A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 3321. Donderdag 25 Juni 1896. de eer ?aa 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. r J Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politiek Overzicht. Op den eersten dag van April 1.1. heeft de Engelsche regeering haar schoolwet ingediend en daarmede heeft het nu juist vodr een jaar opge- treden kabinet-Salisbury, dat na de algemeene ver- kiezingeu beschikte over de geweldige meerderheid van 153 stemmen, tusschen de volksvertegenwoor- digers een twistappel geworpen, welker bekamping geeindigd is met zooal niet een formeele nederlaag, dan toch een retireering van het conservative bewind de Times heeft ter algemeene kennis gebracht, dat het wetsplan voor de tegen- woordige zitting wordt ingetrokken. Dat is voor een regeering, die over een zoo geweldigen aanhang beschikt, een zeer ernstige stap, doch in de gegeven omstandigheden moest van twee kwaden het minste gekozen worden. De mogelijkheid op verdaging der zitting van 1896 tot in 't begin van 1897 (een nieuwigheid, die strijden zou met de traditien en die zijn soms geduchter dan geschreven wetten had bijna alge meene ontevredenheid gewekt, al spoedig was men er in regeeringskringen van overtuigd, dat een dergelijke nieuwigheid er niet „in" zou gaan. De wet er door jagen, was, in verband met de gewel dige oppositie er tegen, niet wel mogelijk en zoo zal, naar het aloude gebruik, de sluiting der zitting van 1896 plaats vinden den 14den Augustus. Het eenige wat de regeering voor zichzelve vraagt, is een vervroeging van den dag van samenkomst der zitting ven 1897, opdat ten minste een deel der nieuwe schoolwet afgehandeld kuune worden voor het eind van het financieele dienstjfiar. In de kabinetzitting van Zaterdag is deze be- slissing gevallen, nadat Vrijdag een oplossing der inoeielijkheid gezocht was in dezen zin afbandeling van de financieele bepalingen der nieuwe wet en verdaging van het resteerende tot de volgende zitting. 't Schijnt, dat de doorslag is gegeven door de overweging, dat de houding der oppositie de resteerende, meest dringende wetsvoorstellen, in gevaar brachtlangs den weg van het obstruc- tionisme zou de arbeidstijd geheel in beslag genomen*kunnen worden door het financieele deel der schoolwet. En de regeering had wel reden tot een zekeren augsthet aantal amendementen beloopt reeds 1300 en er zijn zes-zittingen gemoeid geweest met de behandeling van de twee eerste regels der wet In Rhodesia wacht de lichtzinnige aanleggers van Jameson s aanslag een geduchte straf. Jammer maar dat, waar toen valschelijk werd voorgegeven dat vrouwen en kinderen van de Boeren gevaar dreigde, het nu in zoovele gevallen vrouwen en kinderen zijn, aan wie de woede der van de vroegere slachting overgebleven Matabeles zich koelt, nu het land van zijne natuurlijke bedekking werd beroofd. Yreeselijke dingen denken doet weer het telegram uit Buluwayo, waarin gemeld wordt, dat een geheelen dag en nacht een wanhopig gevecht is geleverd tusschen het gewapende escorte, dat een wagen met vrouwen en kinderen van Mazoe naar Salisbury begeleidde, en een afdeeling Matabeles. Wanhopig is om dien wagen gevochten, met welken einduitslag wordt niet gemeldmaar die kan bezwaarlijk gunstig zijn geweest, waar gemeld wordt dat van het escorte zeven man werden gedood en vier gewond, en dat al de muildieren van den wagen werden neergeschoten, benevens 14 paarden. De opstand dreigt zich uit te breiden tot den omtrek van fort Charter. Uit Mafeking is een eerste detachement huzaren noordwaarts getrokken. Het werd waarlijk tijd. Een tweede detachement zal spoedig volgen. Het aantal werkstakende fabrieksarbeiders te St. Petersburg bedraagt nu 40,000. Er zijn ook vele vrouwen onder. ITunne eischen schijnen over het geheel niet onredelijk 12 werkuren per dag, in plaats van 14, meer tijd voor het middagmaal en betaling van extra