Gemengde berichten. het bestuur der //afdeeling Axel" der Nederlandsche "Vereeniging tot Bescherming van Dieren betref- fende het gebruik van honden als trekdieren. Na ernstige overweging der kwestie zijn Ged. Staten tot de overtuiging gekomen, dat zij niet kunneu adviseeren, om het gebruik van honden als trekdieren te verbieden. Het komt hun voor, dat een dergelijk voorschrift te zeer zou ingrijpen in het maatschappelijk leven, vooral in dit gewest, waar door zoovelen van trekhonden wordt gebruik gemaakt, die niet in staat zouden zijn deze door eene andere trekkracht te vervangen en derhalve door het verbod ten zeerste zouden worden benadeeld. Ook het geven van nadere voorschriften ter be scherming der trekhonden achten Ged. Staten onnoodig, daar hierin voorzien is door de artikelen 254 en 455 van het wetboek van strafrecht, terwijl, wat de veiligheid van het verkeer op de wegen aangaat, de artikelen 101 en 102 van het reglement op de wegen en voetpaden dit onderwerp voldoende regelen. Aan de N. R. Ct. werd eergisteren nog uit Batavia geseind Het vijfde bataljon keert met de tweede berg- batterij naar Java terug. Aan het Hbl. werd nog uit Batavia geseind //Aan.generaal-majoor J. J. K. de Moulin, tot nog toe chef van den generalen staf, thans be- noemd tot civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, is opgedragen zich Zaterdag a. s. in te schepen naar Atjeh". Naar we vernemen heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan een aantal ambtenaren der telegraphie, die ongeveer 40 of meer dienstjaren tellen en dus daarvoor in de termen valleu kennis gegeven, dat zij in den loop van dit jaar den dienst met pensioen zullen ver- l^ten, ten einde promotie voor de jongeren gemak- kelijker te maken. Men meldt uit Vlissingen Op last van den auditeur-militair te's Graven- hage is door den garnizoens-kommandant een beeedigd onderzoek geopend omtrent mishandelingen van soldaten, aan de strengere krijgstucht onder- worpen, bij het depot van discipline, waarvan onlangs in eenige dagbladen is melding gemaakt. Een aantal getuigen, zoowel uit de hoogere rangen als van de mindere graden, zijn opgeroepen. Er bestaan bij het depot oude tradities omtrent het sluiten in boeien op eene wijze, die bij andere garnizoenen onbekend schijnen te zijn. I)oor de maatschappij *Castle-Lijn" is in omloop gebracht een gei'llustreerd Handboek, dat voor hen, die zich in Transvaal willen vestigen en voor alien, die belangstellen in Zuid-Afrika, een schat van wetenswaardige bijzonderheden op het gebied van landbouw, nijverheid, mijnwezen, arbeid, middelen van verkeer, de politieke indeeling, het klimaat, enz. bevat. Het is een tamelijk lijvig boekje, waarvan de waarde verhoogd wordt door een zeer duidelijke kaart van Zuid-Afrika. Het werkje is te verkrijgen bij de agenten en ook bij het hoofdagentschap der Castle-Lijn, de de Mb Zeeland, te Vlissingen, voor 0,15. Bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlem werd Zondag door de predikanten de aauneming der kieswet in 'tgebed herdacht. De wensch werd geuit, dat de beslissing der Tweede Earner ten zegen van het Nederlandsche volk moge zijn. Voor zoover bekend, was de handel in oude aardappelen nooit zoo vroeg afgeloopen als thans. Duizenden hectoliters zijn op het land nog in voorraad, rnaar onverkoopbaar. Wei werden overal schepen vol heen gezonden, maar er gaat niets Ontmoedigd wilde de commissaris reeds heengaan, toen de kellnerin hem terughield. vToen mijnheer de laatste maal hier was," zeide zij, //klaagde hij over het eten; de porties waren te klein, hij kreeg in het //Lowenhof" tweemaal zooveel voor zijn geld, zeide hij, waarop ik antwoordde, dat hij daar dan maar moest gaan, en sedert is hij niet meer bij ons geweest." Loder bedankte haar. Het //Lowenhof" was een burgerlijke, maar zeer druk bezochte restauratie in het centrum van de