T I Aigemeen Fieuws- en Advertentiebiad voor Zeeawseb-Viaandare No. 3298. Zaterdag 25 April 1896. 36e Jaargang. r ci rn r\ n i i! Onder geheimzintiige bescherming. aanbesteden: Binneniand ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie"/ 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 28 April a. s., "s avonds 8 uren, op bet gemeentehuis, bij enkele inschrijving, in bet openbaar, in een perceel, het vervoeren van 185 grind naar- en het storten op- en langs de wegen der gemeente en het onderliouden van den grind- weg over den Molen- en Koedijk, van af 1 Mei 1896 tot en met 30 April 1897. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 21 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieb Overzicht De Duitsche Rijksdag heeft zijne goedkeuring geschonken aan de Regeerings-voordracht tot be- teugeliug van oneerlijke concurrentie, waarbij o. a. het verraden van fabrieksgeheimen strafbaar wordt gesteld, gepleegd zoolang een werkman in dienst bij een patroon is. De leden van den Duitschen Bondsraad en de vertegenwoordigers der verschillende Rijksdags- partijen zijn het eens geworden om de bepalingen, waarbij aan rondtrekkende kooplieden verboden werd, bloembollen en zaden en groentenzaden te venten, nit het wetsontwerp tot regelingder beroepen en bedrijven te schrappen. Een uitdaging tot een tweegevecht ditmaal onder //burgerlijken" trouwens is nu te Keulen streng gestraft. Richard Runk, een landbouwer, wilde een politie-agent, door wien bij zich beleedigd acbtte, tot een duel uitdagen, en hij zond hem tot dat FEUILLETOK Vrij bewerkt door AMO. 22) ■- Met snelle schreden sloeg de Naamlooze den weg naar de stad in. Op ongeveer een half uur afstand van het kasteel zag zij een paard in de weide. Zij sprong er op en draafde verder. Een uur later stoud zij reeds te midden van een menigte smokkelaars van Saint Malo, die alien verwonderd opkeken. Weldra bad zij van hen vernomen, dat den vorige avond een wagen met vier personen naar de oude visschershutten aan de oostelijke landtong geredeu was en daar was blijven staan. Aervolgens was van de kust een signaal gegeven, waarop men van de brik, die in de haven lag, had geantwoord, en daarna had de brik zee gekozen. Zoodra de Naamlooze het kasteel verlaten had, ging de markies naar de kamer van zijn dochter. Zij zag er bleek en anstig uit. ,/Mijn kind," aldus begon de edelman,. toen hij naast Marie plaats genomen had, ,/ik kom u een verklaring vrngen van een voorval, waarover ik verwonderd en tevens zier bekommerd ben. Zeg mij openhartig, wat de ontroering te beteekenen had, die de inededeeling der zonderlinge vrouw bij u veroorzaakte //Had ik dan geen reden om te ontroeren vroeg Marie. //Althans niet om zoo hevig te ontroeren, als gij werkelijk deedt. Beproef niet, mij te mis- leiden, Mariebet zou u niet gelukken." doel een zijner vrienden, den student Von Bracken. De politie-agent wilde echter niets daarvan hooren. Hij gaf zijn uitdagers bij bet gerecht aan, en thans is Runk tot 3 maanden en Von Bracken tot 14 dagen vestingstraf veroordeeld. Tegen den oud-hoofdredacteur der Berlijnsche Kreuz-Zeitung, Vrijheer Von Hammerstein, is eergisteren door het openbaar ministerie (wegens de door hem gepleegde malversation) geeischt vier jaren tuchthuisstraf, 3000 mark geldboete of 400 dagen tuchthuisstraf meer en eerverlies voor vijf jaren. De rechtbank velde nog dien eigen dag vonnis en veroordeelde den aangeklaagde tot drie jaren tuchthuisstraf, 1500 mark geldboete (te vervangen door nog honderd dagen) en vijf jaren eerverlies. Het oordeel is vrij algemeen, dat het Fransche kabinet na de wantrouwende uitspraak van den Senaat besloten heeft, ontslag in te dienen. Het wilde dit evenwel niet doen, eer de Kamer bijeen was en daarom werd, in overleg met president Faure, aan den heer Brisson verzocht, de afge- fyaardigden op te roepen. De lieeren werden per telegraaf gewaarschuwd, en spoedig waren er reeds velen in het paleis Bourbon, waar een zeer leven- dige stemming heerschte. 