Landbou wberichten Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Een telegram uit Venetie meldt aan 't „Hbl.", dat de van ,/van Speijk" heden van daar naar het vaderland zou vertrekken. Het bestuur van den Bootwerkersbond te Rotterdam heeft aan de bladen een verslag ge- zonden van de Zondag gehouden vergadering. Het verklaart daarin, dat er geen sprake is geweest van het opnieuw neerleggen van den arbeidnoeh bij het bestuur noch bij de vergadering heeft daar- toe het denkbeeld voorgezeten. Het bestuur zal integendeel zooveel mogelijk in overleg met de werkgevers trachten, de grieven in het reine te brengen. Om het gebouw in eigendom aan den bond te doen overgaan, zal men aandeelen van een rijks- daalder uitgeven, waarvan er reeds vele door leden van den bond genomen zijn, en voorts zal een sleepboot worden aangeschaft, om controle op de rivier te kunnen uitoefenen op het nakomen van de bepalingen der loonlijst. De handel in vee is de laatste dagen in Noord-Brabant voor Belgie levendig. Kaltkoeien, kalfvaarzen en jonge vaarskalveren worden tegen hooge prijzen opgekochtalgemeen denkt men dat eerstdaags Belgie voor invoer van vee uit Nederland zal gesloten worden. De heer I. G. J van den Bosch, onder- directeur van den Wilhelminapolder, bij Goes, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen, wegens zijne benoeming als directeur van een groote landbouw-onderneming in Noord-Amerika en is bereids daarheen vertrokken. Omtrent den stand van het ooft in Zuid Beveland schrijft men aan de Tel. De steenvruchten hebben uitstekend gebloeid, maar tijdens den bloei te veel van de nacht- vorsten geleden, zoodat de aanslag voor kersen beneden het middelmatige is gebleven, behalve die der zoogenaamde Meikersen, welke goed genoemd kan worden. He pruimeboomen beloven eene vnj goede opbrengst. Wat overigens hier van steen vruchten gevonden wordt, is maar een enkele perzik of abrikoos, die hier of daar in een tuintje of tegen eeene schutting verdwaald is geraakt. De peren, een enkele soort uitgezonderd, die wat meer belooft, zullen geen rijke vrucht afwerpen, doch de appelboomen staan volop in bloei, en het weder is voor goeden aanslag niet ongunstig. De aal- en kruisbessen zijn als alle jaren met vrucht beladen tot brekens toe. Deze echt vader - landsche struiken schijnen naar weer noch wind te vragen. Zij bloeien en geven vruchten jaar op jaarieder kweekt ze, en kan ze dan volop genieten. TER NEUZEN, 3 Juni 1896. Door de arrond.-rechtbank te Middelburg is, ter vervullmg van eene vacature van rechter 111 dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeije, substituut- officier van justitie bij gemelde rechtbank Mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter te Ter Neuzen, en Mr. B. W. P. Kronenberg, rechter in de arr, rechtbank te Zierikzee. Gisterenmorgen vertrok van hier naar Zoute- lande eene brigade marechaussee, bestaande uit den brigadier Uijterschou van Hulst en twee marechaussee, een van de brigade alhier en een van die te Axel, daar aan het werk aan de duinen te Zoutelande een verschil tusschen aannemer en de dijkwerkers van Westkapelle moet bestaan, naar aanleiding waarvan door den aannemer een ploeg volk ontboden is, ter vervanging van de dijkwerkers. Een brigadier en 5 marechaussee waren bereids te Zoutelande aanwezig, terwijl de kommandant uit Sas van Gent ook daar tegen- woordig was. Axel. Aan het op 29 Juni a. s. alhier te houden festival zal door 8 vereenigingen worden deelgenomen, t. w. Muziekgezelschap van Biervliet, Ter Neuzen (Apollo), Ter Neuzen (Sluiskil), Westdorpe, Zaarn- slag, ZuiddorpeZanggezelschap van Overslag en Philippine. Overslag. Zondag 1.1. was het feest in ons dorp. De vischmaatschappij ,/de Palingvrienden alhier, had een vischwedstrijd uitgeschreven, ge- volgd door volksspelen. Des namiddags ten 3 ure deed genoemde maatschappij met de opgekomen