Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaandere Kermis of Jaarmarkt No. 3319. Zaterdag 20 Juni 1896. 36e Jaargang. BEKENDMAK1XG. Paarden- en Ueemarki (iemengde berichten. Telegrafische berichten. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. n Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0 10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de orb's slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche albier, zal worden gehouden op Dinsdag den 7den Juli 1896, aanvangende des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. Yan wege de gemeente worden uitgeloofd elf premien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigeuaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee, na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 7den Juli e. k. lot en met Donderdag den 9den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Aanvragen om plaatsing in te dienen bij den burgemeester. Zaamslag, 15 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Yoorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. TER NEUZEN, 19 Juni 1896. Bij de op heden plaats gehad bebbende herstemming, tusschen de heeren R. Scheele Dz. en Arie H. Donze, ter verkiezing van een notabele bij de Nederd. Herv. gemeente van Ter Neuzen, waren uitgebracht 73 stemmen, daarvan verkregen eerstgenoemde 61 en laatstgenoemde 12 stemmen, zoodat de beer R. Scheele Dz. is benoemd. De commissie die het Vlaamscb zendingsfeest alhier organiseerde mag van geluk spreken. Woens- dag een flinke regenbui en ook gistermorgen zag het er ontmoedigend uit, steeds regenen bij een geheel bezette lucht. Het spreekwoord//Een droeve morgen geeft een blijden dag" werd echter be- waarbeid, want tegen den tijd dat de bezoekers zouden arriveeren brak de zon door en vaagde de lucht schoon j het bleek dat het een regen was geweest tegen 't stof. Achtereenvolgens arriveerden alhier twee pro ciale booten en de stoomboot //Zeeland," ruim 500 passagiers met zich voerende, terwijl later de sleep- boot //Hansweert II" een 50tal personen aanbracht, waaronder een Christelijke gemengde zangver- eeniging van Rilland. Inmiddels waren ook de treinen aangekomen, die eveneens een groot aantal feestgasten meebrackten. Omstreeks 10 uur toen het muziekgezelschap //Hosanna" uit Goes zich naar het terrein begaf, begonnen ook de bezoekers zich daarheen te begeven. De weide op het landgoed //Welgelegen" is niet zeer ruim, doch dicht beschaduwd door flinke boomen, zoodat het aangenaam was er te ver blijven. Te half elf ure werd door Ds. Lammerink, van heveningen, de openingsrede uitgesproken, waarna op de 2 spreekplaatsen de sprekers optraden in de vroeger door ons vermelde volgorde, behalve dat in plaats van Ds. Andel van Gorinchem, die verhinderd was, optrad de heer F. W. A. Korff, zendeling onder Israel te Amsterdam, met het onderwerp Onze roeping tegenover Israel. Ver- aer werd de slotrede uitgesproken door Ds. C. J. Siebenhar, te Goes, in plaats van Ds. Yan Melle te Sluis, zooals eerst was vermeld. Gedurende de pauze, die van 12 tot 1,30 uur uurde, lieten zich hooren de gemengde koren //Excelsior en //Looft den Heer", alhier, en dat van Rilland. Daarna gaf ook het muziekgezelschap //Hosanna" eenige nummers ten beste,' welk ge- zelschap ook tevens den zang begeleidde. Hierbij valt op te merken, dat //Hosanna" sedert zijn laatste bezoek alhier goeden vooruitgang gemaakt heeft. Ook waren we in de gelegenheid om verschillende merkwaardige voorwerpen te zien, die de zendeling Van Balen uit Nieuw-Guinea had meegebracht. Deze voorwerpen waren meerendeels door de Papoea's vervaardigd en aan hem ten geschenke gegeven. Er bevond