Gemengde berichten. Telegrafische berichten. bovengenoemd blad, dan bestaat bij commissarissen geen plan om in de vacature Borsius tevoorzien, en blijft het getal commissarissen vooreerst op vijf. Eergistermiddag werd te Ylissingen van de werf van de Kon. maatschappij //De Schelde" met goed gevolg te water gelaten het stoomschip z/Koningin Wilhelmina", in aanbouw voor de maatschappij //Nederland" te Amsterdam. De //Koningin Wilhelmina" is het grootste schip dat tot dusver op eenige Nederlandsche werf is gebouwd en tevens het grootste schip der maatschappij ;/Nederland". Den 28en Mei van 't vorige jaar is de kiel gelegd. Het is bestemd voor den passagiersdienst op Java. Omtrent kolonel J. W, Stemfoort, aan wien het militair beheer in Atjeh is opgedragen, deelt ,/een oud-hoofdofficier" in de Amsterdamsche Courant het volgende mede z/De kolonel Stemfoort werd in 1864 aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda 2® luite- uant; in 1865 de expeditie tegen de Pasoemah's mede gemaakt hebbende, werd Stemfoort een jaar of 3 later bij het topografisch bureau te Batavia geplaatst en bleef hij aan die inrichting tot het jaar 1886, toen hij majoor werd. In dezen nieuwen rang diende hij gedurende 2 jaar te Atjeh als commandant van het 14® bataljon infanterie, in welken tusschentijd hij bij het doen eener nachtelijke ronde, slechts door een 4tal mannen vergezeld, onverhoeds door Atjehers besprongen werd, en zeer ernstige kwetsuren daarbij opliep. Stemfoort's opgewektheid hield hem er boven op, niet eens om zijne zware verwondingen van het oorlogsterrein naar Java geevacueerd, herstelde hij in een maand of drie en hervatte hij daarop weer zijn werkzaamheden. Als luitenant-kolonel in 1889 aanvankelijk het le depot-bataljon teMeester-Cornelis commandeerde, werd hij in 1893 belast met het gewichtig com- .mando van Sumatra's Oostkust, waarna hij in 1895, als kolonel, als militair commandant van Sumatra's Westkust te Padang optrad. Hij is thans 52 jaar oud en staat bij het leger bekend als een intelligent, flink offieier. TER NEUZEN, 13 April 1896. Naar wij vernemen zal het Zoeuwsch-Vlaamsch- zendingsfeest dit jaar gehouden worden den 18em Juni en wel op de weide van den landbouwer Marcus de Eeijter onder de gemeente Hoek, even buiten Ter Neuzen. De heer D. Tholens Jz., onderwijzer aan school B alhier, is als zoodanig benoemd te Warmond. Zaterdag 1.1. werd alhier door den bouw- kundige, den heer II. Dijkstra, ten verzoeke van den heer F. Verlinde aanbesteed het bouwen van een winkelhuis met bijlevering van het daartoe benoodigde. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren D. P. Nieuwelink, voor f 5694P. A. Mielen, voor f 5555 en G. J. Balkenstein, voor 3819, alien te Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Zaterdagmorgep is de tjalk van en bevaren door schipper M. de Bruijne alhier, voor anker liggende ter hoogte van Rammekens, door het onstuimige weder op de Calootbank geraakt en vol water geloopen. Het opvarende huisgezin is behouden geland. Juiste berichten hoe het ongeval zich heeft toegedragen ontbreken, doch naar we vernamen ffGa weg, lasteraarGij liegtriep de vrouw. z/Ik spreek de waarheid z/Zwijg en ga heen gebood de geheimzinnige vrouw met een strengen blik. De graaf mom- pelde nog een half verstaanbaren vloek en gaf toen zijn paard de sporeu. Een eind verder liet hij zijn paard stilstaan, doch hij keek niet weer om. z/Hij laadt zijn pistool weer", sprak de geheim zinnige vrouw. En inderdaad, zoo was hetdoch daarop stak hij het wapen in zijn borstzak en verdween kort daarna uit het gezicht. De geheimzinnige vrouw, van wie wij gesproken hebben, had een hooge, gebiedende gestalte en was van middelbaren leeftijd. Haar gelaat was door het weder sterk gebruind, maar kon toch mooi genoemd worden. Haar oogen waren gitzwart, haar koolzwart haar fladderde wild om haar hoofd en schouders. Haar