Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3307. Kermis te Axel, Donderdag 21 Mei 1896. 36e Jaargang, Onder geheimzinnige bescherraing. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32A. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bi.jvoegsel. Tot onder zoek aan- geboden. Leverancier. Itesultaten. aanvang nemende M aan dag 25 Mei en eindi- gende Donderdag 28 Mei 189G, des naclits te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. JE*olitieli Overzicht. Nicolaas II van Rnsland, die kort na zijn op- treden als heerscher gezegd werd voornemens te zijn te breken met het verbanningssysteem, wordt nu bet plan toegedicht onmiddellijk na zijn kroning in Moscou, de oude hoofdstad van het czarenrijk, eenige duizenden ongelukkigen in Siberie de vrijheid te hergeven en dan tevens bij speciale ukase de lijfstraffen af te schaffen. Zoo zouden alle tot levenslangen dwangarbeid in Siberie en Sacbalin veroordeelden een bepaalden straftijd zich zien toegemetenzij, die voor een bepaalden tijd tot dwangarbeid zijn veroordeeld, krijgen verkorting van straf met een derde en de gewone verbannenen mogen voor 't meerendeel een verblijfplaats kiezen in Europeesch Rusland, met uitzondering van Peterburg en Moscou. Dan zouden ook de gewone tot gevangenisstraf ver oordeelden, zich een derde gedeelte van hun straf kwijtgescholden zien en zelfs amnesstie is niet buitengesloten voor sommigen, terwijl den wegens politieke vergrijpen gevlucbten onderdanen van Ruslands czaar zal worden toegestaan straffelooze terugkeer, mits zij den eed van trouw aileggen. Dat alles lijkt heel mooi, doch in werkelijkheid is 't een genadevertoon zonder groote beteekenis 't is bij kleine beetjes terugbetalen wat bij han- denvol genomen is en alles blijft immers bij 't oude Nicolaas II beeft het verlangen van afge- vaardigden uit den adel, de steden en de arron- dissementen tot deelneming van het volk aan het staatsbestuur, geheeten //wenschen tot verwezen- lijking van absurde droomen" en als zij toen nog niet begrepen hadden, dat het absolutisme onverkort zou worden gehandhaafd, zouden 's czareu verdere woorden hen wel hebben ingelicht. //Iedereen wete dus sprak Nicolaas II dat ik al mijn krachten zal wijden aan de welvaart van mijn dierbaar Rusland, docb dat ik even vast en onwrikbaar als mijn onvergetelijke vader de alleen- heerschappij zal handhaven. De Eransche bladen verheugen zich over de wisseling van min of meer ouderwetsche hoffelijk- heden, die aan de grenzen heeft plaats gehad tus- schen President Faure en de vertrekkende Czarina- moeder. De president kuste der Yorstin de hand en H. M. beantwoordde deze ridderlijke beleefdheid met den heer Faure een paar rozen te schenken. De generaals Boisdeffre en Tournier, die den president vergezelden, waren niet zijne adjudanten, maar zijn de militairen, die Frankrijk bij de aan- staande kroningsfeesten te Moskou zullen vertegen- FEUILLETON. Vrij bewerkt door AMO. 33) - Toen Isabella de Sauterne zich naar Parijs be- gaf, om den keizer met haar lot bekend te maken in de hoop, dat zij in haar rechten zou hersteld worden, liet zij haar kind achter in de hut van Jean Dumat. Maar Napoleon was naar Duitsch- land vertrokken, zoodat zij onverrichterzake moest terugkeeren. Toen zij later weder naar Parijs ging, kwam zij slechts een dag te laat. Den vorigen dag was de keizer naar Rusland gegaan. De heeren, die het burgerlijk gezag voerden, luisterden wel aandachtig naar haar mededeelingen, maar verklaarden op berichten van eenige onder- geschikte ambtenaren, dat hun gebleken was, dat