■n I J'i (iemengde berichten. Telegrafische berichten. L ij a,. Het weder is nog steeds ongunstig. Er zijn yele zieken. Algemeeu wordt gezegd, dat met de operaties tegen" Toekoe Oemar op 25 Mei een begin zal gemaakt worden. Wij zijn zeer op onze hoede. l)e vijand heeft overal sterke bentings opgericht." Uit bovenstaand telegram blijkt, dat de vijand begint agressief op te treden. Lam-Djamoe is een versterking, aan de westzijde onzer stelling tegenover de VI Moekims, waar Toekoe Oemar thans vertoeft, gelegen. In loop- graven of achter dijkjes zich verschuilend, beschiet hij nu onze stelling, zonder ons vermoedelijk ernstig nadeel te berokkenen. Het eenige gevolg er van dat hij onze troepen afmat door tot grootere waakzaamheid te dwingen. Onze ernstige vijand is op het oogenblik het slechte weder. De regens maken het terrein drassig, het ageeren wordt daardoor moelijker en gezondheidstoestand dientengevolge ongunstiger. Wordt het gerucht waarheid, dat met de operaties tegen den vijand op den tweeden Pinksterdag een aanvang zal worden gemaakt, dan wacht ons de volgende week vermoedelijk belangrijk nieuws. Bij den aanval op de eerste versterkingen zal er voorzeker hevig gestreden worden, doch slagen wij er in ze te overineesteren, zoo bestaat er alle kans, dat het verzet zal afnemen. Op 1 Juni a. s. treedt de nieuwe wet, welke eenige wijziging en aanvulling brengt van de wet op de Bijkspostspaarbank, in werking. De nieuwe wet bepaalt o. a., dat ten name van denzelfden inlegger een som van 1200 bij de Rijkspostspaar- bank rentegevend kan worden belegd, en 2400 voor vereenigingen, stichtingen en fondsen van maatschappelijk of godsdienstig belang of tot onder- ling hulpbetoon. Dit is eene verhooging van 400 en 1600, vergeleken bij het tegenwoordig rentegevend maximum. Alle akten en stukken, noodig voor den inleg van gelden in en de terugbetaling daarvan door de Rijkspostspaarbank (daaronder begrepen de, in enkele gevallen vereischte, rechterlijke machti- gingen, worden kosteloos uitgereikt en zijn vrij van zegel- en registratierechten, mits in en op die akten of stukken van de bestemming er van worde melding gemaakt, terwijl de overige machtigingen, in de wet van 20 Juli 1895 (Stsbl. n°. 135) aangewezen, vrij van zegel en van de formaliteit van registratie zijn. Deze nieuwe bepalingen kunnen moeilijk anders dan het gebruik van de Rijkspostspaarbank doen toenemen. Tot dusver is er reeds voor een bedrag van vijftig millioen in belegd. In een adres aan de Tweede Kamer heeft het centraal bestuur van het Nederlandsche Werk- liedenverbond een protest ingediend tegen den geest, de letter en de strekking van het kieswets- ontwerp-Van Houten, omdat daarmede bij vernieuwing de aanspraken des volks op het voile staatsburgerschap worden miskend de bedoelingen der Grondwetsherziening worden geminacht de beloften bij de verkiezingen van 1891 en 1894 gedaan, worden geschonden een bron wordt geschept voor zulke groote en sluitende onregelmatigheden en onrechtvaardig- heden, als waarvan in onze wetgeving en mis- schien ook in die van andere landen geen voorbeeld is te vinden. In lijnrechten strijd acht het centraal bestuur het aanhangig ontwerp met den wensch tot finale uitbreiding zoover als binnen de Grondwet mogelijk is een wensch die reeds gedurende ruim 25 jaar in de volkskringen levendig is. Door burgemeester en wethouders van J lis- singen is aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot het beschikbaar stellen eener bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van eene door het rijk middel door een zijden gordel werd samengebonden. Hij had een muts van blauw fluweel op het hoofd, waarlangs aan de achterzijde een struisveer afhing. Toen hij voor het gezelschap getreden was, sprak hij ,/Ziezoo, Eduard, graaf de Sauterne en heer van Baux, mijn werk voor u is thans afgeloopen. Uw moeder zal spoedig hier zijn en dan hebt ge mij niet meer noodig. Doch ik zal u nooit vergeten, neen, nooit vGe