werk. Verscheidene fabrikartten moeten dan ook niet ongeneigd zijn tottoegeven; maar anderen verzetten zich krachtig daartegen, en de politie, bedacht op het onderdrukken van ieder oproerig element, heeft alle concessies verboden. Tot dusver werd de orde niet verstoord. Tien- duizend werklieden in de provincie Tver moeten het plan hebben gevormd, den spoortrein, waarmee de Czaar naar St. Petersburg terugkeert, aan te houden, om op hunne knieen den Keizer te smeeken, een adres, waarin hunne grieven worden uiteengezet, aan te nemen. Bij de Spaansche Cortes zijn de belasting- wijzigingen ingekomen, waardoor de Regeering in het tekort op de begrooting hoopt te voorzien. Die wijzigingen betreffen vooral de alcohol- belasting, die op 60 pesetas per hectoliter gebracht wordt. Op de passage-kaarten der stoombooten wordt van 1 tot 3 pesetas belasting betaald. Verder zal het zegelrecht worden verlaagd en de Regeering zal gemachtigd worden voor 15 jaar de loterij en voor 25 jaar de zout-fabricage te verpachten. Uit Athene wordt gemeld, dat officieren van het Fransche oorlogschip Neptune, te Canea (Creta) langs de kade wandelend, door Turken beleedigd en aangevallen zijn, weswege door den Franschen consul ernstige vertoogen tot den gouverneur zijn gericht. Groote ongerustheid heerscht te Canea, wijl in den nacht de huizen der Christenen met roode kruizen werden gemerkt, wat aan een Muzelmansch complot doet denken. In de aanstaande zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland zal o. a. aan de orde gesteld worden de verkiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer Mr. E. Fokker en de be- noeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet; een voorstel van Geieputeerde Staten tot staking van de door den stoombootdienst op de Wester- Schelde beproefde vaart op Hoofdplaat. In dat voorstel wijst het Ged. college er op dat 1 Augustus a. s. de termijn is verstreken, gedurende welken voigens het besluit, d.d. 12 Juli 1895, no. 23 de proefvaart op Hoofdplaat met de provinciale stoombooten zal worden voortgezet. De uitslag der exploitatie is tengevolge van daling der ontvangsten niet gunstiger geworden. Terwijl over het driemaandelijksch tijdvak van Augustus tot en met October 1894 de dienst een tekort heeft opgeleverd van 89, en over dat van 10 maanden (Augustus 1894 tot en met Mei 1995) een ad f 609,80, heeft de exploitatie over de 12 maanden van Eebruari 1895 tot en met Januari 1896 een som van f 1056,45 gevorderd. VV anneer men de cijfers van het personenvervoer nagaat, is de vraag gewettigd, of in verband met de belangrijke offers, welke van de provincie voor de exploitatie van den stoombootdienst reeds gevorderd worden aan een dienst op eene gemeente als Hoofdplaat zooveel ten koste mag worden gelegd. Deze gemeente toch valt buiten de plaatsen, waar zich met het oog op de andere middelen van gemeenschap het verkeer concentreert en voor welker verbinding de dienst van wege de provincie moet geacht worden bestemd te zijn. Niet de toevallige omstandigheid van de ligging der gemeente Hoofdplaat buiten de route van den stoombootdienst en de wenschelijkheid eener ver binding moeten o. i. in dezen beslissen, maar de noodzakelijkbeid uit het oogpunt van het verkeer en deze wordt door de opgegeven vervoercijfers niet bewezen. FEUILLETON. la) oor het huis stond nog altijd een nieuws- gierige menigte, die bijna verdubbeld was wegens den politie lijkwagen, die voor de deur gekomen was. Loder hield zich niet ophaastig trad hij het huis binnen en klom de vier trappen op. Op de plaats der misdaad werd het lijk juist gekist, om naai het lijkenhuis te worden overgebracht. De commissaris lette niet op de beambtenhij beantwoordde vluchtig hun groet en ging terstond naar de tafel. Juist, de inktkoker stond er nog en daarnaast lag een roestige pen. Be commissaris ging aan de tafel zitten en onderzocht den inkt. Hij had