maatschappijen en voorafgegaan door een der fanfarenmaatschappijen uit Wachtebeke, die zich ter opluistering van het feest welwillend ter be- schikking had gesteld, eene wandeling door het dorp. Maken onze Palingvrienden met hunne heldere witte petten en guetres, het vischtuig versierd met de Hollandsche en Belgische driekleur, vooral een goed figuur, thans moesten zij onderdoen voor een der mededingende maatschappijen, namelijk die uit Aalstde leden dier maatschappij, gekleed in witte broeken en roode blouches, trokken ieders aandacht. Genoemde maatschappij behaalde ver- scheidene premies en prijzen. De volksspelen trokken veel kijkers en de deel- nemers deden hun best om de schoone prijzen te Trad men naderbij, dan verschafte een enkele blik reeds zekerheid, dat deze ongelukkige het slachtoffer was van een wreeden moord. De zwarte, versleten jas, welke de verslagene droeg, was door en door bemorst met geronnen bloedde keel gaapte wijd, door een vreeselijke snede tot aan den halswervel gescheidenin tegenstelling daar- mee was op het diep gerimpelde gelaat van het lijk, waarop in den dood nog de hartstochten en aandoeningen van het leven waar te nemen waren, een onverklaarbare vroolijke uitdrukking op te merken gelijk aan die welke zich vertoont op het gelaat van een listigen handelsman, die een voordeelig zaakje heeft gedaan. Bij dezen gruwelijken aanblik wilden de beide vrouwen weer beginnen te jammeren een gebie- dende wenk van den rechter van instructie legde haar evenwel het stilzwijgen op. Loder naderde den doode, om aan diens zijde neer te knielen, evenals de justitie-dokter, die met den rechter van instructie was meegekomen. Onderzoekend keek de commissaris naar het lijk en den bloedplas die het omgaf, terwijl zijn chef haastig naar het venster ging en dit opende, om de zoetachtige, walgelijke bloedlucht uit het ver- trek te verdrijven. „Wat is dat?" zeide de commissaris, terwijl hij met uitgestrekten vinger op den vloer wees. Zijn oog was gevallen op onregelmatige, nauw leesbare letters, die met bloed op den grand ge- schreven waren en zich in de onmiddelijke na nj- heid van het lijk bevonden, zoodat het den schijn had alsof de doode met de uiterste krachtsm- spanning in zijn laatste oogenblikken nog iets gewichtigs had te schrijven gehad, waartoe hij zijn eigen bloed gebruikt had. ,z Dorner" las de commissaris met haliiuicte stem, nadat het hem gelukt was, de onduidelijke en door de zonnestralen, die door het venster winnen. Eene groote menschenmassa was op de been, want uit alle naburige gemeenten waren nieuwsgierigen toegestroomdhet was veel drukker dan op de kermis. Wij hebben het zeer betreurd, dat de fanfaren- vereeniging //de Yereenigde Werklieden" uit Ter Neuzen, die voornemens was aan het feest deel te nemen, en op wier medewerking wij zeer veel prijs stelden, verhinderd was te komen. Wij roepen deze vereeniging een //tot later" toe. De commissie uit de maatschappij de Paling vrienden, die zich met de regeling van het feest heeft belast, heeft alle eer van haar werk, want onder de wandeling en bij het visschen, zoowel als bij de volksspelen, heerschte de beste orde. Wij zijn genoemde maatschappij dankbaar voor den genoegelijken dag dien zij ons bereid heeft, en wij kunnen haar verzekeren, dat zij door dit welgeslaagde feest veler sympathie gewonnen heeft. Ook de armen zullen haar dankbaar zijn, want die heeft de maatschappij bij haar feest niet vergeten. Lang leve de maatschappij //de Paling vrienden". Bij de koningsvogelschieting, Maandag hier gehouden door de handboogmaatschappij St. Sebas- tiaan, schoot de heer E. Waelput van Zuiddorpe den koningsvogel af. Ook in 1895 en 1894 was hij koning van deze maatschappij. Middelburg, 2 Juni. Heden avond werd het huisgezin B. alhier eensklaps in diepen rouw gedompeld. Een 15jarige jongen uit dat gezin namelijk, die met andere jongens