Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere MNBESTED1NG. No. 3320. BEOlBHAiOK. Om de eer van sijn moete. B S K B De nieuwe Kieswet. Dinsdag 23 Juni 1896. 36e Jaargang; aanbesteden: ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. >-> ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 30 Juni a. s., 's avonds 7 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, De levering van PETROLEUM voor de straatverlichting. gedurende 1896/97, (ongeveer 6000 liters) De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 16 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De wet regelende het kiesreclit en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is door den eenen tak der vertegenwoordiging aangenomen. In eene wet is het kiesrecht voor de Tweede Kamer, de Provinciate Staten en de Gemeenteraden geregeld, teiiininste wat de kiesbevoegdheid betreft, want het gemeentelijk kiesrecht berust voornamelijk op het plaatselijk belastingstelsel. Yoorde Kamer zal men voortaan hebben belasting- kiezers, woningkiezers, loonkiezers, kapitaiisten en geexamineerden. Zij moeten voor of op 15 Mei den leeftijd van vijf en twintigjaren bereikt hebben en natuurlijk tot de mannelijke ingezetenen behooren en Nederlanders zijn. Onder belastingkiezers ver- staat de wet degenen die hun aanslag over het laatstverloopen jaar in eene of meer der Rijks directe belastingen voor of op 1 Maart hebben voldaan, waarbij alleen voor de grondbelasting een minimum van 1 per jaar vereischt wordt, terwijl wat het personeel betreft, de belasting op de rijwielen is uitgezonderd. Voor de grondbelasting worden boofdsom en Rijksopcenten bijeengenomen. Bij de belastingkiezers (die voortaan ook wel aangeduid zullen worden als a-kiezers n.l. die onder lett. a van art. 1 der wet vallen) geldt de aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen voor baren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen waarvan hun vader bet vrucht- genot heeft, voor hunnen vader. Evenals thans gelden aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap ook voor den mede-eigenaar, al is zijn naam bij den aanslag niet in het kohier vermeld, mits hij niet minder dan 1 voor zijne portie betale. Nu volgen de b-kiezers, dat zijn de zoodanigen, die sub b. van art. 1 in vijf rubrieken zijn verdeeld. Ten eerste de woning- of huurkiezrrs. Dezen zullen om het kiesrecht te erlangen, tusschen 1 Augustus en 31 Januari niet meer dan denmaal (en dan nog in dezelfde gemeente) hebben mogen verhuizen en dan, hetzij als hoofden van gezinnen of wel als alleen wonende personen moeten hebben bewoond een huis of een gedeelte van een huis, ten minste van een huurprijs als vermeld is in de tabel bij de wet behoorende en waarin de gemeenten in negen klassen zijn verdeeld De huurprijzen verschillen van f 2,50 voor de grootste gemeenten, tot 85 cents in de kleinste, alles per week. Huurkiezers zijn ook personen die, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieken meter hebben bewoond gedurende het straks ge- noemde tijdsverloop. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs-wordt de maand geacht vier weken te hebben, en het jaar gerekend op vijftig weken. Dan volgen de zoogenaamde loonkiezers. Dezen zullen minstens gedurende dertien maanden bij een patroon of onderneming of instelling in dienst- betrekking moeten geweest zijn of als inwonende zoons in het bedrijf der ouders werkzaam moeten geweest zijn tegen een vast loon, dat alweder afwisselt naar den rang der gemeenten of gedeelten van gemeenten waar zij wonen en dat van 550 tot 300 afdaalt. Met zulk een loon wordt gelijkgesteld een pensioen, dat men mocht genieten van een openbare instelling. Wie echter 550 te zamen geniet van inkomen en pensioen, beeft evenzeer uit dien hoofde aanspraak op het kiesrecht. Hierbij valt nog op te merken ten eerste dat niet afgetrokkcn beboeft te worden van het vaste week- of maandloon dat gedeelte hetwelk men wegens ziekte of verwonding gedurende hoogstens twee maanden beeft ingeboetten tweede dat vrije woning of inwoning, vrije kost en inwoning en vrije kost ook mogen meerekenen in het inkomen dat men aangeeft, met dien verstande, dat de waarde van de vrije woning of inwoning wordt gerekend, naar gelang van de klasse der gemeenten, op minstens f 125 voor de grootste en minstens f 37,50 voor de kleinste gemeenten de waarde van den vrijen kost en inwoning op 350 voor de grootste, op f 200 voor de kleinste gemeenten en de waarde van den vrijen kost alleen op f 225 voor de grootste gemeenten en 162,50 voor de kleinste. Vervolgens heeft men de zoogenaamde bezit- kiezers. Wie niet genoeg belasting betalen, wie niet genoeg huur verwonen, wie niet genoeg inkomen genieten, hetzij aan loon alleen