1 Algemeen Nienws- en Advertentiebl&d voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3312. Donderdag 4 Juni 1896. 36e Jaargang. oe£ van Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van WESTDOBPE maken bekend, dat van de aandeelen der geldleening ten laste dier ge- meente in 1890 aangegaan, op heden zijn uitgeloot de nummers 12, 40, 49, 54 en 59. Westdorpe, 1 Juni 1896. Burgemeester en "VVethouders voornoemd, C. VAN WAES. De Secretaris, M. J. B. KIEBOOM. S^olitieli Overaieht Ondanks de droeve ramp moet te Moskou na- tuurlijk het lang te voren opgemaakt feestprogram zijn voortgang hebben. Zoo was er bv. weer een diner ten Hove en een bal bij den Oostenrijkschcn gezant. Maar dat alles, 't spreekt van zelf, geschiedt onder zware gedruktheid en nog sterk onder den indruk der verschrikkelijke gebeurtenissen. Wij zijn onzen lezers nog het verslag schuldig van enkele gebeurtenissen, in den loop van dien noodlottigen Zaterdag voorgevallen. Zoo ontving de Czar dien dag eene deputatie uit den adel, op welker adres Z. M. antwoordde, dat hij de trouwf diensten van den adel kende en waardeerde. Z. M. twijfelde er niet aan of de adel zou voortgaan een steun te wezen voor den troon. Oprechtelijk waardeer ik, sprak de Keizer, de nuttige en belanglooze deeliieming van den adel aan de regeling der plaatselijke aangelegen- heden, en zeer goed weet ik welk een moeilijken tijd sommige edellieden met grondbezit tegen- woordig door!even. Maar men kan er zeker van wezen besloot de Keizer dat ik die nooden onder mijne zorg voor het welzijn van ons dierbaar vaderland niet zal vergeten. Dien Zaterdag ontving de Keizer ook nog, voor het Petrowsky-paleis, de //huldiging des volks", waarbij het lied //God bescherme den Czar" door een reuzen-koor werd gezongen en waarbij ongemeeue geestdrift heerschte. Na afloop daarvan werden in een der zalen van het paleis verschillende Moskauer deputaties ontvangen. Toen de laatste daarvan was te woord gestaan, begaven de Keizer en de Keizerin zich weder naar buiten, waar op het voorplein in een drietal reuzeu- tenten ettelijke honderden dorps-oudsten werden gespijzigd. H.H. M.M. gingen de rijen langs, overal vriendelijk groetend. De Keizer dankte alien voor hunne liefde en trouw en hunne zorg voor het welzijn der boeren. Uwe belangen, zeide hij, liggen mij even na aan het hart als aan mijnen FEUILLETON z/Ik ben terstond naar het bureau geloopen," bevestigde zij met groote radheid van tong/,ik kon liaast niet op mijn beenen staan van den schrik, maar de plichten zoo'n misdaad hoe is het mogelijkin een zoo fatsoen- lijk huis niet om te gelooven z/Wanneer hebt hij de misdaad ontdekt?" viel de rechter van instructie haar barsch in de rede. z/Dat zal een uur of drie geleden zijn," sprak de vrouw. //Mijnheer Dorner was namelijk zoo stipt als de klok. Elken morgen om zeven uur haalde hij bij mij zijn kannetje melk, dat ik bij den boer voor hem nemen rnoest; dan moest ik ook warm scheerwater voor hem gereed hebben de oude heer was erg netjes, hij schoor zich iederen morgen. En om tien uur ging hij alle dagen uit, weer of geen weer." z/Vermoedelijk trok het uw aandacht, dat Dorner vanmorgen aan zijn gewoonte ontrouw werd vroeg de rechter van instructie eenigszins ongeduldig. z/Juist zoo, ik wachtte tot negen uur; toen wilde ik toch eens gaan zien. Ik klom de vier trappen op en, boven gekomen, vond ik het al vreemd, dat de deur openstond die toegang verleent tot de woning van mijnheer Dorner. Deze was, moet u weten, een zonderling heer, vreeselijk wantrouwig, hoe goed hij aan den anderen kant ook was. Toen hij hier in huis kwam, lieeft hij dadelijk een bijzonder slot op de voorkamerdeur laten maken." grootvader en aan mijn onvergetelijken vader. z/Gedenkt" dus eindigde de Keizer //gedenkt het woord, door mijn vader bij zijne