zult ons toch niet verlaten!" riepdejonk- man, snel opspringende. //Ge zult toch niet van hier gaan O neen, ge moet hier bij ons blijven. Aan u heb ik het herstel in mijn rechten en het bezit van dit kasteel te danken. Het zal me ge- lukkig maken, als ge voortaan ook als het uwe wilt beschouwen." //Nu niet," antwoordde Henri Gardel, die nauwelijks in staat was zijn hevige gemoedsaan- doening te verbergen. ,/Ge kunt mij thans best ontberen." z/Neen, neen, ge moet bij ons blijvenJa, ge blijft bij ons, heengaan, zonder niet dat wij waar met Ge moogt met daden onze dankbaarheid hebben betoond. Marie en ik, wij zullen u liefhebben als een bemind lid van onze familie. z/We 1 zeker," voegde Marie er met een inne- mend lachje bij. //Wij hebben uw tegenwoordig- heid noodig om ons geluk volkomen te maken. Henri Gardel boog het hoofd en hield de hand voor het gelaat om de tranen te verbergen, die langs zijn wangen biggelden. ,/Ik kan uw beden niet langer wederstaan, zeide hij eindelijk. //Doch laat mij een oogenblik alleen om te overleggen." te maken rijbrug over het marinedok, ter ver- vanging van de Tonnenbrug, welke bijdrage hoogstens 33,000 zoude bedragen. Na eenige beraadslaging hierover werd het voorstel verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Sedert onheugelijke jaren is deze brugkwestie aanhangig en zal zij nu weder voor langen tijd van de baan zijn. Hit Maas en Waal schrijft men Beloofden de pruimen, speciaal de kroozen, in den bloeitijd ontzaggelijk veel, de koude, schrale winden der laatste dagen en weken waren aan de vruchtzetting allerminst bevorderlijk, zoodat door velen de oogst als mislukt wordt beschouwd. Dit is een groot verlies voor deze streken, waar zeer veel aan pruimenteelt wordt gedaan. Ook perziken, abrikozen en peren belooven weinig van de appels valt nog niet veel te zeggen evenals van de kersen zeker is het evenwel, dat ook deze laatste dringend behoefte hebben aan warmen, malschen regen, die nog maar altijd op zich laat wachten. TER NEUZEN, 20 Mei 1896. Op het 18 Juni a. s. bij Ter Neuzen te houden Zeeusch-Vlaamsche zendingsfeest zullen de volgende sprekers optreden Zendeling S. A. van Balen van N.-Guinea, C. Geel van Alphen aan den Rijn, Ds. W. H. Oosten van Middelburg, Ds. J. van Andel van Gorinchem, Ds. W. A. Keers van Yeere, Ds. J. Vermeer van's Gravenhage en Ds. N. de Jonge van Utrecht. De stand der winter-vruchten geven over het algemeen in Zeeuwsch-Ylaanderen alle reden tot tevredenheidvoor het vlas en de suikerbieten, zoomede ook voor de hovenieringen, verlangt men naar wat regen. Zaamslag. In de gehouden jaarvergadering van den Aan- en Genderdijkepolder werd herbenoemd als gezworen de heer A. de Mul en benoemd, in' plaats van wijlen den heer C. de Putter als ge zworen de heer C. de Kok. Hulst. De vergadering van ingelanden van het waterschap Groot- en Klein Eerdinandus besloot tot het met keien bestraten van een gedeelte van de Axelschestraat, met de aprillen tot den keiweg op de kruin van den Oud Eerdinandusdijk, tot eene gezamenlijke lengte van 761 meter. Biervliet. Uit de voordracht der dames A. M. Wemelsfelder te Breskens, J. M, Scheele te Goes en A. E. Yrolijk te Aardenburg is mej. Scheele als onderwijzeres aan school A benoemd. No. 1 verkreeg 3 stemmen. 's Gravenhage, 20 Mei. Tweede Kamer. De heer Staalman bestreed het ontwerp-kieswet sterk, dat de volksbelangen en de volksrechten miskent. De heer Sanders behield zijn stem voor. De Minister Van Houten verzekerde, bij zijn verzet tegen het ontwerp-Tak niet te zijn beheerscht door zucht om als Minister op te treden. Het fatum bracht hem hier als boedelredder van den vorigen Minister en bij de verdeeldheid der partijen. Hij verdedigt uitvoerig het stelsel van art. 1, be- strijdt sterk de stemplicht en blijft krachtig voorstaan de regeling van het gemeentelijk kiesrecht in deze wet. Morgen behandeling van art. 1. Rotterdam, 20 Mei. De werkstaking is ge- eindigd. De bootwerkers besloten met 1182 tegen 