Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Vertler wijst hij er op, dat de grondwet niet uitbreiding voorschrijft, maar slechts wil letten op geschiktheid en w el standdat het kiesrecht geen struikelblok is voor de regeling van andere zaken; en dat men niet bij wijze van correctief voor dit ontwerp moet stemmen. Er moetenzijn gescbikte kiezers zonder correctieven. Er moet een einde komen aan den kiesrechtstrijd, maar een goed einde, niet schadelijk voor het vaderland. De beer Michiels stelde zicb de vraag of het voorgedragen stelsel een mime uitbreiding van kiezers geeft en of het bevat de positieve ken- teekenen, voorgestaan door Minister Van Houten. Nu had hij tegen verschillende kenteekenen geen overwegende bezwaren en ziet in het bezit van eemg geld als eisch van welstand juist een dengd van het ontwerp. Ten slotte bepleitte hij de opneming van stemplicht in het ontwerp en ver- zoch hij den Min. dat dwangmiddel voor te stellen indien het niet met zijne beginselen strijdt, terwijl hij tevens aandrong op verwijdering van het gemeentelijk kiesrecht uit het ontwerp. Aan voor- stellen daartoe zal hij medewerken. Ongrond- wettig is zijns inziens de toekenning van kiesrecht aan belastingwanbetalers. Overigens eischt's lands belang oplossing van het kiesrecht vraagstuk vooral met het oog op de troonsbestijging der Koningin en hij hoopte daarom dat de Minister der Katholieke partij mogelijk zal maken met zijn ontwerp mee te gaan. De heer Bastert vertrouwde dat de Minister, wiens stelsel goed is, maar verbetering eischt, zal medewerken ten einde een nationale wet met de kamer tot stand te brengen. Wat de uitbreiding zelve betreft, zou spreker het betreuren indien de kenteekenen hetzelfde aantal kiezers zal leveren als het ontwerp-Tak dat hem te ver ging. Hij bestreed het couloirstelsel en de candidaat- stelling als eene onpractische manier van kies recht uitoefening vooral voor het platteland, maar achte bij behoud van dat stelsel stemplicht drin- gend noodig. Tot een eindconclusie kwam hij nog niet, maar met verbeteringen, vooral in de technische inrichting der voordracht, gaat hij mede. De heer Harte begint met te wijzen op het verflauwen van den drang tot kieswetuitbreiding. Wat het ontwerp betreft, de kenteekenen der regeenng zijn zeer zwakke kenteekenen, die de grondwettige bepalingen in gevaar dreigen te bren gen. Den leeftijd van 25 jaar vindt hij goed, verlaging daarvan acht hij ongewenscht. De over- gangsbepaling acht hij ongrondwettig, er zullen kiezers komen, die er thans niet zijn en in t nieuwe kiesrecht 't niet zullen worden. Dit ware een veroordeeling van de geheele kieswet. Stem plicht acht hij noodig en natuurlijk. Ter voor- koming van onthouding zou hij willen, dat hi die zich onthouden wil, dit aan't stembureel kome verklaren en anders zal veroordeeld worden. Hij zal in dien geest een amendement voorstellen. De heer Borgesius zegt, dat het ontwerp hem schier in 'tgeheel niet bevredigt, daar het den hatelijken belasting-census weer invoert, te hatelijker, omdat die is gegrond op een nienwe personeele belasting, die principieel veel slechter is als grond- slag voor kiesrecht dan de vorige. Wei zijn ook andere kenteekenen opgegeven maar daaraan zijn zulke moeielijkheden en bezwaren verbonden en zij zullen leiden tot zulke willekeur, dat hij en vele vrienden er tegen zijn. Eigenlijk ware oppositie quand meme noodzakelijk, maar hij en vele vrienden hopen nog op zoodanige verbe teringen dat aanneming voor hen, zij 't ook door nood gedrongen, mogelijk wordt. Stemmen wij voor zegt de heer Borgesius, het zal zijn in de z/Neen, neen, dat is volstrekt niet voldoende voor mij riep de graaf woedend. //Ik heb er geen vrede mee „Ge weet nu, hoe ik er over denk," zei de markies, die moeite had zich bedaard te houden. ,/Dat weet ikmaar vlei u niet met de