kroning ge- sproken, laat dit voor u een vast richtsnoer wezen en inoge God u steeds gezondheid schenken en voorspoed op uw werk Uit het buitenland, vooral uit Frankrijk, ontvangt men vele treffende bewijzen van deelneming in de groote ramp. In de Fransche Kamer heeft de heer Hano- taux, de Minister van Buitenlandsche zaken, een wetsontwerp ingediend waarbij de annexatie van Madagascar wordt voorgesteld. Het doe! van dit voorstel is, een einde te maken aan de internationale moeilijkheden. Een verandering in het beheer van het eiland wordt niet bedoeld. De Koningin behoudt haar titel, haar inkomsten en haar rechten, doch onder de souvereiniteit van Frankrijk. Dit ontwerp komt geheel overeen met de denk- beelden door Hanotaux in zijn boek over de Mada- gascar-quaestie ontwikkeld. Het ontwerp, door den heer Berthelot tijdens zijn ministerschap ingediend, wilde van Madagascar een soort van tusschending maken, half protec- toraat, half kolonie. Tegen dit regeeringsstelsel maakten de mogendheden bezwaar, omdat daarin was opgenomen de bepaling dat de tractaten, met verschillende mogendheden gesloten, vervallen waren, waardoor de handelsbetrekkingen met Madagascar werden verbroken. Ten einde aan deze bezwaren te gemoet te komen, heeft het kabinet-Meline thans, door de Minister van buitenlandsche zaken,- eenvoudig de annexatie doen voorstellen. President Kriiger is voor 't oogenblik de popu- lairste man, niet alleen in Pretoria, maar ook aan den Rand, dank zij zijn grootmoedig besluit om de Johannesburgsche reformers de hun opgelegde gevangenisstraf geheel kwijt te schelden. In eene vergadering, te Johannesburg gehouden, werden, op voorstel van Barnato, den grootsten mijnbezitter aan den Rand, drie hoera's voor den president uitgebracht en ook de vrijgelatenen brachten hem een warme ovatie. De president gaf hun een hartig lesje meehij hoopte, dat de toekomst zou leeren, dat hij goed gedaan had met hen vrij te latenhij had nu vergeten wat er gebeurd was en hij hoopte, dat zij als gentlemen hem en de regeering zoudeu helpen om vrede en voor spoed te brengen onder ai de bewoners van het land. Men kan nu werkelijk zeggen, dat de crisis gelukkig ten einde gebracht is. De zaken, die z/Hoelang woont hij al hier vroeg de rechter. z/Eerst drie maanden," luidde het antwoord z/maar hij had deze regeling den eersten dag al vastgesteld en daar hield hij zich stipt aan." z/Weet gij, waar Dorner vroeger heeft gewoond //Hij is van buiten de stad gekomen, dat weet ik uit zijn papieren, die ik gezien heb, voordat ik hem de woning verhuurde," op dit laatste legde de portierster een bijzonderen nadruk. //Met die papieren had hij nog wat moeite, zij waren niet in orde en de politie is zoo streng z/Gij traadt dus de woning binnen," onderbrak de rechter van instructie dezen woordenvloed, //en daar vondt gij den doode De portierster sloeg de handen in elkaar en jammerde Och goede hemel, dat gezicht zal ik nooit vergeten, al word ik ook honderd jaarIn de huiskamer lag die goede mijnheer op den vloer, het bloed stroomde om hem been en hij was zoo dood als een pier, dat zag ik met een oogopslag. O, o, wat ben ik daarvan geschriktIk begon te huilen en liep wat ik loopen kon de trap af." z/Het is zooals vrouw Klaus zegt," bevestigde een der buurvrouwen, terwijl zij een stap naderbij kwam. //Ik veegde juist mijn trap wat aan, toen zij naar beneden kwam, zoo bleek als een doode. z/Och goede God in den hemel," schreeuwde zij, ze hebben den ouden Dorner den hals afgesneden Toen ik dat hoorde liep ik met haar mee naar de politie." De rechter van instructie knikte slechts even met het hofd en wendde zich tot den inspecteur van politie, die juist de trap afkwam en be- leefd groette. leden onder de gedwongen afwezigheid van zoo- velen der hoofden van de belangrijkste