zij niet met graaf Sauterne gehuwd geweest was. Ziek naar lichaam en ziel keerde zij nogmaals naar de visschershut terug. Ziende, hoe innig de visscher en zijn vrouw reeds aan het kind ge- hecht waren, geloofde zij, dat het beter verzorgd zou zijn bij hen dan bij haar, die nu een zwervend leven moest beginnen. Zij smeekte hun den knaap bij zich te houden, hem in eer en deugd op te voeden en goede pleegouders voor hem te zijn. Zij zeide, dat hij Eduard heette, en verzocht den goeden visscher, hem zijn familienaam te geven. Toen drukte zij den knaap aan haar hart, weende bittere tranen, kuste hem vaarwel en ging rond- dwalen in de wijde wereld, eenzaam en verlaten, woordigen. Zij ontvingen meer prozai'sch van de Keizerin ieder een kop thee. In den Duitschen Rijksdag heeft de Minister van Oorlog, baron Bronsart Von Schellendorff, de militaire beweegredenen ontwikkeld voor de in- diening der voordracht betreffende de vierde batal- jons. Dat men er in 1893 nog niet toe overging volledige bataljons te vormen, was wegens de invoering van den tweejarigen diensttijd. Men kan evenwel niet drie bataljons goed organiseeren ten koste van een vierde. Eene eerste poging is mislukt, maar „probeeren gaat boven studeeren." De geheele Pruisische leger-organisatie is slechts het resultaat vanreeksen zorgvuldige proefnemingen. Daarna kwam de heer Lieber (Centrum) aan het woord. Deze beklaagde zich allereerst over het verdedigen van het tweegevecht door het officieuse Militar M ochenblatt, en wees verder op de ontstemming, in den Rijksdag ontstaan door het artikel van de hervorming der herziening van het Militair straf- wetboek. Tot de voordracht-zelf overgaande noemde hij de financieele bezwaren van weinig gewicht. Het zwaartepunt der voordracht ligt in den samenhang van het verlangde met den tweejarigen diensttijd. En daarom moet men waarborgen geven. De rijkskanselier zeide, dat de bedoelde her vorming van het militair strafwetboek in den herfst zou worden aanhangig gemaakt en dat zij in over- eenstemming zou wezeu met de beginselen der moderne rechtsbedeeling. (Bravo Hierna voerde Richter namens de vrijzinnigen het woord. Het eind is geweest, dat de voordracht in handen der begrootingscommissie is gesteld. Doordien een voorstel tot sluiting van het debat werd goedgekeurd, zijn de sociaal-democraten niet aan het woord gekomen. Door nationaal-liberalen en vrijzinnigen werd eene bepaalde verklaring der regeering verlangd betreffende het behoud van den iweejarigen diensttijd. De conservatieven verklaarden, dat de opgedane ervaring nog te kort was om reeds nu tweejarigen diensttijd vast te stellen. Hierop verklaarde de Minister van Oorlog, dat de voordracht niet de indirecte strekking had tot opheffing van den tweejarigen diensttijd. Eergister kwam de aanvullings-begrooting voor Zuid-West-Afrika aan de orde. Hierbij zullen de sociaal-democraten waarschijnlijk de onlangs aan het licht gekomen reizigers-wreedheden wel ter sprake brengen. zonder vriend of bloedverwant, zonder hulp of steun. ,/Na verloop van achttieu jaren vond de een- zame zwervelinge menschen, die haar wilden helpen, en tot haar onuitsprekelijke vreugde werden nu kort geleden in de kerk van het dorpje Girans, in Navarre, de bewijzen van haar huwelijk terug- gevonden. Toen wendde zij zich tot den koning, die nu ook de overige papieren van den graaf verlangde te zien. Ik werd met twee politie- beambten naar hier gezonden, vond de vereischte documenten in een geheime lade van een kast verborgen en zond ze den koning. Ik mocht nu met zekerheid hopen eu verwachten, dat