Gemengde berichten. Telegrafische berichten. 1 voor belangrijke krijgsbedrijven met den gesp sierde zijne borst. Bij het departement van Kolonien is het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned Indie d.d. 24 dezer ontvangen Eergisteren tegen Toekoe Oemar opgerukt, Eerste colonne nam positie Pantai Abee tot ge- bergte, om toeloop van volk uit de IX moekims tegen te houden. Tweede colonne, die bergrug beoosten Lam Pisang bezet had, zag den vijand Lam Pisang en Bines kroeng ontruimen en veel volk zuidwaarts aftrekken. Derde colonne, van Djempit tot Enking, met de reserve versterkt, heeft Lam Asan genomen en vijand uit dit gedeelte der VI moekims geheel verdreven. Vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en vocht bij afzending telegram tegen Lam Tsi, om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Onze verliezen nog onbe- kend, doch niet onbelangrijk. Veroverd terrein blijft bezet. Een nader telegram meldt dat een officier ge sneuveld en een zwaar gewond is en dat vijf officieren licht gewond zijn. De namen zullen later bekend word en gemaakt. Gisterenmorgen ontving het Hdbld. een drietal telegrammen, welke het volgende meldden ffBoekit Seboen is door ons genomen. Gewond werden de kapitein der infanterie S. A. Drijber en vijf-en-twintig minderen. Heden wordt opgerukt naar Djirat. Het plan is om na Toekoe Oemar's bezittingen verwoest te hebben, terug te trekken op Lam Pisang. Onze troepen hebben thans Kroeng Raba bereikt. Kampong Anak Paja is door brand vernield." Aan het Nieuws seinde men gisteren uit Batavia z/Boekit Seboen is 11a een hevigen tegenstand genomen. nGewond werden de kapt. der infanterie S. A. Drijber en de le luit der inf. W. J. de Roever Krober. z/Voorts waren onze verliezen aan dooden en gewonden 50 minderen". Bij het departement van kolonien is onder dag- teekening van gisteren het volgende telegram ont vangen van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie //Gisteren Boekit Seboen genomen, eerst vrij veel tegenstand. Toekoe Oemar aanwezig. Vijand, door oostelijke omtrekking verdreven, vluchtte in groot aantal. Voortgerukt naar Djirat. Generaal Vetter wilde na vernieling der benting en eigendommen van Toekoe Oemar eergisteren teruggaan tot Lam Pisang. De tocht naar het gebied van Toekoe Oemar is hiermede afgeloopen en met groot succes be- kroond. Het gansche dal, dat van Lam Pisang naar Kroeng Raba loopt, is doorgetrokken en de vijanden getuchtigd terwijl de bezittingen van Oemar zooveel mogelijk verwoest zijn. Djirat en Anak Paja zijn kampongs in het dal. De bedoeling van het terugtrekken op Lam Pisang is, deze plaats voorloopig te bezetten om den terugkeer van Oemar's volk tegen te houden met het oog op de tuchtiging van de IX Moekims en vooral van Lamkrah, het brandpunt van het verzet tegen onze macht vdor den afval van Toekoe Oemar. Die tuchtiging kan natuurlijk niet uitblijven. dat overdekt was met papieren, en drukte op een electrische schel. Bijna terstond werd de deur van het klerken- kantoor geopend en vertoonde zich een bediende. //Is er nog iemand vroeg de advocaat, ,/Ja, mijnheer, een onbekende man, die al een half uur zit te wachten, luidde het antwoord. Augusta liet pruilend haar lip hangen. z/Hoe jammer morde zij. ,/Laat hem morgen terugkomen." z/Dat heb ik hem 00k al gezegd," sprak de klerk op een vragenden blik van zijn chef; maar hij laat zich niet afwijzen. Hij beweert, dat hij mijnheer moet spreken wegens een dringende aan- gelegenheid, die geen uitstel kan lijden." Wilhelm wende zich verontschuldigend tot zijn verloofde. //Wellicht is het een wanhopige, die in pijnlijke omstandigheden verkeert en onverwijld rechts- kundigen raad noodig heeft. Ik mag hem niet tot morgen in onzekerheid laten wel zou ik liever met u