Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. and ere, die met veel inspanning aan de wet voldaan hebben. Sommige leden wenschten het vak geheel te doen vervallen voor het openbaar onderwijs. Anderen gingen niet zoo ver, maar wilden de beslissing aan het gemeentebestuur overlaten. Onnoodig achtten die leden het gymnastiek-onderwijs ten platten lande en zij wilden worden de vrije en orde-oefeningen gehandhaafd dat die voor het platteland in elk geval facultatief worden gesteld. Door ver- schillende leden werd vooralsnog gewezen op de onbillijkheid om openbaar en bijzonder onderwijs met betrekking tot het hier bedoelde leervak op ongelijken voet te behandelen en door sommige leden werd bepaaldelijk op dien grond aangedrongen op facultatiefstelling. Weer anderen wilden een extra-toelage uit 's Rijks kas bij onderwijs in vak j (vrije en orde-oefeningen). Verschillende leden brachten het denkbeeld ter sprake om de vrije en orde-oefeningen te vervangen door exercitien ter voorbereiding van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Bij circulaire van Ged. Staten van Zeeland zijn de dijkraden en besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen uit- genoodigd hun gevoelen mede te deelen betreffende den wensch, door een der dijkraden uitgesproken, om de loonen der vaste arbeiders niet meer door tusschenkomst van den onderhoudsaannemer maar rechtstreeks uit de kas der waterkeering te doen hetalen. Met de nieuwe wijze van verrekening meent men 10 pet. winst der loonen te kunnen hepalen. De aannemers zouden vermoedelijk zeer ingenomen zijn met den maatregel, want thans moeten zij zorg dragen voor het onderhouden der werken aan de zeewering van 1 November tot 30 April, waartoe zij het voorgeschreven getal vaste arbeiders gedurende gemeld tijdvak in dienst hebben te stellen en wekelijks te bet.alen, terwijl bovendien een vijfde gedeelte van de aannemings- som renteloos moet blijven staan van 1 November tot de maand Mei of J uni naar mate verrekening- staat en vordering korter of langer administratief onderzoek vorderen. Van den Gouverneur-generaal van Ned. Indie is aan het departement van Kolonien het volgende telegram ontvangen Aan boord van Hr. Ms. flotielje-vaartuig ffSum- bawa" is een granaat gesprongen, waardoor een matroos gedood en een gewond is. Yolgens het verslag van het hoofdbestuur aangaande den staat der maatschappij tot Nut van 't Algemeen en haar verrichtingen zal het aantal leden en begunstigers nu ongeveer bedragen 14,074, verdeeld over 319 departementen, terwijl het aantal eereleden is 296 en dat der algemeene leden 30, van welke 14 te Londen. Meermalen is het denkbeeld geopperd om van het arbeidsvermogen van eb en vloed gebruik te maken voor industrieele doeleinden. Dezer dagen is nu bij de regeering een aanvrage gedaan om dit denkbeeld bij het Sloe, toe te passen. Het Sloe zou door dijken in twee deelen worden gescheiden. In het eene deel zou men dan door sluisdeuren het water van den vloed ophouden, in het andere deel het water tot het peil van de eb laten afloopen. Het daardoor ontstane waterverval tusschen de twee vakken zou gebruikt worden tot het in beweging brengen van waterraderen, van waar de beweging dan op de werktuigen van te stichten fabrieken zou worden overgebracht. Na het Sloe zou men de Ooster-Schelde op die wijze willen dienstbaar maken. Aan de aanvragers is echter, naar wij vernemen geantwoord, dat de spaarzame toelichting van hun verzoek beoordeeling daarvan onmogelijk maakte. TER NEUZEN, 8 Mei 1896. Heden namiddag heeft zich alhier een vreemde hond vertoond, die verschillende honden beet, waarom het vermoeden veld won dat deze dol was. Aan de Oostkolk in het nauw gebracht geraakte het dier te water en werd door eenige schipperslieden afgemaakt, op het droge gebracht en aan de politie overgeleverd. Bij koninklijk besluit is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni a. s., eervol ontslag verleend aan den heer A. Lombaard, als dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst. Koewacht, 7 Mei. Het maken van 8250 M2. bestrating van voorhanden nieuwe- en oude keien en nieuwe kantsteenen in den //weg naar Zuiddorpe" met eenige bijkomende aardewerken en met het onderhoud van den geheelen weg tot 31 December 1896, werd heden door burgemeester en wethouders aanbesteed. Yoor deze werken werden 3 biljetten ingeleverd, als van D. de Doelder voor 1845 A. Tholens voor 1820 en J. Jansen voor 1798. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. Mid del burg, het Provinciaal aanbesteedHet strating op den S Mei. Aan het gebouw van bestuur alhier werd heden maken van drie vakken keibe- oostelijken dijk van het kanaal RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburgi De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. D. M., oud 19 j., landbonwersknecht ti Hoek, thans milicien in garnizoen te Ylissingen, is wegens vernieling en huisvredebreuk veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. M. L., oud 27 j., bierhuishouder, 2°. J. L., oud 27 j., zonder beroep, 3°. A. L., oud 62 j., koopman, 4°. J. C. de M., oud 35 j., zetschipper, alien te Ter Neuzen, zijn wegens1°. het door 4 personen met vereenigde krachten geweld plegeii tegen een persoon lichamelijk letsel tengevolge hebbende, 2°. voor den 2en en 4en beklaagde hej door 2 personen mondeling in het openbaaf opruien tot eenig strafbaar feit veroord. de 1° 2e en 4e tot 1 jaar en de 3e tot 6 maandeq gevangenisstraf. i Kantongerecht te Ter Neuzen. van Ter Neuzen, onder de gemeente Westdorpe. (Earning 6000.) Hiervoor was de minste inschrijver de heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor 5490. Naar de Midd. Ct. verneemt, wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het onlangs plaats gehad hebbend ongeluk aan boord van het stoomschip Prins Hendrik, een der nieuwe booten van de maatschappij Zeeland, ten gevolge waarvan drie menschen het leven lieten. De rechtbank te Roermond heeft Woensdag den notaris W. S. te Nederweert, wegens valsch- heid in geschrifte, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Eene juffrouw uit den burgerstand, van middelbaren leeftijd, die zich eergisterenochtend in het huwelijk zou begeven werd in de wachtzaal van het Raadzaal te 's Gravenhage plotseling onwel en zakte ineen. Zij werd naar een ander vertrek in het stadhuis gediagen waar dr. Baeza die in- middels ontboden wasslechts den dood kon constateeren. Door de rijksambtenaren belast met het onderzoek in de sodafabriek te Oud-Delfshaven, alwaar clandestine-vervaardiging van azijn vermoed werd zijn 30 H.L. azijn aangetroffen. Zoowel op de hoeveelheid azijn als de toestellen voor de fabri- kage aanwezig is beslag gelegd. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Eergisternacht werd door de recherche te Rotterdam aangehouden een oude bekende der justitie, die nog niet lang uit de gevangenis is ontslagen. De man had volgens bekomen inlich- tingen getracht met behulp van valsche sleutels in te breken. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan 34 valsche sleutels, in ver schillende zakken geborgen. Te Groningen wordt door tegenstanders van de kermis eene geheel nieuwe poging gedaan om die te bestrijden. Alle houders en personeel van tenten, kramen, draaimolens, straat-acrobaten, orgel- draaiers, liedjeszangers, enz. worden door eene commissie opgezocht en met hunne kinderen tot eene groote samenkomst uitgenoodigd, waar hun een feestje wordt bereid. Door onderscheidene predikanten wordt het woord gevoerd en hun met nadruk er op gewezen het kermis-beroep vaarwel te zeggen. Tevens ontvangen de genoodigden bijbels en psalmboekjes. Te Nijmegen is Woensdag het 50jarig bestaan der bekende Christelijke Normaalschool op den Klokkenberg feestelijk gevierd. Dr. Raabe uit Utrecht, hi eld eene toepasselijke historische feest- rede, waarna door hem namens vele oude kweeke- lingen eenige kostbare werken werden aangeboden. Van heinde en verre waren oud-kweekelingen opgekomen om aan de feestviering deel te nemen. Tijdens het feest werd van den oud-Minister Mr. M. baron Mackay, wiens vader een der mede oprichters was, de mededeeling ontvangen, dat de directeur der Normaalschool, de heer A. L. Gerret- seu, was benoemd tot ridder der Oranje-Nassau Orde, hetgeen door de aanwezigen met geestdrift werd begroet. De elftvangst op de Merwede is nog nooit zoo slecht geweest als in het thans weer zoo goed als afgeloopen seizoen. De drijvers van