Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. bekendmakingT" MESTSPECIEN. No. 3305. Zaterdag; 16 Mei 1896. 36e Jaargang. Kermis te Hulst, BEZ1SDUAKIVQ. de inzameling der Mestspecien Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIEN: lan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. aanvang nemende Zaterdagavond 16 Mei en eindigende Woensdag 20 Mei 1896, des nachts te 12 uur. Burgemeester en Wethouders van Hulst, En. VAN WAESBEBGHE, Burgemeester. J. E. BOTTIER, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente GOES zullen op Zaterdag 18 Juli aanstaande in het openbaar, des voormiddags een ure, ten stadhuize tracbten te verpachten of uit te besteden IN DIE GEMEENTE zulks van af 1 Juli 1800 zeven en negentig. Op franco aanvrage zijn de voorwaarden ten stadhuize verkriigbaar. Goes, 12 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. lr*olitieli Overzicht. De Belgiscbe Kamer heeft art. 1 van het wets- ontwerp, waarbij de waarborg van den Belgischen Staat wordt verleend voor de uitgifte der obliga tion van den Congo-spoorweg, aangenomen met 61 tegen 57 stemmen en 10 bianco. De verjaardag van den vrede van Erankfort is in Erankrijk met stille berusting herdacht. Enkele bladen bevatten artikelen, waarin zij herinneren aan den treurigen toestand van Erankrijk bij het FEUILLETQN. Vrij bewerkt door AMO. 81) XX. Op het kasteel Eiselle gingen de zaken nu bun gewonen gang. Marie kreeg als tevoren geregeld onderricht in de teekenkunst en de beide minnenden werden nog meer aan elkaar gehecht, nu ze elkaar nog beter leerden kennen. Zij waren zoo gelukkig, als slechts mogelijk is. Natuurlijk kwam het ge- heim van Eduards afkomst dikwijls tusschen hen ter sprakedit bleef nog steeds duister en daar- door werden de gedachten der gelieven niet weinig beziggehouden. Op den vierden morgen na het bezoek van graaf de Maures was het weder bijzonder zacht. Na afloop der teekenles had Marie haar vader tot aan de middagtafel gezelschap gehouden. Toen de maaltijd was afgeloopen, keerde Eduard terug naar /;de studeerkamer," om een paar schetsen te ontwerpen voor de les van den volgenden morgen, en Marie ging naar den tuin, om haar eigen rozenperkje te verzorgen. Zij was daar misschien tien minuten mee bezig, toen zij in hare nabijheid voetstappen hoorde. Zij wendde het hoofd om en zag nog juist een onbekenden man, toen haar plotseling een doek over het hoofd geworpen en voor den moiid ge houden werd, zoodat zij niet zien of spreken kon. Tegelijkertijd werd zij opgenomen en weggedragen. I/ervolgens werd zij met behulp van nog een sluiten van den vrede en waarin zij er op wijzen hoe Erankrijk, dank zij der kracbt, der energie en der offervaardigheid van bet toen levend geslacht, zich over al die moeielijkheden heeft heengezet. Het Journal schrijft„De wonde bloedt nog steeds, zij is nog even pijnlijk. Wij vergeten niets daarvan kunnen de Duitschers zich verzekerd houden. Wij blijven hun getrouw, die na een kwart eeuw nog even aanhankelijk zijn aan Erank rijk, als op den dag der losscheuring." En het Petit Journal komt tot het merkwaardige besluit, dat alleen Engeland voordeel heeft genoten van den vrede van Frankfort. Frankrijk en Duitsch- land zijn beide slachtoffers van de moorddadige annexatiepolitiek van Bismarck. En dat is het geheim van de uitdagende houding van lord Salis bury en van den overmoed van Chamberlain. De Duitsche rijksdag heeft eergisteren, de be- raadslaging over de suikerbelastings-voordracht voortzettend, overeenkomstig het voorstel der com- missie besloten de belasting per 100 kilo netto van 18 tot 21 mark te verhoogen. Na een vijfdaagsck debat heeft eergisteren het Britsche huis der