Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. I No. 3306. Dinsdag 19 Mei 1896. 36e Jaargang. Kgrmis ts AxsU a Onder gelieimzinnige bescherming. Binnenland. -I I I ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. aanvang nemende Maandag 25 Mei en eindi- gende Donderdag 28 Mei 1896, des nachts te 12 ure. Bnrgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. folitieli Overzieht. In eindstemming heeft de Duitsche Rijksdag Yrijdag met 144 tegen 124 stemmen de suiker- belastingwet goedgekeurd. Het geschiedde onder toevoeging eener bepaling, dat de belasting met 20 mark, in plaats van, gelijk vroeger besloten werd, met 21 mark, zal verhoogd worden, en van eene resolutie, waarin de wenschelijkheid eener spoedige opheffing der uitvoer-premien wordt uitgesproken. Artikel 84, volgens hetwelk met 31 Juli 1903 de bepalingen omtrent den toeslag op de belasting en de premien buiten werking zouden treden, werd geschrapt. Voor vertegenwoordigings-kosten van Prins Hein- rich bij de kronings-feesten te Moskau is op de bij den Rijksdag ingediende aanvullingsbegrooting 250,000 mark uitgetrokken. Te Yillefranche, aan de Middellandsche zee, ligt weer een Russiscb schip de //Rynda", ter eere van de keizerin-weduwe, die van daar de terugreis aanvaardt, terwij] grootvorst George naar de Kaukasus gaat, om daar den zomer door te brengen. De equipage van de //Rynda" wisselde beleefd- heden met het garnizoen, waarbij op de vriend- sckap van Rusland en Prankrijk werd getoost. Men zegt, dat president Eaure de keizerin zal gaan begroeten ergens bij de grens, voor zij het Eransche grondgebied verlaatde plaats werd ge- heim gehouden. De csaar en de Duitsche keizer hebben, de eerste per telegram, de ander langs diplomatieken weg, aan Faure hun condoleantie gestuurd over het spoorwegongeluk in Algiers. De groote oorlogshaven van Biserta, aan de kust van Tunis, waarvan de beteekenis voor Erank- rijk zoo verbazend groot is, werd dezer dagen plechtig geopend. De Eransche pantserschepen Redoutable en Brennus stoomden het kanaal binnen en gingen in het meer van Biserta voor anker FEUILLETON Vrij bewerkt door AMO. 32) Eensklaps trof een zacht geluid haar oor. Haar geleider uitte een vreeselijken vloek en bleef een oogenblik staan luisteren. Zij vernam nu luide stemmen in haar nabijheiddit hooreiide, nam haar geleider haar in zijn armen en liep in draf met haar voort. Doch dit duurde niet lang; zij hoorde een doffen slag als van een menschelijk lichaam, dat ter aarde stortte haar drager slaakte een smartkreet en zonk neer. Zijn handen lieten haar loszij sprong ter zijde en rukte den doek voor de oogen weg. De lucht was met sterren bezaaid en bij den helderen hemel zag zij een groot gebouw voor zich, dat zij onmiddellijk herkende het was het kasteel Baux. //Marie, ben je ongedeerd vroeg een haar welbekende stem, die haar hart van blijdschap deed trillen. Ja, Eduard riep zij verheugd en het volgende oogenblik lag zij in de armen van den beminden jonkman. Nu snelde ook haar vader toe en om- helsde haar vol vreugde. z/Je bent in groot gevaar geweest, Marie," zei Eduard. z/Ik heb veel angst uitgestaan." //Dat geloof ik wel. Gelukkig werd er over je gewaakt. De zonderlinge man, aan wien ik zooveel dank verschuldigd ben, heeft de gangen van den graaf nagegaan. Wij hebben ook deze liggen. Een groote menigte volks was op de been. Een muziekkorps speelde de Marseillaise en gaf daarna een concert aan het havenhoofd. Sedert jaren is aan de voltooiing van de haven van Biserta gewerkt, en hoewel Erankrijk het blijft ontkennen, is het duidelijk dat de aanleg tegen Engeland en Italie gericht is. Erankrijk krijgt door de openstelling voor zijn vloot een gewichtig punt in de Middellandsche zeehet is in staat mogelijke plannen van Italie met betrekking tot