Gemengde berichten. Binnenland. uitspreken van den eersten toost, daar deze uit het hart komt en men steeds kan overtuigd zijn dat deze met ingenomenheid en instemming door de dischgenooten zal worden begroet. Hij stelt voor een dronk te wijden aan H.M. de Koningin en H.D. moeder de Koningin-Regentes. Yan dezen toost werd aan H.H. M.M. tele grafisch kennis gegeven. De tweede dronk werd door den algemeenen Voorzitter gewijd aan bet welzijn van den ver- tegenwoordiger der Koningin, Z.Exc. d en Com missaris dezer provincie, benevens het Ged. College waarvan 4 leden tegenwoordig waren en van wie de land- bouw, zoo dikwijls bescheiden aangeklopt, steeds steun mocht ondervinden. Z.Exc. de Commissaris der Koningin verklaarde, dat het hem steeds een genoegen was op de jaarlijksche vergadering der Maatschappij met de leden samen te zijn. Yervolgens bespreekt hij den toestand van den landbouw, waarvoor vele middelen worden aangegeven, doch het zijn alien geen goede doctoren, die deze middelen aan de hand doen. Hij hoopt echter, dat men steeds pogingen tot opbeuring en verdere ontwikkeling zal blijven aanwenden. Bij Ged. Staten zal men indisn zulks mogelijk is, steun ondervinden, hoewel het niet altijd gemakkelijk is om subsidies te geven. Alvorens te eindigen wijst spreker er op, dat door den heer Van Waesberghe-Janssens destijds de paardenfokkerij werd in bescherming genomen en zijn voorstel tegen het advies van Ged. Staten door de Staten werd aangenomen. Met die maat- regel is gebleken dat men een groote stap voor waarts is gegaan, evenals ook met andere door het bestuur der Maatsch. aangegeven middelen. Moge het steeds zoo blijven, dat er mannen aan 't hoofd der Maatsch. staan die blijken een helder inzicht te hebben in de middelen die kunnen leiden tot verbetering. Spreker eindigt met een dronk voor te stellen op den bloei van den land bouw en op het bestuur en de leden der Maat schappij. Vervolgens wordt door den heer Hennequin een dronk ingesteld op het welzijn der afdeeling Hulst, haren Voorzitter, den heer Vogelvanger, en de verdere leden van het bestuur hier tegenwoordig. De afdeeling heeft met de tentoonstelling bewezen dat zij goede landbouwers zijn. De heer Vogelvanger daarna aan 't woord komende dankt den heer Hennequin voor de hem dezen dag bewezen attentie. Hij zegt verder dat de afdeeling overtuigd was een goede tentoon stelling te kunnen organiseeren, daar men sedert de laatste tentoonstelling op het gebied der paarden fokkerij is vooruit gegaan. Moge de tentoon stelling met het oog op het weer al minder goed geslaagd heeten, de inzenders hebben goed hun best gedaan. Hij betuigt zijn dank zoowel aan de inzenders als aan de commissieleden die haar hebben helpen organiseeren, en ledigt zijn glas op hun welzijn. De algemeene secretaris, de heer Yorsterman van Oijen, roemt de ontvangst door de afdeeling Hulst aan hare gasten bereid, de ontvangst is boven alien lof verheven, zij hebben alles gedaan om het ons zegt spreker aangenaam te maken. Hij spreekt den wensch uit dat het Hulst goed moge gaan en dat het haar tegenwoordig bestuur gegeven moge zijn nog lange jaren voor het heil der stad te mogen werkzaam zijn. Hierna doet de heer Vorsterman van Oijen op luimige wijze mededeeling van den uitslag der bekroningen. Men zou denken dat het meedeelen van zoo'n lijst iets erg droogs moet zijnop de wijze zooals spreker die weergeeft wordt het nog boeiend. Uit de medegedeelde lijst blijkt volgens spreker dat het landbouwbedrijf sterk is vooruiigegaan en dat het streven der Maatschappij door het uitloven der prijzeu ruime vruchten heeft ge- dragen. Hierna wordt door Z.Exc. den Commissaris der Koningin nogmaals het woord genomen om een heildronk in te stellen op de hier aanwezige vreemdelingen die door hunne tegenwoordigheid van belangstelling doen blijken. Daarna kwam aan het woord de heer E. