Gemengde berichten. Op gisteren werden te Bergen op Zoom, door bet dagelijks bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, in het openbaar verpacht 13 perceelen schelpdieren-visscherij in het Westelijk deel der Ooster-Schelde. De totale opbrengst der pacht bedroeg 185 tegen f 2700 bij eene vorige verpachting De oorzaak van deze verminderde opbrengst moet hoofdzakelijk gezocht worden in den korten pacht-termijn. TER NEUZEN, 6 Mei 1896. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April 39 36 46 41 23 s., 4 pp., Sij., lp., 1 s.a., 71. 21 s., 6 ij., 4 m., 1 k., 1 Ibz., 31. 22 s., 7 h., 7 ij., 3 m., 2 pp., 1 Ibz., 4 1. 17 s., 9 m., 7 h., 2 ij., 2 pp., 1 k., 1 Ibz., 2 1. 76258 85919 96997 88519 162 347693 Uitgevaren zijnin Januari 26, in Februari 32, in Maart 33 en in April 34 zeeschepen. Maandag slaagde te 's Hertogenbosch voor het examen als onderwijzeres mej. J. S. Hamerlinck, te Dongen, geboren te Ter Neuzen. Door den Minister van financien zijn o. a. bevorderd de navolgende commiezen bij 's rijks- belastingen J. A. van Hoeve te Ter Neuzen van de 3de tot de 2de klasseF. Beun te Sluis, A. B. Daman te Zuiddorpe, L. Lips te St. Jansteen en A. Looij Az. te Sas van Gent van de 4do tot de 3de klasse. Bij de Gereformeerde kerk A te Hoogeveen (Drenthe) is beroepen de heer H. J. Kouwenhoven, predikant bij die kerk te Groningen, bevorens te Zaamslag. Hulst. Het program ma van de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, „varkens, pluim- gedierte, enz., enz., te houden op Woensdag 10 Juni 1896 alhier, bevat o. a. het volgende: Maandag 8 Juni, vergadering van het hoofd- bestuur. Dinsdag 9 Juni, algemeene vergadering te tien ure en te drie uur rijtoer. Woensdag 10 Juni, tentoonstelling; des namiddags te drie ure rondleiding der bekroonde dieren. Gedurende de tentoonstelling muziek- en zanguitvoeringen. Des namiddags te 41/2 ure gemeenschappelijke maaltijd; des avonds muziek en prachtig vuurwerk. Voor de tentoonstelling zullen voor pi. m. 1200 prijzen worden uitgeloofd. Ook zijn verschillende zilveren en bronzen me- dailles door particulieren geschonken. Kloosterzande, 5 Mei. Voor de stieren- keuring waren heden alhier 8 stuks aangevoerd. De prijzen werden toegekend, a. Voor eenjarige stieren 1°. eigenaar J. v. Dixhoorn, Perkpolder; 2°. en 3°. eigenaar F. Koole, Meerdijk4°. (eervolle verm elding) eigenaar J. A. Pateer, Kruispolder. b. Voor tweejarige stieren 1°. eigenaar P. Kiel, Kloosterzande; 2°. eige naar P. Polfliet, idem3°. eigenaar P. Verhagen, Graauw. Voor een driejarige stier reeds vroeger bekroond, Eindelijk echter deed de natuur hare rechten gelden de oude Dumat en zijn pleegzoon zochten elk hunne legerstede op, om te gaan slapen. Zoodra de rnorgen aanbrak, gebruikte de jonk- man een eenvoudig ontbijt en ging op weg naar het kasteel van den markies. Hij beloofde den ouden Dumat dat hij voortaan voorzichtiger zijn en niet meer alleen zou uitgaan. Zijn hart beefde van ontroering, toen hij de woning van zijn geliefde in het oog kreeg. Er kwamen tegen strijdige gedachten bij hem op. Misschien dacht zij op dit oogenblik met innige liefde aan hem, misschien betreurde zij het, dat zij haar liefde had geschonken aan iemaud, zoo ver beneden Jiaar rang en stand, hij wist het niet, doch eindigde met zich zooveel mogelijk moed in te spreken. Weldra reed hij het ruime slotplein op. Toen hij van het paard stapte, schenen destalknechts hem met meer dan gewone aandacht te beschouwen. Wellicht hadden zij iets vernomen van zijn lotge- vallen of van zijn verhouding tot hun jonge meesteres. Werkelijk hadden zij ontdekt, dat de jonkvrouw op den armen visscherszoon verliefd was, en dit vervulde hen met bewondering voor onzen held. Zij behandelden hem met meer eerbied dan vroeger, niet