A1 g e m e e d Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen MESTSPECIEN. No. 3310. Zaterdag 30 Mei 1896. 36e Jaargang. eer van siju de iuzameling der Mestspecien liinnenland. ABOMNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders der gemeente GOES zullen op Zatei'dag 18 Juli aanstaande in het openbaar, des middags een ure, ten stadhuize trachten te verpacliten of uit te bestedan IN DIE GEMEENTE zulks van af 1 Juli 1800 zeven en negentig. Op franco aanvrage zijn de voorwaarden ten stadhuize verkriigbaar. Goes, 12 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Foliliek Overzicht In den jongsten Eranschen ministerraad is be- sloten een recht van 4 72 pCt. te heffen van den interest van hypothecaire schuldbewijzen en even- eens om van 4 tot 472 te verhoogen de belasting op inkomsten uit roerende goederen en deze belasting 00k toe te passen op alle binnen- en buitenlandsche Staatsfondsen. Op deze wijze zou over de landbouwende bevolking eene aanmerkelijke vermindering van lasten worden verkregen. Pesident Eaure heeft de oplettendheid gehad bij gelegenbeid van zijn bezoek aan Tours een zijner ordonnansen te zenden naar den aldaar wonenden oud-verdediger van Parijs in 1870, Generaal Trochu. In een schrijven dat men niet zonder zekere aandoening leest, betuigde de /r/80jarige oud-soldaat, door een ieder vergeten," den President voor deze beminnelijke beleefdkeid zijn oprechten dank. Te Berlijn is uit Kaapstad bericht ontvangen, dat kapitein Estorff de Hottentotten in twee gevechten, op 18 en 19 April, heeft geslagen. Zulks geschiedde te Siegfeld, bij Gobabit, en den vijand sloeg op de vlucht. De 7en Mei heeft majoor Leutwein, door de mannen van het bekende hoofd Witbooi en van Somael Maherero, het hoofd der Herero's ondersteund, eene versterking van het opgestaan Herero-hoofd Kahimema. Twee luite- nants en twee onder-officieren zijn bij die gelegen- heid gevallen en een luitenant gewond. De kruiser Seeadler was, op 20 Mei door de kanonneerboot Ilyaene voor de monding der Swakop FEUILLETON 2) Wilhelm ging naar het venster. Zijn gelaat blonk van liefde en trots, toen hij terstond daarop de geliefde in het rijtuig zag stappen. Hij keek haar na en wuifde haar toe, zoolang het rijtuig in het gezicht bleef. Ten slotte gaf hij zijn bediende, die nog steeds aan de deur stond, een wenk, den laatsten client binnen te laten, eu zette zich in zijn lederen fauteuil aan het schrijfbureau. Zijn gelaat betrok bij het zien van den bezoeker, wiens voorkomen een hoogst ongunstigen indruk op hem maakte. //Gij liebt verlangd om mij te spreken over een ernstige zaak, die niet uitgesteld kan worden begon hij. De bezoeker knikte toestemmend en nam, op een wenk van den advocaat, plaats op een "stoel, die dicht bij de schrijftafel stond. //Zijn wij hier ongestoord en kan niemand ons hooren vroeg hij gluiperig. Dorner zag hem eenigszins stroef aan. //Mijn personeel is niet gewoon te luisteren,: zeide hij. //Ter zake, als ik u verzoeken mag. De groenachtige oogen van den bezoeker keken loerend naar het mannelijk schoon gelaat van den jongen rechtsgeleerde en een hatelijk lachje speelde om zijn dunne kleurlooze lippen. z/Het betreft een zeer ingewikkelde geschiedenis," begon hij op gedempten toon en met hoogst on- aangenaam klinkende stem. //De zaak zit name- afgelost, den 25en voor Kaapstad aangekomen, Gravin Wilhelm von Bismarck, te Konings- bergen, is bevallen van een zoon de eerste kleinzoon van den oud-kanselier en die dus waar- schijnlijk wel naar hem zal worden vernoemd. Na alloop der kroningsplechtigheid te Moskou had in het Granowitaja-paleis het diner plaats van den Keizer, de Keizerin en de Keizerin- weduwe. De drie vorstelijke