Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 3313. Zaterdag 6 Juni 1896. 36e Jaargang. ISillBl A 111 i. BEKENDMAKING. Binnenland ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. A-*olitieli Overzicht. Er dreigt een ernstig geschil tusschen Duitsch- land en China wegens een te-Nanking gepleegden moord op een Duitsqh officier, Krause geheeten. Soldaten der lijfgarde van den vice-Koning waren de daders, maar de aanstokers, vermoedt men, waren hooger geplaatsten en hun doel de Duitsche officieren in Chineeschen dienst er toe te brengen ontslag te nemen. Het geheele Duitsche eskader ontving last naar Nanking te stoomen. In de Italiaansche Kamer heeft eergisteren de Minister-president Di Rudini, deswege ondervraagd, verklaard, dat ook bij vernomen had van eene tusschenkomst van Z. H. den Paus bij Negus Menelek ten gunste der gevangene Italiaansche soldaten. //Bij dezen stap" dus ging Di Rudini voort //heeft, naar mijne overtuiging, de Paus zich laten leiden door een diep gevoel van Christelijke liefde en van menschelijkheid, gelijk inede door een FEUILLETON. 5) - z/Gij gelooft dus aan een sluipmoord vroeg Loder, die nog altijd bij het lijk op de kieen tag. De justitie-dokter knikte toestemmend. „Ik durf thans reeds beweren, dat de sluip- moordenaar zijn slachtoffer van achteren heeft aangevalien en met een enkelen ruk diens hals heeft doorgesnedendat bewijst de rich ting van de snede, die van beneden naar boven loopt. Dit is voor mij een bewijs, dat de ongelukkige arge- loos daar aan tafel zat, toen de moordenaar hem besprong. Dit wordt bovendien bewezen door de vele bloedvlekken op het blad van de tafel. Ver- moedelijk stortte Dorner terstond dood neer en viel met het voorhoofd op de tafel. De moorde naar echter greep hem aan en wierp hem op den grondvandaar de onnatuurlijke houding voor het lijk, die voor een levende zelfs ternauwernood mogelijk zou wezen." //Dan heeft ook de moordenaar die letters op den vloer geschreven," zeide de commissaris, in gedachten verdiept. ,/Maar met welk doel Wat moet het beteekenen, den naam, dien het slacht offer gevoerd heeft, op te schrijven De beide vrouwen, die bij de deur stonden, stootten elkaar aan en wisselden veelzeggenden blikkenmaar niemand der aanwezigen lette er op. De rechter van instructie had zich inmiddels naar het venster begeven, waar hij het kostbare medallion oplettend bekeek, en trachtte het te openen. Eindelijk gelukte hem dit; maar het- gevoel van genegenheid voor het groote Italiaansche vaderland. (Bravo-geroep, levendige teekenen van instemming.) En dan mag het nog al natuurlijk heeten, dat deze gezindheid des Pausen door de Italiaansche Regeering wordt beantwoord met een levendig gevoel van dankbaarheid. (Stormachtige toejuichingen.) ,/Ik maak mij derhalve tot folk dier dankbaarheid jegens hen, wier goede bedoeling is geweest iets goeds te doen, schoon de Regeering nimmer aan een ander een initiatief kan gunnen, dat uitsluitend toekomt aan den Staat Hierop werd de zitting opgeheven. The Times laat zich uit Kaapstad schrijven, dat te Pretoria de verdeeldheid tusschen de leden van het Uitvoerend Bewind steeds toenemende is. z/Kriiger staat aan de eene zijde en aan de andere vice-President Joubert en Leyds, die het met diens hervormings-program en vreedzame staatkunde niet eens zijn." De heer Leyds voegt de Times-man er bij is zeer onpopulair bij alle klassen. De Oranje-Yrijstaat dus wordt in de corres pondence verder beweerd weigerde in te gaan op de voorstellen van Leyds, tot een vereenigd agressief optreden tegeno ver de Pransche en Engelsche belangen, maar stemde toe in een gewapend samen- gaan, voor het geval weder door eenigerlei Mogend- heid de onafhankelijkheid der Transvaal