in het kanaal nabij de Meelfabriek was gaan zwemmen, zonk plotseling ten aanschouwe zijner onthutste makkers in de diepte weg. Van alle kanten schoot wel dadelijk hulp toe, doch het duurde nog een geruimen tijd eer men den jeugdigen drenkeling bovenhaalde. Het leven bleek toen helaas reeds geweken te zijn. De verdronkene was de oudste zoon des huizes. Bij het heden te Amsterdam gehouden examen voor apothekers-bediende, is o. a. geslaagd mej. S. A. Vooren van Ter Neuzen. Middelburg, 3 Juni. De verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Middelburg, ter vervulling der vacature Mr. P. J. F. van Yoorst Vader, had tot uitslag dat gekozen werd de heer C. J. J. A. van Teijlingen, candidaat der liberale kiesvereeniging. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Juni de volgende vonnissen uitgesproken F. B., oud 21 j., koopman te Clinge, is wegens beschadiging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. v. d J., oud 18 j., dienstmeid te Zuiddorpe, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevange- nisstraf. C. D. L., oud 44 j., kanaalloods te Ter Neuzen, is wegens bedreiging met doodslag vrij- gesproken. het aardrijk met een weldadige regenvlaag werd gedrenkt en verkwikt. Boven verwachting staan de veldvruchten goed. Dit is toe te schrijven aan den drogen winter en het gunstige voorjaar, waardoor de grond bijzonder vruchtbaar is en zijn vocht houdt. Suikerpeen staan over het algemeen vrij wel, en in tegenstelling der berichten uit andere streken van Zeeland heeft men hier alle reden tot tevreden- heid. Over de aardappelen kan men niet klagen, ze groeien fel en wat regen zoude aan den groei goed doen. Niet alleen dat het drinkwater voor den mensch zeer schaarsch wordt, maar ook velen der vee- houders, worden genoodzaakt, om in de behoeften van drinkwater voor hun vee te voorzien, buiten- gewone maatregelen te nemen. Overigens wordt op het land de toestand ge- spannen, en niet »het minst treurige gevolg is, dat nu reeds weken lang honderden handen tot gedwongen rust veroordeeld zijn. TER NEUZEN, 3 Juui 1896. De vurige verlanging naar regen, algemeen door menscl; en dier geuit, kreeg heden nacht aan- vankelijk vervulling, daar bij een kort onweder binnenkwamen, verdroogde letters te ontcijferen. De rechter van instructie Niederer was nader bij getredenook hij ontwaarde het bloedschrift. ,/Dat is zouderling," zeide hij. ,/De verslagene heeft ongetwijfeld den naam van zijn moordenaar met zijn"laatste kracht op den grond geschreven. Dat moet waarschijnlijk Dorner beduiden." z/Ik kan slecht gelooven, dat hij daarmede den moordenaar bedoeld heeft," mompelde de com missaris. //De vermoorde heet zelf Dorner, en en bovendien kan hij deze letters niet geschreven hebben." ,/Waar maakt gij dat uit op vroeg de rechter van instructie. ,/Dat is eenvoudig genoeg," antwoordde de commissaris. //De letters bevmden zich links van het lijkzij zouden dus met de linkerhand ge schreven moeten zijn. Hoe onvast zij daar ook staan, is de mogelijkheid daartoe toch wel uit- gesloten." De beambte schudde bedenkelijk het hoofd.^ ,/Ge kunt gelijk hebben," zeide hij. //Kan intusschen Dorner zich niet in zijn laatste stuip- trekking omgewend en daardoor de oorspronkelijke houding van zijn lichaam veranderd hebben?" ,/Neen, dit wordt door de ligging van het lijk geheel tegengesproken, zeide de dokter, die ijverig met de lijkschouwing bezig was. /Thans reeds bemerk ik, dat de ongelukkige ah door den bliksem getroffen is neergevallen en zich niet me er van zijn plaats heeft begeven." ,/FIm, hij kan ook links geweest zijn," bromde Niederer, die niet gaarne een eenmaal opgevatte meening prijsgaf. De beide vrouwen hadden aandachtig geluisterd thans kwam de portierster naar voren. z/De oude Dorner was ook links," zeide zij snel. //Hier, vrouw Weiszen die overal goed bekend is, kan het bevestigenhij schoor