't Is niet onmogelijk, dat de Kamerzittiug't een of ander incident oplevert, waardoor een verrassende wending aan den toestand wordt gegeven. De linkerzijde van den Senaat blijft, zooals men weet, het Ministerie getrouw. 't Groote struikelblok is echter de inkomsten- belasting. In de laatste dagen werden in ver- scheidene departementale raden resoluties aange- nomen tegen de voorgestelde belasting. Wat er nu gebeuren gaat, zal de allernaaste toekomst openbaren, doch de gebeurtenissen van het jongste verleden zijn zoo belangwekkend, dat men bijna nog geen tijd en gelegenbeid heeft gehad zich met wat kornen gaat, te occupeeren. Alleen de kans op vorming van een concentratie-kabinet, tevens als conciliatie-kabinet bedoeld, releveert men en genoemd als candidaten voor bet premier- schap, worden Poincare, Pytral, Meline en Bourgeois, deze laatste zelfs met meer kans op slagen dan de beide anderen, als de meerderheid der Kamer, ondanks alles, volhardt bij haarvoor- nemen om Bourgeois' politiek goed te keuren, ook al moge er voor de radicale formatie in haar geheel niets bij te winnen zijn Deze manifestatie zou dan gelden niet zoozeer de personen der ministers, als wel de door hen gevolgde politieke gedragsliju wat voor de z/Ik ben niet gewoon u te misleiden," antwoordde zij eenigsziui gekrenkt. z/Ik weet bet. Maar wat beteekende die bevige schrik En die onmacht?" z/Dat kwam door de vrees, dat mijnheer Duinat misschien in levensgevaar verkeert." /,Maar men ontroert in zoo hevige mate alleen, als het personen betreft, die ons zeer ter barte gaan," zei de markies, terwijl hij Marie uitvorschend gadesloeg. Deze keek haar vader verlegen aan, maar zeide eindelijk //Als ge uit mijn gemoedsaandoeningen gevolg- trekkingen kunt maken, dan weet ge misschien alles even goed als ik bet zeggen kan. Ik heb nooit het voornemen gehad u te misleiden, en wil dat nu ook niet doen." z/Bedoelt ge daarmee, dat ge mijnheer Dumat be-mint?" vroeg de markies in gespanneu verwachting. z/Ik bemin hem," antwoordde zij zacht, maar op vasten toon. z/Ja, ge bemint hem" zei de markies met een schemering van hoop, //als een vriend, niet waar? Als iemand, wien men daukbaarheid verschul- digd is z/Waarom niet nog anders vroeg Marie haastig. //Als ge Eduard kendet, zooals ik hem ken, zoudt ge achting hebben voor zijn edel en rechtschapen karakter." z/Antwoord me bepaald Bemint ge denjongen Dumat zoozeer, dat ge zijn vrouw zoudt willen worden Marie aarzelde een oogenblikhaar boezem hijgde en een traan blonk in haar oog. Doch na eenig zwijgen zag zij haar vader vastberaden aan en antwoordde bedaard opvolgers van bet be wind een duidelijke vinger- wijzing zou wezen. Bladen als de Petite Repu- blique en de Rappel zijn reeds een campagne begonnen tegen wat zij heeten de dictatuur van den Senaat en de sociaal-democratische partij be- raamt een middel om de eventueele gematigde ministers te nopen elken dag het woord te voeren ter beantwoording van redevoeringen en interpel- laties een obstructie-taktiek, die wat goeds spelt In den omtrek van Boeloewayo hebben de laatste dagen herhaaldelijk schermutselingen plaats gehad tusschen de opstandelingen en de blanken. Kapitein Macfarlane