Bericht van instei. Qemeents Westdorpe. EIEREN-KGERS Opsnbars Ysrhooping. witts zaai TARWS zaai HAY2R (iemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Zondag 28 Juni a. s. Openbare Verkooping. voor (le dear prijkte een prachtige eereboog. Om 8 uur werd eene solemneele Mis opgedragen, die met het gouden echtpaar door al hunne kinderen en kleinkinderen benevens eene talrijke schaar van familieleden, buren en belangstellenden werd bijge- •vroond. Verder werd het feest in huiselijken kring gevierd. Passende geschenken werden den oudjes door kinderen en verdere familieleden aangeboden. De heer Apers, ssdert tal van jaren lid van den gemeenteraad en wethouder, alsook lid van het R. K. Parochiaal armbestuur, telt 83 jaren, en mag met recht nog een kras man genoemd worden zijne vrouw 84 jaar oud, moet sedert eenigen tijd het gebruik van haar oogen missen. Onze beste wenschen voor het waardige echtpaar. Biervliet. De heer J. L. I. de Bats, is gekozen tot president van onsfanfarengezelschap //Harmonie". Door het overlijden van den heer Vleugels, in leven president der //Harmonie", is er geen ver- andering gekomen in de voorgenomen deelneming aan het festival te Axel, daar er op verzoek der familie en in den geest van den overledene geen rouwtijdperk intrad. Als bestuurslid werd gekozen de heer L. de Smet. RECHTSZAKEN. Arroinlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Juni de volgende vonnissen uitgesproken P. v. d. S., oud 21 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf. A. d. B., oud 33 j., landbouwer te St. Jansteen, is wegens mishandeling vrijgesproken. Kantongerecht te Ter Neuzen. Een schipper, liggende in -de Molenkolk te Doesburg liet, bij het natellen van geld, een rijksdaalder te water vail en. Dadelijk bood zich ieinand aan, het geldstuk op te duiken maar dan samen deelen. De schipper stemde hierin toe en weldra was het verlorene terecht, dat dan ook eerlijk werd gehalveerd. In het destijds ook door ons aangekondigd boekje //Land en Yolk van Java" door Rienzi (H. van Kol) worden de kosten van den Atjeh-oorlog geschat op 300 millioen gulden. In een critische bespreking van het werkje van de hand van den heer P. J. P. van Heutsz, (assistent-resident) in Insulinde, leest men h ik geloof, dat schrijver in de schatting der kosten van af 1873 ver mis fast en (hij), zijne opgave met drie vermenigvuldigende, dichter bij de waarheid zou zijn. (R. Nbl.) Op de werven in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika wordt hard gewerkt. Zondag zijn te Brooklijn zelfs de godsdienstoefeningen niet gehouden, den ganschen dag is er doorgewerkt. Met spoed worden er schepen gereed gemaakt voor den dienst in de wateren van Cuba. Dezer dagen werd te Parijs een bediende eener groote financieele instelling in de wijk der Madeleinekerk gearresteerd, die een bedrag van f 450 ten nadeele zijner superieuren had ver- duisterd om zijn hartstocht voor het spel te bevredigen. Bij bet nazien der boeken van de benadeelde maatschappij, bleek, dat ook andere beambten zich aan oneerlijkbeden hadden scbuldig vIk wil u eens wat zeggen," liernam Loder, terwijl hij weder geen acht sloeg op het kuchen van den. redder van instructie. „ln mijn langen diensttijd is mij zelden een schuldige voorgekomen, die zich zooveel moeite gaf om zijn onschuld als gij om uw schnld te bewijzenjammer maar, dat deze naam niet door u, maar door mijzelf geschreven is." Wilhelm stampte ongeduldig met den voet. ,/lk moet u verzoeken mij weg te laten voeren," zeide hij//de opeenstapeling van aandoeningen dezen dag, mijn wond die mij hevig pijn doetbovendien moest gij begrijpen, dat al uw vragen vruchteloos zijn, want ik volhard bij mijn bekentenis." Opnieuw wilde Loder met vragen beginnen maar hiertegen verzette zich de rechter van in structie, door op vrij sclierpen toon aan te merken //Met uw verlof, mijnbeer de commissaris, gij gaat nu wel eenigszins buiten uw bevoegdheid." Hij schelde en beval den agent die binnentrad, den gevangene naar zijn eel terug te brengen. Met een droevigen, hopeloozen blik, het hoofd op de borst gezonken, verliet Wilhelm de kamer. Nieder wenkte zijn griffier, dat deze zich even- eens kon verwijderen en zeide, toen deze de deur achter zich gesloten had, op bitsen toon tot den /commissaris gemaakt en weldra was de justitie de schuldigen op het spoor. Een ware dievenbende had zich onder de bedienden der maatschappij gevormd en de opbrengst der permanente verduisteringen werd aan het spel gewijd. De eerste schuldige, wien het vuur aan de schenen werd gelegd, was de kassier, die weldra door de mand viel en bekende, in het geheel 80,000 te hebben verduisterd. Al dat geld had hij bij de wedrennen verspeeld en slechts 60 had hij nog in zijn bezit. In de woning van den ontrouwen kassier werd een omvangrijke correspondentie in beslag genomen, waaruit bleek, dat verscheidene andere bedienden, waaronder een der hoogstgeplaatste, zijne mede- plichtigen waren. De Londensche correspondent der Arnh. Ct. schrijft Dames, die verleden week Vrijdag tot de vrouwen- tribune van het Lagerhuis wenschten te worden toegelaten, werd op last van den voorzitter mede- gedeeld, dat de onderwerpen, welke dien dag in behandeling zouden komen, hare tegenwoordigheid ongswenscht maakten. Het debat betrof de bijzon- derheden van een militair schandaal dat met recht een storm van verontwaardiging over de euvels van ons militarisme heeft doen opgaan een debat, dat een schrikwekkend licht wierp over praktijken van de officieren in het Engelsche leger. De officier van gezondheid Eowler was ontslagen uit den dienst, omdat hij acht officieren, zooals men weet, jongelieden uit de hoogste Engelsche kringen, die zich in een tent aan de vuilste uit- spattingen hadden overgegeren, bij hunne superieu ren had aangeklaagd. Tijdens de behandeling van dit onderwerp bleek, dat het ministerie van oorlog alle details in handen had, doch gedachtig aan het spreekwoord, dat men zijn vuil linnen thuis moet wasschen, zich schrap had gezet om aan het publiek niet te veel daar- van bekend te maken. Het fraaiste van die zaak is, dat dokter Powler, dien men op zulk eene karakterlooze wijze zijn ontslag gaf, van het ministerie van oorlog een schitterend getuigschrift verkreeg, waarvan het gevolg was, dat men hem eene hooge betrekking opdroeg aan het ministerie van kolonien. Koningin Victoria heeft 100 pst. gegeven aan het fonds voor de nagelaten betrekkingen der schipbreukelingen. In ronde cijfers is nu 9000 pond bijeen. Ingaande op het, door ons vermelde denk- beeld van een inzender in de Times, heeft de firma Donald Currie inschrijvingen geopend voor een //Drummond Castle Memorial Eund", waar uit de kosten bestreden zouden worden van een of ander geschenk, aan de bewoners van het eiland Molene en andere deelen der Fransche kust, aan te bieden uit dankbaarheid voor de hulp en de sympathie, na de schipbreuk betuigd. Het parlementslid Broadliorst zal beden in bet Lagerhuis aan den Minister van financien de vraag stellen of bet in de bedoeling ligt van de regeering om een officieel huldelijk aan die Eran- sche visschers te doen toekomen. De aartsbisschop van Canterbury heeft aan den abbe Le Jeune, op Molene, een brief van dankbetuiging gezonden. z/Gij spreekt terecht van de troost die aan de arine achterblijvenden geschonken wordt zoo schrijft de aartsbisschop door het besef dat zij in vrede rusten op Franschen bodem, onder de schaduw van het kruis. Deze iroost zijn zij verschuldigd aan u en aan u dierbaar volk. Daden van barmhartigbeid, met zooveel toewijding verricht, brengen de menschen van verschiliende natien tot flkaar" Er is overigens weinig nieuws van het tooneel der ramp. Weer zijn eenige lijken gevonden; op het kerkbof van Molene is nu geen plaats meer, zoodat in 't vervolg de gevondenen op het eilandje Ledenez ter aarde besteld moeten worden. De prefect van Einisterre heeft verlof gegeven tot het opgraven van de later naar de beschrijving herkende lijken; de overblijfselen van mevrouw mmm z/Ik maak u mijn compliment gij hebt een wonderlijken tact om vragen te stellen. Zoudt gij dien heer niet liever met ronde woorden zeg gen, door welke uitvlucht hij zich redden kan ,/Gij moet toch de bedoeling van Dorner reeds lang begrepen hebben," zeide de commissaris be- daard. //Hij is onschuldig, dat lijdt geen twijfel de eenvoudigste voorvallen op de plaats der mis- daad zijn hem onbekend ook weet hij niets van de bloedige letters." Maar Niederer lachte sarcastisch. z/Maar, mijn waarde, ik zou werkelijk meer scherpzinnigheid