wetende, wat hem boven het hoofd hing. Eduard ging door de groote poort het kasteel binnen en de eerste persoon, die hij ontmoette, was Marie. Zij slaakte een kreet en alles vergetende, wat haar vader gezegd had, vloog zij hem om den hals. Welk een zaligheid voor Eduard, toen hij dit bewijs van liefde kreeg! Hij sloeg zijn armen om haar leest en kuste haar innig. van den heer Hombach, (hofstede Hengstdijk) werd een eeremedaille toegekend. Hoofdplaat, 5 Mei. Op de verkooping van vee en inspan der heeren Cortvriendt werden hooge prijzen besteed. Niettegenstaande het beestiaal minder in kwali- teit, dan in kwantiteit uitmuntte, was er zeer veel publiek aanwezig. De 18 paarden, waaronder slechts 13 werk- paarden, leverden 5160 gulden op. Meer dan 40 stuks rundvee werd verkocht, eveneens tegen hooge prijzen. RECHTSZAKEN, Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Mei de volgende vonnissen uitgesproken P. F. v. d. V., oud 12 j., zonder beroep te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. d. V., oud 20 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot een boete van f 3 of 3 dagen hechtenis. M. K., oud 20 j., zonder beroep te Hoek, is wegens diefstal veroord tot 3 maanden gevang. 1°. C. C., oud 18 j., opperman, 2°. C. v. d. K., oud 18 j., varensgezel beide te Ter Neuzen, zijn wegens vernieling de 1° bovendien wegens be- schadiging, veroord. de 1" tot 7 dagen gevang., de 2e tot een boete van 3 of 3 dagen hecht. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld de zaak van Mr. P. W. H. v. A. te Hulst, beklaagd van overtreding der politie- verordening, welke zaak vroeger breedvoerig is medegedeeld. Het requisitoir van den ambtenaar van het open baar ministerie strekte tot verwerping van het beroep. Uitspraak 1 Juni a. s. De kantonrechter te Middelburg had den be- klaagde veroordeeld tot 3 boete, subs. 1 dag hechtenis, wegens het zich in November als bezoeker bevinden in eene societeit, gehouden in eene tapperij, in de gemeente Hontenisse, tusschen den tijd, die door den burgemeeeter, bij wijze van tijdelijke vergunning, tot sluiting was gegeven, en des morgens te vier uur. De Haagsche kouter der Pr. Gr. Ct., de bekende Haagsche schutterij-beweging besprekende, voegt daaraan toe Intusschen is de schutter met de klompen door de photographie onsterfelijk gemaakt. Verbeeld u, in de Herderinnestraat ligt de afbeelding van dezen klompenheld met al zijne deeoratien, uit madailles van sardine-blikjes bestaande, te koop. De man behoort tot de beroemdheden van den dag, en evenals de facie van Nicolai, Karel van der Heijden en de jonge Koningin is ook de zijne te verkrijgen Is dat geen vaag teeken des tijds, dat de beeltenis van een quibus, van een onwilligen schutter, die zich door niets onderscheiden heeft dan door de poging om de burgerwacht door het dwaas toetakelen van zijn uiterlijk bespottelijk te maken, het publiek te koop aangeboden wordt Zouden er gekken of excentrieken zijn, die een dergelijke afbeelding koopen Aangaande de staking van betalingen der kassiersfirma Brouwer te Bolsward, schrijft de Bolsw. Crt. Sedert Donderdag verkeert Bolsward in spanning en rouw. In den voormiddag kwam het gerucht dat de firma J. B. en Zn. hare betalingen had gestaakt, welk treurig nieuws als een loopend vuur zich verspreidde. Van alle zijden zag men niets dan angstige gezichten. //Goddank, dat je weer hier bent fluisterde Marie. Eduard wilde zijn hart voor haar uitstorten doch daar klonken voetstappen, en omziende, be- merkten zij den markies. Zijn gelaat-toonde ver- bazing en misnoegen. Marie gaf een gil en omknelde den arm van haar geliefde. Eduard trachtte dadelijk zijn gedachten te regelen. De markies verbrak het stilzwijgen en zeide op ijs- kouden toon ,/lk zag u