Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderes, No. 3311. Dinsdag 2 Juni 1896. 36e Jaargang. voor lEEISlMASIIfl. BIIEIBIAIIIt. BRANDSCHQUWINS. Om d© eer ?aa Mji moeder. Binnenland. m r ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ir»olitieli Overzicht. Volgens goedgezinde Belgische organen is de Congostaat een soort paradijs. Andere menschen oordeelen er wel eens minder gunstig over. Zekere heer Salusbury, een Engelschman, die in den staat verblijf hi eld, heeft een opzienbarend artikel daarov'er geschreven in een tijdschrift. Hij legt o. a. den Belgiscben officieren die negers, zijnde Britsche onderdanen, hebben over- gehaald om van Sierra Leone, de Goudkust en Lagos naar den Congo te gaan contractbreuk ten laste, terwijl de ongelukkigen, eenmaal in den Vrijstaat zijnde, op wreede wijze worden behandeld. Toen eenigen hunner weigerden aan land te gaan, omdat het bekend was geworden, dat zij geen dienst zouden moeten doen als werklieden, doch als sol- daten, werden zij aan boord van het schip zonder vorm van proces doodgeschoten. Alles in den staat is, zooals kapitein (Salusbury het noemt, 7/a shameful fraud" (een schandelijk FEUILLETQN. Wilhelm stond op en liep onrustig heen en weder. Hij was te veel man, om zich willoos aan de vertwijfeling over te geven. Boven alles ging bij hem de liefde tot zijn moeder, die eerbied- waardige vrouw, welke, door een kwaal reeds lichamelijk ondermijnd, dezen slag van het noodlot zeker, niet zou overleven. Thans reeds was de jonge advocaat er van overtuigd, dat hij, al ware bet alleen ter wille van zijn moeder, zorgen moest, dat zijn nietswaardige vader zoo spoedig mogelijk het land weder verliet. Maar zijn verloofde, hoe stond het daarmee Ach, telkens kwamen zij hem weer in het ge- heugen, de woorden van den ouden Yon Horwitz, die hij zooeven nog met een gelukkigen glimlach had aangehoord en die hem thans in de ooren klorken als een doodvonnis voor zijn geluk, voor zijn toekomst. Hoe zou zijn schoonvader deze gebeurtenis opnemen Was het niet een dure plicht voor Wilhelm, den achtenswaardigen man, die zoo nauwgezet was op bet punt van eer met deze omstandigheid bekend te maken Maar wat dan Wilhelm wist maar al te goed, dat hij, door het bestaan van zijn doodgewaanden vader aan den handelsraad mee te deelen, een huwelijk met het innig geliefde meisje voorgoed onmogelijk maakte. Wanneer hij echter zweeg P geknoei). //Het roemrijke werk der bescliaving is moord, roof, plundering en wreedheid in den meest ergen graadde zoogenaamde bevrijding der slaven is juist het instellen en het handhaven der slavernij onder barbaar'sche omstandigbeden, zonder wederga in de geschiedenis der plantages of in die van de zuidelijke staten van Amerika, de hooggeroemde hulpbronnen van dit rijke land worden alleen gevonden in comestibles in blikken bussen en spiritus in flesschen enz. en de waarde- looze goederen, welke uit Europa worden ingevoerd. Inheemsch in deze woestijn van rotsen, moerassen en bosschen zijn slechts hongersnood, ondergang en dood." Eigenlijk nieuws is er niet van het eiland Kreta, hoewel er aan de Engelsche bladen druk geseind wordt. De toestand is te Vamos nog steeds onver- anderd, heet het o. a., maar de crisis nadert, want de levensmiddelen der belegerden raken uitgeput. Alle pogingen om het beleg te doen opbreken, zijn mislubt. Een Turksch legertje van 25000 man, bijeen- gebracht uit Kanea, Retimo en Heraklion, heeft wanhopigepogingen gedaan om ongeveer 1000 Kretenzers te verjagen, die zich te Tsivara hebben verschanst, doch niettegenstaande een voortdurende kanonnade van een fort, hebben de opstandelingen stand geliouden. En toch zullen de Turken deze positie moeten veroveren, wanneer zij het garni- zoen van Yamos ter hulp willen komen. Te Retimo blijft het vrij kalmte Heraklion insgelijks, en te Kanea zijn Mohamedanen en Christenen druk in de weer, om elkaar de schuld te geven van de ongeregeldheden van verleden Zondag. De Grieksche regeering heeft, zegt //Daily News", een nota gezonden aan de mogendheden, waarin zij alle verantwoordelijkheid van wat er geschiedt van zich afwerpt zoolang niet de autonomie van Kreta wordt hersteld. Om blijk te geven van belangloosheid en geen aanleiding te geven tot nieuwe verwikkelingen, zond Griekenland geen oorlogsschip. Donderdag ontvingen de Russische keizer en de keizerin in plechtige audientie het corps diploma tique. De heeren werden in optocht, gezeten in de prachtige verhulde staatsiekoesten, naar