431 stemmen den arbeid te hervatten. - reCHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Mei de volgende vonnissen uitgesproken A. v. B., oud 22 j., arbeider te Boschkapelle, gedetineerd te Middelburg, is wegens oplichting Hij ging nu in de aangrenzende kamer, en na de portieres dichtgetrokken te hebben, bleef hij daar een oogenblik. In een paar seconden onderging hij nu een allermerkwaardigste gedaanteverwis- seling. Hij trok den zijden gordel los en met een enkele beweging viel het Moorsche overkleed van zijn schoudersvervolgens zette hij zijn fraaie muts af en met een kleine beweging van zijn hand verdween ook zijn baard. Het weelderige zwarte haar viel nu in rijke lokken op hals en schouders in plaats van het roodbruine overkleed omsloot nu eene smaakvol gegarneerde japon van zwarte zijde de sierlijke gestalte. Welk een veranderingNu de voile, donkere baard, die wangen, lippen en kin bedekte, verdwenen was, zag men een geheel ander gelaat en wel een gelaat van groote schoonheid. Doch de donkere schitterende oogen waren dezelfde, behalve dat ze vol tranen stonden, toen het gezelschap ze weer te zien kreeg. Eenige minuten hield de verwondering aller tong geboeidhet was geheimzinnig stil. Toen sprong Eduard op, legde zijn hoofd tegen de borst der schoone vrouw en, tegelijk lachend en weenend, juichte hij HMoeder, moeder Lieve moeder wJa, mijn kind, ja, mijn zoon zeide zij, ter wijl ze hem vurig aan haar hart drukte en zijn gelaat met kussen bedekte. (Wordt vervolgd.) ontslagen van rechtsvervolging met bevel tot zijne onmiddellijke invrijheidstelling. 1°. D. P. D., oud 20 j., 2°. G. G., oud 20 j., 3°. J. G. H., oud 21 j., werklieden, de 2 eersten wonende te Axel, de 3e te Zaamslag, zijn wegens mishandeling de le vrijgesproken, de 2" en 3e veroordeeld ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Uit Rotterdam meldt men van gister Het is een niet te miskennen feit dat er ver- betering in den toestand komt. Op vele beurtbooten meldden zich gisteren de vaste ploegen bootwerkers aan om den arbeid te hervatten, zoodat er aan de Boompjes, aan de Willems- en Westerkade meer levendigheid te bespeuren valt. Ook bij andere categorieen van bootwerkers schijnt de lust te bestaan om den arbeid te hervatten. Zoo gingen de ijzerertswerkers op de schepen der Rio Tinto- Maatschappij weer aan het werk, ook de gewone arbeiders der Baltimorebooten zouden weder be- ginnen. Misschien zouden de bestuurders van den Bootwerkersbond wel doen ten spoedigste eene vergadering te beleggen om nogmaals te raden tot beeindiging der staking, anders zou het wel kunnen zijn, dat deze als een nachtkaars uitging. Als gevolg van dezen staat van zaken was er gisteren dan ook ter beurze een meer opgewekten geest merkbaar, men voelt dat het einde der staking nabij is. Alleen de Rotterdamsche Lloyd was gisteren minder gelukkig. Deze had Belgen in dienst die den geheelen nacht Sink gewerkt hebben. Gisterenmorgen lieten zij zich echter door de stakers bang maken en verdwenen, daar geen voldoende macht ter bescherming aanwezig was. Thans zijn er Engelschen aan den arbeid. Ook andere reederijen maken van Engelschen gebruik. Wat dit moet kosten, kan men nagaan, als men hoort, dat deze een shilling per uur moeten hebben. Een tweetal feiten bewijzen, dat ook buiten Rotterdam de in- vloed der langdurige staking wordt gevoeld. Zoo telegrafeerde de firma Nicola Kochlin Co., meel- fabrikanten te 's Gravenhage naar hier, dat zij, zoo niet onmiddelijk graan kwam, haar fabriek binnen 11/2 dag moet sluiten. Ook de kaarsen- fabriek //Apollo" te Schiedam heeft dringend be hoefte aan palmolie tot geregelde voortzetting van haar bedrijf. In verschillende schepen ligt, naar men zegt, het graan te bederveu. De maatregelen van tegen weer zijn nog meer verscherpt. Gister- morgen is hier uit Den Haag gearriveerd het tweede bataillon grenadiers op vredesterkte, circa 300 man, onder bevel van luit. kolonel Van Hoogstraten. Deze wacht is bestemd