BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Coarant Geinengde berichten. Binnenland. Zaterdag 20 Juni 1896 No 3319, folitieli Overzicht. Het voorbeeld door de Duitsche regeering ge- geven, in de kwestie der suikerpremien, vindt navolging. Onmiddellijk volgde OostenrijkHon- garije met een nieuwe suikerwet, op Duiische leest geschoeid. En thans maakt Erankrijk zich op, denzelfden weg in te slaan. Dinsdagavond werd te Parijs een vergadering gehouden van senatoren en afgevaardigden, die overeenkwamen een ontwerp- suikerwet in te dienen, waarbij de uitvoerpremien worden geregeld. Het ontwerp stelt voor, een uitvoerpremie van 4,50 francs vast te stellen voor geraffineerde suiker en van 3,50 francs voor ruwe suiker. I)e thans bestaande vrijstelling van invoerrechten voor suiker, die uit de kolonien van vreemde staten naar Erankrijk wordt gebracht om geraffi- neerd te worden, zal worden opgeheven en ver- vangen door een recht van 1,50 fr., evenals thans geheven wordt van suiker afkomstig uit Euro- peesche uitvoerplaatsen. Door bijzondere bepalingen zullen voordeelen worden vastgesteld voor raffina- deurs in havensteden, die ten gevolge hiervan schade zouden ondervinden. De invoering van deze wet zal, naar berekend wordt, een uitgave ineens van 16 millioen francs na zich slepen. De republikeinsche nationale conventie te St. Louis is geopend. De voorloopige voorzitter, Fairbanks, verklaarde, dat de partij de pogingen der democraten, om het Amerikaansche muntstelsel te verlagan tot het peil van China, Mixico, Indie en Japan, krachtig zal bestrijden. Onder [de toejuichingen der aan- wezigen zeide de president; „Wij willen het beschermend tarief herstellen en den hoogsten muntstandaard behouden". Ook sprak Fairbanks de hoop uit, dat spoedig de nieuwe republiek Cuba erkend zal worden. Tegen de stemmen der zilvermannen werd Forakus uit Ohio tot president van het program- comite benoemd. Piatt, de leider der republikeinen in New- York, seinde aan den N.-YHerald, dat de gouden standaard in het program zal worden opgenomen, daar de gedelegeerden der goudstaten een vast aaneengesloten meerderheid vormen in de conventie. In de Dinsdag gehouden vergadering der com- missie voor het program stelde senator Lodge een ultimatum voor der goudpartij, waarin verklaard wordt, dat de republikeinsche partij tegen de vrije aanmunting van zilver is, behalve wanneer hieromtrent een internationale overeenkomst wordt aangegaan. Dit besluit werd door de commissie aangenomen, onder voorbehoud van redactiewijziging. En de Times verneemt dat Hanna, de zaak- gelastigde van Mc. Kinley het goudprogram heeft goedgekeurd. In de Russische hoofdstad is een groote werk- staking uitgebroken. Een particulier bericht, te Berlijn ontvangen, zegt er over Eenige dagen voor de kroning werd in enkele fabrieken te St. Petersburg het werk gestaakt. In het begin werd er geen groote beteekenis aan gehecht, maar gaandeweg breidde de beweging zich uit, en zij maakt meer en meer den indruk van zorgvuldige voorbereiding en uitstekende organi- satie. De politie heeft verscheiden manifesten gevonden en in beslag genomenin deze werden de werklieden aangemaand, den arbeid te staken, loonsverhooging en een algemeene verbetering van den toestand der arbeidende klasse te eischen. De manifesten zijn in het Russisch gesteld en onderteekend //de vereeniging tot bescherming van de belangen der arbeidersbevolking van Rusland." Hoewel alle maatregelen werden genomen om de beweging tegen te gaan, hebben de vorige week de werklieden van nog andere fabrieken gestaakt. Sinds den 13 staken de werklieden van de meeste groote fabrieken te