Gemengde berichten. -voor te zeggen dan make men te dezen opzichte geen onderscheid, daar zulks in casu grievend en -vemederend zou zijn voor de gehuwde vrouwen. Bij het departement van Kolonien is van den Gouverneur-Generaal het volgende van Zaterdag gedagteekende telegram ontvangen De .colonne, in IY moekims verbleven, werd gisteren terug verwacht, zond eene afdeeling in Belangkala, die gisteren afgedaald is tot Lambadak, waar eene colonne uit Lamtih en de landingsdi- visie der marine aanwezig waren. Nergens volkuit de heuvels vielen enkele schoten. Lepong (Westkust) is getuchtigd. De in het Regeeringsbericht genoemde IV Moekims beslaan het zuidelijk deel de vallei van Beradin. De plaats Lampoesek zal moeten gelezen worden Lampoe-oek, waar vroeger een missigit lag. Men heeft hier blijkbaar te doen gehad met een militair vertoon. De Bergpas Gli Laroem voert van de vallei in Oostelijke richting naar Boekit Terin, vanwaar de in het telegram bedoelde afdeeling dus door de IX Moekims, weder naar de stelling Noordwaarts marcheerende, is terug- gekeerd. Naar de L. K. verneemt, is de eisch van den Staat tegen de gemeente Roermond, tot terug- gave der archieven, welke zich zich in de schuur van den heer Diepen bevinden, gegrond op de overweging, dat die archieven slechts tijdelijk aan de gemeente Roermond ter bewaring waren gegeven, en de gemeente aan dit tijdelijk bewaren geen bezichtrecht kan ontleenen; voorts dat die archieven af komstig zouden zijn van rechts- en staatscolleges en dus altijd staats-archieven waren en blijven moeten. De eisch tot vergoeding der ontstane kosten is gegrond op de overweging, dat de burgemeester op 2 Juli 1894 aan den commissaris der Koningin toestemming zoude hebben gegeven tot wegvoering der archieven, doch zich later, nadat de archieven waren ingeladen en nadat de commissaris der Koningin reeds was vertrokken, op last van den gemeenteraad tegen het vertrek der wagens had verzet, en door de politie dit vertrek had belet dat to en de beslissing van den president der recht- bank is ingeroepen, en dat door dat alles enorme kosten zijn ontstaan, die niet zouden ontstaan zijn, indien de gemeente zich niet tegen de wegvoering had vervet. Yoor den Staat der Nederlanden zal als procu- reur optreden de heer mr. Oscar Thissen en voor de gemeente Roermond als advocaat en procureur de heer mr. Ferd. Verschuere Senior. Tot hoofd der bijzondere school (Ger. school- onderwijs) in de Gravenstraat te Middelburg, waartoe zich een 70 a 80tal sollicitanten had aangegeven, is benoemd de heer C. eeda te Domburg, die voor eenigen tijd ongevraagd eervol ontslag kreeg als he ofd der Chr. school aldaar, terwijl aan eerst- genoemde school twee onderwijzers tegen 1 Aug. de een ontslag genomen en de tweede eervol ontslag gevraagd hebben. Bij de Donderdag te St. Maartensdijk, eiland Tholen, gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 149 stuks. De hand el was tamelijk druk. Voor jaarlingen wrerden besteed van f 130 tot f 165; voor tweejarige van f 200 tot y 275 voor drie- jarige (ruin) van f 325 tot f 400. Yoor een vierjarig ruinpaard werd door een kooper tevergeefs f 500 geboden. TER NEUZEN, 8 Juni 1896. De heeren J. van de Ree en Adriaan H. Donze, resoectivelijk opper-brandmeester en commissaris der gemeente-brandweer alhier, hebben als zoodanig hun ontslag ingediend bij Burg, en Weth. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot leden van het besuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens de heeren ,/Geheel en al onmogelijk," weerlegde de justitie- dokter, Reeds een leek moet inzien, dat niemand zichzelf zulk een vreeselijke wond kan toebrengen in dat geval zou ook de snede van boven naar beneden loopen en niet omgekeerd." //Dus werkelijk een vermetele, goed overlegde moord," mompelde Niederer, in wiens voorhoofd diepe rimpels trokken. Hij liep met over de borst gekruiste armen de kamer op en neer; hoofdschuddend bleef hij vervolgens bij de letters op den vloer staan en bekeek die opmerkzaam. ,/Evenveel uitgangspunten als raadsels," mom pelde hij. //Ook mij komt, het onaannemelijk voor, dat deze scherpzinnige jurist zichzelf zou aangeklaagd hebben, jen toch goed beschouwd Hij haalde de schouders op en voltooide zijn zin niet. z/Onze plicht is hier volbracht; de inspecteur zal de woning verzegelen en voor het overbrengen der lijken zorgen. Gij," voegde hij daarop den beiden vrouwen toe, ,/komt van middag vier uur in mijn kabinet, om van uw verklaringen proces- verbaal te laten opmaken. En nu vooruit," be- sloot hij, terwijl hij de hand op den arm van den commissaris legde, //wij hebben geen oogenblik te verliezen. Ga mee naar den advocaat Dorner ik ben nieuwsgierig, wat deze heer van onze ont- dekkingen zal zeggen." z/Ik vrees, dat onze gang daarheen zal eindigen met een arrestatie," merkte de commissaris zacht aan, terwijl hij misnoegd de schouders ophaalde. (Wordt vervolgd). J. van Male en J. B. Becu, en tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Nieuwehavenpolder de heer A. E. de Badts, Het van uit dit district gedetacheerde deta- chement marechaussee naar Zoutelande is Zaterdag weder naar de vorige standplaatsen teruggekeerd, terwijl alsnu tijdelijk aldaar, onder de bevelen van den brigadier P. van Efk, van Breskens, uit het 4de district een detachement van genoemden brigadier en twee marechaussees is geplaatst, tot het werk is afgeloopen. Yoor de aanbieding der dijkwerkers uit West- kapelle, die indertijd het werk staakten, om alsnu weder voor het vroegere loon weder aan het werk te komen, is door den aannemer bedankt, aangezien thans een 50tal arbeiders uit andere plaatsen bij bij hem werkzaan zijn en ook die het werk wilden afmaken. - Yolgens berich uit Gothemburg, d.d. 2 dezer, zijn de stoomschepen //Coluinba", van Kotka, met hout naar Gent, en //Yistula", van Leith, met stukgoederen naar Stettin, met elkander in aan- varing geweest, waardoor beide zwaar beschhdigd te Gothemburg zijn binnengeloopen. Axel, 8 Juni. Het kind van den winkelier L. D. alhier, dat de vorige week werd overreden is niet, zooals abusivelijk aan mijn bericht is ver- anderd aan de gevolgen overleden. Het neemt steeds in beterschap toe. Aan het alhier te houden festival zal nog worden deelgenomen door het zanggezelschap Cecelia onder den naam van //Kunstliefde" vanKoewacht. Hulst. Woensdag zal, zooals bekend is, de tentoonstelling plaats hebben van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, werktuigen enz., van wege de afdeeling Ilulst van de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Deze tentoonstelling beloofd schitterend te zijn, daar het aantal inzendingen van paarden, rundvee enz. buitengewoon groot is. Een feestwijzer met catalogus is door het bestuur tegen betaling van slechts 10 cents ver- krijgbaar gesteldde feestwijzer geeft uitgebreid alle feestelijkheden aan waaronder verschillende muziekuitvoeringen, rijtoer, gemeenschappelijke maaltijd en ten slotte een vuurwerk dat prachtig belooft te zijn, en waarbij niet op kosten is gezien. De catalogus bevat alle bijzonderheden van de ingezonden dieren en voorwerpen, het getal paarden is hoog en dat van het rundvee is niet minder belangrijk, bij de paarden zullen wij ook te zien krijgen een Arabischen hengst, oud drie jaar, ingezonden door den heer John Ward-Meulenberg te Eynthout (Kempen). Dat er een zeer druk bezoek aan deze tentoon stelling zal gebracht worden spreekt van zelf, daar niemand die eenig belang in landbouw en veeteelt stelt, deze schoone gelehenheid zal laten voor- bijgaan. Uit geheel Zeeland zullen wij belangstellende bezoekers ontmoeten, de afdeeling Zierikzee heeft hare leden in de gelegenheid gesteld om met een tot dat doel gehuurden stoomboot de reis naar Ter Neuzen en vandaar de welkome bezoeker: per trein naar hier. Ook uit het