BIJ V OEGSEL Ter Heuzensche Courant m. Donderdag 11 Juni 1896. No 3315. ALGEMEENE VERGADERING van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Yeeteelt in Zeeland, benevens TENTOONSTELLING van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens, Pluim- gedierte, Werktuigen en andere inzendingen, gehouden door de afdeeling HULST. Van onzen eigen verslaggever.) 10 Juni. Wat zag het er heden morgen on- prettig uit, regen en nog eens regen bij een dicht bezette lucht. 't Is te hopen dat het wat mag opklaren tegen den tijd voor de Tentoonstelling. Yoor het oogenblik hebben we er nog niet veel last van, daar we binnenshuis kunnen blijven, om de vergadering bij te wonen van de /afdee ling Zeeland" der vereeniging het Nederl. paarden- stamboek, die ten half tien ure aanving in het hotel ;/De Graanbeurs" en door vele belangstel- lenden, waaronder ook Z.Exc. de Commissaris der Koningin, Mr. Hennequin, lid der Tweede Earner en Van Waesberghe-Janssens en De Casembroot, leden van Ged. Staten, werd bijgewoond. Aan de orde kwamen de volgende onderwerpen I. Verslag omtrent den toestand der afdeeling II. Yerslag der commissie belast met het onder zoek der rekening over 1895 III. Behandeling voorstel kapt. Punt, tot het uitspreken der wenschelijkheid eener splitsing van t Stamboek in twee rubrieken, n.l. koud en warm bloed, in plaats van de thans gebruikelijke split, sing in inlandsch en gekruist of vreemd slag. IV. Bespreking wenschelijkheid tot stationee ring van Rijkshengsten van Rijkswege en in ver band hiermede a. Is het gewenscht dat het Rijk hengsten aankoopt en stationeert, of b. Is het verkieslijk dat het Rijk afziet van het geven van kleine subsidien, waardoor wel goede doch geen uitmuntende hengsten worden ingevoerd en alsnu het particulier-initiatief krachtig steunt door het geven van bijdragen van 70 h 90 der koopsom c. Is het raadzaam zoowel bij aankoop van hengsten door het Rijk als bij subsidieering voor den aankoop door particulieren van uitmuntende hengsten, dat het Rijk daarbij aanwijst in welke richting gefokt moet worden. V. Opmaken punten van beschrijving voor de volgende algemeene vergadering. VI. Ingekomen stukken en verdere voorkomende zaken. De vergadering werd geopend door den voor- zitter de heer P. Hombach, die de opgekomenen een bijzonder hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den Commissaris der Koningin die de vergadering met zijne tegenwoordigheid wilde vereeren. De vereeniging verheugt zich in bloeienden financieelen toestand. De kooplieden beginnen meer en meer prijs te stellen op afstammelingen van stamboekhouders, die daardoor van groote waarde zijn. Ook uit den catalogus der Tentoon stelling blijkt dat reeds vele dieren zijn ingeschreven. Om goed te werken zou men echter moeten komen tot verplichte hengstenkeuring, zonder echter ge- bruik van afgekeurde hengsten te verbieden. Dit laatste eischen echter de Ministers van Binnenl. Zaken en Oorlog, daar zij anders in 1898 geene subsidie meer zullen voorstellen. Hij hoopt dat het Provinciaal bestuur in overeenstemming daarmede van inzicht zal veranderen en een zoodanig voorstel doen, daar dan een winstgevend bedrijf voor den landbouw kan behouden blijven en men als dit niet geschiedt de subsidien zal moeten missen. Hij spoort alien aan krachtig mede te werken aan de bevordering van het doel der vereeniging opdat men eindelijk bij het hooger bestuur een gunstig gehoor verkrijge. De seeretaris, de heer Wagtho, geeft lezing van de notulen