St. Petersburg. De fabrieks- bevolking is volkomen rustigzij verlangt slechts verhooging van loon en algemeene verbetering van den toestand vooral in sanitair opzicht. Om de uitbarsting van onlusten te voorkomen, hebben de autoriteiten besloten, in de hoofdzakelijk door werklieden bewoonde wijken, waarin ook de fabrieken gelegen zijn, afdeelingen troepen op te stellen en kozakken-jiatrouilles door de straten te laten rijden. V oorloopig bestaat er geen grond om ernstige ongeregeldheden te vreezen. In de gedeelten der stad, waar geen fabrieksarbeiders wonen, is van de geheele beweging niets te bemerken. Zooals men weet, werden bij gelegenheid van werkstakingen in Russisch Polen de arbeiders eenvoudig met den knoet afgeranseldzoover za~ men in de hoofdstad wel uiet durven gaan. De //Revue blanche" te Parijs publiceerde dezer dagen een ,/open brief aan den Czaar," waarin des jeugdigen Keizers aanlacht wordt gevestigc op de geweldenarijen van het beambtendom. Daarin wordt o. a. meegedeeld, dat voor de kroningsfeesten 4000 menschen zonder eenigen redelijken grond Moskou moesten verlaten op bevel der politie. Dat manifest gaat uit van de groote liberate partij en moet in talrijke geschreven exemplaren hebben gecirculeerd. FETJIELETON. z/Komaan, zoo ver gaat niemands zelfopoffering, voegde de handelsraad haar heftig toe. „Zeg mij dan eens, welke aanleiding hij gehad kan hebben. Zoo iets hoort thuis in sprookjes of romans, in het werkelijke leven komt het nietvoor. Gesteld nog, er was een aanleiding tot de een of andere zelfopoffering, dan verklaart men zich toch niet schuldig aan een moord, dien men niet heeft begaan. Bedenk toch, welk een onuitwischbare schande uw zoon door zijn bekentenis over ons alien gebracht heeft." Mevrouw Dorner staarde als wezenloos voor zich uit. Eensklaps ging haar een rilling door de leden. "De man, die mijn zoon heet gedood te hebben, droeg ook den naam Dorner," sprak zij dof. ,/Stel u eens voor, dat Herbert zich uit de schipbreuk had weten te redden, dat hij, de dood gewaande, plotseling teruggekeerd was maar neen," viel zij zichzelf in de rede, terwijl zij het hoofd schudde, //aan het leven van zijn vader zou zelfs een ver- stokt misdadiger zich niet vergrijpen, veel minder nog mijn zoonmaar ik moet zekerheid hebben, die twijfel zou mij dooden." Zij stond met een zucht snel van haar stoel op. z/Maak u. toch geen illusien," zeide Von Horwitz, die aandachtig naar haar woorden had geluisterd. //Ook al zou de schurk teruggekomen zijn, wat ik met geloof, dan zou het toch onzinnig zijn, aan te nemen, dat uw zoon, om u een pijnlijke H.II. M.M. de Koninginnen schonken aan het pensioenfonds van de werklieden der Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten, bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan dat op 26 Juni a. s. feestelijk zal worden herdacht, eene in waarheid koninklijke gift. Volgens het Haagsche Dagblad duurde de vergadering van Kamerleden, waarin tot stichting van een nieuwe groep-Borgesius besloten werd, Dinsdagavond van 8 tot ruim 10 uur. Daaraan namen deel de heeren Goeman Borgesius, Kerdijk, Veegens, Hartogh, Drucker, De Kanter, Lely, Cremer, Rink, Heldt, A. E. Smidt en Arie Smit. Gisteren ontving het Hbl. volgend telegram uit Batavia Onze troepen zijn te Kota Radja teruggekeerd. De kampongs in de XXVI Moekims, welke onze troepen doortrokken, zijn verb rand. Gewond zijn de luitenant Van der Molen en 6 minderen. Gesneuveld 2 minderen. Het Nieuws ontving eergisteren nog volgend telegram uit Batavia De excursie in de XXVI Moekims is afge- loopen. GesneuveldSergeant Zeig, ridder 3e kl. van de Mil Willemsorde, en 2 minderen. Gewond