oude stad, die minder om de fijne gerechten, dan wel om de buitengewoon groote posties bekend stond. Het scheen echter een hopelooze onderneming om daar inlichtingen omtrent Dorner en zijn vriend te gaan inwinnen het personeel in het //Lowenhof" wisselde gedurig af wegens de groote drukte en bovendien was het zeer onwaarschijnlijk, dat men onder de groote menigte gasten, die daar dagelijks kwamen, bij- zondere aandacht zou hebben geschonken aan Dorner, die daarenboven slechts een ongeregeld bezoeker was geweest. Niettemin besloot Loder in het //Lowenhof" navraag te gaan doenmaar voorloopig riepen hem dringende aangelegenheden. Hot eerst richtte hij zijn schreden naar het paleis van justitie, om daar te vragen, of de rechter van instructie bij het verhoor, dat hij den gevangene zeker terstond had doen ondergaan, de een of andere belangrijke verklaring van den jongen advocaat ontvangen had. Toen Loder het kabinet van den rechter van instructie binnentrad, stond deze juist op het punt, een urenlang verhoor van Wilhelm Dorner te eindigen. af. De boeren willen ze gaarne voor 50 cent per hectoliter opruimen. In verschillende bladen, komt het bericht voor, dat de firma G. Alberts Lz. Co. te Middelburg voornemens is //in hare fabrieken de stoomkracht te vervangen door electriciteit en zich voorstelt dan voor haar werklieden den achturigen arbeidsdag in te voeren." Thans meldt genoemde firma, dat zij wel heeft besloten hare zagerij en schaverij van nieuwe machines en moderne werktuigen te voorzien, van veel grooter productievermogen dan de thans ge- bruikte, doch in hoever daarbij van electrische krachtsoverbrenging zal worden gebruik gemaakt, is nog onbeslist. Ook is de firma voornemens, wanneer deze nieuwe inrichting zal gereed zijn, den werktijd van het personeel dat machienes en werktuigen bedient, aanzienlijk te verkorten, doch op hoeveel uur zij die dan zal stellen is nog niet bepaald en de invoering van dezen maatregel kan nog wel een aantal maanden duren. Hr. Ms. fregat Van Speijk, eergisteren uit Oost-Indie, laatst van Venetie, te Niewediep binnengekomen, heeft aldaar aangebracht het monument, dat te Padua was opgericht op het graf van prins Frederik van Oranje, broeder van koning Willem I. Het is in drie groote kisten verpakt, die heden zonder eenig bijzonder ceremo- nieel zullen worden gelost, om naar Delft te worden vervoerd. De kajuit van den eersten officier aan boord van het schip is ingericht tot rouwkapel, waarin op eene keurig gedrapeerde katafalk, in't midden van het vertrek aangebracht, de lijkkist van den Prins zou zijn vervoefd geworden, wanneer men er in had mogen slagen deze te vinden. TER NEUZEN, 24 Juni 1896. Gisteren moest de plezierreis plaats hebben van de leerlingen der Chr. school in de kom alhier, begeleid door de commissie en de onderwijzers. Wat waren de voorafgaande dagen voor de kinderen toch lang gevallen en vooral de laatste nacht, waarin velen bijna niet konden slapen of droomden van het genot dat hun de dag van morgen geven zou. Om half zeven ure 's morgens waren ongeveer 250 kinderen aan de school present, van waar zij zich in rijen geschaard naar de Westsluis begaven, waar de //Excelsior" gemeerd lag, die hen naar Gent zou vervoeren. Onder leiding van de onderwijzers en kweekelingen werden zij inge- scheept, door vele ouders en nieuwsgierigen uit- geleide gedaan. Onder het vroolijk gezang der kleinen voer de boot af. Het weertje was zeer gunstig, de zon bleef achter de grauwe lucht schuilevinkje spelen, meer gewenscht dan een snikheet Juni-dagje. Natuurlijk was er in Gent genoegzaam gelegen- heid om hen te laten profiteeren en met hunne begeleiders bezochten de kinderen o. a. den dieren- tuin en het fraaie park dat ook voor kinderen voldoende afwisseling biedt. Ook werd door de zorgen der commissie niet vergeten de kinderen van ververschingen te