zich te voet been begeven maar drie zieken overleden toch later. Een landbouwer te Oud-Beierland, die de vorige week een schip, geladen met beste qualiteit oude aardappelen ten verkoop naar Amsterdam zond, ontving thans de afrekening. Na aftrek van alle onkosten hield hij 8 cents per hektoli- ter over Te Wijnandsrade in Limburg bracht een twaalfjarige jongen een paar koeien naar de weide. Hij had de onvoorzichtigheid het touw waarmede hij een der beesten vast hield zich om het lijf te knoopenhet dier werd onderweg schuw en sloeg op hoi. Het sleepte den knaap door het land mede, en toen op zijn hulpgeschreeuw een paar arbeiders toeschoten en het dier tot staan brach- ten, blies den knaap erustig verminkt den laatsten adem uit onder de hevigste pijnen. Bij de Dinsdag te Hoornsterzwaag (Fr.) gehouden verhuring van hooilanden wilden een aantal personen de herberg van R. H., waarin de verhuring gehouden werd, niet betreden. Zij mijnden nu buiten de deur staande en teekenden daar ook het proces-verbaal van inhuring. De bedoelde herbergier wordt namelijk door die personen geboycot, omdat men hem beschouwt als de aanleiding tot eene strafrechterlijke vervolging, welke tegen sommige landeigenaren aldaar werd ingesteld, wegens het doorsteken van eene water- keering, en waardoor die landeigenaren ieder tot een maand gevangenisstraf werden veroordeeld. Gerrit van de //Telegr.", die voor zijn blad eergister te Utrecht was, vlecht in zijn verslag over het daar geziene moois de volgende op- merking in z/Gerrit waagt het, een heer te paard aan te spreken. ,/De Pers De Pers Weet ik niet van Wacht even De Pers heeft 52 ge- reseerde plaatsen op de achterste tribune, bovenste rijMaken jullie je nou maar gauw uit de voeten I" Ged wee gaat de Pers op de bovenste rij in het zonnetje zitten. Goeie PersBrave Pers! Pers, die zich altijd voor schoppenzeventje laat gebruiken en tevreden is met het postje van klerk der publieke fuiven Goeie, aaneengesloten Pers, die in Holland ongemanierd behandeld wordt en maar altijd uit concurrentiegeest plaatsen als fooieu accepteertGoeie Pers Een kantoorbediende te Parijs had de vorige week van zijn zuur verdiende spaarduiten een rijwiel gekocht en was Maandagavond bezig zich te oefenen op de bijna verlaten Place de la Bourse. Het duurde niet lang of er stond een groepje menschen naar de ouhandige bewegingen van den rij der te kijken, en daaronder ook een jongmensch in een wielrijderscostuum. Deze bleek een ervaren rijder, want hij gaf den nieuweling verscheiden nuttige wenken. De kantoorbediende trachtte ook van achteren op te stijgen, maar dit wilde niet lukken en hij verzocht het welwillende jongmensch, hem te wijzen hoe hij doen moest. De vreemdeling sprong vlug op de fiets en ver- dween om een hoekde eigenaar begreep te laat, dat hij bestolen was. Voor de Duitsche marine is een geweldig pantserschip gebouwd. Het heeft eene lengte van 125 M. en de bemanning zal bestaan uit 650 koppen. Het kost ongeveer 8£ millioen gulden en boven- dien de artillerie-uitrusting 3 ton en de torpedo- bewapening 5| ton. De Belgische sergeant Rogge, die zich zoo kloek gedroeg bij het drama in de grenadiers- kazerne te Brussel, is eergisteren door Kroonprins Albert ontvangen, die hem geluk wenschte en hem zijn portret met eenige eigenhandig daarop ge- schreven woorden schonk. Duizenden Cretenzen, vrouwen en kinderen, bevinden zich, zegt een telegram uit Athene, in de grootste ellende bij kaap Spada, wachtende op het verlof om te mogen vertrekken. Er zijn levensmiddelen gezonden van Abdullah Pascha, die ze heeft doen toekomen aan de ongelukkigen, die ze echter geweigerd hebben, omdat zij uit handen der Turken niets willen ontvangen. De Arti verneemt, dat Abdullah bevel heeft ontvangen, alle vijandelijkheden te staken. Onlangs kwam in de Fransche stad Cognac een deftig heer, met het lint van het Legioen van Eer in zijn knoopsgat, die zich aan den burge- meester voorstelde als kapitein Rouvier, een oud- strijder uit Tonkin. Hij had aanbevelingsbrieven van verscheidene invloedrijke personen bij zich, en hij werd met onderscheiding ontvangen. Bij de plechtigheid der uitreiking van medailles der Societe des Sauveteurs bekleedde kapitein Rouvier een eereplaats naast den burgemeester, evenals op het feestmaal, dat de plechtigheid besloot. Maar in den daarop volgenden nacht bleek de gevierde gast een gemeene dief te zijn. Hij werd betrapt op het stelen van allerlei zaken in het huis, waar hij logeerde. De ware naam van den bedrieger is Besson. Hij heeft reeds een paar vonnissen achter den rug o. a. een van 10 jaren gevangenisstraf wegens diefstal en hij werd nu weder door de politie