naburige Belgie zullen zeer zeker veel bezoekers komen, daar vooral zij veel belang hebben bij onze veestapelhet landbouw-comite van Lokeren zal met een groot aantal harer leden een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Indien het weder nu nog slechts mede wil helpen, dan zal het Woensdag niet alleen voor Hulst maar voor velen een aangenamen en ge- noegelijken indruk achterlaten. Yoor de bezoekers uit Axel en Ter Neuzen zij nog herinnerd, dat er des avonds na afloop van het vuurwerk een extra trein loopt in de richting van Ter Neuzen te 10,20 ure (Greenwich tijd). IJzendijke, 7 Juni. De heer L. D. Krol, predikant te Groede, heeft heden voor het beroep naar deze N. H. gemeente vacature ds. Wijn- malen bedankt. A Mi EMEEN E V ERGABERING van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, benevens TENTOONSTELLING van Paarden, Rundvee, Schapen, Yarkens, Pluim gedierte Werktuigen en andere inzendingen, gehouden door de afdeeling HULST; I. Van omen eigen verslaggever). 8 Jliui. Heden is voor het aloude Hulst, het stadje met eene lange reeks historische her- inneringen weer een gewichtige dag aangebroken. Na negen jaar wachtens kwam men aldaar weer aan de beurt om de bovengenoemde vergadering en tentoonstelling met de daarmede gepaard gaande feestelijkheden binnen en buiten hare wallen ge houden te zien. Wei had men langer dan lief was moeten wachten, want tengevolge van een besluit eener algemeene vergadering had deze afdeeling hare beurt zien passeeren en was Zierikzee voorgegaan, maarnu is het toch weer zoover. Het is bekend, dat Hulst gunstig staat aange- schreven voor wat het organiseeren van feestelijk heden betreft en als we de feestwijzer inzien bespeuren we, dat er goed voor afwisseling gezorgd is, dat het nuttige met het aangename ruimschoots zal vergezeld gaan of worden afgewisseld. Hieruit blijkt dat het bestuur der afdeeling ten hoogste op prijs stelt (en dat ook de ingezetenen door hunne medewerking te verleenen het bewijs leveren te waardeeren) het bezoek der vreemdelingen, die aldaar zullen komen om, 't zij in vergaderingen de belangen van den landbouw te bespreken en te helpen bevorderen, 't zij te bewonderen het vele schoone dat voor het meerendeel door de land- bouwers dezer streek zal worden tentoongesteld. Wat de medewerking der ingezetenen betreft, deze wordt door het bestuur, met de heeren J ules Yogelvanger als voorzitter en Francois van Waes- berghe als secretaris, ten voile verdiend. Niet het minst voor de ingezetenen zelf toch brengt zoo'n feest voordeel aan, en bij de vele werkzaam- heden die de voorbereiding en organisatie der tentoonstelling vorderen, welke werkzaamheden belangeloos worden verricht, is het niet te veel gevergd dat men dan al thans succes van zijn werk heeft. Geeft zooals ik reeds schreef de feestwijzer blijk van ruime medewerking om de bezoekers aangename uren te bezorgen, uit den catalogus der inzendingen blijkt, dat ook deze in ruime mate zijn toegezegd, zoodat de tentoonstelling veel belooft, en het bestuur met genoegen op het verrichte werk mag terugzien. Allerwege zijn thans reeds toebereidselen voor de feestviering te bespeuren. De plaats der ten toonstelling is weer het glacis buiten de Begijne- poort, een ruim terrein, uitstekend voor dergelijke gelegenheden geschikt. Men bereikt het na een kleine wandeling, waarbij de schilderachtige ligging van Hulst en de schoone omstreken zeer in het oog vallen. Heden avond om 7 ure houdt het hoofdbestuur eene vergadering in //de Wapens van Zeeland". Om 8 ure geven het muziekgezelschap //Harmonie" en het zanggezelschap //Apollo" een concert op het Marktplein. Niettegenstaande het gunstige jaargetijde, zoo schrijft men uit Veenhuizen, werden in de vorige week alhier 91 personen opgenomen, waarvan respectievelijk 28, 27 en 26 veroordeeld door de arr. rechtbanken te Utrecht, 's Bosch en 's Hage. Daar de meesten eerst dit