Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Naar het H. D. verneemt, is reeds door 36 dienstdoende schutterij en in Nederland adhaesie betuigd aan liet adres van de officieren der dd. schutterij te Haarlem, waarin aan de Koningin wordt verzocht, stappen te doen tot verbetering der schutterij wet. De Midd. Crt. beeft bij haar no. van 29 April 1.1. als bijvoegsel weer eeu prent gegeven, ditmaal voorstellende //de eerste stoomtram op Schouwen". Het onderscbrift luidt V. tot Van K. Zouden we dat nog beleven, mijnbeer Van K. Van K. Waarom niet Die tram had er al lang inoeten zijn. Beiden heeren (V. en Van K.) staan op den voorgrond naast het station, eerstgenoemde, een kranig gekleed heerscbap, met zijn wandelstokje wijzende naar den tot vertrek gereed staande tram. Er zijn, wat zeer gemakkelijk te begrijpen is, veel passagiers in den personenwagen geteekend. Nu, als die tram komt, zal het daaraan niet ontbreken Wat of nu de bedoeling van het antwoord des heeren Van K. is, begrijpen wij niet goed. Een bepaald antwoord op de gedane vraag is het niet. Of wordt V. met een kluitje in het riet gestuurd Ons dunkt dat aan die prent iets ontbreekt De aandeelhouders (vooral die uit Schouwen hadden ook wel bij die /eerste tram" tegenwoordig mogen zijn, maar misschien zitten die in den wagen en willen zij tenminste dat plezier van hun geld hebben, om eens door Schouwen en Duiveland, en een voor't grootste gedeelte onbewoond gedeelte van St. Philipsland en Noord-Brabant te trammen, ook nog ten koste van het overige gedeelte van Zeeland, dat aan die onmogelijke onderneming, bij wijze van provinciale subsidie, enorm zal moeten betalen. (I. en Th. Ct.) Te Utrecht is Vrijdag eene meeting in Tivoli gehouden, welke door velen bijgewoond werd en zeer kalm afliep. Het woord werd gevoerd door de heeren Gerhardt, van Amsterdam, en W. H. Vliegen, van Maastricht. Van tijd tot tijd deed het muziekgezeischap Crescendo eenige nummers hooren en werden toepasselijke liederen gezongen. De bijeenkomst, welke te ruim tien uur eindigde, werd besloten met een rondgang met fakkellicht en muziek door de stad. Te 's Gravenhage trokken eenige honderden per- sonen, meerendeels leden van vakvereenigingen, aaneengesloten naar het Casino, gevolgd door een dichte menigte en voorafgegaan door een troep jongens, die door het luide zingen van oranjeliederen het gezang van de manifestanten trachten te over- stemmen. Na een kleine wandeling door een gedeelte der stad, waarbij het aantal nieuwsgierigen sterk toenam, bereikten de betoogers het gebouw der meeting, waarin als sprekers optraden Luitjes, uit Zwolle, en Schroder, uit Amsterdam. Te Groningen is de Mei-beweging zonder be- weging gevierd. Onderscheidene kiuderen hebben zich met spelen en versnaperingen vermaakt, en enkele ouderen woonden eene vergadering in wde Toekomst" bij onder het gehoor van zekeren W. Appel, uit Amsterdam. Te Maastricht is alles eveneens rustig gegaan. Er werd geen optocht gehouden, alleen was door de afd. Maastricht der Soc. Democr. Abeiderspartij in haar lokaal eene meeting belegd, waarin door W. P. G. Helsdingen, uit Rotterdam, het woord werd gevoerd. In het belang van hen, die zich naar de Zuid-Afrikaansche Republitk (Transvaal) wenschen te begeven, verzoekt ons het //Bureau van Infor- matie" der //Ned. Zuid-Afrik. vereeniging", geves tigd Rokin 60, Amsterdam, het volgende op te nemen Uit verscheidene brieven en mondelinge vragen ge vermist werd en kort daarna wist ik reeds, dat men je naar de oude visschershutten aan het oosteinde der stad vervoerd had. Ook had men de signalen gezien. Uit de beschrijving van het signaal, dat op het schip in de haven gegeven was, begreep ik dat het gekomen was van de brik, die onder commando van Lanet stond. Ik vernam ook iets van de ontmoeting, die ge voor eenigen tijd op