Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Via anderen. No. 3300. Dinsdag 5 Mei 1896. 36e Jaargang. aanbesleden: het maken van 8248 M2. bestrating Onder geheimzinnige bescherraing. Binnenland ABONBEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekliandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente KOEWACHT, zullen op Donderdag 7 Mei 1896, des middags tel2ure, bij enkele insclirijving van voorradige nieuwe- enbeschikbaarkomende oude keien en van voorradige kantsteenen in den //weg naar Zuiddorpe", met eenige daarbij komende aardewerken, alsmede het onderhoud tot 31 December 1896 van de bestrating met de bermen in dezen weg. Inlichtingen zijn van af 1 Mei a. s. te verkrijgen ter gemeente-secretarie, terwijl de aanwijzing ge- schiedt op den dag der besteding, aanvangende 5s morgens 8 ure aau het eind van den weg nabij de grens met de gemeente Zuiddorpe aan den dijk van den Moerspuipolder. Koewacht, 22 April 1896. C. DIEBIOK, Burgemeester. H. D. YSEBAERT, Secretaris. Overzicht. De Meidagviering is in de groote steden van Belgie kalm verloopen. Te Antwerpen werd zelfs geen vergadering of iets van dien aard gehouden. Te Gent organiseerde men een grooten optocht, waaraan ook schoolkinderen deelnamen. Te Luik had niets bijzonders plaats. In de Borinage en Henegouwen werd vrij algemeen het werk gestaakt in de mijnen en op de meeste plaatsen de dag feestelijk doorgebracht. In verschillende gemeenten, waar de raad socialis- tisch is, werd officieel vrijgegeven aan schoolkinderen en beambten. Yan verscheidene gemeentehuizen waaide deroode vlag, soms naast de nationale. Te Chatelet had een botsing plaats, waarover Eeuter het volgende meldt Een groep van 3 a 4000 socialisten, die op het grondgebied van Chatelineau wilden trekken, werden daarin verhinderd door de politie. De manifestanten boden evenwel tegenstand, zoodat er tusschen hen en de agenten slagen werden gewisseld, tot eindelijk de politie de sabels trok en met het blanke wapen aanviel. Het gevecht werd nu algemeen, waarbij de agenten genoodzaakt waren, terug te trekken. Er werden revolverschoten ge wisseld, waardoor evenwel niemand gewond werd. Een politieagent ontving een ernstigen slag. De gendarmen hebben de orde hersteld. FEUILLETON. Vrij bewerkt door AMO. 26) Binauds tong scheen los te rakenhij wasblijkbaar meer op zijn gemak, nu hij den naam had genoemd, dien hij wellicht onder eede geheim had moeten houden. ,/De graaf kwam naar Saint Malo en sloot in mijn tegenwoordigheid met Lanet een overeenkomst om Eduard Dumat te overvallen en te ontvoeren." z/Heeft de graaf dus alleen met Lanet onder- handeld 7/Ja, kapitein, alleen met hem." //En hoe heb jelui het aangelegd om mijn jongen vriend in je macht te krijgen z/Hij werd op een bepaald uur aan het strand gebracht en toen kregen we vandaar een sein." Wie zijn de personen, die hem aan het strand brachten z/Dat weet ik niet, ik geloof, dat het struik- roovers warenalleen ben ik te weten gekomen, dat een van hen Chauron heette." z/Hoeveel betaalde de graaf voor de uitvoering van dit schelmstuk z/Hij gaf den kapitein vijfhonderd frank en als de zaak naar zijn genoegen was afgeloopen, zouden wij nog tweehonderd frank krijgen. En wat moest er met mijn jongen vriend gedaan worden? Lieg niet, zeg openhartig, wat de graaf verlangde." z/Hij wilde dat wij den jonkman zouden dooden." z/Zeide hij ook waarom z/Daar had hij twee redenen voor ten eerste Uit Teheran kwam het bericht, dat de Shah door een sluipmoordenaar werd gedood. Toen de Koniug der Perzen Vrijdagmiddag om 2 uur een bezoek bracht aan den tempel, zes mijlen ten zuiden van Teheran, waar het graf is van zijn voorganger, heeft een man een pistoolschot gelost, dat den vorst in de borst raakte, vlak bij het hart. De Shah werd per rijtuig naar zijn paleis gebracht en stierf twee uur later. De ge- neesheer van het Duitsche gezantschap werd te liulp geroepen, maar kon slechts den dood con- stateeren. De moordenaar wordt een //dweper" genoemd, en het telegram voegt er bij Er heerscht vol- komen orde. 