Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeowsch-Viaandere UMimilllU. No. 3297. Dinsdag 28 April 1896. BEKENDMARIN G. 36e Jaargang. De Burgemeester der gemeente Ter fieuzen aanbesteden: aanbesteden: het maken van 8248 M2. bestrating Onder geheimzinnige bescherming. Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: lan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van ad.vertenti.en voor 3 uren op den dag der uitgave. rnaakt bekend, dat eene Openbare Yergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Bonder dag den 30 April 1896, des vooriniddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 27 April 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. YAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 28 April a. s., 'savonds 8 uren, op bet gemeentehuis, bij enkele inschrijving, in het openbaar, in een perceel, het vervoeren van 185 M^. grind naar- en het storten op- en langs de wegen der gemeente en het onderhouden van den grind- weg over den Molen- en Koedijk, van af 1 Mei 1896 tot en met 30 April 1897. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar tegen betaling der kosten, in afscbrift verkrijgbaar. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeentebonwmeester. Ter Neuzen, 21 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente KOEWACHT, zullen op Doiiderdag 7 Mei 1896, des middags te 12 ure, bij enkele inschrijving van voorradige nieuwe- en beschikbaar komende oude keien en van voorradige kantsteenen in den ,yweg naar Zuiddorpe", met eenige daarbij komende aardewerken, alsmede het onderhoud tot 31 December 1896 van de bestrating met de bermen in dezen weg. Koewacbt, 22 April 1896. C. DIERICK, Burgemeester. H. D. YSEBAERT, Secretaris. FgTJrLLETQjN Vrij bewerkt door AMO. 23) XV. De wagen, waarmee Eduard vervoerd werd, reed ten zuiden van den dijk, die Saint Malo aan bet vasteland verbindt, de straat in, die naar het oosteinde der stad voert. Daar men licht men- scben kon ontmoeten, zei de aanvoerder der kerels tot den gevangene //Beste vriend, nu moet je maar vertellen, of je goedschiks je mond wilt houden, of dat we je een prop in den mond moeten stoppen." Eduard was geheel in bun macht en wilde niet gaarne nog ruwer bebandeld worden. Hulp roepen zou hem ook weinig baten, want de kerels zouden aan de toeschietende voor'oijgangers zeggen, dat bij een deserteur was, dien zij naar bet schip brachten en daarmee zou alles afgeloopen zijn. Hij gaf dus zijn woord, dat hij zou zwijgen. Eindelijk liield de wagen stil bij eenige oude ge- bouwen, waar gewoonlijk de aangevoerde viscli werd verkoeht. Eduard moest den wagen verlaten en werd door twee mannen naar het strand geleid F*olitieU Overzicht. In den Pranscben Senaat werd eergisteren de urgentie gevraagd voor een voorstel tot grondwets- herziening, door de linkerzijde ingediend. De urgentie werd afgewezen met 214 tegen 33 stemmen. De heer Franck Chauveau gaf daarna als zijn meening te kennen, dat de Senaat, nu hij voldoe- ning heeft verkregen voor zijne vroegere stem- mingen, het aannemen der kredieten voor Madagascar niet moest verdagen tot een nieuw ministerie zou zijn benoemd. Want daardoor zou aan het hoofd van den Staat een bewijs van wantrouwen worden gegeven. De aangevraagde kredieten werden daarna zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. En wat zal nu de beer Faure doen Eerst, omgeven door demissionnaire ministers, den poten- taat van Bulgarije met vorstelijke eer ontvangen, op order van den Czaar, en dan weer de Diogenes- lantaarn aansteken, om ministers te zoeken. Waar- schijnlijk zal 'tgezocht worden in een hernieuwde proef van de beroemde concentration republicaine", samentrekking van alle groepen, behalve de socia- listen. Men noemt Brisson, maar deze zal zich er wel niet aan wagenook hoort men den naam van Meline en anderen van zeer gematigde kleur. Rochefort wordt nu weer anti-ministerieelhij schelt de aftredende ministers al voor idioten. De socialisten maken gebruik van de gemeente- raadsverkiezingen om te agiteerenzij vergelijken den toestand met den beruchten 16 Mei van 1877, toen Mac-Mahon zijn ,/Coup d'etat" maakte. Dit en meer andere dingen worden gezegd in een zeer heftig manifest aan de kiezers. Er schijnt eergisteravond, blijkens een Reuter- bericht, een manifestatie te hebben plaats gehad, waarbij de afgevaardigden Jaures en Sembet door politie-agenten geslagen werden en Guerin, een strijdlustig redacteur van de //Libre parole", is gearresteerd. De bericbten aan de //Independance" dezer dagen verstrekt over de Christemnoorden te Orfa, in Klein-Azie, zijn geheel verzonnen, volgens officieus Turksche inlichtingen. De uitvoerige