Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 3317. Dinsdag 16 Juni 1896. 36e Jaargang. Het verzamelde straatvuil, Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYEETENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Eij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat ten overstaan van den Burgemeester dier gemeente op Dinsdag 23 Juni 1896, voormiddag 10 uur, zal worden te koop gepresenteerd in twee perceelen liggende op het terrein voor slachtplaats en vuilnishoop bij het dorp, alwaar te vergaderen. Zaamslag, 15 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd; J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. F*olitieli Ovevzietit. De begrafenis van den grooten staatsman Jules Simon was een indrukwekkende plechtigheid, die door een ontzaglijke menigte werd bijgewoond. De kist met het stoffelijk overschot werd des morgens om 11 uur uit de woning van den over- ledene naar de Madeleinekerk gedragen, slechts begeleid door de naaste verwanten. De kist was gedekt met de uniform van den academicien en de sjerp van den senator. De Madeleinekerk was van buiten versierd met draperieen van rouwfloers en vlaggentropheeenvan binnen was de kerk be- hangen met rouwfloers, waarop schilden met de initialen J. S. en R. F., afgewisseld met zilveren palmtakkenin het midden was een reusachtige katafalk opgericht, omringd door candelabres en toortsen. Voor de kerk waren de troepen opgesteld. In de kerk hadden zich vereenigd de Ministers en de vertegenwoordigers van den president der republiek, de leden van het Instituut, een groot aantal senatoren en eenige Kamerleden, verschillende ambassadeurs, grootwaardigheidsbekleeders van den Staat en van het Legioen van Eer, en verder tal van deputation. Om 12 uur was de dienst geeindigd en zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof van Montmartre, voorafgegaan door de stafmuziek van de republikeinsche garde. Elf kransen, waaronder een van den Keizer van Duitschland, werden aange- dragen achter de groep der verwanten, en daarop volgden nog twee groote wagens, beladenmetkransen. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door Meline, Loubet, graaf d'Haussonville, Ravais- son, voorzitter der Academie des sciences morales et politiques, Frederic Passy, lid van het Instituut, Henri Houssaye, voorzitter van de Societe des gens de. lettres, Mezieres, voorzitter van de jour- nalistenvereeniging, en Christophle, vertegenwoor- FEUILLETON ffEn met die zeker pijnlijke wond zijt gij zoo, zonder iets te doen, heengegaan vroeg Niederer lioofdschuddeud. //Gij hebt geen verwijt tot den eige- naar gericht, of de wond ook maar uitgewasschen De advocaat zag hem kalm aan. ,/Ik had er mijn reden toe, die woning zoo snel mogelijk te verlaten," zeide hij kortaf. z/Dat wil lk wel gelooven," zeide Loder met een veelbeteekenenden glimlach. z/Zal ik nu eindelijk eens vernemen, in welke hoedanigheid de heeren bij mij zijn gekomen?" vroeg Wilhelm gemelijk. z/Bevondt gij u met den bewoner alleen, _of was er nog iemand?" vroeg de rechter van instructie, zonder op de vraag van den advocaat te letten. //Ik was met hem alleen," antwoordde Wilhelm met klimmend ongeduld. z/Denk goed na, alvorens te antwoorden," ver- maande Niederer. //In deze omstandigheden hangt er zeer veel van deze vraag voor u af." Wilhelm wilde driftig opspringen, maar de pijn aan zijn hand belette hem dit. //Ik ben dit eindelooze vragen moede," zeide b, n'e^ staat zijn misnoegen langer te verbergen. //Er was niemand in de woning, behalve ik en diemijnheer Dornerik kon dat duidelijk merken aan den bond, die, op den man afgericht, zich zeker niet rustig zou gehouden hebben, diger van de Bretagners, de landslieden van Jules Simon. De dienst was zeer schoonDelmas en Auguet, van de