meerijden, maar plicht boven alles. Ja, lief kind, daaraan zult ge u moeten gewennen uw toekomstige echtgenoot heeft behalve u nog een meesteres vrouw Themis, de onverbiddelijke." z/Ik zal met die mededingster nog heel wat te stellen hebben," zeide het schoone kind, half lachend, half boos. //Dus ge gaat heusch niet mee //Onmogelijk, bestemaar ik kom, zoodra ik kan. Wanneer ge bij mama wilt aanrijden en haar vast meenemen Daar zullen we voor zorgen," zeide Von Horwitz, die intusschen zijn hoed had opgezet en nu hartelijk afscheid nam van zijn aanstaan- den schoonzoon. z/Tot strak dus." Wilhelm zeide zijn meisje teeder vaarwel en daarop verliet de schoone Augusta, aan den arm van den ouden heer, het vertrek, na aan de deur haar beminde nog met een allerbekoorlijkst lachje te hebben toegeknikt. (Wordt vervolgd. Daarna zullen waarschijnlijk de krijgsoperaties als geeindigd beschouwd worden, zullen wij ons weder terugtrekken binnen de postenlinie en kan de ver- sterking naar Padang en Java terugkeeren. In de St. Crt. zijn opgenomen de verschillende besluiten van den Belgischen Minister van landbouw betrekkelijk de gemelde gelegenheid tot in- en doorvoer van koeien. Die in- en doorvoer kan plaats vinden, na onderzoek der dieren, welke daarvoor ten minste 48 uren opgehouden worden in de stallen nabij de kantoren van invoer te Westkappelle, Maandag, op het uur van doortocht van den eersten buurt- spoortrein in den morgen Stroobrugge (Maldegem Woensdag van 2 tot 3 uren namiddagWatervliet Zaterdag, van 8 tot 10 uur voormiddag; Staak (Assenede) Dinsdag, van 2 tot 4 uren namiddag Selzaete (statie) Woensdags en Zaterdag, met de treinen uit Nederland, om 11 uren voormiddag en middag aankomendeDe Klinge Woensdag van 10 uren tot middag; Kieldrecht Zaterdag, van 10 uren tot middag; De Tromp (Stekene) Woensdag van 9 tot 10 uren voormiddagKruis- straat (Moerbeke) den eersten en derden Woensdag van elke maand, van 2 tot 3 uren namiddag Santvliet Dinsdag en Zaterdagen, van 9 tot 11 uren voormiddagEsschen (statie) Dinsdag en Zaterdagen, van zonop- tot zonondergangEsschen (dorp) Donderdag, van 2 tot 4 uur namiddag. Vrijdag namiddag had te Vlissingen eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad plaats, waarbij alle leden, behalve een, aanwezig waren. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd ter behandeling van een nader voorstel omtrent de brug over het Marinedok, ter vervanging der Tonnenbrug. Na bespreking dezer zaak, eerst bij geheime zitting werd, op voorstel van den heer Loois, aan de regeering in plaats van de bijdrage van 33,000, voor Vlissingen te hoog, alsnu eene bijdrage van 25,000 aan te bieden, daarin door burgemeester en wethouders toegestemd en het voorstel over- genomen, hetwelk in stemming gebracht werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. De voorzitter dankte, na het genomen besluit, den raad voor zijne welwillende houding in deze en dit blijk van toenadering van het rijk wel mag worden op prijs gesteld, alzoo het nu genegen is, voor een betrekkelijk geringe opoffering der gemeente een dubbele brug te geven. Maandag werd te Goes de eerste gewestelijke uitvoering gehouden van het gewest //Zeeland" van het Ned. Gymnastiekverbond, waaraan een festival voor harmonie- en fanfare gezelschappen was verbonden, waartoe 10 muziekgezelschappen en 9 gymriastiekvereenigingen waren opgekomen, die 's middags een optocht door de stad hielden, waarna de algemeene en vrije oefeningen aan- vingen van de deelnemende turners, ruim 100 in getal. Algemeen werden de oefeningen prachtig genoemd. Het feest is in alle opzichten uitstekend geslaagd en de honderden menschen, de treinen alleen brachten er ongeveer 2700, vermaakten zich kostelijk. TER NEUZEN, 27 Mei 1896. De 23jarige Anna van Alten,hedennamiddag