onderne- mingen, kunnen weder ter hand genomen worden Johannesburg kan zich verder ontwikkelen en de volksraad kan onbevangen de wenschen in over- weging nemen omtrent de hervormingen in het binnenlandsch bestuur, waarop de uitlanders ten deele met recht aandringen. Wanneer de uit- drukking //vrede met eere," waarop van Londen uit werd aangedrongen na de gevangenneming van Jameson's bende, hier te pas kan worden gebracht, dan kan men ditmaal met voile overtuiging zeg gen, dat de regeering der Zuid-Afrikaansche repu- bliek met eere vrede gesloten heeft met de mannen, die zicb hebben vergrepen tegen den staat, welks gastvrijheid zij genieten. Het blijft nog af te wachten, of ook in Engeland aan bet recht voldoening zal worden verschaft en of de bende, die de Britsche vlag in Zuid-Afrika bezoedeld heeft, hare straf daarvoor bekomen zal. Rhodes werd verleden Zaterdag, bij zijne komst te Buluwayo, opgewacht met een depeche die van de Engelsche regeering voor hem was aangekomen. Zou men eindelijk gaan begrijpen, dat het toch niet aangaat, den hoofdaanlegger der samenzwering vrij uit te laten gaan In de zitting der Tweede Kamer van gisteren stond de Kamer bij de hervatting van het kiesrecht- debat en wel over art. 2 tegenover 5 amendementen beoogende den aanslag der weduwe niet te doen gelden voor haar oudsten of eenigen inwonenden zoon (Lohman)de huurwaarde der weduwe-woning over te brengen op haar zoonbij de berekening van het laagste loon voor kiesrecht ziekte niet mede te rekenen (Kuyper) met het subamende- mentHeldt om ook werkgebrek in aanmerking te nemen, voorts de inkomsten van vrouwen en kinderen als inkomen van den man te rekenen (Borgesius) en om ook vrije kost te doen medetellen in de inkomsten (Houwing.) Het bleek dat de commissie het amendement Lohman aanbeval, maar, hoewel zij voor het reke- ning houden met ziektegevallen, bezwaar had tegen het mederekenen van werkgebrek als een te normale omstandigheid, een bezwaar bestreden door Mr. Borgesius, die geen administratieve moeilijk heden van het medetellen van het loon van vrouw en kinderen vreesde. De Minister bestreed dit voorstel daar de comu- latie de levenstelling van den man vermindert. z/Gij hebt u bij de aangifte terstond naar de plaats der misdad begeven vroeg hij. z/Ik liet het huis terstond bewaken en afzetten." deelde de inspecteur mede. //Tn de woning boven is alles onaangeroerd gebleven, zooals ik het ge- vonden heb." z/Dank u," zei de rechterlijke ambtenaar en klom nu zonder meer de trap op. Zijn metgezellen volgden hem en de kleine, beweeglijke heer stootte de portierster even aan en zeide halfluid z/Kom mee." z/Voor geen geld van de wereld riep de vrouw. z/Ik kan geen dooden zienik zou er mijn leven lang alle nachten van droomen." z/Kom mee, het is noodig," herhaalde de beambte en dat op zulk een gebiedenden toon, waarbij zijn blik zulk een uitdrukking van gezag aannam dat vrouw Klaus hem zonder verdere tegenspraak volgde, hoewel zij er bij de huisvrouwen altijd op pochte, dat geen man over haar den baas kon spelen, wel allerminst haar eigen //heer en meester". De rechter van instructie klom bij twee treden te gelijk de trap op, zoodat zijn gezelschap moeite had, gelijken tred met hem te houden. Door de op een kier geopende woningdeuren der verschil lende verdiepingen, die zij over moesten, gluurden nieuwsgierige gezichten, die bij hun nadering ter stond verdwenen. De deur rechts van de vierde verdieping stond wijd open en in den ingang stond een politie-agent, die bij de nadering der rechterlijke commissie haastig plaats maakte. Ook de deur daarnaast stond half open en in die opening stond een vrouw met zwarte oogen, En de heer Kuyper verdedigde vooral het laten gelden van den aanslag der weduwe voor haar oudsten zoon, in aansluiting met het bestaande kiesrecht, dat ten