Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaandore herbesteed No. 3292. Donderdag 16 April 1896. 36e Jaargang. abonnement het uilvoeren van buitenge- wone herslellingen aan den Steiger te Stavenisse. aanbesteden: Onder geheimzinnige bescherming. Binneniand Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,1°- Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 lot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Namens GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND zal Yrijdag 1 Mei 189G, voorm. 11 uren, in de Abdij, worden Deze herbesteding zal gescliieden bij enkele insclirijving, en voorts zooals in het bestek is bepaald. Behalve de kosten van zegels, leges- en registratie- recliten, bedragende ruim 2 percent der aannemings- som, komt ten laste van den aannemer eene som van ongeveer f 80. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uren voorm. vanden dag der besteding ingeleverd worden. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale Griffie, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Mid.delbu.rg, bij den Ingenieur te Zierikzee, en in de gemeenten BrumisseZienk- zee, Tholen, Goes, Scherpenisse, Stavemsse, Colipisplaat, Breskens en Ter A euzen Het is verkrijgbaar bij U. E. AUER ZOON te Middelburg, tegen betaling van 1 met teekeningen en van f 0,40 zonder teekeningen. Aanwijzing op Maandag 20 April 1396, van voorm. 11 tot nam. 2 uur. Nadere inlichtiugen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur en den Ingenieur voornoemd. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders van KOEWACHT zullen op Woensdag 22 April 1896, des voormiddags te 11 ure, ten gemeentehuize 1« perceel. Het levereu eu aan den weg naar Zuiddorpe voeren van 100,000 stuks Lessinesche- of quenastkeien van 9/j. c. M. (recoupius faijonndes), waarvan hoogstens 52 stuks op den M2. benoo- digd zijn. F F UILLETON Vrij bewerkt door AMO. «/Neen, neen," antwoordde de vrouw schreiende. Toen sloeg zij plotseling haar armen om zijn hals, drukte een innigen kus op zijn wangen en rukte zich los. //Neen, ik ben uw moeder niet, maar waak over uw leven, Eduard. Ge moogt niet sterven, mijn vriend Volg mij niet, ik bezweer het u. Wij zullen elkander wederzien." Plotseling keerde zij zich om, snelde weg naar den stroom, en toen zij dien had doorwaad, ver- dween zij in het bosch. Eduard staarde haar na, maar volgde haar niet hij scheen als aan den grond genageld. Toen hij haar niet meer zag, wilde hij ook heengaan maar zijn zinnen waren beneveld, zijn hoofd duizelde. Zijn knieen begonnen te knikken en bewusteloos zonk hij op het gras neer. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, kwam het gebeurde hem weldra weer levendig voor den geest. Hij herinnerde zich zijn ontmoeting met den graaf en zijne redding door de geheimzinnige vrouw. Maar was het geen droom Neen, in den weeken grond zag hij de sporen van een paardenhoef eu daarnaast de indrukken van een vrouwenvoet. Hij keek in het rond, maar zag niets dan de groene velden aan de eene zijde, den stroom en het bosch aan de andere. Hij stond op en keerde langzaam naar het kasteel terug. Ernstig gestemd liep hij onderweg over het gebeurde te peinzen. 2e perceel. Het levereu en aan genoemden weg voeren van 0.000 M. Doorniksclie Kantsteeuen, zwaar 10 a 12 c. M. Inliehtingen worden verschaft op den dag der besteding van 's morgens 8 ure af, ter secretarie. Koewacht, 9 April 1896. C. DIERICK, Burgemeester. H. D. YSEBAERT, Secretaris. i^olitieli Overzicht. 