de weduwe en haar kind in hunne rechten zouden hersteld worden. Thans zijn daartoe de noodige stukken in mijn bezit. Eduard de Sauterne, dit kasteel Baux en al de landerijen en gebouwen, die er bij behooren, zijn thans uw eigendom. Ge zijt hier in uw eigen huis Ik wensch u hartelijk geluk met dezen ommekeer in uw lot en twijfel niet, of ge zult u dit waardig toonen." Bij deze woorden stond Henri Gardel op, drukte Eduard hartelijk de hand en verwijderde zich, om aan de dankbetuigingen van onzen held en van den markies en zijn dochter te ontkomen. De markies was de eerste, die het gesprek weer begon. //Mijn waarde vriend," sprak hij tot Eduard, //ik vermoedde een dergelijke ontknooping reeds, toen wij de eerste maal over de vrouw spraken, die ons beiden in zoo zonderlinge omstandigheden verschenen is. Zoodra ik van je veruomen had, dat Leon de Maures je naar het leven stond, be- greep ik, dat je het kind waart van Ferdinand de Sauterne en je gelaat versterkte me in die De oud-Minister van financien Otto von Camp- hausen is overleden. Het was in 1869, dat hij, in plaats van Yon der Heydt, aan het hoofd van het Pruisisch Ministerie van financien werd geplaatst, wat hij tot 1878, toen hij het met Yon Bismarck te kwaad kreeg, is gebleven. Als Minister aftreden, weet men, is in Pruisen de dood, en zoo hoorde men sedert zeer weinig meer van Camphausen dan nog eens in 't Heerenhuis, toen hij, bij het be- strijden van eenen financieelen maatregel, van zijnen vroegeren chef Von Bismarck weer eens een hevigen uitbrander kreeg. In het afgeloopen feestjaar benoemde de Keizer hem in de hooge orde van den Zwarten Adelaar. Hij bereikte den leeftijd van bijkans 84 jaren. De Oostenrijksche Aartshertog Carl Ludwig, broeder des Keizers (geb. 30 Juli 1833) en vader van Aartshertog Frans Ferdinand, den vermoede- lijken troonopvolger is eergistermorgen vroeg be- trekkelijk onverwacht overleden. Het is een nieuw groot verlies voor den reeds zoo zwaar beproefden Keizer. Door den heer Van Karnebeek is in de Tweede Kainer een amendement voorgesteld waar- van de st.rekking is, den huurprijs overal, behalve in de gemeenten der beide laagste klassen, waar- voor door de Regeering een hooger cijfer in de tabel is aangenomen, gelijk te stellen met de belastbare huurwaarde volgens de nieuwe regeling der personeele belasting. De heeren Willinge en Houwing stellen voor in de tabel bedoeld* bij de artt. 1 en 2 der kieswet, in de afdeeling huurprijs lb 1°. te lezen 0,80 in plaats van f 1 ten opzichte van al de gemeenten of gedeelten van gemeenten, welke zijn geplaatst in de 9e klasse der tabel, bedoeld, in art. 5 der wet regelende de belasting op het personeel van 16 April 1896. De heeren Houwing, Willinge, Meesters en Van Deinse hebben een amendement voorgesteld om behalve vrije woning of inwoning en vrijen kost en inwoning, ook //vrije kost" op te nemen bij de berekening van het inkomen, dat iemand in dienst- betrekking moet hebben genoten om aanspraak te maken op kiesrecht, een en ander volgens de bedragen der bij de wet gevoegde tabel. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint z/Lam Djamoe wordt door den vijand bescboten. eBssasssssssi^ssaa meening. En toen ik na al het voorgevallene verder nadackt over de naamlooze vrouw, bleef omtrent haar persoon niet de minste twijfel bij mij over. Eensklaps doorgrondde ik alles. z/Ik heb je vader zeer goed gekend Eduard Hij was mijn beste vriend. Ik herinner me nog zeer goed den dag, toen hij met zijn jonge vrouw hier op het kasteel terugkwam. Zij was buiten- gewoon schoon." z/Inderdaad was zij dus zijn wettige vrouw?" z/Wel zeker! Uw vader heeft me zelf wel ver- haald, hoe zijn huwelijk ver van hier, in het noorden van Spanje, werd voltrokken. Van de lasteringen, die aangaande uw moeder verspreid zijn, heb ik nooit iets vernomen, dan toen zij reeds verdwenen was, en later heb ik nooit kunnen te weten komen, waar zij zich ophield." z/Ik hoop, dat zij thans in veiligheid is," zei Eduard met een beklemd hart. z/Dat is zij," hernam de markies. //Henri Gardel heeft het me gezegd. Maar ik denk, dat zij niet hier wilde zijnde tegenwoordigheid van haar laaghartigen vijand zou haar te pijnlijk hebben aangedaan. Doch wees welgemoed, Eduard, je hebt waarlijk wel reden om je te verheugen." //O ja," sprak Eduard, /yik beu welgemoed. Ge hebt me echter nog niets aangaande Henri Gardel gezegd." z/De reden daarvan is, dat ik aangaande hem niets van belang weet. Doch daar hoor ik voet- stappen in de gang, daar zal hij zeif zijn. Henri Gardel trad binnen en was nu gekleed in een prachtig Moorsch kostuum, bestaande uit een rijk met goud geborduurd overkleed van rood- bruin fluweel, dat tot de voeten reikte en om zijn. TER VEIZEVSIHE COIR A NT. Dit blad verscliijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij den uitgever I*. J. VAM DG 8AIDG te Ter Keuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken hieronder bekend het rapport van het Bureau voor scheikundige en Microsco- pische onderzoekingen te Middelburgdd. 16 Mei 1896, omtrent het onderzoek van eenige alhier aangekochte artikelen. •RAPPORT enz. Witte Suiker. Wed. Mobacb. Geene vervalsching of ver- ontreiniging geconstateerd. Witte Suiker. D. Tolhoek. Idem. Gekleurde pepermunt. P. C. Maelsaeke. Bestond uit rietsuiker en amylum, met pepermunt- of kaneelolie, vermengd. Metaal- verbindingen werden niet ge constateerd. De gele kleur- stof is een anilinekleur, de roode niet. Onschadelijk in het gebruik. Tarwe brood. M. de Bruijne. Zoowel water- als aschge- halte waren normaal. Geen vreemde meelsoorten. Aluin en kopersulfaat afwezig. Idem. G. de Zeeuw. Idem. Idem. Adr. Scbeele. Idem. Tarwemeel (gebuild.) J. v. d. Ree. Water- en aschgehalte nor maal. Geen vreemde meel soorten. Idem. J. Dijbaart. Idem. Tarwemeel. P. van Wijek. Idem. Bierazijn. S. van Rees. Bruin gekleurd met be- zinksel. Mineralezuren niet aanwezig. Gehalte aan azijn- zuur te laag (2,06 pet.) Het minimum gehalte van gewoon azijn is 3 pet. Jenever. A. Brakman. Spiritusgehalte was vol- doende. Overmaat van foezel niet geconstateerd. Bij ver- damping bleef slechts een spoor risidu achter. Deze jenever voldoet dus. Peper. J. D. Thielman. Minerale bijmengselen niet aanwezig. Bij microse. on derzoek werden geene vreem de elementen gevonden. Koffie. R. Scheele. Het extract- en aschgehalte waren normaal. Bij microsc. onderzoek werden geen vreem de elementen gevonden. Thee. J. J. de Jager. Water-, asch- en ertract- gehalte waren normaal. De aanwezigheid van vreemde bladeren werd niet gecon stateerd. Cacao. J. J. Donze Jz. Water,- asch- en vetgehalte normaal. Bij microsc. onder zoek bleek de aanwezigheid van veel aardappelmeel. Cichorij. P. J. Versluijs. Water-, extract- en asch gehalte normaal. Bij microsc. onderzoek werden geen vreem de elementen gevonden. (Alle zegels waren ongesehonden toen tot het onderzoek •werd overgegaan.) Resumeerende blijkt dus 1 te laag zuurgehalte van den bierazijn 2°. vermenging met aardappelmeel van de Cacao. 3°. de overige artikelen voldeden aan de eischen voor zuivere waar." Ter Neuzen, 19 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1