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, die in de eerste plaats den heer Vorsterman van Oijen dankte voor de welwiilende woorden tot hem gesproken. Vele vreemdelingen heeft hij in de laatste dagen ontmoet, en het is voor hem een aangename ge- waarwording, dat die vreemdelingen vrienden ge- worden zijn. Hij heeft echter nog een egoi'stischen wensch, en deze is dat bij een volgende gelegenheid het getal der aanzittenden wel minstens driemaal zoo groot moge zijn en dat Hulst zoo moge vooruitgaan, dat het in de gelegenheid is het stadhuis zoo veel te vergrooten dat er een zaal aanwezig is die dat aantal gasten zou kunnen bevatten. Hij eindigt met een dronk voor te stellen op het wakker hoofd der provincie, het hoofdbestuur der Maatschappij en alien die hier tegenwoordig zijn. Hiermede was de rij der officieele toosten afge- loopen, die alien met luide instemming begroet waren. Daarna werden nog toosten uitgesproken door Den heer Siegers, lid van Ged. Staten, op de samenwerking van het Rijk, de provincie en de Maatschappij in het belang van den landbouw; den heer baron Collot d'Escury op de blijvende energie tot ontwikkeling en opbeuring van den landbouw den heer Hombach Sr. op den koopman G. van Overmeir te Hulst, aan wie het volgens hem hoofdzakelijk te danken is, dat de veestapel in deze streken zooveel is vooruitgegaan den heer Van Waesberghe-Janssens op Jhr. Mr. De Casembroot, lid van Ged. Staten, als oud- ingezetene van Hulst den heer De Casembroot, op de Hulster-dames en die te Hontenisse, die het bestuur zoo hartelijk hebben ontvangen den heer Collot d'Escury op den secretaris van het hoofdbestuur den heer Vorsterman van Oijen den heer P. E. Fruijtier op den secretaris der afdeeling, den heer E. van Waesberghe, van wiens ijver zooveel is gevorderd voor de regeling der tentoonstelling den heer Vorsterman van Oijen, ten eerste op den heer Collot d'Escury en verder op den bloei van den landbouw en het welzijn der pachters en eigenaars den he.er Adama van Scheltema uit Amsterdam, als vreemdeling bij uitnemendheid op de burge meesters dezer streek. De heer Van den Bosch deelt mede dat uit dankbaarheid voor de verleden jaar te Hulst ge noten ontvangst, de vergadering van het Rundvee stamboek te Kruiningen zal gehouden worden, waarschijnlijk op 1 Juli,om de leden van deze streken in de gelegenheid te stellen deze vergadering bij te wonen, en hun zal alsdan voorzeker wederkeerig een goed onthaal bereid worden Verder werden nog toosten ingesteld door den heer Collot d'Escury op de twee aan wezige vertegenwoordigers van het leger; door den heer Barendregt, burgemeester van Zaamslag, op de samenwerking der burgemeesters die veel kunnen doen in het belang van den landbouw. Ten slotte stelde kapitein Greeve een driewerf hoera voor op het dappere Indische leger, waaraan met geestdrift werd voldaan, evenals ook de vorige toosten met instemming begroet werden. Nadat nog door den heer Collot d'Escury uit naam van zijn broeder, kapitein bij het Indische leger voor de aan dat leger gebrachte hulde werd bedankt, was het diner, waarop steeds een aange name, gezellige stemming geheerscht had afge loopen. Onze collega van de Middelburgsche Courant bewees aan de dischgenooten eene attentie, door voor zoover de voorraad strekte, eene fraaie uitge- voerde gravure, het tentoonstellingsterrein voor- stellende, te doen aanbieden. Ondertusschen was het half negen en toen we buiten kwamen, bemerkten we, dat het faai weder geworden was, eene vergoedfng voor den on aan genamen morgen. De Groote Markt was evenals den vorigen avond weer met ontelbare lampions verlicht, wat een fraai effect maakte. Op de verlichte kiosk werd een concert gegeven door het muziekgezelschap z/Harmonie." Uitgelokt door den fraaien avond was een ontel bare massa volk op de been, en't was toen te zien, dat ook vele vreemdelingen aanwezig waren. De cafe's in de nabijheid der Groote- en Houtmarkt maakten goede zaken en de tafeltjes en stoelen op de trottoirs waren overal met genietende menschen bezet. 