Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaandere „Neerlands Leger" No. 3315. Donderdag 11 Juni 1896. 36e Jaargang. eer van sijn, moedep. B0EKWERK Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. srs ADYERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. M or gen zal van dit nummer een BIJVOEGSEL verschijnen, bevattende o. m. het laatste gedeelte van het verslag der Land- bouwfeesten te Hulst. Overzicht. Jules Simon, Erankrijks grooten staatsman is Maandag overleden. Hij werd in 1814 geboren te Lorient en heette eigenlijk Jules Francois Simon Suisse. Hij werd in 1837 professor aan de Sorbonne te Parijs en in 1841 afgevaardigde. Als zoodanig sloot hij zich aan bij de gematigde republikeinen. In 1851 werd hij geschorst, en later ontslagen als hoogleeraar, omdat hij weigerde, den eed van trouw aan Napoleon af te leggen. lot 1863 bleef hij buiten 't politieke leven en wijdde zich aan de studie der wijsbegeerte; hij streed ijverig voor het onderwijs en de belangen der werkende klassen, en in 't aigemeen voor alles wat destijds behoorde tot het programma der vooruitstrevenden. Zijn pleidooi voor het afschaffen van de doodstraf is bekend. 18(53 was hij weer lid der Kamer en hij was een dergenen die protesteerde tegen het ver- klaren van den oorlog aan Pruisen. Onder het gouvernement der Nationale Ver- dediging werd hij Minister van onderwijs en bleef dit onder Thiers, maar kort daarna trad hij af. Hij was lang leider der gematigde republikeinen. In 1876 vormde hij een kabinet, dat echter spoedig viel door den tegenstand der reactionnairen. Evenals zoovelen zijner tijdgenooten werd hij langzamerhand conservatief. Hij bestreed o. a. heftig de onderwijswet van Paul Bert, welke geheele uitsluiting van de congregation wilde. Als senator gekozen, in 1875, bleef hij een steunpilaar der conservatieven. Tot in de laatste dagen zijns levens ontwikkelde hij groote werk- krachttalloos zijn de artikelen van zijn hand over sociale onderwerpen, uitmuntende door een helderen stijl, geplaatst in verschillende bladen en tijd- schriften. Hij was, ook sedert 1875, lid der Academie. Jules Simon vertegenwoordigde Frankrijk op het bekende emigres te Berlijn, dat Keizer Wilhelm kort na zijn troonsbeklimming bijeenriep om de sociale kwestie te bespreken. De Keizer onder- scheidde toen den Franschen geleerde zeer. Volgens Reuter heeft Z. M. aan den Duitschen gezant telegrafisch opgedragen, de weduwe van Simon te condoleeren. FEUILLETON HI. Het was intusschen twee uur namiddag geworden. uWij zullen terstond naar het woonhuis van den advocaat moeten rijden, wanneer wij hem willen treffen," zeide de commissaris,/zijn kantoor is om dezen tijd gesloten." ,/Moet hij vandaag niet op het gerechtshof wezen vroeg Niederer. Zijn ondergeschikte schudde ontkennend het hoofdhij had bet rooster van dieu dag nauw- keurig nagezien en wist, dat Dorner geen pleidooi te voeren had. //Dan onverwijld naar het woonhuis van dien heer," beval Niederer. De commissaris bracht dit bevel aan den koetsier over met de noodige aanwijzingen, en een half uur later stond het rijtuig stil voor een groot, prachtig huis in een der voornaamste straten van het westen der stad. Onderzoekend liet de rechter van instrnctie bij het uitstappen den blik gaan over het groot aantal vensters, wier blanke spiegelruiten in deJuni-zon glinsterden. i/Onze man woont in de duurste buurt," zeide hij. //Advocaat Dorner kan het betalen" zeide Loder met een glimlach. ,/Zijn praktijk moet hem in het laatste jaar meer dan 100,000 mark hebben opgebracht." Niederer gaf geen antwoord. Met de beide politie-agenten in burgerkleeding die tegenover hen in het rijtuig hadden gezeten, gingen zij door het ijzeren hek, een meesterstuk van smeedwerk, dat op het schellen door den portier geopend was, en gingen door de prachtige vestibule, geheel van marmer met verguldsel, de met kostbare tapijten belegde dubbele trap op, die naar de bovenverdiepingen voerde. De commissaris beval met fluisterende stem den