heeft met 60 man en een Maximkanon twee uren lang den strijd volgehouden tegen 6500 Matabelen, maar moest toen terugtrekken, wijl de vuurmond onklaar geworden was. Een der blanken werd gedood, een ander gewond. De Matabelen verloren 50 dooden. Alle particuliere bericliten spreken bet vertrouwen uit, dat de blanken zicli zullen kunnen staande houden totdat de versterkiugen zijn aangekomen. Lord Grey is te Mochudi aangekomen met het eerste detacbement van de ontzettingskolonne onder kolonel Plumer. Het tweede detachement is te Gabermes, het derde rukt naar die plaats op. Kolonel Plumer rukt zoo snel mogelijk vooruit zijn voorhoede heeft reeds 150 mijlen afgelegd sedert het vertrek uit Mafeking. Ten einde Rhodesia voor hongevsnood te bewaren, is bevolen zoo spoedig mogelijk de spoorweg van Mafeking noordwaarts door te trekken. Kapitein Napier heeft uit Boeloewayo een ver- kenning beproefd naar het Noordoostenmaar hij moest terugkeeren, zonder dat bij met de Matabelen, die een sterke stelling bezet hadden, was slaags geraakt. Drie man van zijn patrouille zijn waar- schijnlijk in handen van den vijand gevallen. Omtrent den rijtoer van H.II. M.M. door Amster dam valt het volgende mede te deelen Toen de stoet de Prins Hendrikkade langs reed, paradeerden de jongens op ,/De Wassenaer" en op het wadhtscbip in het want en deden, mutsen zwaaiend, daverende hoera's hooren. Op de //Wassenaer" speelde de kapel het //Wilhelmus" en herhaalde dit op bet wachtschip, toen de stoet de Oosterdokskade langs reed. In de 's Gravezandestraat buiten de Muiderpoort werd H. M. de Koningin voor het in aanbouw zijnde gasthuis der R. K. ziekenverpleging door den jongsten werkman, een metselaarsjongen, Hendrik z/Ge liebt de waarbeid gespioken. Ik bemin hem van ganscher harteniets zou mij ge- lukkiger kunnen maken, dan dat ik hem tot echt- genoot kreeg. Zonder het te willen of te weten, ben ik hem gaan liefbebben. Berisp mij er niet om, vaderals ge mij liefhebt en me gelukkig wilt maken, dfeclit dan niet deze liefde uit mijn hart te verbamien." De markies zag met gevouweu handen zijn kind aan. Zijn gelaat was bleek eu had een smartelijke uitdrukking. //Mane" sprak hij met bevende stem, ;/het ergste wat mij kon overkomen, is nu gebeurd. Als het mij door een engel uit den hemel gezegd was, zou ik het niet geloofd hebben." z/Vader, hoe kunt ge het zoo verschrikkelijk vinden, dat ik Eduard Dumat bemin Is dat dan iets zoo buitengewoons De liefde hangt immers niet van onzen wil af en is evenmin een zaak van opvoeding. Het is eeu gevoel, dat in ons ontwaakt, zonder dat wij bet kunnen verklaren. Het toeval bracht mij met Eduard samenik leerde hem achten om de goede hoedanigheden, die ik in zijn karakter opmerkte, en toen kwam de lietde vauzelf." De markies begreep, dat zijn dochter de waarbeid bad gesproken maar hij bleef toch bij zijn besluit om zich tegen haar liefde te verzetten. Een straal van hoop verhelderde zijn gelaat, toen bij vroeg z/Ge hebt toch niets van uw gevoel laten blijken Het zou ook dwaas van mijnheer Dum&t zijn, als hij toegaf aan zulk een dwaze liefde." z/Iemand, die uw dochter bemint, is een dwaas vroeg Marie, een weig gekrenkt. Kruimer, begeleid door den bouwmeester den heer A. C. Bleijs en den aannemer den beer J. H. van Groenendael, hulde gebracht door bet aanbieden van een ruiker met lint in de Amsterdamsche kleuren, waarop stond vDe werklieden van den Gasthuisbouw der R. K. ziekenverpleging." Tevens werd H. M., onder een korte toespraak van den bouwmeester, een teekening van het gasthuis aangeboden. De Nederlandsche en de Amster damsche vlaggen