Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3303. Dinsdag 12 Mei 1896. 36e Jaargang. BEKENDMAKING. Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland. abonnement Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 3 uren op den dag der uitgave. JPolitieli Overzicht. In de Belgische Earner van afgevaardigden beraadslaagt men al eenige dagen over een Regee- rings-ontwerp, strekkende om de uitgifte eener spoorwegleening van 10 millioen voor den onaf- hankelijken Congo-Staat te stellen onder de borg vleugelen van den Belgischen Staat waarvan bij andere gelegenheden telkens van Regeerings- wege verklaard wordt, dat hij geheel los is van den Congo. Van vele zijden ontmoette de aanvrage dan ook heftigen tegenstand. Alleen de bekende onaf- hankelijke Woeste heeft haar warm verdedigd, en nu heeft eergisteren de Minister van financien De Smet de Nayer, na eene lange pleitrede voor de voordracht te hebben gehouden, verklaard te zullen aftreden, wanneer het mocht worden verworpen. In het Britsche Lagerhuis is eergisteren, bij de behandeling der begrooting van Kolonien, Minister Chamberlain nu breedelijk aan het woord geweest over de Transvaal. De jongste gebeurtenissen, zeide hij, hebben de ~F igUILLiKTQjN Vrij bewerkt door AMO. 29) t-.t-. XVIII. Des morgens van denzelfden dag, waarop Eduard naar het kasteel Fiselle terugkeerde, zat de graaf de Maures in zijn kasteel Baux in de studeeW kamer. Dat vertrek was ruimschoots van boeken voorzienmaar die zagen er niet uit, of ze in den laatsten tijd veel aangeroerd waren. De graaf zat in een leuuingstoel bij de tafel, waarop een geopende brief voor hem lag. Hij had dien den vorigen avond uit de hoofdstad ontvangen op zijn gelaat was te zien dat de inhoud hem volstrekt niet beviel. De brief scheen hem wel niet te verontrusten, maar in gedachten verzonken balde hij de vuisten, alsof hij iemand dreigde. Er werd aangeklopt en een bediende kwam melden, dat er iemand beneden was, die hem wenschte tespreken. z/Wie is het?" vroeg de graaf. z/Ik heb hem vroeger nooit gezien, heer graaf," antwoordde de bediende, „oi het moest de man zijn, die omstreeks een week geleden'savonds laat op het kasteel is geweest. z/Breng hem dadelijk hier," beval de graaf. De bediende ging heen en eenige oogenblikken later trad een lange kerel met woest uitzicht de kamer binnen. Het was de aanvoerder van de schurken, die Eduard Dumat opgelicht en aan de matrozen van de brik overgeleverd hadden. geheele Zuid-Afrikaansche quaestie andermaal ge- opend. Wanneer het eenig doel der onlangs door Sir William Harcourt gehouden redevoering geweest is een veroordeelin^ uit te lokken der befaamde cijfer-depeches en van de staatkunde, daarin voor- gestaan, ware het zekerlijk verstandiger geweest de discussie uit te stellen. Maar vervolgde Chamberlain het zou eene groote dwaling wezen deze //incidenten" te be- handelen als zaken van overwegend belang, daarbij uit het oog verliezend de hoofdbeginselen der staatkunde van deze en vorige Britsche Regeeringen ten opzichte van Zuid-Afrika. Hoofddoel daarvan is handhaving van het gezag en den invloed van Engeland als gezaghebbende mogendheid en ver- zoening der beide blanke hoofd-rassen. Het Neder- landsch en het Engelsch element moeten daar schouder aan schouder kampen tegen de wilde horden. Ons minder gelukkig slagen met de Transvaal ging Chamberlain voort vindt zijn oorzaak in fouten aan beide kanten, en eer die fouten erkend zijn zal het moeilijk wezen tot betere verhoudingen te komen. Wij hebben generaal Evelyn Wood weerhouden, toen de Boeren aan zijne genade waren overgeleverd (sic), en zij, die altijd van het //perfide Albion" spreken, moesten zich eens afvragen welke bevredigende dankbaarheid