Aigemeec Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3290. Zaterdag 11 April 1896. Onder geheimzinnige bescherming. iemenirde beriehten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 36e Jaargao^. aanbasteden: Binnenland Telegrafische beriehten. ABONNEMMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32d. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van KOEWACHT zullen op Woensdag 22 April 1896, des voormiddags te 11 ure, ten gemeentehuize p perceel. Het leveren en aan den weg naar ZuiddorpG f>eren van 100,000 stuks Lessinescke- ^uenastkeien van 9/u c. M. (recouping onuses), waarvan hoogstens 52 stuks'- p den M2. benoo- digd zijn. 2e perceel. Het leveren en aan genoemden weg voeren van 6.000 M. Doorniksche Kautsteenen, zwaar 10 it 12 c. M. Inlichtingen worden verschaft op den dag der besteding van 's morgens 8 ure af, ter secretarie. Koewacht, 9 April 1896. C. DIERICK, Burgemeester. H. D. YSEBAERT, Secretaris. De Eerste Kamer zal vermoedelijk Dinsdag om 11 uur het wetsvoorstel-Gerritsen, betreffende den ambtseed, in behandeling nemen en daarna de overige aanhangige zaken met de Personeele be- lasting tot slot. De pantserschepen //Evertsen", //Kortenaer en ,/Piet Hein" zijn uit de Middellandsche zee te Nieuwediep aangekomen. In bet Augustus-nommer van bet //Mosterd- zaad" schreef Ds. Donner, lid der Tweede Kamer, in zijne hoedanigheid van Zendingsdirector, o. a. de volgende zinsnede z/Geld voor een paard zullen Deputaten wel toestaan. Van Alphen zijn indertijd twee paarden toegestaan, maar hij heeft ze verkoclRvan Cr. de Bruyn verwachten we betere dingen." De "heer J. J. van Alphen heeft nu in een //Open brief aan Ds. J. H. Donner, Zendings director der Gereformeerde kerken in Nederland afgedrukt in het ,/Doet. Weekblad" van 3 April, den heer Donner voor het dilemma geplaatst of als man van eer en plicht de zaak van zijn oud-leerling Van Alphen, als van een die twee paarden verdonkeremaand heeft, der justitie in handen te geven, of zoo dit niet kan, te verklaren onomwonden, dat hij niet anders dan verdacht- making op het oog gehad en dus een onschuldige belasterd heeft. FEUI Li laETO N Vrij bewerkt door AMO. 16)' IX. Eduard bad de morgenles met zijn schoone leer- linge geeindigd. Terwij] Marie nog bezig was met iets te verbeteren aan een teekeuing, die zij den vorigen dag had gemaakt, was Eduard aan het venster gaan staan en liet zijn blikken over den tuin weiden. De markies en de graaf kwamen juist van hunne wandeling terug. Eerst dacht Eduard, dat de persoon naast den markies hem geheel onbekend was maar toen de beeren nader kwamen, meende hij het gelaat van den vreemdeling reeds meer gezien te hcbben en spoedig herinnerde hij zich nu ook, onder welke omstandigheden dit geweest was. Hij had hem namelijk eens om de hut van zijn vader zien rondsluipen. Ook had het geschenen, of die vreemdeling hem meer- malen op een afstand had bespied. Natuurlijk wilde Eduard dus gaarne weten, wie die per soon was. //Mejuffrouw," zeide hij, //wilt ge zoo goed zijn, een oogenblik hier te komen?" Marie hield dadelijk op met haar werk en kwam aan het venster staan. tfKunt ge mij ook zeggen, wie de heer is, die daar met uw vader wandelt z/Dat is graaf de Maures Leon de Maures," antwoordde Marie met een lichte huivering. ,yls U.E.W. niet voornemens een van beide te doen, maar het zwijgen te bewaren, zooals wij dat van u gewoon zijn, weet dan dat door mij van alle wettige middelen zal gebruik worden gemaakt, om aan het recht zijn loop te geven en den