personen zaten in vol ornaat aan een afzonderlijke tafel, waar zij werden bediend door de hoogste hofdignitaressen, terwijl gepensioneerde adellijke officieren de spijzen opdroegen. Dit geschiedde in plechtigen optocht. Toen de spijzen waren opgedragen, nam de Keizer de kroon van het hoofd en gaf die met den scepter en den rijksappel over aan een dignitaris die er zorg voor heeft te dragen. De metropolitaan van Moskou zegende het maal in. Toen de Keizer na het eerste gerecht om drinken vroeg, namen de uitverkorenen, die tot dit maal genoodigd waren, aan de andere tafels plaats. De diplomaten namen aan dit maal geen deel. Zij liadden een afzonderlijk diner, maar mochten wel den Keizer aan tafel zien gaan, waarna zij zich verwijderden. Het maal van den Keizer had verder onder veel ceremonieel plaats. De gezondheid des Keizers werd gedronken en begroet met 61 kanonschoten, die van de Keizerinnen met 51, van de Keizerlijke familie met 31 en van de geestelijkheid en //alle trouwe onderdanen" met 21. Na het maal begaven de keizer en de keizerinnen zich in optocht naar de troonzaal en vandaar naar hunne vertrekken. Er werden op den kroningsdag gratis maaltijden en volksvermakelijkheden gegeven. De illuminatie was buitengewoon mooi. De torens van het Kreml straalden in electrisch licht. Aan de keizerin werd een rensachtige bouquet aangeboden, vol gloeilampjes,die eensklaps ont- brandden. Intusschen schijnt 00k dit feest weer voorbij te _ian, zonder dat er sprake van is, Rusland wat nader te brengen tot de beschaafde wereld. Heel Europa weergalmt van den meermalen be- zongen lof der trotsche paleizen en fabelachtige kunstschatten. Maar als straks de feesten voorbij zijn, blijft alle ellende van het groote rijk als te voren. De amriestje schenkt aan velen een verlichting; een teeken van een //nieuwen tijd" is echter het kroniugsmanifest niet. Volgens berichten uit Athene, blijft de toestand lijk zoo in elkanderEen echtpaar had, lang geleden, bij het huwelijk bepaald, dat er gemeen- schap van goederen tusschen hen bestaan zou hun voorspoed heeft echter niet lang geduurd wie van beiden daar de schuld van was, weet ik niet, waarschijnlijk de man maar kort en goed, laatstgenoemde trok er, nauwelijks een jaar ge- trouwd, van door en liet zijn vrouw met haar pasgeboren zoon achter." z/Ga voort," zeide de advocaat kalm, toen zijn client ophield en hem bespiedend gadesloeg. //Och, dat is zoo wat alles," hernam de bezoeker op zijn snijdenden toon. „De vrouw liet zich niet van haar man scheiden waarom weet ik niet en nu is de man, na jarenlange afwezigheid, terug- gekeerd en tot de ontdekking gekomen, dat zijn vrouw door een erfenis zeer bemiddeld is geworden en dat zijn zoon op het punt staat een rijk hu welijk te doen. De man, die daarentegen een arme drommel gebleven is, meent nu, dat zijn vrouw hem, volgens de wet, weer als echtgenoot moet erkennen en hem het beheer over haar vermogen laten. Dat zal zij echter niet zoo gemakkelijk doen, er zal geprocedeerd moeten worden, en daarom ben ik bij u gekomen oin u te Wilhelm liet den man niet uitspreken. Zijn ge laat, dat reeds betrokken was bij den eersten blik dien hij op den man wierp, was gaandeweg som- berder geworden en drukte thans duidelijk toorn uit. Driftig stond hij op. //Doe geen moeite, mij in dergelijke lichtschuwe zaken te betrekken," zeide hij, zonder zich door den valschen blik van zijn client te laten afschrikken. //Jammer genoeg schijnt de wet, tenminste de doode letter, in het voordeel van den man te zijn; op Kreta nog hachelijk. Te Kanea heeft men echter geen verder bloedvergieten te vreezen, nu er reeds vijf oorlogschepen van verschillende nationaliteit aanwezig zijn. De