Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 3299. Zaterdag 2 Mei 1896. 36e Jaargang. aanbesteden: Let maken van 8248 Ma. bestrating Binnenland Onder geheimzinnige bescherming. Telegrafische berichten. ABONNEMEBT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. AD VEETEBTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nu Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente KOEWACHT, zullen op Donderdag 7 Mei 1896, des middags te 12 ure, bij enkele inschrijving van voorradige nieuwe- en beschikbaar komende oude keien en van voorradige kantsteenen in den //weg naar Zuiddorpe", met eenige daarbij komende aardewerken, alsmede het onderlioud tot 31 December 1896 van de bestrating met de bermen in dezen weg. Inlichtingen zijn van af 1 Mei a. s. te verkrijgen ter gemeente-secretarie, terwijl de aanwijzing ge- schiedt op den dag der besteding, aanvangende 's morgens 8£ ure aan het eind van den weg nabij de grens met de gemeente Zuiddorpe aan den dijk van den Moerspuipolder. Koewacht, 22 April L896. C. DIERICK, Burgemeester. H. D. YSEBAERT, Secretaris. H. M. de Regentes heeft ook namens H. M. de Koningen wederom 1000 geschonken aan de vereeniging //Nationaal Ponds" tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned. Indie gevallen militairen, als bewijs van belangstelling in het streven der vereeniging. Ten gevolge van het aanstaand vertrek van den heer Mr. P. J. P. van Voorst Vader, ontstaat eene vacature in de provinciale staten van Zeeland voor het hoofdkiesdistrict Middelburg. Een der lezers van het Handelsblad te Helder schrijft Op de bepaling, die bij ons bestaat, dat niet meer dan 3 vreemde oorlogschepen van een natie een van onze havens mogen binnenloopen, is voor dezen keer eene uitzondering gemaakt, en zoo komt het dat wij Dinsdag hier op de reede hebben zien ankeren het geheele Noordzee-eskader der Duitsche vloot. Is het een manifestatie tegen Engeland, daar het eskader andere jaren steeds Engelsche havens aandoet of is het een bijzondere beleefdheid FEUILLETON Vrij bewerkt door AMO. 25) Eduard ontstelde hevig, zijn hart dreigde te bersten. Maar spoedig overwon hij alle vrees en volgde den kapitein met vaste schreden naar den fokkemast. ,/Wat wilt ge mij laten zien?" vroeg hij schijnbaar argeloos, maar zoo plaats nemende, dat hij de geheele bemanning voor zich had. ,/Wij zullen een proef nemen, hoe snel ijzer zinkt," antwoordde de kapitein met een duivel- achtigen lach. //Voor een paar dagen werd door twee wandelaars aan het strand de vraag besproken, binnen hoeveel tijd ijzer in zeewater den bodem zou bereikt hebben. Dit zullen we nu onder- zoekenom daaromtrent een zeker bericht te ont- vangen zullen we jou mee naar beneden zenden. Maak je dus gereed En met donderende stem riep hij den rnatro- zen toe z/Bindt hem en zet hem overboord De matrozen wilden toegrijpenmaar Eduard voelde eensklaps leeuwenmoed. Met een paar flinke sprongen stond hij op den boegspriet, trok zijn pistolen, spande den liaan en richtte ze op de verschrikte matrozen. z/Haha spotte hij, //jelui bent een vreemd soort spitsboeven Geen stap verder, zeg ik De eerste, die het waagt, is een lijkIk laat niet zoo gemakkelijk met me omspringen als jelui wel dacht Er volgde een oogenblik van angstige spanning; men hoorde niets dan het klotsen der golven. jegens oris meeningen welke hier door velen als redenen van't bezoek worden opgegeven. Zeer zeker is er nog wel een andere oorzaak die de Duitsche regeering heeft doen besluiten zulke zware schepen, die men algemeen geloofde dat hier niet binnen zouden kunnen komen, hier heen te zenden. Maar afgezien van de staatkundige bedoelingen die