Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 3302. Zaterdag 9 Mei 1896. 36e Jaargang. Inschrijving voor de Schutterij. Onder geheimzinnige bescherming. Nationale Militie. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,1°- Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. FEUILLETON. Vrij bewerkt door AMO. 28) z/Neem eindelijk. plaats, mijnheer Dumat," sprak hij En toen Eduard insgelijks een stoel genomen had, zeide hij //Ge hebt gezegd, dat een vrouw u van den dood heeft gered, toen de graaf u op den land- weg bedreigde »Ja, mijnheer." //Dat moet dezelfde vrouw geweest zijn, die hier op het kasteel naar u kwam vernemen." //Zij was dezelfde. Henri Gardel deelde mij mede, dat zij hem was komen waarschuwen en hem op mijn spoor gebracht had." z/En wie is die vrouw vroeg de markies met belangstelling. z/Eduard aarzelde tranen welden in zijn oogen op, toen hij ontroerd antwoordde Zij is mijn rnoeder." //Wat zegt ge? Uw moederHeeft ze dat zelf gezegd //Neen, heer markies. Zij wilde mij niets open- baren. Maar zij omhelsde en kuste mij en drukte mij aan haar borst. En Jean Dumat betuigde, dat zij dezelfde vrouw is, die mij als kind aan hem heeft toevertrouwd. Maar ik heb nog sterker fc-^olitieli Overzicht. Het bericht van de //Standard and Digger News" over de kwijtschelding van straf aan de veroor- deelde leden van het Hervormings-comite wordt niet door een nader bericht bevestigd. Men zal spoedig als de Zuid-Afrikaansche zaken in 'tBritsche Lagerbuis behandeld worden, er wel meer van vernemenook over de vraag, of Rhodes al dan niet ontslag heeft genomen als directeur der /Chartered Compagny" en lid van den //privy council". Reuter meldt nog eens, dat de berichten dienaan- gaande voorbarig zijn. Over de correspondentie tusschen Pretoria en Kaapstad, welke aanleiding gaf tot een boos ant- woord van Robinson aan den Britschen zaak- gelastigde in Transvaal, den heer de Wet, wordt nog het volgende medegedeeld. De heer Leyds vestigde de aandacht van den Brilschen //hoogen commissaris" op de geruchten omtrent het zenden van Engelsche troepen naar Afrika, waarin een bedreiging werd gezien voor Transvaal. Robinson gaf 20 April een gerust- stellend antwoord en voegde er hij //Ik van mijn kant heb ook gehoord van vijandelijke toebereidselen bij de burgers der Republiek, maar daar ik ver- trouw op de vredelievende bedoelingen van de regeering, heb ik het niet noodig gevonden om opheldering te vragen." Den 2den Mei zond getuigenis daarvoordat is de stem van mijn hart, en de herinnering, die in mijn ziel voortleeft." z/Ja, uw gelaat gelijkt sprekend op het hare," ver- klaarde de markies met warmte. ,/IIet is zeer goed mogelijk." Eduard was zeer verrast door deze woorden, die blijk gaven, dat de gevoelens van den markies ten opzichte van hem reeds gewijzigd waren. Er volgde een poos van stilte. De markies scheen geheel in gedachten verdiept, terwijl onze jonge held door allerlei vermoedens werd bestormd. z/Maar wie is Henri Gardel eigenlijk vroeg de markies eensklaps. z/Ik weet het niet, mijnheer. Ik kan hem niets ontlokkenalleen heeft hij gezegd, dat hij me wellicht later het geheim van zijn leven zal mede- deelen. Het is voor mij een onoplosbaar raadsel." //Is hij van plan tegen den graaf de Maures handelend op te treden z/Dit schijnt zijn voornemen te wezen." z/Zou hij den graaf aan het gerecht willen overleveren z/Dat, geloof ik niet, heer markies. Te oordeelen naar hetgeen hij in mijn tegenwoordigheid sprak, moet hij over den graaf zekere macht bezitten een macht, waardoor hij hem eenmaal kan ont- maskeren. Hij schijnt echter nog de eene of andere gebeurtenis te willen afwachten." z/Ha, thans wordt me veel duidelijk, dat me tot dusver duister was," mompelde de markies, Leyds aan Robinson de stukken, waarop hij in zijn vorig telegram zinspeelde. //Ik zend, schreef hij, drie beeedigde verklaringen van burgers, inhoudende dat zij met kapitein Fuller overeeen- komsteu getroffen hadden tot levering van vervoer- mid.delen van Mafeking naar Boeloewayo, waarbij kapitein Fuller uitdrukkelijk bepaalde, dat de wagens, zoo noodig, in oostelijke richting zouden gevoerd worden." Tevens meldde Leyds, dat de Regeering vernomen had, dat 6000 Britsche troepen bij de grens saamgetrokken waren, en nog anderen per spoor zouden komen. Bij de troepen bevonden zich nog tal van Kaapsche kleurlingen. En men zeide ook, dat sedert de samenzweerders gevonnist waren, het zenden van troepen naar het noorden opgehouden had, en toebereidselen gemaakt werden om een inval te doen in Transvaal. Sir Hercules antwoordde //Kapitein Fuller vertrok naar Enge- land twee dagen voor de bedoelde overeenkomst gesloten zou zijn. De geheele troepenmacht die naar het noorden gezonden wordt, telt 1490 man, waarvan 700 Mafeking nog niet bereikt hebben". In het gemeentebestuur van Weene.n, de hoofd - en residentiestad van Oostenrijk, zijn thans regel- matige toestanden teruggekeerd. Tot burgemeester is door de antisemietische meerderheid