wij hebben geoogst voor deze onze edelmoedig- heid (sic). Nu, om dankbaarheid is het ons niet te doen maar wij zouden toch minstens getrouwe nakoming der overeengekomen voorwaarden kunnen ver- wachten. Welnu, van 1881 af tot heden hebben telkens van de zijde der Boeren invallen gedreigd en ook wel plaats gevonden op Engelsche grond- gebied buiten de Transvaal in strijd met geest en letter der Conventie. (Ook deze stoute bewering weer voor rekening van den heer Chamberlain Tot de ,/grieven" der //uitlanders" overgaande verklaarde Chamberlain, dat hij zich niet voor die alle verantwoordelijk stelde, maar een deel dier grieven is veroorzaakt door wetten die sedert het sluiten der Conventie zijn ingevoerd, en zoo verder. In de nieuwe Oostenrijksche kieswet blijkt toch nog bij de derde lezing eene niet-onbelangrijke wijziging te zijn gemaakt in liberalen geest. De regeering heeft zich tegen het, met betrekkelijk aanzienlijke meerderheid genomen besluit niet will en verzetten, maar het heeft toch wijziging gebracht in hetgeen oorspronkelijk niet zonder bedoeling door haar was gewenscht. z/Ha, zijt gij daar, Chauronzei de graaf. z/Ik heb reeds op je gewacht." #En ik op u, heer graaf," antwoordde de ander op een toon, die weinig eerbied uitdrukte. z/Heb je op mij gewacht, Chauron?" vroeg de graaf met geveinsde verwondering. z/Wel zekerWij hadden immers afgesproken, dat we te Saint Malo weer een samenkomst zou den hebben." //Heb ik dat gezegd?" z/Komaan, ge zult het toch niet'vergeten zijn i,0 ja, nu herinner ik me er iets van." z/Och, het komt er minder op aan," zei Chauron een weinig spottend. //Ge hebt alleen beloofd, dat ge mij gisterenochtend te tien uur in de herberg van Louis T rochet zoudt wachtenik moest zorgen, dat ik er precies op tijd was." z/Werkelijk, Chauronik geloof dat je ge- lijk hebt z/Nu, ik was er op tijdmaar ik heb tever- geefs op u gewacht, heer graaf." z/Nu ja, door de drukte is me die afspraak door het hoofd gegaan." De graaf zeide echter een groote onwaarheid. Hij had begrepen, dat het niet raadzaam was, dat hij zich liet zien in gezelschap met Chauron. De aanslag kon mislukt en ter kennis van de overheid gekomen zijn. z/En nu ben je hier gekomen, dat is even goed," vervolgde de gaaaf. //Ik heb vernomen, dat zekere jonge man spoorloos van het kasteel Eiselle is verdwenen. Heb je daar ook soms iets van gehoord, Chauron z/Ja," antwoordde Chauron, plotseling in ver- warring gebracht. Doch hij herstelde zich on- De regeering had namelijk voorgesteld, dat in sommige gevallen de nieuwe kiezers vijfde klasse mondeling zouden moeten stemmen, in plaaats van schriftelijk, wat onder omstandigheden van bedenkelijken invloed zou kunnen worden op de vrijheid en onafhankelijkheid van den kiezer. Op voorstel van den Duitsch-nationalen Boheemschen afgevaardigde Bareuther is dan ook met 167 tegen 103 stemmen besloten, overal geheime, dat is schriftelijke stemming in te voeren. Bij de beslissende stemming over de kiesher- vormingen werden slechts 19 stemmen tegen en 234 voor uitgebracht. De vernieuwing van het Ausgleich of vergelijk met Oostenrijk ontmoet in Hongarije verzet, om- dat van deze helft des rijks nu 42 percent als bijdrage tot de gemeenschappelijke uitgaven ver- langd wordt, in plaats van de 30 van vroeger. Nieuwe gruwelverhalen uit Armenie worden door den Turkschen berichtgever van Daily News mede- gedeeld en komen de officieel Turksche waarheid van onlangs logenstraffen. Zij zijn outleend aan verslagen, door consul Eitzmaurice uit Urfa, Biridjik en andere plaatsen ontvangen. Yooral het verhaal van den moord in de Ar- menische kerk te Urfa, waar ongeveer 3000 menschen werden omgebracht, is ontzettend. Zaterdagavond, 28 December, verstrekte de priester het sacrament aan 1800 menschen, die daar een toevlucht hadden gezocht. Daar kwamen nog 1500 a 1800 anderen bij en die alien brachten den nacht in de kerk door. 