den weg naar het kasteel de Baux hadt gehad Al die omstandigheden bracht ik met elkaar in verband en begreep al spoedig, dat men je met geweld naar de brik had gevoerd. Mijn schip lag voor anker in een kleine bocht van de Can callebaaiik sprong te paard en voor negen uur was ik reeds in voile zee. De brik van Lanet is een goede zeiler, maar het tuig slecht en de be- manning te gering en daarom hoopte ik spoedig bij je te zijn. Ik giste naar den koers, maar gelukkig kwam dit goed uit." z/Goddank, ge kwaamt nog juist bijtijds Als ge iets later waart gekomen, zou men mij over- boord geworpen hebben. Maar wie bracht u het eerste bericht van mijn verdwijnen?" z/Hoe vraagt ge dat zoo z/Omdat ik vermoed, wie dat geweest is." z/Wie denkt ge dan z/Een vrouw z/Goed geraden z/Mijn moeder," mompelde Eduard. z/Wat zeg je daar vroeg Henri Gardel, schijn baar verbaasd. z/Mijn moeder," herhaalde Eduard. „0zeg me toch, was zij het niet rlijkt, dat het bestaan van genoemd bureau nog niet in geheel Nederland bekend is, terwijl in t algemeen eene scheeve voorstelling gemaakt wordt van betrekkingen, enz. Vodr alles moet worden medegedeeld, dat er tot dusver geen maatschappij iestaat, die geldelijke voorschotten voor de reis verstrekt, evenmin als vaste betrekkingen bezorgt, behalve bij de //Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoor- weg-Mij." (Heerengracht 270, Amsterdam). Van tijd tot tijd bestaat er voor onderwijzers (eressen) gelegenheid, als zoodanig door eene commissie te Amsterdam te worden uitgezonden, indien zij althans in de termen vallen. Het Informatie-bureau verstrekt geen voor schotten, noch bezorgt betrekkingen in de Zuid- Afrik. Republiek. Hun echter, die uitstekende getuigenissen en eenige bekwaamheid bezitten, worden door het bureau, indien gewenscht, recom- mandatiebrieven verstrekt aan personen, in genoemde republiek woonachtig. Uit brieven, die in de laatste weken uit Afrika bij het bureau inkwamen, blijkt het volgende Er bestaat bij de //Ned. Zuid-Afr. Spoorweg- Mij." nog bijna onafgebroken behoefte aan perso- neel in bijna alle takken van dienst. De chef van Weg en Werken werft sedert kort uitsluitend zijn werklieden aan onder Hollanders en Duitschers en de aannemers, die werken voor hem uitvoeren, doen hetzelfde. In het algemeen zijn de vooruitzichten voor werkelijk bekwame werklieden beter dan in Neder land. Er is geen behoefte aan lithografen en schoenmakers. Verscheidene Hollandsche dienst- meisjes zouden er werk kunnen vindenwant er bestaat bepaald gebrek aan blanke dienstboden. Loonen voor deze, behalve kost en inwoning, van f 48 a 60 per maand, zijn geen zeldzaamheid er zijn op dit oogenblik eenige hooge ambtenaren zonder blanke dienstbode. De loonen bedragen per dag van 8 a 8 J uur. voor timmerlieden, smeden en metselaars /9a 12, schilders 9 en steenhouwers /12 a 15. (Men houde bij deze en verdere looncijfers in 't oog, dat een gulden in de Transvaal aanmerkelijk minder waard is dan hier wegens de duurte van vele levensbehoeften). Een smid-werktuigkundige sehrijft, dat de loonen thans goed zijn, van 48 tot 78 per week. Dit laatste wordt echter alleen door werktuig- kundigen bereikt. De beste hoef- en rijtuigsmeden moeten er eenigen tijd zijn om't tot 72 te bren- gengemiddeld is hun loon 60. Met goeden wil kan men daar beter slagen dan vijf jaren geleden. Spoorwegambtenaren. conducteurs, machinisten, machine bankwerkers, metaaldraaiers, treinran- geerders, wagenlichters enz. doen het best, zich te vervoegen bij de //Ned. Zuid-Afrik.Spoorweg-Mij." te Amsterdam. TER NEUZEN, 4 Mei 1896. Het guur en koud weder, gepaard met nacht- vorsten, soms nog al aankomend, zooals verleden Donderdag, stelt veler verwachting te leur, van een frischgroene Mei te genieten, daar alles nog dor blijft en het vroeger ontloken groen en opkomende jonge