eerroover te treffen, die mij zoo diep heeft beleedigd," schrijft de heer v. A. Zijn we een uitgedoofde natie of gelijken we meer op een glimmend kooltje vraagt N. E. S. in De Volksstem en gaat dan vooTt Die vraag komf altijd weer boven als '1 geknoei zoo volhardend en brutaal blijft adverteeren en schetteren. Daar hebt ge kunstboter en de zuivere roomboter. Is het nu niet een diep ergerlijke zaak, dat bekende knoeiers blijven adverteeren, zelfs in het dure //Nieuws van den Dag", dat door hen geleverd wordt tot onmogelijke prijzen, het heerlijk geurige natuurproduct in geheel zuiveren staat? Moest nu niet in een land van zuivel als het onze zulk een voortdurend bedrog uitgeroeid worden Staat de heer Rinkes Borger te Leiden, staat de heer Weydoin Claterbos te Kampen zoo alleen dat zij, de hooghouders van ons zuivel, het land niet reinigen kunnen van dit Nederland onteerend geknoei Kan //Ericus" niet zooveel invloed uitoefenen op de welbekende dividenten-fabriek van zijn krant, dat het zulke viesheden verbannen ziet naar organen, die om der wille van de smeer den kandeleer likken 't Is toch zoo beschamend. Daar staan we nu aan 't eind der 19de eeuw met een werelddeel vol uitvindingen en we staan toe, dat de arme lui vergiftigd worden, dat allerlei levensmiddelen verknoeid worden, dat onze nationale roem ver- duisterd en onze eerlijkheid met die der Chineezen vergeleken wordt. Jacht moest er gemaakt worden op zulke bekende knoeiers. Jacht op hen in plaats van op de ver- schalkers van schadelijk gedierte zooals hazen en patrijzen. Jacht op hen die onzen goeden naam weg annonceeren in stede van op hen die ons genoegen verminderen TER NEUZEN, 10 April 1896. Bij Kon. besluit is pensioen verleend, ad 1684 'sjaars, aan den heer J. Noest te Ter Neuzen. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaring van de invoering van den dienst der Staats-pakket- booten tusschen Ostende en Dover, zijn door den Koning van Belgie herinnerings-eereteekenen uit- z/Kent ge hem ook nader vroeg Eduard weer. z/Hij is de eigenaar van het slot de Baux, hier in den omtrek." z/Ik bedoel, wat zijn karakter betreft." z/lk kan u alleen zeggen, dat ik hem geen aan- genaam gezelschap vind, en zijn gelaat maakt op mij althans een ongunstigen indruk. Hij is in langen tijd niet hier geweest." wHij schijnt alles nauwkeurig te beschouwen." ,/Dat komt mij ook zoo voor," zei Marie. z/Ik hoop toch niet, dat mijn vader hem het landgoed wil verkoopen." z/Hoe Is daar sprake van Heeft de graaf plannen op zulk een koop z/Ik herinner me, dat hij daar eens op zinspeelde; hij zei namelijk, dat de beide bezittingen eigenlijk moesten vereenigd zijn en dat hij dit nog eens verwezenlijkt hoopte te zien." //Was dat alles, wat hij zeide?" z/lk geloof het wel." Eduard keek haar scherp aandoch de ge- dachte, die bij hem opkwam, sprak hij niet uit. z/Ik hoop, dat hij vertrekt, voordat ik naar be- neden moet," zeide Marie, nadat zij beide lieeren achter een gebouw had zien verdwijnenik zou hem niet gaarne ontmoeten. Haar hoop werd echter niet vervuld, want nauwelijks had zij dit gezegd, of een bediende kwam haar uit naam van haar vader verzoeken, in de gezelschapszaal te komen. Toen zij die binnentrad, vond zij er Leon de Maureshij scheen haar verwacht te hebhen. Zij groette hem zoo beleefd, als haar mogelijk was." Spoedig bemerkte zij, dat zijn gedrag haar beter beviel dan anders. De oorzaak hiervan gereikt, o. a. aan den heer Cli. Durt, commissaris hij het Belgisch loodswezen en den heer A. Meeusen, gepensioneerd