haast geen geduld °in te wachten, tot deze was opgedroogd, en stampte ongeduldig met den voet. Eindelijk was de inkt droog. Loder nam nu den wissel uit den Zak en vergeleek diengeen twijfel meer, hi) was met dezen inkt en met dezelfde pen in- gevuld. De pen was aan de punt eenigszins verbogen en sprenkelde. Dit nam de commissaris zoowel op den wissel als op hetgeen hij zooeven zeil bad geschreven waar. In nadenken verdiept stak Loder den wissel weer m zijn zak en beval een agent inktkoker en pen in zorgvuldige bewaring te nemen. Juist trad de iuspecteur van politie binnen, die met zijn agenten de woning van den vermoorde tot m de kleinste hoekjes had doorzocht, maar wien het niet gelukt was een enkel stukje schrift, veel minder een document, dat de identiteit van den verslagene aantoonde, te vinden. De commissaris overlegde bij zichzelf; deze bijzonderheid scheen in het nadeel van Wilhelm te zijn, die in de kachel van zijn slaapkamer papieren had verbrand. Wat beteekende echter dit vermoeden tegenover de omstandigheid, die thans zoogoed als bewezen was, dat Wilhelm den wissel ten huize van den vermoorde had geschreven en ongetwijfeld eigenhandig aan hem gegeven had? Waarom? Dit was het geheim, en er bestond weinig hoop om hierover licht te ver- spreiden. Wanneer de advocaat het misdrijf had gepleegd, dan kon dit alleen geweest zijn, om alles, wat het geheim ontdekken kon, uit de kamer te verwijderen. Had echter Herbert Dorner den wissel gekregen, dan kon ook alleen de moordenaar dezen aan zijn slachtoffer ontstolen hebben. In dat geval zou de man, die den wissel had aangeboden, de moordenaar moeten zijn. Loder herinnerde zich, dat vrouw Klaus van een vriend gesproken had, die Dorner wel eens kwam bezoeken. Het uiterlijk van dien man stemde in het oogloopend overeen met de be- schrijving die men aan de bank van den houder des wissels had gegeven. Terstond beval de commissaris aan een agent, vrouvt Klaus te gaan roepen, vervolgens ging hij met een licht in de alkoof om daar nog eens rond te zoeken naar een spoor, dat de aanwezigheid van een derde gisteravond kan aantoonen. Er was echter niets te ontdekken. Op de vloer lag nog altijd de doode hond. Deze was bij zijn leven een geweldig dier geweest, dat een groote kracht moest gehad hebben. Wanneer de mooidenaar hem met vijandige bedoelingen was genaderd, dan kon hij hem slechts na een hevigen strijd overwonnen hebben; maar in de kamer toonde niets zulk een strijd aan. De dood van den hond was plotseling ingetredenhet had er al den schijn van, alsof het dier zich vertrouwelijk neergezet had bij den moordenaar, die rustig op een stoel zat, alsof deze hem liefkoozend over den kop had gestreeld en hem toen onverwacht en verraderlijk de doodelijke snede had toegebracht. Bet binnentreden van vrouw Klaus stoorde hem in deze overpeinzingen. Hij nam haar in verhoor, maar slechts met gering resultaat. Nogmaals beschreef vrouw Klaus nauwkeuric den man, die met Dorner als vriend had omgegaan. en versterkte zoodoende den commissaris in zijn vermoeden, dat deze vriend en de toonder van den wissel dezelfde waren. Maar noch vrouw Klaus, noch andere bewoonsters diegeroepen werden, konden zeggen, dat die man gisteravond bij Dor ner was geweest; niemand had hem in of uit zien gaan. Daarentegen waren alle vrouwen het eens over den gedooden bond; zij verklaarden, dat Turk het gevaarlijkste en kwaadaardigste dier was geweest, dat men zich maar kon voorstellen. Zijn baas moest hem, wanneer er iemand binnenkwam, aan den halsband vasthouden, om te verhinderen, dat het op den man afgerichte dier den bezoekeraan- vliegen en de keel afbijten zou. //Het is dus niet aan te nemen, dat de hond zich zonder verzet door een vreemdeling zou hebben laten dooden vroeg de commissaris. Neemt men verder in aanmerking, dat de afstand tusschen Hoofdplaat en Breskens langs den ver- harden weg slechts 8881 M. bedraagt