zich zelfs met de linkerhand, en mijn man zegt, dat alleen iemand die geheel links is, zoo iets kan. ,/Nu, vriend Loder, daarmee is uw raadsel opgelost," zeide Niederer eenigzins uit de hoogte. ,/Dat schijnt zoo," mompelde deze, die bezig was de krampachtig dichtgeknepen hand van het lijk open te breken. //Yreemd, alle vingers zijn met bloed bezoedeld, alsof hij met de voile hand geschreven had, en men ziet toch slechts een enkel vingerspoor,maar neen, ik had toch gelijk, liet hij er terstond op volgen. Zegevierend wees hij op de hand van den doode, die hij intusschen had opengebrokendeze had een blinkend voorwerp omklemd gehouden, dat thans op den grond viel. Loder raapte het op en overhandigde het aan zijn superieur, die het sieraad want dat was het opmerkzaam bekeek. Het was een kost- baar medaillon van een heeren-horlogeketting, op welks voorste plaat een kleine bouquet was ge- graveerd, met paarlen en brillanten ingelegd. ,/Neen," herhaalde de commissaris met vaste stem, ,/de verslagene kan deze leters niet zelf geschreven hebbenin dat geval had hij het medaillon laten vallen, dat hij daarentegen in de worsteling met den moordenaar gegrepen heeft en krampachtig vasthield". z/De vermoorde heeft nauwelijks een ademtocht meer gedaan, nadat hij de wond had ontvangen, gezwegen nog dat hij de kracht niet meer gehad zou hebben letters op den vloer te schrijven." zeide de dokter thans, die zijn onderzoek geeindigd had en zich nu ophief. ,/De dood moet onmiddellijk zijn ingetredendat bewijst ook de vreedzame, ja vroolijke gelaatsuitdrukking. Het ongelukkig slachtoffer was reeds dood, voordat het zelfs het gelaat van den moordenaar had gezien." (Wordt vervolgd). De openbare gezondheidscommissie te Goes, heeft in verband met het heerschende gebrek aan drinkwater, onderzocht of het water uit de vest bij de ambachtschool, aldaar, als zoodanig is te gebruiken. Wanneer bij elken emmer water een kopje ijzerchloride wordt gevocgd, dan vormt zich na 24 uren een bezinksel, dat alle organische stoffen opneemthet afgeschonken water is dan I een onschadelijke drank. Wanneer het dan nog wordt gekookt en gefiltreerd is het zelfs volkomen helder. Voor onvermogenden is een oplossing van ijzer chloride vanwege het gemeentebestuur gratis ver- krijgbaar. Naar men verneemt zijn voor de Haar- j lemsche Paardenloterij aangevraagd ruim 1 millioen loten. Het aantal loten is bepaald op 25,000. Reizigers, die bij het spoorwegongeval te I IJsselmonde tegenwoordig waren, deelen mede, dat I in den trein niets aanwezig was om verbanden aan te leggen of iets dergelijks geen verbandkist of tasch. Na een ernstig ongeluk wordt gewoonlijk op deze en dergelijke toestanden gewezen. Er volgt j dan een aanschrijving, een algemeene order, en na eenigen tijd is deze weer vergeten en denkt niemand er aan voor er weder een ongeluk gebeurt. Dat gaat zoo met nooddeuren, noodlantarens, verbandkisten enz. Een panter in de Rotterdamsche diergaarde leed aan verstopping, waarvoor hij een laxeermidde2 moest gebruiken. Het goedje rook hem wat i verdacht; althans wat men ook probeerde, hij dankte er voor, het in te nemen. Toen verzon de directeur eene list. Hij liet den panter met het j geneesmiddel besproeien, en of deze al als een dolle door de kooi heen en weersprong en blies j van woede, de oppasser, veilig door de stevige tralies, trok er zich niets van aan en sproeide j voort, totdat de vette olie het dier van het lijf droop. Er bleef nu voor den panter niets anders over dan zijne huid schoon te likkenop die wijze I kreeg hij het laxeermiddel naar binnen en werd j zijn leven tegen wil en dank gered. De landbouwer J. v. H. te Aarle Rikstel stond met kar en paard voor een herberg om even een glas bier te drinken. Uit de herberg komende I wil Vie boer het touw losmaken, waarmede zijn s paard vast staat, doch terwijl hij daarmede bezig I is, neemt