BURGERLTJKE STAND. I landefshericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Tusschen De Leek en Tolbert (prov. Gro- ningen) was Zaterdag zekere G. Meek, een oppassend jonkman van 23 jaar, met eene wagenvracht planken onderweg. Door de eene of andere oorzaak schijnt hij den teugel te hebben laten glippen, waardoor het paard uitweek en de wagen te na bij de zijsloot geraakte. Terwijl hij naar den teugel greep, kantelde de lading om en viel deze op den ongelukkigen jongeling, die terstond bezweek. Te Harlingen heeft men op het terrein aan de Willemshaven, bij het weggraven van de aarde, een gang met bijgangen en eene onderaardsche gevangenis gevonden, waarin nog ringen in het gewelf en tralies in een dor muren en de sporen van een ijzeren deur. De werklieden hebben de gangen opgeruimd en door lantaarns verlicht en vervolgens aan een talrijk publiek de gelegenheid gegeven om de werken der duisternis van het voorgeslacht op de plaats zelve te beoordeelen, van welke gelegenheid een druk gebruik is gemaakt geworden. Voor twee te Bochum verkochte apotheken zij zijn in Duitschland zeldzaam en er is bijzondere vergunning voor noodig werd 450,000 Mark en 420,000 Mark betaald. In de buurt van Castel di Leva, 12 kilo meters ten zuiden van Rome, zijn overblijfselen van een zeer oude Italiaansche stad ontdekt. Men meent dat het Tellenae kan zijn, die door Ancus Martius werd verwoest. Er is nog een zeer uitgestrekte wal over en de grond is bezaaid met potscherven. Men begint thans te St. Louis een hoewel nog onvolledig overzicht te krijgen van de ver- woestingen, welke verleden week door den cycloon zijn aangericht. Geen enkele poging wordt voorts onbeproefd gelaten om de gewonden bij te staan, de dooden terug te vinden en hun identiteit vast te stellen. Op een openbare vergaderirig in de Handelsbeurs waren in minder dan een uur twaalfduizend dollars bijeengebracht, terwijl van alle steden des lands hulpaanbiedingen komen toevloeien. De identiteit van vele der gewonden en dooden is nog niet vastgesteld. Volgens een zorgvuldig gemaakte schatting is het aantal dooden en ge wonden aldus verdeeld St. Louis 200 dooden, 300 gewonden; te Centralia en omstreken in Illinois 42 dooden en 35 gewondente Mount Vernon en omstreken in Illinois 5 dooden en 20 gewonden in de omstreken van Mexico in Missouri 13 dooden en 34 gewonden en in het district Vandalia in Illinois 13 dooden en 35 gewonden. Uit New-York wordt gemeld, dat een nieuwe cycloon andermaal een groot aantal slachtoffers gemaakt en reusachtige verwoestingen heeft aan gericht in Missouri. Er zouden 30 personen bij omgekomen zijn. Volgens de New-Yorksche weerkundigen moet deze reeks cyclonen, waarvan een der laatste de verschrikkelijke ramp van St. Louis heeft veroor- zaakt, aan locale oorzaken word en toegeschreven, die zeer goed na te gian zijn. Deze cyclonen ontstaan volgens hen bij de samenvloeiing van de Ohio en de Missisipi in het laaggelegen moeras- land, waar de snelle uitwaseming dampen en plotselinge temperatuursverandering doen ontstaan, die hevigen en onverwachten winden het aan- zijn geven. Den 5den Juni zal op een baan in den staat New-York een wedstrijd tusschen een locomotief en een zespersoons rijwiel plaats hebben, over een afstand van 5 Engelsche mijlen. Als de sextuplet 't wil winnen, dan moet zij dezen afstand in 4 minuten afleggen. De baan moet zoo vlak zijn als een biljart want bij de geringste oneffenheid