Ffl-HO 1MB M vers. BEKKMLVIAKING. Te koop: ruim SO M3. GRINT, Handeisberichten. BURGERLIJKE STAND? Hoogwatergetij te Ter Neuzen. \dvertentien. 25 a 30 stuks Uitgeschreven door den //Nieuwen Neder- landschen Bootwerkersbond" had Vrijdagavond te Eotterdam een vergadering van bootwerkers plaats, welke zeer druk was bezocht en tot middernacht duurde, ter beslissing omtrent het al of niet procla- njeeren van de algemeerie werkstaking. Door twee bestuursleden werd de aanleiding geschetst van het neerleggen van den arbeid. Uit hun woorden viel in de eerste plaats op te maken, dat het bestuur hoegenaamd niets geweten heeft van de neiging der bootwerkers om te staken. Het was gesteld voor een feit. Het hield zich niet all een bezig met de loonsvermindering, door de firma Jos. de Poorter ingesteld, maar ook met het werk aan de kolentip aan de binnenhaven, waar in den laatsten tijd geen 2,50 meer betaald werd, doch slechts 2 of 1,75. Nu was evenwel de vraag, wat gedaan moest worden. Men liet de beantwoording dezer vraag aan de vergadering over. Beide bestuursleden bleken in hun eerste toe- spraak van meening, dat de geest der bootwerkers niet op algemeene staking gericht was, die ook niet gerechtvaardigd zou zijn tegenover de patroons, die het oude loon bleven uitbetalen. Het eenige wat men wenschte was handhaving van de oude loonen, ook door de firma Muller Co,, die naar het oordeel der sprekers aanleiding had gegeven, dat ook andere cargadoors op het loon gingen beknibbelen. Daarna voerden evenwel andere sprekers het woord, die wel degelijk de algemeene staking aan- bevalen, wat met gejuich begroet werd. Het bestuurslid De Heer waarschuwde evenwel voor overijlde besluiten en deed het voorstel, voor- loopig het werk te hervatten, van elke soort boot werkers enkele afgevaardigden te benoemen en dezen samen te brengen met de cargadoors, ten einde gezamenlijk voor elken tak van dienst. schriftelijk een loontarief vast te stellen, waarvan niet meer mocht worden afgeweken. Dit voorstel bleek zoowel voor- als tegenstanders te hebben en een oogenblik scheen het, of de voorstanders de over hand zouden behalen, vooral toen enkele meer bezadigde sprekers het krachtig hadden aanbevolen; er werd zelfs van de bestuurstafel een motie in dezen geest aan de vergadering voorgesteld, later nog zoodanig gewijzigd, dat binnen acht dagen een beslissing door de cargadoors moest zijn genomen. Maar daarop kwamen weer tegenstanders aan't woord, zoodat de motien niet eens in stemming werden gebracht, en de vergadering nam een meer rumoerig karakter aan, zoodat het eindelijk moeilijk was te begrijpen wat men eigenlijk wilde. Hieraan werd ten slotte een einde gemaakt door den voor- zitter, die de handen liet opsteken door hen, die voor algemeene staking waren, en nu werd aan- genomen, dat de groote meerderheid zich daarvoor had verklaard, zoodat van Vrijdag af op geen enkele boot, ook niet op de beurtbooten, gewerkt. zou worden. De werkstaking duurde Zaterdag voort, maar was nog niet algemeen geworden, meldt men uit Eotterdam. "Voor de rechtbank te Winschoten stonden Vrijdag drie personen terecht, beschuldigd van diefstal van tabak. De heer Mr. P. J. Troelstra van Utrecht zou als verdediger optreden. Voor het echter aan de verdediging toekwam, legde de president den heer Troelstra het zwijgen op en daar Z.Ed. Achtb. (tot driemaal gewaarschuwd) daaraan niet voldeed, werd hij op last van den president door de politie uit de rechtszaal ver- wijderdook de beklaagden, op een wenk van den