van u verwacht hebben zeide hij minachtend. Ziet gij dan niet, dat die man een afschuwelijke komedie met ons speelt? Hij houd zich maar zoo onwetend, om later voor de jury met die onwetendheid te kunnen pronken. Die wisselgeschiedenis geloof ik woord voor woord dat is een echte advocatenstreek, die hem echter weinig baten zal, want zijn schuld is zoo klaar als de dag." z/Ik ben zoo vrij, dat nog te betwijfelen," sprak de commissaris. Hij wilde er nog iets bijvoegen, maar de rechter van instructie wenkte hem afwerend met de hand toe. (Wordt vervolgd.) Wilson, Fred en Walter Wipp, en Harold Stephens (breeder van het parlementslid van dien naam) zullen nn naar Engeland overgebraebt worden. In het Lagerhuis verklaarde een der Ministers, in antwoord op een vraag van Stephens, dat een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van de rampde Minister sprak daarbij zijn sympathie uit met het treurige verlies, door Stephens en nog zooveel anderen geleden. De firma Donald Currie laat het bericht tegen- spreken dat de Drummond Castle op de Pierres Vertes vergaan zou zijnmen weet daar van ten minste nog niets met zekerheid. Als het wrak gevonden wordt, zal men trachten, het te laten springen, dan zullen ongetwijfeld nog veel meer lijken aan den dag komen. N. R. Ct. OGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoording der Redactie. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande in het eerstvolgend nummer uwer Courant onder de rubriek //Ingezonden" te willen opnemen. Mogelijk kan het bijdragen om verkeerde oordeelvellingen over het gedrag van een ondergeschikt beambte te voorkomenterwijl het tevens kan dienen om het publiek wat beter op de hoogte te brengen van een ongeval, hetwelk voor een oogenblik zelf een kleine paniek teweeg bracht. Het bericht in uw nummer van Dinsdag 23 dezer, over bet ongeval de Belgiscbe sleepboot Klamper aan de nieuwe brug te Sas van Gent wedervaren, is, wat de oorzaak daarvan betreft, zoo goed als geheel bezijden de waarheid. Evenals nog andere ooggetuigen van het gebeurde, acht ik mij bevoegd niet alleen maar zelfs eenigzins ver- plicht, het volgende hieromtrent te verklaren. Toen de Klamper, slepende de geladen bark Orellana tot op 300 a 400 Meter afstand de brug was genaderd, en de brugdraaier, na afsluiting der brug voor de passage, en het plaatsen der roode vlag op de daartoe bestemde plaats, gereed stond om de brug open te draaien, kwam de sluismeester, den heer Du P., die bij afwezigheid van zijn collega van de nieuwe sluis, dien dag ook het toezicbt had over die sluis, en verbood den brugdraaier de brug te openen, met last om de vlag af te nemen, wat natuurlijk geschiedde. Volgens de sluismeester was het spoortijd en moest de brug nog minstens 10 of meerminuten dicht blijven. Tegen de opmerking van den sluismeester //dat lapt jij 'm wel meer," hoorde ik de brugdraaier protesteeren door te zeggen //ik ben geen lapper, maar volgens mijn horloge is 't nog hoogstens 3 a 4 minuten te vroeg." Onder bijvoeging dan te zullen wachten tot de sluismeester last gaf om de brug te draaien, nam de brugdraaier de vlag van de brug. Van tot op een vierde open en toen weer dicht- draaien was dus geen sprake. Intussschen was de sleepboot met de bark achter zich steeds vooruitkomende zonder stoppen tot op 120 a 130 M. van de brug, toen de sluismeester last gaf om de brug open te draaien. De brug draaier hoorde ik toen beweren dat het te laat was. Haastig plaatste hij voor de tweede maal de roode vlag, en begon even haastig de brug te draaien, tevens de gezagvoerder der sleepboot toe- roepende te stoppen, wat waarschijnlijk door deze niet werd gehoord, of misschien niet werd begrepen, althans de boot voer door zonder te stoppen. Van voor de brug liggen door de boot zooals in het bericht .van Dinsdag is gemeld was dus evenmin sprake. Toen de brug ongeveer tot op de helft open was voer de Klamper er tegenaan met bet bekende scbadelijk gevolg. Met dank voor de afgestane ruimte. Uw dienaar, D. B. NOUSE. (Wat het vermelden van het gebeurde door ons betreft kunnen we dit meedeelen, dat wij de //Klamper" zoo deerlijk gebavend hier ziende liggen natuurlijk informeerden wat daarvan de oorzaak was. Lit verscliillende mededeelingen maakten we het bericht op, zooals