der vorige algemeene vergadering, ge houden te Goes, die worden goedgekeurd. Punt 3 k^n niet behandeld worden daar kapitein Punt, de inhftider, door afwezigheid hier te lande, zich niet he&ft kunnen voorbereiden. Het aantal leden bedraagt 430, in de winter- keuring wer?den ingeschreven 8 hengsten en 13 merrien. De heer Jbaron Collot d'Escury brengt rapport uit over dg rekening en stelt namens de commissie van onderaoek voor deze goed te keuren met een goed slot van f 49 0,6 81/2, waartoe wordt besloten. Over punt 3 werd nog even het woord gevoerd door den heer Joh. de Eeijter te Zaamslag, den heer Hanke van Goes en den Voorzitter, doch verder aangehouden. Ook tegen punt 4 maakt de heer De Eeijter bezwaar, hetgeen door den Voorzitter niet wordt gedeeld. De heer Mr, Hennequin meent dat punt c. niet bevestigend kan beantwoord worden, zooals ook de Voorzitter zeide, terwijl spreker nog opkomt tegen de aanprijzing van den Voorzitter van het verbod van gebruik van afgekeurde hengsten daar dit inbreuk op de vrijheid zou zijn, die hier niet zou geduld worden. De Voorzitter antwoordt dat hij dit laatste alleen is bijgevallen omdat men anders geen subsidie zou krijgen. Mr. Hennequin repliceert dat Ged. Staten aan de zijde van hen staan die vrijheid willen, en wijst er ook op dat de beslissing niet alleen van den Minister afhangt maar dat er ook anderen nog wat te zeggen hebben, zoodat men nog niet behoeft te komen tot iets dat men algemeen zelf afkeurt. De Voorzitter acht het van belang in deze drukke vergadering eene conclusie te nemen, en verzoekt den heer Hennequin deze te willen voorstellen. Deze verklaart hieraan te willen voldoen. Alvorens deze wordt voorgesteld, deelt de Voor zitter mede, dat het bestuur der afdeeling Zeeland het eere-lidmaatschap aanbiedt aan Z.Exc. den Commissaris der Koningin, wat deze onder dank- betuiging aanvaardt. Daarna doet de heer Hennequin het volgende voorstel z/De vergadering enz. overtuigd, dat de verplichte hengstkeuring ten zeerste in het belang van de verbetering van het paardenras moet worden geacht, meent dat het verbod van afgekeurde hengsten behoort te worden ontraden, doch dat de gebreken van de afgekeurde hengsten zoo duidelijk en alge meen mogelijk dienen te worden bekend gemaakt." Deze conclusie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Als punten voor de volgende algemeene ver gadering zullen worden opgegeven de thans aange nomen conclusie, benevens de wijze hoe 't beste verspreiding is te geven aan de gebreken van afgekeurde hengsten. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken wijst de heer J. P. Scheele op de wenschelijk heid van meerdere keuringen, b. v. te Zaamslag, daar de hengsten te veel lijden wanneer men van Hoek en Ter Neuzen naar Hulst moet komen. De Voorzitter zegt in deze medewerking toe, wanneer er een redelijk aantal paarden ter keuring wordt aangeboden. De heer De Eeijter gelooft dat het verleenen van invoerpremie's voor merrien ook zeer de fokkerij zou bevorderen waarop de Voorzitter, hoewel dit toestemmende, antwoordt, dat daarover hier niet kan worden beslist. Na nog een woord van dank voor de bijwoning met 't oog op de aan 't eind der vergadering opgekomenen, waaronder de leden van Ged. Staten Siegers en Van Rompu sluit hij de vergadering. Staande de vergadering gaven velen zich op voor het lidmaatschap. Na afloop dezer vergadering was het juist tijd om de tentoonstelling te gaan bezoeken. Door den aanhoudenden regen was de weg daarheen zeer