Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaandero No. 3314. Dinsdag 9 Juni 1896. 36e Jaargang. Om de eer van zijn, Binnenland. ABONIEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. folitieli Overzicht. De Duitsche Rijksdag heeft een rijkswet tot regeling van het recht van vereeniging en verga- dering aangenomen. Het ontwerp was door eene commissie uitgewerkt, naar aanleiding van voor- stellen, die van sociaal-democratische zijde waren ingediend. A1 beantwoordt het ook niet aan alle verwachtingen, het verzekert toch aan alle meer derjarige Duitsche staatsburgers, ook aan de vrouwen, het recht samen te komen en vereenigingen te vormen voorts heft het't verbod op, dat politieke vereenigingen onderling met elkaar in verbinding treden, welk verbod onlangs nog werd toegepast op de sociaal-democratische partij-organisatie. Toch is men met dit besluit ver van tevreden Yooreerst was de vergadering van den Rijksdag, waarin het besluit genomen werd, buitengewoon slecht bezocht. De meerderheid, die uit vertegen- woordigers van de gansche linkerzijde, met inbegrip van de nationaal liberalen onder leiding van Von Bennigsen, het centrum, de Polen, Welfen en anti-semieten bestond, bedroeg in den regel 20 stemmeneen enkele maal groeide zij aan lot 30 a 40. De minderheid, die door de beide conservatieve fractien vertegenwoordigd werd, was 5, 7, hoogstens 9 man sterk. Nog geen vijftig leden waren tegenwoordig van eene vergadering van 397 leden Het is werkelijk moeilijk, over zulke zittingen ernstig te schrijven zegt de Frankf. Ztg. en het is treurig, dat men er niet ernstig over schrijven kan omdat verschijnseleu als deze toch bewijzen, dat de aanhoudende strijd voor zekere fundainen- teele eischen van vrijheid beschouwd wordt als zoo hopeloos, dat de strijders 't niet eens noodig achten bij de beslissing tegenwoordig te zijn. De groote woorden en krachtige uitdrukkiugen, die bij zulke beraadslagingen vallen, de verwijzing naar de belangstelling onder het volk, staan in al te schreeuwend contrast tot het gemis van be langstelling, dat spreekt uit de ledige banken van den Rijksdag. Men verkrijgt den indruk, dat er slechts welstaanshalve gedebatteerd wordt zonder geloof aan het succes. In het Britsche Lagerhuis vroeg het lid Robertson aan den Minister Chamberlain, of hij van Rhodes ophelderingen had ontvangen op zijn vraag omtrent het noemen van diens naam in de cijfer-telegrammen, welke onlangs openbaar zijn gemaakt en de daarop gebaseerde beschuidiging, dat Rhodes medeplichtig was aan de samenzwering tegen de Transvaal. Chamberlain antwoordde op beide vragen ont- kennend. FEXJILLKTQJSi. 6) - //Ik heb het genoegen mijuheer Dorner te ken- nen," zeide hij. //Hij is een man van eer in de schoouste beteekenis van het woord en niet tot zulk een misdaad in staat." Geen der beide ambtenaren gaf hem antwoord zij fiuisterden een oogenblik met elkaar. //Met welk werktuig kan de moord volbracht zijn vroeg de rechter van instructie, die zich weder tot den politiedokter gewend had. //In elk geval met een vlijmscherp seheermes," antwoordde deze zonder een oogenblik te aarzelen. z/Dat bewijsi de gladde rand van de wond." De commissaris begon, op een wenk van zijn superieur, met eenige ondergeschikte beambten zoowel de kamer als de alkoof, die alleen in de kamer uitkwam, nauwkeurig te doorzoeken. Niederer wendde zich weder tot de portierster. //\ertel mij eens iets over de gewoonten van den verslagene," zeide hij. //Wat was hij voor een man, gezellig of teruggetrokken Ontving hij veel bezoeken, of z/Niets van dat alles," antwoordde vrouw Klaus, terwijl zij haar voorschoot plooide. /yHij was een braat man, dat moet men hem tot eere nageven, en betaalde prompt. Spreken deed hij niet veel, hij zat altijd alleen thuiszijn eenige vriend was zijn bond een groote