'tEeit schijnt dus niet in verbaud te staan met een politieke beweging. De troonopvolger kwam terstond uit Tabriz naar de hoofdstad. Een. ontvangen telegram, dat voor den aanslag verzonden werd, meldt echter Verontrustende geruchten gaan rond. Prins Naib-is-Sultaneh (de derde zoon van den Shah) is naar zijn paleis teruggekeerd op verzoek van de regeering. Er bestaat sedert eenigen tijd groote ontevredenheid ten gevolge van de duurte der levensmiddelen. De Shah, Nasreddin, hier wel bekend door zijn bezoek aan ons land in 1889, werd in 1831 geboren en volgde in 1848 zijn vader op. (Er werden reeds toebereidselen gemaakt voor zijn 50jarig regeerings-jubileum.) Kort na zijn troons- beklimming werd een moordaanslag op hem gedaan, aan welken hij ontkwam. Hij kuoopte gedurende zijn regeering vele banden met Europa aan onder zijn bescherming werd in 1861 de eerste telegraafliju in zijn rijk geopendlater voerde hij een Westersch muntstelsel in, sloot zich bij de Post-unie aan en liet spoorwegen aanleggen. Zijn eerste Europeesche reis dateert van 1873; hij werd toen vooral te Parijs schitterend ontvangen. In 1878 bezocht hij de Parijsche tentoonstelling de derde reis had plaats in 1889. Van al die reizen heeft de Shah zelf verhalen te boek gesteld, zooals men weet. Zijn rijkdom was spreekwoordelijkzijn harem bevatte twintig wettige vrouwen en hij laat tientallen van kinderen na. Troonopvolger is Moezaffer-eddin, geboren in 1853, dus reeds een goede veertiger. Van het begin van zijn regeering tot het eind toe heeft de Shah steeds beurtelings onder Bussischen en Engelschen invloed gestaanin den laatsten tijd volgde hij trouw Eusland's raad. Er werd zeer verschillend over dezen monarch, had de jonkman hem aan de speeltafel voor een aanzienlijke som bedrogen die hij zou moeten be- talen en ten tweede had uw jonge vriend hem willen doodschieten." Toen Eduard deze beschuldigingen hoorde, sprong hij vooruit om te spreken. Zijn gelaat gloeide van verontwaardiging en hij balde kramp- achtig de vuisten. z/Bedaard, mijn vriend," zeide Henri Gardel. z/Wat die schurkachtige graaf beweert, is geen tegenspraak waard." En zich weer tot Binaud wendende, vervolgde hij z/En hoe -zou dat plan worden uitgevoerd Binaud geraakte in verwarring; het viel hem moei- lijk de waarheid te bekennen, doch eindelijk ant- woordde hij z/Daarover hebben we lang beraadslaagd. Lanet wilde hem dadelijk dooden, maar wij hebben ons daartegen verzet. Wij hebben nog nooit iemand in koelen bloede vermoord en daarom konden wij er nu ook niet toe besluiten. De meeningen onder ons waren erg verdeeld. Lanet zei //We zullen hem over boord werpen." Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Gisteravond waren we eindelijk tot een besluit gekomen. We zouden acht stukjes papier nemen in zeven daarvan zou een weinig meel en in het achtste evenveel rattenkruit gedaan worden. Dan zouden we die acht papiertjes in een hoed werpenieder van ons zou er een uithalen en zonder er naar te zien, in de soep voor den gevangene leegschuddendan zou de soep omgeroerd en aan hem voorgezet worden. Op die wijze moest hij sterven, en niemand zou geweten hebben, wie eigenlijk den moord op zijn geweten had." van wiens rijk nog zoo weinig bekend is, ge- oordeeld. Terwijl sommigen hem prezen als een verlicht despoot, was hij in de oogen van anderen een despoot zonder meer, en nu en dan drongen sombere geruchten uit Perzie tot Europa door. Een intelligent man was hij zeker; dat blijkt uit de