Papen- drecht visschen al in drie jaren niet meer naar elftde ,/Stad Dordrecht" bracht niet eens de netten er voor te water en op de visscherij //het Kerkerak" is het ook zeer treurig gesteld. In vroegere jaren, met den prijs van 50 a 60 cent, at de werkman wel eens elft; maar sedert eenige jaren, tegen /2a/ 2,50, deukt men er zelfs in een burgergezin niet meer aan. Inzonderheid voor de visschers op de dorpen langs de Merwede is dit een groote schade. De oorzaak wordt toegeschreven aan het visschen met ankerkuilen op de benedenrivieren, waardoor de kleine naar zee zwemmende elften worden opge- vangen. Een luitenant te Bergen op Zoom trad dezer dagen met den dierentemmer van een op de kermis aldaar staande menagerie het leeuwenhok binnen en verbleef aldaar een paar minuten. De ,/aardig- heid" gold een weddenschap het ging om een mand champagne, die glansrijk gewonnen werd. De schutter Speelman was te Amsterdam opgeroepen om eergisteren op de Beurs de oefeningen bij te wonen. Gekleed in uniformbroek met grijs jasje, een paar wandelschoenen aan, de sjako op, een groote kiespijndoek om 't gelaat, een sigaar in 't hoofd, wandelde hij voorzien van geweer en parapluie, uit het cafe Reens, over het Rembrandtsplein, door de Amstelstraat, zoo naar de Jodenbreestraat en van daar door de Hoogstraten, Doelen- en Damstraat, zoo naar den Dam. Had de schutter in het begin slechts een enkel persoon achter zich, allengs kwamen er meer toegeschoten, en het was op het laatst een heele stoet, die als een soort van eerewacht den schutter begeleide. Toen Speelman zich op de Beurs vervoegde, werd hij door den officier terug gestuurd, met de boodschap, dat hij zoo niet aan de oefeningen kon deelnemen. Begeleid door zijn eerwacht begaf de schutter zich toen weer huiswaarts. Woensdag dreef te Sliedrecht een hoot met hout in het Middeldiep rond met een klein kind, dat bitter schreiende op den last zat. Iemand, die onmiddelijk een onderzoek instelde, kwam tot de treurige ontdekking, dat de vader van het vierjarige wicht, de 40jarige werkman K. van Eck, dood in het vaartuig lag. De ongelukkige vermoedelijk door een beroerte getroffen laat een vrouw met 8 nog jeugdige kinderen achter. Naar wordt medegedeeld, behoort vooral de kleine burgerij tot de slachtoffers der gefailleerde firma te Bolsward. Een hunner had bij de firma 22,000 staan, waarmede hij eerstdags zijne hypothecate schuld hoopte af te lossen een ander had er 18,000 staan, van welke rente hij met zijn gezin leefde. Een boer was gelukkiger. Hij had er 7000 staan, die hij een week vdor de staking der betaling inde. Wat Zondagsjagers zijn is genoegzaam be- kend zij zijn gewoonlijk gevaarlijker voor hunne omgeving dan voor het wild. Er bestaat een klein stukje statistiek omtrent de verrichtingen van Zondagsjagers in Bohemen gedurend 1895. De Ned. Sport deelt daaromtrent het vol gende mede ,/In 12,234 gemeenten hebben Zondagsjagers ieder gemiddeld 1000 schoten gedaan. Zij hebben in dat jaar dertien vrouwen, zeven en twintig mannen, zeven jongens, drie meisjes gedood 2014 mannen, voor het meerendeel drijvers, zijn ge- kwetst. Daarenboven want zoo nu en dan zijn er ook wel dieren gedood hebben de Zondagsjagers 3 ossen, 12 koeien, 132 kalveren, 275 geiten, 59 rammen, 72 schapen, 3671 jacht- lionden, 11,491 andere honden, 8762 katten, 18 reebokken, 455 reeen, 149 hazen, 322 patrijzen, 26 fazanten, 844 musschen en 2 paarden geschoten. Zij hebben 413,590 gulden aan schadeloosstelling, 633,093 gulden smartegeld en 172,000 aan genees- heeren en advocaten betaald, en zij hebben 74,088 uren hechtenis voor jachtovertredingen gekregen." Te Parijs is in de kazerne in de rue de Babylone een geheimzinnige diefstal ontdekt. Een soldaat vond op een morgen de deur van het bureau van deii kolonel half open staan. Hii waarschuwde onmiddellijk eenige officieren, die zich over het feit zeer verbaasden, omdat de kolonel sinds eenigen tijd op reis was. De officieren traden het bureel binnen en zageil, dat de geldkist, die met behulp van staien nagels aan den grond had vastgezeten, verdwenen was. De troep werd dadelijk geconsigneerd en alle manschappen werden ondervraagd. Niemand begreep hoe het mogelijk was zulk een zware kist mee te nemen zonder