gemeenten met 423 tegen 156 stemmen, dus eene meerderheid van 267, bij tweede lezing de nieuwe onderwijswet goedgekeurd. In datzelfde Lagerhuis werden eergisteren eenige krokodillen-tranen vergoten over het heengaan van den heer Jacobus de Wet. Met leedwezen verklaarde Minister Chamberlain had hij diens besluit om onbepaald verlof aan te vragen vernomen; maar sedert acht maanden was zijne gezondheid nu al voor de vierde maal ernstig aangetast en zoo blijft den heer Chamberlain niet anders over dan de rechten op pensioen van den scheidenden ambtenaar aan de schatkist aan te bevelen. Aangaande Rhodes verklaarde Chamberlain, dat deze in Matabelenland geenszins met een onafhan- kelijk commando is belast. Tot de komst van Carrington is de heer Martin opperbevelhebber. Rhodes verdedigt alleen, gelijk elk ander kolonist zou kunnen doen, Gwelo tegen den vijand en zulks aan het hoofd van een korps mede-kolonisten. Het is maar wat men koloniseeren noemt. De colonne, die onder kolonel Beal uit Buluwayo Rhodes tegemoet trok, is volgens een telegram uit Kaapstad, verleden Zaterdag te Movene, bij Gwelo, met de Matabelen slaags geraakt, die, naar gerneld wordt, werden uiteengedreven zonder dat de Eu- gelschen verliezen leden. Het hoofd van 't Eransch gemeenebest heeft weder reisplannen, ditmaal naar het Noorden, waar hij zeker kan wezen van ongepaste demonstraties, paar andere personen over een omheining getild en daarna op een paard gezet. Iemand kwam achter haar zitten, omvatte haar met zijn armen, en nu ging het voorwaarts in vliegenden galop. Na een rit van een half uur hi eld men stil en het verschrikte, bijna bewustelooze meisje werd van het paard getild. Zij werd een trap opge- drager en op den grond gezet. De doek werd nu van haar hoofd genomen en daar stond zij tegenover Leon de Maures. //Wei, jonkvrouw, wat zegt ge van mijn be- leetdheid P vroeg hij op een toon, die schertsend en te gelijk beleedigend klonk. //Wat zal uw vader in zijn schik zijn over mijn inval z/Graaf de Maures mompelde het meisje met een vragenden blik, alsof zij haar oogen niet ver- trouwde. z/Ja, ik ben het, lieve jonkvrouw I" Een geruime poos stond Marie als bedwelmd zij trachtte zich een helder denkbeeld van haar toestand te vormen, en dit gelukte haar ook. Haar vader en Eduard hadden haar gesproken over het^laatste bezoek van den graaf en daarbij nadden zij niet gezwegen van de bedreigingen, die hij bij zijn vertrek had gedaan. .//Heer graaf, wat beteekent deze lage liandel- wijze vroeg zij eindelijk met een onverschrok- kenheid, waarover zijzelf verbaasd was. z/Och, de zaak is zeer eenvoudig, lieve schoone," antwoordde de graaf op spottenden toon. //Reeds lang geleden beloofde uw vader mij uw hand. Ik heb hem aan zijn woord gehouden en mijn hruid gehaald. Ge ziet dus, hoe eenvoudig de zaak is." //Maar mijn vader is van zijn besluit terugge- als laatstelijk in het Zuiden plaats vonden, ver- schoond te zullen blijven. President Kriiger is alles behalve gesticht, over de wijze waarop de heer Chamberlain in het Lager huis de Chartered Company en Cecil Rhodes heeft verdedigd. Hij heeft in een telegram aan sir Hercules Robinson er op gewezen, dat de Char tered, met haar tegenwoordig beheer, een voort- durend gevaar is voor geheel Zuid-Afrika en dat het toch te dwaas is als //personen die voorafhet geheele plan van den inval gekend en gesteund hebben, verdedigd worden met de verklaring dat zij handelen in het belang der uitbreiding van het Imperialism in Zuid-Afrika". De Taansvaalsche regeering gelooft niet dat het doel de middelen heiligt, of dat de Engelsche regeering gediend is van misdadige handelingen. En in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Reuter