't Kan heel wel zijn dat de malsche decoratie- regen, die Zondag na het feestbanket te Venetie, toen dus de groote Keizer van Duitschland in den besten luim verkeerde, mildelijk is neergedaald op de hoofden of liever op de borsten der hoog- waardigheidsbekleeders, door de aldus gelukkig gemaakten, het hoogtepunt der feestelijkheden wordt geheeten en het belangrijkste van het Keizerlijk bezoek tevens. Natuurlijk zijn er alweer nijdigaards, die daar anders over denken en die meening uitspreken en neerschrijven tevenszij gunnen den heeren hun onderscheidingen van harte, doch zouden behalve van de menu's en de feest- programma's toch ook graag kennisnemen van het in de conferentien verhandelde. 't Is nader gebleken dat die gevoerd zijn in een apartje tusschen den Keizer en den Koning in- tegenwoordigheid van de te Venetie aanwezige Ministers en gezanteu, zijnde de heeren Di Rudini (premier), Brin (marine), Sermoneta (buitenlandsche zaken), Von Biilow (gezant van Duitschland te Rome), VonEulenburg (gezaut van Duitschland te Weenen) en generaal Lanza. Weet men nu ook al niet wat de tastbare resultaten op politiek gebied zijn geweest van het hooge bezoek, de motieven kent men nu zoo ongeveer, dank zij den officieuseu mededeelingen in Duitsche bladen. Aanleiding er toe is geweest het geschrijf der vijandig-gezinde pers aangaande de aanstaande ontbinding der triple-alliantie en dan de door Keizer Wilhelm gevoelde behoefte om zijn collega Humbert zijn deelneming te gaan betuigen in de geleden verliezen en in het ongeluk, dat hem heeft getroffen. Gelukkig schijnen de beide Vorsten 't nogal niet zoo heel tragisch te hebben genomen, de feestprogramma's waren wel gevuld en in de uit- gebreide verslagen van de pret is niets te ontdekken van rouw of treurigheid, integendeel. Eergister- avond namen de Duitsche Majesteiten den trein naar Weenen en nu wordt de triple-alliantie gezegd opnieuw bevestigd te zijn voor vele jaren. Zijn hart fluisterde hem toe, dat hij zijn moeder gezien had, en gaarne zou hij alle bosschen van Erankrijk doorkruist hebben, als hij eenige hoop had kunnen voeden om haar te vinden. Maar hij herinnerde zich wat zij gezegd had, en wist dus, dat al zijn zoeken tevergeefs zou zijn. Op het slot gekomen, ging hij dadelijk naar zijn kamerhij begreep wel, dat zijn voorkomen bleek en ontsteld zou zijn, en wilde vermijden, dat iemand naar de oorzaak daarvan vroeg. Langen tijd dacht Eduard hier nog over het gebeurde na. Uit het gedrag van den graaf maakte hij op, dat hij dezen in den weg stondmaar de reden daarvan kon hij maar niet verklaren. Eerst wilde hij hem wegens den moordaanslag voor het gerecht dagenmaar na eenig nadenken besefte hij, dat het beter was, hem voorloopig ongemoeid te laten. Dit strookte ook met de raadgevingen van de geheimzinnige vrouwhij zou dus voortaan goed op zijn hoede zijn en zich voor alle gevaren in acht nemen. Den volgenden morgen gaf hij der jonkvrouw als gewoonlijk onderricht. Zij scheen niet te bemerken, dat hij buitengewoon stil en nadenkend was, althans zij vroeg niet naar de reden daarvan en was zeer vriendelijk en spraakzaam. Twee weken waren verloopen en in dien tijd had Eduard den graaf niet wedergezien en ook niets van hem gehoord. Evenmin had hij Henri Gardel weergezien of de geheimzinnige vouw, die hem het leven had gered. De oude Dumat kwam daarentegen vaak zijn zoon bezoekenook wandelde Eduard menigmaal naar de hut van den ouden visscher aan het strand. In die twee weken had Marie groote vorderingen Italie kan onder de gegeven omstandigheden wel niet anders dan ja en amen zeggen op alles, wat Wilhelm II voorstelt, zoolang ten minste wordt volhard bij de groote-mogendheidspolitiek. De Matabelen geven den Engelschen de handen vol en 'tis feitelijk de waarheid, wat dezer dagen werd gezegd, dat het geheele gebied van Rhodesia eigenlijk opnieuw inoet worden veroverd. Sir Hercules Robinson heeft, volgens een mede- deeling van Chamberlain in het Lagerhuis, het aanbod gedaan, onmiddelijk 