zou er van de wielrijders, al zij kwamen te vallen, niet veel meer overblijven. In het circus van Lockart te Antwerpen waar de kleine kermis wordt gevierd is Zondag- avond een ongeluk gebeurd. Bij het heengaan van het talrijk publiek is in het gedrang een be- schot en daarna een gedeelte der trap van den gden rang bezwekcn. Twintig menschen werden gewond door den val of in het begin van paniek door het ongeluk ontstaan(men meende nauwelijks in het eerst, dat de geheele tent instortte). De overige kwamen met schrammen aan gelaat en handen vrij. Ernstig gewond zijn een korporaal die een been brak, een man wiens voet verbrijzeld werd, een ander die bloedige wonden in het gelaat bekwam en een meisje, dat inwendig is gekneusd. Antwerpen vrij haven. Onder dit opschrift deelt de Koophandel van Antwerpen het volgende mee Er is nu ernstig spraak van een besliste poging om in onze stad een vrijhaven Ye bekomen. Twee ontwerpen liggen voor, na onderzoek door een commissie, in den schoot onzer Kamer van Koophandel benoemd. Het eerste zou hierin bestaan, dat onze dokken en een gedeelte der Schelde vrij van tolrecht zouden verklaard worden en dat al de goederen die daar zouden worden binnengebracht, maar rechten zouden betalen, indien ze voor Belgisch verbruik er werden uit- gehaaldmaar ze zouden heel gerust weer mogen uitgevoerd worden naar den vreemde in schepen of wagons, zonder dat de douane er zich mee zou bemoeien. Ook zouden binnen den kring der vrijhaven, die van de rest der stad enkel door een ijzeren hek zou gescheiden zijn, fabrieken mogen opgericht worden die voor den uitvoer alleen zouden werken met waren in de vrijhaven aangevoerd. De moeilijkheid van uitvoering van dit plan bestaat hierin, dat er huizen staan en verbruikers wonen binnen den kring van het aldus te vormen vrijgebied, en die dus koopwaren zouden kunnen bekomen zonder rechten te betalen evenals alle andere Belgen. Er staan wel niet veel huizen rond de dokken, maar de onteigening er van zou toch millioenen kosten. Het tweede plan maakt van Antwerpen binnen den vestingring een vrijgebied, en voorziet dat de goederen die door de poorten in het land zouden gevoerd worden, eerst rechten zou betalen. De burgers van Antwerpen, Borgerhout en Berchem zouden aan geen rechten onderworpen zijn, doch een zekere som aan lasten opbrengen, waarmee die drie gemeenten aan de Belgische schatkist een vergoeding zouden betalen voor hetgeen binnen onze muren vrij van tolrecht zou verbruikt worden. Laat ons zien, hopen en afwachten. In alle geval zou een vrijhaven een onschatbare weldaad voor Antwerpen zijn. De ambtenaren, die aan den nieuwen Shah van Perzie trouw hebben gezworen, moesten dat doen bij den volgenden eed z/Het bloed zal uit iedere ader van mijn lichaam wijken; de bliksem zal mij in tweeen splijten krokodillen zullen mij verslinden ik zal gedoemd zijn in bodemlooze manden water te dragen door de vlammen der helna mijn dood zal ik overgaan in het lichaam van een slaaf, die de hardste be- handeling zal ondergaan zoovele jaren, als er zaadkorrels in de woestijn en waterdroppels in de zee zijnik zal opnieuw geboren worden als een blinde, doofstomme, met booze zweren bedekte bedelaar en terstond ter helle gedoemd worden, als ik ooit handel in strijd met dezen eed." 