Britsche vloot is nog niet van Malta ver- trokken, maar ligt gereed om ingeval van nood op te stoomende Grieksche oorlogsschepen liggen 00k zeilklaar, maar in den Ministerraad is besloten, de schepen alleen in geval van uitersten nood te zenden, om de opwinding niet noodeloos te ver- meerderen. De christenmoord schijnt dagen te voren beraamd te zijnde moordenaars maakten gebruik van de afwezigheid der consuls om hun plan te volvoeren. Er werden 25 Christenen en 4 Turken vermoord, en velen werden gewond. Het garnizoen van Vamos wordt nog nauw ingesloten door een steeds toenemend aantal Cretenzerstroepen die tot ontzet werden afge- zonden, zijn teruggedreven. Het is den belegeraars vooral te doen om in het bezit te komen van de groote hoeveelheid wapenen en ammunitie, welke te Vamos zijn bijeengebracht. Volgens particuliere berichten, waarvan de juistheid niet is te controleeren, worden nog drie andere versterkte plaatsen door gewapende benden belegerd. De bijeenkomst der volksvertegenwoordiging is verdaagd. De nieuwe gouverneur is naar Kreta vertrokken. Het debat over de kieswet is gisteren in de Tweede Kamer voortgezet over alinea B 2e (kies- recht verbonden aan inkomen in dienstbetrekking laatst verloopen jaar bij dezelfde persoon of onder- neming, tot een bedrag, voor elke gemeente in een tabel aangewezen). Hierop werden toegelicht le amend.-Borgesius, toelatende dat het inkomen verdiend zij bij niet meer dan twee personen in eene gemeente. Het tracht eeingzins de bezwaren van het artikel weg te nemen en den sleutel van het kiesrecht niet te leggen in handen van patroons, die wellicht anders grooten invloed zouden kunnen uitoefenen. 2e amend.-Borgesius, om lijfrente met pensioen gelijk te stellen. 3e amend.-Kuijper, om jaarwedde, bezoldiging, wachtgeld, pensioen, lijfrente dus alle inkomen naast die uit dienstbetrekking in aanmerking te doen komen, en om niet te eischen dat het inkomen genoten zij bij denzelfden patroon, maar bij ten hoogste 4 personen. Voorts dat inkomsten gecumileerd worden en pensioen in aanmerking worde genomen, onverschillig of het van overheidswege worde gegeven of door particulieren. 4e amend.-A an Karnebeek, om geen inkomen als element voor kiesrecht op te nemen, maar alleen pensioen. oe amend.-Schepel, om 00k aan den inwonenden zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam die het vastgestelde inkomen genieten, kiesrecht te geven. De heer Rutgers is voor het amend.-Van Karnebeek teneinde beter controle te verzekeren, tenzij de Minister zich bereid verklare het amend.-Hintzen op art. 25 goed te keuren. Ook de heer \iruly achtte de categorie van inkomen der kiezers zeer onbeteekend. De Heldt was er ook tegen, maar zou tot verbelering van het beginsel meewerken. De heer Michiels verklaarde, dat de Commissie van rapporteurs eenparig of bij meerderheid tegen alle amendementen was. Van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indie is gisteren aan het departement van Kolonien ontvangen het navolgend telegram Operation in VI en IV Moekims eergisteren beeindigd, zonder verdere verliezen. Toestand der gewonden gunstig. Ter voldoening aan art. I van het Algem. reglement voor de polders of waterschappen zal gedurende drie weken, en wel van 1 tot en met 22 Juni a. s. een bij Gedep. Staten ingekomen aanvraag om vergunning tot bedijking van schorren en slikken ter oppervlakte van ongeveer 580 hec tare, onder de gemeenten Graauw en Clinge met bestek en teekeningen voor belanghebbende besturen en personen ter inzage liggen in het gemeentehuis van Clinge. Binnen veertien dagen na dien tijd kunnen belanghebbenden schriftelijk bezwaren tegen de voorgenomen bedijking bij Gedep. Staten