A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AINBESTEDINfi. No. 3318. Donderdag 18 Juni 1896. LI MllilUg. ser van Mji 36e Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden birmen Ter Neuzen f 1,Eranco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 30 Juni a. s., 's avonds 7 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, De levering van PETROLEUM voor de straatverlichting. gedurende 1896/97, (ongeveer 6000 liters) Be betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings biljetten is geplaatst, Ter Neuzen, 16 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Oproeping van groot verlofgangers ter op- korast in werkelijken dienst. zich op - I i des namiddags voor vier ure, Jfolitieli Overzicht. De Duitsche Rijksdag heeft eergisteren de regeeringsvoordracht betreffende de vierde bataljons bij tweede lezing goedgekeurd, onder verwerping FEUILLETON. 9) IV. Als een loopend vuur verspreidde zich het nieuws van de arrestatie van den jongen advocaat door de hoofdstad. Reeds brachten de avondbladen uitvoerige berichten over het opzienbarend geval en verdiepten zich in gissingen omtrent de aan- leiding, die de jonge man met zulk een hoopvolle toekomst tot deze gruweldaad gevoerd kon hebben. Daar men reeds wist, dat Dorner bekend had trok niemand zijn schuld in twijfeldes te meer echter verhieven zich stemmen, om te verklaren, dat men hier voor een moeilijk, schier onoplos- baar raadsel stond. Vooreerst, wie was de vermoorde en in welke betrekking had hij tot den dader gestaan Hoe minder gegevens de verslaggevers hadden, omdat niemand hun voldoende inlichting kon geven, des te ruimer spel lieten zij aan hun verbeelding. Men begon zich met het verleden van den jongen rechtsgeleerde bezig te houden, en daar dit voor leder een opengeslagen boek was, ging men ook dat van zijn ouders navorschen, maar vond ook daar mets belangrijks. Men herinnerde zich, dat de vader van Wilhelm een bioeiende koopmanszaak had gehad, die hij van zijn schoonvader over- genomen en in korten tijd ten val gebracht had. Voorts wist men te vertellen, dat de grootvader van den jongen man, op wien thans zuik een van een amendement van Ricbter tot vaststelling van tweejarige diensttijd bij de wet. Bij tweede beraadslaging is het gevraagd aan- vullings-crediet voor overname van het gebiec der Nieuw-Guinea-Maatschappij door den Staat, overeenkomstig het advies der commissie ver- worpen. Keizer Wilhelm, die dit jaar de groote leger oefeningen in Hongarije komt bijwonen en aan de jachten in Croatie komt deelnemen zal ook den 27en September met Keizer Erans Jozef mee- komen naar Orsowa om daar de plechtigheid der opening van het kanaal der IJzeren Poorten bij te wonen. De Duitsche Keizer zal ook een bezoek brengen aan de tentoonstelling te Budapest. Zondag ontving de Keizer den Chineeschen Onderkoning Li-Hung-Chang ten gehoore, in tegen- woordigheid van de Keizerin, de Prinsen, den Kanselier, enz. De Chineesche afgezant hield een toespraak, waarin hij zijn bewondering voor het groote Duitsche Rijk betuigde en met dankbaar heid melding maakte van den steun, door Duitsch land aan China verleend bij het wederafstaan van het schiereiland Liao-Tong. De Keizer autwoordde met een vriendelijke toespraak, waarin hij Li-Hung-Chang verzocht zijn Keizer te danken voor het zenden van den gezant en de beste wenschen uitte voor den bloei van het Chineesche Rijk. Ook Li-Hung-Chang's gewezen tegenstander Maarschalk Markies Yamagata, Japan's gedelegeerde bij de Russische kroningsfeesten, is nu te Berlijn. Zaterdag was het tien jaren geleden, dat Koning Ludwig II van Beieren op de bekende tragische wijze aan zijn einde kwam. Ter