voorzien. Ongeveer 5 ure voer de boot weer van Gent af, van welke reisgelegenheid thans ook gebruik mocht worden gemaakt door de ouders die per spoor het gezelschap nagereisd waren. Om zeven ure 's avonds begonnen de nieuws gierigen alhier in den omtrek der aanlegplaats samen te loopen en toen de //Excelsior" eindelijk om half negen arriveerde was er een groote massa volk bijeen, door de terugkeerende kleinen met gejuich begroet. Het was een treffend tooneeltje, die boot dicht Een enkele blik op het knorrig, vergramd ge- laat van den ambtenaar toonde Loder reeds aan, dat het verhoor geen resultaat had opgeleverd. z/Kwel mij toch niet langer," zeide de gevangene, die met bleek gelaat en ingevallen wangen op een stoel zat, op beslisten toon. //Het verhoor moet u reeds voldoende bewezen hebben, dat ik bepaald niets zeggen wil en zeggen zal. Uw moeite is geheel vergeefsch ik ben zelf zeer wel in staat een verhoor te leiden, dus ben ik ook even bekwaam om al uw kunstgrepen te ontwijken." Met een slag wierp Niederer het zeer dunne acten-cahier, dat voor hem lag, ter zijde. Blijk- baar wilde hij reeds bevel geven, den gevangene weg te voeren, toen Loder, die snel was binnen- getreden en wiens geoefende blik reeds het pro- ces-verbaal, dat door Wilhelm was onderteekend, had doorgezien, toestemming verzocht nog eenige vragen tot den jongen advocaat te richten. Schouderophalend gaf de rechter van instructie zijn toestemming, stond op en ging aan het ven- ster staan, terwijl Loder tegenover Wilhelm plaats nam. z/Bij het lijk is deze wissel gevonden," begon hij, terwijl hij het in beslag genomen papier uit zijn portefeuille nam en het den gevangene voor- hield. //Hoe kwaamt gij er toe, een man, dien gij volgens uw eigen bekentenis zelf gedood hebt, een aanwijzing van 20,000 mark op de Nationale bank te geven (Wordt vervolgd.) bezet met kinderen wier gezichtjes straalden van genot en tevredenheid over hetgeen ze dezen dag hadden beleefd. Vooral hen die een wachtend familielid ontwaarden kon men het aanzien dat zij den tijd niet konden afwachten tot zij aan wal waren gekomen om te vertellen van het vreemde en mooie dat zij gezien hadden wat zij al van verre wil den toeroepen. Lr bleek tevens, dat de leiding goed was, want alien bleven stil zitten, tot aan hen de beurt kwam om de boot te verlaten. Toen was het een plezier het gesnap te hooren en luide hoorde men, dat de dierentuin met al die vreemde dieren, hun alleen van prentjes bekend, de hoofdschotel geweest was. Vooral over den olifant hadden ze 't druk, die, toch „o zulke mooie kunstjes gedaan had." De dankbetuiging door vele kinderen en enkele daar aanwezige ouders aan de schoolcommissie en de onderwijzers gebracht was zeker wel verdiend, want de verantwoording, die dezen op zich hadden genomen, was groot. Zij hadden de voorgestelde taak echter naar behooren volbracht, daar alles goed afliep. Slechts een knaapje kwam er minder goed af; naar wij vernamen was hij in 't park gevallen en had zich zoodanig bezeerd, dat hij niet of moeilijk kon loopenhet schijnt e veil wel van geen ernstigen aard te zijn. Zoo'n feestje vergeten de kinderen nooit, dat blijft, bij hun gansche leven. Zoo ooit dan is door dergelijke reisjes het nuttige aan het aange- name gepaard. Wat zullen die arme kleine van de andere scholen gewatertand hebbenZij toch hebben ook nog nooit een wezelijken olifant of zoo'n ander groot beest gezien. Wij vragen hier, zou er niemand te vinden zijn die het daarheen leiden kan, om ook de kinders der openbare school zoo'n genot te verschaffen. Wij houden ons overtuigd dat gegoede ouders gaarne iets zouden afzonderen om te gelijk met hunne ook de kinderen van den armen werkman eens een gelukkigen dag te geven //Voor onze kinderen is niets te goed," en onder deze behooren ook zij die van vader of moeder nooit iets kunnen krijgen, geen knikkers, hoepel