in- dienen. maar elk gevoel van recht en billijkheid moet er tegen in opstand komen, dat een ellendeling, die vrouw en kind verliet, toen zij in armoede ver- keerden, thans, nu hun lot zich zonder zijn toedoen gebeterd heeft, in berooiden staat tot hen terug zou keeren, wellicht om ten tweeden male hun vermogen te verkwisten en hun naam door het slijk te sleuren. Hetgeen die man klaagt, is niet meer of minder dan een schurkenstreek, en men moet u wel valsch omtrent mij hebben ingelicht, dat ge meent in deze aangelegenheid op mijn hulp te kunnen rekenen." Hij maakte een duidelijke handbeweging naar de deur, en toen hij bemerkte, dat zijn bezoeker, zonder daarop in het minst acht te slaan, kalm bleef zitten en hem met een spottend lachje aanstaarde, vroeg hij bijna barsch z/Nu, wat verder dan?" z/Gij hebt mij nog niet eens naar den naam van mijn vriend gevraagd," zeide de ander. //Die is mij onverschillig. Ga heen, ik wil mij volstrekt niet met die zaak inlaten." z/Oho, wanneer gij mij laat uitspreken, dan zult ge misschien den hemel danken, dat ik met deze zaak juist bij u gekomen ben," klonk het vol bijtenden spot van zijn lippen. //Mijn vriend heet Herbert Dorner, was vroeger koopman hier ter stede en zijn vrouw is uw moeder." Wilhelm autwoordde niet, maar greep met beide handen naar zijn harthij wankelde en keek vol ontzetting naar den man, die hem met tergende kalmte zulk een verpletterende tijding bracht. //Mijnvaderleeftstamelde hij met moeite. //Neen, duizendmaal neen, wij hebben bewijzenvan zijn dood." De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Eransche taal en lager en middelbaar onderwijs in de Hoog- duifsche en Engelsche taal zullen worden afgenomen in de rnaand Augustus, desnoodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van onderwijs in de gymuastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak s, bedoeld in art. 65 der wet op het lager jT Hij hernim zijn zelfbeheersching en trad, bevend van toorn, op den vreemdeling toe. z/Onbeschaamde," voegde hij hem woedend toe, z/wat belet mij, u als een oplichter de deur uit te laten werpen z/Uw eigen belang," hernam de ander, terwijl hij den advocaat met tartende kalmte aanzag. Denkt gij, dat ik dom genoeg ben om zonder deugdelijke bewijzen met zulk een twijfelachtige zaak te komen bij een advocaat, die zoo nauw- gezet is als gij Uw vader leeft, beste mijnheer, en dat hij niet kieschkeurig is in zijn middelen, als hij een doel bereiken wil, daarvan kunnen de Amerikaansche gevangenissen getuigen, waar ik het genoegen had hem te leeren kennen." Elk dezer woorden trof den ougelukkigen jongen man als een zweepslaghij had eenige minuten noodig om tot zichzelf te komen, alvorens hij kon antwoorden z/Gij hebt bewijzen, zegt gij, bewijzen?" //Die bewijzen bestaanmaar ik heb ze niet, daartoe moet mijnheer de advocaat zich tot zijn eerbiedwaardigen papa in hoogst eigen persoon wenden, spotte de schelm voort; //maar kom dan vanavond nog, want morgen is het al te laat. Als de kogel eenmaal door de kerk is, dan moet er niet g#talmd worden, en zoo gij vanavond niet komt, dan zal uw aanstaande schoonvader morgen een bezoek van uw heer papa ontvangen. Hahaha, die zou raar op zijn neus kijken Deze laaghartige spot prikkelde de woede van den advocaat zoo hoog, dat het hem bovenmensche- lijke inspanning kostte den beleediger geen vuistslag toe te brengenmaar niet voor niets was Wilhelm een geoefend jurist; hij wist zich te bedwingen. HIEIZEHSCBE I 01RAVT. J JL, l>it blad verschijilt jnaandag-, Woeasdas- en Vrijdagayond, iiitgezonilerd op Feestilagen, bij den nitgever P. J. VAX l)K IAXDE «e Ter Semen. I )p Sprrptsnc

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1