gekozen de heer Strobach. Als raadslid was hij een van diegenen van wie er twaalf in een dozijn gaan als burgemeester zal Strobach de strooman zijn van Dr. Lueger, die zoodra de keuze van den burgemeester door den Keizer zal zijn bekrachtigd, tot eersten vice-burgemeester zal worden benoemd en als zoodanig feitelijk het bewind zal voeren. De nieuwe burgemeester was eerlijk geuoeg, dat ronduit te bekennen. Hij verklaarde de ver- kiezing te aanvaarden uit trouw aan zijne partij en uit vriendschap voor den leider der partij Dr. Lueger, op wiens volledige ondersteuning hij rekende en wien hij gaarne zijne plaats zou willen afstaan, zoodra dit mogelijk was. Wanneer dat het geval zal zijn, hangt van Dr. Lueger zelf af. Als hij de demagogische manieren heeft afgelegd, die aan het hof zooveel aanstoot gaven, en door daden heeft getoond te begrijpen, dat zijne houding als drager van het gezag eene andere behoort te zijn dan als hoofd eener niets ontziende oppositie, dan zal hij ook voor de regeering als eerste magistraat van de hoofd- en residentiestad aannemelijk zijn. Zoo zal hij, na een proeftijd, ten slotte toch tot het vurig begeerde doel kunnen geraken. De Russische censuur heeft aan de dagbladpers in het Czarenrijk verboden, zich over de toestanden in Korea uit te laten, //omdat wat bij wijze van gerucht de ronde doet, niet waar is." Er is, van het standpunt der Russische regeering beschouwd, reden voor dit verbod, want blijkens mededeeling van de Ostast-Lloyd is de toestand in Korea erger dan ooit. Vier provincien bevinden waarna hij opstond en zenuwachtig in de kamer heen en weer liep. Toen hij weer ging zitten, zeide hij //Op mijn woord, het is zeer vreemd," en verviel daarop weder in zijn vorig gepeins. Na een poos gewacht te hebben, nam Eduard nu het woord en zeide //Mijnheer, laat ons terugkeeren tot de zaak, waarom ge mij verzocht hebt, u hierheen te volgen. Ik heb uit uw woorden en gebaren duidelijk begrepen, wat uw meening is het is dus onnoodig, door verdere verklaringen mij nog meer smart te veroorzaken. Vergun mij nog eens te herhalen, dat ik niet opzettelijk getracht heb, de liefde van uw dochter te winnen. Die is bij ods beiden als vanzelf ontwaakt. Maar tegen uw wil zal ik mij niet verzetten en ik wil u niet hinderlijk zijn. Daarom vaarwel, heer markies, moge God u //Ho, ho, mijnheer, ik heb u nog niet gezegd, mijn huis te verlaten riep de markies. Eduard keek verwonderd op en zeide //In uw eerste woorden lag die bedoeling toch opgesloten, mijnheer." z/Wellicht is dat zoo, maar toen kende ik u niet, zooals ik u thans ken. Neem weer plaats, mijnheer Dumatik heb niet het minste plan, u mijn huis te ontzeggen." z/Het zou misschien toch beter zijn, dat ik ging." z/Waarom zich in een toestand van volslagen anarchiede duizenden tellende opstandelingen hebben de hoogere ambtenaren vermoord, voor zoover 't dezen niet gelukte te ontvluchten. Japansche troepen, die de op 70 si 80 K. M. afstand van de hoofdstad verschanste opstandelingen trachtten aan te vallen, moesten zich terug trekken. Dezen schijnen zich tot taak te stellen elken Japanner, dien zij ont- moeten, te vermoorden. De Koning bevindt zich nog steeds in het Russische gezantschapsgebouw. Het Noorweegsch departement van justitie heeft het initiatief genomen tot eene poging om eene gelijkluidende wet voor de drie Noorsche landen te verkrijgen, voor de regeling van //cheques". De Italianen behaalden weer eens een klein succes in Erythraea. Het gelukte aan eene colonne hunner troepen Adigrat binnen te rukken en het garnizoen te ontzetten. Nu dit geschied is, wordt de plaats hoogst waarschijnlijk ontruimd. In de Kamer heeft de radicaal Imbriani, onder overlegging van een aantal adressen, geheele ont- ruiming van Erythraea verlangd. Door een ander afgevaardigde werd op strenge beperking van het koloniaal bezit aangedrongen. In de Tweede Kamer komt Dinsdag aan- staande de kieswet in behandeling. Aangenomen het onteigeningsontwerp tot verbetering van de Berkel en wijziging der hinderwet met de amen- dementen der commissie van rapporteurs tot vereenvoudiging der formaliteiten. Daarna inter- pelleerde de heer van Gennep over Atjeh en vroeg of de Regeering nadere mededeelingen kon doen omtrent den afval van Toekoe Djohan. Spreker bracht hulde aan de energie der Regeering, aan generaal Vetter en het Ned. leger.. De Minister van Kolouien dankte den spreker, doch kon geen belangrijker mededeelingen doen, daar hij geen schriftelijke berichten had ontvangen. Blijkens het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer deelde men vrij algemeen het gevoelen der Regeering, dat met het oog op de bezwaren tegen de verplichte invoering van het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, de wette- lijke regeling van dat vak wijziging vereischt. Hadden sommigen hierbij bepaaldelijk het oog op het bijzonder onderwijs, anderen wezen er op, dat ook vele openbare scholen de voor uitvoering der oefeningen vereischte localiteit misseu en