opmerkingen, die hij in zijn reisjournaal over personen en zaken maakte. De Daily Telegraph be vat een onderhoud met President Kriiger, waarin deze mededeelde dat hij dadelijk besloot het doodvonnis te wijzigen, omdat er geen wraakzucht bestond bij hem of bij de Eegeering tegen de gevaugenen. De wet was gehandhaafd. Het uitvoerend bewind overweegt nu ernstig de andere vonnissen. Verzoekschriften komen in, geteekend door de invloedrijkste burgers, wier sympathie nu spreekt voor de gevangenen, die volledig hun schuld hebben bekend, zich loyaal aan de rechtspraak en aan hun vonnis hebben ouderworpen en zich vol vertrouwen in hun lot hebben geschikt. Een telegram van de Times meldt, dat de verbeurdverklaring der goederen van de meeste partijleiders is opgeheven. Men vertrouwt, dat de voornaamste schuldigen voor altoos, de anderen voor korten tijd, buiten het gebied der Eepubliek gebannen zullen worden. De Eegeering der Yereenigde Staten acht het noodzakelijk maatregelen te nemen tegen den steeds toenemenden aanvoer van //Uitlanders". Een wets- ontwerp, strekkende om de immigratie van vreemde- lingen naar de Yereenigde Staten te verminderen, is bij het Wetgevend lichaam ingekomen, en de verslagen, daarover door de commissien uit den Senaat en het Bepresentantenhuis opgesteld, luiden zeer gunstig, zoodat men niet twijfelt aan de aanneming van het ontwerp. Het ontwerp eischt van de immigranten een zekere wetenschappelijke ontwikkeling, bestaande voor alle mannelijke personen tusschen de zestien en de zestig jaar in de kennis //de Engelsche of eenige andere taal te kunnen lezen en schrijven". Volgens de jongste officieele statistische gegevens is een vijfde der bevolking van de Yereenigde Staten van buitenlandschen oorsprong; en er zijn streken waar nooit een woord Engelsch wordt gehoord. Te New-York werd onlangs eenBoheemsche vrouw aangetroffen, die bezig was Duitsch te leeren, in de meening dat dit de landstaal was. En die vergissing is volstrekt niet zoo dwaas als men meent daar een vierde van de bevolking der hoofdstad van Duitsche afkomst is. Een kille huivering overviel Eduard; want hij zou de soep zonder eenige achterdocht gegeten hebben. z/Jelui bent lafhartige moordenaars, dat moet gezegd worden," sprak Henri Gardel hoonend. z/Maar je hebt die heldendaad toch niet uitgevoerd, naar het schijnt." ffNeen, toen dezen morgen de dag aanbrak, zagen we in de verte een zeil, en weldra zagen we, dat we vervolgd werden. Nu werd er raad gehouden. We begrepen wel, dat het om onzen gevangene te doen was, en daarom werd naar kort beraad besloten, hem uit den weg te ruimen. Met twee ijzeren stangen aan zijn voeten ge- bonden, zouden we hetn overboord werpen. Als het vreemde schip ons dan had ingehaald, zouden wij zweren, dat we hem niet aan boord hadden en niets van hem wisten. Door ons alien werd dit plan goedgekeurd." z/Maar de uitvoernig ging zoo gemakkelijk niet," zei Henri Gardel spottend. //Niettemin heb jelui alles in het werk gesteld om die laag- hartige daad te bedrijven. Het is dus billijk, dat je er het loon voor ontvangt." z/Vergeef het ons, mijnheer Straf ons niet voor de misdaad, die Lanet op touw zette." z/Voorloopig zal ik het niet doen. Ik zal jelui in vrijheid laten stellen, dan kun je gaan, waarheen je wilt." Nu putten Binaud en de andere mannen zich uit in dankbetuigingenmaar Plenri Gardel luis- terde daar niet veel naar. Hij liet hen van hun boeien bevrijden en gaf hun vrijheid om met hun schip koers te zetten, waarheen zij wilden. Eduard stak zijn pistolen bij zich en ging met zijn redder aan boord van de andere brik. Dadelijk werden Volgens de Tel. zou Toekoe Oemar gevlucht zijn naar Oatach Aijer. Drie bataljons onder den overste Yan' Heutsz zijn uitgerukt om Lamsoet en Senelop te