voorjaar waren ontslagen, is het een bewijs dat zij in de maatschappij terug gekeerd geen moeite doen om werk te bekomen. Uit Stavenisse wordt gemeld, dat bij het zinken van het tweede stuk, naast het eerste, voor de oeververdediging, door een der schippers een groot verzuim heeft plaats gehad, waardoor het stuk middendoor is gebroken. Voor den aannemer, den heer L. Moerland, zal zulks aan- zienlijke schade geven. In het Friesche dorp Engwierum vindt men eene instelling, waarvan de oorsprong in overoude tijden moet gezocht worden. Het is de zooge- naamde //Commune," zijnde een lichaam van 13 personen en waarvan het lidmaatschap erfelijk in de familie is. Deze /Commune" bezit een groote hoeveelheid bouwland, hetwelk op geregelde tijden aan ingezetenen wordt verhuurd en waardoor menig arbeider of handwerksman in de gelegenheid wordt gesteld om zich met tuinieren zoo nu en dan bezig te houden. De opbrengsten gaan in eene gemeen schappelijke kas en mogen geenszins voor eigen persoonlijk genot worden gebruikt, maar zijn be- stemd voor zaken, welke als ten algemeenen nutte van de dorpsbewoners kunnen aangemerkt worden, Op daartoe bepaalde vergaderingen wordt reke- ning gehouden en worden de verschillende aan- gelegenheden in het dorp besproken, in verband met de bestemming van de gelden, welke alsdan worden vastgesteld. Ook is de //Commune" eigenaresse van den grooten regenbak bij't kerkgebouw, welke in droge zomers goede diensten aan de dorpsbewoners bewijst. Eene juffrouw van Bolnes ging dezer dagen met 2 harer kinderen naar Rotterdam. De kin- deren waren 5 en 3 jaar oud. Te Rotterdam bezocht zij iemand te Feijenoordterwijl speelden de kinderen op de straatzij dwaalden af en verdwaalden. Men zocht ze tevergeefs. De kin deren waren, toen zij het huis, waar hun moeder was, niet meer konden vinden, gewandeld tot zij bij de boot van Fop Smit kwamen. Daar gingen zij op. Toen de boot te Bolnes kwam, riepen zij z/hier moeten wij af; hier wonen wij Spoedig waren zij nu thuis en werd aan de angstige moeder te Rotterdam de terugkomst gemeld. De raad van Rotterdam heeft Donderdag f 645,000 toegestaan voor den bouw van 7 nieuwe filters voor de rivierwaterleiding, om te voorzien in de behoefte van wateraanvoer, f 30,000 voor de stichting van een laboratorium en f 25,000 voor een verbeterden waterafvoer der oude filters, te zamen 700,000. Tevens werd het plan goedgekeurd voor den bouw van een kaaimuur langs de westpunt van het Noordereiland en aanleg van straten aldaar, een en ander geraamd op f 490,000. De verkoop van bouwgrond aldaar kan evenwel dit bedrag weder goedmaken. De tijden kunnen al veel veranderen. In het rijke Oldambt (Groningen) hadden in de goede jaren de jonge landbouwers moed genoeg, om met een kapitaal van 30,000 in handen, een kapitale boerderij van 100,000 en meer tekoopen. Tegen- woordig brengen zulke bezittingen op publieke verkoopingen weinig meer op, dan het kapitaal, waarmee men toen maar erg bezwaard begon. Wat ziet men nu echter gebeuren Meer en meer schijnt het onder jonge landbouwers, die in het huwelijk treden, gewoonte te worden, met hun kapitaal te gaan rentenieren Vanwegen het statistisch bureau der gemeente Amsterdam wordt maandelijks een overzicht uit- gegeven betreffende geboorten, sterfte, huwelijken, zieken in de gasthuizen enz. enz. Opmerkelijk in tabel VI //Huwelijken naar den burgerlijken staat" is dat in April van dit jaar jonkmans huwden met twee gescheiden vrouwen, weduwnaars met twee gescheiden vrouwen, maar gescheiden mannen met gescheiden vrouwen niet een Yoor de twee eerstgenoemde rubrieken wordt een gemiddelde per maaDd van 1895 opgegeven, voor huwelijken van gescheiden mannen met ge scheiden vrouwen bestaat zelfs zulk gemiddelde niet. Een jonkman en een weduwnaar kunnen er nog weleens toe overgaan te huwen met een gescheidene, maar wie gescheiden is, heeft voor altijd genoeg van iemand, die