het Granovitaja-paleis gebracht. De gewone en buitengewone gezanten defileerden voor bet keizerlijk paar. Ook de emir van Bokhara en de khan van Khiva werden ontvangen. Zou hij dan niet in eigen oogen een eer- looze zijn Verondersteld nog, dat het hem gelukte zijn vader buiten het land te zenden, kon dan niet het een of ander toeval den verrader spelen en hem in de oogen van den ouden handelsraad tot een bedrieger maken Zou Yon Horwitz dan niet het volste recht hebben, hem te verachten Moest hij hem niet, als man van eer, alles, alles meedeelcn Al die vragen vlogen hem pijlsnel door het hoofd en de eene pijnigde hem al even erg als de andere. In dien doolhof van gedachten stond hem slechts een feit klaar en duidelijk voor den geestonschuldig had hij zijn levensgeluk verloren. Wat hij voorheen zoo overgelukkig had bezeten, was thans door een ondempbare kloof van hem* gescheiden. Uren verstreken en Wilhelm liep nog aldoor met over elkander gestagen armen de kamer op en neer. Het kantoorpersoneel was al lang heen- gegaan, de knecht was op zijn bureau de lamp komen aansteken en had daarop zijn heer weder alleengelaten met de gedachten, welke diens hoofd martelden. Aldoor somberder werd het gelaat van den jongen man, die daar rnsteloos heen en weer liep wel- licht kwam er op dit oogenblik een noodlottig besluit hij hem op. z/Er blijft mij geen keus," fluisterde de jonge advocaat ten slotte. //Yoordat ik een besluit kan nemen, moet ik zekerbeid hebbeneerst naar den man, die het durft wagen zich uit te geven voor mijn vader, dien ik God moge het Aan Erankrijk wordt bij alle plechtigheden de eerste plaats gegnnd. De afgezant van Z. H. den Paus, mgr. Agliardi, is afzonderlijk ontvangen, daags na de kroning. Sommige bladen knoopen daaraan gewichtige beschouwiugen vast. Men zal zich echter herinne- ren, dat dit lang van te voren zoo bepaald was, om alle moeilijkheden te voorkomen. Verscheidene vorstelijke personen zijn reeds uit Moskou vertrokken. De Czaar beeft aan eenige ministers en andere hooggeplaatste personen ter gelegenheid van zijn kroning eigenhandige brieven gezonden, o. a. aan den heer Witte, minister van financien, aan Schu- waloff, gezant te Berlijn. Hieruit blijkt, dat Witte, die zeer vele tegenstanders heeft, zich voorloopig in de gunst van den Czaar blijft verheugen. Zijn invloed is zeer groot. Art. 1 der kieswet, dat, zooals wij in ons vorig rummer meldden, in de Tweede Kamer is aangenomen, luidt als volgt De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over bet laatstverloopen dienstjaar in een of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den 1™ Maart voldaan hebben, en a. over het voile laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbe- lasting, in de lasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste gronslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan een der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31en Januari sedert den 1™ Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, kracbtens huur, achtereenvolgens niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen in eene ge meente, voor elk waarvan, met of zonder bijbe- hoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijk huurprijs, per week berekend, ten minste beeft bedragen de som, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, ssmm mij vergeven als mijn doodvijand moet haten, want hij is de verwoester van mijn geluk." Hij zette zich aan zijn schrijftafel en schreef haastig eenige regels op een blad papier, dat hij in een enveloppe sloot. Vervolgens schelde hij om den knecht. ffBezorg dezen brief onmiddellijk op de villa van mijnheer Yon Horwitz," zeide hij zoo kalm als hem mogelijk was. //Ge behoeft niet op ant- woord te wachten." Toen de deur achter den knecht gesloten was, herademde Wilhelm. Hij opende een lade van zijn schrijfbureau en nam er een revolver en een korten, breeden dolk in lederen foedraal uit. //Voorzichtigheidshalve," mompelde hij//men kan nooit weten, hoe men in een valstrik gelokt wordt." Toen maakte hij zich gereed om uit te gaan op zijn vastberaden gelaat was het te zien, dat bij een besluit had genomen, betgeen hij denzelfden avond nog ten uitvoer wiide brengen. IL Een menigte menschen, wel eenige honderden omstreeks, had zich opgehoopt voor het huis no. 28 in de Rozenstraat en staarde half met nieuwsgierige, half met angstige blikken naar de politieagenten, die de straatdeur bewaakten, hoewel noch deze, noch het geheele huis zich ook maar in het ge- ringste onderscheidde van de andere groote, over- bevolkte huizen, waaruit deze smalle straat bestond. Zooeven heeft een gesloten rijtuig voor het huis stilgehouden slechts noode en door de krachtige vuisten en ellebogen der agenten terruggeduwd, had de menigte voldoede ruimte gemaakt, dat zij waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter. 2°. dat zij op den 31sten Jan. sedert den lsten Jan. van liet laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar zij wonen is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Eebr. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereiscbte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengesteld 3°. dat zij op den lsten Eebr. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), inge- schreven in de Grootboeken der National e Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijks- postspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamlieid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uit- oefening van eenig bedrijf of beroep. Prov. blad no. 49 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland betref- fende opneming der boeken en kas van gemeente- ontvangers enz., waarbij, vermits die opnamen niet overal naar behooren plaats heeft, nadere voor- schriften te dezen opzichte worden gegeven. Het volgende officieele telegram uit Atjeh wordt uit 's Gravenhage dd. 30 Mei geseind Heden en gisteren machtsvertoon in drie Moe- kims, Daroe en 9 Moekims, bentings waren onbezet en vijand vuurde weinig; drie mindere militairen gewondj eenige bentings opgeruimdvolgens ge- ruchten zijn 270 man gesneuveld en 130 zwaar gewond alleen bij Toekoe Oemar's eigen volk. Door den voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, baron Van Hardenbroek van Berg- ambacht, is per telegram aan het zustergenoot- schap te Batavia bericht, dat een tweede bedrage groot f 3000 ter zijner beschikking is gesteld door het boofdeomite der vereeniging ten behoeve van de gewonde en zieke krijgsmakkers bij de expeditionaire troepen in Atjeh. die in het rijtuig zaten konden uitstappen en het huis binnengaan. Een klein, beweeglijk heer, die zoo omstreeks een vijftiger kon zijn, was het eerst vlug uit het rijtuig gesprougenhij werd door meerdere heeren gevolgd, die met hem het huis binnengetreden waren, waarvan een der politieagenten, na een militairen groet, de deur geopend had, welke hij terstond weer achter hen sloot. De nieuwsgierige toeschouwers rekten de halzen uit, toen de deur geopend werd, maar er was niets te zien. Eenige bewoners stonden in de gang bij elkander en weken, bij bet binnentreden der heeren, haastig ter zijde, en verder zagen de buren niets meer. De rechter van instructie, een rijzig man, deftig in het zwart gekleed, wiens strenge blik door een paar in goud gevatte brilleglazen tuurde en die tot 't gevolg van den kleinen, beweeglijken heer behoorde, wilde de vrouwen, die in de gang ston den, voorbijgaan, zonder op hfar te lettenmaar halverwege bleef hij staan. Zijn blik viel op een kloeke, gezette vrouw, die blijkbaar zoo even het woord had gevoerd en die zeker overwicht op de andere vrouwen uitoefende. De politie-agent, die in de nabijbeid stond, antwoordde op een vragenden blik van den over- heidspersoon, waarmede deze de vrouw aanwees z/Dit is de portierster." De rechter van instructie knikte even met het hoofd. z/Gij hebt het eerst aangifte van de misdaad gedaan vroeg hij aan de vrouw, die hem met de handen onder haar voorschoot naderde. Zij knikte. (Wordt vervolgd). NEMSCHE COIKAYT Uit Mad verschljnt rl»>in.l»g-, Woens.lag- en VriJ«lng».vo...i, ..Hg.somler.l op Feestdagen, bij den nitgever V. J. VAM ME SAMPE te Ter Menzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Uonderdag den 4 Juni des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 1 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Bnrgemeestor van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 28 Mei 1896, invorderbaar verklaarde suppletoire kohieren voor de belasting op het personeel nos 8, 9 en 10 dezer gemeente, over den jare 1895/96, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 30 Mei 1896, De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Op Uonderrtag 4 dezer, en voor zooveel noodig, volgende dagen, zal ingevolge art. 35 der verordening op de brandweer aan de huizen der ingezetenen in de kom dezer gemeente eene brandschouwing1 plaats hebben. Ter Neuzen, 1 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1