opera, zongen het Miseremini van Steeman, het Sanctus van Dubois en Clement, van de Opera-Comique, het Pie Jesu van Stradella. The odore Dubois, de nieuwe directeur van het con servatoire, bracht op het orgel verschillende ge deelten uit Mors et Vita van Gounod ten gehoore. De absolutie werd gegeven door den bisschop van Vannes. Aan het graf werden redevoeringen gehouden door Meline, d'Haussonville, Frederic Passy, Mezieres en anderen. Meline eindigde zijn wel sprekende rede met de woorden z/De regeering der republiek heeft er prijs op gesteld, eer te bewijzen aan den grooten man die is heengegaan, en brengt tevens hare eerbiedige hulde aan zijn edele en moedige levensgezellin. Mogen zijn vrouw en zijn beide zonen troost vinden in de gedachte, dat de groote naam dien zij dragen hen zal blijven beschermen in het leven, en in de geschiedenis bekend zal blijven als die van een der welsprekendste verdedigers der humaniteit en der vrijheid." De Engelschen hebben geluk in Egypte. De Derwischen verstuiven als kaf voor den wind, waar de Egyptische troepen verschijnen. De Derwischen mogen door liun verschillende nederlagen een weinig terneergeslagen zijn, maar ontmoedigd zijn zij niet. Deze gevolgtrekking mag men maken uit een bericht van Central News, waarin gezegd wordt, dat de overheid te Cairo van oordeel is, dat naar Soeakim nog drie Indische regimenten moeten worden gezonden, daar vermoedelijk Osrnan Digna binnenkort versterking zal ontvangen en dan een aanval wagen zal op Soeakim. Den Engelschen staat dus nog een harde strijd te wachten. Doch de vijand zal hen niet onvoor- bereid vinden. Met de meeste krachtsinspanning wordt alles gedaan, om de steeds vooruitschuivende posten in verbinding te doen blijven met de hoofd- macht, waarvoor een veldtelegraaf een eerste vereischte is. Deze telegraaf is nu reeds gereed tot aan Ferkeh. In den Bondsraad hebben de Zuid-Duitsche Staten op Pruisen eene overwinning behaald, die, vooral met het oog op de teekenen van weder ontwakend par- ticularisme, in den laatsten tijd de aandachtverdient. De Bondsraad heeft n.l. het privilege tot uitgifte van bankbiljetten voor de Wurtembergsche circu- latiebank verlengd tot 1910. Dit besluit werd genomen met 35 tegen 22 stemmenin de minderheid bevonden zich Pruisen met zijn 17 wanneer een derde zich bevonden had in de alkoof, waarvan ten overvloede de deur openstond. Mijn mijnheer Dorner zeide mij ook, dat wij geheel alleen waren." z/In welke betrekking stondt gij tot Dorner?" vroeg de rechter van instructie. z/Daarop weiger ik te antwoorden," zei Wilhelm. z/Zooals gij wilt," zeide Niederer, terwijl hij even de schouders ophaalde. //Met welk doel waart gij bij Uw naamgenoot gekomen?" //Dat zijn mijn zaken, die ik aan niemand kan meedeelen." lhans stampte de rechter van instructie toor- nig met den voet op den grond. z/Verduiveld, mijnheer," zeide hij driftig, ,/gij vat de zaak verkeerd op Het past u volstrekt met ons uit de hoogte aan te sprekengij zoudt veel verstandiger doen te antwoorden, of zou het werkelijk tot een arrestatie moeten koinen efer week de kleur van het gelaat van Wilhelm. z/Het is reeds de tweede maal, dat gij. dit vreeselijke woord uitspreekt," zeide hij dof. //Wat is er gebeurd, dat u aanleiding kan geven z/Speel toch den onnoozele niet," zeide de commissaris, die intusschen vluchtig de kamer doorzocht had, //gij weet even goed als wij, dat Dorner vermoord gevonden is. Zeg ons liever, waar gij het scheermes van uw slachtoffer gelaten hebt, waarmeede gij den moord hebt gepleegd." Het gelaat van Wilhelm werd zoo mogelijk nog bleekereen uitdrukking van grenzenlooze ontzetting vertoonde zich op zijn trekken, die men echter voor het bewijs van schuldbewustzijnj stemmen, de Hanzesteden en twee kleine Midden Duitsche