de Duitsche regeering er dan toe hebben geleid, is het voor velen een bron van genoegen geweest, dat het eskader hier en niet ergens anders is binnengevallen. Ten eerste voor de inwoners van Helder, winkeliers enz. die goede zaken maken, en ten tweede voor hen die van een maritiem schouwspel houden. Want dat het binnenkomen een prachtig gezicht is geweest, zal niemand verwondereneen flink eskader te zien is voor ons Hollanders in langen tijd niet weggelegd geweest. Te 4 uur, Dinsdag, stoomde het eerste schip der Duitschers, de Wacht, een aviso, het Schul- persgat in, spoedig gevolgd door de anderen Op de reede gekomen nabij de batterij Kaaphoofd liet de aviso de pantserschepen voorbij stoomen, en ging het admiraalschip de Brandenburg aan het hoofd. In linie achter elkander stoomende gingen zij nu om onze drie types A, de Kortenaer, Piet Hein en Evertsen die op de reede lagen, en kwamen alien te gelijk op sein ten anker. Netjes achter elkander liggende, met het admiraal schip voor de haven, was de volgorde nu//Bran denburg", //Kiirfurst", //Friedrich Wilhelm", z/Weissenburg", //Worth" en Wurtemberg". De reede opstoomC? !e, salueerde .de //Branden burg" eerst dwars voor Oostbatterij hetgouvernement met 21 schoten en voor de haven onzen vice- admiraal met 15 schoten; voor welke beleefdheid het wachtschip bedankte en daarop denDuitschen admiraal met 15 schoten salueerde. In dezelfde volgorde liggen zij nu nog, alleen is in den avond de //Sachsen" nog gekomen, die een uitstapje naar Emden had gemaakt. Voor iemand met een sterk nationaliteits-gevoel is het zien van die zware Duitsche schepen vlak voor onze haven, en slechts geescorteerd door drie Hollandsche schepen, die hen op stuk van zaken niets zouden kunnen beletten daar zij veel minder gevechtswaarde bezitten, een vrij ontstemmend gezichtwant wanneer men die dreigende grijze monsters ziet, moet men zich bepaald met geweld opdringen dat al dat machtsvertoon maar beleefdheid is en geen ernst. Daar knalde een tweede schot van het vreemde schip. De kapitein schuimbekte van woede, vloekte vreeselijk en braakte allerlei verwenschingen uit tegen de mannen, die Eduard gevangen genomen hadden en hem zijne wapens niet hadden ontnomen. Daar stonden nu de schelmen, zonder een voet te durven verzetten, uit vrees voor de dreigende pistolen. z/Wij moeten alien tegelijk op hem aanvallen," brulde de kapitein en hij sprang vooruit. Doch nauwelijks hadhij twee schreden gedaan, of hij viel dood nedereen kogel had hem in het hoofd getroffen. z/Wie is de volgende?" riep Eduard; maar geen der mannen scheen lust te hebben, het lot van den kapitein te deelen. Op dit oogenblik viel er een bom op het schip. Bij de ontploffing werd een deel der verschansing weggeslagen en een der mannen in de borst ge troffen. Dat hielp. Zij, die niet gewond waren, vluchtten naar stuurboord, overlegden een oogenblik met elkaar en lieten toen het schip bijdraaien. Toen dat gedaan was, kwam een van hen naar het voordek en riep Eduard toe z/Schiet nietWij willen je geen kwaad doen. Wij gehoorzaamden slechts onzen kapitein; hij zou ons gedood hebben, als we het niet gedaan hadden. Stel ons niet aan nog meer gevaar bloot. Onze kapitein was een monster; maar wij hadden geen plan, je eenig leed te doen. Breng ons dus niet in het ongeluk." Eduard moest lachen om den angst van den man, maar had geen tijd om te antwoorden, want het vreemde schip enterde reeds aan de lijzijde en Henri Gardel sprang over. Onze held was ten hoogste verbaasd; hij snelde zijn redder tegemoet en drukte hem de hand. Zijn vreugde Maar die pessimistische ideeen kan men gerust opzijde zetten, want onze Hollandsche