bezig met het schoonmaken van de openbare school te Sluiskil, had het ongeluk bij het scheppen van een emtner water in het kanaal te vallen. Zij werd bewusteloos opgehaald en aangewende pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. Hoewel droog, bleef de weersgesteldheid gedurende de Pinksterdagen zeer koel en koud, zelfs gepaard met nachtvorsten, waarom veel vrees bestaat dat de jonge vruchten daarbij zullen geleden hebben en dientengevolge veel schade zal ondervonden worden. Het gebrek aan driukwater doet zich op vele plaatsen nijpend gevoelen. Gisteren onlving een onzer ingezetenen van een vriend, sergeant bij het Indisch leger thans op het oorlogsterrein in Atjeh een tweetal brieven, waarvan de inhoud overeenstemt met wat wij onzen lezers mededeelden over de krijgsverrichtingen onzer troepen. En toch is zoo'n brief iets geheel anders dan een gewoon //ofhcieel" bericht. Met toestemming van onzen abonne, die het schrijven ons ter lezing gaf, stellen wij onze lezers hiermee in kennis. Het teekent 0. i. een der vele kranige Ilollandsche jongens, die alles kennen behalve //bang". Nu is hij aan 't woord Kota Radja, den 7 April 1896. z/In vliegende haast meld ik je het volgende omdat ik de zonde niet op mij zou willen laden, om voor dat wij een der grootste oorlogen die wij in een der laatste jaren hebben aangegaan, LT de oorzaak te vertellen van de aanstaande klop- partij, God weet is het misschien wel mijn laatste velletje postpapier dat ik met mijn gekrabbel vuilmaak. Zoo als je wel zult gelezen hebben, heeft een klein troepje soldaten ten bedrage van een 70 zich gedurende een paar uur staande gehouden tegen een overmacht en door tijdige hulp, nadat de laatste patroon verschoten was zich kunnen redden, medenemende een 40tal doode en gewonde en een paar werden vermist. Van de gekwetste zijn er nog een viertal overleden, zoodat het drama dat bij Anakgaloeng (een der buitenposten speelde' ons op pi. m. 60 procent dooden en gewonden kwam te staan. Dat er iets broeide werd door iedereen gevoelc en dan 00k nauwelijks een maand later trekt onze waarde vriend Toekoe Djohan er tusschen uit met een drie duizend geweren van het gouvernement (gekregen om den vijand te bestrijden) en honderc duizende patronen. Dien zelfden dag werden alle buitenposten dan 00k hevig beschoten door hem en in tijd van twee dagen heeft hij het zoover gebracht, dat 10 onzer buitenposten of bentingen met een bezetting van circa 800 man zoodanig zijn ingesloten dat er geen muis door kan, en wij konden ze niet ontzetten, daar hij zelfs een aanval op de Kraton (Kota Radja) en Oleh-leh onze havenplaats op het oog had, zoodat wat in geen 20 jaar was gebeurde, elken nacht een 1000 man op hinderlaag moeten om dit te voorkomen. Dienst dus enorm druk, ik ben in geen 6 dagen des nachts op mijn bed geweest, alleen over dag een paar uur slapen, maar die arme duivels buiten zitten daar nu al 7 dagen niets anders te eten krijgende als droge rijst en vleesch in blik, dat niet eens kan worden klaargemaakt daar hout totaal ontbreekt. Wij weten alleen dat zij nog leven aan het kanongebulder en het opsteken der vuurpijlen. Ons bataljon heeft 4 blokhuizen ontzet, welke bezet waren met marechaussees. De chef kreeg in opdracht deze mede te brengen of te sneuvelen, enfin onder een hevig vuur hebben wij het hem geleverd, alles er mee uitgebracht en daarna in brand gestoken, verliezen1 luitenant van de marechaussee, 1 fuselier en 8 gekwetste. Heden aangekomen generaal Vetter met de uit- gebreidste volmacht en 2 bataljons van Java en gisteren 1 van Padang, genie en 1 bergbatterij. Sterkte van de troep om uit te rukken het 3e, 14e, 6e, 9e en 12e bataljon, het 15e in reserve met 200 man marechaussee en terwijl de linie bezet blijft door 2000 man