of tol, omdat er wat anders noodig is. En daaromwie helpt een handje In andere gemeenten zijn commissien voor het bevorderen van getrouw schoolbezoek. Jaarlijks worden door deze tochtjes gemaakt met de kinderen en met uitstekend succes. Zoo'n commissie is hier nietmaar waarom zou het ook zonder deze niet kunnen Men bereide onzen kleinen eens zoo'n feestje en nog in dit seizoen en neme alien mee, met de vermaning dat komende jaar alleen zij, die trouw schoolkomen, zullen mogen meegaan. En dat moet goed werken. Bij de overgangsexamens aan 's rijks veeart- senijschool is tot het 4de studiejaar o. a. toegelaten de heer A. Risseeuw van Groede. Tot onderwijzeres te Oude Tonge is benoemd mej. A. M. Wemelsfelder te Breskens. Door het bestuur van het waterschap Groede en Baanst, is bij enkele inschrijving verpacht, het recht tot het wegrapen van broed- en mosselzaad van de hoofden en vooruitstekende werken op den oever van genoemd waterschap, tot 30 April 1897. Inschrijvers daarvoor waren de heeren J. A. Dhooge voor f 255 en G. V. Voermanvoor /"110, beide van Philippine. Een persoon uit Wachtebeke (Belgie) was Zondag te Zuiddorpe druk op aan het kermis houden, toen hij eensklaps door de marechaussees werd bij den kraag gevat. Het bleek dat dezen zich niet vergist hadden, want bedoelde persoon was voor acht jaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf welke hij nog niet had ondergaan. Kloosterzande, 23 Juni. Heden namiddag omstreeks 7 uur ontstond, door een onbekende oorzaak, brand in den stal van den winkelier Jud. Bogaart alhier. De stal met eenig daarin geborgen brandhout enz. werd geheel door de vlammen verteerd. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het spoedig in werking zijn van spuit A voor- kwam, dat de nabij staande gebouwen schade kregen. StoppeLlijk. In de op 18 Juni j.l. gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Stoppeldijk, zijn met algemeene stemmen herkozen de heer G. Heijens, als gezworene van dien polder en de heer V. Boeding als lid der algemeene vergadering van het waterschap Stop peldijk c. a. Tevens werd besloten tot het bekeien van een ged eel te weg bij Luntershoek en in den Capwijk- weg. Juichen wij elke wegsverbetering toe, te betreuren is het echter, dat men het niet eens kan worden over het bekeien van den weg over het dorp Rapenburg, want, wordt eenmaal den geheelen Capwijk-weg bekeid, dan is het te voor zien, dat ons dorp een gevoeligen knak zal krijgen, wijl het verkeer dan, in plaats van over het dorp, voor een groot deel langs daar zal plaats hebben. St. Jansteen. Dinsdagnacht zijn bij een zekeren S. op den Heikant een 9tal duiven ontvreemd, die voor den eigenaar van groote waarde waren. verleden Zondag had hij met twee er van te Bassevelde (Belgie) nog 150 frank verdiend terwijl men berekent, dat die duifjes dit jaar reeds een 500 frank aan prijzen hebben opgebracht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitling van 23 Juni de volgende vonnissen uitgesproken E. M., oud 30 j., koopman en poelier te Ste- kene, gedetineerd te Middelburg, is wegens diverse kippendiefstallen veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf, met in mindering brenging der doorge- brachte hechtenis. F. J. B., oud 27 j., zonder beroep te Hulst, is wegens overtreding van 's Rijks belastingen veroord. tot 25 boete of 30 dagen hechtenis. A. Moud 26 j., koopman te Koewacht, is wegens overtreding van 's Rijks belastingen veroord. tot 14 dagen gevang. Kantongerecht te Hulst. Van tijd tot tijd hebben wij uit buitenlandsche bladen staaltjes medegedeeld, waaruit blijkt, dat men ook elders dan in ons land belang stelt in het leven onzer jonge Koningin. Nu en dan laten de stellers van die berichtjes vermoedelijk hunne' fantasie iets sterker werken, dan voor de waar- schijnlijkheid hunner verhalen dienstig is. Dien indruk althans maakt