kleeding was sierlijk van snede, maar gaf haar eenigszins het voorkomen, alsof zij tot den stam der Zigeuners be'noorde. Haar hoofd was niet gedekt, maar in de linkerhand droeg zij een kleinen zijden hoed en in de rechter een groot, met zilver beslagen pistool. Zoodra de graaf uit het gezicht verdwenen was, sloeg Eduard zijn blikken op de geheimzinnige vrouw. Hij meende haar gelaat reeds vroeger gezien te hebben, doch waar of wanneer kon hij zich niet herinneren. Zij lachte hem toe en zeide toen ernstig//Eduard Dumat, ik heb u heden uit de handen van dien man gered wees voortaan op uwe hoede, want hij 'heeft iets kwaads tegen u in den zin." z/Laat Ons over hem zwijgen", zeide Eduard in gespannen nieuwsgierigheid. //Zeg me liever, wie gij zijt?" z/Waartoe zou dat dienstig zijn?" z/Dat weet ik niet, maar ik bid u laat mij zoo piet van u gaan. Zeg me, wie gij zijt //Nu niet, Eduard Waartoe zou het dienen schijnt door het breken der ankerketting het schip door den wind op de bank te zijn geworpen en de luiken door de zeeen te zijn ingeslagen, waarna het met steen geladen schip spoedig vervuld was en zonk. Heden zou van hier een tjalkschip ter assistentie vertrokken zijn, doch door het voort- duren van den storm heeft men hiervan moeten afzien en vermeent men dat ook tengevolge van het aanhoudend onstuimig weder het schip geheel verloren zal zijn. Nog deelde men ons mede dat het de derde reis is die De Bruijne voor eigen rekening maakte en dat het schip niet geassureerd is. Heden morgen vertrok schipper W. Wieland, met zijn vaartuig geladen met stukgoederen van Hansweert naar Ter Neuzen. Omstreeks 9 uur was hij tot in de nabijheid der haven gekomen, doch bij den sterken Noordwesten wind en een hevige bui, die zich toen ontlastte, was het niet mogelijk de haven te bereiken en moest men de zeilen strijken. Een eind hoogerop is het schip toen ten anker gekomen en later door het Rijks- stoomschip //Argus" binnengesleept. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn door den Minister van financien de navolgende kommiezen bij 's rijks belastingen verplaatst van de 2® klasse W. Vijverberg van Brouwers- haven naar Ter NeuzenM. J. C. Lurkus van Oostburg naar Brouwershavenvan de 3e klasse H. Jansen van Ter Neuzen naar Vlissingen (haven) P. Lauret van Koewacht naar Sas van GentP. A. Pool van Sluis naar EllewoutsdijkG. H. C. van de Burgt van Arcen (Limb.) naar Sas van Gentvan de 4® klasse H. Keuning van St. Jansteen naar Oostburg I. P. Op 't Hof van Sas van Gent naar St. Jansteen; A. Looij van Yeldzigt naar Sas van Gent en L. Michielsen van IJzendijke naar Yeldzigt. 's Gravenhage, 13 Maart. Het offieieel tele gram uit Atjeh luidt Gisteren Biloel en Lamkoenjit opgeheven. Tien mindere militairen gewond. Volgens de N. Rott. Ct. moet de voorloopige aanhouding van Willem van Berkel, in zake moord A. F. Hoogsteden te Rotterdam, weder door de rechtbank aldaar zijn verlengd. In een Amsterdamsch blad gaf dezer dagen een geneesheer per advertentie den wensch te kennen, in relatie te komem met personen, die praktijk kunnen aanbrengen. Colporteurs in zieken dus Te Vlieland is een grijsaard van" 8.7 jaar voor de 4d® maal bruidegom, thans met een weduwe van 60 jaar die tevens een meisje van 35 mee ten huwelijk brengt. Ten gevolge van het onbesuisd fietsrijden zijn weder een paar ernstige ongelukken voorge- vallen, waar van een met doodelijkeu afloop. Te Goes is een 69jarige doove vcldarbeider onderst- boven gereden. De gewonde lag eenigen tijd bewusteloos en met bloedend gelaat. Door de politie te Groningen is dezer dagen de hand gelegd op een jongmensch van 18 jaar, die sedert September geregeld broeken stal ten nadeele van de firma N. A. van Dam, bij wie hij in dienst was, In 't geheel heeft hij 47 broeken ontvreemd en deze bij verschillende inbrengers van de bank van leening verpand Als de rechte tijd gekomen is, zult ge het verne