verdediger, verlieten de zaal en was de zaak afgeloopen. De eisch was voor ieder 4 maanden. Dezer dagen is in de gevangenis van Sing Sing te New-York een zekere Carl Eeigenbaum door electriciteit ter dood gebracht. Op het oogenblik dat men hem in den vreeselijken elec- trocutie-stoel plaatste, verklaarde hij Jack the Eipper te zijn. Deze bekentenis is, iudien het bericht bevestigd wordt, niet van belang ontbloot, daar Feigenbaum veroordeeld werd wegens ver- schillende moorden, gepleegd op vrouwen, Een tragi-komisch incident had dezer dagen aan de Cybele-bron op het hoofdplein in de hoofdstad van Spanje plaats. Een bejaard, deftig gekleed heer ontdeed zich plotseling van zijn kleeren, plaste door het water en begon der godin op teedere wijze zijn 1 iefde te verklaren. Daar het standbeeld totaal gevoelloos voor zijn liefdesbe- tuigingen bleef, waadde hij teleurgesteld naar den rand van het bassin terug waar hij tot groot gau- dium van het publiek door eenige politiemannen in ontvangst genomen werd, die hem naar het politiebureau overbrachten. Te Maadalay in Engelsch-Indie is een vreese- lijke misdaad gepleegd. Het gezin van den heer Lillywhitte, hoofdambtenaar der telegrafie, werd door den kok vergiftigd, die 100 ropijen (f 100) en een flesch brandewijn van zeven inlandsche be- dienden ten geschenke kreeg om hem tot dit tnisdrijf aan te sporen. De heer Lillywhite en twee zijner kinderen bezweken, terwijl twee kin- deren ernstig ziek werden. De kok, die met zijn zeven medeplichtigen gearresteerd werd, had arce- nicum door het middagmaal gemengd. Wraak was de drijfveer tot deze ontzettende misdaad, daar de heer Lillywhite een zijner inlandsche bedienden geslagen had. Kardinaal Galimberti is Donderdag gestorven. Luigi Galimberti werd in 1836 te Eomegeboren. De overledene stond in groot aanzien bij den Paus. In het oude regeeringsgebouw te Pretoria werd dapper gerookt en oom Kriiger, die steeds het voorbeeld gaf, was altijd de eerste, die zijn pijp opstak. Nadat het nieuwe regeeringsgebouw, dat zeer rijk versierd is, was opgericht, besloot de regeering het rooken te verbieden, hetgeen president Kriiger niet al te best beviel. Op zijn herhaald aandringen werd ten slotte toegegeven, dat ten minste gedurende de pauze in de raad- zaal gerookt mocht worden. Dit maakte de oude heer zich spoedig ten nutte. Op zekeren dag wer den zeer levendige debatten gevoerd. In plaats van daaraan deel te nemen of te luisteren, onder- hielden twee raadsleden zich zeer druk over parti- culiere aangelegenheden. Daar haalde oom Paul plotseling zijn meerschuimen pijp te voorschijn, stak haar aan en begon tot groote verbazing der Patres conscripti behaaglijk enorme rookwolken boven de hoofden der vergaderden uit te blazen. Toen men hem er opmerkzaam op maakte, dat het rooken gedurende de zitting verboden was, verklaarde hij heel kalm, dat hij gemeend had, dat de zitting geschorst was, daar twee leden zoo gezellig over koetjes en kalfjes zaten te keuvelen. Bijzonder ceremonieus schijnt het ook op militair gebied in den Transvaal niet toe te gaan. Twee heeren stonden op zekeren dag voor het //paleis" van oom Paul en begonnen een gesprek met den schildwacht. Plotseling kwam de wachthebbende officier naar buiten en maakte den schildwacht verwijtingen omdat hij in strijd met zijn consignes handelde. De schildwacht krabde zich eens achter het oor en meende, dat hij beleefdheidshalve ver- plicht was, op de vragen der heeren te antwoor- den. De wending, die het gesprek tusschen officier en mindere