correspondentie droeg anders niet het karakter van een vertelseltje. Uit Kreta wordt gemeld, dat daar weer is ge- vochten tusschen Christenen en Turken. Toen er troepen werden gezonden, ontstond een algemeen gevecht, waarbij 50 meuschen werden gedood of gewond. De Christenen hebben de hulp van Griekenland ingeroepen. Tusschen de Russische en Turksche arbeiders- bevolking in den Krim bestaat sinds lang een minder goede verstandliouding, welke gedurende bet Russische Paaschfeest te Yalta tot uitbarsting is gekomen. Een Turk kreeg twist met een Rus, voor wien door de menigte partij werd getrokken, zoodat het de derde had nog iets bij den wagen te doen en kwam achteraan. Hij droeg een langen staak in de hand, met een bosje stroo aan het eind. Zoodra zij aan den oever der zee waren, sloeg de man met den staak vuur door middel van zijn tondeldoos en stak bet stroo aan, dat dadudijk opvlamde, want bet was met pek besmeerd. De staak werd een paar maal in de lucht gezwaaid en spoedig daarna werd dit signaal op de zelfde wijze beantwoord aan boord van een scbip in de haven. Nu wist Eduard zeker, dat men hem aan boord van een schip wilde brengen. Maar als hoedanig en waar- heen zou dat schip hem voeren P De zee met haar frissche koelte was vroeger voor hem een bron van genot geweestmaar nu kwam ze hem geheel anders voor. Dat flikkerende licht in de verte leek hem een spook, dat hem aantrok als een dwaallichtje, dat hij volgen moest. Het was of de dood hem over het water toegrijnsde en het werd hem benauwd op het hart. Het licht aan het strand was uitgebraiul en dat aan boord van bet scbip was ook weldra uit- gedoofd. Al dien tijd spraken de drie schurken geen enkel woord en Eduard vroeg nietszij zouden hem toch Diet geantwoord hebben, dat begreep hij wel. Na verloop van ongeveer een kwartier lioorde hij riemen in het water plassen. Dat geluid kwam al uader en nader, totdat een boot dicht bij bet volk, steeds opgewondener wordende, zich naar den bazaar spoedde en daar alles kort en klein slocg. De politie trachtte tevergeefs de twistenden uit- een te jagen en de plunderaars te verdrijven, zoo dat de hulp moest worden ingeroepen van de mi- litairen uit het naburige Livadia. Doch ook dezen hebben zeer veel inoeite gehad om de orde te herstellen met de kolven der geweren moest zelfs op de vechteuden worden ingeslagen. Dit is geen mooi incident, nu de vriendschap tusschen Czaar en Sultan juist zoo groot is. Uit Boeloewayo wordt van Vrijdag geseind, dat 300 man 's morgens een uitval deden, die gevolgd werd door een ernstig gevecht met de Matabelen, waarbij de Europeanen het hard hadden te verantwoorden. Zij sloegen een aanval van de Kaffers af en trokken toen naar de stad terug. Volgens //the Times" is de telegraaflijn ten zuiden der stad afgesneden. In den omtrek van Salisbury wordt het onrustig. Er zijn daar geen troepen meer. Met elke mailboot komen mannen, die onder Jameson gediend hebben, te Kaapstad aan. Zij vertrekken bijna alien naar het noorden. Ook de Australische militie deed aan hare ojlicieren't voor stel, een hulpkorps naar Zuid-Afrika te zenden. Volgens te Berlijn ontvangen telegrammen, zijn de onderkandelingen met de Hereros, in Z.-W. Afrika afgebroken, en heeft vermoedelijk reeds een treffen tusschen de Duitschers en de inboor- lingen plaats gehad. In Noord-Oost-Afrika wordt de toestand voor de Europeanen iets beter. De soldaten van Osman Digma deserteeren in grooten getale. Zij schijnen bevreesd te zijn voor het naderende Egyptische leger. Osman Digma schijnt in de verschillende schermutselingen groote verliezen te hebben geleden. Uit Aden wordt gemeld, in tegenspraak op de bericbten omtrent de mishandeling van Italiaansche krijgsgevangenen, dat Koning Menelik degevangenen zeer goed behandelt en van levensmiddelen voorziet. Hij staat toe, dat men hun geld, kleeren enz. zendt, en heeft zelfs gevraagd om Europeesche dokters. (Men weet, dat Italie het landen van een Russische Roode-Kruisbrigade weigerde). Gene- raal Albertone en majoor Salsa worden met onder- scheiding behandeld. Aan het Vrijdag gehouden diner ten hove is door de Regentes de volgende rede uitgesproken //Mijneheeren z/Ik stel n voor, met de Koningin en mij te drinken op onze krijgsmacht in Atjeh, welke in deze dagen een zoo ernstigen en moeitevollen strijd heeft te voeren voor de belangen van het vaderland en voor de kolonien. strand zichtbaar werd, die weldra aanlegde, waar de groep stond. In die boot zaten vijf mannen vier aan de riemen en een aan het roer. w Zij t gij het, Chauron vroeg de man aan het roer. Ja!" z/Hebt ge den vogel gevangen De vijf mannen kwamen aan wal en Eduard werd door zijn