men. Ik herhaal nog eens wees op uw hoede tegen Leon de Maures. Hij is een booswicht en zoekt uw ongeluk. Ge hebt wel vrienden, maar die kunnen u niet altijd te hulp komen. Wees dus voorzichtig en neem u voor hem in acht." z/Dat zal ik doen," verzekerde Eduard, //maar ik bid u, zeg mij toch wie gij zijt z/Nu niet, mijn vriend Denkt slechts aan u zelf en bekommer u niet om mij. Wij zullen elkander wederzien," zeide de geheimzinnige vrouw en zij maakte een beweging om heen te gaan doch Eduard hield haar terug en sprak z/Neen, verlaat mij zoo niet. Ik bid u blijf. Ik heb u reeds in vroegere dagen gezienja, ik ben er zeker van. 0, spreekt toch wie zijt gij z/Ik ben een zwakke vrouw, die u beschermen zal, zooveel zij kan, Eduard Dumat z/Noein me niet bij dien uaam," riep dejonkman hartstochtelijk uit. //Noem me bij mijn waren naam. Zij sidderde als een espeblad. z/Wat bedoelt ge vroeg zij zacht, //Is uw naam dan niet Eduard Dumat z/Neen, ge weet wel, dat dit mijn waren naam niet is." z/Dan zult ge zeker de waarheid kennen, zooals ik die ken. Maar vraag nu niet verder en laat mij gaan." z/Neen, ik laat u niet gaan. Ach, beantwoord toch eerst mijn vraag." z/Ik kan u niets zeggen. Wees tevreden, dat ik u gered heb, en zwijg over hetgeen hier voor- gevallen is. We moeten den graaf niet ongerust maken, en zelf waken totdat mijn plan gereed is. Meer mag ik heden niet zeggenmaar we zullen elkander wederzien; daar kunt ge op rekenen." z/Goed, maar zeg mij nu tenminste, wie gij zijt." voor een totaal bedrag van ruim 70. De firma Van Dam constateerde de vermissing eeist nadat zij door de recherche, die den diefstal en den dader op grond van geruchten ontdekte, opmerk- zaam was gemaakt. Het jongemensch heeft bekend. In verschillende vergaderingen van Friesche boeren werd in den laatsten tijd gewezen op het toenemend gebruik van margarineboter, die al meer en meer de natuurboter verdnngt. Algemeen oordeelde men in die vergaderingen, dat het noodig was van de margarine invoerrechten te heffen. Echter, veel beter zou het zijn die rechten te heffen van de vreemde boter, die in ons land wordt ingevoerd, om in de margarineboter fabrieken in ons land verwerkt te worden. In de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar werd uit de havens te Louden, Grimsby, Harwich, Hull en Leith te Rotterdam aangevoerd 303,900 K. G. Deensche, Zweedsche en Australische boter, die verwerkt werd in de Nederlandsche margarineboter fabrieken, waarvoor deze soorten boter uitstekend geschikt zijn. Deze aanvoer geldt alleen de haven Rotterdamook in Ylissingen werd in die maanden veel boter uit Engelsche havens ingevoerd. In die maanden werd uit. de haven te Harlingen ruim 1,007,750 K. G. Friesche boter naar Engeland uitgevoerd, zoodat van deze hoeveelheid een derde deel via Rotterdam in hetzelfde tijdstip werd in gevoerd voor margarineboterfabricatie. Werd nu van dien boterinvoer recht geheven, dan zouden de Nederlandsche margarineboter fabrikanten Neder landsche boter in hun fabrieken gaan gebruiken en zou in het eigen land een groote afnemer voor de boter geboren zijn. Het yvolkshotel," dat vanwege het Leger des Heils Woensdag a. s. in de Warmoesstraat te Amsterdam wordt geopend, zal slaapplaats aaDbieden voor 300 personen. Er is eene afdee- ling voor hen, die slechts 10 cents kunnen betalen en daarvoor een flinke lederen matras en kussen met lederen dek krijgen; verder afdeelingen waar men slaapgelegenheid heeft voor 15 en 20 cent en dan een paar dekens krijgt, terwijl men eindelijk voor 30 cent een net klein vrij kamertje kan huren voor den nacht. Degenen, die geen geld hebben om hun ligplaats te betalen, kunnen in de werkhuizen van het Leger eerst iets verdienen. Zij worden dan betaald in penningen, waarvoor zij in ruil in het volkshotel hnn bed krijgen. In het gebouw heeft men bovendien wasch- kamers en closets naar de nieuwste eischen