komen, mijnheer, en hoopte de eerste te zijn om u te ontmoeten. Het blijkt nu, dat men mij voor geweest is. Ge zult mij zeer ver- plichten, als ge mij dadelijk wilt volgen." ,/Vaarwel, Eduardik blijf de uwe," fluis terde Marie haar geliefde toe. Eduard was door deze woorden in verwarring gebracht. Gaarne had hij nog een paar woorden tot Marie gericht; doch de markies stond met blijkbaar ongeduld te wachten. De heer de Fiselle ging hem voor naar zijn kamer en sloot de deur, zoodra Eduard was binnen- getreden. Hij noodigde onzen held niet uit, te gaan zitten, en bleef zelf ook staan. Hij scheen nu weer bedaard, maar het was een gedwongen bedaardheid. Mijnheer Dumat," begon hij op afgemeten toon, //het is onnoodig dat ik in wijdloopige verklaringen zou treden. Wat ik zooeven gezien heb, heeft mij alles volkomen duidelijk gemaakt. Over het voorgevallene wensch ik niet te spreken, mijnheer. Ik wensch alleen van u te vernemen, welke belooning u verlangt voor de teekenlessen, die mijne dochter van u heeft genoten." Onze held begreep onmiddellijk de bedoeling van den markies en de koelheid, waarmede hij Bijna niemand, of hij stond in relatie met die firma en is er dus bij betrokken. Het kantoor toch genoot hier en in de omstreken een groot vertrouwen, zoodat velen hunne spaarpenningen er deponeerden. Hoevele handelaars werden door dat kantoor geholpen en gesteund Grooter ongeluk kon onze stad moeilijk treffen want welke gevolgen deze slag na zich zal slepen is niet in weinige woorden te zeggen. Verschillende geruchten zijn in omloop, maar met zekerheid is er niets bekend. Naar wij vernemen, heeft het gerecht een onder- zoek ingesteld en zijn thans alle boeken en stukken verzegeld. Uit Maastricht wordt gemeld Reeds lang was er hier sprake van een strike die onder onze schutters zou uitbreken. Het nieuwtje verspreidde zich natuurlijkerwijze als een vuurtje. Twee uur onder de wapenen, zooals de schutterij-wet luidt, en niet langer, ziedaar de leuze. Vast was men besloten niet meer dan twee uur dienst te doen. Zou het gesmeede plan ten uitvoer gebracht worden Zooals gewoonlijk traden de schutters acht uur aan en marcheerden naar het exercitie- veld. Te tien uur sloegen, zonder daartoe bevel te hebben ontvangen, twee schutters de bajonet af en traden uit de gelederen. In hoeverre zij daartoe gerechtigd zijn, zal de schuttersraad moeten uitmaken, waarvoor zij hoogst waarschijnlijk zullen moeten verschijnen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond eer- gisteren terecht eene 26jarige ongehuwde vrouw, die onlangs gepoogd had zich zelven en haar 8jarig dochtertje te dooden door zich met haar in het water te storten, waaruit zij door eenige visschers gered werd. Zij had een moeilijk leven achter zich de vader van haar kind had haar reeds zeer spoedig ver- laten, en zij was door allerlei tegenspoed uit wanhoop tot de noodlottige daad gekomen. Thans stond zij terecht wegens poging tot moord op hare dochter. Het O. M. eischte 3 maanden. De verdediger, Mr. L. H. J. Lamberts Hurrel- brinck, hield een warm pleidooi, overtuigd van het diepe medelijden, dat ongetwijfeld ook de rechters zouden gevoelen. Hij achtte de vrouw voor hare wanhoopsdaad niet toerekenbaar en achtte ook op verschillende gronden de daad niet vallende binnen het begrip van strafvan verbetering was geen sprake, wijl zij juist de daad ondernomen had uit afkeer van den slechten weg. Indien de rechtbank toch veroordeelt, vraagt pleiter de geringste straf, namelijk 1 dag. Jaap Eden heeft, volgens een door //De Kampioen" uitgegeven bulletin Zondag te Parijs met grooten voorsprong de 2000 meter scratch gewonnen. Het is zoo goed als zeker dat Eden naar Amerika vertrekt, waar een impressario hem geengageerd heeft om in 6 matches uit te