bet is geplaatst, daarbij vermeenende dat wij met de ons vertelde daad- zaken te vermelden, aan de waarheid niet te kort zouden doen. Ook ons kwam iets ter oore van een oneeniglieid tusschen den brugdraaier en den sluismeester. Wij achtten het echter niet noodig biervan melding te maken, daar naar het oordeel van onze zegslieden een nauwkeurig onderzoek naar het voorgevallene van wege de hoogere antoriteiten niet kon uitblijven. Red.) DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 27 Juni. 2.58 3.20 Zondag 28 u 3.41 4.2 Maandag 29 4.22 4.42 Dinsdag 30 5.1 5.22 Woensdag 1 Juli. 5.43 6.4 Donderdag 2 t, 6.26 6.49 Vrijdag 3 u 7.13 7.40 Heden overfeed na een langdurig lijden en na tijdig voorzien te zijn van de H. Sacramenten, mijn innig geliefde echtgenoot en der kinderen zorgvolle vader PETRUS JACOBUS VAN DEN BULCK, in den leeftijd van 44 jaren, mij nalatende 8 ]eugdige kinderen, meerendeels te jong om dit groote verlies te beseffen. Ter Neuzen, 26 Juni 1896. Mede namens de familie, Wed. P. J. VAN DEN BULCK— De Vleeschouwer. jfjSjja*** De ondergeteekende, deelnemer bij de Eerste Nederlandsche Hagel- verzekering-Maatschappij tegen vaste pre mie, gevestigd te Zutphen, onder het agentschap van den heer M. J. B. Kieboom, gemeente-secretaris alhier, betuigd bij deze zijn openlijken dank aan genoemde Maatschappij, voor de loyale han- delwijze bij de gedane schatting en de onmiddellijk daarop gevolgde voldoening van de schade, door hem geleden bij den hagelslag op den 15 dezer maand. Westdorpe, P. VAN HAELST, 20 Juni 1896. Landbouwer. Met opluistering van het Muziekgezelschap ,/EIKELS WORDEN BOOMEN" zal een in de kom dezer gemeente plaats hebben onder de werkende leden der vereeniging de eerewacbt z/DE EENDRACHT." Nette tevens nuttige prijzen zullen de winnende leden ten deel vallen. Aanvang 's 11 amid (lags 3 are. DE REGELINGS-GOMMISSIE. In de verkooping gehouden te Westdorpe 16 Juni 1896, zijn ingesteld a. De HOESTEDE c. a. verpacht aan C. Del- laert, groot. 622/5e gemeten, op f 38,688 over het geheel, buiten den boomprijs. b. Het HUIS en ERE te Sas van Gent, verhuurd aan Mej. de Wed. Nyholt, op 710. De eindelijke toewijzing is bepaald op Dinsdag 30 Juni 1896, des namiddags 3 uur, bij C. Dellaert te Westdorpe. Notaris ZYLSTRA. Notaris Van der Moer, te Ter Nenzen, zal met en ten verzoeke van den heer Notaris VAN DER EECKEN, te Gent, op DINSDAG 21 JULI 1896, des voormiddags te 10 uur, (en dus niet op 7 Juli zooals eerst is geannonceerd), in het oper- baar verkoopen 12 Y2 hektaren (28 gemeten) beste Rousselaarsche EN 12 hektaren (27 gemeten) beste Zweedsche wassende in den Yergaertpolder, gemeente Philippine, en verdeeld in koopen. Te vergaderen bij Nap. Dumoleljn in gemelden polder. Alle bij de Notarissen niet bekende koopers zullen solide aan de Notarissen bekende borgeil moeten stellen of zijn verplicht contant te betalen. Aanwijzing kan, zoo noodig, worden gegeven door Jtoocds de Bakker te Philippine. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van GIJSBRECHT HEIJNSDIJK, land bouwer aldaar, in bet logement bewoond door de wednwe Rolff, te Axel, op Woensdag den 1 Juli 1896, des namiddags ten 3 ure, verkoopen Koop Een. ESN W03NHUIS, groote nieuwe Vlasscbuur en Erf, alles aan den Vaartdijk, gemeente Axel, kadaster sectie B nummer 603, groot 6 aren 50 centiaren. Koop Twee. 39 aren 10 centiaren DJJK, thans BOUWLAND, gelegen naast koop 1, kadaster sectie B nummers 602 en 257bls. BOOMPRIJS 80,— Voorscbreven goederen zijn in eigen gebruik en te aanvaarden bet liuis 1 Dec., de scliuur 15 Juli en het bouwland in November 1896. Grondlasten 1 Januari 1897 voor kooper, onkosten Ik betaling koopsom 3 maanden. Zitting van 26 Juni 1896. Veroortleelil L. D., arbeider, C. P. F., sloeproeier, A. S., werkman, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis. G. K., lantaarnopsteker, A. P. v. D., schippersknecht, beide te Ter Neuzen, P. J. D., arbeider, A. C, bargescliipper, beide te Sas van Gent, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen heeht. J. A. d. W., tuinman te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij eerste herhalingtot eene hecht. van 3 dagen. Uitgesteld de zaak tegen J. P., koopman te Zaamslag. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2