't Zat al lang ,/in de lucht", dat er projectielen moesten komen, die van boven af op den vijand hun gevaarlijke uitwerking moesten doen gevoelen, en dan, als 't kon, op grooten afstand en zelf- werkend. Deze als een droombeeld gelijkende vinding schijnt nu inderdaad verwezenlijkt. Het werktuig heet Aerial torpedo, en de maatschappij, welke ze vervaardigt, heet //The Aerial Torpedo Syndicate Ltd." Zij adverteert zich zelve in The Engineering en geeft als haar adres op Great Winchesterstreet, London, E C. Men kan na deze opgaven niet meer twijfelen aan het bestaan van het projectiel, wel aan zijne deugdelijkheid, zoolang er geen afdoende proeven in den een of anderen oorlog mee genomen zijn. Het projectiel heeft den vischvorm, met van onder en van boven zeilen, een schoef van voren en eed soort van roer van achter. Onderaan hangt eene lading dynamiet. Door een eigen motor stijgt de machine tot zekere verlangde hoogte op en vertrekt dan met eene snelheid van 12 Eng. mijlen in het uur, alleen bij stil weer of bij een gunstigen wind. Na een vooraf geregelden tijd moet het projectiel boven de vijandelijke stad gekomen zijn en laat dan zijne lading van een ton dynamiet vallen, welke daar wel haar vernielende werking zal uitoefenen. De maatschappij beveelt zich voor een prompte uitvoering van bestellingen aan. Er wordt dit jaar in Surinane een slechte cacao-oogst verwacht. Op vele plantages doet zich nl. de cacaoziekte in hevige mate voor. O. a. moeten de grondjes in het Saramacca-district verschrikkelijk daardoor lijden. De ziekte begint met een klein 2yarte plekje aan de dikwijls al volwassen noot en grijpt binnen weinige dagen de geheele vrucht aan, die alsdan geheel zwart en hard als steen wordt. Eenig denkbeeld van de hoeveelheid hout die aan de bosschen in Amerika onttrokken wordt voor den spoorwegbrug, verkrijgt men door de mededeeling, dat alleen in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika een totale lengte van 2000 mijlen schraagwerk ten behoeve van de spoorwegen aanwezig is. Dit schraagwerk moet om de negen jaar geheel vernieuwd worden en naar een schat ting, komt dit per jaar op een hoeveelheid van gemiddeld 260 millioen voet te staan. Bijna al dit hout wordt ontleend van de hoogste en beste boomen. Omtrent de ramp te Moskw. wordt betrek- kelijk geen nieuws meer gemeld. Een nadere nauwkeurige opgave van het aantal slachtoffers is er nog niet gedaan. Uit eenige pogingen, om in een kort telegrafisch bericht den toestand van de plaats des onheils te beschrijven, valt zooveel op te maken, dat de z/gracht" of //sloot", waarvan sprake was, een breede droge greppel of een ravijn is, hier en daar met kuilen, door het uitgraven van aarde en met de overblijfselen van een put, die er vroeger, toen op het Chodynsky-veld de Eransche tentoonstelling werd gehouden, is gegraven. Daar dit ravijn slechts 30 meter van de tenten met eetwaren af was, stond de menigte opgedrongen langs den rand. Toen nu de verwarring ontstond en de menscheninassa van achter begon op te dringen, kon het niet anders, of de menschen stortten bij honderden naar omlaag en de anderen drongen over hen heen. Tusschen de tenten met de geschenken (zakjes vijgen, amandelen, dadels en suikergoed, benevens de drinkbekers waarvan er 600,000 waren gemaakt) waren nauwe paden om de menschen door te laten die beperkte ruimte was, toen de verwarring begon, ook al oorzaak, dat er velen onder den voet raakten. De uitdeelers schijnen toegevende aan de onge- duldige en dreigende houding der menigte, begon- nen te zijn, eer er voldoende politie was. Ze