moclit worden bedreigt Het Turksch gezantschap te 's Gravenhage zendt weer eens de volgende mededeeling z/De Turksche overheden in die plaatsen, waar in den loop van het vorig jaar wanordelijkheden hebben plaats gehad, blijven een voortdurende waakzaamheid betrachten, ten einde eene herhaling te voorkomen van het gebeurde, en zulks zoowel in het belang der Muzelmansche als van de Armenische bevolking. Met leedwezen wordt echter waargenomen, dat de Armenische volksmenners met hunne af keurens- waardige handelingen voortgaan. Zoo kan worden gemeld, dat een zekere Baghdassar, klokkenfabrikant te Marsowah, wien, niettegenstaande hij lid was van het revolutionnair cornite in die stad, gratie was verleend, begonnen is met opnieuw onrust te stoken. In zijn huis gevangen genomen, werden bij dien persoon ontvlambare bommen gevonden, door hem zelf vervaardigd, gelijk uit een onmiddelijk, ingesteld onderzoek is gebleken. Het is overigens bewezen, dat de Armenische revolutionairen al de hulpmiddelen bezitten, noodig voor het vervaardigen van die vernielingswerktuigen." zelfde oogenblik uitte hij een kreet van verbazing. Loder was haastig opgesprongen en kwam nu bij zijn meerdere. Toen hij een blik op het medaillon van binnen wierp, ontdekte hij onder glas twee portretten, die, hoewel miniatuur, toch duidelijk herkenbaar waren en een knappen, jongen man met sympathiek uiterlijk, benevens een beeld- schoon meisje voorstelden. Op hetzelfde oogenblik deelde Loder evenwel de ontsteltenis van den rechter van instructie. z/Alle duivels, dat is de advocaat Dorner riep hij uit, en den dokter ziende, die thans ook vol belangstelling naderbij kwam, voegde hij er bij ,/Onze beroemde verdediger, die, ondanks zijn jeugd, reeds een sieraad van de rechterlijke macht der hoofdstad is. De geneesheer knikte, ten teeken dat de jonge advocaat ook bij hem bekend wasop hetzelfde oogenblik echter riep vrouw Weiszen, de buurvrouw, eensklaps uit Ja, juist, ik heb mij niet vergist, meester Dorner en geen ander was het, die gisteravond hier bij den oude is geweestik heb hem ook dadeliik herkend." Wanneer er een bom onder de aanwezigen ge- sprongen was, hadden zij niet meer verschrikt kunnen opspringen, dan bij deze woorden. Niederer en Loder naderden de vrouw te gelijk. //Wat zegt gij daar?" vroeg de commissaris, terwijl hij zijn doordringenden blik richtte op de vrouw, die nu eenigszins schuw terugweek. //Is deze advocaat Dorner gisteravond hier in de woning geweest z/Ik heb er niets van gezegd," steende vrouw Weinzen op huilerigen toon, terwijl zij tevergeefs In Egypte kwamen, volgens de opgaven, sedert het uitbreken van de cholera (verleden jaar Sep tember) 3030 gevallen van die ziekte voor, waarvan 2523 een doodelijken afloop hadden. Het Noord-Amerikaansch Huis van vertegen- woordigers heeft met 220 tegen 60 stemmen, ondanks het veto van den Presidenthet wetsontwerp goedgekeurd, waarbij een groote som beschikbaar wordt gesteld voor verbetering en onkerhoud van rivier-beddingen, havenwerken, enz. De President was het ontwerp wegens de ont- zettend hooge kosten. De Porte zendt 34 bataljons naar Kreta om den opstand te onderdrukkenin 1889 werden er maar 29 gebruikt. Maar de Grieksche regeering, die zich er toen buiten hield, schijnt thans besloten te zijn de onderdrukte stamgenooten te helpen. Zij heeft het reeds langs diplomatieken weg beproefd en de Voss. Ztg. verneemt dat de koning, de kroouprins en het ministerie vast besloten zijn de billijke eischen der Kreteners te stennen en hen niet weder over te leveren aan de sabels der Turken. Ook de groote mogendheden roeren zich meer, Rusland heeft reeds vertoogen ingediend te Konstantinopel. Maar het Berlijnsche blad wijst er