het paard zijn meesters mes, dat met I het heft halfverwege uit zijn zak «teekt, in den I bek en brengt daarmede J. v. H. zulk een hevige I snede toe, dat hij genoodzaakt is, bij de kasteleines I zich den pols te laten verbinden. De premie, uitgeloofd voor 't terugbrengen van een der verloren geraakte vischtorpedo's, is ten deel gevallen aan den Texelschen loodskotter No. 4. Deze heeft nl. in de Noordzee de torpedo I drijvende gevonden, welke in het begin van Mei I door de ,/Kortenaer" ter reede van Texel werd verloren. Die van de ,/Habang" is nog steeds onder water. Brandbriefschrijver van beroep De politie te Groningen heeft aangehouden den kleermaker G. C., oud 40 jaar, wonende te I Zuidlaren, die een geacht ingezetene van Groningen I een brief had geschreven, waarin hij onder be- I dreiging met brandstichting een som gelds eischte, I die hem op eene bepaalde plaats ter hand gesteld I moest worden. 1 C., die reeds vier keer wegens een dergelijk 1 feit veroordeeld is, heeft bekend de schrijver van I den brandbrief te zijn. Te Eindhoven waren Zondagnamiddag in een onbewoond huis, dat reeds eenige jaren ledig staat, I eenige jongens aan het spelen. Een paar van hen 1 waren op het dak gekloinmen en beproefden een schoorsteen, welke niet stevig stond, omver te I werpen. Dit gelukte hun maar al te wel. Een I hunner kameraden, de 14jarige Sch., stond er naar j te kijken en kreeg het geheele gevaarte op zijne J beenen, met het treurig gevolg, dat een der beenen J beneden de knie geheel verbrijzeld werd. Men vreest, dat dit zal moeten afgezet worden. De gekwetste werd naar het ziekenhuis over- gebracht. Axel. Gemeenteraadszitting van 2 Jnni. Tegenwoordig de heeren J. Wolfert, M. A. Smies, P. Koster, P. van Dixhoorn, P. Dieleman, G. Weijns, P. Dreg- mans, C. N. Jansen van Rosendaal, L. Lamattre en D. J. Oggel, leden en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig de heer P. van Hoeve. Yoorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. Missive van Ged. Staten dezer provincie d.d. 25 April jl., houdende kennisgeving, dat door hen is goedgekeurd het raadsbeluit, d.d. 14 April jl.. tot afkoopbaarstelling van cijns. Aangenomen voor kennisgeving. b. Als voren, houdende terngzending van het door hen- goedgekeurde kohier der schoolgelden over het tweedekwar- taal 1896. Aangenomen voor kennisgeving. c. Als voren, d.d. 2 Mei jl., houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1896. Aangenomen voor kennisgeving. d. Brief van den heer C. P. Minjon te Axel, d.d. 1 Mei jl., houdende mededeeling, dat zijn vader, Christiaan Minjon, ge'pensionneerd veldwachter dezer gemeente, den 268""> der vorige maand te Zierikzee is overleden. Bij dezo mededeeling kan hij niet nalaten, den heeren zijn hartelijken dank te betuigen voor de welwillendheid en den steun, welke zijn vader in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Verzoek van het bestuur van het fanfarengezelschap Concordia", alhier, om bij gelegenheid van het op 29 Juni a. s. te houden festival gebruik te mogen maken van de raadzaal alsmede van de zich in het bezit der gemeente bevindende versierselen. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek in te willigen. 3 Z. h. s. wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1896. 4. Wordt overgelegd de rekening van het algemeen bur- gerlijk armbestuur over het dienstjaar 1895. De Voorzitter benoemt tot onderzoek derzelve eene com- missie, bestaande uit de heeren J. Wolfert. P. van Dixhoorn en G. Weijns. 5. Tot leden van het algemeen burgerlijk armbestuur worden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren J. Wieland en J. Verijzer. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat Burg, en Weth. besloten hebben een Northonpomp te plaatsen in de Lange Kerkdreef, nabij de woning van de wed. J. J. Huijssen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2