hulploods, beiden te Ter Neuzen. De vereeniging Philanthropic et Agrement, gaf gisteren in het Nederlandsch hotel haar laatste soiree in dit seizoen, met medewerking van de orkest-vereeniging //de Volharding." Zooals gewoonlijk was de opkomst groot en zeggen wij het tegelijk, het succes uitstekend. Meermalen zeiden wij het, het is gewaagd met een Eransch stuk voor onze ingezetenen voor het voetlicht te komen. En toch gaat dit goed, waar een stuk gekozen wordt waariu zooveel actie is dat men zoo heel veel Eransch niet moet kennen om het te begrijpen. De acteurs zeiden dit in hunne taal en voordracht zoo goed, dat het luide applaus het bovenstaande bewaarheidt. Na een goeduitgevoerd driestemmig lied, met zeer goede piano-begeleiding kwam //de clou" van den avond. En dat was zeker de pantomime //Pierrot photographe." Wat werd er hartelijk gelachen om ja om alien, die zulke dolle streken uithaalden. Wij zouden gaarne namen noemen, maar 't schijnt ons niet gepast. Dit is zeker, nimmer werd een zoo vroolijke pantomime, op zoo'n wijze door de amateurs-artisten uitgevoerd. Dat het gordijn moest opgehaald worden, bewijst dat het publiek er ook zoo over dacht. Een geanimeerd bal besloot dit goed geslaagd concert. Een gezellige stemming heerschte Woensdag- avond onder de veleu die naar het estaminet //La belle vue" waren opgekomen om de muziek- en tooneeluitvoering bij te wonen van het fanfarencorps z/De vereenigde werklieden". Zoowel aan de muziek- als aan de opgevoerde tooneelstukken, gaven de ledeu blijk van ernstigen wil en studie om iets goeds voort te brengen. Werd //Vloek en zegen" met stille aandacht gevolgd, bij //Barbier- brugwachter" kwamen de lachspieren los en een daverend handgeklap beloonde de spelers voor hunne moeite. De uitvoering werd met een bal besloten. Aan het gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg werd heden (Vrijdag) aanbesteed Het maken van een los- en laadsteiger in het kanaal van Sluis naar Brugge, te Sluis. (Raming 1500). Voor welk werk het laagst was inge- schreven door den heer P. Monje te Breskens, voor 1555. Zaanislag. De voordracht voor hoofd der was, dat de graaf weinig gedronken had en alle moeite deed om zich aangenaam voor te doen hij sprak alleen over zake, waarvan hij wist, dat Marie er belang in stelde. In den loop van het gesprek vertelde zij hem argeloos, dat zij leerde teekenen. Op zijn vraag, wie haar onderricht gaf, antwoordde zij eenvoudig, dat het een arm kunstenaar was, die voor korten tijd op het kasteel verblijf hield. Over het onderwerp, dat de heeren dien morgen besproken hadden, werd geen w-oord gerept, want de markies had beloofd dat hij zijn dochter daarover zou onderhouden, als hij het oogenblik geschikt achtte. De graaf bleef dineeren en was aan tafel weer zoo vriendelijk en voorkomend mogelijk. Toch merkte Marie iets op in zijn trekken, dat haar wantrouwen inboezemde. Die trekken waren ge- meen en zinnelijk en zijn blikken dwalend en gluiperig. Bij het gesprek aan tafel hield Marie hem goed in het oog en bemerkte, dat zijn gelaat verhelderde, wanneer er over wijn en tafelgenot werd gesprokendoch wanneer kunsten of weten- schappen werden aangeroerd, dan toonde zijn gelaat volstrekt geen belangstelling. Zij doorgrondde nu zijn karakter en was recht blij, toen hij opstond om te vertrekken. Zij kon maar niet begrijpen, dat haar vader hem zoo dringend verzoclit, zijn bezoek zoo spoedig mogelijk te herhalen. De weg van het kasteel Eiselle naar het slot Baux, de woonplaats van den graaf De Maures, liep ongeveer een kwart mijl in zuidelijke richting langs het riviertje de Ille en volgde dan drie mijlen oostwaarts den loop van de kleine rivier de Baux. Nadat Marie hem verlaten had, nam openbare school in de kom der gemeent.e hestaat uit de heeren Den Toom te Middelburg, Baart te Rotterdam, Blankert te Rotterdam en De Moor te Papendrecht. 