Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaander ItMS'milH. No. 3295. Donderdag 23 April 1896. 36e Jaargang. Onder geheimzinnige bescherming- aanbesteden: Binnenland ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. r% ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Diusdag, 28 April a. s., 's avonds 8 uren, op bet gemeentehuis, bij enkele inschrijving, in bet openbaar, in een perceel, het vervoeren van 185 M^. grind naar- en het storten op- en langs de wegen der gemeente en het onderhouden van den grind- weg over den Molen- en Koedijk, van af 1 Mei 1896 tot en met 30 April 1897. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 21 April 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Uvtirzicht In den Rijksdag werd eergisteren geinterpelleerd over het duel. De heer Bachem, van 't Centrum, die het debat inleide, wees op de verbittering der openbare meening ten opzichte der jongste duel- geschiedenissen. Baron Von Stumm was stilletjes de zaal uit geslopen, gedreven door een voorgevoel, dat er buien in aantocht waren, wat later ook bleek, toen er eenige lieflijkheden aan zijn adres werden gericht. Van de regeering was alleen de heer Von Botticher present, die namens den Rijkskanselier (die door ongesteldheid verhinderd was) een makke verklaring voorlas, waarin de jongste tweegevechten betreurd werden. Den staatsorganen mag men er echter geen verwijt van maken, dat het hun niet gelukt is, de duels te verhinderen. De duellanten vinden altijd wegen, waarop zij hun voornemen kunnen uitvoeren. De Rijkskanselier heeft ernstig de vraag overwogen, welke maatregelen er moeten FEUILLETON Vrij bewerkt door AMO. 21) Eduard moest wel gehoorzamenwat kon hij geboeid tegen drie sterke kerels uitrichten Hij begon over zijn toestand na te denken. De schur- ken hadden zijn pistolen niet ontdekt; hij hoopte, dat zij dit ook later niet zouden doen, wellicht konden ze hem nog eens te pas komen. Hij ver- moedde dadelijk, dat graaf De Maures de aanlegger van deze tweede overrompeling was. Hij hield het er voor, dat de graaf hem uit den weg wilde ruimen en twijfelde er niet aan, of men zouhem het leven benemen, indien de graaf dit voor zijn plannen noodig achtte. Onze held zag dadelijk in, dat weerspannigheid geheel vruchteloos zou zijn en zijn toestand slechts kon verergeren. In het schemerlicht kon hij duidelijk onderscheiden, dat zijn geleiders woeste kerels waren. Hij liep dus bedaard tusschen hen voort en begon een iiedje te fiuiten, om hen in den waan te brengen, dat hij zich volstrekt niet ongerust maakte. Men voerde hem weg in noordwestelijke richting en weldra was hij op dezelfde plek, waar hij onlangs de ontmoeting met den graaf had gehad. Een weinig verder stond een open wagenter zijde van den wagen was een paard aan den boom gebonden. Daarheen werd Eduard gevoerd en nadat men den wagen van het zijpad op den grooten weg had getrokken, gelastte men hem, er in te klimmen. Tyee der mannen plaatsten zich naast hem om worden genomen om krachtiger dan tot nog toe in alle kringen den eerbied voor de wetten te verzekeren. Die overwegingen zijn nog niet geeindigd, zoodat verdere mededeelingen niet kunnen worden gedaan. De heer Bachem had er zoo zacht mogelijk op gewezen, dat de Keizer zelf eigenlijk het duel aanmoedigtverschillende sprekers kwamen hierop terugde conservatief Schall wilde, dat de macht der raden van eer zou worden uitgebreid. Bebel, die met aandacht werd aangehoord en door de linkerzijde herhaaldelijk werd toegejuicht, zei het zoo kras mogelijk Den allergrootsten moreelen steun, ja een moreele provocatie vindt het duel hierin, dat ieder die er voor gestraft