dus een troepenmacht tweemaal zoo groot als op Lombok. Twee bataljons reserve op Java gecommandeerd op het le signaal uit te rukken. Heden bij het aflossen van een detachement 2 dooden en 3 gewonden bij Tjot Goe. Overmorgen begin! waarschijnlijk de zaak, reeds nu heerscht er algemeene opgewektheid. Overkomt mij niets dan zal ik je zoo spoedig mogelijk de zaak in zijn vervolg in telegram stijl uitleggen, want om eene gezellige toon aan te slaan, geen tijd." 15 April. Vervolg van het laatste schrijven. //Bij den aanvang dacht ik, kom laat mij nog wat wachten en daarom stuur ik je nu misschien voor het laatst dit schrijven. Wij hebben nu 5 malen slag geleverd de laatste maal bij Senelop het vreeselijkste. Tot 5 malen toe werd een klewang aanval afgeslagen. Twee stukken geschut na vernield te zijn achtergelaten, de vijand leed vreeselijke verliezen, doch 00k wij hadden gisteren 70 dooden en gewonden, thans in het geheel 300, tot nu toe heb ik geboft, daar gisteren alleen van ons bataljon de helft der onderofficieren is gevallen. Acht en dertig uur heb ik achtereen in mijn slobkousen gezeten, waarvan 20 uur ge- vochten, zonder het minste drinken, de ellende was onbeschrijfelijk, enfin het is pas het begin, maar de overmoed van den vijand is kolossaal bij de retirade, het doel was het in brand steken der buitenversterkingen en van alle huizen der Atjehers, dat dan 00k is gelukt, vervolgden zij ons tot bij onze posten, telkens moest front worden gemaakt om ze even te tracteeren. Wij hadden het ongeluk dat de artillerie een )om tusschen onze eigen troepen wierp waardoor 10 man sneuvelden of werden gewond, de luitenant die hiervan de schuld was werd oogenblikkelijk naar huis gezonden. De toestand waarin wij gebracht zijn is treurig, doch zoolang wij nog onze Europeanen in den troep hebben, is de hoop niet verloren. Kranige soldaten die in het hevigste vuur de gewonden op de nek huiswaarts droegen. Thans zijn reeds 6 buitenposten ontzet en verbrand." Heden werd alhier door den eerstaanwezend- ingenieur der genie te Bergen op Zoom, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteed Het herstellen van de bruggen voor front 45 en op de Oost- en Westbeeren te Ter Neuzen onder beheer der genie te Bergen op Zoom. Raming 1350.) Hiervoor was slechts een inschrijvingsbiljet inge- Jcomen, zijnde van den heer H. van der Velden alhier voor f 1480. Bij de aanbesteding van het gewoon jaarlijksch onderhoud enz., van den polder Baarland, waren 10 biljetten ingeleverd, waarbij drie uit Ter Neuzen van de heeren D. de Doelder voor f 2998, J. de Iree Ez. voor f 2974 en B. van Eck voor 2772. Aan den heer Van Eck te Ter Neuzen, als aagsten inschrijver, is het werk gegund. Aan de openbare lagere school te Ossenisse is tot onderwijzer benoemd de heer J. Jansen van lontenisse. De heer II. P. Vos te Groede is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Zwartewaal. De heeren C. J. Neeteson te Hontenisse en L. F. de Mul te Westdorpe zijn benoemd tot on- derwijzers voor school A te Hoofdplaat en de heer J. A. de Lobel te Sluis voor school B (Slijkplaat). - De door de gemeente Philippine aangevraagde subsidie van f 2000 om de haven te kunnen uitdiepen, is door de Regeering verleend. Zaamslag. In de vergadering van ingelanden van den Margarethapolder is herbenoemd als ge- zworen de heer A. de Kraker Kz. en in die van den Eendragtpolder de heer P. Galle. Tot ont- vanger-griffier van beide polders en van den Kleine Iluissenspolder werd benoemd de heer P. J, M ortman, na verleend eervol ontslag aan den heet E. H. Wortman. Zaamslag. Zaterdag j. 1. werd door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Mar- j garetha c. a. aanbesteed het herstel, de vernieuwing 1 en het onderhoud tot 30 April 1896 van de aarde-, kram -, rijs- en