herinnering aan het treurig lot van dien vorst is Zaterdag door den Prins-regent in het Slotpark te Berg de eerste steen gelegd, voor een kapel. In het Britsehe Lagerhuis deed de vice-Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Curzon, eer gisteren de verrassende mededeeling dat nog geen officieele bevestiging was ontvangen van de ont- scheping van Engelsche matrozen op Creta. Dat ffUog geen officieele bevestiging ontvangen" was, is zijdelings een evestigend antwoord op de vraaggaan er troepen aan wal P Inderdaad moet het Britsehe eskader in de Middellandsche Zee op dit oogenblik te Civita Vecchia voor anker last hebben ontvangen koers te zetten naar Creta. Nu, daar kunnen de Britsehe Jantjes beter werk doen dan den rommel opscheppen te Rome. vreeselijke beschuldiging drukte, lang geweigerd had zijn toestemming te geven tot het huwelijk van zijn eenige dochter met dien mijnheer Dorner, een Duitsch Amerikaan met eenigszins donker verleden, maar die zich zoo goed wist voor te doen en zoo aangenaam in den omgang was, dat hij het hart der jonge erfgename stormenderhand had veroverd. Toen eenmaal een blad begonnen was het stof van bet verleden weg te vegen, beijverden de con- curreerende bladen zich wederkeerig om hun lezers lets nieuws en opzienbarends omtrent deze ge- beurtenis mee te deelen. Men scliilderde met drieste onbescheidenheid het meer dan ongelukkige huwelijk der ouders van den jongen advocaat, dat door de schandelijke vlucht van den echtgenoot een spoedig einde had genomen. Men berichte, dat, als een vergelding voor zijn snood gedrag, de vluchteling met eenige honderden landverhuizers bij een schipbreuk was omgekomen men herinnerde er aan, hoe de verlaten vrouw met bewonderenswaardige geestkracht zich had ingespaunen, om van het vermogen, dat de licht- zinmge echtgenoot verkwist had, nog te redden, wat gered kon worden. Hoewel mevrouw Louise, de moeder van den advocaat, destijds met een zuigeling was achtergebleven, had zij toch met stalen ijver de verloopen zaak weer op zekere hoogte gebracht en het zeer geschokte krediet weten te herstellen. Geen moeite was haar te zwaar geweest, tegen geen offer had zij opgezien, van den eenen schuld- eischer was zij naar den anderen gegaan, overal had zij in roerende bewoordingen gesmeekt en gebeden en het gevolg was geweest, dat onder de leiding van de ondernemende vrouw het handels- Lord kanselier Selborne verklaarde dienzelfden dag in het Iluis der Lords op een vraag van een der leden wiens geweten mogelijk door President Kriiger s jongste toespraak was wakker gemaakt dat het niet aanging reeds eene commissie van onderzoek naar de jongste gebeurtenissen in Zuid- Afrika te benoemen, zoolang het rechtsgeding tegen Jameson en de zijnen nog hangende was. Zoodra dit evenwel was afgeloopen, zou het onderzoek plaats vinden. Inmiddels heeft de politie-rechter in Bowstreet eergisteren de andere aangeklaagden in vrijheid stellend Dr. Jameson, Willougby Coventry, Grey en de beide Whites naar de Assisen verwezen. Tegen een borgtocht van 2000 p. st. ieder en e?.n P^sQonlijke waarborgsom van nog 1000 pond zijn zij op vrije voeten gelaten. Door den afgevaardigde Dalziel werd eergis teren in het Britsehe Lagerhuis voorgesteld de zittingen te verdagen, om de aandacht te vestigen op den weinig bevredigenden staat der werkzaam- heden van het Huis. Zonder stemming werd dit voorstel verworpen. Maar in den loop van het debat daarover zeide Minister Balfour, dat, wanneer de nieuwe onder- wijswet niet voor 15 Augustus was aangenomen, de Regeering bij haar plan blijft haar in deze zitting, zij het dan ook niet voor het einde des jaars, tot een goed einde te