wordt, op gratie *kan rekenen. Uit dat gratie-verleenen moet worden opgemaakt, dat zulke vechtpartijen, ofschoon zij in strijd zijn zoowel met het recht als met den godsdienst, in hooge kringen gaarne gezien worden, als een blijk van manhaftigheid en een uitvloeisel van „eerge- voel". Spreker heeft er als sociaal-demokraat niets op tegen, wanneer de hoogere standen zich- zelf vernietigen, maar men leert toch uit de zaak, dat zekere standen de staatsorde slechts in zoover eerbiedigen, als ze hun en hunnen belangen past. z/Wij leven, zei Bebel o. a. nog, in de eeuw van den Pruisischen reserveluitenantde burgerij aapt de manieren en allures van den adel na. Noch- thans blijft het duel een voorbeeld van het zedelijk bankroet onzer maatschappij." Volgens //Daily News" werden den 21st™ Maart bij Killis, in Anatolie, 96 lijken gevonden, terwijl 260 personen werden vermist. Antiochie werd in 't begin dezer maand feitelijkbelegerddoorTurksche soldaten, met het doel, een beweging tegen de Christenen te verwekken, wat echter niet gelukte. Erger dingen werden ook gemeld in een corres- pondentie uit Aleppo, dd. 2 April aan de //Inde- pendance beige". Daarin wordt gemeld, dat op de slavenmarkt te Orfa dagelijks Armenische vrouwen en meisjes, van alles beroofd en met verschuurde kleederen, verkocht worden voor onge- veer 10 gulden. Alle Christenen te Orfa werden uitgemoord of geiwongen, tot den islam over te gaan. Alles werd geplunderd en de lijken der vermoorden buiten de stad gesleurd, waartoe men de Israelieteu preste. Op den 28en en 29eB December moeten daar naar schatting 4000 menschen zijn vermoord en honderden vrouwen en meisjes verkocht. President Kriiger's antwoord op de zonderlinge hem te bewaken, terwijl de derde voorop ging zitten en de teugels greep. Het rijluig sloeg den weg in naar Saint Malo. Toen zij het kasteel Eiselle voorbijreden, was het reeds geheel donker, en Eduard kon het licht in de kamer van den markies zien branden. Hij tuurde naar het venster van de kleine kamer, wasfr Marie gaarne zat, maar daar brandde geen licht. Zij was dus waarschijnlijk in haar eigen kamer aan de tuinzijde misschien dacht zij op het oogenblik aan hem. Weldra hadden zij het kasteel verre achter zich en Eduard zat in gedachten voor zich heen te staren. //Ik denk, dat dit rijtoertje je niet bijzonder bevalt," zei de kerel, die rechts naast Eduard zat, blijkbaar wenschende een gesprek aan te knoopen, om den tijd een weinig te korten. z/Verplaats je maar eens in mijn toestand en vraag dan jezelf, of het jou zou bevallen," antwoord- de Eduard. z/Nu, ik denk, dat ik er ook niet veel schik in zou hebben. Maar dan had je ook niet moe ten deserteeren." z/Houd je toch stil met dien gekkepraatje weet wel, dat ik geen deserteur ben," riep Eduard. z/Nu, wat heb je dan uitgevoerd Je weet toch, dat we je als deserteur moesten oppakken. Of weet je dat niet z/Neen z/Werkelijk niet? En waarom zouden we het dan hebben moeten doen? Vertel me dat eens." Eduard wilde hem zeggen, dat hij geloofde, dat de graaf De Maures de aanlegger van deze gewelddaad wasmaar gelukkig bezon hij zich. De kerel had zijn vraag zeer bepaald gesteld, en uitnoodiging der Britsche regeering om naar Enge- land te komen is, naar //The Times" uit Pretoria verneemt, thans eindelijk afgezonden. De toon van het antwoord dus lnidt het bericht is vriendelijk en verzoenendmaar de President verklaart toch geen vrijheid te vinden de toestemming van den Volksraad tot bedoeld bezoek te vragen voor en aleer de grondslagen voor de te voeren onderhandelingen zullen zijn vastgesteld. Nu is eene dergelijke overeenkomst nog niet tot stand gekomen, hoewel