3000 man uit Kaap- kolonie en 200 man van Natal naar de bedreigde districten in Matabelenland te zenden. Bovendien wil hij 250 Basuto's oproepen om hulp te verleenen bij het onderdrukken van den opstand. Wij zullen, aldus verklaarde de Minister, een onderzoek instellen naar de stappen, welke moeten worden gedaan om de troepen, die naar het bin- nenland worden gezonden, te kunnen vervangen. En een telegram uit Kaapstad meldt Lord Grey, de administrateur in Matabelenland, heeft het aanbod van Robinson aangenomen, om 300 man van het 7de regiment huzaren en 150 man infanterie te paard uit Natal te zenden. Uit Kaapstad zullen onmiddelijk 100 bereden infanteris- ten vertrekken. Men ziet, dat de cijfers in deze berichten niet kloppen. De 3000 man in'teerste bericht komen wel wat hoog voor. Zeker blijkt er evenwel niet, dat er versterking noodig geacht en deze gezonden wordt. Het zenden van Engelsche troepen naar Zuid- Afrika is natuurlijk, met het oog op de politieke omstandigheden, moeilijk. 't Kan wantrouwen wekken bij Transvaal en Vrijstaat. Men kent de Engelsche imperialistische neigingen. Als de Matabelen bedwongen zijn, en men heeft de mannetjes daar toch, dan is't zoo gemakkelijk, ze nog even ergens anders voor te gebruiken. ,/The Times" verneemt uit KaapstadHet publiek wordt steeds meer bezorgd over den toestand in Rhodesia, waar telkens bloedige gevechten voorvallen. Men vreest, dat de opstand naar Bechuanaland zal overslaan, hetgeen den toestand te Boeloewayo zeer zou verergeren. De openbare meening dringt daarom tenzeerste op bezetting van Bechuanaland met rijkstroepen aan. Vrij- willigers gaan van Kimberley naar Rhodesia. In Spanje zijn Zondag de verkiezingen voor de Cortes gehouden. Hoe de uitslag zijn zal, behoeft door niemand betwijfeld te worden. Nergens, zelfs niet op het Balkanschiereiland weet men zoo goed verkiezingen te maken als in Spanje. in de teekenkunst gemaakt; haar vader was er zeer tevreden over en dankte Eduard in de vleiendste bewoordingen voor zijn toewijding. Eduard had intusschen een innige liefde voor de bekoorlijke jonkvrouw opgevat. Dit kon ook wel niet anders, want Marie de Piselle was inderdaad een beminnelijke maagdhaar beeld stond hem altijd voor oogen. Maar kon hij hopen, dat zijn liefde beantwoord werd Hij hoopte hetmaar zou hij haar ooit de zijne mogen noemen Zijn gezond verstand moest die vraag ontkenneud beantwoorden. Hij zag in, dat hij de liefde, die in zijn hart ontloken was, moest bestrijden, en werkelijk deed hij daar zijn best voor. XI. Op zekeren middag, toen Eduard in zijn kamer aan een teekening zat te werken, hoorde hij den hoefslag van een paard op het slotplein. Hij sprong op en liep haaStig naar het venster. Zijn voorgevoel had hem niet bedrogen, de ruiter was Leon de Maures. Hij ontstelde bij het zien van dien manmaar hij herstelde zich en nam het besluit zijn kamer niet te verlaten, voordat de graaf zou vertrokken zijn. Hij ging weer zitten en wilde met zijn teekening voortgaan, doch zijn hand beefde aauvankelijk te zeer om te kunnen voortwerken. Eerst tegen zonsondergang verliet de graaf het kasteel. Kort daarna ging Marie naar haar kamer zij was blij, dat- de onaangename gast vertrokken was, want zij had den geheelen namiddag in zijn gezelschap moeten doorbrengen. De markies volgde hem in den tuin, en daar bleven de heeren nog praten, totdat het geheel donker was geworden. Toen in 1893 het kabinet-Sagasta optrad, was de uitslag der Kamerverkiezing, dat 296 liberalen, 60 conservatieven, 50 republikeinen, 16 Carlisten en 9 Cubaansche autonomisten gekozen werden. De juiste uitslag der verkiezingen van Zondag is nog niet bekend, maar naar luid van officieuse mededeelingen, zouden gekozen worden 300 con servatieven en 70 