drassig. Het hoog gelegen zandige terrein heeft echter niet veel van den regen geleden. Het effect van het tentoongestelde en dat is zeer veel van allerlei zaken op landbouwgebied gaat echter grootendeels verloren, wat waarlijk te bejammeren is. Het bezoek neemt echter toe en iedere reisge- legenheid voert weer nieuwe bezoekers aan. Veel bekijks had de hoefsmederij, den wedstrijd die op het terrein werd gehouden. Over het tentoongestelde een beschrijving te geven is uit den aard der zaak niet mogelijk, voor een leek, en bovendien uit de uitspraak der keuringscommissie zal het best kunnen blijken of veel belangrijks ingezonden is. Met een enkel woord kunnen we echter wel aanstippen, dat het op ons den indruk maakte, dat er flinke dieren waren tentoongesteld. In de houten loods waren verschillende landbouw- werktuigen tentoongesteld, waaronder een uitge- breide collectie van de wed. J. C. Massee Zoon te Goes, waaronder voorwerpen van de nieuwste vinding. Ook was er nog een collectie van 9 stuks ingezonden door C. J. van der Vlies te Hulst, die ook daarvoor een prijs mocht verwerven. Verder was er ook een etalage van de Neder- landsche gist- en spiritusfabriekoliefabriek, lijm- en gelatinefabriek, die met hare voort- brengselen grondstoffen exposeerde. De uitgeloofde premien werden toegekend aan de volgende inzenders PAARDEN. I. Hengsten, onversehillig van welk ras, minstens 3 jaar oud. le prijs f 65, plus eene zilveren medaille, aan Ed. Verschueren te Hengstdijk. 2e prijs 45, plus eene bronzen medaille aan Joh. de Eeijter Pzn, Zaamslag. 8e prijs 30, aan J. W. Meu- lenberg, Eynthout. Eervolle vermelding A. de Kraker Kz., Zaamslag. II. Hengsten, onversehillig van welk ras, geb. in 1894. le prijs f 32,50, niet toegekend. 2e prijs f 25, J. V olfert Hzn, Ter Neuzen. III. Hengsten, onversehillig van welken leeftijd, die een Rijks of Provinciale subsidie ver- kregen hebben, met minstens drie eenjarige afstammelingen, onversehillig van welk ge- slacht, doch afstammende van eene inge schreven moeder. Een prijs van f 35,-— met bronzen medaille voor ieder veulen. Hengst Franco, van I. Antho- nisse te Hontenisse met 4 afstammelingen. IV. Merrien, onversehillig van welk ras, minstens 3 jaar oud. le prijs f 40, plus eene zilveren medaille, aan H. Goethals te Westdorpe. 2e prijs f 35, plus eene bronzen medaille S. van Dorsselaer te Clinge. 3e prijs 25, aan H. Goethals te Westdorpe. V. Merrien, onversehillig van welk ras, geboren in 1894. le prijs f 32,50, aan H. Goethals te Westdorpe. 2e prijs f 25 aan J. F. Borm te Hontenisse. VI. Merrien, geb. in 1894, afstammende van stamboekouders. Een prijs van 10, aanH. Goethals te Westdorpe. VII. Merrien met haar veulen, prijzen voor het veulen. le prijs f 20, aan C. de Vleeschhauwer te Sas van Gent. 2e prijs 10, aan B. C. Ysebaert, te Axel. VILz. Voor de beste merrie met veulen, mits ingeschreven zijnde of wordende in het Ned. Paardenstamboek. Een prijs van 25, aan A. E. van Duijsse te St. Jansteen. VIII. Eenjarige paarden, onversehillig van welk geslacht. le prijs f 15, aan L. Steijaert te Graauw. 2e prijs f 10, aan J. Vaal te St. Jansteen. Voor een Ruin eervol vermeld H. Goethals te Westdorpe. IX. Tweejarige afstammelingen van den hengst Harrison (stamboek 187.) le prijs f 10, aan C. de Vleeschhauwer te Sas van Gent. 2e prijs 5 aan J. Dieleman Pz. Zaamslag. X. Eenjarige afstammelingen van den hengst Harrison 187. le prijs f 10, aan H. Goethals te Westdorpe. 