komen. Voor die 6 ritten ontvangt Eden het bagatel van 6000 dollar of 15000 gulden. Wat men ook van het professionalisme mag zeggen, onvoordeelig is het niet. De politie te Brussel heeft een zekeren Courtois gearresteerd onder de verdenking van medeplichtigheid aan den moord van de oude mevrouw Herry. Courtois had eenige gelds- waardige papieren, aan mevrouw Henry ontstolen, bij een geldwisselaar verkocht, maar beweert niet medeplichtig te zijn aan den moord. De justitie houdt het er ook voor, dat hij alleen zijn be- middeling heeft verleend bij het te gelde maken der gestolen effecten. Courtois is zelf commissaris van politie geweest, maar werd ontslagen wegens valschheid in ge- schrifte. Hij is gehuwd met een vroegere kamenier van de gravin van Vlaanderen en werd indertijd werd toegesproken, deed nog te meer den hem aangeboren trots in hem ontwaken. Op beschaafden toon antwoordde hij z/Als ik u goed begrijp, mijnheer, dan doelt ge op een belooning voor geleverde diensten." //Zoo is het," bevestigde de markies. //Met die bedoeling beb ik u mijn diensten niet aangeboden, mijnheer. Ik meende alleen hier een verblijf te vinden, zoolang het uw wensch was, dat uw dochter onderricht van mij ontving." z/En hoe hebt ge haar onderricht gegeven klonk de bitse vraag van den markes. z/Naar mijn beste krachten, mijnheer. z/En nog meer dan dat. Ge hebt getracht, haar liefde te winnen Ge hebt //Mijnheer," viel Eduard hem met verontwaar- diging in de rede, //ge spreekt in overijling, zonder uwe woorden te overwegen. Het is waar, dat ik uwe dochter bemin. Gij acht dit vermetel en in uwe dochter keurt ge af, dat zij mijn liefde be- antwoordt. Doch laat mij u zeggen, dat de be- kentenis van mijn liefde mij onwillekeurig is ontsnapt. Met alle krachten heb ik gestreden tegen het gevoel, dat in mijn hart was ontwaakt ik beproefde er alles tegen. Maar mijn gevoel heeft mij overweldigd. Toch was ik ernstig van van plan, mijn geheim te bewaren en deze plaats te ontvluchtendoch het lot heeft het anders gewild. In een oogenblik, dat ik mijzelf geen meester was, bekende ik mijn liefde. Op wederliefde hoopte ik nietik wilde slechts ophelderen, waarom ik zoo treurig was, en tevens zeggen, waarom ik uwe dochter wilde ontvluchten. Toen bekende zij mij haar wederliefde, en nu werd het mij onmogelijk haar te verlaten. En nu kunt ge mij uw huis ontzeggen, maar ge hebt gehouden voor den dader van den aanzienlijken diefstal van juweelen ten nadeele der Prinses. Een zekere Pierre D., die hem destijds opeulijk van den diefstal berichtte, werd wegens laster veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, maar hield toch de beschuldiging vol. De arrestatie van Courtois heeft nog een tragisch incident tengevolge gehad. Een bloedverwante van Pierre D. riep, bij het vernemen van Courtois' arrestatie, uit//Goddankeindelijk is er ge- rechtigheid geschiedten viel van blijdschap dood neer. De justitie meent de medeplichtigen reeds op het spoor te zijn. Bij een herbergier te Cureghetn, een intiem vriend van Courtois, is een huiszoeking gedaan, en deze heeft aanleiding gegeven tot zijn inhechtenisneming. In den nacht van Zondag op Maandag is op de spoorlijn van Albert naar Amiens een goederen- trein op een personentrein geloopen. Drie reizigets zijn gedoodzes min of meer ernstig gewond. In de Quattroventi-kazerne te Palermo werd plotseling een soldaat, Fagioli genaamd, door een aanval van waanzin aangegrepen, waarbij hij een aantal geweerschoten op zijn escouade-commandant en verscheidene officieren loste, gelukkig zonder iemand te treffen. Daar de krankzinnige in zijn. woeste razernij hoogst gevaarlijk werd voor zijn omgeving en hij zich niet wilde overgeven, was men genoodzaakt, tweemaal op hem te schieten. Bij het tweede