wierpen eenige zakjes te grabbelen, en dat was het sein voor den aanval. De uitdeelers raakten zelven onder den voet, de tenten, van stevig hout, werden gekraakt en versplinterd als lucifersdoosjes. Ongeveer negen uur des morgens werd het in de stad bekend, wat er had plaats gehad. Men vertelde het elkaar niet luide, men fluisterde het, en wanneer er niet zooveel vreemde correspon- denten waren geweest, zou misschien de gansche zaak verborgen zijn gehouden en had men de Russische bladen niet veroorloofd, iets omtrent de treurige tooneelen te melden. Er wordt beweerd, dat het hoofd der politie een poging tot zelfmoord heeft gedaan. De lijken lagen 's namiddags nog bij hoopen van 20 of 30 op elkaar. De put was gevuld met menschentwee werden er nog levend uit gehaald, maar ze waren krankzinnig geworden. Uit een dorp zijn van de 55 menschen die naar de uitdeeling gingen, slechts 2 ongedeerd teruggekomen. De verslaggevers deelen alien hunne indrukken mede over de akelige tooneelen, die ze zagen en welke .vrij gelijkluidend zijn. Een verslaggever van een Engelsch blad toog, zoodra de ramp in de stad bekend werd, naar 't Chodynskyveld. Onderweg ontmoette hij een grooten wagen, die tot boven toe gevuld was met lijken. //Ik herinner mij nu", seint hij, //dat ik des morgens vroeg ook reeds dergelijke wagens had gezien, geescorteerd door officieren van het Roode Kruis, maar iets zoo akeligs had ik niet vermoed. In de omgeving der tenten waren overal nog sporen te vinden van de verschrikkelijke worsteling, welke daar plaats had gehad. Er lagen toen geen lijken meer, maar de grond was bedekt met haar, linten, laarzen, schoenen, kousen, flesschen, schorten, zakdoeken enz. Honderden, die uit de stad ge komen waren, stonden in sprakelooze wanhoop dit alles aan te staren. Ik slaagde er in, verklaart de Weener fahrikant, die de zeshonderdduizend bekers gemaakt heeft, om met twee mannen, die naar hunne vrouwen zochten, in de tenten te komen, die nog waren blijven staan. De dooden waren verschrikkelijk om te zien. De gezichten waren vertraptstukken vleesch waren er uitgescheurd, de borstkas was ingetrapt, de kleeren hingen in Harden langs de naakte licliamen. En onafgebroken reden de wagens van het Roode Kruis heen en weer. Yelen, die bloedverwanten verloren hadden, dwaalden tusschen de lijken rond. Als een lijk herkend werd, legde men er, volgens Russisch gebruik, een muntstukje bij. 't Waren meest kopeken, van schamele lieden. Enkelen slaagden er in, met groote inspanning hunne bloedverwanten te redden. De verslaggever van 't Hbl. bevestigt in een telegram dat bij de ramp geen Nederlanders zijn omgekomen. INGEZONDEN STUKKEN. R IJ T O E R. Yan verschillende zijden heb ik vernomen, dat de rijtoer door velen niet zal worden medegemaakt, om reden de weg langs waar zal worden gereden hun als zeer slecht gekozen voorkomt. Als men een rijtoer mede maakt, doet men dat niet om het slechtste maar wel om het beste gedeelte van de streek te zien. Yan Hulst over Graauw langs Kloosterzande terug naar Hulst is de afstand ook zeer kort en kan men te Terhole gekomen rechts inslaan en zoo naar de school van Stoppeldijk rijden. De hofstede van de heer Van Haelst, het Eldorado van Staats-Ylaanderen kon men in dogenschouw nemen waar ons eene goede ontvangst zeker zal ten deel vallen. De verdere rit door den Catharinapolder en zoo naar Absdale, waar men de boterfabriek nog eens kon bezichtigen zou zeker zeer