2e prijs 5, aan J. Mangnus te Stoppeldijk. XI. Tweejarige afstammelingen van den hengst Erans 79. le prijs f 10, aan J. E. Borm te Hontenisse. 2e prijs 5, aan J. Mangnus te Stoppeldijk. XII. Eenjarige afstammelingen van den hengst Erans 79. le prijs 10, aan J. Mangnus te Stoppeldijk. 2e prijs 5, niet toegekend. XIII. Spannen werkpaarden minstens 3 jaar oud, (merrien of ruinen), behoorlijk getuigd. le prijs f 30, aan J. Dieleman Pz. te Zaamslag, 2e prijs f 20, aan H. Goethals te Westdorpe. RUNDYEE. (van elk ras of slag.) XIV. Stieren, minstens 2 jaar oud. le prijs 25, plus eene zilveren medaille, aan A. G. V. Hombach te Hulst. 2e prijs 15, plus eene bronzen medaille, aan P. Hiel te Hontenisse. 8e prijs 10, aan J. P. Scheele te Ter Neuzen. XV. Stieren, minstens 1 jaar oud. Een prijs van 15, aan C. N. Jansen van Roosendaal te Axel. XVI. Melkkoeien, minstens 3 stuks van eenen eigenaar. le prijs f 80, aan Mol, Star en Mie, van L. Boel te Hulst. 2e prijs 20, Wilhelmina, Bertha en Emma, van Ph. J. van Dixhoorn te Axel. 3e prijs f 15, Elza, Flora en Mina, van A. G. V. Hombach te Hulst. XVII. Melkkoeien, minstens 2 stuks van eenen eigenaar. le prijs f 20, aan A. G. V. Hombach te Hulst. 2e prijs 10, aan E. Boenne te Graauw. 3e prijs 5, aan L. Boel te Hulst. XVIII. Viertandsvaarzen. le prijs /15, aan G. van Overmeir te Hulst. 2e prijs 10, aan denzelfden. 3e prijs f 5, aan J. Dekker Ez. te Boschkapelle. XIX. Tweetandsvaarzen. le prijs f 15, aan Ph. J. van Dixhoorn te Axel. 2e prijs f 10, aan J. Steijaert te Graauw. XX. Melktandsvaarzen. le prijs f 10, aan J. E. Buijsrogge te Clinge. 2e prijs f 5, aan Lev. de Eeijter Jz. te Axel. XXI. Het zwaarsle stuk vet vee. le prijs f 15, aan J. F. Kegelaar te Graauw. 2e prijs f 10, aan G. van Overmeir te Hulst. Eervol vermeld denzelfden. XXII. Het grootste getal vet vee door eenen eigenaar aangebracht. Een prijs van f 10, aan denzelfden. SCHAPEN (onversehillig van welk ras.) XXIII. Rammen. le prijs 10, niet ingezonden. 2e prijs 5, niet ingezonden. XXIV. Ooien, minstens 3 stuks van eenen eigenaar. le prijs f 10, aan L. van Waesberghe-Janssens te Hulst. 2e prijs 5, aan C. de Deckere te Clinge. XXV. Geiten (melkgevende). le prijs 7,50, aan D. Bockhals te Hulst. 2e prijs 2,50, aan C. de Kock te Hulst. YARKENS (onversehillig van welk ras). XXVI. Beeren. le prijs f 15, aan A. Jansen te Hontenisse. 2e prijs 5, aan Er. Coveliers te Ossendrecht. XXVII. Zeugen. le prijs f 15, aan Er. Coveliers te Ossendrecht. 2e prijs 10, aan C. Vaal te Hontenisse. Eervol vermeld Er. Coveliers te Ossendrecht. XXVIII. Toomen biggen, minstens 5 stuks met de moeder. le prijs f 15, aan F. Coveliers te Ossendrecht. 2e prijs 5, aan G. Thijs te Hulst. PLUIMGEDIERTE. XXIX. Voor de schoonste verzameling. le prijs 10, niet ingezonden. 2e prijs 5, niet ingezonden. XXX. Kalkoenen, schoonste verzameling. Niet ingezonden. XXXI. Ganzen, schoonste verzameling. Niet ingezonden. XXXII. Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder een woerd. le prijs f 5, aan C. L. Weemaes de Potter te linge. 2e prijs f 2,50 aan H. Bruggeman te Clinge. XXXIII. Kippen, schoonste verzameling, 6 stuks, waaronder een haan. le prijs f 5, aan A. G. V. Hombach te Hulst. 