Newfoundlander, een ver- schrikkelijk dier, dat iemand liefst verscheurd zou hebben, die zijn baas maar schuin aankeek. Ja, waar is de bond gebleven viel zij zichzelf Intusschen meldt de telegraaf, dat Rhodes Donderdag het woord voerde op een diner te Boeloewayo. Hij drukte de hoop uit, dat de spoorweg uit het Zuiden binnen een jaar Palapye zou bereiken. Hij zeide verder, dat als 't hem vergund werd, te blijven bij het volk van Rhodesia, men het charter van de Company in de toekomst zou kunnen laten vervallen en dat het land zelfbestuur zou kunnen krijgen. Het denkbeeld der samen- smelting met Transvaal of een inlijving bij de Kaapkolonie vond Rhodes belachelijk, maar hij raadde den Rhodesiers aan, de gedachte van vrijen handel en gemeenschappelijke verdediging met de Kaapkolonie steeds voor oogen te houden. Het Kaapsche parlement heeft een motie aan genomen, waarbij wordt verklaard, dat het Charter der //Zuid-Afrikaansche maatschappij" (Chartered Company)* in dien zin moet worden gewijzigd, dat de maatschappij geen bron van gevaar meer kan zijn voor den vrede en de welvaart van Zuid- Afrika. z/Pall Mall" ontving nader bericht, dat de leiders van het Hervormings-comite op hun eere- woord zijn vrijgelaten. Te Pretoria loop! ook het gerucht, dat ieder hunner zal worden veroor- deeld tot een boete van 10,000 pond sterling. Als tusschenpersoon voor't voeren van de vredes- onderhandelingen maakt de Italiaansche regeering gebruik van de goede diensten van den Zwitserschen ingenieur Ilg, die in de laatste maanden meermalen genoemd is als een man, die zich tijdens een lang- durig verblijf in Abessynie het vertrouwen van den Negus heeft weten te verwerven. Op eene officieuse uitnoodiging is hij naar Rome gekomen. Hij heeft de opdracht aanvaard, om te trachten den Negus tot het sluiten van den vrede te bewegen op voorwaarden, waarvan de volgende punten den grondslag uitmaken Het verdrag van Uccialli, dat het Italiaansche protectoraat van Abessynie proclameert, vervaltAbessynie verkrijgt geheel de vrije hand in de regeling van zijne buitenlandsche betrekkingen; als toekomstigegrens- lijn tusschen Erithrea en Abessynie zal de rivier, Mareb worden aangenomen. Van een losgeld voor de gevangenen wotdt afgezienmaar Italie verbindt zich, den Negus alle kosten voor de verpleging en het vervoer van de gevangenen terug te betalen. De vrijlating van de gevangenen zal eerst geschieden nadat het vredesverdrag definitief tot stand ge komen is. De heer Ilg zal de reis naar Abessynie aan- vaarden, langs den kortsten weg die echter noch in de rede. ,/Dat Turk ons op de woning gelaten heeft!" riep zij uit, waarbij zij de handen in elkaar sloeg. z/Hier ligt hij," klonk de stem van den com missaris uit de alkoof. Allen kwamen nu snel in de alkoof, welker ameublement slechts bestond uit een veldbed en een tafeltje met waschgerei, en die schemerend verlicht werd door een kaars, welke Loder had aangestoken. Hun blik viel op een reusachtigen hond, die voor het bed dood op den vloer lag uitgestrekt; de dokter overtuigde zich terstond, dat het gewel- dige dier op dezelfde wijze en waarschijnlijk ook door hetzelfde werktuig als zijn ongelukkige meester om het leven was gebracht. z/Maar het seheermes ontbreekt, hier is een enkel foudraal," zeide Loder, terwijl hij op de tafel wees//de moordenaar heeft het wapen mee- genomen." z/Hebt gij de kasten en laden reeds onderzocht vroeg de rechter van instructie. ,/Men moet toch een uitgangspunt hebben." z/Ik vrees, dat wij reeds zekerheid hebben," mompelde_ de commissaris, //maar ik onderzoek alles. De dader heeft alles goed opgeruimd, ook niet 't geringste stukje schrift is voorhandenzelfs de zakken van het lijk bevatten absoluut niets merkwaardigs horloge, geldbeurs met onbeduiden- den inhoud, zakmesje z/De gestorvene placht