zich onder een miniatuur oorlogsprauw, verschillende vrouwenkleedingstuk- ken uit boomschors vervaardigd, amuletten, uit hout gesneden doodshoofden, waarin volgens de meening der inboorlingen de geesten der afge- storvenen verhuizen, enz., enz.enkele voorwerpen waren volgens den heer Van Balen zeer rnerk- waardig, als bestaande daarvan geen tweede of zijnde moeilijk door een Europeaan te krijgen Pit de vertoonde vrouwen-zoowel als het mannen- kleeding(?)stuk bleek ons, dat er aldaar voor naaisters evenmin als voor kleermakers iets te ver- dienen valt. Na het uitspreken der slotrede, omstreeks half 5 ure, werd door het zanggezelschap //Excelsior" nog een paar nummers ten gehoore gebracht. Voor de vreemdelingen die per boot of spoor moesten vertrekken was het echter tijd om het terrein te verlaten en ook nu was het weder //Hosanna", dat het sein aangaf en door eenige vroolijke pasredouble's den terugtocht veraam genaamde. Om 5 ure vertrokken de met feestgasten bezette booten, welk vertrek vele nieuwsgierigen gelokt had. Onze haven bood op dat tijdstip een aanblik van groote bedrijvigheid, daar er 5 zeebooten lagen, wat met de twee raderstoombooten en sleepboot voor het vervoer der reizigers en de groote massa volk, bij de aanlegplaats aanwezig, een fraai eezicht opleverde. De rijtuigverhuurders, die hunne rijtuigen hadden beschikbaar gesteld voor het vervoeren van be zoekers, inaakten goede zaken, het was den ge- heelen dag een druk af- en aanrijden. Ook uit den omtrek waren talrijke bezoekers aanwezig. In den loop van den dag bewogen vele vreemdelingen zich door de straten, hoewel niet zoo druk als bij vorige gelegenheden, daar nu de stroom niet door maar langs onze stad liep. Voorzeker hebben velen een aangenamen dag doorgebracht en indien alles zoo heeft medegewerkt oin het feest in alle deelen te doen slagen als weer het deed, zal de commissie van het Ylaamsch zendingsfeest met welgevallen op haar werk kunnen terugzien. Bij de door het bestuur van den Leendert Abrahampolder te Cats gehouden aanbesteding van onderhoudswerken, is aannemer geworden de heer J. de Bree Fz., alhier, voor 2857 herdacht waarop de oud-burgemeester den heer A. A. van Haelst voor 40 jaren tot dijkeraaf werd benoemd. Namens de stembevoegde ingelanden werd Z.Ed, door de jonge juffrouw Aline Moerdijk een prachtige bloemenmand met toepasselijke inscriptie aange- boden. Het mag zeker wel opmerkelijk genoemd worden dat de heer A. A. van Haelst thans 53 jaren deel maakt van het bestuur van den Moer- spuipolder, even zoovele jaren van de polders Beoosten en Bewestenblij en 43 jaren van den polder Zuiddorpe Noorddeel. Breskeus. De heer J. W. Dijksma, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Waarde, op Zuid- Beveiand. 's Graveuhage, 19 Juni. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is het wetsontwerp tot regeling van het Kiesrecht met 56 tegen 43 stemmen aangenomen. Voor stemden 35 liberalen, 13 katholieken, 7 anti-revolutionairen en de heer Staalman. Tegen 2 radicalen, 21 liberalen, 11 katholieken en 9 anti-revolutionairen. Afwezig de heer Tak van Poortvliet. De Kamer ging hierna uiteen. Aan^ boord van een Scheveningsche bomschuit, n Vlaardingen uitgezeild, kwam in voile zee eensklaps een vreemdeling, niet tot de equipage behoorende, te voorschijn hij bleek een gedeserteerd militair te zijn. De schipper van de bomschuit zeilde toen naar de haven van IJmuiden en gaf hem aan de politie aldaar over. van Tot gezworen van den polder Zuiddorpe Noorddeel is herbenoemd de heer Th. Buijsse en van den Nieuwen Karnemelkpolder de heer Ed. de Vleeschouwer. Hulst. Naar wij vernemen is ook de Eerste Nederlandsche