zeeoffieieren zijn al druk bezig met hunne Duitsche collega's feest te vieren, en de feesten en contrafeesten hebben nu al de geheele week dat het eskader hier zal blijven in beslag genomen. Zeer te betreuren is het echter dat de vice-admiraa Uhlenbeck, de commandant van de stelling hier, ongesteld is, en de kapitein ter zee Tadema, als oudstaanwezend officier, nu de Duitschers moet ontvangen, wier chef een vice-admiraal en dus in rang veel hooger is. Dat die 3000 manschappen, die de bevolking van het eskader uitmaken, hier heel wat drukte en opgewektheid brengen, laat zich liooren, en ook Amsterdam zal nog wel van hen te zien krijgen, want naar ik hoor, vertrokken er reeds vele ofhcieren met verlof naar de hoofdstad. Voor Amsterdam mers of in 't algemeen voor iedereen die tegen een reis hierheen niet opziet, die van een mooie zee en mooie schepen houdt en eens een niet alledaagsch schouwspel wil genieten, zal een tochtje hierheen zeer aanbevelenswaard zijn, maar dan spoedig, want Zondag vertrekken onze gasten reeds weer. TER NEUZEN, 1 Mei 1896. Gisteren werd alhier, bij enkele inschrijving in het openbaar aanbesteed, het eenjarig onderlioud van de werken en gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk en van de zeeweringen te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Bergen op Zoom, ramimg f 3110. Het eene daarvoor ingeleverde inschrijvings-biljet vas van den heer H. van der Velde alhier, inschrij- vende voor 3300. Wegens den gunstigen toestand van het jon- getje, die door het overkomen ongeluk aan het spoorwegstation Vrijdag het rechter-onderbeentje verloor, is hij Woensdagavond, ter verdere ver- pleging, uit het ziekenhuis naar de ouderlijke woning overgebracht. Woensdag werd te Goes eene vergadering gehouden van de vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers en bleek daarbij uit het jaarverslag dat het aantal leden constant ge- bleven is en 86 bedraagt. Over het afgeloopen dienstjaar was een goed slot aanwezig van 910,25 erder werd een verkiezing gehouden van vier bestuursleden, waarvan drie wegens periodieke was zoo groot, dat hij geen woord kon uitbrengen. Henri Gardel echter riep hem vroolijk toe: /Eduard, mijn beste jongen Goddank ik zie, dat je ongedeerd bent." Dit zeggende, drukte hij Eduard aan zijn borst. Onwillekeung legde deze zijn hoofd tegen den schoudervan den zonderlingen man; hij gevoelde, dat hij bij hem veilig was, en in stilte dankte hij God, dat de onverschrokken man nog juist bijtijds gekomen was om hem te redden. De zeven man, die nog van de moordenaarsbeude waren overgebleven, waren weldra geboeid en onschadelijk gemaakt. De komst van Henri Gardel had hen als het ware verlamd en met angst vervuld zij beefden voor hem. Toen zij zagen, dat hij Eduard aan zijn borst drukte, waren zij daarover ten hoogste verbaasd. z/Wel zeg mij eens, Eduard," vroeg Henri Gardel i, //vertel me eens, wat is hier voorgevallen A\ aarom stondt ge op den boegspriet Wie loste het pistoolschot, waarvan ik op mijn schip den knal hoorde En hebt gij een pistool in de hand V at moet dit alles beteekenen Eduard draalde niet met zijn antwoord; hij had dadelijk opgemerkt, dat zijn redder de schurken kende. Hij vertelde alles, wat met hem was voorgevallen ook sprak hij van de ijzeren stangen, waarmee men hem over boord had willen werpen, en wees op den kapitein, die hij gedood had! 4 erder verhaalde hij, hoe hij op den heuvel over- vallen en naar Saint Malo gevoerd was. Toen Eduard dit alles had medegedeeld, deed Henri Gardel een paar schreden naar de geboeide kerels en keek hen ernstig aan blijkbaar ontstelden zij van zijn strenge blikken. //Zeg