Telegrafische berichten. (jemengde berichten. en dit zou doen, desnoods met den sterken arm. Wat de werkstaking betrof verwees hij naar de firma Miiller Co. Nadat zij hiervan aan het bootwerkerscomite rapport hadden gebracbt gedurende welken tijd aan debuitenstaandenliederen werden uitgedeeld begaf de stoet zich naar het huis van den beer Kroller, lid der firma Miiller, waar eveneens drie der vrouwen werden binnen- gelaten. Dit onderhoud duurde anderhalf nur. Zij zeiten hunne grieven tegen het loonstelsel der firma Midler uiieeu en eischten geheele uitbetaling van verdiend loon, niet 15 gulden weekgeld met latere afrekening. De heer Kroller, ofschoon zijn stelsel handhavend, beloofde de grieven alsnog te overwegen en was bereid de vrouwen nogmaals te ontvangen, om haar het resultaat daarvan mede te deelen. Zaterdagmiddag werd alom een biljet aangeplakt, waarin de heeren Visser, Plate, Hudig en Ruys mededeelen, dat zij zich ter bestrijding van ver- dachtmaking, ten opzichte van de firma Miiller geuit, persoonlijk garaut stellen voor de trouwe nakoming van de door haar gestelde condition. Te Schiedam is alles rustig. De gevolgen der staking doen zich aldaar reeds gevoelen, sommigen fabrieken hebben gebrek aan grondstoffen. Nieuwe aanvoer is onmogelijk. Het los werkvolk aan de stoommeelmolen Nederland heeft nu insgelijks gestaakt. In een gister avond te 5 uur gehouden vergadering van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond wezen De Jong en De Heer op de onverantwoordelijkheid om verdere uitbreiding der staking te geven, nu een der hoofdgrieven is opgelost en wel de betaling van 5 cent per last. Namens het bestuur van den N. N. B. B. kon- digt daarop De Heer het volgende besluit af dat alle grieven door het bestuur binnen 14 dagen zullen opgelost worden en dat bij gebrek aau geld de werkstaking niet laDger voortgezet kan worden, (thans kost zij per dag 200 gld zegt De Heer). Als de vergadering kans ziet 25,000 gld. bijeen te krijgen, dan willen wij, zoo zegt spreker, het beproeVen de staking langer vol te houden. Doch de vier namen der cargadoors onder het bekende biljet zijn voldoende waarborg dat de firma Miiller Co. hare verplichtingen zal nakomen. Blijf dus vertrouwen schenken aan je bestuur en laten alien, die morgen willen gaan werken, de handen opsteken. Tijdens de afkondiging van dit besluit was er een zeer verward rumoerig geschreeuw van staken jaen neen uit het opheffen der handen dat door ruim 3/4 gedeelte van de aanwezigen geschiedde meende men te kunnen afleiden, dat het werk heTvat zou worden. Er ontstond een daverend applaus. Aan be- stuursleden werd de hand gedruktmet de petten werd gezwaaid en als een loopend vuurtje ver- spreidde zich de heuglijke tijding door de stad, dat de werkstaking geeindigd was. Het bleek intusschen al ras uit de houding der vergadering dat de minderheid zich nog niet zoo gemakkelijk bij dit genomen besluit nederlegde. De leiders waren er den ganschen avond in ge- slaagd de orde te bewaren, doch nu waren zij niet meer in staat de reeks van protesteerenden te overschreeuwen. Het tumult nam steeds grooter ornvang aan, zonder dat een spreker kon wor den verstaan. Aan het gebouw van de N. N. B. B. in de Boompjes werd na afloop der vergadering een biljet aangepakt,/De bootwerkers hebben besloten te blijven staken." De schutterij, die te twee ure order kreeg in te rukken kwam te 6,80 uur weder gedeeltelijk onder de wapeuen en deed weer patrouilledienst. Zie verder telegr. berichten. Belangrijk nieuws weet het Berliner Tageblatt te vertellen, nieuws dat ons Nederlanders in de eerste plaats moet intereseeren. Onze jongeKoningin zou zich namelijk verloven met prins Bernhard Heinrich, den 18jarigen tweeden zoon van den (overleden) erfgroothertog van Saxen-Weimar. Den 24sten Juni e. k., op den 80sten verjaardag van den groothertog, wordt de verloving misschien wel officieel bekend gemaakt. Het blad heeft zijn bericht uit zeer goede bron. TER NEUZEN, 18 Mei 1896. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier (waarvan het gewone verslag in het volgend nummer zal worden opgenomen) kelijk een groot vijand van hem was. Uit haat tegen zijn vijand stond de keizer aan Leon de Maures alles toe, wat hij verzocht. Er werd zelfs geen onderzoek ingesteld naar de bewering, dat Isabella niet met den graaf gehuwd geweest was, en weldra nam Leon de Maures bezit van de goederen, waarvan hij de weduwe en haar kind zoo schandelijk had beroofd. „Toen werd Isabella de Sauterne een zwervelinge. Haar vader was gestorven en Napoleon had zijn bezittingen aan een zijner gunstelingen weggeschon- keu. De keizer had aan deze onrechtvaardige daad minder schuld, dan men wel zou vermoeden hij was met zaken overstelpt en liet de regeling van zulke aangelegenheden aan zijne ministers over, die daarbij hun eigen belang niet uit het p0g verloren. (Wordt vervolgd.) werd met algemeene stemmen benoemd tot onder- wijzer aan school B de heer L. J. de Yries te Middelburgwerd benoemd tot onderwijzer aan school C de heer A. de Kraker te Hulst met 6 stemmen, tegen 4 stemmen uitgebracht op den heer W. D. de Vries; werd besloten tot uitgifte van grond voor stoepen aan de heeren D. E. Wolfert en Dr. H. B. van Neswerd aangehouden een brief van het bestuur der brandweer over aanschaffing van nieuw en herstelling van het tegenwoordig bluschmaterieelwerd nader aangehouden riolee- ring achter de huizen aan de Oostzijde van de Markt; werd beschikt op den post voor onvoor- ziene uitgaven van de begrooting voor 1895 tot een bedrag van f 58,98 voor uitgaven van de commissie werkzaam geweest in zake de rolbrug werden aangehouden of voor kennisgeving aange- nomen verschillende ingekomen stukken. Bij de omvraag werd door den Voorzitter als resultaat van het door het Dag. Best, ingestelde onderzoek naar aanleiding van de klachten over het hoofd van school A medegedeeld „dat uit het nauwkeurig onderzoek niet is gebleken dat de toestand thans in eenig opzicht icts te isjenschen overlaat." De heer L. Bouma, beroepen predikant bij de Oud-Gereformeerde kerk in Pruissen, ter stand- plaats Emlichheim, nam gisteren namiddag, volgens de woorden uit 1 Cor. 15 58, afscheid van de gemeente alhier. Den afscheidnemenden leeraar werd een hartelijk scheidend woord toegesproken door de predikanten Doom van Axel en Vroolijk van Zaamslag, en werd ten slotte door de over- groote schare toehoorders den scheidenden leeraar staande toegezongen uit Psalm 121, het 4e vers. Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, is benoemd Mr. A. Tak, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Middelburg, voor de kantons Hulst, Ter Neuzen en Oostburg, ter standplaats Middelburg en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middel burg, voor de bovengenoemde kantons, Mr. L. C. Besier, advocaat en procureur te Utrecht, tevens beeedigd klerk ter griffie van de arrondissements- rechtbank aldaar. Het Engelsche stoomschip Ann Webster van Londen naar onze haven bestemd, is Zaterdag op de Theems in aanvaring geweest met het stoom schip Shamrock, van Penzance naar Londen. Eerst- genoemd vaartuig werd om zinken te voorkomen, bij Woolwich aan den grond gezethet heeft zware schade aan bakboord. Gedurende de tweede helft der maand April zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanM. C. van Overbeeke, AmsterdamG. Bruinje, Rotterdam en G. Bruinje, Rotterdam. Te Amsterdam is o. m. geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer P. J. A. Kruysse, geboren te Axel. Tot pastoor te Nieuw-Namen is benoemd de ZeerEerw. heer J. Willems, thans kapelaan te Hulst, en tot kapelaan te Hulst de WelEerw. heer Van Acker, thans kapelaan te Aardenburg. Hoofdplaat. Zaterdagavond trokken onze ge- meenteveldwachter, de wachtmeester der mare- chaussees