dus niemand te ontvan gen vroeg Niederer verder. De advocaat Dorner was gisteren bij gevolg zijn eenige bezoeker Vrouw Klaus dacht een oogenblik na; toen zeide zij altijd een week of vijf zal vorderen voordat hij Menelik kan ontmoeten, om deze vredesvoorstellen aan den Negus over te brengen. Door de heeren Pyttersen en Yan Deinse is in de Tweede Kamer voorgesteld, te bepalen, dat de burgemeester, degene die hem vervangt en de ambtenaren, die hem bij het ontvangen der opgaven en het opmaken der lijst van candidaten bijstaan, verplicht zijn tot geheimhouding van de namen der personen, die de opgaven hebben onder- teekend. Door de heeren Bastert, de Ram, W. de Beau fort en van Basten Batenburg is voorgesteld, art. 55 te lezen als volgt z/De stemming in gemeenten boven de 3000 inwoners vangt aan des morgens om 8 uur en duurt tot des namiddags 5 uurin gemeenten van 3000 inwoners of minder, duurt de stemming van des morgens 8 tot des namiddags 3 uur." Het opmaken van de kiezerslijsten zal voortaan als volgt geschieden. De burgemeesters ontvangen jaarlijks voor 15 Februari van de ontvangers der Rijks directe belastingen lijsten van de mannelijke ingezetenen, die over het verloopen dienstjaar in eene rijks directe belasting aangeslagen zijn geweest, met aan- teekeuing dergenen, die op 1 Februari met betalen nog in gebreke waren. Met uitzondering van deze laatsten, die echter tot 3 Maart in de gelegenheid zijn, -door aanzuivering hun kiesrecht te behouden, komen al deze belastingplichtigen zonder bemoeienis van hunnen kant op de kiezerslijst. Hetzelfde geschiedt met ingezetenen, die buiten hunne woonplaats aangeslagen zijn, wanneer zij hun gequitteerde aanslagbiljetten voor 15 Februari bij den burgemeester ter hunner woonplaats inleveren. Voor 8 Februari roept de burgemeester ook de personen op, die niet belastingplichtig zijn, maar aanspraak maken op het kiesrecht wegens woning- huur, loon of inkomen in een vaste dienstbetrekking spaarbank-inleg of bezit van nominaal 100 Nationale Schuld, en wegens afgelegd examen voor eenig in eene wet aangewezen ambt of beroep. De daartoe vereischte schriftelijke aangiften moeten door de belanghebbenden met de in de wet vermelde bewijsstukken voor den 15den aan den burgemeester ingediend worden. Wie wegens woninghuur op de kiezerslijst ge- plaatst wordt, blijft voortaan elk jaar, zonder //Gisteren na den middag, is de man er ge weest." //Welke man vroegen beide beambten te gelijk. z/Ik ken hem verder niet," antwoordde de por tierster. ,/Hij kwam dikwijls bij mijnheer Dorner, is ongeveer dertig jaar oud en schijnt een welgesteld werkman te zijn. Hij ging op zeer vriendschap- pelijken voet met mijnheer Dorner om, maar kwam toch slechts zeiden en bleef dan nooit Jang." z/Kunt ge ons geen nauwkeuriger beschrijving van dien man geven vroeg Loder. //Veel kan ik niet van hem zeggenhij zag er uit zooals iedereen, had een bleek gelaat, rood haar en geen baard," antwoordde vrouw Klaus. //Hoe laat ging hij gisteren heen vroeg Niederer. \'rouw Klaus haalde de schouders op. ,/Daar heb ik niet op gelet," zeide zij,/maar tegen den avond moet hij reeds weg geweest zijn, want toen kwam mijnheer Dorner een oogenblik beneden, en hij zou niemand alleen in zijn woning hebben gelaten, daar was hij veel te wantrou- wig voor." De blik van den commissaris was op den huis- sleutel gevallen, die naast de gangdeur hing. z/Hoeveel huissleutels bezat Dorner vroeg hij onverschillig. //Slechts dien eenen daar," antwoordde de portierster. ,/Elke bewoner heeft maar een sleutel." z/Er bestaat dus geen mogelijkheid, dat nog iemand gisteravond het huis verlaten heeft, nadat de deur al gesloten was vroeg de commissaris. z/Volstrekt niet," verklaarde vrouw Klaus met heftig hoofdschudden//ik heb gisteravond zelf nieuwe opgaaf, daarop gehandhaafd, zoolang