de kapt. der inf. M. W. Thijssen (niet ernstig) benevens 16 minderen." ontmoeting te besparen, den weergekeerde uit den weg geruimd had. Dat zou een middel zijn ersrer dan de kwaal." ,/Zeg, wat gij wilt, papa. Wilhelm is onschuldig," sprak Augusta in voile overtuiging, ,/en ik zal niet rusten, voordat ik zijn onschuld bewezen heb." De handelsraad zag zijn dochter, wier oogen van geestdrift fonkelden, half toornig, half spot- tend aan. z/Wat zoudt gij, kind, kunnen uitrichten, wanneer een advocaat, die doorkneed is in allerlei juris- tische kunstgrepen, zijn zaak zoo hopeloos acht, dat hij zijn schuld ten voile heeft bekend zeide hij, bitter. //Gij zult die dwaasheid wel nalaten wij zijn al genoeg ten toon gesteld. Och ik mag er met aan denken riep hij uit, terwijl hij weer woedend de kamer rondliep. ,/Het is om krank- zinnig te worden Geen mensch kan men meer vertrouwen! Dit was nu iemand, die zich zoo eerlijk en rechtschapen wist voor t,e doen en toch en toch Augusta sloeg geen acht op zijn toornigen uit- val, maar ging naar mevrouw Dorner en greep haar beide handen. //Wat denkt gij thans het eerst te doen, lieve mama vroeg zij. Mevrouw Dorner zuchtte en liet moedelooshet hoofd hangen. //Wist ik het zelf maar mompelde zij. ,/Ik meende eerst naar de gevangenis te Snellen en een onderhoud met mijn zoon te verzoeken." z/Kom dan, laat ons tersfond op weg gaan," riep Augusta vol vuur uit. „Dit is het beste middel; aan ons zal Wilhelm alles zeggen." z/Ach, lief kind, dat is een ijdele hoop," zuchtte de ongelukkige moeder. ,/De vriendelijke Het blad voegd eraari toe Uit ons telegram blijkt, dat deze campagne reeds geheel is afgeloopen en dat de tegenstand gering moet geweest zijn. De vijand geeft 't blijkbaar op, of laat zich volgens een Atjehterm, thans overal //oprollen." Hij houdt geen stand maar neemt de wijk naar het bergland, wachtende op betere tijdenals onze troepen in geringer aantal zijn opgesloten in de stelling, en de compagnie weer eens een ander stelsel volgt dan juist dit. De gesneuvelde sergeant Zeig is in het Indische leger een bekende figuur, en niet zonder reden heeft onze correspondent er bij geseind, dat hij ridder 3e klasse was, een onderscheiding, welke slechts zelden wordt verleend en alleen wanneer men de 4e klasse reeds heeft verworven. Zoo werden op Lombok de bekende kapiteins Liudgreen en Christan tot 3® klasse bevorderd. Van den luit-kolonel Van Heutsz is 't bekend, dat toen hij als kapitein in 1891 in aanmerking kwam voor de 3e klasse, hij de voorkeur gaf aan een bevordering bij keuze tot majoor. Indien de 3e klasse zelfs voor officieren van den^ kapiteinsrang tot de zeldzaamheden behoort, is t begry pelijk dat zulk een onderscheiding voor een onderofficier schier eenig is. z/De Atjeh-oorlog heeft ons in twee maanden reeds ongeveer drie honderd man aan dooden en gewonden gekost" schreef de Javibode den 6 Mei. Zooals men weet, is Lam Pisang zeven dagen lang door onze troepen gebombardeerd. Nu trok onlangs een troep van 35 man onder bevel van kapt. P. H. van de Wedden uit om te zien welke uitwerking al die bommen en granaten hadden gehad. De verkenning viel niet mede, want toen de troep ongeveer 200 meter was vooruitge- marcheerd, moest zij wegens het vijandelijk vuur terugkeeren. De laatste tocht waarbij weinig tegenstand werd ontmoet, doet echter vermoeden dat de Atjehers wel terdege getuchtigd zijn. Of zij daarmede onder- worpen kunnen genoemd worden, zal de tijd leeren. De wet van 28 Mei 1896 (Staatsblad n°. 