en een zijner manschappen naar de weide der Gemethoeve om een kalf in beslag te nemen. De drie politie-beambten voerden het kalf naar IJzendijke. Of ze onderweg veel bekijks hadden Dit kalf was door E. te Lembeke op den Mei- koopdag der kinderen Cortvriendt alhier gekocht en door een kooper van een ander kalf medege- nomen, die zijn f 20 goedkooper kalf liet staan, en dat E. weigerde mede te nemen. De justitie heeft nu te beslissen, of de handel- wijze van W., pachter der Gemethoeve, aan opzet of veigissing toe te schrijven is. Goedkeuring van de met Belgie gesloten overeenkomst, betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Uittreksel uit de Memorie van antwoord. Naar de dezerzijdsche opvatting vloeide, zooals bij 4 nader zal worden aangetoond, uit art. 11 der conventie met Belgie van 31 October 1879 (Staatsblad 1880 n°. 82), de verplichting voort onze medewerking te verleenen tot het sluiten eener overeenkomst als in dat artikel is bedoeld, voor zooverre die overeenkomst op zich zelve konde geacht worden billijk en doelmatig te zijn. Daarom konden dan ook bij deze gelegenheid geene aequivalenten worden gevraagd, die met het onderwerp der overeenkomst niet in rechtstreeksch verband staan. Onzerzijds getrouwelijk datgene vervullende waartoe wij ons verbonden hebben, versterken wij onzen aanspraken op gelijke bejegening door het buitenland. Inmiddels moge er, in verband met de bij het Voorloopig verslag gemaakte opmerkingen omtrent de houding van Belgie jegens ons, op worden gewezen dat, sedert den 6eB Januari 11., de Bel- gieche grenzen weder geheel voor ons rundvee zijn opengesteld en dat de tegenwoordige stand der onderhandelingen met die mogendheid over de wederzijdsche toelating van varkens, op een gunstig resultaat uitzicht schijnt te geven. De invoering van hooge inkomende rechten op landbouwproducten in Belgie was zeker niet in ons voordeel, doch die maatregel, uitvloeisel der bevoegdheid van dien staat om zijne oeconomische politiek zelfstandig te regeleu, was overigens niet gericht tegen eenige mogendheid in het bizonder. Uitvoerig schetst de memorie de belangen van Ter Neuzen bij den bouw eener groote schutsluis, zoo nabij mogelijk de kom dezer gemeente. Van den bouw der groote en diepe schutsluis mag terugkeer der groote zeestoombooten en toe- neming van den hand el te Ter Neuzen verwacht worden. Een ander voordeel van den bouw eener tweede groote zeesluis te Ter Neuzen is dat de periodieke afdammingen, die noodzakelijk zijn in verband met den minder goeden toestand waarin de bestaande oude sluis verkeert, de scheepvaart niet meer zul len belemmeren. Maatregelen tot bevordering van het lossen en laden uit en in zeeschepen te Ter Nenzen, maakten bij de regeering reeds een punt van voor loopig onderzoek uit, doch zij kunnen eerst in meer ernstige overweging worden genomen, wan- neer, zooals bij goedkeuring der onderwerpelijke overeenkomst het geval zal zijn, het servituut van jaagpad op den oostelijken kanaaldijk wordt opgeheven. Het stelsel van exploitatie der te maken in- richtingen zal te zijner tijd een punt van ernstige overweging moeten uitmaken. Hoewel de regeering de heffing van de zee schepen geheel zelfstandig, zonder eenig overleg met Belgie, kan regelen, kan zij toch, nu de afschaffing van alle van staatswege geheven wordende scheepvaartrechten in ernstige overweging is, geen termen vinden om daarop ten aanzien van het kanaal van Ter Neuzen vooruit te loopen. Door sommige leden werden speciale waarborgen verlangd tegen het nadeel dat Ter Neuzen zou ondervinden, wanneer de Belgische Staat de spoor- weglijn van MechelenTer Neuzen in handen krijgende, voor die lijn hooge vrachttarieven mocht vaststellen, ten einde den Antwerpschen handel ten koste van dien van Ter Neuzen te bevoordeelen. Het komt den Minister voor, dat bezwaarlijk bij deze gelegenheid zoodanig waarborgen bij- aldien