nam, zou voor den laatste misschien minder aangename gevolgen hebben gehad, als niet plotseling een venster boven de groep ge- opend en het hoofd van president Kriiger ver- schenen was. Met een stentorstem riep oom Paul den schildwacht toe //Jan, ga eens kijken, of de koetsier al iugespannen heeft en zeg hem, dat hij dadelijk voorkomt." Op dit bevel, dat met alle militaire discipline den spot dreef, verdween de officier in de eene en Jan in de andere richting. De laatste keerde na eenige oogenblikken terug en riep den president toe, dat het rijtuig dadelijk zou komen. Deze beide historische anecdoten karakteriseeren de patriarchale verhoudingen onder de Boeren beter dan langdradige boeken Onder de geschenken van den Keizer van China, die Li Hung Chang aan den Keizer van Eusland heeft ter hand gesteld, bevinden zich ook twee meer dan 2000 jaar oude bronzen vazen, een kostbare verzameling antieke cloisonnevazen en dito schotels, twee reusachtige kandelaars op kunstige wijze uit twee nephrietblokken vervaardigd, en een prachtig en buitengewoon groot rood tapijt, met veelkleurige zijde gestikt. De vereeniging van arisen in het Fransche departement Herault, wraarvan de academiestad Montpellier de hoofdplaats is, heeft besloten een register aan te leggen van personen die verzuimen hun doktersrekening te betalen en haren leden de verplichting op te leggen aan geen wanbetalers geneeskundige hulp te verleenen. In een circus te Chicago werd het 9jarige zusje van een der rijders door een beer aange- grepen, die het kind tusschen zijne pooten trachtte dood te drukken. Een der olifanten, dit ziende, gaf den beer met zijn snuit zulk een geduchten tik op den kop, dat hij het meisje los liet, dat vervolgens door den olifant voorzichtig met zijn snuit werd opgenomen en over een heining in veiligheid gesteld. Chicago ligtin Amerika. De studenten-manege te Heidelberg is door brand vernieldeen vrouwelijk bloedverwante, twee kinderen en een dienstbode van den directeur, wiens woning aan de manege verbonden was, kwamen in de vlammen omde vrouw en andere familieleden werden met groote moeite gered. Er werden 27 paarden gedood. Een Trans vaalsche uitval tegen de wijze, waarop Nederland van belangstelling doet blijken. Een Pretoriaansch blad, het //Handels-adver- tentieblad," verklaart met't oog op het //Taalfonds," dat hier te lande is gesticht ten behoeve van onze stamverwanten in Zuid-Afrika, dat in Nederland met de Transvaal wordt ,/gesold." Aan 't hoofd van die plotseling ontwaakte belangstelling voor de //Transvaalsche broeders," met wie men zich niet bemoeide, toen zij het meest hulp behoefden, staan, volgens dat blad, mannen, die zich uiet behoorlijk op de hoogte gesteld hebben, en de z/Zuid-Afrikaansche Vereeniging" zond boekjes, die niemand leest, en personen, die van geen nut zijn voor de republiek. Nu komen diezelfde heeren wederom bijeen, om een /Taalfonds" op te richten, gaat het blad voort. Wat dat eigenlijk voor een ding wezen zal en hoe het zal moeten werken, is gelooven wij den heeren oprichters zelf niet recht duidelijk, en wat wij er mede doen moeten, begrijpt niemand. Wij gelooven gaarne, dat deze heeren het goed meenen met ons volk en ons landdoch zij zouden en ons en hun eigen landgenooten betere diensten bewijzen dan tot dusverre, als zij begon nen, zich eens op de hoogte te stellen van de toestanden hier. Zij zouden dan vermoedelijk wel zeer spoedig tot de overtuiging komen, dat de Transvaal-republiek niet gebaat is door sympathie-betuigingen, die hare