'tWas in een woord jammer, dat het feest nu op zijn eind liep, daar men nu eerst in de ge legenheid was eens te gaan genietenvooral werd dit betreurd door ons, die, na een paar dagen het zeer volhandig te hebben gehad, nu eens op het gemak konden mee feestvieren. Nog een nummer van het feestprogamma blijft te vermelden, en wel niet het ondergeschikste namelijk het vuurwerk. Vele nummers van een vuurwerk gelijken steeds op elkaar, vuurpijlen, moordslagen, springbommen, draaiende molens enz., komen steeds op het pro- gramma voor. We zagen echter iets nieuws een vurige accrobaat zijne halsbrekende toeren verrichtenhet applaus bewees dat de kijkende menigte dit ,/zeer aardig" vond. Het glanspunt was zeer zeker een kar met paard op natuurlijke grootte in allerlei gekleurd vuur gewillig ging het vurige paard met wagen voor- waarts, maar achteruit rijden daarin had het beest naar 't schijnt geen zin en toen men 't daartoe wilde noodzaken sloeg het op hoi. Verder kregen we nog te zien een /HULDE AAN DEN LANDBOUW" in schitterend diamantvuur. Het slotstuk, een groot prachtig bouquet, was overweldigendhooren en zien verging en luide werd verkondigd, dat het officieel gedeelte van het feest hiermede geeindigd was. Het geheele vuurwerk mag goed geslaagd heetentrouwens de vervaardiger, de heer Hendrickx van Antwerpen, heeft een goeden naam op dit gebied verworven. Op straat en in de cafe's werd de feestviering nog druk voortgezet. Alles ging in goede har- monie en wanklanken werden niet gehoord. Voor vele vreemdelingen en ook voor ons was helaas de tijd aangebroken om te vertrekken en we moesten afscheid nemen van Hulst en van hen die we in die dagen hadden leeren kennen. Waar in dit verslag reeds melding is gemaakt van zooveel lof, toegezwaaid aan het gastvrije Hulst en aan de heeren die de feestelijkheden hebben geor- ganiseerd, achten wij het niet noodig van onze zijde nog iets toe te voegen, trouwens onze pen is niet in staat om betere woorden hier te schrijven. Dit kunnen we evenwel verklaren, steeds zullen deze dagen een aangename herinnering achter laten. We betuigen hierbij onzen dank aan alien die ons hulp verleenden en genoegelijke oogenblikken hebben verschaft. En het was uit den grond van ons hart, dat we in den trein gezeten bij ons vertrek van Hulst haar een //tot weerziens toeriepen Nog meenden we, dat een woord van hulde niet mag onthouden worden aan de muziekgezel- schappen en het zanggezelschap, die zich in de vermelde dagen beijverd hebben om een aange name afwisseling te bezorgen en de feesten op te luisteren. Thans eindigen we, met een dankbetuiging aan hem, die ons de omvangrijke taak op vriendelijke wijze heeft vergemakkelijkt. Een naam te noemen is niet noodig; voorzeker komt dit schrijven onder de oogen van hem, aan wien 't gericht is. Hedenmiddag ontvingen we bericht dat op den telegrafisch inedegedeelden toost heden van H. M. de Koningin-Regentes het volgende antwoord is ontvangen Voorzitter HENNEQUIN, Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, Hulst. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op u alien hoogstderzelver bijzonderen dank over te brengen voor de hulde Haren Majesteiten aangeboden. Adjudant van dienst, Van de Pol. Op art. 49 is aangenomen zonder stemming het amendt-Heldt, portvrijdom verzekerende aan alle stukken betreffende de reclames, mits nakomende te stellen voorschriften. Bij het algemeen debat over paragraaf 3 //van het kiezen" verdedigt de heer Meesters het nu voor- gestelde stelsel van couloirstelsel en voorafgaande candidaatstelling als een noodzakelijk uitvloeisel van de zeer groote uitbreiding van het kiesrecht, en tot waarborg van de onafhankelijkheid der kiezers. De heer Bastert daarentegen acht het nieuwe stelsel zeer onpractisch en omslachtig, vooral voor het platteland, en het behoud van de bestaande verkiezingwijze, sedert 1848 geijkt, als het meest geraden. Hij kondigt het voornemen aan om eene motie voor te stellen teneinde de Kamer uitspraak te laten doen, terwijl bij aanneming de behandeling van de volgende paragrafen zou kunnen voortgezet worden. De heer Van Deinse wenscht geheimhouding van de onderteekenaars van aanbevelingen van candidaten. De heer Van Karnebeek ontwikkelt bezwaren tegen dadelijke bekendmaking van den uitslag, en wel in elk stembureau. Hij zou of het geheele stelsel willen zien veranderd, of althans aan dat hoofdbezwaar tegemoet komen. De heer Van Borsele bestrijdt het couloir-stelsel en de candidaatstelling als onnoodig en onpractisch. leder kiezer moet den naam van zijn candidaat kunnen schrijven. De heer Earncombe Sanders daarentegen verdedigt beide stelsels als zeer eenvoudig, als voorkomende misbruiken en belettende het opduiken van onver- wachte candidaten. De heer De Savornin Lohman geeft een ander stelsel in overweginghet automatisch werpen a balletjes in een bus, voor elken candidaat gereed gemaakt. De heer M. Mackay vraagt inlichtingen omtrent den invloed van eene onjuiste candidaatstelling op den uitslag der verkiezing en wettelijk verbod van stemming op Zondag. De heer Goeman Borgesius komt er tegen op, dat op een verkiezingsdag geen kieskaarten te krijgen zullen zijn. De Minister heeft de regeling hoofdzakelijk over- genomen van zijn voorganger, en zij dient om de onafhankelijkheid der kiezers te waarborgen en te voorkomen de misbruiken bij de bestaande regeling. Hij verdedigt in bijzonderheden de regeling en constateert, dat de burgemeesters geen opgaaf van candidaten mogen weigeren. Het algemeen debat is gesloten. Volgens sommige bladen zal de Tweede Kamer 20, volgens andere 26 Juni uiteengaan. Onnoodig haast te zeggen, merkt het ,/Vaderland" op, dat dergelijke berichten voorbarig zijn. Men kan met eenigen grond vermoeden, dat de behandeling der kieswet in 14 dagen zal afloopen, maar er zijn nog kleinigheden af te doen en de Minister van financien moet er niet ten onrechte op gesteld zijn, de suikerwet te behandelen. Gelijk men weet, moet met 1 Januari a. s. eene nieuwe regeling van den suiker-aecijns tot stand zijn gekomen. De rijwielen-belasting, sedert eenigen tijd reeds in de maak, is thans volgens de Amst. Ct. belichaamd in een ontwerp, dat het departement van financien heeft verlaten, maar nog niet bij de Staten-generaal is ingekomen. Is het blad wel ingelicht, dan zal de nieuwe wet niet zoozeer eene rijwielbelasting als wel een wielrijders-belasting zijn. Het voornemen toch schijnt te bestaan, bij de wet vast te stellen, dat iedereen, die op den publieken weg bevonden wordt een //fiets" te berijden, eene kaart bij zich moet hebben, die hij voor zeker bedrag (waarschijnlijk f 3) van den ontvanger gekocht heeft. Eergisteravond ontving het Nieuws het vol gende telegram uit Batavia De colonne onder overste Van Heutz bestormde den noordelijken kampongrand van Lamkrah. Elf der onzen werden gewond, waaronder licht de 2e luit. der inf. H. N. Boerrigter van het 9e bataljon. De tegenstand is dus niet zoo groot geweest als algemeen werd verwachf. Een verklaring hiervan ligt, althans gedeeltelijk, in het telegram, heden door het Hbl. ontvangen, luidende z/Lamkrah is genomen. De vijand werd door ons verrast, waarbij velen aan zijne zijde werden gedood." Het schijnt dat de andere colonne, onder overste Bischoff van Heemskerk, geen verliezen heeft geleden. Nu deze campagne met zooveel succes werd bekroond, en de XXII Moekims dus geen ernstig verzet meer schijnen te bieden, is het