de hoop op eene bevredigende schikking nog niet is buiten- gesloten. De President sluit met de herhaling der ver klaring, dat de Transvaal geen vreemde inmenging in zijne binnenlandsche aangelegenheden kan toestaan. Uit Boeloewayo wordt gemeld dat de Matabelen in de laatste dagen een dreigender houding aan- nemen. Hun god, Olimo, heeft hun doen weten, dat Boeloewayo in hunne hand en zal vallen, be- weren zij. Dientengevolge treden de opstandelingen meer aanvallenderwijs op. Vrijdagmiddag ontstond er een paniek in de stad en werden vrouwen en kinderen in allerijl naar de legerplaats gebracht. Men zei, dat de Matabelen de plaats aanvielen. De oorsprong van dit gerucht was, dat 200 inboorlingen zich plotse- ling achter de struiken bij het hospitaal hadden vertoond. Deze Kaffers, die men wel van kwade bedoelingen verdacht zal hebben, werden toen in het hospitaal opgesloten. Drie inlandsche spionnen zijn Vrijdagavond ge- pakt en doodgeschoten. Aan het station te Amsterdam werden H.H. M.M. gisterennamiddag ontvangen door den bur gemeester en enkele andere autoriteiten. Twee kleindochtertjes van den heer Beels, commissaris der Holl. IJz. Spoorweg-M'j., boden bouquetten aan. Na eenige oogenblikken te hebben vertoefd in de met bloemen, planten en draperieen rijk versierde salon van het station, waar zich de dame du palais, mevrouw Insinger, en eenige militaire en civiele autoriteiten bevonden, reden de Koninginnen in open rijtuig met twee paarden langs het Damrak naar het paleis, waar zij zich als naar gewoonte op 't balcon vertoonden. Socialisten beproefden betoogingen, door in de nabijheid van den Dam strooibiljetten te ver- spreiden; enkele verspreiders werden gearresteerd. toch lag er in den toon van zijn stem iets, dat twijfel verried. Eduard bedacht, dat hij zijn toe stand misschien nog verergeren zou, als hij zijn vermoeden ten opzichte van den graaf te kennen gaf, vooral wanneer dit vermoeden gegrond was. En daaraan twijfelde hij geen oogenblik. z/Komaan, zeg op, waarom zouden we je dan hebben moeten oppakken vroeg de kerel weder. z/Welnu, houd het er voor, dat ik een deserteur ben en dat jelui een goede beloonig voor je vangst zult krijgen," antwoordde Eduard schijnbaar on- verschillig. z/Ah zoo," grijnsde de ander, //ik bemerk, dat je langzamerhand je zinnen weer bij elkaar krijgt." Onze held bespeurde, dat zijn bewakers elkaar een eigenaardigen blik toewierpen, en hij was blijde, dat hij zijn vermoeden omtrent den graaf niet had uitgesproken. XIV. De dag was nauwelijks aangebroken of onder de dienstboden op het kasteel Fiselle werd het gerucht verspreid, dat Eduard Dumat werd ver mist. Hij had den vorigen dag niet aan den gemeenschappelijken avondmaaltijd deelgenomen doch hierop had men minder gelet, omdat het wel meer gebeurd was, dat hij met zijn ouden vader, als deze hem bezocht, in een andere kamer at. Maar reeds zeer vroeg, even na het opgaan der zon, was er een vrouw op het kasteel gekomen om naar den jonkman te vragen. Een der bedienden was naar zijn kamer gegaan om hem te roepen hij was er niet en het bed was niet beslapen. Toen de vrouw dit vernam en haar tevens werd medegedeeld, dat Eduard den vorigen avond een Uit Nederlandsch-Indie werd gisterenmorgen aan de Telegraaf geseind z/Kroeng Gloempang, Tjot Rang en Toengkoeb door de onzen ontzet en daarna verbrand." Uit dit telegram blijkt, dat door onze troepen bij voortduring met succes wordt geageerd. Kroeng Gloempang, Tjot Rang en Toengkoeb toch zijn onze drie tijdelijk met troepen bezette posten in de XXVI Moekims, zoodat thans al de door onze troepen bezette posten zijn ontzet. In het telegram wordt met geen