wapperden langs het bouwterrein, waar directie en werklieden stonden geschaard. Slechts een wanklank werd geboord, toen men door de Sarpbatistraat reed, want de werklieden der diamantslijperijen op de Roetersgracht, waren voor de ramen saamgestroomd en lieten in stede gejuich gefluit hooren. Bij het passeeren van het Kinderziekenhuis in de Sarpbatistraat, wuifde de herstellende kleinen, die met de verpleegsters acbter de benedenramen stonden, de Vorstinnen met vlaggetjes in de hand toevoor andere ramen beneden waren enkele kleinen op bedden gelegd, zoodat zij het voorbij- gaan van den Vorstelijken stoet konden zien. Het was ongeveer kwart.ier over vijf uur toen de Vorstinnen aan het paleis terugkeerden. Deze rijtoer door een groot gedeelte van Amsterdam was in den waren zin des woords een zegetocbt geweestoveral waren de Koninginnen door de samengestroomde menigte met geestdrift begroet. Aan het departement van kolonien is, onder dagteekening van gisteren, bet volgend telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie ontvangen z/Voor operation vraagt generaal Vetter tijdelijk twee bataljons infanterie met pelotons cavalerie, bergartillerie en genie. Worden spoedig gezonden." Het Hbl. meldt, dat de brigade met geheim gehouden bestemming van Oleh-leh vertrekt, voorts, dat onlusten zijn uitgebroken onder de onafhan- kelijke Bataks, waarheen troepen gezonden zijn. Volgens de Tel. vertrekken het 5e en 7e bataljon naar Atjeh. Zoowel uit het regeeringstelegram als uit beide particuliere telegrammen blijkt, dat de toestand op Atjeh inderdaad ernstig is en dat generaal Vetter meer dan ooit van plan schijut met veel kracht op te treden. Omtrent de bestemming der brigade, die thans van Oleh-leh vertrokken is, wordt men door de gisteren telegrafiscbe bericbten nog niet nader ingelicbt. De meening dat die bestemming Kroeng Raba is, wint echter veld. z/Het zou dwaas van hem zijn, omdat zijn liefde toch hopeloos zou wezen. Ge staat in rang en stand te ver boven hem. Maar we zullen daar niet verder over spreken. Ik hoop, dat hij er niets van bemerkt heeft, dat ge hem bemint." //Dan zou hij mijn woorden niet moetengelooven." //Hebt ge hem dan uwe liefde bekend riep de markies in vertwijfeling. z/Dat heb ik, en bij heeft mij wederliefde ge- zworen." De markies rees eensklaps op en liep in bevige ontroering door de kamer. Zijn gelaat gloeide, zijn lippen waren vast op elkander gedrukt. Eindelijk bleef hij voor zijn dochter staan eu zeide Marie, op dit oogenblik ben ik mijzelf nauwe- lijks meesterdaarom zeg ik alleen hoe eer ge Eduard Dumat vergeet, des te beter zal bet voor u zijn, want ik zou u liever in uw Hij voleindigde deze woorden niethij zag, dat zijn dochter doodsbleek werd, en wilde haar niet nog meer bedroeven. Weer liep hij door de kamer rond en vervolgde toen //Wij zullen later verder spreken. Misschien hebben mijn woorden u gegriefdmaar de uwe hebben mijn hart als dolksteken gewond. Alleen de verzekering, dat ge u naar mijn wenschen zult schikken, kan die wonden heel en. Overweeg dit wel, want ik spreek de voile waarbeid." Marie antwoordde niet, maar boog het hoofd' en bedekte haar gelaat met de handen. Zij hoorde haar vader de deur openen en weer sluiten toen zij opkeek, was zij alleen. Zij liet zich op haar bed vallen en barste in tranen los. Haar hart was gebroken, zij weende en snikte luid. Zacht werd de deur geopend, zij hoorde bet uiethaar '5"t B3it blad verscliijnt Woensilag- en Vrijdagavond, uitgezwntlerd op Feeslilagen, bij den uitgever 1*. J. VIS DE 8.1KDE te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1