eens, Binaud," sprak hij tot den persoon, dien Eduard als den stuurman beschouwde, //wat iebben jelui uitgevoerd aftreding en een wegens het bedanken van den heer Dieleman Vz., te Ter Neuzen, afgevaar- digde van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee bestuursleden werden herkozen en twee nieuwe benoemd waarbij in de vacature-Dieleman de heer L. N. Stubbe te Sas van Gent met alge- meene (17) stemmen. .Middelburg, 1 Mei. Aan het gebouw van het prov. bestuur alhier werd heden aanbesteed 1 Het verrichten van baggerwerk op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de buitenhaven van Ter Neuzen. (Raming 8000.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer M. C. de Jong te Sliedrecht, voor 6400. 2°. De voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen (Inschrijving naar de lengte der beschoeii'ng welke de aannemer boven de andere bijkomende werken, genoemd in het bestek, zich verbindt te maken voor een totaal bedrag van 25,000.) Het grootst aantal meters voor genoemde som te maken was ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein te Ter Neuzen, te weten 1698 meters. Namens Ged. Staten werd herbesteed het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan den steiger te Stavenisse. De raming bedroeg 7700 plus de onkosten. Het laagst werd hiervoor ingeschreven door den heer M. van den Hoek te Ter Neuzen, voor f 8090. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg: De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Mei de volgende vonnissen uitgesproken M. H., oud 21 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeliug veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. F. d. S., oud 23 j., werkman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. F. d. S., oud 18 j., koopman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. 1°. C. v. P., oud 18 j., werkman, 2°. P. J. V., oud 22 j., voerman, beiden te Clinge, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 14 dagen gevang. J. F. R., oud 28 j., stoker te Stoppeldijk, is Binaud was te zeer ontsteld, om dadelijk te kunnen antwoorden. Henri Gardel trok zijn pistool. z/Komaan, wil je spreken z/Wat bedoelt ge, kapitein vroeg de schurk bevend. z/De overrompeling van mijn jongen vriend en de behandeling, die jelui hem hebt aangedaan." //Och, mijnheer, wij zijn er geheel onschuldig aan, stotterde de man. //Wij konden er niets tegen doen; Lanet heeft de zaak geheel onder- nomen en geleid." z/Dan heeft hij nu zijn verdiende loon," zeide Gardel met een ijskouden blik op het lijk van den kapitein. //Maar jelui moet het nog krijgen. Ik zal jou met je kameraden aan de groote ra van je eigen schip laten ophangen, wanneer je al mijn vragen niet naar waarheid beantwoordt. Als het blijkt, dat Lanet alleen de zaak heeft geleid en jelui slechts op zijn bevel hebt ge- handeld, zal ik wat door de vingers zien." //O, kapitein, het was alles het werk van Lanet, dat verzeker ik u." //Goed, zeg me maar dadelijk, wie de aanlegger van deze laaghartige gewelddaad is." z/Lanet, kapitein, niemand anders." z/Ik bedoel, wie hem er toe heeft omgekocht." Binaud talmde met het antwoord. z/Spreekt!" riep Henri Gardel met vreeselijke stem. z/Het was de de graafde Maures." z/Dat dacht ik wel," zeide Henri Gardel ter wijl het zenuwachtig trekken van zijn gelaat be- wees, dat hij heviger ontroerd was, dan hij wilde aten blijken. ,/IIoe weet ge, dat hij het is vroeg hij na eenig peinzen. (Wordt vervolgd.) fOIMYT blad verscliijnt Jlaaadag-, Woensdag- en Vrijdag-avond, uitgeionderd op Feestda^en, bij den uitg-ever I". J. VAST DG 8ANDE te Ter IVeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1