de uitgaven ter voorziening ook voor menige gemeente zeer drukkend zouden zijn. Eenige leden hadden bedenking tegen wetsver- andering en wenschten niet zijdelings terug te komen op de in 1889 door de Kamer genomen beslissing. Ook werd opgemerkt, dat de vrijstelling van sommige gemeenten onbillijk is tegenover z/Hoe kunt u mij zulk een vraag doen Kan ik in de nabijheid van uw dochter blijven, zonder mij diep ongelukkig te gevoelen z/Ik dacht, dat de liefde de menschen gelukkig maakte." //Mijnheer, ik begrijp u niet. Drijft ge niet den spot met mij Wat bedoelt ge met deze woorden z/Ik bedoel, dat ge vooreerst hier moet blijven en dat ge moet beproeven, Marie te troostenzij gevoelt zich ook zeer ongelukkig. Ik zag haar weenen en hoorde haar zuchten, alsof haar het hart zou breken, toen ik haar gezegd had, dat zij nooit uw vrouw zou worden. Versta mij echter goed ik zeg nog niet, dat zij eens de uwe zal zijn. Ik verbind me door geen enkele beloftemaar ik zal toch liever mijn toestemming geven tot een echtverbintenis van u beiden, dan dat ik mijn eenig kind ongelukkig wil zien. Spoed U thans. Marie weent en jammert, terwijl wij hier zitten praten, misschien is haar smart nog grooter, dan de uwe was, want zij is slechts een zwak meisje." z/Maar droom ik niet Ge wilt me niet z/Neen, ge gaat Marie opzoeken en haar tranen drogen. Is dat nu duidelijk genoeg Toen de markies dit gezegd had, verliet hij haastig de kamer, daar hij zijn ontroering niet wilde laten blijken. (Wordt vervolgd). lEllZENSCHE COIRVYT. Iih blad verscliijnt riiaandag-, Woenadag- en Vrijdagavond, uitsezonrienl op Feestdagen, bij den nitgever P. J. VAX BB 8AHDE «e Ter Keunen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gezien de wet op de Schutterijen van den llden April 1827, en speciaal gelet hebbende op de artikelen dier wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft der loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1862 tot 1871 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar behooren, alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen, welke na dien tijd gepasporteerd, en de vreemdelingen welke van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hvn voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbrenging, van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar heruiaarts, zander dat de tjdeljke uitoefening van eenig bedrijf of handxoerk in eenig ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Alien zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; dat van de inschrijving niemand der vorenbedoelde personen is uitgezonderd, maar dat alienzonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullende derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opge- roepen, moeten verscliijnen ten Raadhuize dezer gemeente, tussc.ben 14 Mei en 1 .9 uni a. s., ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Juni 1896 finaal worden gesloten dat de studenten, geiimploieerden in huizen van negotie, klerken voor notarissen, advokaten enz.,bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studien houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geemplooieerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsehe zeevarende in de plaatsen waar zij huu wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende sehippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en meubelair of wegens bun vaartuig bclasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hnnne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars, van bet getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met eeu sohriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand) sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrjstellenof daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden. en om te voor- komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijn leeftijd, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin be- trokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van zijne verplichting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten in- schrijvan, alsnog ambtshalvt zullen worden ingeschreven, en dat zij, dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd. indien bet zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. Ter Neuzen, den 6 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op provinciaalblad no. 33 van dit jaar; maakt bekcnd dat de verlofgangers van de Militie te land, aan wien kraehtens art. 136 der wet betrekkelijk de Nationale Militie verlof is gegeven buitenslands verblijf te houden, voor de jaren 1896 en 1897 uitstel kunnen verkrijgen tot November of December van ieder der gemelde jaren van het jaarlijks in de maand Juni, kraehtens artikel 138 dier wet te houden onderzoek, wanneer zij zich om zoodanig uitstel, bij ver- zoekschrift, hetwelk op ongezegeld papier kan worden geschreven, wenden tot den heer Commissaris der Koningin in hunne provincie. Ter Neuzen, 7 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1