Staten. Het privilege der Wurtembergsche Bank zou het volgende jaar afloopen, en daar het voornemen beStond om in 1900 de privilegien van de circulatie-banken in alle afzonderlijke Staten te doen eindigen, wilde Pruisen dat van de Wurtem bergsche Bank slechts tot 1900 verlengd zien. De z. g. techniek der kieswet, die een geheele verandering brengt in de verkiezingen, heeft nu voor het grootste deel haar beslag verkregen. Goedgekeurd is alzoo 1°. Er zal een dag van verkiezing zijn, waarop een opgave van candidaten, geteekend door 40 kiezers (minstens 25 jaar oud) bij den burgemeester kan worden ingeleverd door 40 of meer onder- teekenaars. De kiesvereenigingen zijn uit het artikel ge nomen zoodat alleen een groep of groepen van 40 kiezers een opgave kunnen inleveren. Dit wordt in het kort genoemd de candidaat- stelling. 2°. Uiterlijk binnen 14 dagen na den ver- kiezingsdag heeft de stemming plaats. Drie dagen voor den dag der stemming ontvang ieder kiezer geen stembiljet maar een kaart, waarbij hij opge- roepen wordt om te komen stemmen. Op die kaart staan de namen der candidaten afgedrukt. 3°. Alleen op de candidaten, die bij den burgemeester van de hoofdplaats van het kies- district zijn in geleverd, mag worden gestemd. 4°. Op den dag der stemming (van 8 tot 5 uur) gaat de kiezer met zijn kaart naar het stem- bureau, laat aan den voorzitter de kaart zien, en ontvangt alsdan een stembiljet. De stembiljetten worden dus niet meer aan huis bezorgd, en kunnen ook niet meer aan huis worden ingevuld. Dat moet aan het stembureau geschieden. 5°. Het stembiljet, dat de kiezer aan het stembureau ontvangt, bevat aan den eenen kant de namen van de candidaten. Den candidaat, dien de de kiezer begeert, teekent hij aan met een kruisje of een streepje. Heeft hij dat aan een der lessenaars, in de zaal van het stembureau aan- wezig, verricht, dan kan het stembiljet in debus geworpen worden. 6°. Thans worden gelijk men weet, de stembussen van alle gemeenten, tot een kiesdistrict behoorende, des avonds of den anderen dag goed en wel ver- en een pijnigend geweten kon aanzien. Tegen verwachting sprak hij geen woord, alleen kneep hij zijn lippen krampachtig samen. De beide ambtenaren hielden zijn stilzwijgen klaarblijkelijk voor schuldbewustzijn, want hun trekken werden dreigender. z/Laat ons nu die noodlooze leugens staken," zeide Loder heftig. //Waarom hebt gij ook den hond afgemaakt Gebeurde het voor of na den moord Maar vruchteloos wachtte hij weer op een antwoord van den man, die als verlamd voor hem stond. Deze streek de hand over het voor- hoofd en haalde diep adem. z/Er bestaat een straffende gerechtigheid," mom- pelde hij. Moeder, moeder, gij zijt gewroken Ongeduldig greep Niederer hem bij den rechterarm. //Antwoord zeide hij met gezag. ,/Men heeft u gezien, toen gij, reeds in de grootste opge- wondenheid en met het kennelijk doel uw gelaat te verbergen, ten huize van uw naamgenoot zijt gekomen. Yolgens uw eigen verklaring hebt gij u ongeveer twee voile uren in de woning opge- houden. Gij werdt door den hond van "Dorner gebetenlet wel op, in tegenwoordigheid van den eigenaar, iets wat zelf het kwaadaardigste dier met zonder aanleiding doen zal. Gij verliet de woning, waar zich behalve u en Dorner niemand bevond, om tien uur en volgens de uitspraak van den justitie-dokter zijn Dorner en zijn hond juist op dat uur geweldadig omgekomen. Nog meer. Gij hebt de vraag naar de plaats, waar u dat ongeval is overkomen, met een onwaarheid beant- woordj gij weigert inlichting te geven, in wftke zeg eld gebracht naar de hoofdplaats van het kies district. Bij aanneming der kieswet zal in iedere gemeente onmiddellijk na afloop der stemming, dus te 5 uur, de stembus geopend, de briefjes afgelezen en proces-verbaal worden