dezelfde geschiedenis achter den rug heeft. De vlasteelt op Zuid-Beveland is sterk aan het afnemen en wordt jaar op jaar minder. Waarlijk geen wonder, daar de prijzen voortdurend geringer worden. Dit jaar vooral dreigt de land bouwers met geringe opbrengst, Het vlas wordt van daar ter bewerking meest naar Holland vervoerd, slechts enkele partijen naar Belgie. Ten einde de recruten bij de infanterie beter te gewennen aan het dragen der bepakking, zullen zij beginnen met niet meer dan 15 KG. te dragen, f welk gewicht gaandeweg zal worden opgevoerd tot 24 KG. Het oudste lid van een besturend college in ons land is zeer vermoedelijk de heer A. Aleven j te Groessen, die als heemraad van het polderdistrict de Lijmers nog altijd in functie is, ofschoon hij in November van dit jaar den leeftijd van 109 jaar zal hebben bereikt. LI. Woensdag opnieuw herkozen woont hij nog altijd trouw de vergade ringen bij, heeft een zeer goed oordeel over zaken en geniet nog de beste gezondheid. Men schrijft uit Amsterdam Door reislust en trek naar avonturen gedreven, maakten dezer dagen vier knapen van 12 tot 15 jaar oud, het plan om gezamelijk naar Zwitserland te trekken. Behoorlijk werd te voren eenig geld opgespaard en een atlas gekocht om den weg naar het zuiden, tusschen Keulen en Parijs, te vinden. Toen nu het warme weder in het land kwam, werd het plan ten uitvoer gebracht. Weensdag- morgen vertrokken de reizigers onder voorgeven van te gaan zwemmen. Maar Donderdagmorgen, nadat vier vaders en vier moeders een etmaal in angst en vreeze hadden doorgebracht, klopten zij weder aan de deur der ouderlijke woning. De vrinden hadden het niet verder gebracht dan Hiversum. Toen zij daar, doodaf, op de kaart zagen welk deel der reis na zooveel inspanning achter den rug was, achtten zij het geraden van het overige deel van den tocht maar liever af te zien. Zij hadden vergeten rekening te houden met de schaal, waarop hunne kaart was geteekend. De buren betoonden hartelijke deelneming en hielpen de ouders, tijdens de afwezigheid der avonturiers, zich allerlei verschrikkelijks voor der: geest halen. Het hof te 's Hertogenbosch heeft in hoogei beroep het vonnis der rechtbank te Maastricht, waarbij de liefdezuster E. H. V. die uit gebruiktt postzegels twee zegels van 2 cent had vervaardigi en gebezigd tot frankeering van briefkaarten, ii hoofdzaak bevestigd, maar de gevangenisstraf ver- anderd in eene geldboete van f 25. Op 23 Maart 1893 had een trein, die tf Kampen moest stilhouden, bij aankomst aldaai zulk een snelheid, dat hij in nagenoeg voile vaart door het station reed. Overtuigd dat een ongeluk niet meer te voorkomen was, tracbtten verscheiden reizigers, op levensbehoud bedaclit, den trein zoo mogelijk te verlaten, die echto daarna nog bijtijds tot stilstand werd gebracht Slechts een passagier had inmiddels den sprone uit den wagen gewaagd, en werd daardoor erne,'if j gewond. Deze stelde nu deswege een vordering in tegen de Centraal-Spoorwegmaatschappij, die echter, naar de vaste gewoonte van Nederlandsche spoorweg- maatschappijen, alle aansprakelijkheid ontkende, i. c. op grond dat de gewonde roekeloos zou hebben gehandeld. Maar nadat men dit proces ruim drie jaren sleepende had weten te houden, heeft de rechtbank te Utrecht nu ten voordeele van den eischer het eindvonnis gewezen, nadat zij een getuigenverhoor had gehouden. Op grond van dat verhoor heeft de rechtba; beslist, dat, ofschoon de eischer de eenige was,| die juist door zijn sprong gekwetst werd, tocht ,/waar men niet zonder eenigen grond slechts de keuze meent te hebben tusschen een gevaarlijkei sprong en een bijna wissen dood, die sprong, i is ook de uitkomst een andere geweest dan men zich had voorgesteld, niet als een roekelooze daad kan worden aangemerkt". De spoorwegmaatschappij werd daarom veroor deeld,- de schade te vergoeden. at as I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2