Algemeen Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeeuwsch-Vlaanderea. No. 3308. Zaterdag 23 Mei 1896. 36e Jaargang. Kermis te Axel, ONDERZOEK verlofgangers der Nationale Militie. Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. FEUILLETON. Vrij bewerkt door AMO. 34) - Geen pen is in staat om de aandoeningen te beschrijven, die in deze oogenblikken hun ziel bestormden; de barten van deze vier menschen waren te hevig bewogen, zij gevoelden zich te gelukkig, om door woorden aan bun gevoel luclit te kunnen geven. Isabella, gravin de Sauterne, de zoo lang ver- stooten vrouw, stond nu voor hen, en zij was dezelfde persoon als de onverschrokkeg Henri Gardel. llun verbazing was groot, zij konden het bij na niet gelooven, en toch was er geen twijfel mogelijk. Het duurde wel een half uur, voordat onze vrienden na de uitingen van het levendigste ge voel weer eenigzins hun bedaardheid terugge- kregen hadden. Toen zaten zij weer rustig en vertrouwelijk bij elkander. z/Komaan," sprak de markies, //nu wij voor het oogenblik aan de gevoelens van ons hart ge- noeg hebben lucht gegeven, wilde ik u gaarne verzoeken, mevrouw de Sauterne, aan onze nieuws- gierigheid te voldoen, door ons nog een en ander nit uw romantisch leven te verhalen." //O, met genoegen," antwoordde de gravin met een aanminnig laclije,/doch het voornaamste aanvang nemende Maandag 25 Mei en eindi- gende Donderdag 28 Mei 1896, des nachts te, 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Het debat over artikel 1 der kieswet is aangevangen. Besloten werd met 66 tegen 20 stemmen, wel elke alinen afzonderlijk te behandelen, maar niet, gelijk de beer Borgesius wilde, dadelijk over de amendementen bij elke alinea te stemmen. De stemming volgt eerst na afloop van de behan- deling van het geheele artikel. Het eerst komt in behandeling de eerste alinea z/Kiezerschap voor hen die boven 25 jaar oud zijn en aangeslagen in belastingen en voor hen die weet ge reeds. Wat ik nu nog te verhalen heb, dient meest tot aanvulling en verklaring Nadat ik de zorg voor mijn kind aan Jean Dumat en zijn vrouw had opgedragen, zwierf ik eenigen tijd doelloos rond. Wat moest ik aan- vangen Ik begreep, dat eene jonge vrouw aan velc gevaren is bloodgesteld, die het mannelijk geslacht niet bedreigenik besloot daarom mij als man te kleeden. Daar ik lang en slank was, stond die vermomming me zeer goed, en toen ik een baard omgedaan had, was ik zelf verbaasd over mijn veranderd uitzicht. Wel hoopte ik, dat ik nog eenmaal in mijne rechten zou liersteld wordenmaar toch wilde ik niet langer werke- loos blijven. In mijn jeugd bad ik veel op het water verkeerd1 Mijn vader had te Bordeaux een jacht, waarop ik verscheiden zeetochtjes heb mede- gemaakt. Ik hield van de zee en geloofde, dat ik daar het veiligst zou zijn. Daarbij kwam, dat hetgeen ik ondervonden had mijn gemoed met bitterheid had vervuld tegen alles wat naar dwang der regeering geleek. Ik verkocht mijn juweelen voor zeven duizend francs en maakteteSaint Malo kennis met eenige smokkelaars. Het waren op- rechte, onverschrokken lieden en ik vond in hun levenswijze veel aantrekkelijks. De rustelooze be- drijvigheid aan boord was heilzaam voor mijdaar- door vergat ik vaak de grenzenlooze smart, die mijn boezem verscheurde in oogenblikken, dat ik aan mijzelf was overgelaten. De smokkelaars had den een mooie, snelzeilende brikik kocbt de de meeste aandeelen en gaf bet scliip den naam, dien ik zelf had aangenomenHenri Gardel. Door niet aangeslagen zijn als zij een half jaar eenzelfde huis bewonen van minimum huurwaarde of een vaartuig van ten minste 30 kub. meter. Toegelicht worden de amendementenTravaglino, om den leeftijd op 28 jaar te stellen; 2°. De Boer c. s., om den leeftijd op 23 jaar te stellen; 3°. Bastert, om het minimum der grondbelasting te stellen op f 3 in plaats van f 14°. Borgesius c. s., om kiesbevoegdheid te verleenen aan hen, die 2 jaar een zelfde gebouw gebruiken, waarvan de grondbelasting ten minste 1 bedraagt 5°. Borgesius c. s., om kiesbevoegdheid niet te onthouden aan ben, die tnsschen 1 Augustas en 31 Januari eenmaal zijn verhuisd. Aan de Tel. werd gisteren uit Batavia geseind //De vijand deed een aanval op Lamkroet binnen onze linie. Hij ontsnapte zonder dat hem nadeel werd toegebracht". Het is niet te ontkennen, dat de vijand de laatste dagen meer brutaliteit aan den dag legt. Eerst werd Lamdjamoe, van waaruit wij met onze kannonnen het vijandelijk gebied (Pakan Badak, Lampisang en Oleh-Gli) beschoten, door hen be- stookt, daarna Lamtih, beide versterkingen aan de binnengrens van de gekapte 1000 meter breede strook, en nu Lamkroet dat aan de binnenzijde onzer postenlinie ligt. Bij de eerste aanvallen werd de vijand door ons gesclmtvuur verdreven, nu wordt gemeld, dat hij //ontsnapte." Moeten wij daaruit opmaken, dat