's Zondagsmorgens drongen de Mohammedanen de kerk binnen en vermoordden de mannen be neden bij honderden. De galerijen waren vol vrouwen en om die sneller te dooden, maakte men een hoop van matten en allerlei meubelen, welke met petroleum overgoten en in brand ge- stoken werd. Zoo deden de verstikkende rook en de vlammen het werk voor de moordenaars. Te Urfa werden ook honderd jonge Armeniers als schapen geslacht, terwijl een dweepziek priester uit den Koran voorlas. De moorden daar en elders, geschiedden, volgens den heer Eitzmaurice, op last en onder toezicht der overheid. Donderdag vergaderden de Besturen der anti-rev. kiesvereenigingen op Walcheren, ter be- spreking van de a. s. verkiezing voor de Staten, vacature Van Voorst Vader. Op de candidatenlijst mmse-a— middellijk en vervolgde op lossen toon//Wel zeker, daar weet ik van, heer graaf. Ik heb uw bevelen nauwkeurig opgevolgd en den jonkman in handen van Lanet overgeleverd. Ik zag hem aan boord brengen en de brik onder zeil gaan. Alzoo heb ik mijn werk verricht en ben nu hier gekomen om u aan uwe verplichting te herinneren." ,/Je bent wel haastig." ,/Dat komt, doordat ik grootgebrek aan geld heb." z/Nu, ik zal je betalen, want ik denk, dat Lanet den jonkman niet zal laten ontsnappen." z/Ge kunt er zeker van zijn, dat hij nu reeds lang uit de voeten is." z/Je bedoelt toch niet, dat ze hem gedood zullen hebben vroeg de graaf met geveins- den angst. z/Wel neen, het lag immers niet in uw be doeling, dat hij gedood moest worden zei Chauron met een spotlach. z/Ik hoop, dat men mij goed begrepen heeft," antwoordde de graaf, terwijl hij verlegen de oogen neersloeg voor de onbeschaamde blikken van den schurk. //Doch nu over geldzaken gesproken. Weet ge, hoeveel ge nog moet ontvangen z/Tweehonderd frank." z/Neen, slechts honderd z/Honderd voor mij en vijftig voor ieder van mijn twee helpers, dat maakt samen tweehonderd. Ik zal zorgen, dat ze bun geld dadelijk krijgen; zij wachten mij in de herberg van Louis Trochet, dat is onze afspraak." z/Nu, goed," zei de graaf en haalde een beurs uit zijn zak. Er was echter niet genoeg inhij verzocht Chauron, een oogenbiik te wachten, en verliet de kamer, om geld te halen. staat als nummer een Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, rechter in de Arr. rechtbank te Middelburg, die lid der antirev. Kiesvereen. te Middelburg is. De definitieve candidaatstelling heeft plaats in deze week. De correspondent van het Hbl. te Batavia seinde Zaterdag. De toevloed van vijandelijke benden op Atjeh wordt grooter. De omgeving van onze stelling is overstroomd ten gevolge van hevige regens. Krijgsoperatien zijn daardoor onmogelijk. Dit telegram over den toestand op Atjeh bevatte zeer ongunstige berichten, doch men overschatte den inhoud er van niet. De toevloed van vijandelijke benden, waarvan het in de eerste plaats melding maakt, komt waarschijnlijk uit de kuststaten, voornamelijk van de Westkust, waarvan het noordelijk gedeelte grootendeels onder den invloed stond van Toekoe Oemar. Vooral het rijk bevolkte Lohong, waarvan het hoofd een aanverwant en goed vriend van Oemar is, zal een groot contingent geleverd hebben. Wat de zware regens betreft, het is nog niet de tijd voor aanhoudende zware regensdie komen eerst in het najaar. Er bestaat dus alle reden om aan te nemen, dat het natte weder spoedig zal ophouden en dan de krijgsoperatien hervat kunnen worden, maar de gezondheidstoestand der troepen lijdt allicht door de nattigheid. Ook de N. R. C. waarschuwt tegen al te sombere gevolgtrekkingen