hoop, dat ik me zoo gemakkelijk laat afschepen, heer markies. Ik begrijp niet welke vooroordeelen ge tegen mij hebt opgevat, en weet evenmin, welke lastertaal men u omtrent mij heeft wijsgemaakt maar dit zeg ik u Leon de Maures is er de man niet naar om zich ongestraft te laten beleedigen. Omtrent uw jongen vriend weet ik niet veeldoch hetgeen ik weet strekt niet tot zijn voordeel. Ik zal u thans echter niet langer ophoudenmaar zoo waar als ik leef, uw gedrag tegenover^mij zal u berouwen. Neem u voor mij in acht Bij deze woorden trilde de stem van den graaf van verkropte woedezijn oogen schoten vuur. Met een duivelschen lach en blikken vol haat op Eduard en den markies verliet hij de kamer en weldra zagen beiden hem van het slotplein weg- rijden. ,/Hij zal trachten zich verschrikkelijk op u te wreken," zeide Eduard tot den markies. ,/Ik vrees hem niet," antwoordde deze. //Zulke lieden zijn moedig in hun woorden, maar laf in hun daden." ,/0, ge weet niet, waartoe hi] in staatis. Wi kunnen° niet genoeg op onze hoede zijn, want Leon de Maures is een doortrapte schurk dat heeft hij tegenover mij reeds genoeg bewezen." ,/Wees gerust, Eduardik zal wel op mijn hoede tegen hem zijn," sprak de markies om onze held gerust te stellen. (Wordt vervolgd.) stellige overt uiging, dat het ontwerp provisioneel is en een tijdelijk karakter heeft. Hij en zijn vrienden zullen amendementen voor stellen in het stelsel van het ontwerp. Mocht samenwerking onmogelijk blijken, dan zal de regee- ring op steun dezerzijds niet kunnen rekenen. Gedurende de maand April zijn in de provincie Zeeland geen gevallen van besmettelijke veeziekten voorgekomen Men verneemt, dat er binnenkort eene groote promotie zal komen in het vaste corps der op zichters van den waterstaat, gepaard met pension neering van eenigen en uitbreiding der verschil lende klassen tot 40, zooals reeds bij de opneming van de adjunct-opzichters in dit corps het plan was Door de gemeentebesturen van Dreischor en Nieuwerkerk zal op Donderdag 28 Mei te Zierikzee de openbare aanbesteding plaats hebben van den aanleg van een verbindingsweg met bijbehoorende werken in die gemeenten, door het dijkwater. De daarstelling van dien weg heeft hoofdzakelijk ten doel de eilanden Schouwen en Duiveland door een dijk te verbinden, waarover een tot alle doeleinden geschikte rijweg met passage voor voetgangers wordt daargesteld, en zuks daar waar vroeger het zoogenaamde Verste Sas bestond, doch dat werd afgebroken en vervangen door een waterkeerend smal dijkje, alleen voor voetgangers te begaan. Dat zulks voor de inwoners der beide eilanden van groot belang is, kan men begrijpen, daar men nu altoos Zierikzee moet passeeren om uit het eene naar het andere eiland te komen en wilde men van Sirjansland naar Dreischor of omgekeerd, slechts hoogstens een uur afstand, per voertuig eerst een omweg van vele uren maken. In de gisteren door de Nederlandsche Bank gehouden jaarvergadering werd het dividend bepaald op f 78 per aandeel. Door bemiddeling van het Alg. Ned. Vrede- bond" zijn aan de kerkgenootschappen hier te lande, met verzoek om steun, toegezonden, exem- plaren van een verzoekschrift aan de regeeringen van alle christelijke natien der wereld ten gunste van het beginsel van arbitrage, d. i. van oplossing van internationale geschillen langs den scheids- rechterlijken weg. Deze wereldbeweging is een uitvloeisel van een in 1893 te Chicago genomen besluit. Sommige kerkgenootschappen hier te lande hebben reeds hun steun toegezegd. De boterhandel in Eriesland gaattegenwoordig niet best, tengevolge van slappere markten in Londen waardoor veel onverkocht bleef. Australie levert tegenwoordig zeer weinig boter naar Engeland de aanvoer van het vasteland is daarentegen aan- merkelijk grooter dan verleden jaar. Deboterprijs was Zaterdag in Eriesland als middenprijs 