politie-agenten, in de vestibule achter te blijven maar op den eersten wenk gereed te zijn. Hij zelf snelde daarop den inmiddels voorgeganen rechter van instructie na en haalde dezen in op het oogen- j dat hlJ de schel naast de kamerdeur van advocaat Dorner in beweging bracht. Na weinige minuten werd deze dear van binnen geopend. Aan den ingang vertoonde zich een vriendelijke, e tige matrone, die met haar overvloedig zilverwit haar, haar diep ernstige blauwe oogen en de huis- japon van zw art satijn, die zij vol eenvoud en waardigheid droeg, een eerbiedigen indruk op de ambtenaren teweegbraclit. //Ik betreur het ten zeerste, maar mijn zoon zal u met kunnen ontvangen," sprak mevrouw Dorner, toen de beide heeren haar het doel hunner komst hadden uitgelegd. „Hij is reeds sedert gisteravond ongesteld en rust thans wat uit op de ottomaue. r Niederer haalde gemelijk de schouders op. .//loch moet ik u verzoeken, ons terstond bii mijnheer uw zoon toe te lat.en," zeide hij. ,/Ik ben rechter Niederer en kom wegens dienstaangelegen- neden, die niet uitgesteld kunnen worden. De oude dame schudde verwonderd het hoofd; In dat telegram zei de Keizer, naar gemeld werd, o. a. //In zijn vaderlandslievende rechtschapenheid aarzelde de heer Simon niet, het presidentschap te aanvaarden van de Fransche delegatie op het congres te Berlijn. Hij beijverde zich om de vredelievende denk- beelden te verdedigen, welke door het geheele congres met instemming werden ontvangen. De algemeene ontwapening, door hem bepleit, zou een weldaad zijn geweest voor beide natien. Ongelukkig werd hij tegengewerkt door een kinderachtige manifestatie van de //Ligue des patriotes." Een nader telegram meldt echter, dat het telegram van den keizer aan den gezant een van alle grond ontbloot verzinsel is. Of dit enkel doelt op den inhoud, oi dat Z. M. in 't geheel niet aan graaf Von Miinster heeft getelegrafeerd, blijkt niet. Aan F aure zond de Keizer, zoo wordt verder bericht, het volgende telegram //I rankrijk weent wederom bij het graf van een zijner grootste zonen. De heer Jules Simon is dood. Ik zal steeds blijven onder de bekoring zijner persoonlijkheid, als ik mij herinner, hoe hij mij zijn kostbaren steun verleende, ter verbetering van het lot der arbeidende klasse. z/Ontvang, mijnheer de president, de betuiging mijner levendige sympathie". De Keizer zal zich ook bij de begrafenis doen vertegenwoordigen. De Duitsche Rijksdag heeft eergisteren het handelsverdrag met Japan bij tweede lezing goed- gekeurd. Te Barcelona zijn de laaghartigen, die op Sacramentsdag hun misdadig opzet, om eene bom onder de processie-menigte te doen springen, ver- ijdeld zagen, den volgenden dag maar al te wel in hun toeleg geslaagd. Toen eergisteren de Ostensorium-processie door de Nuevos-Cambios- straat trok, ontplofte plotseling een bom onder de menigte, acht menschen doodend en 32 kwetsend. De slachtoffers, meest tot de werkmans- klasse behoorend, waren veeal gruwelijk verminkt en van een of meer ledematen beroofd. Vijf gewonden twee kinderen en drie werk- lieden zijn sedert nog overleden. Men verinoedt, dat de aanslag meer bepaaldelijk generaal Despujols gold, die den stoet volgde. In de geheele provincie Barcelona is aanstonds de staat van beleg afgekondigd. De politie doet allerwegen huiszoeking. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de waanzinnige daad wederom het bedrijf is der anarchisten. De gevonden bommen hebben groote overeenkomst met die, welke inder- tijd in den Liceo-schouwburg werden geworpen. Te Buda-Pesth heeft eergisteren, ter gelegenheid van den jaardag der kroning van Keizer Frans Jozef tot Koning van Hongarije, de president der kamer met het bureau bij Z. M. zijne opwachting gemaakt. Bij die gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij de eenheid van den Hongaarschen staat en zijne grondwettige onafhankelijkheid constateerde en op de noodzakelijkheid wees van een sterken Oostenrijksch-Hongaarschen staat. In zijn antwoord zeide de Keizer, dat Hongarije altijd getrouw was geweest aan zijn Koning en aan zijn godsdienst. Met dankbaarheid gewaagde hij voorts van de staten, die Hongarije steunden in zijn strijd voor zijne onafhankelijkheid. De Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie is voor Eu- ropa eene noodzakelijkheid, gelijk het voor de monarchie is de nauwe aansluiting der beide Rijks- helften. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd het kiesdebat voortgezet. Het aangehouden nieuwe artikel 19bis, voorgesteld door den heer Heldt en strekkende om onder strafbedreiging de werkgevers te verplichten, desgevraagd door den burgemeester, opgaven te doen omtrent de loon- kiezers bij hen in dienst, werd door de commissie van rapporteurs bestreden als een ongemotiveerde last op de werkgevers en door den Minister als eene omkeering van het stelsel der wet, die ver- langt, dat hij, die kiesrechl verlangt, er zelf voor moet zorgen. Het werd verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Daarna is het debat hervat over de termijns- bepalingen van reclamerecht, beslissingen van den rechter enz., en wel volgens het gewijzigd voorstel der regeering, waardoor uiterlijk 6 Juni uitspraak door den kantourechter kan gedaan worden, terwijl eene stemming nooit voor 10 Juni kan volgen. De heeren Veegens en Kuyper zijn daardoor niet geheel bevredigd, ofschoon de heer Kuyper zijn motie intrekt, j.l. Vrijdag voorgesteld. De heer Kuyper geeft verschillende vervroegingen in over- weging, die de Minister afwijst als ongewenscht. Het Handel sblad meldt Yan on/.en correspondent te Batavia ontvingen wij het volgende telegram Zes bataljons infanterie en drie batterijen artillerie vallen thans Lamkrah aan. maar voordat zij nog kon antwoorden, had Loder op verontschuldigenden toon gezegd z/Wees niet bezorgd, mevrouw, ons bezoek zal waarschijnlijk slechts van zeer korten duur zijn en geen nadeeligen invloed op den gezondheidstoestand van mijnheer uw zoon oefenenmaar hij is zelf een aan zijn plicht getrouw rechtsgeleerde, die zich niet zal onttrekken aan een bezoek, dat wij alleen in het belang der justitie aan hem brengeu." De weduwe scheen niet overtuigdmaar zij be- greep, dat de ambtenaren zich niet goed zouden laten afwijzen. Derhalve liet zij de heeren in een met fijnen smaak gemeubileerd ontvangsalon en verzocht hun, daar te wachteu, terwijl zij zelf het bezoek bij haar zoon ging aandienen. Nauwelijks een minuut verstreek, toen keerde zij terug en verzocht den heeren, in een aangrenzend vertrek te gaan, waarvan zij de deur had openge- laten. Dit deden zijmevrouw Dorner bleef zelf achter en sloot de deur. De eerste blik van de ambtenaren viel op Wilhelm. Deze zat op de ottomane en zag er buitengewoon bleek en vermoeid uit. Hij was sedert den afgeloopen avond jaren verouderdzelfs de laatste uitdrnkking van hoop op de toekomst was van zijn thans somber en gerimpeld gelaat geweken. Den ambtenaren ont- ging noch deze merkbare verandering in het uiter lijk van den jongen advocaat, noch de omstandig- heid, dat zijn linkerhand verbonden was. Zij wisselden een Snellen blik. z/Gij wenscht mij te spreken, mijnheeren vroeg Wilhelm terstond, toen hij tot zijn bevreem- ding in den heer, die den rechter van instructie vergezelde, Loder, den bekwamen justitie-commis- saris herkende. ,/Wat voert u hierheen Ik kan, helaas, niet opstaanj gij moet mij verontschuldigen, wanneer ik onbeleefd ben, maar een lichte ver- wonding, die intusschen zeer pijnlijk is, dwingt mij zelf, heden mijn geliefkoosde ambtsbezigheden te staken." Niederer was intusschen den advocaat genaderd en zette zich, niet ver van dezen, in een gemak- kelijken fauteuil, terwijl de commissaris naar een der vensters ging, vanwaar hij Wilhelm ongemerkt en nauwkeurig kon gadeslaan. z/Des te meer betreur ik het, u te moeten storen," begon de rechter van instructie. „Ik hoop, dat uw kwetsuur niet veel om het lijf heeft. Deze moet van zeer korten datum zijn, want gis teren zag ik u op het paleis van justitie, zonder dat gij nog een verband droegt." z/Dit kleine ongeval trof mij gisteravond," helderde Wilhelm op, wien het blijkbaar onaan- genaam was, over deze aangelegenheid te spreken. z/Een groote hond beet mij onverwachts in de hand." //O, dat is niet plezierig," zeide Niederer. z/Waar is dat gebeurd Hij scheen het knehen van den commissaris niet te hooren, maar hield den blik vragend op den jongen advocaat gericht. Zonderling, deze ontweek zijn blik. z/Het gebeurde op straat, niet ver van mijn kantoor, antwoordde hij kortaf. //Maar gij ver- geet mij de reden van uw komst mee te deelen. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" De commissaris kuchte weder en deed te gelijk een schrede naar voren. z/Wat kan men zich toch vergissen zeide hij SEEMSCHE lOlRlVT. bij den nitgevei- P. J. VAM ME (iAMIK te Teg Meuaen De Burgemeester van TER NEUZEN maakt belanghebbenden opmerkzaam op de 15e uitgave van het boekwerk »Neerlands leger" betreffende de vrijwillige dienstneming bij het leger en den dienst bij de Nationale Militie waarvan ter gemeente-secretarie inzage is te bekomen, inzonderheid op hoofdstuk XXIX aangaande den e-dienst bij de Militie te land," dat uitvoerige inlichtingen bevat ten dienste van Militieplichtigen, en alwaar onder S 280 en volgende) zijn opgenomen bepalingen aangaande de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel in verband met den dienst bij de Militie; luidende eenige dier bepalingen als volgt: 280. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben ten doe), hen, die hunne militieplicht persoonlijk willen ver- vullen, daartoe voor te bereiden en hun het eriangen van eenen graad of van andere voordeelen, welke worden toegekend aan miliciens die uitmunten in geoefendheid, gemakkelijker te makenterwijl deze oefeningen ook kunnen dienen om hen, die de verbintenis wenschen aantegaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken. 281. De gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs in den wapenhandel wordt kosteloos gegeven aan jongelieden van 1620 jarigen leeftijd, en gelet op de artikelen 12 en 20 van het K. B. van 29 Sept. 1893 n° 5, gewijzigd bij het K. B. van 3 Sept. 1894 n° 64, tot den leeftijd van 24 jaren aan hen, die ran voornemen zijn zich als vrijwilliger voor het reservekader te verbinden a. in plaatsen waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt, en in die waar ten behoeve van de oefeningen der sehutterij instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, indien minstens tien deelnemers de lessen volgen b. in andere plaatsen dan die sub. a genoemd, indien minstens twintig deelnemers de lessen volgen. 282. De aanmelding tot het ontvangen van het onder wijs in 281 bedoeld, geschiedt jaarlijks voor 1 September in de daar vermelde garnizoenen bij den comm.-officier der inf. of der vest-art. en in de plaatsen sub. 6. genoemd, bij den burgemeester. Melden zich in eene plaats meer deelnemers aait dan met het oog op de beschikbare lokalen, instructeurs en oefenings- uren kunnen worden geoefend, dan worden de jongsteD in leeftijd niet toegelaten. 283. De oefeningen vangen in de ondersclieidene ge- meenten aan jaarlijks tusschen 7 Oct. en 7 Nov., zoodra aldaar de loting voor de militie heeft plaats gehad en eindigen op ult. Kebr. daaraanvolgende 284 De uren voor het onderwijs moeten zoo worden gekozen, dat daarbij zooveel mogelijk -Tokening wordt gehoudeu met de werkzaamheden der deelnemers. Waar dit kan worden vermeden, moeten jongelieden wier graad van algeineene ontwikkeling of van reeds verkregen geoefendheid veel uiteen- loopt, niet in eene klasse bijeengebracht worden. 285. Tegen het einde der oefeningen kan door den officier ter plaatse, belast met de leiding van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, aan ieder die met voldoenden jjver aan de oefeningen heeft deelgenomen en die voor de militie heeft geloot, een getuigsehrift worden uitgereikt over- eenkomstig het achter dit hoofdstuk gevoegde model. Ter Neuzen, Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1