88), waarbij de eedsdwang voor benoemden tot lid van Provinciale Staten en van gemeenteraden is afgeschaft, is in de Staatscourant van 14 en 15 Juni verschenen. Om als lid van genoemde colleges zitting te nemen, zal men voortaan kunnen volstaan met een belofte. Een bijvoegsel der Staatscourant van 18 dezer bevat de bij koninklijk besluit van 18 Mei jl. goedgekeurde statuten van de naamlooze vennoot- schap //Concert- en Gehoorzaal" te Middelburg. Haar doel is, het in eigendom verkrijgen, doen bouwen en exploiteeren van de noodige localiteiten ten dienste van vocale en instrumental muziek, letterkundige voordrachten en dergelijke, hetzij van bijzondere personen, hetzij van vereenigingen. Zij is aangegaan voor den tijd van 50 jaren, te rekenen van den dag der koninklijke bewilliging. Haar kapitaal bedraagt 32,500, verdeeld in 130 aandeelen van 250, die alle genomen zijn. Voor de eerste maal zijn tot bestuurders be noemd de heeren Jhr. Mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg; H. Tak, rentmeester; A. W. Berdenis van Berlekom, zonder beroepH. A. Sijpkens, rijksbetaalmeester J. J. van der Harst A.zn., zonder beroep; C. J. Cleuver, muziek- directeur, en J. A. Altorffer, boekhandelaar, alien te Middelburg. Woensdag werd aan de weesinrichting te Neerbosch het 33" jaarfeest gevierd, in de tegen- woordigheid van vele belangstellenden. Reeds'den vorigen dag werd des avonds een bidstond ge houden in de wezenkapel, welke door een 30tal weezenvrienden van elders werd bijgewoond. D an Nes, uit Rotterdam, sprak in den morgen de feestrede uit, nadat het woord gevoerd vas riamens het bestuur der inrichting door den heer G. van Ypenburg uit Arnhem. De directeur, de heer Van 't Lindenhout, deed des middags uitvoerig verslag over het afgeloopen boekjaar. Tijdens het gebruik van eenige ververschingen werden de verschillende zalen en werkplaatsen met belangstelling bezichtigd, terwijl daarna in de middagvergadering de vraag besproken werd welke middelen kunnen aangewend worden om den velen verlaten kinderen, die uit onze steden en achterbuurten komen, eene betere opvoeding te bezorgen dan zij nu ontvangen? Nadat nog menig goed woord in het belang der inrichting gesproken was, vereenigden vele gasten zich aan een gemeenschappelijken maaltijd op de inrichting. Gisteren was het feest voor de weezen. De bekende //klompenschutter" Duvvenstein moest gisteren te s Gravenhage weer voor den schuttersraad verschijnen, eensdeels om de beslis- sing van Ged. Staten op zijn hooger beroep te vernemen, anderdeels omdat hij zich weer voor inmiddels gepleegde feiten had te verantwoorden. De //generaal was weder in civiel gekleed en nog wel in gala met den hoogen hoed, de blikken medailles en het verdere moois. Maar uit vrees voor de belasting zeker, durfde hij ditmaal niet op een //heusch paard komen, maar had hij zich elegant neergezet in het zadel van een reus- achtig hobbelpaard, dat met rood doek bekleed en geplaatst was op een sleeperswagen. Aan dit stuk kinderspeelgoed was een papier gehecht, waarop te lezen stond, dat dit het Luxe paard was, doch vrij van belasting. Lit een mededeeling door burgemeester Van Son in den gemeenteraad gedaan, blijkt dat de toestand van de financien der gemeente Nieuwer- Amstel zoo gunstig is, dat men er den hoofdelijken omslag zal kunnen afschaffen. Benijdenswaardige stervelingen, die Nieuwer- Amstelaars z/Denk goed om de kinderen" zoo vond iemand te Groningen Zondagmorgen thuiskomende, met krijt op de latafel geschreven. 