's Graveiihage, 10 April. Het officieel regee- rings-telegram van heden luidt Bij het op 8 dezer in Atjeh geleverde gevecht zijn gesneuveld kapitein P. P. A. Geluk, fuseliers A. Homan, J. Rijken, D. Veldhuijzen en vier inlandsche militairen. Het aantal gewonden is blijkens nader telegraphisch bericht 23. Voor rekening van den heer P. W. Janssen, te Amsterdam die 45,000 schonk voor werk- verschaffing in de gemeenten Sckoterland, Haskerland en Opsterland is 9 H. A. grond aangekocht te Terwispel (Er.) met een daarop staande woning voor 2900. Die grond zal bewerkt worden, en dan zullen daarop verscheidene arbeiderswoningen verrijzen. In de Berlijnsche bladen doet het volgende vermakelijke geschiedenisje de ronde De dochter eener voorname adellijke familie was onlangs ernstig ziek geworden. Er werd een boek aangelegd, waarin alien, die naar den welstand der patieute kwamen vernemen, hun naam inschre- ven. Het waren alle klinkende namen, die daar onder elkander stonden, maar des te meer stak daardoor juist een burgerlijke naam af, die dag in dag uit in het boek prijkte. Deze onbekende was elken dag de eerste, die naar den toestand der zieke kwam informeeren, en de lange duur der ziekte scheen hem allerpijnlijkst aan te doen. Was het wonder, dat in de adellijke erfdochter, toen zij hersteld was en in het boek van belang stelling bladerde, groote nieuwsgierigheid ontkiemde naar den man, die zich door het verschil in stand niet had laten weerhouden om voor haar leven te sidderen. //Het is bepaald een artist," zeide zij, z/voor wien onze vooroordeelen niet geldend zijn, een stille aanbidder, die in den angst zijns harten alle achterhoudendheid op zijde zette." Er werd een onderzoek ingesteld naar den inte- ressanten onbekende en nu bleek dat hij was een bediende van een magazijn in rouwgoederen. DA GEN. Voorm. Nam. Zaterdag 11 April. 1.8 1.23 Zondag 12 1.38 1.52 Maandag 13 u 2.5 2.19 Dinsdag 14 2.32 2.46 Woensdag 15 2.59 3.13 Donderdag 16 3.28 3.42 Vrijdag 17 3.58 4.13 Eduard zijn teekengereedschap en sloeg dien weg in, om een schets van de kleine rivier te maken ter plaatse waar een oude watermolen stond. Hij had die schets voltooid en was weer op weg naar huis, toen hij, op den straatweg gekomen, in zijn nabijbeid den lioefslag van een paard hoorde. Hij keek op en lierkende den graaf De Maures. Zijn eerste gedachte was den straatweg te verlaten en zijn weg dwars door het land te nemen, maar de graaf had hem ook gezien en nu wilde Eduard niet den schijn aannemenalsof hij den graaf ontweek. Bovendien was hij gewapend en vreesde daarorn geen gevaar. In weinige oogenblikken was de graaf hij hem hij had den waudelaar herkend en hield zijn paard staande. //Haltriep hij den jonkman toe. //Wie zijt gij z/Ik ben een eenvoudig wandelaar, een vrije Eransclimati," antwoordde Eduard flink, terwijl hij den graaf strak in het gelaat keek. z/Ge zijt in alien gevalle zeer vermetel, naar het mij voorkomt. Wat voert je hierheen (Wordt vervolgd.) VEIZEVSIHE Wit blad verscliijnt iiiaandag BszsBzrawn Woensdag- en Vrijdagavoml, ititgeaonderd op Peestdagen, bij den uitgever I". J. VASf WE 8AIDE te Ter Aeuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1