groenten meer achter- dan vooruit gaan. Het beloofde een rijk kersenjaar te worden, doch nu door de nachtvorsten kan daarin veel nadeel voorkomen. Overigens kan over 1896 een matig fruitgewas verwacht worden. Axel, 3 Mei. Hedennamiddag hield alhier de WelEerw. heer A. Steijling, predikant bij de Ger. kerk B, zijn intreerede, naar aanleiding van Ps 25 vers 4 en 5. In den voormiddag werd hij bevestigd door de z/Hoe kom je toch aan dat dwaze denkbeeld Je hebt toch je vijf zinnen wel bij elkaar, hoop ik! Hoe kom je daaraan z/Mijn hart zegt het me; het fluistert me toe, dat zij mijn moeder is. O, zeg me toch, kent ge haar Ja, ik ken haar," antwoordde Gardel bewogen. z/Zij is een brave vrouw, niet waar //Zoo rein als een engel," bevestigde Gardel. z/Zij is mijn moeder. Zeg me toch, of ge niet weet, dat dit zoo is." z/Ik kan deze vraag niet beantwoorden. Ik was er niet op voorbereid en ik ben niet in staat om het mogelijke of waarschijnlijke van uw onder- stelling te beoordeelen. Heb je haar zelf daar niet naar gevraagd z/Ja, maar zij wilde geen rechtstreeksch antwoord geven. Zij drukte een kus op mijn wang en schreide, toen ik haar er naar vroeg. Gij kent haar zeer goed, zegt ge. Waarom kunt ge mij dan niet zeggen z/Dat ik haar ken, is nog geen bewijs, dat ik met haar vroeger leven bekend ben." z/Maar haar naam kent ge toch." vHaar waren naam kan ik niet zeggen. Zij noemt zich de Naamlooze." Eduard werd eenige oogenblikken tusschen hoop en vrees geslingerd. Hij gevoelde, dat Henri Gardel meer wist, maar om bijzondere redenen een gedeelte van het geheim verzweeg. Evenwel waukelde hij niet in de overtuiging, dat hij zijn moeder gezien had. (Wordt vervolgd.) WelEerw. heer A. Doom, predikant bij de Ger. kerk A alhier, naar aanleiding van 1 Cor. 1 vers 21. Zoowel in den voor- als in den namiddag was een talrijke volksmenigte zoo van hier als van elders opgekomen. Hoofdplaat, 2 Mei. Gisteren is bij Hansweert het vaartuig van onzen beurtschipper op Rotterdam Joh. den Outer gezonken. Men sehrijft ons uit Oostburg In de vergadering van onderwijzers in dit arrondissement op Zaterdag j.l. werd door den heer E. A. Roosendaal, hoofd eener school te Sluis, behandeld//De onderwijzer en de straatjeugd." De eerste conclusie //de school geen gevangenis de onderwijzer geen cipier", vond geen tegenspraak; de tweede //de onderwijzer zij bevoegd om het straatkwaad zijner scholieren te straffen", vond ook instemming, hoewel velen dit recht of die be- voegdheid betwistten, o. i. ten onrechte. De derde conclusie //Leerplicht en op de her- halingsschool tot 16jarigen leeftijd", zal later aan de orde gesteld worden. De heer Bakker, onderwijzer te Sluis, kweet zich van zijn taak door een praatje te houden over weelde, waarin te veel politiek en te weinig schoolleven voorkwam. Van de f 21 batig saldo werd f 5 geschonken aan de hulpbehoevende heeren leden van het Ned. ond. genootschap, die dezer dagen aan het vergaderen, onderzoeken enz. moeten. 28 leden van de 65 aanwezigen wilden 10 offeren. Een adres aan gemeentebesturen over de salaris- regeling van het hulppersoneel werd door den heer Ter Laan, hoofd eener school te Sluis, voorgelezen. Een weinig verkwikkelijke woordenwisseling ontspon zich tusschen de heeren Ter Laan, voorzitter der commissie van samenstelling van het adres, en den voorzitter den heer Gerritsen, over het al of niet dadelijk behandelen van het adres. Door een misverstand, van weerszijden te voor komen, moet nu wel die salaris-kwestie voor de 4do maal ter tafel komen. Het verplicht voordragen werd gelukkig afgeschaft. De bedelpartij voor feestvierende onderwijzers, uit- gaande van 't bestuur, is ook ter ziele. Van deze waar is in 't land van Cadzand dit jaar de markt overvoerd, en een dezer aanstaande jubilarissen zag zijn voorstel tot afschaffing van dit verouderd gebruik onder algemeene instemming gehuldigd. Voor de eerste maal werd de vergadering ook bijgewoond door het hoofd en een onderwijzer van een inrichting tot bijzonder onderwijs. De voorzitter heette hen natuurlijk welkom. 