te worden gezien. De geldkist bevatte het grootste gedeelte van de kas van het regiment, ongeveer 30,000 francs. De regimentscommandant werd onmiddellijk per telegram gewaarschuwd en bij zijn komst nam het onderzoek onder zijn leiding een aanvang. Tot nog toe is er evenwel geen licht in de geheimzinnige zaak gekomen. Elk oogenblik kan men het overlijdens- bericht verwachten van kardinaal Galimberti, die zeer ziek is. Velen zagen in kardinaal Galimberti den toekomstigen paus. Te Aken zijn twee motorwagens op de lijn naar Stadtwald met elkaar in botsing gekomen. Elf personen zijn gewond, waaronder twee zwaar. De beide wagens zijn zwaar beschadigd. Als oorzaak van het ongeluk wordt opgegeven, dat de machinist van den eenen wagen was weggegaan en den stuurhefboom had meegenomen. De conducteur zette den wagen in beweging, die met vervaarlijke snelheid een helling afreed. Ten gevolge van voortdurende regens zijn de Donau boven Weenen, de Moldau bij Praag en ook de Elbe buiten hun oevers getreden. Op de Ostrawitza bij Teichen sloeg een bootje om, waarin 14 personen waren, waarvan vier verdronken. Bij Praag neemt het water een gevaarlijk karakter aan. De voorsteden Lieben, Podbaba, Kaiser- miihlen en ook een deel van het eiland Kampa zijn overstroomd. Yan alle plaatsen aan de Donau komen berichten, dat het water door de aanhoudende regens meer en meer stijgt. In de nabijheid van Budwijs staan geheele streken, alsmede de spoor- weg onder water. In het Bohemerwoud moet het hard sneeuwen. Te Cincinnati is ten gevolge van een hevige gasoline-ontploffing een huis geheel verwoest. Vijftien personen werden daarbij gedood, terwijl 100 meer of minder ernstig werden gewond. In een moeilijken toestand bevind zich een bekend advocaat te Brescia, in Italie. Hij had de verdediging van een koopman op zich genomen, beschuldigd van het verspreiden van valsche bankbiljetten. Daar de zaak weldra zou voor- komen, verzocht de rechtsgeleerde om een voorschot, dat hem terstond werd ter hand gesteld. M0.0.1 wie beschrijft de verbazing van den advocaat, toen hij bemerkte, dat de he! ft der som bestond uit valsche bankbiljetten. Hoe zal hij nu pleiten voor de onschuld van zijn client. Door de straten van Madrid heeft Maandag een plechtige ommegang plaats gevonden met de reliquieen van St. Isidorus, teneinde den Hemel te bewegen zoowel tot het zenden van regen als tot het spoedig beeindigen van den oorlog met Cuba. Duizenden, priesters zoowel als leeken, gingen met brandende kaarsen in den stoet, ter wijl de koorknapen litanien zongen. De straten waren vol menschen, die knielden, als de, in een antieke zilveren schrijn besloten relieken werden voorbijgedragen. De balkons waren met draperieen versierd en vol dames, die bloemen strooiden. 't Zal voor het oog een schitterend schouwspel hebben opgeleverd. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Zitting van 8 Mei 1896. Veroortleeld t C. L. P., werkman te Waehtebeke, ter zake van overtreding der jaehtwettot eene boete vaa f 6, subsidiair 6 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen afdraaier, met uitlevering of betaling der waarde ad f 10, subs. 10 dagen hecht. Jj. I)., arbeider te Waehtebeke, ter zake van visscherij* overtredingtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., mef bevel tot vernieling van den in beslaggenomen hengel. F. J. P., O. J. F. en F. J. P. K., alien te Ter Neuzen) ter zake van overtreding der spoorwegwet; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. E., A. E., P. J. v. d. B. en C. d. K., alien tj Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. B., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 4 dagen hecht. A. A. G. en J. C. d. F., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot 10 dagen hecht. J. A. Jj., werkman te Zaamslag, ter zake van: 1. ver- wekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worder verstoord en 2. straatschenderij tot twee boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. E. H.. zonder beroep Zaamslag, ter zake van straatschenderij i tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. S., werkman te Axel, ter zake van het zonder recht loopen over eens anders grond; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. B., werkman