in den smaak vallen. Indien men den te maken rit in diervoege wijzigde zoU dit het aantal deelnemers zeer zeker doen toenemen. Een lid der maatschappij van landbouzv. Hulst, 1 Juni. KOEES YAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,90 a f 47,95 Engelsch per 12,06 u 12,11 Z E E T IJ D I N G E N. Yan 1 tot en met 2 Juni. a Van 1 tot en met 2 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag 4 Juni. 8.16 8.50 Vrij dag 5 9.22 9.52 Zaterdag 6 10.22 10.49 Zondag 7 11.15 11.39 Maandag 8 12.1 Dinsdag 9 0.22 12.42 Woensdag 10 1.1 1.19 Axel. Huwelijks-aangiften. 29 Mei. Cornells Anthonie Faas, oud 21 j., jm. en Maria Verschelling, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Mei. Christiaan Hollebek, oud 23 j jm. en Maria Bakker, oud 20 j., jd. 28 Mei. Marinus Oppeneer, oud 20 j., jm. en Suzanna Pieternella Verberkmoes, oud 18 j., jd. Geboorten. 19 Mei. Cornelia, d. van Adam Schiemau en van Janna Oppeneer. 22 Mei. Janna, d. van Abraham Rouw en van Cornelia Andriessen. 25 Mei. Cornelia, d. van Petrus Jacobus Metzger en van Sara Jacoba Geluk. 26 Mei. Josephina Maria, d. van Cornelis Johannes van de Walle en van Justina Maria Mariman. Overlijden. 27 Mei. Camile Marie de Clerck, oud 15 m., z. van Joannes Cornelis en van Regina Johanna Staal. Clinge. Geboorten. 17 Mei. Elisa Florentina, d. van Adolf Verstraeten en van Marie Silvie Beeldens. Lambertus Augustinus, z. van Josephus van Roeijen en van Natali Schuddings. 19 Mei. Leontine, d. van Jan Baptiste Ros- schaert en van Maria Philippine Puylaert. Emma Maria, d. van Carolus Ludovicus Peeters en van Elionora Ferket. 21 Mei. Ludovicus Florentinus, z. van Eduardus Levinus van Overloop en van Camilla Maria Martens. 22 Mei. Franciscus Xaverius, z. van Alphonsius de Smet en Maria Justina Taalman. 27 Mei. Martha Clementina, d. van Frederik van Geertruy en van Isabella de Cock. Graauw. Huwelijks-aangiften. 22 Mei. Judocus Kou- ijzer, oud 27 j., jm. en Anna Maria Louisa Staal, oud 27 j.,jd. 29 Mei. Josephus Franciscus de Bakker, (van Stoppeldijk) oud 30 j., jm. en Mathilda van Damme, oud 27 j., jd. Huwellijks-voltrekkingen. 1 Mei. Theodoras Boogaart, oud 41 j., jm. en Rosalia Hoofman, oud 31 j., jd. 8 Mei. Judocus Claeijs, oud 27 j., jm. en Philomina de Koster, oud 28 j., jd. Alphonsius van Gimst, oud 28 j., jm. en Rosalia Buijs oud 25 j., jd. Geboorten. 10 Mei. Anna Maria, d. van Jacobus Fran ciscus de Beule en van Maria van Bellen. 26 Mei. Martha, d. van Petrus Leeraert en van Rosalia van den Berghe. Overlijden. 14 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Jacobus Andries Bogaert en van Louisa Blondina Rossier. Adriaan Dalk, oud 74 j., echtg. van Maria de Bakker. 29 Mei. Christiaan Johannes de Zwart, oud 54 j., echtg. van Cornelia Joanna Verplanken. Heng-stilijk. Overlijden. 18 Mei. Alphonsus van Leemput, oud 2 m., z. van Gerardus en van Appollonia Neve. Anna Maria Maas, oud 82 j., echtg. van Cornelis Boeykens. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Mei. Adri- anus van Denderen, oud 25 j.. jm. en Sophia de Nijs, oud 19 j., jd. Geboorten. 19 Mei. Josephus Johannes, z. van Josephus Cornelis Cornelissen en van Elizabeth Verdurmen. 29 Mei. Anna Maria, d. van Jan Francies Peersman en van Philomina van Huffel. 31 Mei. Alouisius, z. van Joos Pieters en van Johanna Merk. Overlijden. 16 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Gilles Francies de Bakker en van Philomina Catharina Everaert. 