opgemaaktdat dan zoo mogelijk nog dien eigen avond verzonden wordt naar de hoofdplaats van het kiesdistrict. Daardoor kan het mogelijk zijn, dat nog aan den avond van den dag der stemming de uitslag van heel het district bekend is. Er heeft Vrijdag in de Kamerzitting een zeldzaam voorvalletje plaats gehad de pers is tot de orde geroepen. Toen de Minister Van Houten de meening uitte, dat de Kamer, juist als ze zich bewust is, niet de absolute meerderheid van het volk weer te geven, dit voor zich dikwijls als een breidel voor hare handelingen zal beschouwen, kon een der journalisten op de perstribune zich niet bedwingen en liet een //Ho ho hooren. De Minister verzocht daarop den voorzitter, te onderzoeken, wie zich aan die interruptie schuldig maakte. De voorzitter zeide toen //Stilte op de perstri bune maar de heer Van Houten was daarmede niet voldaan en herhaalde, dat onderzocht moest worden, wie interrompeerde. De heer Gleichman echter antwoordde//De zorg voor de orde is mij opgedragen, en de heeren op de perstribune zullen zich deze waarschuwing wel ten nutte maken", en daarmee was 't uit. Men meldt uit Belgie, dat tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen eene over- eenkomst gesloten is betreffende eene belangrijke uitbreiding van het Hollandsch-Belgische locaal- spoorwegnet. Binnenkort zal een nieuwe stoom- tramlijn worden aangelegd tusschen Hoogstraeten en Rijsberghe, over Meerle. Het voornemen bestaat tot den aanleg van een buurtspoorweg van Brugge naar Aardenburg. De gemeenteraad van Sluis heeft met eenparige stemmen besloten daartoe zedelijken steun te ver- leenen. Ter eere van de verzending van het millioenste pakket van (en naar) Engeland via Vlissingen zal te Londen op 29 dezer een maaltijd plaats hebben, waaraan vele spoorwegautoriteiten, waaronder ook de Nederlandsche, zijn genoodigd. Men mag verwachten, dat het gevierde pakket zelf in den vorm van de kaas of de druiven aan 't dessert b. v. in eigen persoon aan dien eeremaaltijd zal deelnemen. betrekking gij tot Dorner staat, en diens woning toont aan, dat zij nauwkeurig doorzocht is. Daar achter u terstond het huis gesloten is, zoo is het ook niet mogelijk, dat iemand daar binnengeslopen is en de daad kan volbracht hebben; als rechts- geleerde moet gij inzien, dat de bewijzen tegen u verpletterend zijn." Diepe verslagenheid stond bij het vernemen van deze woorden op het gelaat van Wilhelm te lezen. Hij zag in, hoe hopeloos zijn toestand was tranen welden in zijn oogen op, terwijl hij de rechterhand tegen het angstig bonzende hart drukte. Ja, dat zie ik in," zeide hij daarop toonloos, z/geen jury ter wereld, die mij niet op zulke gronden zou schuldig verklaren." W elnu, wat hebt gij ons thans te zeggen drong de commissaris aan. z/Niets, in het geheel niets," antwoordde Wilhelm met vermoeide, slepende stem, terwijl hij werk- tuiglijk het hoofd schudde. z/Niets riepen de beide ambtenaren als uit een mond. z/Gij bekent dus uw schuld voegde de rechter van instructie er haastig bij. Nog een oogenblikzweegdejongeadvocaat. Blijk- baar werd er nog een pijnlijke, vreeselijke strijd in zijn binnenste gevoerd. Zijn ademhaling was be- klemd, terwijl hij over zijn geheele lichaam sidderde. Daar viel zijn blik plotseling op het levens- groote, in olieverf geschilderde portretzijner moeder, dat tegenover hem aan den wand hing. Lang bleven zijn sprekende oogen met een uitdrukking van het diepste zielelijden op de treffend gelijkende afbeelding gericht, als die van een kind, dat bij zijn moeder raad en bijstand zoekt. TER \ElZE\SrllE COIIRAVT BJit itlad veirscliijnt tIhiiiiiIhi;-, Woensdag- en VrijdaKavond, ultgezonderd op Fees<dageu, I»iJ den uitg-ever I™. J. VIM 11K 1AIKDE te Xer Ik'eazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1