op grond van het telegram. Het blad wijst er bovendien op, dat onze gecon- centreerde linie sterk genoeg is om den vijand het hoofd te bieden, vooral nu de versterkingen zijn aangekomen. Al mochten, schrijft het, kleinere vijandelijke afdeelingen tusschen de posten weten door te dringen, dan kunnen zij zich er niet staande houden, zooals bewezen werd in October 1887 toen Teungkoe di Tiro binnen de linie drong en zich bij Kota Radja Bedil versterkte. Generaal Vetter, toen nog overste, verdreef zijn 400 man sterke bende. De Teungkoe was zeer verstoord dat wij hem niet hadden laten bidden bij het daar gelegen heilige graf en deelde ons mede daartoe het recht te eischen tot hij ons voorgoed zou verdreven hebben. Hij raadde ons toen tevens aan ons te bekeeren en muzelman te worden. In Eigen Haard schrijft de heer G. B. Hooyer het volgende in een opstel over Atjeh z/Wij kregen inzage van een schrijven, door een vriend van den gesneuvelden luitenant Vuyk z/Verduiveld, ik zal blij zijn, als ik het geld heb," mompelde de schurk. //Wat zal die goede, lieve graaf vloeken en razen, als hij ver- neemt, dat de jonkman gezond en wel op het kasteel Fiselle is teruggekeerd. Ik zou wel eens willen weten, hoe die snaak aan de handen van Lanet is kunnen ontsnappen." Chauron had namelijk een uur geleden Eduard Dumat gezien, toen deze naar het kasteel Fiselle op weg was. Hij mocht dus geen tijd verliezen en had zich gehaast, de belooning voor zijn boe- venstreek te gaan ontvangen, voordat de graaf de terugkomst van den jonkman vernam. Hoe Eduard nog had kunnen ontsnappen, begreep hij niet maar hij zou zich het hoofd daarmee niet ver- moeien, het geld was voor hem de hoofdzaak. Na eenige oogenblikken keerde de graaf terug en betaalde Chauron, die nu spoedig vertrok. De graaf zag hem met genoegen heengaan, want de tegenwoordigheid van den man, dien hij voor een schurkenstreek had omgekocht, was hem nu verre van aangenaam. Toen Chauron vertrokken was, ging de graaf weer aan de tafel zitten. Hij bleef echter niet lang ongestoord, want reeds een paar minuten later kwam een bediende melden, dat er drie heeren in de voorkamer waren, die hem verlangden te spreken. De graaf ging naar beneden en een rilling ging hem door de leden, toen hij de heeren zag. Een der bezoekers was Henri Gardel. De graaf had hem meermalen te Saint Malo gezien en telkens opgemerkt, dat de zonderlinge man hem met de grootste aandacht beschouwde. De twee andere heeren waren ambtenaren en droegen het \E1ZEVS(HE fOIRAYT Bit blad verschijnt itlaandas Woensdas- en Vrijdagavond, nitgezoinlerd «p a"eestdasen, bij den nityever P. J. YAH BE IASDE te Ter ft'enzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den beer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 7 Mei 1896 invorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, no. 5 dezer gemeente, over den jare 1895/96, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 9 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester van TER NEUZEN, gelet op het verslag van den Districts-veearts Th. G. VAN RIJSSEL te Dordrecht, d.d. 10 dezer, volgens hetwelk hem bij onderzoek gebleken is dat een vreemde zwartbonte schaapherdershond (reu), in deze gemeente afgemaakt, lijdende is geweest aan liondsdollteirt gelet op art, 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad n°. 110) lieveell: dat gedurende vier maanden, te rekenen van heden, alle honden, die zicli buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens model, vastgesteld bij beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken van 27 Juli 1875, opgenomen in de Staatscourant van den volgenden dag. Ter Neuzen, 11 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1