't Was de laatste groet van zijne vrouw, die eenigen tijd later bleek, zich in het Damsterdiep te hebben verdronken. De vrouw was alweer een slachtoffer van den sterken drank, waaraan ze verslaafd was geraakt. De laatste vischsloep van Veere is naar Vlaardingen vertrokken, ter verkoop, zoodat de kustvisscherij op de Noordzee te Veere thans geheel is opgegeven. Voor eenige jaren voeren van daar 13 sloepen uit. Men meldt aan de N. R. Ut. uit Amsterdam In de Kerkstraat heeft gisteren ochtend een executoriale verkoop plaats gevonden, waarbij ondanks de afwezigheid van Reens, de inboedel slechts 19 cents opbracht. De deurwaarder scheeu enkele formaliteiten verzuimd te hebben; hij had ook geen politie-toezicht aangevraagd. De hoofd- commissaris van politie heeft tegen den deur waarder proces-verbaal doen opmaken, wegens het zonder vergunning gebruik maken van den open- baren weg. Dat er wielrijders en wielrijders zijn blijkt alweer uit de onderstaande berichten In de Gansstraat te Utrecht werd een lSjarig commissaris, die bij de arrestatie van mijn zoon tegenwoordig was en die in ons huis was achter- gebleven om alles te doorzoeken en te verzegelen, geloofde niet, dat mijn verzoek eenig uitzicht op toestemming zou hebbenhij ontraadde mij een stap, die mij slechts een nuttelooze vernedering son opleveren." //Maar wat dan te doen riep Augusta uit, nu eveneens geheel vertwijfelend. //Commissaris Loder wenscht mij te spreken" zeide de oude dame. ,/Ik weet niet met welk doel, maar hij zeide op zulk een eigenaardigen toon, dat ik de hoop maar niet moest verliezen, dat alles nog wel goed af kon loopen, dat ik ja, dat ik werkelijk eenigszins herademde." //Ik ga met u mee, lieve mama," zeide Augusta, die onmiddellijk een besluit had genomen. z/Dat zult ge niet?" zeide haar vader barsch. //Papa, de vrouw behoort den man toe. Het zou meer dan slecht van mij zijn, wanneer ik in zulk een oogenblik de handen laf en moedeloos in den schoot liet rusten," zeide Augusta vast- beraden. //Gij zijt zijn vrouw nog niet, Goddank, en als kind hebt gij alleen uw vader te gehoorzamen," zeide de handelsraad op heftigen toon. ,/Het spreekt vanzelf, dat uw verloving reeds afgebroken is op het oogenblik dat uw aanstaande zichzelf aanklaagde van de zwaarste misdaad die een mensch kan begaanwij hebben geenerlei ge- meenschap meer met hem." //Zeker, papa, hij is en blijft mijn verloofde," antwoordde Augusta, terwijl zij haar vader onbe- vreesd in de van toorn fonkelende oogen keek. ,/Ik zie niet van hem af, want hij is onschuldig." Een kreet van woede kwam Von Horwitz over de lippen en met gebalde vuisten naderde hij zijn dochter. //Kind, kind,' riep hij uit, „spot niet met mijn lankmoedigheid jegens uOp het punt van eer ben ik zelfs tegen u onverbiddelijk, hoe lief ik u ook moge hebben." ,/En ik ben niet voor niets uw dochter," zeide het meisje, dat geen schrede terugweek en zijn toorn met standvastigheid trofseerde. ,/Gij hebt mij geleerd, de eer boven alles te stellenwelnu, ik beschouw het als mijn eer, Wilhelm in het ongeluk ter zijde te staan, want ik bemin hem meer dan mijn leven, meer dan u, papa, meer dan Doch haar woorden prikkelden den toorn van Von Horwitz nog meer, hij begon te beven en al het bloed week van zijn gelaat. „Gij zult gehoorzamenviel hij haar met donderende stem in de rede. De ongelukkige moeder was tot dusverre zwij- gend getuige geweest van het heftige tooneel tusschen vader en dochterthans kwam zij tus- schenbeiden en naderde Augusta met smeekend gevouwen handen. ,/In naam van Wilhelm bid ik ugehoor- zaam aan den wil uws vaders," zeide zij. „De tijd zal komen, dat hij beter zal kunnen oor- deelen over den man, dien hij een uur geleden nog zijn vriend noemde." Haar stem stokte, zij barstte in snikken uit. Augusta sloeg de armen om haar heen en kuste haar op het bleek gelaat. (Wordt vervolgd.) VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 5