op, dat voor lange di- plomatieke onderhandelingen geen tijd isniet de sierlijke schoen van den gezant, maar de jucht- lederen laars van Menchikoff moet zich in Yildiz- kiosk doen gelden. Er moet eindelijk eens een eind komen aan de overgroote verschooning waar- mede de Porte wordt behandeld en als Rusland reeds de beschermheerschappij over het Turksche rijk uitoefent, moet het deze aanwenden ten behoeve der Christelijke bevolking. Naar het schijnt zijn de mogendheden we] voor- nemens een krachtige houding aan te nemen. Enkele bevelhebbers van vreemde oorlogsschepen in Sudabaai hebben met krachtige maatregelen gedreigd, wanneer niet de overheid de orde handhaaft. Het garnizoen van Vamos is te Kanea terug- gekeerd, waar zijn aankomst groote ongerustheid heeft gewekt. Er vluchten steeds meer inwoners naar de consulaten uit vrees voor de wraak der Muzelmannen. Bijzonderheden omtrent het ontzet van Yamos zijn nog niet bekendechter wordt gemeld dat na den aftocht van het garnizoen de Christenen het regeeringsgebouw in brand staken en daarop naar de bergen vluchtten. De Turken hebben een paar Christendorpen verwoest. Men vreest vernieuwing der ongeregeldheden. trachtte zich achter de breede figuur van vrouw Klaus te verschuilen, die echter eveneens angstig achteruit was gegaan en zich nu tegen den muur drukte. //Met het gerecht wil ik niets te maken hebben ik meende alleen maar z/Och wat, gij hebt de waarheid te zeggen," voegde Niederer haar barsch toe. ,/Kent gij mijn- lieer Dorner persoonlijk De jonge vrouw knikte. z/Hij heeft voor mij een proces tegen mijn familie gevoerd over mijn moederlijk erfdeel," antwoordde zij, //vandaar dat ik hem zoo goed ken; zoo'n knappen man vergeet men niet gauw. Gis teravond negen uur, toen ik mijn man wilde gaan halen die zit altijd in de herberg hierover en laat mij dan met het avondeten wachten kwam ik den advocaat op de trap tegen. Hij had den kraag van zijn jas opgesiagen, hoewel het buiten toch zoo warm was. //Goeden avond, mijnheer de advocaat," zeide ik maar hij, anders de vrien- delijkheid zelf, liep me voorbij en bromde iets dat ik niet verstond. Ik was daar wel een beetje boos om en daarom lette ik eens op waar hij heenging. Juist, hij belde aan bij den ouden Dorner. Nu dacht ik, zou de advocaat ten slotte nog familie van dien ouden kerel zijn Ik wil wel erkennen, dat ik den geheelen avond getracht heb, wat af te luisteren, maar zij spraken zoo zacht, dat ik niets kon hoorenalleen kort voordat hij wegging, hoorde ik een schreeuw, als van iemand die ge stagen wordt, maar ik kon het toch niet duidelijk onderscheiden, en toen rukte hij de gangdeur open en rende als een wildeman de trap af." z/Mr. Dorner vroeg de rechter van instructie. z/Hij en geen ander," bevestigde vrouw Weiszen. De Tweede Kamer heeft gister het debat voort- gezet over art. 7 (gemeentelijk kiesrecht toegekend aan alle politieke kiezers mits ingezetenen der ge meente en aangeslagen in plaats. directe belasting tot zeker bedrag). Hierop zijn voorgesteld een amend.-Borgesius om de regeling van het nieuwe gemeente-kiesrecht uit te stelleneen amend.-De Beaufort c. s. om de eischen voor het gemeente-kiesrecht te ver- zwareneen amend.-Pijttersen om alle politieke kiezers tot Raadskiezers te maken, mits zij inge zetenen zijn en een amend.-De Beaufort (Wijk) op het amend.-De Beaufort om uit te sluiten als gemeenteraadskiezers de wanbetalers in de plaatse- lijke directe belastingen. De heer Bool is voor beperking van het ge meente-kiesrecht, daar de eischen in art. 1 veel te laag zijn. De heer Schaepman is tegen het amend.-Borge sius, dat het kiesrechtvraagstuk bij een volgende Kamer opnieuw te berde zou brengen, en tegen het amend.