's Gravenhage, 4 Mei. Het heden ontvangen regeeringstelegram uit Atjeh luidt Heden had een excursie plaats naar Lamsoet en Sendop. Een mindere militair sneuvelde en tien werden gewond. De gezondene troepen, aan- gevraagd door generaal Vetter voor de operatie zijn aangekomen. De mailboot Prins Hendrik bracht eergisteren- morgen te Vlissingen de lijken aan van de stokers J. A. de Bakker, 27 jaar, ongehuwd, A. Bliek, 37 jaar en K. Keller, 49 jaar, de beide laatsten gehuwd, alien omgekomen aan boord op de Theems tengevolge van verstikking, ontstaan door ont- lasting van stoom en rook uit den vuurachter- ketel, waarin de vlamkast instortte. Een andere stoker, die brandwonden aan hoofd en handen bekwam, is Vrijdag-avond met de dag- boot te Vlissingen aangekomen. Keller woonde te Vlissingen, de andere behooren te Middelburg thuis. In de gemeente Oud-Vosmeer woont een meisje, dat op het laatst van April den leeftijd van elf jaar heeft bereikt en met recht een reuzin mag genoemd worden. Hare lengte is ongeveer 1780 m.M. en alle lichaamsdeelen zijn daaraan geevenredigd, zoodat zij een verbazend gewicht moet bereiken. Het meisje bezoekt de o. 1. school en is, wat verstandelijke ontwikkeling aangaat, gelijk met kinderen van haren leeftijd. De rechtbank te Amsterdam heeft thans de voorloopige gevangenhouding gelast van de in arrest zijnde socialisten Samson en Hauer, wegens beleediging der Koninginnen, door haar uit te fluiten op Dinsdag 21 April te Amsterdam. Ook de colporteur Bos zal wegens beleediging der Koninginnen worden vervolgd. Een ingezetene van Amsterdam heeft aan den Koning van Griekenland een fraai span jonge paarden van Eriesche afkomst ten geschenke ge geven. Het vorstelijk harnachement is van zwart leder, rijk gemonteerd met zilver en witte schelpjes. De paarden zijn eergisteren naar Athene gezonden. Ook te Amersfoort en te Zutphen is de aanvoer van boter zoo groot als in geen tijd plaats had. De boterprijzen liepen dan ook terug tot 34 a 35 cent per half kilogram, terwijl de eieren 2 a 21/4 cent golden. Zooals men weet, zijn overeenkomstig de thans vigeerende bepalingen, particulieren ge- rechtigd brief kaarten met vignetten te laten drukken, mits zij, wat papier en formaat betreft, overeen- kornen met de door de posterijen uitgegeven briefkaarten. In Belgie eischt men thans zelfs de vermelding /Carte Postale" niet meer op deze door particulieren gedrukte briefkaarten. In Engeland en ons land is dit echter anders. Thans heeft de directeur-generaal der Belgischo posterijen, ter voorkoming van moeilijkheden, er speciaal op gewezen, dat door particulieren gedrukte brief kaarten, welke voor Engeland en Nederland be- s stemd zijn, de gedrukte vermelding //Briefkaart" I moeten dragen, daar ze anders in beide landen als brieven zullen worden behandeld. Wijlen baron Van Lijnden te Beesterzwaag, van wiens overlijden en rijke giften wij melding maakten, heeft bij testamentaire beschikking nog bepaald, dat aan de arinvoogden, in de dorpen Beets, Beetsterzwaag, Lippenhuizen, Wijnjeterp en Terwispel elk jaar een som van f 200 zal worden uitbetaald om met Kersttijd onder de armen in elk der genoemde dorpen te verdeelen. Wij vernemen uit Arnhem, dat A. van Emmeues aldaar is teruggekeerd om zijne straf te ondergaan. Hij heeft in Engeland, Belgie en Duitschland rondgezworven. In het stedelijk ziekenhuis te Utrecht was de pleegzuster S. bezig een diphteritis-patientje te helpen, toen zij bij ongeluk in aanraking kwam met een brandend spiritus-komfoor. In haren angst snelde zij weg, doch daardoor werden de vlammen, welke hare kleederen