voor het doen van nachtdienst, waarvan thans de schutterij ont- heven is. Ook heeft eensklaps de bereden politie, toegezegd bij het reorganisatievoorstel van het corps, haar intrede gedaan. Hij bestaat uit 9 man onder bevel van een onder-inspecteur. De officieren der grenadiers zijn ingekwartierd aan boord van het stoomschip Maasdam, de manschappen in het landverhuizershotel der N. A. S. M. (Zie verder telegrafische berichten Op dit oogenblik is er in de haven te Rot terdam geen plaats meer voor nieuwe aankomende schepen, alles is vol. 110 zeestoombooten en 25 zeilschepen wachten op lossing. Te Ylissingen is aangekomen een stoomschip en aldaar gepasseerd naar Antwerpen twee stoom- schepen, alien ter lossing van de ladingen erts, voor Rotterdam bestemd geweest, doch nu wegens de werkstaking elders lossende. Uit Deventer schrijft men dat ook daar de nadeelige gevolgen der werkstaking van de boot werkers te Rotterdam zich reeds doet gevoelen. De sjouwerlieden hebben niets te doen, omdat er geen schepen met graan, die verwacht werden, aankomen, en de op Rotterdam varende stoombooten hebben veel minder vracht. Te Nieuwediep is een werkstaking uitgebroken onder de visschers, ter aanleiding van een besluit om het aandeel der visschers in de opbrengstvan de vangst met 15 Mei te verminderen. De //zeilvereeniging Yerseke" heeft besloten dezen zomer, op een nader door het bestuur te bepalen dag, weder een zeilwedstrijd te houden. Het mag zeker wel als eene groote zeldzaam- heid worden beschouwd, dat uit een huwelijk achtereenvolgens zeven meisjes worden geboren. Dit geval heeft zich dezer dagen te Goes voorge- daan door de vermeerdering van het huisgezin eens werkmans met eene zevende dochter. Inge- volge een bestaand gebruik tijdens de regeering van Koning Willem III om aan den zevenden zoon uit eenzelfde huwelijk 's Konings naam te geven, zijn door de ouders aan de bovenbedoelde jonggeborene thans de namen gegeven van onze jeugdige Koningin //Wilhelmina Helena Paulina Maria." Een curiositeit. Uit de N. Gr. Ct. In de plaats van den ambtenaar, belast met de inning van de belasting voor publieke vermakelijk- heden, die door een toeval verhinderd is zijn werk te doen in deze dagen, werd naar wij vernemen, door het geineentebestuur benoemd een der heeren doodgravers. Nu ontbreekt er nog maar aan, dat de lijkbidders de publieke vermakelijkheden helpen administreeren. Het zou zijn alsof deze belasting ten grave werd gedragen Aan een brief aan zijne ouders van een ingezetene van Venloo, die in Atjeh in garnizoen ligt en bij den overval van Toekoe Djohan tegen- wooTdig was, is het volgende ontleend z/Ik ben op Atjeh en daar is de groote oorlog uitgebroken. Het is hier ellendig; wij zitten al twaalf dagen ingesloten, rondom niets dan vijanden. Voor voedsel hebben wij de laatste acht dagen niets dan droge rijst gekregen. Wij hebben reeds 27 gewonden en dooden op de benting en kunnen deze niet verlaten. Generaal Yetter is met twee bataillons van Java gekomen om ons te verlossen. Zij zijn reeds aan den gang geweest, van 5 tot 9 uur en toen s1 hadden ze al 47 dooden en gewonden waarondei drie officieren. Zeg het eens aan dat Toekoe Djohan is overgeloopen met 1500 geweren en 2000 volgelingen. Het was zoo of zoo geweest, of die Atjeher had in den Kraton gezeten en dan j waren wij allemaal verloren geweest. Wij hebben nooit geen rust. Gedurende den geheelen nacht moeten wij vuren en aan slapen valt geheel niet te denken. Ja, lieve ouders, ik houd op met schrijven, want als ik aan u denk, loopt mijn hart over, maar ik ben Goddank nog - goed gezond en heb nergens geen last van en ik houd goeden moed." Een schipper te 's Gravenhage, die zich on- wel gevoelde en zich deswege tot een apotheker I wendde, kreeg van dezen eenige pillen (15 quinine i en 10 andere pillen). De man nam alle 25 te- j gelijk in en werd toen zoo ernstig ongesteld, dat hij in het ziekenhuis moest opgenomen worden. Niet alleen in Texas, maar ook in