noodig konden gevorderd worden. De overeenkomst, waarvan thans de goedkeuring wordt voorgedragen, is een uitvloeisel van die van 31 October 1879, welke door de Wetgevende Macht werd bekrachtigd, zonder dat daarbij eenig beding werd gemaakt omtrent spoorwegtarieven. Het zou niet aangaan aan de subsidiaire regeling eene zaak vast te knoopen, welke bij het sluiten der hoofdovereenkomst daarbuiten is gehouden. In het Voorloopig verslag werd in de tweede plaats de aandacht gevestigd op de belangen van Sas van Gent. Wel is waar zullen er in den weg van Sas van Gent naar Westdorpe drie bruggen op korten afstand van elkander komen, doch deze zullen Voor het verkeer niet bezwarender zijn dan de twee thans bestaande. Ofschoon dezerzijds geen maatregelen kunnen genomen worden om verontreiniging van het water tusschen Gent en Sas van Gent rechtstreeksch tegen te gaan, geeft echter de bepaling van art. 1 d der overeenkomst een middel aan de hand om de gevolgen daarvan zooveel mogelijk te temperen Rotterdam, 18 Mei. De bootwerkers besloten in de vergadering van heden morgen de werkstaking voort te zetten. Een paar dagen geleden ging, zooals men weet, een vischtorpedo van de //Kortenaer" ver loren. Nu weer heeft de torpedoboot ,/Habang" bij het lanceeren ter reede van Texel zulk een kostbaar voorwerp ter waarde van f 5000 ver loren. Eenige kerkgangers bij de Ger. Gemeente te Andel zijn op Hemelvaartsdag aan een groot gevaar ontsnapt. Het plafond van de kerk, dat reeds geruimen tijd gescheurd was en voor lang reparatie behoefde, viel even voor de godsdienst- oefening een aanval nam, plotseling met donderend geraas naar beneden, waardoor verscheidene per- sonen hune gpwone plaatsen niet konden bezetten. In niet minder dan 4 R. K. kerken te Arnhem ontstond op Hemelvaardag tijdens den diens een begin van brand, veroorzaakt doordat kleeren van meisjes, die aan de eerste communie deel- namen, vlam vatten in de kaarsen die rondgedragen werden. Gelukkig liep het overal betrekkelijk goed af en kregen de meisjes door spoedige hulp geen brandwonden. Een verloor de haren. De ontsteltenis der aanwezigen was groot, doch bedaarde spoedig. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat in de sodafabriek te Delfshaven door de ambtenaren 30 H. L. azijn waren gevonden. Thans blijkt, dat 'tgeen azijn was, maar azijnzuur, dat niet behoort tot de artikelen, in de accijnswet genoemd, en dat de ondernemers al sedert twee jaren vergunning hebben voor het oprichten van een fabriek van azijnzuur en azijnzure zouten, welke artikelen zij herhaaldelijk in vakbladen openlijk adverteerden, zoodat van het ontdekken van iets geheims geen sprake kan zijn. In den trein van RotterdamAmsterdam had Donderdagavond een lastig heer plaats genomen. Toeu de trein Haarlem even gepasseerd was, be- merkte hij, dat er een passagier meer in de coupe zat, dan volgens het reglement geoorloofd was, en hij wilde nu absoluut, dat deze overcompleete on- middellijk den waggon zou verlaten, waartoe hij aan de jnoodrem trok. Door het treinpersoneel kon echter niet uitgemaakt worden wie overcompleet was, en daarom besloot de hoofdconducteur, dezen heer zelven als overcompleet te beschouwen en uit den trein te verwijderen. Teneinde echter het proces-verbaal te doen opmaken (de lastige reiziger weigerde zijn naam op te geven) deed men hem weer instappen en werd teruggestoomd naar Haarlem. Hier werd de politie ter hulp geroepen; doch de mau bleef weigerachtig, naam en adres te noemen, en wilde zelfs niet goedschiks den trein verlaten. De sterke arm haalde hem daarop er uit en bracht hem naar het politiebureau. Op Hemelvaartsdag is te Berkenwoude, na bij Gouda, de groote hofstede van J. Bak afgebrand. Bijna alles werd een prooi der vlammen. Spelen met vuur was de oorzaak van den brand, die in de schuur ontstond. Eergister is een op de greus van Stoutenburg en Amersfoort gelegen groote boerenplaats, bewoond door den veehouder Hooijer, met huisraad, gereed- schappen, hooi, stroo en ongedorscht graan een prooi der vlammen geworden. Men denkt dat de brand door kwaadwilligen is gesticht. Waarschijnlijk ten gevolge van vuur uit de lo- comotief, ontstond eergisternamiddag een hevige brand in de nabij den spoorweg gelegen mast- bosschen aan den Bredaschen weg bij Tilburg, jacht van den heer Bogaerts aldaar. Men slaagde er eerst in, het vuur meester te worden, nadat een terrein van 10 a 12 H.A. in de asch was gelegd. 