2e prijs 2,50, aan L. Boel te Hulst. WERKTUIGEN. XXXIV. Voor de volledigste verzameling der nieuwste meest verbeterde Landbouw- werktuigen. le prijs 25, aan wed. J. C. Massee Zoon te Goes. 2e prijs 20, aan C. J. v. d. Vlies te Hulst. XXXV. Voor de meest geschikte iizeren Wale ploeg. Een prijs van f 10, benevens nog een toege- voegde prijs van 5, aan Iz. Cappon te Hein- kenszand. Een tweede toegevoegde prijs van 5, aan P. de Nijs te Hulst. XXXVI. Voor den meest doelmatigen N. Beet- wortelrooier. Niet ingezonden. XXXVII. De beste handkracht centrifuge. Een prijs van 30, aan de wed. J. C. Massee Zoon te Goes. XXXVIII. oor de volledigste verzameling hoef- ijzers eigenhandig gesmeed door eenen leerling aan de in de afdeeling Hulst gehouden cursus in hoefbeslag. le prijs 15, aan J. Vlaander te Axel. 2e prijs 10, aan P. J. Butler Iz. te Ter Neuzen. •3e prijs f 5, aan P. J. Kint te Boschkapelle. Hieronder zijn vele prijzen begrepen uitgeloofd door verschillende autoriteiten, o. a. door Jhr. Mr. Roell, Minister van Buitenlandsche zaken, Jhr. Mr. De Brauw, Commissaris der Koningin in Zeeland, Mr. P. C. J. Hennequin, alg. voorzitter en lid der Tweede Kamer, Mr. J. G. van Deinse, lid der Tweede Kamer, heeren leden der Prov. en Gedep. Staten enz. De uitslag van den wedstrijd, gehouden door leerlingen, die den Ambulanten cursus in hoef beslag in deze provincie hebben gevolgd, waarvoor door den Algemeenen voorzitter, de heer Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, prijzen uitgeloofd waren tot een gezamenlijk bedrag van f 100, is als volgt le prijs f 20, aan J. J. Vlaander te Axel. 2e prijs f 15, aan D. Adriaanse te Goes. 8e prijs f 12,50, aan J. A. Contant te Koudekerke. 4e prijs f 10, aan A. Nijssen te Krabbendijke. 5e prijs f 7,50, aan J. K. Pieterse te West-Sou- burg. 6e prijs 5, aan D. de Vos Mz. te Hein- kenszand. 7e prijs f 5, aan Abr. Hendrikse te Oostburg. 8e prijs 5, aan Ch. van de Velde te ler Hole, terwijl de overige acht prijzen ad f 2,50 ten deel vielen aanH. Akkerdaas te Noordgouwe, G. Geluk te Noordwelle, J. van Boven te Rilland, L. Dhont te Sluis, H. A. Markusse en C. L. Douw Cz. uit Noord-Beveland, P. Bentschop Knook te St. Maartensdijk en J. van Dijk te Tholen. (De eerste 3 prijzen werden bij loting toegewezen daar genoemde personen een gelijk aantal punten behaalde.) Cm half twaalf toen het fanfarencorps //Vlijt en olharding" een concert op het terrein gaf, werd het weer een beetje droog. Ten 12 ure had een extra-keuring plaats van de //afdeeling Zeeland" van het N. P. S. op het terrein der tentoonstelling. Door Mr. P. C. J. Hennequin, algemeen Voor zitter werd aan mevrouw Vogelvanger, echtgenoote van den Voorzitter der afdeeling, een fraai bouquet overhandigd. \erder werd om 2 ure weer een concert gegeven door de //Harmonie" en om 3 ure werden de bekroonde dieren in den ring rondgeleid. Tegen half vijf begaven we ons naar het stadhuis, alwaar in de benedenzaal de gemeenschappelijke maaltijd plaats had van de leden der maatschappij en daarmede gelijk gestelden. In de benedenzaal van het stadhuis, waaraan eenige versiering was aangebracht zaten ongeveer 100 gasten aan. Het menu was eenvoudig, doch de spijzen goed, terwijl de bediening vlug van de hand ging. Gedurende den maaltijd werd door het fanfaren- corps X lijt en olharding" en het zanggezelschap //Apollo" eeii concert gegeven in den tuin van het raadhuis. Eerstgenoemde vereeniging opende haar concert met het volkslied, dat staande werd aangehoord. Bij het dessert werd de eerste toost uitgesproken door Mr. P. C. J. Hennequin, den algemeenen Voorzitter der Maatschappij. Was het voor een oorzitter moeilijk om telken jare eenige variatie te brengen in het openen der algemeene vergadering, een meer aangename en welkome taak is het VA.N DiS VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 5