het volgende aan het En- gelsche weekblad Tit-Bits ontleende gesprek tus- schen Koningin Wilhelmina en Hare Moeder, ook al erkent men gaarne het blijkbaar streven om den innigen band tusschen moeder en dochter goed te doen uitkomen z/Ik heb geen lust eenmaal Koningin te worden, wanneer dat beteekent, dat ik de eerste persoon moet zijn en gij de tweede." z/Maar, kindlief," antwoordde Koningin Emma, z/dat is toch geheel natuurlijk en rechtmatig. Moeders moeten altijd vroeg of laat wijken voor hare kinderen. Overigens, het verliezen van mijn eerste plaats in den Staat zal voor mij minder hard zijn dan het verlies van mijn eerste plaats in het hart mijner dochter. En dat zal toch wel eens moeten gebeuren, zoodra er een echtgenoot opdaagt." O, neen, beste moeder," verzekerde het jonge meisje, ,/gij zult altijd uw eerste plaats in mijn hart blijven behouden. Ik verlang volstrekt niet naar een echtgenoot. Ik zal wel alleen regeeren, evenals Elisabeth van Engeland." Zooals gezegd niet waarschijnlijk, maar toch goed bedoeld. Met het oog op het feit, dat Donderdag te Vlissingen een wielrijder door woest rijden een kind overreed, werd in de raadsvergadering aldaar, op Maandag, door een lid gevraagd of het niet wenschelijk zou zijn eene bepaling in de politie- verordening op te nemen, die daarvoor waakf, De voorzitter verklaarde zich bereid zulks in overweging te nemen. Wel hoort men tegenwoordig niets meer van den moord op den jongen Hoogsteden te Rotterdam, maar er zit toch nog altijd een verdachte gevangen. Diens voorloopige hechtenis is thans verlengd. Bij den kop van de Waal, vlak voor het fort Pannerden, is een groote boei geplaatst, waarop zich een bel bevindt. De strooming doet de boei aanhoudend schommelen, welke beweging wordt overgebracht op den klepel der bel. De belboei is gelegd om de schippers te waarschuwen bij naclit of mistig weer. Zaterdagnamiddag werd op de Hooge Gouwe te Gouda, door een wielrijder een 12jarige jongen met zooveel kracht omver gereden, dat hij be- wusteloos werd opgenomen. De geroepen geneet- heer, die ernstige verschijnselen bij den knaa^ waarnam deed hem naar het gasthuis vervoeren ter verdere verpleging. Een paar dagen geleden verliet een te Osch wonende vrouw, wegens oneenigheid met haar echtvriend de echtelijke woning, haar 3jarig kind en een som van f 500 medenemend. Zij begaf zich naar Rotterdam, waar zij door de Feijenoordsche politie werd aangehouden in het bezit van een passagebiljet naar Ainerika. Maar daarmede achtte de politie hare taak niet afgedaan. Zij wist man en vrouw te verzoenen, en te bewerken dat de vrouw uit eigen beweging naar de echtelijke woning terugkeerde. Erg noemde men onlangs in een bericht aan de //Tel." de wijze, waarop ten plattelande met het geheim der bedrijfsbelasting soms wordt omgesprongen. Erger zegt de //Noord-Brab." is 't, dat op een dorp in Brabant, bij het regelen van den hoofdelijken omslag der gemeente door den bur- gemeester, de geheimhouding van de bedrijfs belasting werd geschonden, door bij den aanslag te verklarendie of die persoon moet hooger Zitting van 22 Juni 1896. Veroordeeld zijn wegens openbare dronkenschap A. v. C., oud 27 j., land- bouwerszoon te Stoppeldijk, tot eene boete van /0,50subs. 1 dag hecht.; P. v. P., oud 24 j., werkman te Graauw, A. v. G., oud 18 j„ werkman te St. Jansteen, J. F„ oud 45 j.,' werkman te Kemseke. J. S., oud 29 j., klompenmaker te Haasdonck, P. L, oud 26 j., koopman te Hulst, J. P. J. H. oud 19 j., bakker te Hulst en F. d'H., oud 41 j., werkman te St. Jansteen, allien tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht; A. C. M., oud 19 j bakker en F. E. v. B., 30 j., landbouwerszoon, beide te Graauw, ieder tot eene boete van f 1,50, subs. 1 dag hecht; F. X. d'H, oud 45 j., werkman te St. Jansteen, tot 2 dagen heeht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2