uiting vinden in het oprichten van een Taalfonds, het versieren van stations en het houden van mooie redevoeringen, maar dat, als de Hollander werkelijk den Afrikaander wil helpen, hij hem moet steunen met zijn geld en zijn arbeidskracht. En dat, zoolang men zulks in Holland niet wil, men daar beter doet met zich stil te houden. China's vertegenwoordigers bij de Eussische kroningsfeesten te Moskou, de onderkoning Li- Hun-Chang, heeft naar het rijk van den Czaar een ongemeen stuk bagage meegenomen, namelijk een doodkist, waarin hij gelegd moet worden, als hij soms op reis mocht sterven. Dat memento mori is rijk met goud versierd en het heeft een waarde van 6000 taels of f 21,600. A A Y 15 EST E D I N G. Op Vrijdag 22 Mei 1896, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het inrichten tot doorvaart van de tweede opening van de brug in den Schoorsche-weg, over het kanaal door Zuid-Beveland. (Earning f 29,000.) Rotterdam, 11 Mei 1896. Binnenlandsche granen. Deaanvoer was wederom voldoende voor de vraag, behalve in wintergerst. Eogge 10 cent lager, Boonen 25 cent hooger. Wegens werkstaking afdoeningen traag. Men noteert Tarwe naar kwaliteit van f 5,25 h /6,70; Eogge f 3,65 a 4,20Wintergerst f 3,10 a f 4,20 Zomergerst f 3,40 a f 4,25 Chevalier 3,75 a /4,75; Haver f 2,k 3,10, alles per hectoliter. Paardeboonen 4,25 a f 5,Bruine boonen f 9,50 a f 10,75Blauwe erwten kookende niet gevraagd niet kokende 4,25 it 5, Kanariezaad f 4,a f 6,25, alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 K.G. op levering weinig veranderd. Nov. 152. Eogge per 2100 K.G. op levering voorjaar vast. Mei 100 a 101najaar lager. Juli 97 a f 98. Oct. 99 h f 100. M e e 1. Prima Inlandsch 10,a 10,25; le soort f 9,a f 9,25extra puik Hongaarsch 13,50; eerste soort 12,a 13,prima Amerik. /10,50 a f 11,25; tweede soort f 8,50 it 9,-. Runderprijzen 56, 62, 68 Kalveren 65, 70, 80 Schapen 50 a 55; Varkens 32, 34, 36 cent per kilo. Melkkoeien 170 a 200 Kalfkoeien 170 a 230Stieren 100 a 150Pinken 70 a 90 Vaarzen 110 a 150 nuchtere kalveren /6 a /13; Biggen 5 a 15, alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwschejammen f 2,10 a 2,60 per mud. Boterprijzen in vaten 34, 38, 42, stuk- ken 55 a 65 cent per half kilo. Zoetemelksche kaas /18 a 20 per 50 kilo. Zeeuwsche eieren 2,60 H 3, per 100. Buitenl. 2,25. Amerik. Petroleum on veranderd 7,75 per 100 kilo in vaten en 61/,, cent per liter. In VEEHANDEL deze in BELGIE. tot 10 Mei was geene verandering op den prijs der vette slachtbeesten. we van 4 Z Iff K T 1J I) I N E IN. Van 8 tot en met 10 Mei. a Van 8 tot en met 10 Mei werden lings de Oostsluizen alhier 14 binnenvaartuigen op- en 16 afgeschutdoor de Westsl. en 1 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Maandag 11 Mei. 1.1 1.16 Dinsdag 12 1.32 1.47 Woensdag 13 n 2.2 2.18 Donderdag 14 n 2.33 2.50 Vrijdag 15 3.6 3.24 Zaterdag 16 3.41 4.— Zondag 17 4.20 4.42 F Voor de vele blijken van deelnemin^,, ontvangen bij het overlijden van mij n geliefden echtgenoot, betuig ik, ook mede namen s de familie, mijn oprechten dank. Zaamslag, 11 Mei 1896. Wed. C. MULLEEBierens, Mejuffr. JACOB A W. PISUISSE, onderwijzeres solo- en koorzang te Vlissingen, beveelt zich aan tot het geven van onderricht aan eerstbeginnenden en meerge- vorderden. Bij genoegzame deelneming is zij bereid eene koorklasse te vormen. Het Bestuur van den ZAAMSLAGPOLDER maakt aan de eigenaren van gronden in dien polder bekend dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1895/96 en de ontworpeu begrooting voor