'In de N. R. Ct. klaagt een schutter, dat aan de schutters die wegens de werkstaking te Rotterdam op Hemelvaartsdag van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds op de Beurs werden gehouden, gedurende die 14 uren slechts drie broodjes met kaas, twee koppen koffie en een half fleschje bier werden uitgereikt. Daargelaten of voor zoo langen dienst reden bestond, verlangt hij, dat als de openbare macht van meening is dat de schutterij onder de wapenen moet komen, de manschappen althans behoorlijk gevoed worden. Donderdagmiddag, terwijl het postkantoor te Zaandam gesloten en de directeur afwezig was, is aldaar op brutale wijze ingebroken. De dienstbode, die, gerucht hoorende, toeschoot, wilde den dief vasthouden tot men haar ter hulp zou komen. Deze echter trok een mes en bracht de meld een snede over de pols toe, waarna hij haar van de trappen wierp, waar zij bewusteloos bleef liggen. Toen inmiddels een zoon des huizes was toegesneld, was de inbreker reeds ontsnapt. Zijn signalement is bekend. Dezer dagen kwam een wielrijder voor de schipbrug over de Maas bij Hedel. Hij bezat echter maar vier centen, en het veergeld bedraagt er vijf. Om deze moeilijkheid op te lossen bood de wielrijder zijn wiel te koop aan. Na dit bij enkele personen te vergeefs te hebben beproefd, gelukte het hem eindelijk het voertuig voor f 40 van de hand te doen, waarop hij te voet verder trok. Den volgenden dag echter kwam het uit, dat het rijwiel gestolen was geweestde rijder zelf was nergens meer te vinden, De openbare onderwijzers in Spanje krijgen hun traktement maar niet uitbetaald. Er is wel weder een nieuw Regeerings besluit uitgevaardigd, waarbij de geregelde betaling van hun traktementen wordt gelast, maar zij hebben daarom hun geld nog niet. Aan het eind van het tweede kwartaal van het schooljaar 189596 hadden de gemeenten nog 8,116,355 pesetas aan onderwijzerstraktementen te betalen, van welke 6 millioen al verschuldigd waren voor 1 Juli 1895. Het ergst is het in dit opzicht gesteld met de provincie Malaga. Daar hebben de gemeenten nog 1,178,000 pesetas schuld aan onderwijzerstrakte menten. In andere provincien, als Barcelona, Biscaye, Burgos, Guipuzcoa en Leon, hebben de onderwijzers geen achterstallige traktementsgelden te vorderen. Anderhalf jaar geleden woonde te Witten in Westfalen een gezin bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. Eensklaps verdween de vrouw alle nasporingen waren tevergeefs en men vermoedde dat zij door een noodlottig toeval overleden was. Dezer dagen echter ging de man met zijne kinderen naar de voorjaarskermis te Dusseldorp. Voor eene schouwburgtent gekomen, waar het gezelschap der tent op het theater kunsten vertoonde, zagen de kin deren eensklaps hunne moeder. Deze nam, toen zij ontdekt was, de vlucht naar de kleedkamer, waar zij op aanwijzing van haren echtgenoot met groote moeite door de politie werd gearresteerd. De Prins van Lichtenstein, die verscheidene maanden in de binnenlanden van Afrika heeft gejaagd, heeft op die expeditie 8 leeuwen, 24 rhinocerossen, vele antilopen, gazellen, zeebra's en andere dieren geschoten. Hij trok van Mombassa uit door het Engelsch gebied tot aan den Kenia, was vandaar zuidwaarts gegaan, tot aan den Kilimandsjaro en vervoVgen E-1U Mil>1 IIWilli iI.I U|

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2