schot was de man dood. De Berliner correspondent van 't Nieuws werd onlangs op een spoorweg, beboet voor 6 marken, onbillijk naar hij meende, en ging daarom reclameeren. Van dat bezoek geeft hij nu het volgende verhaal Heden morgen ben in bij den Hernn Inspector toegelaten. Na inzage van het papier, vroeg deze heel beleefd, op welke gronden ik reclameerde. Ik vertelde het geval. z/Dus u was u ten voile bewust met een 3de klasse-kaartje in een 2de klasse-wagen te stappen z/Ja, maar het was op het laatste moment, er werd aftocht geroepen, en al de 2de klasse-wagens stonden voor in den trein, zoodat ik geen 3de klasse meer bereiken kon." //Maar dat zijn allemaal geen gronden," betuigde hij, zijn pennehouder heen en weer draaiende. z/Kunt ge misschien als verontschuldiging in 't midden brengen, dat ge niet al te goede oogen hebt Ondanks den blik van wijze raadgeving, waarmee hij mij bij die woorden over zijn bril heen aan- keek, kon ik niet besluiten, mijn gezoude oogen met een leugen te beleedigen, schudde van neen en lachte hartelijk. Toen lachte hij ook, maar zei //In dat geval kan ik u de boete niet volledig kwijtschelden. Ik wil die echter tot een mark reduceeren." Met een wederzijdschen groet namen wij afscheid, en ik dacht na over het ingewikkeld apparaat van tijd, hersenkracht en kantoorbehoeften, dat de staat zich getroost, om ten slotte aan zijne hoofdambte- naren het goddelijk recht van gratie in handen te geven met en benevens dat om het publiek' tot leugentjes te verleiden Zooals te voorzien was, heeft de stad Berlijn een voorwendsel gevonden om de erfenis van een millioen mark, haar gel egateerd door den rentenier Simon Blad, te aanvaarden. Het testament luidt, dat een levensgroot standbeeld op het kerkhof boven de laatste rustplaats van den erflater moet worden opgericht. De raadsleden verklaarden bijna eenstemmig in de laatste zitting van den Berlijnschen gemeenteraad, dat de antecedenten van den erflater een beletsel konden zijn, voor hem op een openbaar plein te Berlijn een stand beeld op te richten. Alles wel gewikt en gewogen (tegenwicht was er genoeg in de schaalwas het slechts een graf- monument, dat hier bedoeld werd, een monument, zooals die welke men op vele Italiaansche kerk- geen recht, mij te berispen. Ik ben gewoon aan koude, liefdelooze behandelingik weet reeds lang, dat ik vijanden heb het zal nu ook niet de eerste maal zijn, dat ik lijden moet." De markies was door die laatste woorden zeer getroffen. Er lag iets in de manieren en in de woorden van onzen held, dat hem verbaasde. En dan zijn gelaatHoe spraken die mannelijke ernst en flinke houding in zijn voordeel Een geruime poos dacht de markies na, en alsof hij uit zijn gepeins ontwaakte, zeide hij z/Ge zegt, dat ge vijanden hebt. Staat uw onverwachte afwezigheid der laatste dagen misschien hiermede in verband Of weet ge, wie uwe vijanden zijn Eduard aarzelde hierop te antwoorden. Hij wist, dat Leon de Maures met den markies be- vriend was en misschien naar de hand zijner dochter dong. Doch hij wist ook, dat de heer de Fiselle een rechtschapen edelman was, en daarom besloot hij alles mede te deelen, wat hij wist. Hij begon met het geheim, dat zijn afkomst omhulde, en verhaalde verder zijn ontmoeting met den graaf op den landweg, zijn aanranding en ver- voer naar den brik, zijn onverwachte redding door Henri Gardel en de bekentenis van Binaud. Hij verzweeg niets, en toen hij geeindigd had, zat de markies, die intusschen een stoel had genomen, met ontzetting voor zich te staren. (Wordt vervolgd.) Maand. Getal. Geladen met K. m.inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, p. pitclikolen. pp. pijpaarde, Ibz. landbouwzout, s.a. soda-asch, h. hout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2