steenglooiingwerken aan de water keering van bovengenoemde calamiteuze polders. Begrooting 9377. Ingeschreven werd door de heeren J. Tollenaar j te Ter Neuzen voor f 9410A. Vermorken te Hontenisse voor 9400 D. de Doelder te T» Neuzen voor 9230A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 9200 Adr. van der Beek te Zaam slag voor 9178 H. Klaassen te Zaamslag voor j /9175; Jac. Meertens te Hoek voor /8910 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 8868. Gegund aan laatstgenoemde behoudens nadere f goedkeuring. Axel. De nieuwe methode voor boter onder- zoek, gevonden door den heer J. Bauwens alhier, begint meer en meer de aandacht te trekken. Naar aanleiding van een artikel in het Ned. i Landbouwweekblad heeft de ,/vereeniging tot be- strijding van knoeierijen in den boterhandel" 1 onlangs in alle groote bladen de aandacht er op gevestigd met het doel om van verschillende per- sonen den uitslag te vernemen van de genomen proeven. Hierdoor is bewezen dat op alle soort van margarine de uitwerking niet dezelfde is; waarom de heer Bauwens zijne methode eenigzins gewijzigd heeft en hij thans in staat is verval- i schingen van 5 a 10 procent nog goed te consta- j teeren. Koewacht. Verleden Zondag gaf de duiven- maatschappij //Nieuw Leven", alhier een prijs- vlucht op Doornik. Vooruit 105 franc. 84 duiven, meest uit vreemde gemeenten, werden ingeschreven. Do eerste prijs behaalde de duif van den heer J. Bracke te Wachtebeke, aan wien 00k de schoone regulateur ten deel viel. De tweede prijs was voor J. Coone en de derde voor G. Allefs, beiden alhier. 's Gravenhage, 27 Mei. Tweede Kamer. Het kieswetdebat werd heden voortgezet. De heer Roessingh bestreed sterk elke verlaging van het kiesrecht. De heer Van Dedem was tegen het amendement- Kuijper, dat deze krachtig verdedigde als brekende met den verderfelijken belasting-census. De heer Basting verlaagde het cijfer der grond- oelasting in zijn amendement van 3 tot f 2. De heer Borgesius noemde het vasthouden aan leperkingen een bewijs, dat dit ontwerp niet het nationaal kiesrecht geeft en kritiseerde scherp den reactionairen geest van de Kamer en van den Minister. Na verdediging door den Minister is het debat van de eerste amendementen-reeks afgeloopen. Morgen voortzetting. De N. R. Ct. deelt mede, dat door de justitie een te Rotterdam woonachtig werkman, verdacht van medeplichtigheid of schuld aan den moord op den jonge Hoogsteden, is aangehouden en naar de strafgevangenis aan den Noordsingel is over- gebracht. Zijn handschrift zou tot deze arrestatie aanleiding geweest zijn, terwijl bij eene huiszoeking, door de justitie in zijne woning ingesteld, goederen in leslag genomen moeten zijn. De aangehoudene is geen familielid van den vermoorden knaap. In den nacht van Zaterdag op Zondag vonden personen in de Scheveningsche Boschjes een met iloed bevlekten witten zakdoek, een zakboekje van een pontonnier, ten name van H. de B., en een met potlood geschreven briefje, waarin deze militair kennen gaf, zich van het leven te willen be- rooven. Nergens in den omtrek werd echter een ijk ontdekt. De politie doet ijverig onderzoek, of soms aan misdrijf moet gedacht worden. De schutter Duyvestein, die tot recruut werd teruggesteld, kwam gistermiddag weer in den Koekamp te 's Hage op klompen en met blikken medailles uitgedost, gevolgd door een aantal nieuws- gierigen. Na een kort onderhoud met een officier, verliet hij het terrein. Zaterdagmorgen wilde de weduwe W. v. d. M., van Bakel, (N. B.), onderweg op een boerenkar dimmen, om mede te rijden naar Helmond. Ter wijl de zestigjarige daar mede bezig was, trok let paard onverhoeds de kar voort, waardoor de vrouw achterover sloeg en op de plaats dood bleef.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2