tuch- tigen. Het Donderdagmiddag ontvangen regeerings- telegram deelde mede, dat twee vijandelijke bende- hoofden (Tjoet-Toengkoep en Nja-Makam) naar den VI Moekims waren vertrokken om Toekoe Oemar te steunen. Uit dit bericht zou men reden tot tevredenheid mogen putten, want hoe meer de vijandelijke macht zich concentreert, hoe heftiger wel onze troepen moeten strijden, maar tevens vermeerdert daardoor de kans, dat het voorgestelde doel der tuchtiging spoediger bereikt zou worden. Nu echter wordt deze kans weer geringer, indien het bericht der vlucht van Toekoe Oemar bevestigd wordt. Op welke wijze die vlucht plaats kon hebben, zal wel een raadsel blijven, tot dat wij precies weten welke stelling onze legermacht bij het be- schieten yan Pakan Badak, Lam Pisang en Oleh Gli heeft ingenomen. Spoedig zullen wij nu waar- schijnlijk wel nadere berichten van het oorlogsveld kunnen verwachten. Volgens een in Engeland ontvangen tele gram uit Singapore (Eng. bezitting) worden de gevechten in Atjeh daarin van ernstigen aard be- schouwddoch tot heden hielden de Hollanders zich kloek en wederstonden de aanvallers op alle punten met succes. Men hield te Singapore het er voor, dat Holland een sterkere macht zal dienen af te zenden naar Atjeh. Het Duitsche oorlogseskader dat sinds Dinsdag- avond te Nieuwediep voor anker ligt, is gisteren weder vertrokken met bestemming naar Bergen (Noorwegen). Het plan moet echter bestaan eerst Wilhelmshaven aan te doen om den kolenvoorraad aan te vullen. De schepen trokken zeer veel belangstelling en niet zonder reden, want zij maken, kolossaal gebouwd en nieuw ingericht een flinkeu indruk. Bij avond, wanneer op alle schepen het electrisch licht was ontstoken, zag de reede er met al die lichten en lichtjes fantastisch uit. De provincie Zeeland telde op 1 Januarijl. een bevolking van 209,546 zielen. Middelburg had er 18,467, Vlissingen 16,393, Ter Neuzen 7595, Zierikzee 6969, Goes 6822. de enterhaken losgemaakt en de zeilen geheschen weinige oogenblikken later waren beide schepen reeds op een kanonschot afstand van elkaar ver- wijderd. Eduard zag naar de brik, die hij pas verlaten had, en bemerkte, dat de bemanning nog altijd in ernstige beraadslaging op het achterdek stond, terwijl Henri Gardel reeds lang bevolen had, den steven naar Saint Malo te wenden. Nu was onze held aan boord van een vaartuig, dat er geheel anders uitzag dan de brik, die hij pas had verlaten. Het dek was helder en schoon, het tuig was in de beste orde, evenals de zeilen, het ijzerwerk blonk als zilver. De bemanning bestond uit stevige lieden, die alien goed gekleed waren. Wel waren er ook een paar woest uit- ziende kerels onder, maar geen van alien had het voorkomen van een schelm. Het waren alien ferme zeelieden. Het schip voerde zes kanonnen vier op het tusschendek en twee op het voordek. z/Ik hoop, dat ge niet zult denken, dat ik zulke lui in mijn dienst heb, als je op gindsche brik hebt aangetroffen," zei Henri Gardel. //Het zijn overigens wel bekwame lieden en vroeger heb ik hen menigmaal een lading naar Engeland laten overbrengen. Daardoor heb ik hen zeker van slechtere praktijken teruggehouden. Zonder dien schurkachtigen Lanet zouden ze ook nooit zulk een schanddaad ondernomen hebben, als ze nu metje van plan waren, daar ben ik zeker van." Eduard wilde dit gaarne toegeven en na eenige opmerkingen over Lanet vroeg hij z/Hoe zijt ge mij op het spoor gekomen z/Dat zal ik je vertellen," antwoordde Henri Gardel. //Gistermorgen werd mij meegedeeld, dat TER NEIIZEISCHE <01 lit VI Dit blad verscliijnt riminillit;-, Woen§das- en Vrijdagavonil, uitgeionilenl op Feestdagen, bij den uitgever I*. J. VAU" OE 8AMOE te Ter Xeuzen. in— m n n i 11 a n «r..

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1