des tijds ingerichtaangenaam ingerichte lees- en bijeenkomstzaleneen ruime keuken en een groote eetzaal, waar men den geheelen dag voor enkele centen een eenvoudig ontbijt of een warm maal kan bekomen. Degenen, die onrein in het gebouw komen, worden alvorens een bed te kunnen krijgen, verplicht een bad te nemenhet gebouw bevat daartoe twee flinke badkamers, voorzien van koud- en warm waterinrichting. Het geheele gebouw is inderdaad degelijk in gericht en zal zeker menigen tobber terughouden 1 anger te slapen in vunzige krotten, waar hij nu heen moest omdat er niets beters was. De leveranciers van den bakker K. E. te Gorredijk, die bij hen vrij zwaar in 'tkrijt staat, kwamen Donderdagochtend tot de minaangename ontdekking, dat E. met zijn gezin in alle stilte was vertrokken, en met hem ook zijn inboedel, die, naar men daarna vernam, vooraf aan een uitdrager verkocht en door dezen bij nacht wegge- voerd was. Dezer dagen werd te Heerenveen gevankelijk binnengebracht de handelsreiziger G. d. G. uit Haarlem, die verdacht wordt in Friesland op een eenzamen weg een meisje te hebben aangerand. De door hem bedreven feiten zijn van zeer ernstigen aard. Hij moet het door hem aangerande meisje half geworgd hebben en den volgenden dag op den eenzamen weg tusschen Rijs en Kippenburg een ander meisje op soortgelijke wijze hebben aangerand. De verdachte, een man van 35 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen, heeft vroeger reeds twee jaar gevangenisstraf ondergaan. Te Meppel waren deze week de leden van het kader met een achttal schutters ter oefening opgeroepen. Bij het aantreden werd door officieren bekend gemaakt, dat het plan bestond een oefenings- tocht naar Steen wij k te maken, maar, daar een schutter niet buiten de gemeente zijner inwoning behoeft te exerceeren, werd gevraagd of ook iemand daartegen bezwaar had, waarop zooveel kaderleden weigerden, dat van den voorgenomen tocht niets kon komen, en in plaats daarvan het kader ge durende 2 uren, zonder rust, op de paaschweide werd geoefend. In een krankzinnigengesticht te Froidemont, nabij Doornik, is onlangs een hevige brand uitge- broken. De brand ontstond op een zolder boven het Zij zweeg en daarom vervolgde Eduard op roerende toon z/Ik ken uw gelaathet herinnert mij aan de jaren mijner jeugd, toen een liefelijke stem mij in slaap zong en oogen als de uwe over mij waakten. O, schud het hoofd niet, ik gevoel, dat ge u ook dien tijd herinnert. Spreek toch zeg me o, zeg me dat gij mijn moeder zijt." (Wordt vervolgd.) vertrek, waarin zich twintig zieken bevonden. Ter- stond werd door de broeders van het gesticht alles tot redding in het werk gesteldhet allereerst werden de krankzinnigen naar de ziekenzaal over- gebracht en toen trachtte men, met behulp van de inmiddels uit Doornik aangekomen braudspuiten, het vuur meester te worden, waarin men, na twee uur van hevige inspanni'ng, slaagde. De schade wordt geschat op 50,000 francs. Een geheele vleugel van het gebouw is afgebrand. Gedurende den brand hadden vreeselijketooneelen plaats. Terwijl sommige krankzinnigen het ver- nielend element lachend aanzagen, wisten een vijftiental dier ongelukkigen te ontsnappeneen ander verzette zich hevig tegen iemand, die hem I uit de vlammen wilde redden. Meer dan 20 mi- j nuten verliepen, eer al de krankzinnigen in veilig- heid waren gebracht. Omtrent de oorzaak van het o'nheil weet men niets met zekerheid te zeggen. De //Rontgenstralen" hebben dezer dagen weder een goed werk gedaan in de patientenkamer van een Berlijnsch geneesheer, een zenuw-speci- aliteit. Daar kwam een dame, die al sinds jaren door den dokter behandeld werd, klagen, dat zij weder zwaar aan maagpijn leed. De dokter verklaarde haar, wat hij al dikwijls i gezegd had, dat die maagpijn alleen daardoor veroorzaakt werd, dat zij te nauwe corsetten droeg. De dame kwam verontwaardigd tegen die bewering opmaar