Algemeen Nienws- ea Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandersn AANBESTED vtrslai Tan den Mail iier pieenle, No. 3322. 0m glja mosder. Zaterdag 27 Juni 1896. Stremming verkeer over Bruggen. 36e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 30 Juni a. s., 's avonds 7 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, De levering van PETROLEUM voor de straatverlichting. gedurende 1896/97, (ongeveer 6000 liters) De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot bet ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 16 Juni 1896. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETO N 13) Wilhelm had slechts een vlnchtigeu blik op den wissel geworpen en antwoordde zonder van gelaats- uitdrukking te veranderen //Doe toch geen moeite mij om den tuin te leiden, mijnheer de commissarisdeze wissel is niet bij bet slachtoffer gevonden, maar van morgen reeds door de Nationale bank uitbetaald." z/Hebt gij den wissel aan Herbert Dorner gegeven z/Daaromtrent weiger ik te antwoord en." //Y'elke papieren hebt gij gisteravond in de kaehel op uw siaapkamer verbrand Wilhelm haalde de schouders op en bleef zwijgen. //Gij beweert, dat de bond van Dorner u gebeten heeft," hernam Loder ontmoedigd, //maar dat is met waar, de hond moet voor u zeer mak zijn geweest en u zelf op een wenk gehoorzaamd hebben." z/Mij zeide Wilhelm met een glimlach. //Ik heb den hond gisteren voor het eerst gezien." //Er zijn menschen, die de eigenschap hebben, zelfs het grimmigste dier door de maoht van hun blik te bedwingen," merkte Loder koel aan. //Die gave bezit ik niet; bovendien zou zij mij in de donkere gang ook weinig gebaat hebben." //Dat is weer een onwaarheid, want het dier heeft u in de alkoof gebeten." //Ik heb geen voet in de alkoof gezet," weer- legde Wilhelm. over het jaar 1895, Reuter seint uit Padua De kist bevattende bet stoffelijk overblijfsel van den prins van Oraiije, is gevonden. Het Nieuws v. d. D. ontving per telegraaf uit Batavia bericht, dat de terugkeer van generaal Vetter naar Java is uit'gesteld, in verband met eene spoedeisehende expeditie naar Lepong, het staatje aan de Westkust, waar de Atjehers bentings opwierpen en op onze oorlogsschepen vuurden. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde eergisteren Het doel van onzen laatsten tocht, om den vijand in te sluiten, is mislukt. Met dien laatsten tocht zal wel bedoeld zijn die naar Kroeng-Kali, voegde het blad er bij. 't Nieuws teekende bij de telegrammen van eergister aan Langzamerhand hebben de troepen nu de geheele Atjeh-vallei bezocht. De vijand is daarmede van alle zijden opgedrongen, thans ook in de streek Noordoost van de stelling, waar meer tegenstand werd verwacht, omdat uit de kuststreken van de Oost- en Noordkust de Gighen-federatie, Pider, Samalangan enz. waarschijnlijk hulp zon worden verleend. Nja-Makam is bier een vreemdeling, maar kort na Oemar's afval naar Atjeh gekomen om aan het verzet deel te nemen. Hij behoort in Tamiang tliuis, waar hij indertijd veel last veroorzaakte. De bedoeling zal dan ook wel zijn, dat dit bende- boofd door dezen tocht genoodzaakt werd, naar liuis te gaan. De vraag blijft nu nog, of men er toe zal besluiten, een tocht te maken naar Kemala, het broeinest der fanatieke geestelijke leiders. Daarheen is de weg thans zoo gocd als geopendmaar 't z/Ook dat is niet waarvolgens uw eigen bekentenis hebt gij den hond gewelddadig gedood, en dat moet in de alkoof gebeuri zijn." Wilhelm verbleekte en gaf geen antwoord. z/Hoe zijt gij aan de bijl gekomen, waarmee gij den hond de hersens hebt ingeslagen Eerst na lang aarzelen en met merkbaren weerzin antwoordde Wilhelm met gebogen hoofd z/Zij stond naast de deur, ik nam liaar op en sloeg toe." z/Stelde de bond zich niet te weer z/Dat kon hij niet, want met den eersten slag bad ik hem den kop gekloofd." //Zoo," bromde Loder en zweeg een oogenblik. z/En als ik u nu eens zeg, dat gij liegtriep hij eensklaps uit. //De hond is volstrekt niet met een bijl gedood, men heeft hem de keel afgesneden." z/Dat weet ik even goed als gij," antwoordde de advocaat, zonder zijn gezicht te vertrekken, z/maar ik vond het de moeite niet waard u tegen te spreken." //Mijnheer Dorner," zeide de commissaris,//kom toch tot inkeer. Het komt mij voor, dat gij de kinderlijke liefde te ver drijft. De vermoorde is uw doodgewaande vadergij vreesdet, dat hij door zijn terugkeer schande over u en uw moe- der brengen zou en daarom hebt gij door een geldelijk offer getracht u van hem te ontdoen. Het noodlot wilde echter, dat Herbert Dorner denzelfden nacht door moordenaarshanden viel. Reeds de omstandigheid, dat de wissel van morgen ontvangen is, bewijst, dat gij de daad niet begaan kunt hebben, waarvan gij uzelf aan- klaagt." blijft twijfelachtig, of men tot zoo iets zal be sluiten, nu de troepenmacht weer met een bataljon wordt verminderd. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge besluit van den Belgischen Minister van land- bouw, het hulp-douanekantoor De Clinge (dorp) van 1 Juli e. k. af, des Woensdags van 9 tot 10 uur voormiddags, opengesteld zal zijn voor den invoer van rundvee en schapen, herkomstig uit Nederland. De ingevoerde koeien zullen naar de in de nabijheid van genoemd kantoor opgerichte quaran- taine-stallen worden geleid, om aan de tuberculine- proef onderworpen te worden. De Minister van buitenl. zaken, van justitie en van waterstaat benevens verschillende diplomaten als o. a. de gezanten van Oostenrijk, Belgie, Rusland, Spanje en Portugal begaven zich gisterochtend in gezelschap naar Utrecht ter bijwoning van het Ridderhofspel. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nyenbeek, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, kon, wegensbijzondereomstandigheden, niet bij het feest aanwezig zijn. Door de stoomschepen der inaatschappij Zeeland werden in 1895 vervoerd 73,164 passa- giers, tegen 66,737 in 1894. De meerdere opbrengst bedroeg 51,115,04^. Het vervoer van goederen bracht 49,594,28 meer op dan in 't vorige jaar. De beschikbare winst op 31 December 1895, ad 131,797,13, is door commissarissen voor afschrijving bestemd. Wij hebben reeds medegedeeld dat een onderzoek van hooger hand is bevolen naar de waarheid van een verhaal, voorkomende in R. v. A., waarin sprake is van ergerlijke misliandeling, door zijn meerderen gepleegd op een soldaat van het depot van discipline te Ylissingen, die aan toevallen leed. In Het Vad. verklaren de onderofficieren van het D. v. D., dat van mishandeling geen sprake kan zijn; dat, in weerwil de besproken soldiat duidelijk blijk gaf door voorgewende toevallen den geneesheer te willen misleiden, te zijnen opzichte is gedaan wat met een werkelijken lijder zou zijn geschied. De onderofficieren noemen de //aantijging zoo laag en zoo gemeen, dat zij die niet met stilzwijgen kunnen voorbijgaan," en voegen er ten slotte aan toe dat de man in tegenwoordighied van een z/Maar dat gaat toch te verriep nu de rechter van instructie, die reeds herhaalde malen duidelijke teekenen van ongeduld had gegeven. z/Wie zegt u, dat ik den wissel aan mijn slacht- offer heb gegeven vroeg Wilhelm, uit wiens gelaat thans de laatste droppel bloed was gewe- ken. //Dat vermoedt gij slechts. Juist door dezen wissel kan ik getracht hebben, de verdenking van mij af te wenden en op een ander te werpen. Was ik niet ongelukkigerwijs in huis gezien ge- worden, dan zou niemand aan mij gedacht hebben, veel minder mijn schuld voor mogelijk hebben gehouden." //Waarorn hebt gij dan terstond bekend vroeg Loder, zonder acht te slaan op het veelbeteekenende kuchen van Niederer. Wilhelm zag hem wezenloos aan, waaruit Loder terstond opmaakte, dat bij het verhoor nog geen sprake was geweest van het bloedige schrift. z/En dan," ging hij voort, alsof het de onbe- duidendste zaak ter wereld betrof, //waarom hebt gij uw eigen naam opgeschreven //Mijn naam vroeg de advocaat met onver- holen wantrouwen, want hij begreep, dat hem een strik werd gespannen. In plaats van antwoord te geven, nam de commissaris het stuk papier uit den zak, waarop hij de kleur van den inkt had onderzocht. Toe- vallig had hij daarop den naam van den advocaat geschrevennu kwam hem deze omstandigheid goed te pas. z/Daar, lees zelf," zeide hij zoo ongedwongen mogelijk. //Dit papier hebben wij in de kainer op de tafel gevonden en bet was de eerste grond tot verdenking tegen u." onderofficier aan den commandant zelf verklaard heeft, dat hij alles had gedaan om weggejaagd te worden. TER NEUZEN, 26 Juni 1896. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van P. J. Donleavy te New-York, L. Hotebroeck te Brussel en A. Duijts te Gentdoor het hulp- kantoor te Zuiddorpe aan het adres van B. Ancheris te Gent. De heer C. Jansen, die aan het hoofd stond der vroeger bestaande Christelijke school te Aardenburg, is benoemd tot hoofd eener instelling van onder- wijs aan den Witwaters Rand (Transvaal). De Crefelder //Brieftauben-Verein," te Cre- feld is voornemens in gemeenschap met andere Niederrheinische vereenigingen, aanstaanden Zon- dag van uit Vlissingen een Postduiven-wedstrijd te houden, waaraan ongeveer 1500 duiven zullen deelnemen. De duiven zullen a. s. Zaterdag namiddag aan- komen en Zondagmorgen tusschen 7 en 9 uur aan het strand opgelaten worden. Voor dezen wedstrijd is vanwege de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-Verkeer een Vlissingen-Eereprijs en door de gemeente een verguld-zilveren medaille aangeboden. VI. Crt. Philippine, 24 Juni. Hedenmorgen is door de marechaussees gevankelijk binnengebraclit een man uit Axel, die, zooals men vermoedt, eene baal mossels van de kade heeft ontvreemd. Wat er van onze haven moet komen De vaartuigen kunnen niet meer bij hoogwater op de zandhoogten geraken en bij doodgetij is er zelfs geen sprake van de haven binnen te loopen. De subsidie om de haven uit te diepen, laat nog op zich wachten en van grootere werken om en bij onze gemeente hoort men niets. De handel wordt levendiger, 't is jammer, dat de zomer zal voorbijzijn, eer de Regeering de ge meente zal ter hulpe komen. Als het dan maar niet te laat is Overslag. Dinsdag 1.1. vierden de echtelieden E. Apers-Van Hijfte, hun vijftigjarig huwelijks- feest. Reeds vroeg in den morgen wapperden de vlaggen van alle huizen. De woning der feest- vierenden was door de buren netjes versierd en Een lichte rilling ging Wilhelm door de leden, hij beet zijn onderlip aan bloeden. z/En al had ik dat nu werkelijk geschreven," zeide hij daarop, //Wat bewijst het dan nog Dat ik er op bedacht was, bet verinoeden van mij af te wenden." //Gij hebt het waarschijnlijk willen doen voor komen alsof de vermoorde met zijn laatste krachts- inspanning dit woord had geschreven vroeg Loder onnoozel. z/Hij was terstond dood," hernam Wilhelm z/neen, ik schreef dit woord alleen in de ver- wachting, dat niemand den moordenaar zoo dom zou gelooven, zijn eigen naam bij het lijk te schrijven. Gij ziet, dat ik volgens nauwkeurige berekening te werk ging. Nog een bewijs in mijn voordeel trachtte ik mij door den wissel te ver- schaffen, door het den schijn te geven, alsof de moord om dit kostbare papier gepleegd was ik maakte daarom ook een notitie in mijn journaal, die uw scherpzinnigheid zeker niet zal ontgaan zijn." Loder knikte. z/Welnu," vervolgde Wilhelm, //een verloopen individu uit mijn clienteel liet zich gemakkelijk vinden om den wissel te gaan ontvangen natuur- lijk moest hij mij naderhand het geld terugbren- gen en op die manier dacht ik al mijn maatregelen genomen te hebben. z/Het verwondert mij echter, dat gij, na al die scherpzinnige maatregelen, uw misdaad van mor gen zoo verrassend snel bekend hebt," sprak de commissaris, terwijl hij slnw met de oogen knipte. Wilhelm haalde de schouders op en zweeg. TER HEVZEIfSCHE COUHAVT flj&it blad verscliijnt jtiaandag-, Woen§dag- en Vrijdagavond« uitgezonderd op 1* eestdagenf bij den nitg-ever 1*J. VAX DE 8AIDE te ITer IVeitzen* Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat, volgens schrijven van deu heer Commissaris der Ko- ningin in deze provincie van 20 j.l., de Luitenant-Kolonel, Commandant der genie te BredaZ.H.Ed.G. heeft mede- gedeeld, dat voor het herstellen van de bruggen voor front 45 en op de Oost- en Westbeeren in deze gemeente het verkeer voor rij- en voertuigen en paarden zal gestremd zijn over de navolgende bruggen, in beheer en onderhoud bij het Departement van Oorlog. als 1°. over de 2 over de voor- en hoofdgracht voor front. 4—5 van 1 tot en met 34 Augustus 1896; 2°. over die op den Oostbeer van 35 tot en met SO Augustus d. a. v. 3°. over die op den Westbeer van 1 tot en met S September d. a. v. Gedurende de stremming zal, ten einde ongelukken te voorkomen, van de sub. K bedoelde bruggen die over de vodrgracht aan het Zuid- en die over de hoofdgracht aan het Noord-Westeinde, behoorlijk worden afgesloten en zullen deze afsluitingen van zonsondergang tot zonsopgang behoorlijk worden verlicht. De gemeenschap kan ten aanzien van deze bruggen plaats hebben langs de brug naast den Zuidbeer en den bedekten weg voor bastion Er zullen voor zooveel mogelijk maatrelen genomen worden, dat het verkeer voor voetgangers mogelijk blijft. Ter Neuzen, 25 Juni 1896. Burgemeester en Weth. voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat het ter secretarie der gemeenle voor een ieder terlezingis neder- gelegd en in afdruk, tegen betaling der kosten, cents per exemplaar) algemeen verkrijgbaar gesteld. Ter Neuzen. 25 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. -HLI!1 MIX

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1