wel waar schijnlijk, dat thans de XXVI Moekims, Oostelijk van de stelling, weder aan de beurt zullen komen, tenzij er eerst nog eenige excursion in de thans getuchtigde streek worden gehouden, zooals de vorige week ten Westen en ten Zuid-Westen van de linie. Het bestuur van den Bootwerkersbond te Rotterdam heeft thans aan de Kamer van Koop- handel aldaar een schrijven gezonden, waarin met verwijzing naar een artikel in het week blad Handelsbelangen verzocht wordt te trachten eene soort arbeidsraad te doen instellen. Te Vlissingen werd gisteren een detachement van het korps torpedisten uit Brielle verwacht, tot het opruimen van wrakken op de Schelde en in de Wielingen. Krause de hoofdpersoon in de bekende zaak der valsche bankbiljetten, die in 1894 veroordeeld werd tot 7 jaren gevangenisstraf is in de cellulaire gevangenis te Amsterdam overleden. Sedert eenige dagen is er te Thorn, Lim- burg, tusschen de ingezetenen twist en tweedracht ontstaan tengevolge der benoeming van den wet- houder Nouwen tot burgemeester. De tegenpartij van den nieuwbenoemde wilde Maandag in optocht een zekeren P., die zich daartoe wilde leenen, als burgemeester het dorp binnenleiden. Hij had reeds plaats genomen op een met groen versierden wagen, was omgeven door pen eerewacht te paard en de plattelandsche schut- terij van Thorn. De marechaussees waren echter ook tegenwoordig, ontboden den optocht, maakten eenige processen- verbaal op en namen twee ruiters der eerewacht in arrest wegens verstoring der orde in dronkenschap. Aan den voet van den spoordijk aan Baan- hoek, te Sliedrecht, kon men dezer dagen een eigenaardig verschijnsel waarnemen. De veen- achtige bodem was namelijk door de blakerende zonnestralen hier en daar in brand geraakt. Vooral des avonds waren de vlammetjes op verren afstand goed zichtbaar. Als men het vuur meende ge- doofd te hebben, kwamen de vurige tongetjes op een andere plek weer te voorschijn. Dat het vuur diep zat, bleek hieruit, dat de punt van een ijzeren staaf van den meter lengte, welke in den grond gestoken en na eenige oogen blikken teruggetrokken werd, gloeiend heet was. Te Leuven is een sluipmoord gepleegd. De rijke lederfabrikant Lindebrings werd voor de deur van zijn huis aan den Diesterweg door een man onverhoeds doodgestoken. De moordenaar, die eerst vluchtte, maar spoedig werd gevat, is een man van 35 jaren, Verhaegen genaamd. Hij pleegde de misdaad uit wraakzucht. Toen hij, eenige weken geleden, uit Amerika terugkeerde, vond hij op de plaats van de hoe,ve zijner overleden ouders het huis van Lindeb-rings staan, die den grond voor lagen prijs had gekocht, en in zijn woede daarover vatte hij .Let plan op, den fabrikant te vermoorden. Een eigendomsbewijs voor een stuks gronds in Cornhill (Londen) tegenover d-e Bank van Engeland, opbrengende 1000 12,000) per jaar, is dezer dagen op een veiling verkocht voor 42,500 510,000) een prijs van 2,452,023 29,424,276) per acre (40 aren). Aan boord van een stoomboiot deden twee- honderdvijftig schoolkinderen een pleziertoehtje op het meer Kremmen (Pr. prov„ Brandenburg). Het was mooi weer en alien hadden veel genoegen. Daar werd opeens de pret verstoord door den stoker, die met een van woede verwrongen gezicht kwam verklaren, dat hij den ketel zou laten springen, om zich te wreken op zijn patroon. De kinderen waren natuurlijk a'oodelijk ver- schrikt. Zij schreeuwden, liepen angstig heen en weer, en hunne geleiders konden hun slechts met veel moeite beletten, over boord te springen. Het gelukte den stoker, die plotseling krank- zinnig was geworden, te overmeesteren. Maar de machinist was door den schrik zijn hoofd kwijt, en het ongeluk, waarmee de stoker had gedreigd, zou gebeurd zijn, als er niet nog juist intijds hulp van den vasten wal gekomen ware. 7)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 6