Tunis te voorkomen, en Engeland, in geval van oorlog, groote moeilijkheden te bereiden door de verbinding tusschen Malta en het kanaal van Suez te belemmeren. Spanje heeft, in een rondschrijven aan de Mogend- heden, zich beklaagd over het gebruik van ontplof- bare kogels door de Cubaausche opstandelingen, onder bijvoeging, dat deze projectielen hun uit de Yereenigde Staten worden toegevoegd. Naar aanleiding van de depeche der Transvaal- sche regeering, waarin deze haar leedwezen te kennen gaf over den steun, dien Rhodes bij de Britsche regeering vond, hecjt Chamberlain geantwoord door intermedial van Robinson. De minister komt op tegen de bewering van Dr. Leyds, dat hij een der directeuren van de //Chartered Company" in be scherming heeft genomenevenzeer ontkent hij, dat hij het optreden heeft goedgekeurd van iemand, die iets met den inval van Jameson had te maken. z/Integendeel heeft Hr. Ms. regeering, hoewel de diensten erkennende, die de heer Rhodes heeft bewezen, den inval veroordeeld", zegt hij. Hr. Ms. regeering heeft een parlementair onder- zoek beloofd, zoodra het proces tegen Dr. Jameson en zijn officieren ten einde is gebracht, ten einde het Charter te onderzoeken, dat aan de Zuid- Afrikaansche maatschappij is verleend en te beslagen over de verbeteringen, welke moeten worden aan- gebracht. Zulk een onderzoek zal niet alleen loopen over de jongste gebeurtenissen, maar over het gansche beheer van de maatschappij, en er kan niet verwacht worden, dat zij eenige uitspraak zal doen omtrent de toekomst der maatschappij, voor de parlementaire commissie hare voorstellen heeft ingebracht. Intusschen ziet de Britsche regeering niet in, hoe de uitoefening van clementie door den president jegens de personen, die door de rechtbank te Pretoria schuldig zijn verklaard, afhankelijk is of moet zijn van de taal van sommige onbekende personen van wie verondersteld wordt, dat zij den inval verdedigen, en zij vertrouwt dat de president geen rekening zal houden met zulke, zonder redding weer aan Henri Gardel te danken. Maar ga nu mede. Zie, daar wordt de graaf geboeid het kasteel binnengeleid. Marie zag werkelijk, dat de graaf geboeid werd weggevoerd. Zij ging nu met haar vader en Eduard ingelijks het kasteel binnen. In de vesti bule kwam Henri Gardel hun reeds tegemoet en voerde hen naar een groote zaal, waar de lampen waren aangestoken en waar Leon de Maures, aan handen en voeten geboeid, tegen den muur leunde. Hij werd bewaakt door de twee ambte- naren, die eenige dagen tevoren met Henri Gardel op het kasteel waren geweest om eenige papieren te zoeken. Toen de graaf dit groote gezelschap zag en daarbij onzen jongen held opmerkte, ontstak zijn toorn in hevige mate. Hij werd woedend en vroeg op onbeschaamden toon aan de beide ambte- naren, of al die drukte gemaakt werd, omdat hij zijn bruid had willen schaken. Voordat een der beide heeren hem kon antwoorden, riep Henri Gardel den graaf toe z/Houd u rustig, mijnheerGe zult spoedig genoeg vernemen, waarom ge in boeien uit dit slot naar de gevangenis gaat verhuizen." Schuimbekkend antwoordde de graaf, dat hij zoo iets niet kon dulden op zijn eigen kasteel, in zijn eigen huis. En welk recht had men om hem een edelman te boeien? Henri Gardel naderde den graaf een paar schreden en zeide nu bedaard //Spreek niet van uw eigen kasteel, van uw eigen huis, want dit kasteel was nooit op rechtmatige wijze uw eigendom. Gij beroept u op uw waardigheid van edelman, maar een edel mensch zijt ge nooit geweest. Voorloopig verantwoordelijkheid gedane uitingen, waar het betreft iets te doen, wat in het algemeen belang is van Zuid-Afrika. Ik neem deze gelegenheid te baat om den president mijn oprechte deelneming te betuigen met de ziekte van mevrouw Rriiger, welke ik met het diepste leedwezen vernomen heb, besloot Chamberlain. De Times-correspondent uit Kaapstad beweert, dat de Portugeezen wapenen en ammunitie leveren aan de //Chartered Company." De //Deutsche Nachrichten" verzekeren dat Kriiger aan Chamberlain heeft doen weten, dat er geen sprake kan zijn van vernietiging noch van wijziging van het vonnis, uitgesproken tegen de leden van het hervormings-comite, zoolang Rhodes zich in Afrika bevindt. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Zaterdag 7,05 te Baarn aangekomen. De burgemeester in ambts- gewaad en graaf Bentinck waren op het perron. H.H. M.M. waren welvarend en zijn in een open landauer naar Soestdijk gereden. Een door de Telegraaf verspreid bulletin luidt Aanval marechaussees om kampong van Toe- koe Tjoet Machmoed verijdeld door waakzaamheid vijand. Omtrent de werkstaking te Rotterdam van Yrijdagmiddag en avond leest men in de N. R. Ct. Om te voorkomen, dat werklieden, die na afloop der werkzaamheden huiswaarts keeren, mishandeld worden, doen drie sterke patrouilles, twee van de mariniers en een van de schutterij, dienst in de Rosestraat, in de Stieltjesstraat, in de Van der Takstraat en op de Willemsbrug. Zaterdagavond is echter in de Boompjes een huiswaarts keerend werkman, in dienst bij de firma Miiller C0., mishandeld door de stakers. Met de raderboot //Claude Hamilton" is Zaterdag- namiddag het verwachte Engelsche werkvolk aan gekomen. De raderboot ligt op stroom aan boei 15. Door de stakers is Zaterdagavond belet, dat uit een pakhuis op de Scheepmakershaven gereedschap gehaald werd, om daarmede den volgenden dag te gaan werken. Aan de Grimsbyboot heeft Zaterdagnamiddag het werkvolk den arbeid weder gestaakt, op verzoek hunner vrouwen, die in haar huis door de stakers wordt ge naar Parijs gevoerdeenige andere per sonen zullen u weldra daarheen volgen om op te treden als getuigen in het rechtsgeding tegen u wegens pogmg tot moord en menschenroof." Henri Gardel wendde zich nu tot de ambtenaren en zeide //Voert den man weg, heeren z/Nadat zij de boeien aan de voeten zoover had- den losgemaakt, dat hij loopen kon, voerden zij Leon de Maures buiten de kamer. De booswicht vloekte en raasde als een bezetene, maar dit hielp hem natuurlijk niemendal. Yoor dezen naclit werd hij in een veilig vertrek opgesloten en den vol genden dag naar Saint Malo gebracht om verder den tocht naar Parijs voort te zetten. XXI. Zoodra de graaf was weggevoerd en men van de aandoening eenigszins bekomen was, noodigde Henri Gardel het gezelschap uit, rondom de tafel plaats te nemen. Er werd wijn gebracht en toen de bedienden vertrokken waren, sloot hij de deur en zeide, dat hij belangrijke zaken had mede te deelen. Hij begon z/Thans is het oogenblik gekomen, waarnaar gij, Eduard, zoo lang hebt uitgezien. Ik zal spreken over het verleden en over uw afkomst; het staat bij mij vast, dat gij, heer markies de Eiselle en uwe dochter daar eveneens belang in stelt. z/Vele jaren geleden werd dit slot bewoond door een rechtschapen edelman, den moedigen graaf Eernand de Sauterne. Van een oud oom van moederszijde had hij het geerfd>; hij betrok het onmiddelijk, zoodra het hem toebehoorde, en ver- beterde de omliggende landerijen aanmerkelijk. Zijn eerste echtgenoote stierf zonder hem kinderen bezocht waren en, bevreesd gemaakt voor het leven harer mannen, naar de ligplaats van de boot waren gekomen, om de werklieden te smeeken, er mede te eindigen. Wilson, de voorzitter van de trade union, kwam Zaterdagochtend met het stoomschip //Berlin" alhier aan en heeft in het Victoriahotel intrek genomen. Zaterdagavond hi eld de onderafdeeling losse werklieden //Kardinaal Manning" van de afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond, onder voorzitterschap van den president der afdeeling den heer F. J. B. van Rijswijk, eene buitengewone vergadering in het bondsgebouw aan den Oppert n°. 