geleiders aan hen overgegeven. z/Hier hebt ge hem," zei de aanvoerder. //Nu ben jij verder verantwoordelijk voor hemwij hebben onze taak gedaan." z/Nu, wees maar niet bang, dat wij niet goed voor hem zullen zorgen," antwoordde de ander. Drie mannen uit de boot grepen den gevangene aan en brachten hem in de boot, terwij] de twee anderen ter zijde gingen met de drie schurken, die Eduard hadden opgelicht. Nadat zij met elkaar flnisterend iets hadden besproken, keerden de drie naar den wagen terug; de andere twee kwamen in de boot en deze werd van wal gestooten. z/Hoor eens, vriend, zei Eduard onder het varen tot den man aan het roer, //kunt ge mij ook zeggen, waarom ik gevangen genomen ben z/Hebben die vorige drie mannen het je niet gezegd?" klonk de wedervraag. z/Ze zeiden, dat ze mij moesten oppakken als deserteur van een Engelsch schip. Nu wil ik maar weten, of ge er ook zoo over denkt." z/Indien ik uiting geef aan de waardeering en het vertrouwen, waarmede wij de krijgsverrichtingen onze legermacbt op Atjeh volgen, hen ik zeker dat mijne woorden instemming vinden bij u alien en indien ik mede nameDS de Koningin den op- rechten wensch uitspreek, dat de offers, die ginds voor het vaderland worden gevraagd, niet vele mogen zijn en niet vergeefs mogen gebracht worden, weet ik dat ik de gevoelens vertolk van elk recht- geaard Nederl ander. z/Ik verzoek u, met mij een dronk van eerbiedige hulde te brengen aan hen, die ginds voor ons strijden, en uw glas te ledigen op den voorspoed van ons dapper en getrouw Indisch leger." Na afloop van het diner werd de opvoering van //Denise" in den Stadsschouwburg door de Regentes bijgewoond. Naar men van goede zijde verneemt, zijn reeds geruimen tijd bij het departement van Binnenlandsche zaken voorstellen in voorbereiding betreffende de oefeningen der schutterij, doch was er bezwaar, deze ter hand te nemen voor de afd'iening van de Kieswet. Blijkens bij het Departement van Kolonien ontvangen telegraphisch bericht van den Gouverneur- Generaal zijn aan hunne voor den vijand bekomen wonden overleden De sergeant S. J. Rhee en de fuseliers A Hermans en C. de Graaf. Aan het Maasstation te Rotterdam kwamen Zaterdag 200 man koloniale reserve uit Nijmegen aan. Langs de oevers was het zwart van de menschen. Zij werden ontvangen door de mnziek der ,/Weer- baarheid" en de stafmuziek, alsmede verschillende officieren en de vereeniging van oudstrijders. Zij werden in acht sleepbootjes naar de ,/Gedeh" aan de Wilhelminakade ingescheept. Op het dek sprak majoor Notten, commandant der koloniale reserve, die wees op den Atjeh-krijg en besloot met de voorlezing van den toast der Koningin-Regentes op het Indische leger. 4 oorts werden militaire toespraken gehouden door den commandant der mariniers kapitein Polak van de schutterij en voorzitter der oud strijders. De detachementscommandant Pilger dankte de sprekers. le 12,30 vertrok de //Gedeh" onder donderend hoera en volksliederen. Bij art. 5 der wet van 20 Juli 1895 (Staatsblad no. 135), tot wijziging en aanvulling der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 88), tot instelling eener Rijkspostspaarbank, is, onder meer, bepaald 1°. dat de vader of voogd om terugbetalling te bekomen op het boekje van een miuderjarige, die den leeftijd van 12 jaren heeft bereikt, zal moeten overleggen eene machtiging van den kantonrechter, z/Ik denk, dat de anderen wel wisten, waarom ze je moesten oppakken." z/Maar z/Praat er nu niet verder over, dat helpt toch niet." Eduard begreep, dat alle moeite om iets te vernemen, toch vruchteloos zou zijn, en zweeg dus. Na een kwartier varen zag hij een slank gebouwde brik uit het duister opdoemen en weldra had de boot het schip bereikt. De man aan het roer klom aan boord, doch kwam spoedig in de boot terug. z/Ik zal je losmaken om aan boord te klimmen maar bij den geringsten tegenstand of bij de eerste poging om te ontvluchten, steken wij je overhoop. Begrepen z/Je spreekt duidelijk genoeg," antwoordde Eduard. //Zoo, vindt je dat? Nu vooruit maar!" Eduard werd van. de touwen bevrijd en klom langs de valreeptrap aan boord van de brik. Het was donker, zoodat h^' weimg op het dek kon onderscheiden, hij bespeurde slechts een paar man aan dek, en zag, dat de zeilen waren aangeslagen. //Kapitein, hier is de knaap," meldde de stuurman der boot aan iemand die aan den grooten mast stond. z/Goed Breng hem naar beneden en wijs hem zijn kooi aan TER \EI7iEVN( HE (OIRHT Ws &£L Uit tilad verschijnt rrlaandag-, Woensdas- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestilasen, bij den itifgever P. J. VAS l»K IAMPK te Ter lenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1