29 per i 4 vat; sedert twee dagen was de prijs reeds 6,50 per i vat teruggeloopen Hr. Ms. ,/Eriso", welke nu zeilende dan stoomende langs de Kaap naar het vaderland op reis is, lag in April een lOtal dagen voor Kaapstad ten anker. Dit was nu nog eens een vlagvertoon, dat officieren en bemanning het hart warm maakte De Kaapsche dagbladen zijn vol verhalen en beschrijvingen van de eerbewijzingen aan de Hol- andsche vlag en marine betoond. De heer De Waal, onze consul, en mevrouw De Waal—Martens, gaven een feestmaal waarop de heer Hofmeyr, een paar ministers, rechters, jredikanten enz. aanzaten. De toasten tintelden van geestdrift en liefde voor het oud Hollandsche ras. De feesten en recepties door de voornaamste Afrikaanders aan het //etat major vande//lriso aangeboden volgden in dichten drang op elkander Al de dames hadden consigne alleen Hollandsch te spreken. De vice-consul, de heer Eerkens, een hartelijke Groninger, hielp den consul voor officieren en bemanning te zorgen en Janmaat werd recht feestelijk en warm ontvangen. Een der officieren van de //Eriso" schnjft Nooit was ik ergens waar ik zulke aangename, eigenaardige, eenvoudige, op ende op gedistingeerde menschen ontmoette, en zeker nergens waar men Hollanders zoo hartelijk ontvangt. Wij gingen alien naar de kerk. Deze was stampvof. °Toen wij binnen kwamen speelde het orgel, voor dat de psalm werd aangeheven het ,/Wien Neerlandsch bloed" en de geheele gemeente stond op. De predikant bad met groote inmgheid voor IT. M. de Koningin Wilhelmina, voor de Koningm- Regentes, voor het zoo na verwante volk van Holland, voor commandant, officieren en bemanning van de ,/Eriso". In een der andere kerken kwamen alle notabelen met hun dames na de preek in de consistorie- kamer om kennis te maken met de zee-officieren van het vroegere Vaderland. Te Lamswaarde (gem. Hontenisse) is wegens 't algemeen heerschen der //mazelen" de school voor onbepaalden tijd gesloten. Heden werd te Goes door het bestuur van het waterschap Breede Watering bewesten Yerseke o. a. aanbesteed a. het vernieuwen, herstellen en onderhouden der waterkeerende werken. Hiervoor schreef het minst in de heer C. de Wilde te Kattendijke, voor 6178 (niet gegund.) b. Het leveren van Vilvoordsche steen en grind, in twee perceelen. Voor het perceel steen schreef het minst in de heer B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 2156 voor het perceel grind, de heer C. Bakker te Sliedrecht, voor 1123. c. het leveren, zinken en met steen bestorten van 8650 M2. rijszinkstuk, in twee perceelen. Voor het perceel zinkwerk schreef het minst in de heer J. Roskam te Sliedrecht voor 18,563 voor het perceel steenbestorting de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 16,648. Sluiskil. Toen Zondag 1.1. de landbouwer Plasschaert uit Vogelschor met zijne familie naar de kerk van Sas van Gent reed, schrikten zijne paarden van een voorbijvarende stoomboot en gingen op hoi. Daardoor werd het rijtuig tegen de boomen geslingerd en verbrijzeld. Plasschaert werd zoo gekwetst, dat hij onmogelijk loopen kan en zijne vrouw bekwam ernstige wonden aan hand en hoofd door de gebroken ruiten van het rijtuig. Axel, 12 Mei. Op de Zaterdag jl. alhier ge houden stierenkeuring waren 12 stuks aangevoerd. De prijzen werden toegekend a. Voor eenjarige stieren, le prijs, eigenaar C. N. Jansen van Rosendaal2e prijs, eigenaar L. de Regt en 3" prijs, eigenaar Lev8 de Feijter Jz., alien te Axel. b. Voor tweejarige stieren, le prijs, eigenaar Ph. Joh8 van Dixhoorn te Axel en 2® prijs, eigenaar Jac8 Dekker te Boschkapelle. c. Voor driejarige stieren, eeremedaille aan Ph. Joh8 van Dixhoorn en aan L. de Regt, beiden te Axel. 's Gravenhage, 13 Mei. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de kieswet zeide de heer Rutgers er voor te zijn, mits de overgangs- bepaling vervalle. De heer Mees is er voor, daar kenteekenen billijk zijnde heer Van Karnebeek wenscht dat de woningeisch worde beperkt; de heer Kuyper verklaart dat het ontwerp strijdt tegen het beginsel der anti-revolutionairen, dat zij toch willen samen- werken,«doch dat het ontwerp vele gebreken heeft. De Minister van Houten verdedigde het ontwerp als historisch aansluitend aan het ontwerp Tak en bevattende betere techniek. Hij rekende op den steun van alle voorstanders van uitbreiding van kiesrecht en van de katholieken. In 't bijzonder bestreed hij verminkende amende menten en het voorstel tot invoering van stem plicht. Hij achtte ingrijpende wijzigingen onmo gelijk, maar was bereid tot overleg. Dinsdag voortzetting. TER NEUZEN, 13 Mei 1896. Voor de a. s. tentoonstelling te Hulst zijn door de Maatschappij tot bevordering van Land- bouw en Veeteelt in Zeeland tot keunneesters benoemd, de veeartsen M. Lucieer te Oostburg (voor paarden) en J. van der Vliet teKruiningen (voor rundvee). RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Mei de volgende vonnissen uitgesproken C. v. d. V., oud 24 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen ge- vangenisstraf. M. J. v. d. V., oud 17 j., zonder beroep te Koewacht, isfwegens bedelarij ontslagen van rechts- vervolging. A. d. M., oud 29 j., schoenmaker te Overslag is wegens huisvredebreuk, mishandeling van een ambtenaar en beleediging van een ambtenaar veroor deeld tot 14 dagen gevang. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Maan- dag in zake L. A. tegen P. W. S., betreffende eene erfeniskwestie te Ter Neuzen, het vonnis der Middelburgsche rechtbank vernietigd en appellant's vordering verminderd toegewezen. Gisteren morgen omtreeks 4 uur waren twee stroopers van Heinkenszand op de jacht onder de gemeenten 's Heer-Arendskerke en Wolfaartsdijk, toen, door het breken van het touw, waaraan het geweer over den schouder hing bij den eenen het schot afging en den ander in den rug trof. Door een landbouwer werden beiden per voertuig naar Heinkenszand overgebracht, waar geneeskundige hulp werd verleend. Naar voorloopig wordt mede- gedeeld is de wond niet levensgevaarlijk. Over de oorzaak van den fellen brand te Stavenisse op jl. Zaterdagmorgen valt vooralsnog niets te melden. Bij menschengeheugen is zulk een ramp aldaar niet voorgekomen en geen wonder dat er een groote ontsteltenis heerschende was. Aan een steenen muur van een volgende schuur was de niet verdere voortgang van den brand te danken, daar er alle vrees bestond dat de gansche Achterweg in asch zoude gelegd worden. Eerst circa 1 uur was men het vuur, woedende van af 6 uur, meester. Van Hr. Ms. pantserschip Kortenaer is ter reede van Texel bij het lanceeren van torpedo's een ongeladen visch-torpedo verloren geraakt, ter waarde van ongeveer f 5000. Voor het terug- aezorgen er van wordt door de marine eene be- oonig van f 250 uitgeloofd. Door mevrouw Van Lijnden, geb. Van Pal- andt van Neerijnen, te 's Gravenhage, is aan den ,/Erieschen Bond van Christelijke Harmonie en Eanfarekorpsen" vergunning verleend, zijn eerste festival te houden op haar landgoed //Lijndenstein" te Beetsterzwaag, in het laatst van Juli. Uit Zevenaar meldt men De overvloed van meikevers is dit jaar in deze omgeving weer onbekend groot. Dag en nacht vliegen zwermen over velden en akkers en hechten zich bij honderden aan boomen, heggen en struiken. Bij voorkeur vallen zij op doornheggen, zoodat wanneer men deze passeert, men aan alle zijden door die diertjes wordt omringd en ze zich vast- lechten op de kleeren enz. Men bericht ons uit Bedum, dat aldaar twee ingezetenen druk bezig zijn met het constru- eeren eener vliegmachine, ingericht voor twee personen, waarmede zij denken binnenkort klaar te zijn, om met eene snelheid van een kilometer per minuut het luchtruim te doorklieven, en daar door alle sportmannen met velo's, harddravers en op schaatsen verre achter zich te laten. Men schrijft van Terschelling Vlaggen sieren de huizen en de in de haven liggende schepen. 