liberalen, terwijl de 62 overige mandaten verdeeld zijn onder de kleinere groepen. In Madrid was de verkiezingsstrijd nogal heftig. Hier trad de markies de Cabrinana, de aanklager van den oud-Minister Bosch en van de leden van den gemeenteraad, als candidaat op; hij werd door Bosch, Romero Robledo en andere tegencandidaten ernstig bestreden. Allen die het houdeu met een eerlijk heheer, steunden de candidatuur van mar kies Cabrinana. Of deze gekozen werd, is uit de berichten nog niet gebleken. Wel is bekend dat in Madrid vijf conservatieven en drie liberalen gekozen zijn. De republikeinen, die bij de vorige verkiezing zes afgevaardigden te Madrid gekozen zagen, hebben zich ditmaal van deelneming aan de verkiezingen onthouden. In enkele plaatsen hadden ongeregeldheden plaats, vooral in de provincie Barcelona. Te Bilbao is de socialistische leider Iglesias gekozen. Door de Eerste Kamer is aangenomen met 24 tegen 17 stemmen het facultatief stellen van den eed voor leden van Provinciale Staten en van ge- meenteraden, regeling der gerechtskosten in straf- zaken, wijziging der wet op het veeartsenijkundig toezicht, regeling der schadeloosstelling bij militaire inundatien, en regeling van het gebruik van stoom- toestellen. Te Batavia loopen naar gister aan het Hbl. wordt geseind geruchten, dat Toekoe Djohan zich andermaal aan ons wil onderwerpen. Uit het eergisteren vermelde telegram, dat de posten Biloel en Lamkoenjit geslecht zijn, leidt het Nieuws af, dat men weer binnen de gecon- centreerde linie gaat retireeren en de vooruitge- schoven posten opgeeft. Een maatregel dus van zeer ver strekkende gevolgen en het begin van een nieuwe gedragslijn. Ook de Amst. Ct. uit het vermoeden, dat generaal Vetter de postenketen buiten de gecon- centreerde linie wil opgeven. Te verwonderen is dit niet. Die keten behoorde thuis in het stelsel van generaal Deijkerhoff, en moet met dat stelsel ver- Toen de markies in het kasteel terugkwam, zocht hij zijn dochter in haar kamer op om een onderhoud met haar te hebben; doch zij klaagde, dat ze zich niet wel gevoelde, en daarom zeide hij, dat hij den volgenden morgen zou terugkomen. Zij vroeg, wat hij met haar te bespreken had, doch kreeg geen antwoord op die vraag. Den volgenden morgen zat Eduard in de kamer, waar hij Marie steeds onderricht gaf. Het was een klein vertrek op de tweede verdieping, met uitzicht op den tuin; Marie noemde het ,/de studeerkamer." Het was bijna tijd om de les te beginnen, en de leermeester wachtte nog slechts op zijn leerlinge. Hij had de schets van den ouden molen bijgewerkt en wilde haar op deze teekening de schaduw leeren aanbrengen. Een groot deel van den nacht had het geregend, de lucht was bewolkt en nog viel er bij tusscheu- poozen een fijne motregen. Het sombere weder bracht Eduard in een zwaarmoedige stemming, Al wachtende kwamen de dagen van zijn kinds- heid hem voor den geest; daarna kwam het beeld van Marie de Eiselle hem voor oogen en hij peinsde over de verhouding, waarin hij tot haar stond. Het verschil in stand en geboorte kwam hem voor als een ondempbare klove. Dit stemde hem nog treuriger en ten laatste kwamen hem de tranen in de oogen. Daar werd de kamerdeur geopend en Marie trad binnen. Eduard keek op, veegde haastig zijn tranen weg en wenschte haar goedenmorgen, maar zijn stem klonk zachter dan gewoonlijk. z/Wel, mijnheer," zei Marie, //ge schijnt treurig te zijn hebt ge geweend //O neen, mejuffrouw," antwoordde Eduard met een gedwongen lachje. MEBZEMSCHE (OIRHT. MM- Dit 111 ml verscliijnt maandag-, Woensdag- en Vrijdagavonil FBI—I uitgezondertl op Fcestda^en, bij den uitgever I". I I milllllllHIl 11—111 II IWiMHUMMIIMWWWW'Mll* •f* VAI HE 8AWDE te Ter Meuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1