Kansas, Kentucky en Illinois hebben zware cycloneu ge- woed. De stad Sencca is voor een derde verwoest, zes inwoners zijn gedood, velen gewond. Yijfhon- I derd menschen zijn dakloos. Uit Sherman in Texas wordt nog gemeld, dat 120 menschen bij den kringstorm zijn omgekomen, I terwijl meer dan honderd zijn gewond. De lijken t zijn voor een groot deel vreeselijk verminkt. Maand.ig werd te Goes, ter zitting van het kantongerecht, in hechtenis genomen en ter be- schikking van den officier van justitie te Middel- burg gesteld J. M. 32 j., te Colijnsplaat, verdacht van meineed in de zaak van T. V., landbouwersknecht aldaar. Reeds dikwijls hebben Amerikaansche ethno- grafen beweerd, dat de Noord-Amerikanen van geslacht tot geslacht steeds meer het uiterlijk 1 krijgen van de oorspronkelijke bewoners, de Indianen. De scherp geteekende trekken, de diep- f liggende oogen, de sterk gebogen arendsneuzen, j de lange, magere gestalten van het derde en vierde geslacht der Yankees doen sterk herinneren aan de vroegere bewoners van dat land. Ook de vrouwen gaan veel op de oorspronkelijke typen gelijken. Er zijn zelfs opmerkers, die ook geestelijk en in het karakter een overeenkomst der Amerikanen met i de Indianen meenen te zien. Dat lijkt anders wel wat overdreven. Wat het eerst in het oog valt, is de buitengewone magerheid van den Yankee. Dikke mannen en vrouwen zijn in de Vereenigde j Staten zeer zeldzaam en dan zijn het nog ge- woonlijk immigranten. De Yankee, wiens voor- vaderen reeds in het land waren, is doorgaans j mager en heeft een koud uiterlijk, dikwijls een j doorborenden blik. Als een zeldzame uitzondering staat aan het hoofd van den staat een zeer dik j man president Cleveland. Men zal zich gemakkelijk een denkbeeld kunnen vormen van het gevoel, dat een officier moet ondervinden, wanneer hij verneemt, dat j het vaandel van zijn regiment publiek zal worden I verkocht. Een gevoel van afgrijzen was het, dat 1 dezer dagen -het officierskorps van het 38e regiment infanterie in garnizoen te Wittington beving, toen het een dergelijke, den officiersstand onteerende j tijding vernam. Natuurlijk betrof het niet het vaandel, dat door koningin Victoria aan het regiment geschonken werd, doch dat, hetwelk het in 1809 uit de handen van George III voor het vertrek van het regiment op expeditie naar Walcheren ontving. Toen George TV, die destijds regent was, in 1811 nieuwe vaandels aan het leger uitreikte, werd het oude vaandel aan den toenmaligen kolonel, sir Edward Miles geschonken, ter herinnering aan de veldslagen, waarin hij het commando voerde. Toen sir Edward Miles in 1848 overleed, kwam het historisch souvenir in het bezit van zijn zoon, daarna erfde zijn kleinzoon het vaandel, die het onlangs publiek te koop aanbood. De officieren sloegen onmiddelijk de handen ineen en kochten het oude vaandel, dat plechtig in de kathedraal I van Lichfield opgehangen werd. De verkooper had reeds een aanbod van een ondernemer ontvangen, die voornemens was, deze religuie in Amerika ten I toon te stellen. In 1889 kwam een deputatie van de Uit- landers bij president Kruger op audientie. Zij deelden hem inede dat de prijzen der aandeelen zoo verschrikkelijk daalden en de maatregelen der regeering de oorzaak waren. De president vertelde het volgende verhaaltje aan de deputatie z/Voor een jaar of wat had ik een ezel, van wien ik veel hield. Op zekeren dag ging ik, met mijn ezel, een tochtje maken en kwam in een bosch, waar wij moesten overnachten. Het was erg kouddaarom maakte ik vuur, om den ezel en mij zelf te warmen. De ezel ging zoo dicht bij het vuur staan, dat hij zijn staart brandde; en toen keerde hij zich om en beet naar mij. Ik zeideIk kan zien, dat je een ezel bent, waarde langoor. Het vuur legde ik aan, om ons te warmen, jou en mij. Gij hebt je staart er aan gebraud dat was niet mijn schulden ik zie werkelijk niet waarom je nu boos op mij zoudt zijn." f| 1 is t*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2