't Is feest te Terschelling' want men herdenkt den derden Noordpooltocht, die 300 jaren geleden een aanvang nam en van welken tocht Willem Barendsz van Terschelling de ziel was. Mocht de reis niet aan het doel beantwoorden en verbleven de stoute Noordpool- vaarders circa 10 maanden op het barre Nova- Zembla, vond Barendsz op de terugreis den dood in de Witte Zee, steeds zal men den moed be- wonderen, dien die zeelieden hebben ten toon gespreid. De Terschellingers, gedachtig aan den beroemden Willem Barendsz, stichtten een jaar of wat geleden een fonds, dat naar hem, Willem Barendsfonds" werd genoemd en nu reeds, zoover der finantien het gedoogen, oude zeelieden of betrekkingen van hen die op zee zijn omgekomen, tot steun strekt. De feesten die plaats zullen hebben, bestaan in een plechtige inwijdingsrede, 's Maandags op- tocht van de schooljeugd, voorafgegaan door muziek. Daarna worden de kinderen op eenige verfrissching onthaald. De draaimolen en Jan Klaassenkast zullen zeker het genot der jeugd verhoogen, terwijl er ook kinderspelen om prijzen zullen ge houden worden. De vereeniging //De Dageraad" zal een paar malen een tooneelstuk opvoeren, terwijl ook een roeiwedstrijd zal gehouden worden. Een jongmensch, Jan van der Hel geheeten, had liefdesbetrekking aangeknoopt met het ruim 20jarige meisje E. van de Bntselaar. Om een of andere reden had het meisje hieraan een einde gemaakt. Dit beviel Jan volstrekt niet en daarvan gaf hij Zondagavond bewijs. Hij ging zijne vroegere beminde bij haar huis opwachten. Toen zij eindelijk kwam, maakte hij een praatje, liep een eindweegs met haar op, haalde onverhoeds een eenloops-geweer voor den dag en loste op het meisje een schot hagel, waardoor haar een levens- gevaarlijke wonde in de linkerzijde werd toege- bracht. Spoedig waren marechaussees en geneeskundige hulp aanwezig en gelukte het eerstgenoemde den dader, die nog in het bezit was van zijn wapen, in bewaring te nemen. De justitie uit Zutfen stelde Maandag een onder- zoek in. Het slachtoffer van de moordaanslag moet Maan- dagavond reeds zijn overleden. Den 23 Maart 1893 reed een trein het station Kampen voorbij, daar de machinist de locomotief niet kon doen stoppen. Een der reizigers meende, een ongeluk te zien aankomen, en sprong uit den' trein, waarbij hij zich ernstig verwondde. Hij stelde een actie tot schadevergoeding in tegen de Centraal-Spoorwegmaatschappij, en de Zwolsche rechtbank heeft nu die maatschappij veroordeeld tot een nader te bepalen schadevergoeding. De agitatie te Rotterdam wordt steeds grooter. Meer nog door de bijzondere politie-maatregelen dan de werkstaking zelve, want het buitengewoon machtsvertoon lokt onwillekeurig ook de nieuws- gierigen naar de punten waar dit te zien is. Eergistermiddag werd de verordening op de samenscholingen afgekondigd, en tegelijkertijd de weerbaarheid opgeroepen om tegen 11 uur's avonds onder de wapenen te komen ten einde Dinsdag- ochtend tegen 4 uur naar Eeijenoord op te trekken. Dinsdagochtend te 5 uren werd met klokgelui a tromgeroffel ook de schutterij onder de wapenen geroepen. Onder toeloop van een groote volksmenigte aan de Beurs aangetredeu, trok de schutterij ten half negen uit tot het bezetten van verschillende posten. De afdeeling bootwerkers //Kardinaal Manning van de R. K. Volksbond heeft besloten zich voor loopig bij de algemeene werkstaking neder te leggen en tevens te trachten een gezamenlijke vergadering te beleggen met //de Nederlandsche Ylag" en //de Algemeene Bootwerkersbond". Uit Schiedam schrijft men van de staking aldaar nader nog het volgende l in ii i mi in 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2