-De Beaufort, omdat dit door zijn conservatief karakter de kiem bevat om het kiesrecht vraagstuk ook weer spoedig aan de orde te stellen. De heer Pijnappel is tegen verzwaring van de voorwaarden van het kiesrecht in de gemeente, daar de taak der Kamer veel omvangrijker is dan van de gemeenteraden. Spreker zal dus stemmen tegen verscherping van de eischen voor gemeente- kiesrecht. De heer Lohman bestrijdt het amend.-Borgesius, dat de electorale campagne wil bestendigen, en het amend.-De Beaufort, dat een ouden tap op het nieuwe kleed zet en verbetering van de gemeentelijke huishouding belemmert. De heer Rutgers is voor het amend.-De Beaufort, als een herstel van de fout van 1887. De heer Yermeulen heeft ook voile sympathie voor het amend.-De Beaufort en zal zich niet door vrees voor een nieuwe kiesrechtagitatie laten weer- houden. Indien het amend.-De Beaufort wordt ver- worpen, dan zal hij tegen art. 7 stemmen, en bij verwerping daarvan voorstellen bij de overgangs- bepalingen de invoering van de kieswet uit te stellen tot nader. De heer Royaards is voor het artikel. De Tel. onlving gistermiddag onderstaand telegram uit Nederlandsch-Indie Morgen vertrekken zes bataillons naar de XXVI Moekims. Uit dit telegram blijkt, dat generaal Yetter niet z/Werd hij door den ouden Dorner uitgelaten of trok hij zelf de deur achter zich dicht vroeg Niederer weer. z/Neen, hij ging alleen weg, dat wil ik wel bezweren. Tusschen deze gang en de onze is maar een dun houten beschot, men kan dus bij ons alles hooren wat hier gesproken wordtmaar hij was geheel alleen. Het moet donker in de gang geweest zijn, want plotseling uitte hij een zachten kreet, alsof hij zich gestooten had, toen ging de deur open en weg was hij." z/Of de heengaande de deur gesloten heeft, hebt ge niet kunnen waarnemen vroeg Loder thans. Yrouw Weiszen schudde het hoofd. z/Ik wilde onze deur openen. Er brandt licht op het portaal, hij had mij kunnen zien en ik wil niet voor nieuwsgierig gehouden worden maar van morgen vroeg was de deur open. Ik dachtde oude Dorner zal naar beneden zijn gegaan en wel dadelijk terugkomen. Aan zoo iets verschrikkelijks heb ik niet gedacht." Zij toonde groote lust om, in vereeniging met vrouw Klaus, weer een gelamenteer aan te heffen maar de barsche stem van Niederer legde haar het stilzwijgen op, z/Hoe laat was het, toen de gewaande Mr. Dorner heenging?" vroeg hij. z/Klokslag tien, ik zag juist bij toeval op de klok." z/Heeft anders nog iemand in huis hem zien komen of heengaan z/Ik," zeide vrouw Klaus, die nu een stap naar voren deed. //Ik wilde juist de deuren sluiten, toen hij mij voorbij en de straat opging." //Kent gij den advocaat dan ook van gezicht vroeg Loder." lEEZENSCHE COURAIVT. lBit blad verschijnt iiiiaiulaK-, Woeusilag- en Vrijilagavnncl, uitgeiionilerd op Feestdagen, bij den uitg-ever I*. «I. VAI OK 8AIDG te Te* Meuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburgden 3 Juni 1896 invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, n°. 1, dezer ge meente, over den jare 1896/97, op heiien aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 4 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN breugen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in de week tusschen 14 en 31 dezer, in deze gemeente zal plaats hebben de jaarlijksche collecte ten behoeve van-het FoncU tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot onder steuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlandsch Overzeesche Kolonien of Bezittingen, en noodigen tevens uit om door een milde bijdrage dat Fonds tot vervulling van het edele doel van zijne bestemming te helpen in staat stellen. Ter Neuzen, den 4 Juni 1896. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1