zij wilde zich niet laten onderzoeken. Zij wilde zich echter door hem laten hypnoti- seeren, wat haar al meermalen verlichting had verschaft, en zij vroeg daarbij of het waar was, I dat de Rontgenstralen als kalmeerend middel toegepast konden worden. De dokter bevestigde dit, en hij kwam met haar overeen, daarmee eet proef op haar te nemen. Nadat nu de dame in een hypnotischen slaap was gebracht, richtte de dokter, die juist voor een ander patient toebereidselen voor het gebruiken van Rontgenstralen had gemaakt, de alles door- dringende stralen op hare maag, en na verloop van een half uur kon hij haar een photogram van dit arme, mishandelde lichaamsdeel vertoonen en haar daarmee bewijzen, hoezeer hij gelijk had. De stralen waren door de kleederen der dame heengedrongen, maar zij waren afgestuit op het metaal van haar corset, dat scherp afgeteekend was. De ribben zag men zoo samengedrongen, dat zij bijna elkander geraakten, en de maag was zoo zeer gedrukt, dat het niet te verwonderen was, dat de zieke pijn leed. De dame was zeer beschaamd. Zij verzocht den dokter, in het belang van hare lotgenooten, de afbeelding openbaar te maken en dat zal ook ge- schieden. Eerlang zal nu het afbeeldsel van de maag der dame als een afschrikkend voorbeeld voor de ramen der Berlijnsche boekwinkels hangen. De //fashionable" dames in Amerika hebben het voorbeeld harer Engelsche natuurgenooten opgevolgd en rooken thans ook theesigaretten. Zulk een sigaret bevat zooveel thee, als men noodig heeft om twee kopjes sterke thee te zetteu. De werking van het inademen van den rook is tienmaal sterker dan het drinken van het thee- aftreksel. Wanneer een theerooker twintig sagaretten gerookt heelt, heeft hij dus evenveel thee gebruikt, als iemand, die 40 kopjes thee bereidde, terwijl de werking zoo groot is, alsof hij 200 kopjes thee gedronken had. Dat het theerooken zoowel voor de portemonnaie als voor het lichaain van den consument hoogst nadeelig is, behoeft dus zeker geen betoog. In de onlangs door de commissie voor historische handschriften te Louden openbaar gemaakte handschriften uit de abdij van Welbeck worden merkwaardige bijzonderheden medegedeeld omtrent de voorschriften van een dokter betrek- kelijk de pokken waaraan de hertog van York, de latere koning Jacobus II, ziek Jag. Toen deze in bed lag, riep zijn familie de hulp van een zekeren dokter Wildey, die te Rotterdam zijn praktijk uitoefende en zich verheugde 'in een Europeesche vermaardheid. Deze geleerde gaf deh volgenden raad Neem drie versche eieren en bak ze in een kwart pond boter. Doe de eieren na het bakken er uit en giet de boter in een porse- leinen kop, waar ge ze moet laten afkoelen door er ijs op te leggen. Is ze geheel afgekoeld, voeg er dan rozenolie bij en kluts een en ander goed door elkaar. Daardoor krijgt ge een zalf waarvan de zieke om de drie uur een kleine hoeveelheid moet gebruiken. Binnen vier dagen zal de genezing volgen. Wat de slaapeloosheid aangaat, waarover de vorst klaagde, daarvan hoopte de Hollandsche geleerde hem door het volgende middel af te helpen. z/Neem een levende duif, snij deze in tweeen en leg onder elken voet van den patient een helft. Met Gods hulp zal hij binnen 24 uur den slaap terugvinden. Te Weenen werd dezer dagen brand ontdekt in de woning der alleenwonenende 75-jarige weduwe gravin Rosalia Alberti di Poja. Men vond de gravin met ernstige brandwonden en brandende kleederen in het salon liggen, terwijl de tapijten, meubelen en gordijnen, welke in lichterlaaie stonden, ernstig gevaar voor het geheele huis opleverden. Men vermoedt, dat de oude dame met een kaars te dicht bij de gordijnen komende, den brand heeft veroorzaakt, en bij een poging tot blussching zelf door de vlammen is aangegrepen. Zij overleed, zonder het bewustzijn herkregen te hebben, in het algemeen ziekenhuis. a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2