129. In deze vergadering, goed bezet, getuigden alle aanwezige leden, dat zij stakers uit nood zijn en gaarne terstond aan het werk zouden willen gaan. Y erschillende leden voerden het woord over den huidigen betreurenswaardigen toestand en hadden voorstellen te doen. Ten slotte kwam men tot het besluit aan het bestuur van de Rotterdamsche afdeeling van den Ned. R. Katholieken Yolksbond op te dragen, een onderhoud met de firma Wm. H. Miiller C°. te verzoeken, teneinde zoo mogelijk aan den bestaanden toestand een einde te maken. De afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond heeft in de vergadering verklaard, dat zij de ordelijke en welgezinde werklieden, leden van de onderafdeeling //Kardinaal Manning" in den nood zal bijstaan, zooveel in haar vermogen is. Eene vergadering van stokers, matrozen en machinisten, behoorende tot de equipages van de alhier liggende Engelsche schepen, werd Zaterdag avond in het Algemeen Verkooplokaal gehouden. Als inleider trad op zekere Mulder, een graancontro- leur, terwijl voorts het woord gevoerd werd door N. de Heer, De Bruijn en den voorzitter van de union, J. H. Wilson. Allen maanden de aanwezigen, ongeveer 300 in getal, aan, het werk van de stakers niet op te nemen en niet in het belang van de patroons in de bres te springen. Er werd besloten, dat, te beginnen met morgen, alle matrozen, stokers en machinisteif, tot de equipages van de hier liggende Engelsche schepen behoorende, het laden en lossen van de schepen, tot welker bemanning zij behooren, zullen staken. Eergistermorgenbegaven zich een 150tal vrouwen der bootwerkers naar het huis van den burgemeester om den toestand te bespreken. Toen 3 vrouwen waren binnengelaten maakten zij hun verlangen kenbaar. De burgemeester antwoordde dat hij slechts voor de handhaving der orde had te waken na te laten, en op veertigjarigen leeftijd hertrouwde hij met een meisje, dat nog pas achttien jaren telde. Zij heete Isabella en werd geroemd om haar schoonheid. De graaf had haar medegebracht uit het zuiden van Erankrijk. Uit dit huwelijk werd een zoon geboren. Slechts eenmaal drukte de gelukkige vader het kind aan zijn hart en toen trok hij op met Napoleon, want hij was generaal in het keizerlijk leger. Hij behoorde tot de weinige heeren van den ouden adel, die den keizer wilden dienen. z/Toen hij terugkeerde, was het om thuis in de armen zijner bedroefde vrouw den laatsten adem uit te blazenhij stierf aan de wonden, die hij in een hevig gevecht bekomen had. Napoleon was in dien tijd te Parijs. Onder de bloedver- wanten van den graaf De Sauterne was er een, die hem dikwijls belangrijke geldsommen had weten af te persenhet was een zijner neven, hij heette Leon Maures. Deze wilde nu zijn nalatenschap machtig worden. Hij spoedde zich naar Parijs en verzocht bij den keizer toegelaten te worden. Door gedeeltelijk de waarheid en gedeeltelijk leugens te vertellen, slaagde hij er in, de weduwe uit de bezittingen van den graaf te doen verdrijven en zichzelf als universeel erfgenaam te doen er- kennen. Hij zeide den keizer, dat mevrouw Isabella de dochter was van een zijner meest verbitterde vijanden. Dat was de waarheid. Maar hij voegde er bij, dat zij niet met den graaf wettig gehuwd was geweest. Hij bood aan dit door de getuigenis van twaalf personen te bewijzenhij zou die per sonen nimmer bijeen hebben kunnen krijgen. Maar de keizer overtuigde zich alleen, dat Isabella de dochter was van graaf Pierre d'Arblay, die wer- r I TER \El ZEVSCHE COlIRAiT. nit Iliad verscliijnt jiaanilag-, Woensdas- en Vrijdagavond, uitgeiomlerd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VAK DG 8AMIIG te Ter Weuzen. Mill I mm,,. ~A'lk I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1