Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3309. Donderdag 28 Mei 1896. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMEIfT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. folitieli Overzicht. The Times verneemt uit Kaapstad, dat in alle steden van Znid-Afrika verzoekschriften aan de Transvaalsche Regeering worden geteekend tot begenadiging der veroordeelde Johannesburgers De Duitsche bevolking aan den Rand teekent een dergelijk verzoekschrift, stappen, die veel passender zijn en veel meer kans hebben doel te treffen dan de vermomde bedreigingen en eischen, in deze van andere zijde gesteld. De Transvaalsche regeering bereidt weer de uitgave voor een Groenboek voor met verdere bescheiden, brieven en telegrammen betreffende Jameson's inval. Daaruit zou blijken, dat ook de heer Newton, de tegenwoordige //Imperial Commis sioner" in Bechuana-land, in de verraderlijke samen- spanning is betrokken geweest. De jonge Koning van Swazi-land heeft, na een zestal zijner bedienden, die hij als schijven bij zijne schiet-oefeningen gebruikte, gedood te hebben, uit vrees voor bestraffing door de Transvalers de vlucht naar de bergen genomen. Ongetwijfeld wacht hem van de Boeren eene tuchtiging, - eene heerlijke gelegenheid weer voor de Engelsche pers, om over verdrukking van die lieve inboor- lingen te jammeren. Frankrijks Parlement hervat heden morgen den arbeid en heden zal de minister van financien Cochery, aan de commissie voor de begrooting mededeelen welke wijzigingen het bewind Meline wil aanbrengen in de begrooting van 1897. In de hedenmiddag onder presidium van Felix Faure te houden samenkomst, van de ministers, zal onder meer beslist moeten worden of de Fransche rente evenals voor dezen, moet worden uitgesloten van de inkomstenbelasting. De regeering schijnt wel gezind bij nieuwe inkomsten, voortvloeiende uit de belasting van de inkomsten van kapitaal en arbeid, de personeele mobilaire belasting er aan te geven evenals de belasting van deuren en vensters. De begrootingscommissie zal geen al te grooten tijd kunnen nemen voor het onderzoek der regeeringsvoorstellen, daar de algemeene raden in Augustus moeten weten wat de Kamers willen. En er zullen heel wat amendementen te door- worstelen zijn De radicalen zitten ondertusschen niet stil. Eergisteren was 't Bourgeois, de ex-premier, die te Melun de noodzakelijkheid betoogde van twee hervormingen die aangaande het belastingstelsel en die rakende de grondwet. Bourgeois wijdde in den breede uit over de grondwetsherziening. De Kamer alleen moet volgens hem het recht FEUILLBTON z/Afgesproken dus, over vier weken vieren wij bruiloft. Eigenlijk had ik mijn Augusta, de eenige vreugde en de trots van mijn leven, liever tot Paschen thuis gehoudenmaar nu gij er zoo sterk op aandringt, beste Wilhelm, en nu ook Augusta liefst zoo gauw mogelijk mevrouw Dorner zou heeten, och, nu moet ik, oude man, wel toe- geven dat is nu eenmaal het lot van alle ouders wanneer hun kinderen groot geworden zijn, moeten zij hen aan de wereld afstaan maakt dus mijn beveling maar recht gelukkig en enals de groote dag daar is en gij beiden met een uit- stapje naar het Zwitsersche wonderland de groote reis door het leven hebt begonnen, vergeet dan den ouden papa, die toch zoo zielsveel van zijn Augusta houdt, niet geheel en al." De oude, deftige heer, met sneeuwwit haar en baard, had onder het spreken slechts met moeite de ontroering onderdrukt, die nu en dan zijn stem toch nog beven deedthans, nu hij zvreeg, wendde hij het hoofd af, om heimelijk een traan weg te pinken, die hem onder de witte oogharen blonk. Terstond daarop echter rustte zijn blik weer met zichtbaar welgevallen op het jonge paar, dat elkander teeder omhelsd hield en dat beiden even schoon, als voor elkander gescliapen scheen. Yertrouwelijk drukte het lieftallige meisje zich hebben een