en dat er des zomers zes en des winters vijf gelegenheden zijn om van Breskens te vertrekken, dan is de klacht over het isolement van Hoofdplaat niet vrij van overdrijving, terwijl het ontbreken van een geregeld vervoermiddel tusschen die gemeente en Breskens aantoont, dat de behoefte aan communi- catie nimmer sterk gevoeld is. Er mag voorts niet uit het oog worden verloren, dat de proefvaart bij bestendiging van den dienst een vast karakter zou dienen te verkrijgen, waar- door, dan de nu reeds groote uitgaven nog aan- zienlijker zouden klimmen door de kosten van in- en ontscheping van passagiers en goederen, van agentuur en meer andere. Bij ^behoud van den dienst zouden voorts drie maal s weeks drie booten in de vaart moeten zijn en ten gevolge daarvan de aanstelling van meer equipage op den duur niet kunnen uitblijven. De uit al het vorengemelde voortvloeiende uitgaven zijn wel niet met zekerheid te bepalen, doch komen Ged. Staten met het oog op het ge- ringe verkeer te aanzienlijk voor. aren verder materieel en personeel zoodanig ingericht, dat zonder schade voor de diensten op Vhssingen, Breskens en Ter Neuzen de vaart op Hoofdplaat kon geschieden, dan zou alleen het geldelijk nadeel, dat de resultatenstaat aangeeft, in overweging behooren te worden genomen, doch ook op een bezwaar van anderen aard moet worden gelet. De stoomschepen Wester-Schelde en Zeelandia bewijzen nog velerlei en goede diensten, vooral als zij, tengevolge van de meer of minder belangrijke herstellingen, welke de nieuwere stoomschepen \v alcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen herhaaldelijk moeten ondergaan, voor deze den dienst moeten verrichten. Bij voortzetting van den dienst op Hoofdplaat zijn de eerstgenoemde booten daarvoor gedeeltehjk verbonden en niet altijd beschikbaar om als reserve dienst te doen, hetgeen allicht tot storing m de hoofddiensten aanleiding zou kunnen geven, zooals nog onlangs gebleken is, toen, om in den dienst op Hoofdplaat te voorzien, eene sleep- boot gehuurd moest worden. Op grond van een en ander meenen Ged. Staten te moeten voorstellen de proefvaart met 1 October a. s., tot welk tijdstip de dienst is aangekondio-d, te staken, en adviseeren zij een daartoe strekkend besluit te nemen een voorstel tot afwijzing van een verzoek van Alle vrouwen ontkenden de mogelijkheid daarvan. Er kwam een gedachte bij den commissaris op, die hij terstond uitte. //Die vriend van Dorner zou het zeker ook met gewaagd hebben den hond te naderen vroeu hij als terloops. De vrouwen keken elkaar aan. //Ik geloof niet, dat hij hem iets gedaan zou hebben, //meende de portiersterhij heeft den hond zelf wel gestreeld, als hij met Dorner uitging. //Dat zoudt gij niet gewaagd hebben z/Bewaar me! Als ik maar in de kamer kwam dan bromde het beest, dat mij de schrik om het hart sloeg." //Waar at Dorner 's middags vroeg Loder verder. z/Dat was ongelijk, //antwoordde vrouw Klaus. //Dijkwijls moest ik voor hem kokensoms ging hij ook naar Renzen, de kleine restauratie hier over, maar niet veel. Ook ging hij wel eens de stad in en dan nam hij altijd zijn hond mee aan een koord, want zelf met een muilkorf was het dier nog gevaarlijk." Na kort beraad besloot de commissaris naar de restauratie te gaanmaar daar kon men hem op zijn vragen geen antwoord geven. Dorner was er eenige malen geweest, den eersten keer met den hondmaar deze was tegen de overige gasten zoo kwaadaardig geweest, dat de kastelein hem ver- zocht had, het dier voortaan niet meer mee te brengen. Eens had een man, die veel jonger was dan hij, rood haar en geen baard had, een schotel eten voor hem gehaald. Dorner was echter nooit samen met den onbekenden in de restauratie geweest. TER \ElZEVSCHE (01KAVT. OA- M»i« blad verscliijnt jiaamlag-, Woens«lag-jMiJljrjJd^ bij den nityeve* P. J. VAM DE 8AMOK te Ter n>„zen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1