Hagelmaatschappij tegen vaste premie, gevestigd te Zutphen, generaal-vertegen- woordiger voor Zeeland, de heer Fernand Hombach, betrokken geweest bij den ramp veroorzaakt door hagelslag gepaard met de laatste hevige onweders. Door die maatschappij is aan een verzekerde het door hem gevraagde bedrag zonder verdere schatting onmiddellijk uitgekeerd en aan een anderen, een hooger bedrag toegekend, zonder herschatting, dan bepaald was door den schatter der maatschappij. Een zoodanige vrijgevige opvatting eener ver- zekering-maatschappij dient wel ter navolging worden bekend gemaakt. /uiddoipe. In de op den 16 dezer alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Zuiddorpe Zuiddeel, werd ter vervanging van den heer J. F. Dierick, die als dusdanig eervol ontslag had aangevraagd en be- komen, tot dijkgraaf benoemd de heer Henri van Haelst, tot dusver plaatsvervangend dijkgraaf, die in deze betrekking wordt vervangen door den heer B. C. Puijlaert. In de vergadering van den polder Zuiddorpe Noordeel, denzelfden dag gehouden, werd den dag Aan het feestmaal, dat de burgemeester van Moskou aanbood aan zijn ambtgenooten uit andere steden en de raadsleden, die ze vergezelden, deelde de gastheer mee, dat hij, behalve de reeds gemelde giften voor de gezinnen van de slachtoffers van de ramp op het Chonynskoje, nog andere had ontvangen. De Keizerin had hem 10,000 roebel gezonden, om een toevluchtsoord te stichten voor de kinderen van de verongelukten en de Keizer had er 10,000 roebel bijgevoegd. Het raadslid Bachroesjin stond op en zeide, dat hij een hem behoorend huis aanbood ter huis- vesting van veertig moeders met kinderen, die door de ramp weduwe waren gewordenhet raadslid Protopopof gaf 10,000 en zijn collega Ljamin 5000 roebel, en de overige aanwezigen brachten samen nog 5000 roebel bij. In het tuchthuis van den Staat Ohio geven de gevangenen een eigen orgaan uitde Ohio Penitentiary News. Het blad'wordt in het tucht huis geschreven, gedrukt. en uitgegeven. De redacteur is n°. 25041. Ofsehoon het geheele personeel van de courant in de gevangenis zit, is de inhoud van het blad toch zeer opgewekt, het biedt den lezer allerlei gevangenis-nieuwtjes en bevat o. a. artikels over //beroemde ge vangenen". De Ohio Penitentiary News heeft een oplage van 2500 exemplaren. In de Yereenigde Staten zijn 30 van zulke door gevangenen geredigeerde en uitgegeven bladen. Natuurlijk behouden de gevangenis-besturen zich de cencuur voor. Olangs vond men te Washington een prach tige echte parel, ter grootte van een duivenei en van een zeldzaam schoone kleur. Bij het bewerken van deze parel bemerkten de slijpers, dat haar kern gevormd werd door een ovaalrond stuk was, dat lange jaren in de schaal van de oester, die de parel opgesloten liield, moest hebben doorgebracht. Klaarblijkelijk had de parel- oester de parelafscheidingen afgezet op het stukje was, dat ten laatste geheel aan het oog ont- trokken werd. Het interessantste van de historie is echter, dat onmiddellijk na het bekend worden van dit feit een vennootschap werd gevormd tot het frbriceeren van echte parels. Wil men buitengewoon groote en schoone parels verkrijgen, dan behoeft men slechts een stukje was in de welwillendheid van een pareloester aan te bevelen. Dat men daarbij geduld moet hebben, is zeker, doch misschien weet de een of andere vernuftige Yankee wel een middel, om pareloesters speciaal voor dezen tak van industrie af te richten. Den geintermeerden der Staatsgevangenis te Michigan in Amerika is het geoorloofd, vogels te liouden. Niet minder dan 600 gevederde zangers worden daar door de gevangenen verzorgd en vanaf het aanbreken van den dag weerklinkt door de