of aan loon en pensioen te zamen, die kunnen toch nog bezit- kiezers worden. Daarvoor is bet noodig, dat zij op den 1 Eebruari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in de Rijks- postspaarbank. Eindelijk de zoogenaamde capaciteiten. Wie aan al de genoemde vereischten niet voldoet, kan nog kiezer worden, wanneer hij heeft voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld, voor de benoembaarheid tot eenig ambt voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Maar tot het kiesrecht tot samensteliing van de gemeenteraden worden toegelaten zoodanigen, die (behalve ingezetenen eener gemeente zijnde) of in de Rijksbelastingen zijn aangeslagen en dus tot de zoogenaamde A-kiezers behooren of in eene plaatselijke directe belasting betalen naar de cijfers van het inkomen, die in genoemde tabel zijn gesteld voor gemeenten of gedeelten van gemeenten. Voor hdt overige gelden de andere regelen voor de kies- bevoegdheid ook voor de gemeenteraads-kiezers. Bedeelden of onderstand-genietenden zijn uit- gesloten. Onder onderstand verstaat de wet elke ondersteuning in geld of andere benoodigdbeden verstrekt tot leniging van nood aan behoeftigen. Daar valt buiten het versehaffen van kosteloos onderwijs. Er binnen valt bet kosteloos verstrekken van geneesmiddelen, maar niet het ontvangen van kosteloozen geneeskundigen raad, meer bepaaldelijk in polyklinieken. Voorts zijn, zoolang zij in actieven dienst zijn, geen kiezers de militairen bij zee- en landmacht beneden den rang van officier die in de kazerne wonen, daaronder begrepen de miliciens en de marme-reservistenmaar zijn wel kiezers zij die den graad van sergeant bekleeden en de „met hen gelijk gestelden, ook wanneer zij in de kazerne wonen (waarbij vooral gedacht is aan de adjudanten- onderofficier), doch een en ander voor zoover zij aan art. 1 der wet de kiesbevoegdheid kunnen ontleenen, dus voor zoover zij mocbten vallen onder de A tot B kiezers. Er zal voortaan zijn een verkiezingsdag en een stemdag. De eerste is bestemd voor de inlevering van eene voordracbt van candidaten, die op straffe der gevangenis of boete door minstens 40 bevoegde kiezers moet worden aangeboden. Is er geen candidaat gesteld dan moet eene nieuwe verkiezing worden uitgeschreven. Is er geen tegencandidaat, dan is de alleen voorgedragene wettig benoemd. De kiezer krijgt uiterlijk 3 dagen voor den stemdag zijne oproepingskaart die de narnen der gestelde candidaten bevat, waarvan ook publieke bekendmaking plaats heeft en op den stemdag ont- vangt hij in het stembureau zijn stembiljet waarop mede de namen der candidaten zijn vermeld. Voor die^namen is een zwart ruitje met een witte stip in t midden die met een in bet bureau aanwezig potlood wordt zwart gemaakt, als men wil aan- wijzen wien men stemt. Die stemming heeft plaats voor een afgescboten lessenaar waarin slechts een kiezer tegelijk wordt toegelaten. Daarop komt het zoogenaamde couloirstelsel neer. De thans nog bestaande manier van stemmen begmt voor de Kamerverkiezingen pas 15 Mei 1897 voor de Provincial Staten en de Gemeente raden moet daaromtrent nog nader beslist worden krachtens de aanhangige wetten. Terwijl voortaan FEXJULLETOISS ffNeen, mama, ik ga met u, geen macbt ter wereld kan mij daarvan terughouden," zeide zij. Met raw geweld voelde zij zich bij den arm grijpenzij zag in het van woede verwrongen gelaat haars vaders. #Kau ook mijn vloek u niet terughouden vroeg Von Horwitz op dreigenden toon. Het meisje wankelde bij deze vreeselijke woorden. jfPapa, papa," stamelde zij, „om Gods wil, wat zegt gij daar uAls ge mijn kind wilt zijn, dan hebt ge mij te gehoorzamen," zeide Yon Horwitz steeds dreigender. Beter geen kind dan een weer- spannig Augusta's oogen begonnen te fonkelen, zij richtte zich in haar voile lengte op. z/Goed dan, papa, vloek mij," zeide zij vastbe- raden. //Welk een ellendig schepsel zou ik zijn, wanneer ik de proef, waarop het noodlot mijn liefde en trouw heeft gesteld, niet onversaagd doorstond Ik geloof aan de onschuld van Wilhelm ik wil overluid bevestigend, ja, ik ben er trotscb op, zijn verloofde te wezen. God sta mij bij Hij belpe mij uw onrechtvaardigen vloek te dragen. Ik kan niet anders handelen." Met stomme, teedere bewondering zag mevrouw Dorner naar het lieftallige meisje, dat tot dusverre slechts de lichtzijde van bet leven had leeren kennen en dat in dit hachelijk oogenblik eensklaps een edele, moedige vrouw in de ruimste beteekenis van het woord was geworden. Vop Horwitz stond sprakelooshet was nooit bij hem opgekomen, dat er zoo iets tusschen hem en zijn geliefd eenig kind zou kunnen voorvallen. Was bet uit vrees dat misschien een enkel woord zijn kind voor eeuwig van hem vervreemden zouwas het een onwillekeurige