onze troepen daar een aanval hadden verwacht want eea vorig telegram meldde, dat wij op onze hoede waren, omdat de vijand zich geducht verstrekt en dat de Atjehers ons te slim af waren en voor ons vuur hen treffen kon, de wijk hadden genomen Hoe dit zij de vijand is voor het oogenblik afgedropen en heeft vrees voor onze kranige Indiscbe soldaten aan den dag gelegd. En dat heeft ook beteekenis. De Minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer- rechten en accijnzen, die volgens de bestaande be palingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Hontenisse, dat zij daarvoor nog tot 1 J uni e. k. een adres kunuen indienen, onverschillig of zij overigens tot mede- dinging naar een kantoor der zevende klasse be- voegd zijn. De heer J. Varekamp, secretaris der Schippers- vereenigin //Schuttevaer," is bij den minister van waterstaat op audientie geweest, in het belang der totstandkoming eener vluchthaven op het Krammer ten behoeve der scliipperij. gestadige oefening gelukte het mij, mijn stem forscb te doen klinken, zoodat niemand mijner gezellen ooit eenig vermoeden heeft gehad, datik een vrouw was. Weldra nam ik zelf het bevel over de brik op mijik verdiende toen veel geld, maar was het nog spoediger kwijt, dan ik bet gewonnen had. Ik ondersteunde de armen, waar ik kon en maakte mij vrienden, die mij voor gevaren waarschuwden en tegen overrompeling beveiligden. De vrouwen- kleeding, die ik nu en dan aantrok, heeft me ook gewichtige diensten bewezen, want daardoor ben ik menigmaal aan de handen der strandwachters ont- komen op een manier, die voor hen aan het won- derbare grensde. z/Doch eindelijk was Napoleon verbannen en koning Lodewijk zat nu op den troon van Frank- rijk. Toen ging ik nogmaals naar Parijs, doch tevergeefs. Ik werd niet tot den koning toege laten en mijn brieven kwamen hem niet in handen. Nadat ik verscheidene jaren telkens tevergeefs naar Parijs was gekomen, gelukte het mij eindelijk door voorspraak van een aanzienlijk edelman bij den koning toegelaten te worden. Ik verhaalde hem nu mijn lotgevallen en bij gaf mij een hoop. Dag en maanden verliepen, zonder dat ik iets vernam. Ik lierhaalde daarop mijn verzoek om recht. Eindelijk beloofde de Koning, dat hij een nauwkeurig onderzoek zou laten doen. Hij zond een bode naar het dorp Girano, in Navarre, waar ik met den graaf getrouwd ben, en eindelijk werd het trouwbewijs gevonden. Nu verlangde de Koning ook de overige papieren van mijn overleden echtgenoot te zien. Ik zeide hem, waar die te De Belg. Moniteur bevat eene Ministerieele beschikking, inhoudende dat de in- en doorvoer van runderen, met uitzondering van koeien, afkomstig uit Nederland, in Belgie geoorloofd is te rekenen van 29 Mei a. s. onder de voorwaarden, vermeld in het reglement op de rundertuberculose. De excursietocht naar de Oostzee met een der stoomschepen van de stoomvaart-maatschappij Zeeland, zal, wegens onvoldoende deelneming, niet plaats hebben. Blijkens het jaarverslag op den dienst voor het stoomwezen over 1895 hier te lande waren in de provincie Zeeland in 100 fabrieken 130, in 5 watergemalen 10, in 49 zeeschepen en rivierbooten 97, in 35 locomobielen, locomotieven, kranen enz. 35, en in 22 tramlocomotieven 22 stoomketels ingebruik. TER NEUZEN, 22 Mei 1896. Verwijzende naar achterstaande advertentie van de afdeeling Hulst van de Zeeuwsche maatscliappij van Landbouw ten aanzien van het verkrijgen van formulieren tot aaugifte en het inleveren van op- gaven voor de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, werktuigen enz., te houden te Hulst op Woensdag den 10 Juni e. k., veroorloven wij ons de aandacht van be- trokkenen daarop te vestigen. Bij beschikking van den Minister van fiinan- cien is met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot deurwaarder der directe belastingen enz. te Goes de heer L. D. Oosterveld, thans in gelijke be- trekking te Ter Neuzen. Naar men verneemt, zal de stoomboot //Zeeland" op 18 Juni a. s. een reis van Zierikzee naar Ter Neuzen doen, ter gelegenheid van het op dien dag albier te houden Zendingsfeest, met plan om alsdan ook te Stavenisse passagiers op te nemen uit het eiland Tholen. Het in de Teems op strand gezette stoom- schip Ann Webster is 20 dezer vlot gekomen en opgesleept. Axel. Ingelanden van den polder Beoostenblij- benoorden besloten in hunne vergadering van gisteren tot het over 2500 M. leDgte vervangen van de grindbaan in de Beoostenblijsche straat door een 2,75 M. breede keibaan van Lessinesche keien 9/15 c. M. tusschen Doorniksche kantsteenen zwaar 10 a 12 c. M. vinden waren, en hij zond mij met twee politie- beambten hier heen. Ik vond ze gelukkig en gaf ze aan de beambten, om ze aan den koning te brengen. Ik zelf bleef hier om u te beschermen. De beambten troffen den koning te Alengonzij zijn heden