hij niet verhuist. Wie kiezer geworden is wegens loon of betrek- king, ontvangt elk jaar van den burgemeester een aangiftebiljet, door het invullen waarvan hij zich opnieuw eene plaats op de kiezerslijst verzekeren kan. De geldbeleggers in de Postspaarbank of op het Grootboek worden alleen van de lijst geschrapt, indien de burgemeester van de administration dier instellingen opgaaf ontvangt, dat zij niet meer onder de beleggers behooren. De capiciteits-kiezers behouden hunne plaats op de lijst, zoolang zij niet om bijzondere redenen daarvan afgevoerd moeten worden. Naar men zegt, zou men zich vleien met de kans, dat de 160 artikelen derkieswetop 19 dezer de hamer van den voorzitter der Tweede Kamer zullen zijn gepasseerd. Get voorstel der regeering om ook vrouwen in de op te richten Kamers van Arbeid verkies- baar en kiesgerechtigd te verklaren, heeft in de afdeelingen slechts bij //sommige" leden bestrijding ontmoet. De //meeste" leden schaarden zich aan de zijde der regeering. Het eenige bezwaar, dat namens //verscheidene" hunner werd opgeworpen, was, dat vrouw en, die met en nevens hare echtgenooten, een bedrijf uitoefenen, met dezen zouden worden gelijkgesteld. Dat achtte men kwalijk vereenigbaar met het beginse], dat de man is hoofd van de echtvereeni- ging, welk beginsel men hoog wenschte te houden. Voor 't overige had men geen bezwaar tegen deze nieuwigheid. De vrouwen mogen er aanspraak op maken, dus redeneerde men, voor de belangen, welke zij zelfstandig behartigen, ook zelfstandig te kunnen opkomen. Eenmaal dit standpunt ingenomen zijnde, lijkt het ons evenwel ook billijk toe meent het Centrum dat gehuwde vrouwen niet worden uitgesloten, al werken zij met en naast den man. Dat zij door haar huwelijk of door de omstan- digheid, dat haar echtgenoot toevallig hetzelfde vak uitoefent, haar zelfstandigheid als werklieden zouden moeten verliezen, komt ons niet aanneme- lijk voor. Zij zouden daardoor in een inferieure positie worden geplaatst tegenover andere vrouwen, werk lieden als zij en dat hieruit scheeve verhou- dingen kunnen voortvloeien, laat zich begrijpen. V anneer men de vrouw verkiesbaar en kies gerechtigd wil stellen, en daar is zeker iets gesloten. Mijnheer de inspecteur heeft reeds in huis rondgevraagdniemand is na tien uur van huis geweest of heeft iemand uitgelaten." z/Alleen mr. Dorner ging u voorbij //Hij alleen." Weder spraken de beambten met elkaar. „Het wil er bij mij maar niet in, dat onze advocaat, de slimste rechtsgeleerde uit de stad, zijn eigen verrader zou geworden zijn," fluis- terde Loder. z/Maar de mogelijkheid, dat een ander de daad kan volbracht hebben, schijnt mij geheel uitge- sloten," zeide de rechter van instructie op wel- overlegden toon. In plaats van een antwoord te geven, snelde de commissaris weder de alkoof in en lichtte die in het rond. z/Zeg eens even, dokter," sprak hij daarop, //is het mogelijk, dat een wildvreemde man dit als bijzonder boosaardig beschreven dier zonder hardnekkig gevecht onschadelijk heeft kunnen maken //Geen denken aan," zeide hij. //Het dier zou zich tegen elken vreemdeling tot het uiterste verdedigd hebben, maar het is gestorven zonder een kik te geven; met het vlijmscherpe mes is het de keel doorgesneden." //Dat heeft onmogelijk een vreemdeling kunnen doen riep de commissaris uit. z/Waarom kan zijn meester het niet zelf gedaan hebben vroeg Niederer, die nu ook op den drempel van de alkoof kwam. yDit vermoeden komt mij wel onwaarschijnlijk voorintusschen, zeg me eens," viel hij zichzelf in de rede, tot den dokter gewend, //is een zelfmoord niet mogelijk TER \KIZE\S< HE (01 RUT '5H* Mit blart verschijnt Maaudag-, Woengdag. en Vrijdatgavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VII »E 8IIDE te Tee Meuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1