brengen. De Regeering hoopt verder op het tot stand komen der voordrachten betreffende de lichte spoorwegen ten plattelande, de veeziekte, de ont- heffing van lasten van het bouwland en gedeelte- lijk ook de Iersche landwet en de voordracht betreffende den aanleg van een spoorweg naar Uganda. De ware schuldige aan den jongsten bommen- aanslag te Barcelona is nog altijd niet ontdekt. Er zijn reeds meer dan 131 verdachten in hech- tenis genomen. Op het strand bij Yillanueva Geltru heeft een visscher twee dynamietbommen met lont in het zand begraven gevonden. Vermoedelijk werden ze daar verborgen door een anarchist die een huis- zoeking vreesde. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd de behandeling der kieswet voortgezet. Kruis of streep was de vraag, die de Kamer te beslissen had na van het amendement-Sanders huis, dat den val nabij was, langzamerhand weer was gaan bloeien. Daar mevrouw Dorner het als een eereplicht beschouwd had, ook de persoonlijke schulden van haar meer dan lichtzinnigen echtgenoot te voldoen, en daar het bedrag daarvan zoo hoog was gestegen, dat deze plicht slechts bij zeer winstgevende zaken en door lengte van jaren vervuld kon worden, was het de eerbiedwaardige vrouw natuurlijk niet gelukt, eenig kapitaal bijeen te krijgen, maar zij had daarentegen de eer van haar man glansrijk en geheel gered en er was niemand meer, die eenige aanspraken tegen haar kon doen gel den, alien waren tot op den laatsten penning met interest betaald. Toen Wilhelm zijn rechtskundige studien had voltooid, deed mevrouw Dorner de thans weer bioeiende grossierszaak over. Dit bracht een som op, groot genoeg dat zij van de rente haar laatste levensjaren ruslig en in welgesteldheid kon slijten. Nadat men de familie-omstandigheden van den advocaat tot in de geringste bijzonderheden had nageplozen en nergens een uitgangspunt voor verdere vermoedens had gevonden, keerde men tot de eerste vraag terugwat ter wereld kon dezen hoogbegaafden man aanleiding gegeven hebben tot zulk een verschrikkelijke daad, waarmee hij niet alleen de achting van zijn stadgenooten, zijn schit- terende carriere, zijn roem als rechtsgeleerde, maar lovendien nog het geluk van zijn leven, ja, zijn even zelf op het spel zette? Niemand vermocht daarop een antwoord te geven. Als een bliksemstraal uit de heldere lucht was het gerucht van Wilhelms vreeselijke daad door- op art. 76 om slechts eein merkteeken voor de aanduiding van den candidaat op het stembillet aan te nemen en daarvoor het kruis te kiezen en dus de streep te laten vervallen. Nog het liefst had hij het Belgische stelsel bestaande in het met een stempel zwart maken van een wit hokje voor den naam van den candidaat. De heer Michiels stelde voor dat systeem in te voeren. De verrichting van den kiezer zou bestaan in het met potlood zwart maken van een wit stipje, geplaatst in een stemvak voor den naam van den candidaat zijner keuze. De Minister was bereid bet Belgische stelsel in te voeren, doch alleen voor de verkiezing van slechts een persoon, dus niet wanneer er meer personen te kiezen zijn, zooals voor Proviuciale Staten en Gemeenteraad. Hij nam het amendement over, waardoor het amendement-Sanders verviel. Overeenkomstig het nader voorstel van de regeering werd nu bepaald, dat den dag na de stemming de uitslag door het hoofdstembureau wordt vastgesteld. Op art. 126 (districten) werd aangenomen met 51 tegen 23 stemmen een amendement- Lucasse, om de gemeente Arnemuiden van het kiesdistrict Goes over te brengen naar Middelburg. De districtensplitsing, ook voor de groote steden, werd goedgekeurd met 68 tegen 6 stemmen. Bij de straf bepaling werd de boetfe tegen