bewind omver te werpen en nadruk- kelijk moet in de grondwet uitgedrukt worden de suprematie van het algemeene over het beperkte stemrecht. Eigenaardig is dat de radicalen het bewind Meline heeten de gevangene van de rechterzijde, zooals de radicale formatie door de gematigden genoemd is de gevangene van de sociaal-democraten In Denemarken is het Ministerie van Openbare werken opgeheven en vereenigd met dat van Binnenlandsche zaken. Aan het nieuw ingestelde Landbouw-departement is tot Minister benoemd de heer Yon Schestedt, tot nu toe departements-chef bij Binnenlandsche zaken. In November zal een nieuwe Staatsleening worden uitgegeven, groot 25 millioen kronen, waarvan 16 voor den aanleg van nieuwe spoorlijnen, 2 voor toelagen aan particuliere lijnen en 6 voor den aanleg van buitengewone telefonen en telegrafen. Bjornstjerne Bjornson heeft den 17 Mei te Christiania voor een publiek van 10,000 personen de aangekondigde rede gehouden. Zooals gewoonlijk heeft hij zijn toehoorders meegesleept door zijn toespraak, die hij aldus besloot z/Ons leven willen we geven voor hen maar zelfs niet een slip van de vlag. De reine Noorsche vlag wappere naast de reine Zweedsche". Op Creta kwamen weer ongeregeldheden voor. De //Christenen" belegerden het Turksche garnizoen van Vamos en sloegen eene afdeeling, die het kwam ontzetten, met verlies af. The Times verneemt uit Canea, dat daar anarchie heerscht en de Turksche soldaten allerwege moorden en plunderen. Onder de gedooden zijn ook be dienden van de Grieksche en Russische consuls. Al de consuls seinden om oorlogschepen en uit Malta is al een eskader onderweg. Ook de Fransche Regeering zond er een kruiser heen. Grieksche schepen worden mede verwacht. De gouverneur schijnt niet bij machte zijne soldaten in toom te houden. Ook te Retimo is de toestand ernstig. President Cleveland heeft geweigerd aan den Senaat de in zake Cuba gevoerde briefwisseling over te leggen, aangezien hij zulks niet overeen- komstig acht met het algemeen belang. Het tabaks-uitvoer-verbod is inmiddels door generaal Weyler ingetrokken, wat de mindere soorten betreft, die naar Amerika plegen te worden uitgevoerd. tegen den rijzigen jongen man, haar verloofde, aan. z/Geen nood, papaatje, zeide zij eenigszins plagend. //Gij zult slechts winnen bij den ruil eindelijk raakt ge eens bevrijd van den kwelgeest, die het u zoo dikwijls lastig heeft gemaakt, en daarentegen krijgt ge een zoon, waarop ge weldra trotscher zijn zult, dan op het eigenzinnige ver- wende dochtertje. De jonge man men heeft reeds vernomen, dat hij W ilhelm lieet, en wij zullen er terstond bijvoegen, dat hij een der meest belovende advocaten van het Berlijnsche gerechtshof is, sloot met zijn hand den snappenden mond van het meisje, terwijl de handelsraad Von Horwitz haar met den vinger dreigde. Hij werd thans ernstiger en kwam, na een peinzenden blik door de ruime studeerkamer, wier kostbare stoffeering zoowel welstand als goeden smaak verrieden, een paar stappen nader. z/Nu wil ik het wel bekennen," zeide hij, terwijl hij de hand van beide jongelieden greep, //dat ik eigenlijk heel andere plannen met mijn Augusta voor hadzij moest minstens met een graaf huwen, had ik besloten. Lieve Hemel, deze ijdelheid moet gij bij mij maar door de vingers zien, kinderen wanneer men zich door eigen kracht en onafge- broken vlijt langzamerhand tot millionnair heeft opgewerkt, dan meent men zijn aanspraken, vooral wannneer het zijn eenig, geliefd kind betreft, wel wat hoog te mogen stellen, maar Goddank heb ik mijn weerzin, dien ik eerst tegen mijn burger- lijken schoonzoon had, weten te overwinnen en ben ik tot inkeer gekomen, te meer nu ik u, Wilhelm, heb leeren kennen, hoogachten en lief- hebben." Het debat over artikel I der Kieswet en de amendementen is gister in de zitting der Tweede Kamer voortgezet. Het amendement-Borgesius (verlaging huurprijs) noemt de Minister volkomen onaannemelijk voor de Regeering, evenals het sub-amendement-Van Deirise. Het amendement- Willinge (verlaging-huurprijs voor het platte land) kan hij aan de Kamer overlaten. Het amendement- Kuyper bestrijdt hij als betreffende of geen beginsel en dan onnoodig of wel een beginsel, maar dan volkomen in strijd met het regeeringsontwerp. Het is veeleer een manifest dan een amendement en in de toepassing voor de administratie zeer bezwarend, omdat het meer inquisitie vordert dan zuiver kenteeken geeft. Het amendement-Smeenge (schepen 20 M8.) acht hij niet belangrijk, maar niet noodig. Het cijfer 30 M3. is laag ge- noeg. De Regeering heeft een wetsontwerp inge- diend, houdende bepaling, dat de wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd van den meridiaan op vijftien graden Oosterlengte van Greenwich. De Regeering meende hare keuze te moeten vestigen op den Midden-Europeeschen tijd. De invoering daarvan zou echter bij een nominaal behoud der gewone uren voor alle bezigheden een feitelijke vervroeging van 40 minuten ten gevolge hebben en dat is reeds aaarom niet mogelijk, omdat door de international e spoorwegverbindingen de uren van aankomst en vertrek der treinen en als gevolg daarvan ook die der meer locale treinen feitelijk niet gewijzigd kunnen worden. Om nu alle bezwaren zooveel mogelijk te vermijden en toch van den Midden-Europeeschen tijd gebruik te maken, en daarbij tot de zoo veelvuldig ver- langde eenheid van tijd te geraken heeft de Minister van Binnenlandsche zaken voorgesteld dat alle in de wetten enz. genoemde uren geacht zullen worden een half uur later te zijn gesteld. Blijkens ingewonnen bericht zullen na de invoering van den Midden-Europeeschen tijd als wettelijke tijd ook de spoorwegmaatschappijen de tijds- bepalingen harer dienstreglementen daarnaar vast- stellen, terwijl men mag hopen, dat de geringe werkelijke vervroeging van 10 minuten, die uit de genoemde bepaling zal voortvloeien, voor de plaatsen waar nu de Amsterdamsche tijd wordt gevolgd, in de practijk tot geen bezwaren aan- leiding zal geven. Op de medewerking van de z/Mijn lieve papa jubelde het meisje en ook de advocaat toonde zijn dankbaarheid, door de hand van den eerbiedwaardigen grijsaard met warmte te drukken. ,/Oprecht liefhebben," ging deze voort. ,/Ik wil het u thans wel zeggen niet de roem als rechtsgeleerde, dien gij ondanks uw korte praktijk reeds hebt verworven, heeft mij voor u ingenomen wat ik in u heb leeren achten, Wilhelm, is uw mannelijk, edel karakter, en de zekerheid dat gij op het punt van eer even nauwgezet zijt als ik, maakte het mij gemakkelijk u mijn toestemming te geven. Zelfs den schitterendst begaafden man zou ik de hand mijner dochter hebben geweigerd, wanneer er ook maar een smetje op zijn eer kleefde, ook al zou mijn lieve Augusta daaronder van hartzeer gestorven zijn. Boven de liefde tot mijn kind stel ik mijn vlekkelooze eer, die ik mijn geheele leven, ondanks velerlei verzoekingen, heb weten te liandhaven, en hetzelfde verlang ik ook van den man, wien ik mijn Leveling tot vrouw zal geven." z/Ik heb er mij steeds op toegelegd, mijn plicht te doen," zeide de jonge rechtsgeleerde eenvoudig, maar niettemin met zekere mate van zelfvoldoening. z/Dat hebt ge," zeide Yon Horwitz, terwijl hij hem hartelijk de hand drukte; //maar ik verlang nog meer. Niet alleen de man zelf, maar ook zijn familie moet mijner Augusta waardig zijn, en ook in dit opzicht bood gij mij vaste waarborgen zoowel gij als uw moeder genieten de algemeene achting. Wel heeft uw vader zijn echtgenoote, na een verbindtenis van nog geen jaar, diep on- gelukkig gemaakt. Maar die storm is reeds lang afgedrevende onwaardige echtgenoot verliet zijn plaatselijke autoriteiten wordt daarbij door de Regeering gerekend. Bepaald wordt voorts, dat de door