eerbied voor de vastberadenheid zijner dochter, die hij nooit anders dan als een dartel, gelukkig kind had gekend, hoe dan ook, hij bedwong zich en zweeg. Een paar minuten lang stonden vader en doch ter tegenover elkaar zonder een woord te spreken toen ging de handelsraad naar den wand en schelde. vMijn dochter wenscht uit te rijden, laat ter- stond inspannen," beval hij den bediende, die binnentrad. Met een kreet van. vreugde snelde Augusta, zoodra de bediende de deur achter zich had dicht- getroken, op haar vader toe. z/Gij hebt toch een goed, een edel hartzei de zij. Maar met een toornig gebaar weerde Yon Hor witz haar af. z/Mogen de gebeurtenissen uw geloof recht- vaardigen," zeide bij dof, /alleen dan zal ik den dag van heden kunnen vergetenvoorloopig heb ik ingezien, dat ik machteloos tegenover u sta volg dus uw wil, ik zal u daarvan niet terughouden. Maar mij zult gij toestaan, naar mijn eigen begrip van eer te handelenik wensch geen gemeenschap te hebben met een moordenaar." Hij boog met stijve beleefdheid voor mevrouw Dornerdaarop, zonder zijn dochter met een blik meer te verwaardigen, verliet hij de kamer en trok de deur heftig achter zich dicht. Y. Commissaris Loder bevond zich in een blijkbaar slechte luim. Een even moeilijken als vruchteloozen arbeid had hij zooeven volbracht. Hij had zoowel de woning als het kantoor van den advocaat nauwkeurig doorzocht, zonder iets belangrijks gevonden of ontdekt te hebben, dat eenig licht verspreidde over de drijfveeren, die Dorner tot de vreeselijke daad konden gebracht hebben. Alleen in de slaapkamer van Wilhelm had Loder een kleine ontdekking gedaan. In de kachel had hij namelijk de asch gevonden van papier, dat waarschijnlijk eerst in den afge- loopen nacht verbrand was geworden, iets wat in Juni zeker de aandacht trok. Daarbij kwam, dat bet dienstmeisje in verhoor genomen, verklaard bad dat zij op bevel van mevrouw Dorner eerst eenige dagen geleden alle kachels had schoongemaakt, omdat de smid zou komen om ze voor den zomer op te bergen. Nog een ontdekking had Loder gedaan in bet notitieboek van Wilhelm, dat in beslag was genomen. Daarin had hij namelijk onderaan, dus eerst kort geleden genoteerd, gevonden z/20,000 mark wissel Nationale bank, privaat conto." Tevergeefs had Loder evenwel het kantoorper- soneel van den gevangene in verhoor genomen, om te weten, of men in de laatste dagen zulk een bedrag afgehaald of uitbetaald had. Niemand wist zich daar iets van te herinneren en de oudste bediende meende dat deze notitie geen betrekking op de zaak kon hebben, daar hij de geldzaken van zijn patroon beheerde, en hij de administrate voerde over het belaurijke bedrag dat Wilhelm op de Nationale bank bad belegd. Loder oordeelde het van gewicht, zoo spoedig mogelijk naar de Nationale bank te gaan. Daar wist men nog niets van de geruchtmakende gebeurtenis. Loder liet den hoofdkassier roepen en vroeg hem naar den stand der zaken. //Mijnheer Dorner heeft van morgen een wissel d°en aanbieden, waarop 20 000 mark is ontvangen," zeide de kassier terstond, ernstig ongerust. x/fk hoop toch, dat die zaak in orde is?" //M aaruit maakt gij de mogelijkheid van het tegendeel op was de weervraag van Loder, De kassier keek bedenkelijk voor zich. "Hm, zeide hij, //mij kwam de zaak van morgen verdacht voor, hoewel ik de handteekening van mijuheer Dorner terstond als echt erkende. Ik vroeg daarop per telephoon eerst aan het kantoor, en toen men mij van daar zeide dat mijnheer Dorner nog thuis was, aan zijn woning, of die wissel in orde was. Mijnheer Dorner kwam zelf aan de telephoon en bevestigde de echtheid van den wissel, en toen ik hem er op wees, dat de aanbieder van den wissel een weinig vertrouwbaren indruk op mij maakte, dat de wissel wellicht ge- stolen of den rechtmatigen eigenaar afhandig ge maakt kon zijn, antwoordde mijnheer Dorner tamelijk norsch, dat ik hem van verdere vragen moest verschoonen en bet geld zonder verdere ■mm NEIZENSCBE COIRANT .Z£\ P» Mad verscftijnt THnunt ay-, tloensdae- en Vrijdagavond, uU^ezonderd op Feestdagen, bij den uitgever I". Jt. VAX UK SAHDE te Ter Xeiizen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Yergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llandeirdag den 3. Juni des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 22 Juni 1896. De Burgemeester voomoemd, J. A. YAN BOVEN. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Directe Belastingen enz te Midde/burg, den 18 Juni 1896 invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, no. 2, dezer gemeente, over den jare 1896/97, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplieht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 20 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1