patroons, die niet voldoen aan de verpiichting tot het verstrekken van opgaven omtrent de looukiezers vastgesteld op ten hoogste f 3. Door den heer Van Gennep wordt voorgesteld een gevangenisstraf van ten hoogste 3 maanden te bedreigen tegen hem, die een candidatenlijst inlevert, wetende dat zij onderteekend is door niet-kiezers en tegen hen die weten geen kiezers te zijn en zoodanige lijst onderteekenend bij de candidaatstelling. De heer Heemskerk bestreed deze strafbepaling. De minister liet de beslissing aan de Kamer over, maar acht de bepaling niet noodig. Na zeer uitvoerig debat voegde de heer Yan Gennep er bij gevangenisstraf of geldboete van hoogstens 120, terwijl hij tevens eischte, dat die onbevoegde handteekeningen het aantal zou- den reduceeren tot beneden 40. Het amendement—Yan Gennep werd aange nomen. Naar van goederhand wordt medegedeeld, zal de voorgenomen reis van Dr. Kuyper naar Noord-Amerika eerst aanvangen na afloop dersynode te Middelburg. gedrongen tot de prachtige villa, die de handelsraad Von Horwitz met zijn eenige dochter in het aan- zienlijke westen der stad, niet ver van het huis van den gearresteerde, bewoonde. Werkelijk zware slagen van het noodlot verdragen sommige menschen kalmer en moediger dan kleine tegenspoeden en onaangenaamheden, die van veel minder beteekenis zijn. Toen mevrouw Dorner uit haar bezwijming ontwaakt was, had zij terstond moed gevat en zich weder de kloeke.waardige vrouw van weleer getoond. Zelf begaf zij zich naar de villa van Yon Horwitz, waar men haar, toen zij de verpletterende tijding overbracht, nauwelijks geloof kon schenken. Zoowel de vader als de dochter keek haar verbijsterd aan en op het eerste oogenblik konden zij niet anders denken, dan dat de oude dame op onverklaarbare wijze eensklaps het versland had verloren. Toen zij echter geleidelijk de geheele, ontzettende waarbeid verhaald had, heerschte er in de prachtige woning van den handelsraad een onbeschrijfelijke verslagenheid. Weenend en snikkend viel Augusta de moeder van den beminden man om den lials en beiden gaven in een stroom van tranen liaar bedrukt gemoed lucht. Geheel anders was het met den handelsraad. Deze stond het eerste oogenblik als door schrik verlamd. Het bericlit, dat hij bij monde van mevrouw Dorner vernam, kwam hem zoo onwaar- schijnlijk voor, dat hij eenige minuten noodig had, voordat hij het eenigszins begrijpen kon. De verloofde van zijn aangebeden dochter een moordenaarGisteravond, juist op hetzelfde uur dat zij hem in hun gezelligen kring tevergeefs gewacht hadden, had hij zich schuldig gemaakt TER \'EIZE\SCHE COIIRAMT Ui< IiIjiiI verschijnt Maandag-, Woeusdag. en Vrijda^avond, uitgezomleril op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VAI DE 8AMDE te Ter Xeuzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN geeft kennis dat de milicien-verlofgangers dezer gemeente van de lichting 1893, behoorende tot het korps torpedisten' PETRUS JOSEPHUS VAN WAES, LEUNIS VERLINDE en JAN JANSEN VAN ROOSENDAAL, bevinden moeten bij hun korps op het Fort de Ruijter, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen, bij vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde in werkelijken dienst te worden gesteld, wordende hen onder het oog gebracht dat de verlof- ganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat, volgens art. 145 der mililiewet, hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal wotden behandeld. Alvorens naar hun korps te vertrekken, zullen zij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 15 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. njMHijj umi_

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1