te Westdorpe, ter zake van op den open-i baren weg trekdieren laten staan, zonder voorzorgsmaatregelen tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. T. T., koopman, J. H., E. S., zonder beroep, alien te Axel, en P. B. S., arbeider te Biervliet, ter zake van het bevisschen van een Zeeuwschen stroom zonder consent ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. B. v. d. V., P. C. v. d. Y., P. J. P. en A. d. K., alien zonder beroep te Biervliet, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. C. d. R., arbeidster te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. d. L., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. F. E., visscher te Philippine, ter zake van het als schipper niet in acht nemen der wettelijke voorschriften toil voorkoming van aanvaringtot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. H., knecht, A. J. W. en A. L. d. D., schippers, alien te Ter Neuzen. L. P. O. en M. O., werklieden te Axel, H. D., timmerman, en F. H., werkman, te Sas van Gent, J. M., smidsknecht te Hoofdplaat, alien ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. F. d. W., metselaar te Sas van Gent, ter zake als voren en wegens het verwekken van rumoer tot twee boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. P. F. R., gep. O.-I. militair te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap, tweemaal gepleegdtot twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. I. P., koopman te Zaamslag, ter zake van openbare dronkenschap. bij eerste herhalingtot 3 dagen hecht. C. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot 7 dagen hecht. J. v. D., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren bij derde herhaling, driemaal gepleegdtot driemaal 21 dazen hecht. Allen in de kosten. "Vrijgfesflirolien t C. E-, stalknecht te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van artikel 425, al. 2 Strafwetboek de kosten hiervan te dragen door den Staat. Yergadering van Donderdag 7 Mei 1896. Voorzitter de heer Yan IJsselsteijn. Verder aanwezig de heeren Van Rompu, Tholens, Eolijn en Hamelink. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der voorgaande, die onveranderd worden gearresteerd. Daarna komt aan de orde het jaarverslag der Earner over het afgeloopen jaar. De secretaris geeft lezing van het door hem opgemaakt concept. Hieruit blijkt 0. m. dat door de Regeering gunstig werd beschikt op het verzoek om baggering van Rijkswege langs de loskaden dat met de wenschen der Earner rekening is gehouden bij de regeling van den Provincialen stoambootdienst op de Wester-Schelde, waardoor aan alle billijke eischen is voldaan dat met het gemeentebestuur van Sas van Gent werd samengewerkt tot het verkrijgen van een betere winterdienat- regeling op den spoorweg Gent-Ter Neuzen de toestand van handel en bedrij vigheid was in dit jaar over 't geheel genomen minder gunstig te noemen door minder aanvoer van hout en ijzerertsin hoeverre de aanhangige verbreeding en verdieping van het kanaal verbetering zal brengen, moet aan de toekomst worden overgelaten in 1895 passeerden de Oostsluizen 6318 vaartuigen, waar onder 5965 zeil- en 353 stoomschepen, met een inhoud van 461,800 MS. en waarvan 918 vaartuigen waren geladen met beetwortelen voor de suikerfabrieken te Sas van Gent en in Belgie het totaal der haven-, kanaal- en schutgelden te Ter Neuzen bedroeg 36,028,16 J de opbrengst der loodsgelden* bedroeg 44,009.75; door het postkantoor werden voor de Rijks-postspaarbank uitgegeven 227 nieuwe boekjes, werd ingelegd f 150,710,82^ (in 1894 116,124,18) en terugbetaald 97,916,7 li (in 1894 103,416,60); verkocht werdenfrankeerzegels tot een hedrag van 18,681,92 (in 1894 14,815,16), postwissels gedeponeerd tot een bedrag van f 189,573,32 (in 1894 f 167,947,82^), postbewijzen 980,50 (in 1894 1432,50), ge'inde kwitantien 82,465,52 (in 1894 72,143,78), uitbetaalde postwissels f 80,382,97^ (in 1894 /80,320,39), ter invordering aangeboden kwitantien f 7291 (in 1894 5557,01J); het correspondentschap le klasse der Nederlandsche bank alhier disconteerde f 117,000 en verwisselde 2,295,300, terwijl de omzet in assignation bedroeg f 67,475,58.) van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2