20 Mei. Elisa Catharina van Dorsselaer, oud 18 m., d. van Jacobus en van Apolonia Fruijtier. 22 Mei. Eduard van de Yoorde, oud 2 j., z.van Theodoras en van Judoca Roeland. 23 Mei. Maria Anna van der Velpen, oud 1 j., d. van Josephus en van Maria Louisa van Belle. 25 Mei. Maria Anna Wullens, oud 7 m., d. van Pieter Francies en van Maria Kas (wonende te Amster dam). 31 Mei. Jacobus Bun, oud 62 j., echtg. van Elisabeth Cabooter. Overslag. Huwelijks-aangiften. 19 Mei. Ludovicus Franciscus van Regenmortel (van Koewacht), oud 36 j.. jm. en Eulalie de Rijcke, oud 42 j., wed. Sas van Gent. Geboorten. 17 Mei. Gaston Polijdor Amand, z. van Dominicus van den Berg en van Florentia Emiliana Bauwens. 22 Mei. Maurice Franciscus, z. van Ferdinandus Hillaert en van Maria Seraphina de Groff. 27 Mei. Julma Maria, d. van Augustus van Walle en van Johanna Rosalia Petronella de Groff. 30 Mei. Alfred, z. van Charles Louis van de Velde en van Stephanie Everaert. Mint Jnnsteen. Huwelijks-aangiften. 22 Mei. Aloysius de Geest, oud 36 j., jm. en Eugenia Maria de Bleijzer, oud 34 j., jd. 30 Mei. Leonardus de Bot, oud 25 j., jm. en Maria Carolina Danckaert, oud 28 j., jd. Geboorten. 25 Mei. Maria Louisa, d. van Aloysius van Puijenbroek en van Nathalia Aerts. 26 Mei. Maria, d. van Eduardus van Vlierberghe en van Philomena Audenaerdt. Overlijden. 27 Mei. Maria Louisa van Puijenbroek, oud 2 d., d. van Aloysius en van Nathalia Aerts. Stoppeldijk. Huwelijks-aangiften. 28 Mei. Jan Scheele, oud 26 j., jm. en Sara Magdalena Willemsen, oud 22 j., jd. 29 Mei. Honore Constantinus Kips, oud 30 j jm. en Rosialia Morres, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Mei. Gijsbregt Serrarens, oud 34 j., jm. en Maria Louisa de Rooij, oud 21 j., jd. Geboorten. 21 Mei. Rosalia, d. van Josephus Vonk, en van Anna Maria van Dorselaer. 23 Mei. Josephus, z. van Pieter Jacobus Jansen.en van Melania Vermeulen. Xuidtlorpe. Huwelijks-aangiften. 30 Mei. Augustus Copj/icters, oud 26 j., jm. en Clementia Steijaert, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Mei. Joannes Franciscus Dierick, oud 47 j., jm. en Florentia Maria van Waes, oud 32 j., jd. Geboorten. 29 Mei. Theophilus Theodoras, z. van Constan tinus Joannes van Assel en van Maria Joanna Dierick. 30 Mei. Rene Gustavus, z. van Rochus van Overloop en van Leonia Maria Gijsel. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,50 a f Rogge 5,50 a f Wintergerst f a f Zomergerst f - a Haver 5,90 a f Erwten f a fPaardenboonen f 5,90 a f-, Duivenboonen f a f Witteboonen f a fBruineboonen fa fBoekweit f Lijnzaad a f Aardappels f 2,00 Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0.82J a Eieren per 26 stuks f 0,77i f Er waren ter markt te koop gesteld 41 stuks hoornvee 82 varkens en 3 paarden. Verkocht 17 stuks hoornvee en 51 varkens. o3 Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter A'euzeu I Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. idem Egret 3492 Liverpool idem Belg. s.s. Belgique 3383 Bilbao minerie Eng. s.s. James Groves 3433 Borga hout Van Ter A'eazen i 1 Fra. s.s. Frederik Franek 2611 Rochefort phosph. Eng. s.s. Antiquari 2915 Middlesbro ledig Voor (went 1 Duits. bark Marie B.Kohrsch; 1595 Cape Crose guano Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Don 2658 Goole idem 2 idem Rallus 3015 Manchester idem Van Gent 1 Noor. bark Achilles 840 Frederikstad ballast Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3