hadden aangetast, zoodanig aangewakkerd, dat zij met hevige brand wonden werd overdekt en niet lang daarna aan de gevolgen is bezweken. Dezer dagen werd gemeld dat op een boelgoed te Zuidbroek een stel oud porselein, bestaande in 2 potten met deksels, 2 bekers en 2 flesschen, verkocht was voor f 2850, plus de opcenten, terwijl de koopers hun schat eenige oogenblikken later weer overdeden met f 150 winst. Uit goede bron wordt thans medegedeeld dat voor dezelfde stukken door de familie Rothschild 8000 geboden is. Deze bijzonder groote waarde wordt J hieruit verklaard, dat de voorwerpen van zooge-1 naamd //Koninklijk blauw" in geheel Europa - hoogst zeldzaam zijn. Bij hetzelfde boelgoed is een kleine houten j turfbak met koperen handvatsels en dito hoepels j verkocht voor 60. Voor een antieke klok, in den inuur bevestigd, werd tevergeefs f 300 geboden. Men meldt uit Bolsward aan de N. R. Ct.t De firma Brouwer Zoon, kassiers alhier, heeft tijdelijk hare betalingen gestaakt. Een der firmanten heeft de stad verlaten. De firma ge- noot sinds vele jaren een onbepaald vertrouwen. Mevrouw Magnuson, de stichtster van een kostschool voor jonge dames te Reykjavik opIJs- land, kan er zich niet mee vereenigen, dat het Leger des Heils ook op dit eiland zijn intrek heeft genomen. //Er zijn geen spelonken op IJsland," zegt ze, /-we hebben het Leger des Heils dus niet noodig. Er zijn slechts twee politieagenten op het gansche eiland en wel te Reykjavik. Deze twee dienaren der wet hebben zeer weinig te doen, een er van heeft zich zelfs letterkundig onderscheiden O, gelukkig eiland Eenige dagen geleden ontdekten een aantal landbouwers te Thames Dittan bij het afbreken eener oude schuur onder den vloer de schuilplaats van legioenen ratten. Meer dan 500 stuks werden gevangen. Een paar dozijn der vetste ratten werden doodgeslagen, waarop men van de achter- boutjes een groote spekpastei maakte. Den vol- genden dag werd dit overheerlijke keukenproduct door de boeren, welke in een bierhuis expresselijk daarvoor bijeenkwamen, met graagte verorberd. De quaestie der dameshoeden in den schouw- burg is in Amerika een nieuwe phase ingetreden. Men weet, dat er onlangs in den Ohiostaat een wet is aangenomen, die een boete van vele dollars oplegde aan alle toeschouwsters, die door buiten- sporig hooge kapsels haar achterburen veel last veroorzaakten. Het is te begrijpen, dat de slacht- offers van deze wet op wraak zonnen. En ziet de mannen zijn niet onberispelijk, er valt genoeg op hen te vitten. Vele dames uit den aanzien- lijken stand te Cincinnati zijn thans van plan' de wetgevende macht een wet voor te leggen, die eenzelfde boete oplegt aan alle mannen, die hun zitplaatsen gedurende de tusschenacten verlaten, die pruimen of op den grond spuwen. Men zou zoo zeggen, dat de mannen van den aanzienlijken stand te Cincinnati er eigenaardige manieren op na houden. Te Ka'iro is dezer dagen een Armenier opge- hangen, die een Turksch soldaat had vermoord. De terechtstelling had plaats op het plein voor de kazerne, in een carre van 400 politieagenten, die met geweren waren gewapend. Een menigte van een tienduizendtal nieuwsgierigen omsloot dit cordon. De toeschouwers werden uiteengejaagd j door bereden politie. J Binnen de kazerne stond op verzoek van de Egyptische regeering, die ongeregeldheden vreesde, een afdeeling van het Britsche bezettingsleger gereed om ter hulp te Snellen. Elke soldaat was, vol- gens de Parijsche /Herald", voorzien van 20 scherpe patronen. Ten genoege van alle voorstanders der vrouwenrechten herinnert de Belgische adjunct- archivaris Alph. Goovaerts aan het feit, dat ruim 150 jaren geleden de stad Natnen een vrouwelijke burgemeester heeft gehad. Het was in den tijd, toen het land, als Oostenrijksche Nederlanden,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2