zeide presi dent Kriiger nog//Ik wilde dat ik Yrijdag in het Lagerhuis aanwezig was geweest om de argu- menten van sommige sprekers persoonlijk te kunnen bestrijden. De beweerde intriges tusschen de Repuhliek en Duitschland zijn slechts zeepbellen. De Repuhliek wil met iedereen bevriend blijven, doch de samenzwering tegen liaar was onverdedig- baar, en zij die deze op 't getonw zetten moeten gestraft wordenzoolang dat niet gebeurt, zal de rust in Zuid-Afrida niet hersteld worden. De krijgsraad, waarvoor de Italiaansche gene- raal Baratieri zal terechtstaan, zal worden voor- gezeten door generaal Gerbaix de Sornnaz, kom- mandant van het vierde legerkorps. De advocaat- fiscaal concludeert in zijn rapport tot ontzetting van Baratieri uit zijn rang en stand wegens schuld aan verraad door onachtzaamheid. Het debat zal voornamelijk loopen over de volgende puntenWas de vijand al dan niet verwittigd van de plannen van generaal Baratieri Is de brigade Albertone in den strijd gegaan on- danks de gegeven bevelen, of was zij gemaclitigd den strijd te beginnen Wanneer is zij den aan- val begonnen Heeft de opperbevelhebber haar terstond versterkingen gezonden Eergisteren-namiddag 4 uur ontving de Telegr. het volgende telegram uit Nederl.-Indie De toestand in Atjeh is onveranderd. Dinsdag- avond werd van Landjamoe uit eene verkenning ondernomen. De stellingen van Toekoe Oemar konden evenwel niet bereikt worden, daar tenge- volge van de overvloedige regens de bruggen komendat heeft hij u duidelijk genoeg gezegd." ,/Waarde jonkvrouw, om een koop te sluiten zijn twee personen noodig, en om dien te ontbinden eveneens. En tot het ontbinden van den koop heb ik mijn toestemming niet gegeven, ik ben niet van besluit veranderd daarin ligt het verschil tusschen uw vader en mij. In dergelijke om- standigheden doet elk der partijen haar best om te winnen en ditmaal heb ik gewonnen, ge- loof ik. Dit is allhans zekerik heb den vogel en wil dien behouden. Ge zult nog heden avond mijn echtgenoote zijn." z/Dat nooitriep Marie, ten uiterste veront- waardigd. //Maar neen, ge meent niet, wat ge daar zegt." //Zoo zeker als ik leef, zult ge mijn vrouw zijn, voor deze dag ten einde is. En dan zullen we zien, of uw vader u nog zal willen terugvorderen." De beteekenis van deze woorden was duidelijk genoeg om Marie vreeselijk te doen ontstellen. In haar angst keek zij rond, alsof zij hulp zocht, en bemerkte nu eerst, dat ze in een kamer zonder eeriig meubel stond en dat alleen in de hoogte bij de zoldering een venster was. z/Waar hen ik riep zij handenwringend. z/Ge zijt goed bewaard, liefste. Uit deze kamer kan uw hulpgeroep niemands oor bereiken. Maar ik zal een nog veiliger plaats voor u kiezen, waar de hitte der zon niet zoo hinderlijk is." Met deze woorden verliet de graaf de kamer en sloot zorg- vuldig de deur. Zoodra hij vertrokken was, riep Marie zoo luid mogelijk om hulp maar als eenig antwoord daarop hoorde zij een hoonend gelach. Spoedig begreep zij, dat haar roepen vergeefsch vernield zijn. De stellingen van Toekoe Oemar zijn nog hezet en ondervinden weinig nadeel van het bombardement. De regens houden aan en verhinderen de operation. De liberate kiesvereeniging //Eendracht maakt Macht" te Middelburg stelde als voorloopig candidaat voor de Prov. Staten den heer Yan Teijlingen, oud-lid van Gedeputeerden. Ze zijn slecht, onze muntjes. Niet dat ze, zooals veel buitenlandsch papieren geld, minder waarde hebben dan muntspecie „Ze zijn zoo goed als de Bank" die ze dagelijks moet verzilveren. Maar de stof waarvan ze gemaakt zijn, is zoo slecht, dat men vaak, als een muntje eenigen tijd in den vestzak gezeten heeft, verbaasd