sombere gangen en cellen hun vroolijk gezang, als wilden de diertjes hun meesters de nare een- zaamheid doen vergeten en hun leed verzachten. Bij velen der ruwste misdadigers zou men, afgaande op hun woest uiterlijk en hun minieme ontwikkeling nauwelijks eenig teeder gevoel voor een ander schepsel veronderstellen en toch worden de kleine schepseltjes, die met hen de eenzaamheid der eel deelen, allerzorgvuldigst door hen verpleegd. Ruim 1 van het aantal cellen der genoemde lnrichting herbergen ook een of meer kanarievogels, die men ook in de verschillende werkzalen vindt. Overdag worden de vogels als het weer het toelaat, buiten gehangen en 's avonds, wanneer, de ge vangenen van hun werk terugkeeren, weer naar binnen gehaald. Het houden van vogels heeft volgens de gevangenisbeambten een zeer weldadigen mvloed op de tuchthuisboevenwant behalve dat een gevangene in gezelschap van een hem aange naam wezen zich in de eenzame, leege eel veel meer thuis gevoelt, oefent deze liefhebberij zelfs op den verhardsten booswicht een beslist verbeteren- den en veredelenden invloed uit, een feit dat door jarenlange ondervinding is bevestigd. Ook uit een ander oogpunt is het houden van vogels den gevangen nuttig. Zij mogen namelijk ook vogels telen en de verkregen broedsels ver- koopen. Het geld, dat zij op die wijze verdienen wordt hun bij het verlaten der inrichting ter hand gesteld. Menige schurk heeft door deze liefhebberij weer eenig menschelijk gevoel terug- gekregen, zoodat dit verbeteringssysteem van ge melde gevangenis-directie alle hulde en navolging verdient. Ligt het aan de buitengewone zachtheid van den laatsten winter, of aan de een of andere afwijking van den Golfstroom, dat zich thans zooveel haaien in het Engelsche kanaal ver- toonen Men zou geneigd zijn, niet al te veel geloof te hechten aan de berichten omtrent een in vasie van zeemonsters in de maand Juni indien dit feit den 5den Maart 1895 niet reeds door het //Bulletin" de la Societe nationale d'acclimatation de France" was gemeld. Dit //Bulletin" deelde mede, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk haaien van het geslacht //selache maxima" aan de Engelsche kusten werden gevan gen. Een haai van diezelfde soort van ruim drie meter lengte en een omtrek van 1 meter, werd in 1895 op zeven zeemijlen afstand van Brighton in een makreelnet gevangen. De visschers brachten het monster naar het stedelijk museum te Brighton, waar het geprepareerd werd. De haai levert voor zeelieden tallooze gevaren op, dit is maar al te dikwijls gebleken. Zijn vleesch, dat vast en blank, taai en tevens kleverig is, levert een gerecht op, dat weinig in den smaak valt. In de noordelijke streken snijdt men eenige staartmooten uit den haai, die gedurende een jaar gedroogd en dan genuttigd wordendoch voornamelijk de jonge haaien, die uit den buik der moeder worden gesneden, moeten een smakelijk gerecht vormen. De Nooren zijn daarentegen bijzonder verzot op omeletten, gebakken van de eieren van den haai. Dit gerecht heeft bovendieu de eigenschap niet onder ieders bereik te zijn. Misschien echter kan men thans te Portsmouth zich aan haaiomeletten vergasten. Merkwaardig is het, dat sommige zeemonsters sedert eenige jaren de gewoonte hebben, van domicilie te veranderen en zich in grooten getale te vertoonen op plaatsen, waar men ze vroeger nooit zag. Bruinvisschen vindt men thans bijna overal en hun aanwezigheid is den visschers een doom in het oog, omdat die dieren hun netten scheuren, geheele scholen visschen uiteenjagen en verslinden. TER YEIZEVSCHE COIIRMT. bij den uitgever P. J. Vil I»K SAX OK te Ter tteuzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1