het dienstjaar 1896/97 met de memorie van toelichting van 12 dezer af, gedurende acht dagen, ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zal liggen dat eene vergadering van ingelanden is belegd in het logement van den heer Jacobus Platteeuw te Zaamslag, tegen Dinsdag 2 Juni 1896, des voormiddags te 11 uren dat de begrooting, na de vaststelling door de vergadering van ingelanden, benevens de memorie van toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van den dag na de vaststelling, ten voormelden kantore ter inzage zal liggen en dat van de voormelde stukken afschriften te bekomen zijn tegen betaling der kosten. Zaamslag, 6 Mei 1896. Het Bestuur voornoemd, M. SIEMENS, Dijkgraaf. P. J. WOETMAN, Wd Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den polder CAPELLE, brengt ter kennis van ingelanden van dien polder dat de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1895/96 en de begrooting voor het dienstjaar 1896/97, met memorie tot toelichting, gedurende acht dagen, te rekenen van 9 Mei e. k. ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen dat eene vergadering van Ingelanden zal worden gehouden op 19 Mei e. k., des namiddags ten U/g ure, in het logement //Het Gulden Vlies," bij Mej. de wed. Eolff te Axel dat daarna de vastgestelde begrooting met memorie tot toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van 20 Mei e. k. op dezelfde plaats ter inzage zullen liggenen dat de voornoemde bescheiden tegen betaling der kosten in afschrift of druk verkrijgbaar zijn. Axel, 8 Mei 1896. Het Bestuur voornoemd, A. P. DE MUL, Dijkgraaf. J. A. VAN VESSEM,. Ontv.-Griffier. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij a. s. Woensdag te Ter Neuzen, bij GALLE aan de R. C. kerk, van af's morgens vroeg ZAL TE KOOP STELLEN A. VAN DER LINDEN, van Eotterdam. liggende op den westelijken kanaalarm nabij denlloek- schen weg. Te bevragen bij J. DE BEEE Fz., alhier. 5 d Q VLAG. NAAM. M®. Van en naar. Lading. Voor Ter Xeuzen 10 Eng. s.s. Ann Webster 2241 1 Londen stukg. Vail Ter Seuzen t 9 Eng. s.s. River Derwent I 2272 Londen stukg. Voor 4 >en< 8 Eng. s.s. Humber 1687 Hull stukg. idem Calder 1784 Goole idem Zweed. s.s. Ferro 3591 Bosmo minerie Eng. s.s. Ralph Creyke 2065 Goole stukg. 9 idem Spindrift 2003 Londen idem 10 idem Albert 1485 idem idem idem Sea Belle 2152 idem idem Van Oent t 8 Fra. sch. Paquetbot no. 4 252 St. Brieux phosph. 9 Deens. s.s. Neptun 2163 Jacobs tad suikerij - wortel Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. idem Sea Gull 2100 Londen idem idem Oporto 1613 idem idem idem Antiquari 2915 Leith idem 10 Zweed. s.s. Ferro 3591 Rotterdam ledig Eng. s.s. Ralph Creyke 2065 Goole stukg. Noor. bark Latona 999 Skien ballast Eng. s.s. Humber 1687 Hull stukg. Voor Selzaete 9 Eng. s.s. Commercial 321 1 Havre creosoot Ter \enzen. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Albert Gustaf Adolf Standaert, oud 27 j., jm. en Maria Josephina Sophia Beckmann, oud 24 j., jd. Johannes Mathilda van der Velden, oud 24 j., jm. eu Amelia Maria Verbiest, oud 24 j., jd. 8 Mei. Jan Wisse, oud 21 j., jm. en Leijntje Wilhelmina Kolijn, oud 22 j., jd. Geboorten. 6 Mei. Maria Janneke, d. van Martinus Verhelst en van Johanna de Doelder. Johannes, z. van Salomon Jansen en van Pietemella Jansen van Rosendaal. Overlijden. 7 Mei. Abraham Scherpenisse, oud 61 j., echtg. van Jacomina Verheijke. 9 Mei. Maria Janneke Verhelst, oud 3 d., d. van Martinus en van Johanna de Doelder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3