is er twee te vinden twee halve wel te verstaan. Met zorgvuldige teederheid worden die aan- eengeplakt, wat de sierlijkheid verhoogt en de degelijkheid bevordert; een reepje postzegelrand is daarvoor het aangewezen middel. Dat dan twee verschillende helften worden te zamen gevoegd, komt nog al eeus voordan moet de ontvanger maar goed toezien, en doet hij dat niet des te erger voor hem. En zoo langzamerhand komt een stel muntjes in de wandeling, dat de sprekende bewijzen toont zeer vaak gebruikt te zijn. Een ongeschonden muntbiljet wordt allengs een zeldzaamheid, dat door een verzamelaar met zorg wordt bewaard, zooals men het een buitengewone postzegel doet. In hoeverre dat strekt om het aanzien van het papieren betaalmiddel van den Nederlandschen Staat te verhoogen, is niet de vraag. Wel echter of de Minister van financien niet goed zou doen, alle oude en gebrekkige muntjes in te trekken, en nieuwe uit te geven, vervaardigd van een papiersoort, die niet de slechte gewoonte heeft zich steeds te willen verdubbelen. Het //Rott. Nbl." acht 't niet goed, dat het Rijk en de banken als wettig betaalmiddel erkennen twee helften van muntbiljetten goed aan elkaar geplakt, doch van verschillend nummer. Wanneer helften van waarde werden verklaard, dan moesten kwarten ook van waarde zijn, en waarom dan tiendedeelen ook niet zegt bet blad. De redeneering is juist. Maar er komt een kleinigheid bij het Rijk draagt, door het aan- nemen van het volslagen onbruikbaar papier, de schuld dat binnen enkele maanden bijna al de muntjes zijn doorgesleteD. En voor dien buiten- gewonen toestand zijn nu ook buitengewone maat- regelen geoorloofd. Naar wij intusschen vernemen zijn de nieuwe muntbiljetten genoegzaam gereed. Vermoedelijk zal dan wel eene algemeene intrekking van de onbruikbaar geblekene volgen. En naar wij ver- trouwen, zal alsdan, om overwegingen van billijk- heid, voor ditmaal wel eens de maatregel worden toegepast om voor elke twee halven een nieuw heel biljet te geven. Ten einde die nieuwe biljetten dan verder in goeden staat te houden, zal, hopen we, de Minister was. Zij zweeg dus en begon rond te zien, ofer geen mogelijkheid was om te ontvluchten. Het venster aan de zoldering kon zij niet bereiken, het Was te hoog, en er was niets om tegen den muur bij op te klimmen. Zij rukte aan de deur, maar die was goed gesloten. Helaas, alle hoop op redding was voor liaar verloren. Zoo waren omstreeks twee uren verloopen en al dien tijd werd Marie door vreeselijken angst gekweld. Het was intusschen avond geworden, het begon in het vertrek reeds te schemeren en nog altijd was zij met haar grievende smart alleen. Zij kermde en riep weer luid om hulp; doch als eenig antwoord meende zij weer denzelfden hoonen- den lach te hooren. Toen het geheel donker was geworden, kwam de graaf terug en zeide haar dat zij moest volgen. Zij aarzelde, docli hij greep haar bij den arm en trok haar met zich voort. Nadat zij een trap waren afgegaan, bond hij haar een doek voor de oogen, greep haar handen vast en voerde haar in de open lucht. Nu moest zij met haar geleider een langen weg afleggen, en aan het nat, dat haar voeten bevochtigde, bemerkte zij, dat bet gras reeds vochtig was van den avonddauw. (Wordt vervolgd.) NEIIZESSCHE (OIBUT. Dit blad verschijnt riaiiiiiliiK-i IVohinilajj- en VrijdagaroDd, uitgeionderd op Feestdagen, bij den uitgever I*. J. VAl DE 8AKDE te Ter I'emen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare "Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Jlaandag den 18 Mei 1896, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 15 Mei 1896. De Burgemeester voomoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1