gezocht wegens verscheidene diefstallen. De groote fontein voor den hoofdingang der Berlijnsche tentoonstelling heeft reeds gewerkt. Zestien groote stralen, de middelste zestien meter hoog, spuiten op, om door drie trapsgewijs ge- bouwde bassins weg te vloeien in het kunstmatige meer, tusschen hoofdgebouw en hoofdrestaurant, bevaren door verlichte Venetiaansche gondels en electrische motorbooten. De aanblik van dat groote meer was in den avond nadat de duisternis was ingetreden, betoo- verend, 60,000 lichtkelken en lange lijnen van groen en rood glazen lampions spiegelden zich in 't water, terwijl ook groote bloembedden waren aan- gelegd, waarin de lichtjes allerlei figuren vormden. De groote electrische booglampen waren door roode sluiers omhuld, waardoor het witte licht warmer werd. Te Miinchen heeft een kellnerin, Maria Braun, terechtgestaan, wegens het plegen van niet minder dan 17 juweelendiefstallen. Zij beweerde met kleptomanie behept te zijn en het geld voor het gestolene besteed te hebben aan giften in kerkbussen en aan waskaarsen, om te branden voor Heiligen, door wier hulp zij hoopte verlost te worden van den onweerstaanbaren drang, die haar tot diefstal dreef. Zij werd echter ook nog aan verschillende be- driegerijen schuldig en volkomen toerekenbaar be- vonden, en het gerechtshof heeft haar veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. VAN DJfi VAN Vergadering van Donderdag 25 Juni 1896. Voorzitter de heer J A. van Boven. Aanwezig de heeren Harte, Van IJsselsteijn, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser, De Koeijer, Donze, Van der Moer, Grenu en Van den Hoek. Afwezig de heer Van der Hooft. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen der voorgaande zitting gelezen en goed- gekeurd. Daarna komen achtereenvolgens aan de orde 1. Benoemen Onderwijzer. De voordracht bestaat uit de heeren C. J. Neeteson W. D. de Vries en J. G. Geluk. Eerstgenoemde heeft wegens zijne benoeming te Hoofdpiaat te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer W. D. de Vries, te Zaamslag. 2. Aanhangig voorstel van den heer Van der Moer en voorstel van den heer Van den Hoek mijzigen verordening brandioeer. Het door den heer Van der Moer in de vorige vergadering aangekondigd voorstel is thans door hem ingediend en aan ieder lid een afdruk toegezonden. Het voorstel van den heer Van den Hoek strekt om aan art. 5 toe te voegen de bepalingdat de tot eene benoeming van brandmeester voorgedragen personen volgens eene ver- klaring van het bestuur der brandweer bij eene afzonderlijke oefemng voldoende bewijzen van bekwaamheid hebben afgele«d, zoowel in het uit- en in elkander zetten der spuiten, als"in het met den noodigen takt werken met het personeel aan art. 36 (regelende de oefeningen)brand- en'onder- brandmeesters houden ininstens zesmaal per jaar onderlinge praetische oefeningen met de spuiten onder toezicht van den opperbrandmeester of die hem vervangt aan art. 40 (bepalende dat bij brand wanneer er geen water in de nabijheid is, ieder het in zijn bezit zijnde water ter beschikking moet stellen, of, bij vriezend weer de bewoners der huizen in de nabijheid van den brand op eerste aanzegging kokend water beschikbaar moeftn hebben en houden)De waarde of kosten daarvan worden door de gemeente vergoed volgens schatting van het bestuur der brandweer. Het Dag. Best, stelt voor om het voorstel voor wat de byvoeging aan artt. 5 en 36 betreft te verzenden naar het bestuur der brandweer om advies. De bijvoeging aan art. 40 acht het college van ondergeschikt belang en niet noodig Wanneer lemand bij vriezend weder een ketel kokend water moet leveren en glaarvoor vergoeding verlangt, zal deze zeker met geweigerd worden. De heer Van der Moer acht dit punt niet van belang ontbloot er wordt in het art niet alleen van kokend water gesproken, maar ook van het leegpompen van regenbakken en welputtendat zijn geen kleinigheden. De Voorzitter meent dat bij zoo'n geval altijd schadever- goeding zou gevraagd kunnen worden. Besloten wordt het voorstel-Van den Hoek te stellen in handen van het bestuur der brandweer. Daar het voorstel-Van der Moer ook wijziging van dezelfde verordening inhoudt, stelt het Dag. Best, voor de behandeling daarvan uit te stellen tot antwoord van het bestuur der brandweer ontvangen is, om beide voorstellen gelijktijdig te kunnen behandelen. Daartoe wordt besloten. Alvorens het volgende punt der agenda aan de orde komt vraagt de heer Van der Moer, wanneer het voorstel-Van den Hoek is ingekomen. De Voorzitter. Het is gedateerd 9 Juni. De heer Van der Moer gelooft dat er dan ook reeds tyd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 5