enkel woord gewag gemaakt van door ons geleden verliezen, zoodat men de hoop mag koesteren, dat deze jongste operaties tegen den vijand zonder ernstig bloedvergieten zijn afgeloopen. Ook het Hbl. ontving een telegram uit Batavia, dat door het blad als volgt wordt vertaald z/Toengkoep, Tjot Rang en Kroeng Gloempang zijn opgegeven. Vier soldaten sneuvelden, gewond werden de officier Van Braak en 43 minderen. Er zijn veel zieken." Uit achtereenvolgens bij het departement van kolonien ingekomen telegraphische berichten be- treffende Atjeh blijkt 1°. dat op 14 April jl. bij het herstellen der gemeenschap met Tjot-Rang zijn gesneuveld de le luit. der inf. H. L. Maarschalk en 2 Euro- peesche militaren beneden den rang van officier, nl. de fuseliers E. Kemp en II. Heringa; 2°. dat bij de operatien op 18 April d. a. v. (Anak Galoeng en Senelop) zijn gesneuveld 8 Europeesche militairen beneden den rang van officier, t. w. L. C. Richter en de fuseliers M. J. Proos, J. Alfink, C. Paenen, P. de Jong, T. A. Uilkema, H. Stoelinga en F. v. d. Wal. 3°. dat bij dezelfde operatien aan de gevolgen der vermoeienis zijn bezweken de sergeanten der artillerie W. Putman en O. F. Klaassen, en 4°. dat aan in de jongste gevechten bekomen wonden zijn overleden de fuseliers G. H. Op 't Broek en B. H. Spielmann. Aan een particulier schrijven uit Atjeh is het volgende ontleend aangaande den bekenden overval op 7 Maart bij Anak Galoeng z/Iedereen is het er over eens, dat indien Van Blokland gesneuveld of gewond was, de geheele troep zou afgemaakt zijn. Onze troepen zijn tot 20 pas van de poort met de klewang achtervolgd. De vermisten zijn na een paar dagen tegen 100 dollar per lijk teruggebracht. 5 geweren met munitie zijn in handen van den vijand. wandeling was gaan doen, waarvan hij blijkbaar niet was teruggekeerd, ontroerde zij hevig. Zij verzocht den markies te mogen spreken, doch kreeg ten antwoord, dat hij nog niet was opge- staan. Pas was dit antwoord gegeven, of de markies verscheen in de gang. //Markies De Fiselle," sprak de vrouw in hevigen angst, //waar is de jongeling, die den laatsten tijd op uw kasteel vertoefde z/In zijn kamer, denk ik," antwoordde de mar kies, wien de verschijning en de spraak der vrouw zeer schenen te bevreemden. z/Hij is den afgeloopen nacht niet hiergeweest, heer markies. Heeft hij u ook gezegd, waar hij gisteravond heen gegaan is z/Neen," antwoordde de markies, die meer op de vrouw dan op haar woorden lette en haar niet geheel begrepen had. z/Dan is hij overrompeld en opgelichtHerinnert gij u niets, dat ons op het spoor van de gruwel- daad kan brengen De vrouw sprak zoo gejaagd, dat de markies haar slechts gedeeltelijk had verstaan. Hij dacht een oogenblik na en antwoordde toen z/Als hij het voornemen heeft gehad eenigen tijd afwezig te blijven, zal hij het zeker aan mijn dochter gezegd hebben, want hij geeft haar on- derricht in het teekenen. Volg mij naar haar studeerkamer, ik zal haar dadelijk laten roepen." Marie was reeds een wandeling in den tuin gaan doen en terwijl de markies en de vrouw zich naar de studeerkamer begaven, ging een der dienstboden haar zoeken. Zoodra zij binnenkwam, ontroerde zij bij het aanschouwen der zonderlinge vrouw. Haar edele gelaatstrekken, haar donkere oogen en TEK \E1ZENSCHE (OIBHT £JL Hit lilad verschijnt jriaandag--, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezwnderd t.'j*KTTiJH-ii.v: .f sin? ..ai'".rzsr^ViTw.Vy-aiTii-i-"w-iVn- op Feestdag:en, bij den uitg:ever P. J. VAI DE IAIDE te Ter lenzen. mjBffEl WIVT ■aaa inii iiiiiuhb—iiihi ii ii itmmmmamummmmmmmsmmmmaoim jomnraae»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1