aanzien van den aanslag van de vrouw voor den man. Nadat de heer Kuyper zijn amendement betref- fende de ziektegevallen eenigszins had beperkt in overeenstemming met het advies der commissie wat den heer Heldt aanleiding gaf, dat amendement in zijn oorspronkelijken vorm te herstellen met toevoeging van het werkgebrek, werden de amen dementen 1 Lohman (geen kiesrecht voor oudsten zoon eener weduwe) aangenomen met 53 tegen 26 stemmen, waardoor verviel het voorstelKuyper, betreffende het overgaan der huurwaarde op den zoon2. Houwing (vrije kost) aangenomen met 69 tegen 10 st.3. Borgesius (mederekenen inkom sten gezin) verworpen met 55 tegen 25 st.4. Heldt (onbeperkte ziektegevallen en werkgebrek) verworpen met 53 tegen 26 st.5. Kuyper (geen aftrek van loon bij ziekte) aangenomen met 59 tegen 22 st. Art. 2 werd goedgekeurd. Art. 3 (uitsluitingen kiesrecht) onveranderd goedgekeurd. Art. 4 zegt, dat onderstand is elke ondersteu- ning in geld of andere benoodigdheden verstrekt tot leniging van nood. De heeren Beelaerts en Tydeman achten deze bepaling ongrondwettig, omdat de Minister genees- kundige hulp niet onder onderstand wil verstaan. Bij het departement van Kolonien is gister het volgende telegram ontvangen //Laatste drie dagen bentings benoorden Beradin geslecht. Cavalerie vond de kloof van Beradin verlaten en colonne uit Ketapang-Doea den voet van het gebergte van Lam-Asan tot Lam-Tih. Enkele schoten vielen uit het gebergte. z/Een fuselier gevaarlijk gewond." Nog altijd is het gebeente van den broeder van Koning Willem I niet gevonden. De Padu- aansche dagbladen beweren, zegt 't //Hbl.", dat een schilder weet waar het echte graf van den prins is, en een vrouw moet verklaard hebben een man te kennen, die weet waar het stoffelijk overschot gevonden kan worden. Maar men heeft 't evenwel nog niet. Het //plechtige" van den indruk is er door al dit tragi-komische gescharrel in elk geval af, al vond men ten slotte dan beenderen, die eenmaal inderdaad aan prins Frederik behoort hebben. Het zoeken is echter opgegeven, naar't schijnt. die nieuwsgierig op de bezoekers gericht waren. Toen de rechter van instructie met zijn gevolg de woning der misdaad betrad en alleen vrouw Klaus met haar geleider nog de trap opstrompelde, kwam de nog jonge, knappe vrouw, niet in staat haar nieuwsgierigheid langer te bedwingen, het por- taal op. De politie-agent wilde haar tegenhouden, maar op een wenk van den kleinen heer week hij op- nieuw vol eerbied terug. z/Zijt gij de buurvrouw vroeg eerstgenoemde. //Om u te dienen, maar wij hadden geen om- gang met mijnheer Dorner." z/Dat doet er niet toe, ga mee, wij kunnen misschien uw verklaringen gebruiken." Ondanks haar groote nieuwsgierigheid volgden beide vrouwen slechts schoorvoetend dit bevel op. z/De woning is door niemand meer betreden geworden vroeg de kleine heer in het voorbij- gaan aan den politie-agent. z/Neen, mijnheer de commissaris," luidde het antwoord. //Mijnheer de inspecteur heeft mij uit- drukkelijk bevolen, niemand door te laten." Commissaris Loder knikte slechts even met het hoofddaarop trad hij de smalle, donkere gang binnen, waarop twee tegenover elkander gelegen deuren uit kwamen, die beide openstonden. De eene gaf toegang tot de keuken, die in het geheel niet in gebruik was geweest, daar de bewoner al tijd buitenshuis at. De andere deur gaf toegang tot een zeer spaarzaam gemeubileerd vertrek met twee vensters. Reeds in de gang zag men het lichaam van een man, met dun, grijs hoofdhaar die onbeweeglijk op den vloer lag, door een bloedplas omgeven. ■ragiwow«w^ffpMBa«a8naM IEVZENSCHE (OIIHM Dit lilad verschijnl rlimiiili»n-, H'oensiliis- en VrijdagaroDd, uitgeionderd op Feesldasen, bij den uitg^ever 1". J. VAS DG SAI'DE te Ter Neuzen. I————iBP—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1