of vanwege het openbaar gezag beheerde uurwerken naar den wettelijken tijd geregeld zullen worden, teneinde daardoor de eenheid van tijdregeling te spoediger ingang te doen vinden. De Telegr. ontving Zondag de volgende telegrammen uit Nederl. Indie Een eerste kolonne nam stelling te Pantai Abee aan de helling van den berg, om te beletten, dat den vijand hulp werd geboden uit de IX Moekims. Een tweede kolonne marcheerde langs de oostzijde van den bergrug naar Lam Pisaug. Een derde kolonne nam stelling benoorden Djempit. Eene vierde kolonne veroverde Lam Tengah en Lam Manjang na een hevig gevecht. Nu rukten de troepen op tegen Lam Isi. Wij lieten hierbij meer dan vijftig dooden en gewonden. Luitenant Scheepens werd aan den schouder gewond. Een tweede telegram luidde Gesneuveld kapitein Kramergewond kapitein Adama van Scheltema, de luitenants De Wilde, van Hasselt, Ramaer en Brunsting. Een derde telegram was van dezen inhoud Lam Pisang veroverdluitenant Lisnet ge wond. Uit deze telegrammen blijkt, dat de laatste dagen slechts in schijn een tijd van werkeloosheid voor onze troepen zijn geweesl. Blijkbaar heeft men zich voorbereid op een krachtig optreden. Gem eld was, dat op den tweeden Pinksterdag de operation zouden beginnendat thans reeds op den eersten Pinksterdag, Lam Pisang, de stelling van Toekoe Oemar is bemachtigd en den vijand een gevoelige les gegeven, strookt geheel met de voort- varendheid van generaal Vetter. Aan het Handelsblad werd uit Indie geseind Pakan Badak en Lam Pisang zijn door onze troepen genomen. Onze verliezen bedroegen 180 man aan gewonden en gesneuvelden, waaronder 11 officieren. Zooals men weet bevindt zich onder de gewonden ook de eerst onlangs van Java naar Atjeh over- geplaatste lste luit. E. C. van der Heijden, zoon van generaal Karel van der Heijden, van wien reeds een zoon als officier op Lombok sneuvelde. Hopen wij voor den grijzen vader, dat geen nieuw smartelijk verlies hem treffe. Kapitein Kramer, thans gesneuveld, werd ge- boren in 1857 hij werd 2e luit. 28 Juli 1880 en le luit. 26 Aug. 1885. Den 249ten Mei 1894 werd hij bevorderd tot kapitein. Het eereteeken jonge vrouw en zijn pasgeboren zoontje, en het schip, waarmede hij als landverhuizer naar Amerika, het beloofde land voor alle zwendelaars, vertrok, strandde en zonk met man en muis z/Maar papaatje," zeide het meisje met een zacht verwijt in haar toon, //waarom zulke sombere herinneringen op te wekken P Zie eens, hoe ernstig Wilhelm kijkt, gij hebt hem verdriet gedaan." Yon Horwitz zag den advocaat vol deelneming aan en hernam op nog welwillender toon z/Nu ja, maar dat lag niet in mijn bedoeling, ik ben nu eenmaal een oude chicaneurmaar ge weet toch wel niet waar, Wilhelm, hoe goed ik het met u voorheb. En nu geen woord meer daarover." Hij keek op zijn horloge en vervolgde //Al zes uur, nu is het spreekuur voorbij. Wilhelm, ons rijtuig staat beneden, rijd mee naar onze villa. Het is zulk heerlijk zomerweer; daar kunnen wij het beste van genieten, door den avond in den tuin, onder gezellig praten en een verkoelende ananasbowl, door te brengen." z/He ja, dat is een kostelijk idee, papa juichte het meisje. //Daar maakt ge alles weer mee goed. Ge gaat toch mee, Wilhelm, dan halen we onderweg uw mama af. O, het zal een heerlijke avond worden." En in kinderlijke vreugde klapte zij in de handen. z/Moet ik mijn lieve Augusta niet altijd gehoor- zaam wezen vroeg Wilhelm, terwijl hij eveneens zijn horloge raadpleegde. //Ilet spreekuur is werkelijk ten eindeeven hooren, of er nog iemand in de wachtkamer is en dan ben ik tot uw dienst." Hij ging naar zijn prachtig bureauministerie, BfElIZEMSCHE GOURAKT I»it Mail verschijnt xlaandag-, Woensdug- en Vrijitag-nvontl, uitgeionderd op Veestdag-en, bij den uiigever P. Jf. VAI OE IAXDE ie Ter lenzen. ■HI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1