teruggekeerd met de noodige stukken, benevens een bevel om Leon de Maures gevangen te nemen. Ik was op weg naar uw kasteel, waarde markies, toen ik ongedacht getuige werd van de ontvoering uwer dochter. Het verdere van liaar redding is bekend. z/En wat zal ik nu verder nog zeggen Ik heb alleen nog mede te deelen dat ik de laatste maanden het smokkelen heb laten rusten. Ik heb mij nu bekend gemaakt aan u, zoodat buiten ons niemand weet, dat ik vroeger Henri Gardel was. Laat dit zoo blijven. Belooft mij alien, dat ge er over wilt zwijgen. Zelfs de onde Jean Dumat mag slechts gelooven, dat Henri Gardel als een rijk man het smokkelen heeft laten varen om elders van zijn renten te leven." Allen beloofden gaarne het gevraagde stilzwijgen. z/En nu begint voor mij en mijn zoon een nieuw leven," vervolgde de gravin. ,/Gij, Ednard, moet mij vergeven, dat ik mij niet vroeger aan je be kend gemaakt hebik deed dit niet, omdat ik niet belemmerd moclit worden in het werk, dat ik nog te doen hadmaar thans is alles in orde, mijn zoon Nu zullen wij met Gods hulp ge lukkig zijn De bezittingen van den markies de Fiselle en van den graaf de Sauterne, heer Baux, werden toch vereenigd, want op een schoonen dag in den XEIZEVSCHE (Oil 114 \T Dit lilad verscliijnt niaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij den uitgever 1". J. VAS VAN DE Burgemeester en Wethouders der gemeente TEE NEUZEN, gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland van 5 Mei 1896, An0. 1184/1,3° afdeeling N. M. (provinciaalblad n°. 37), brengen, ter kennis van degenen, die het aangaat dat het onderzoek van de verlofgangers der Nationale Militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn en onverschillig tot welke lichting zij behooren, zal plaats hebben te TER NEUZEN, op Woensdag den lO Jfnni 1@9<>, des voormiddags te 9 uren Amsterdamschen tijdj, voor het gemeentehuis. En worden mitsdien de verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, behoorende tot de lichtingen 18891895, die voor den 1 April 1.1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, tot het ophanden zijnde onderzoek opgeroepen en tevens herinnerd aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad n°. 56) en 20 April 1895 (Staatsblad n°. 72) 1°. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (art. 133); 2°. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop bij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich evenzeer aan bij den Burgemeester dier gemeente, opdat zijn verlofpas ook door hem voor gezien worde geteekend (art. 134); 3°. de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven (art. 136); 4°. de verlofganger, die de artt. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. De dunr van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (art. 137); 5°. de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris te worden onder- zocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (artt. 138, 139 en 140); 6°. de verlofganger is. aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welken het onderzoek voor den Militie-commissaris duurt, en, in het algemeen, wanneer bij in uniform gekleed is (art. 130); 7°. behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den ver lofganger die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt die, daarbij versehenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander be hoorende, als de zijne vertoont (art. 141); 8°. onverminderd de straf in het voorgaande artikel ver- meld, is de verlofganger verplieht, op daartoe door den Militie- commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen, om te worden onderzocht (art. 143); 9°. de verlofganger, die zieh bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4°. van art. 141, bedoeld, of niet. overeen- komstig art. 143, voor den Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar versehenen zijnde in bet geval verkeert, sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (art. 144); 10o. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (art. 145); 11°. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriftentot een vrijwillige verbintenis, voor den tijd van zes jaren of langer, worden toegelaten bij de zeemacht (het korps mariniers hieronder begrepen), bij het leger hier te iande of bij het krijgsvolk in 's Rijks over- zeesche bezitting plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of bet korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd (artt. 9 en 74) 12°. aan de bij de militie te land ingelijfden, die verlangen na volbrachten oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt dit vergund (art. 126). Ter Neuzen, 21 Mei 1896. Burgemeester en "VVeth. voornoemd, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. WK HIDE te Ter Ieuzen« EHQAA'Al'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1